litem's Dm DEIFÏDË BLAD Zaterdag 25 Janaari 1913 ^SaSDdienst maar [Moe!.- Oost finciiië. Do verzending van brLoyen enz. heeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 29 Januari. (Laatste buslidhting 3 u. 25 min. 's- morgens). Vuorloopige verzending reeds den vorigên dag, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Brmdisi, Vrijdag 31 Januari. (Laatste buslichtiiig 12 u. 30 s nam.,) Behalve correspondentie voor Atjeh en Ondertioorigheden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banlia, Billitori en Borneo, alleen d.e, welke van een desbetreffende aanwijzing voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost Zaterdag 1 Februari. (Laatste buslichtuig 3 u. 25 m. s mor gei ik? Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1,2 et. per stuk, en dat van drukwerk 2 cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 s av. ten postkantoro zijn bezorgd. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedeeld wordt de buslichting aan het. I-Ioo.'dpostkantoor in de Zijlstraat Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de busli.chling aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. Sm aU g t» U 3 Ja 5 s j« a-S 2 <2 <2 IsJ. 2.35 m. 11.10 in. 3.25 m. 12.50 a. 11.30 m. 4.50 m. 8.10 m. 0.40 m. 3.15 a 9.— ui. 6.30 a. 12.m. 2.25 a. 12.20 a. 3.30 a. 5.20 .a. 3.35 a. 7.— a. 9.a. 4,40 a. 11.55 a. 0.— a. 10.— a. 6.15 a. 8.45 m. 7.45 a. 10.30 a. 9.40 a. 8.15 m. Buitenlaindsch Overzicht De Balkan-vulkaan. Is sr voor Turkje nog lots te redden? Men kent de voornaamste bijzon derheden van de militaire revolutie, die zicii dezer dagen onverwacht in Konstaiilinopel heeft afgespeeld. De revolutionaire Jong-'lurken heb ben dus troop nog iets voor Turkije te redden. Ui daarop kans is? Waar van den beginne af alles bedorven is, waar de belangrijkste stellingen zijn ontruimd, waar ge brek bestaat aan alles wat de voort zetting van den strijd kan doen sia- gen, in de eerste plaats aan geldmid delen, daar schijnt het vrijwel wan hopig om nog eens te gaan vechten, te meer daar de Europeesche mogend heden zich in hun nota duidelijk heb ben uitgesproken, dat zij dan de Turk- sche regeering hun Unancieelen en moreclcn steun zullen onthouden, zoo de goede raad, die zij in hun nota ge ven, niet wordt opgevolgd. Het is te begrijpen, dat enkele vu rige Jong-Turtsché leiders cr ccn quaestie van nationale eer in zien, Adriauopel niet af te staan aan den Balkanbond; maar het is onbegrij pelijk hóe zij kunnen hopen bij den tegenwoortligeii stand van de quaes tie, iets in liet voordeel van Turkije ie kunnen doen. Een revolutionaire daad, in een oogcnblik van groote nationale ver nedering, kan wellicht tot iets leiden, wanneer de leiders de zekerheid heb ben, dat het geliéele volk achter hen staal, dat zij in alles wal zij doen ge-" sleund. zullen worden. Die zekerheid ontbreekt hier' geheel. Het 't'urksche volk heelt tot dusver een groote, bij na onbegrijpelijke onverschilligheid getoond. Bij alles wat er gebeurde en'gedaan werd, was het 'volk de apa thische toeschouwer. En ook ditmaal ïs er van het volk niets te wachten. De gcheelc bewe ging gaat uit van een handvol officie ren, die meenen dat het leger thans na twee maanden van rust, best in staat is den strijd met de Bulgaren ie hervatten, met kans op succes. Maar deze officieren zijn geen staatslieden.' Zij hebben geen denk beeld van de stemmingen en meenin gen in Europa. Zjj zien niet in, welk een ontzettend gevaar zij voor Turkije zullen doen ontstaan door hun op treden. Dé grootc teleurstelling ,die hun daad in Europa zal'wekken, kan hen koud laten; maar de gevaren die •voor hun land uit 'deze omwenteling kunnen voortkomen, vooral hel, gevaar dat voor Turkije van Rus land dreigt is te groot, om het met een' onverschillig schouderophalen voorbij te gaan. Welke gevolgen deze revolutie zul hebben, kan eerst duidelijk, worden wanneer men den omvang der bewe ging en dè plannen der nieuwe regee- riiig kennen zal. De revolutionairen zullen evenwel steun hebben van den bevelhebber in Adriauopel, Uil Konstaiilinopel werd aan den „Bert. Lok. Anz." geseind: Dc com mandant van Adriauopel telegrafeer de aan het afgetreden kabinet, dut wanneer Adriauopel aan de Bulgaren overgegeven zou worden, hij de ves ting zou vernietigen en met zijn leger naar Konstantinopel oprukken." Hoe de revolutie plaals had. Volgens een meer gedetailleerde In schrijving had de belonging tegen het ministerie het volgend verloop Dos morgens had bet Jong-Turkschc comi té tot de lmooging besloten. Tegen half vier 's middags trokken troepen van 50 man, meest geestelijken, die vaandels en banieren meevoerden, naar de Porie, waar toen juist minis terraad werd gehouden. Een dezor groepen drong den voorhof binnen. Aanvoerder van deze groep was Nadjè-bey, afgevaardigde van Kirk- Kilisse, een uitnemend redenaar en, naar men zegt, ook Talaat-bey, ter wijl Enver-bey eerst niet werd opge merkt. Eenigen der leiders drongen lol den ingang der zaal door. Op dat oogenblik weerklonken eenige ge weerschoten, waarschijnlijk in de an- ti-chambre van het grootviziraat. De adjudant van den minister van oor log zou het eerste op dén ex-afgevaar digde Ismail Mahir hebben geschoten, zonder evenwel dezen te raken. h'azim-Pasja gedood. Omtrent den dood van Nazim-Pas- ja doen verschillende lezingen de ronde. Zoo wordt o.a. verteld, dat En- ver-Bc-y, in zijn hoedanigheid van stadscommandant, bij Nazim-Pasja verscheen, om van hein de overgeving te eisehen van alle zegels en docu menten voor den nieuwen comman dant. Nazim-Pasja weigerde stellig. Enver-Bey gaf hem korten bedenktijd. Hierop vuurde de adjudant van Na zim-Pasja verschillende revolverscho ten legen de groép af, in welker mid delpunt Enver-Bey stond. Een officier uit. Enver-Bey's gevolg, beantwoord de het vuur en richtte zijn revolver tegen Nazim-Pasja, Het schot trof hém in het hart, en de vroegere op- pei-commandant zonk dood ter aar de. Volgeris een aiide^e lezing 'zou de' dood van Nazim-Pasja aan het toe val geweten moeten worden. Nazien opende juist de deur, foen lusschen ite begeleiders van Enver-Bey'en den ad judant van Nazim-Pasja kogels ge wisseld werden. Ongelukkigerwijze trof Nazim-Pasja een kogel, voor oen "adjudant bestemd. Ook de adjudant werd gedood. l'ock een bloedbad? Volgens den Temps" zijn bij de om wentelingen ts Konstantinopel twee honderd dooden gevallen. De Londensche correspondent van dit blad heeft Cherif pasja geinter- vd. Deze schreef liet gebeurde too aan Duitsche en Oostenrijkse he prae- tijkeneu is van oordeel, dat <le Sultan za! worden afgezet. Dc held vaïi de revolulie. Omtrent den hoofdpersoon van de militaire revolutie, Enver Boy, Is i liet volgende te vermelden: Hij is een geoefend meester in de kunst, een coup deint te volbrengen. Enver Bey, die eerst kort na zijn te rugkeer uit Tripolis tot luitenant-ko lonel bevorderd en naar de Tsjatald- ja-lïnie gezonden werd, heeft den val van het ministerie bewerkt. Ten vier den male nam deze man de taak op zich, het vaderland te redden. Met' zijn vlucht in dc-bergen uit het' kleine Macedonische garnizoen Resna I leidde de jonge kapitein, met zijn col- j k-ga Niasi, de Jong-Turksche revolu tie in, die tot het wederinvoeren van de grondwet aanleiding gaf. Enkeie maanden later werd hij als majoor tot militair attaché in Berlijn bo- noemd. Aan den tocht van hel leger uit Sa- j louiki onder Maiiuioed Sjefket Pasja naar Konstantinopel, tol het doen af treden van Abdoel-Hamid, nam bij in 1 de eerste gelederen deel. In den strijd om de Taxim-kazerne in KonstanU- nopcl werden de troepen door hem aangevoerd. In den Tripolis-oorJog was hij in hel hoofdkwartier te Der- na, en hij heeft de verdediging van deze provincie legen de Italianen met buitengewone taaiheid en voorzichtig heid geleid. llcl nieuwe ministerie. is aldus samengesteldMakmoed Sclicfket, grootvizier en minister van oorlog Moekthar-Bey, oud-gezant te Athene, minister van builenlandsclie zaken ad interim; generaal Tsjoemk Muhmoed,, marine Rifaatj financiën; Said üuliiii, president van den staats raad Hadji. Adel, binnenlandsch.© zaken Ibrahim, justitie Batjaria, openbare werken; ïlairi Evkof Djeinl, landbouw Oskian, posterijen; Shoe- kri, onderwijs. De nieuwe regeering deed den ge zanten weten, dat 'het leven der Euro peanen niet in gevaar verkeert en dat er van onlusten geen sprake zal zijn. Talaat-bey heeft een rondschrijven gericht aan de vali's in de provinciën, óm hen inededeeling te doen van het optreden dor nieuwe regeering, en waarin hij tevens het volk op wek I, moreeion en niaterieelon steun te ge ven aan de i-egeerLn.tr, die vastbesloten is, de belangen des lands te verdedi gen en die zul ken steun noodig .heeft mot het vooruitzicht op een hervatting der vijandelijkheden. Dc hervormingen. Dc nieuwe regeering zal de oude, onwettig ontbonden Kamer weer bij eenroepen. Deze zal zich met den se naat tot eer nationale vergaderïn; vereenigen, om een beslissing over oorlog of vrede overeenkomstig de grondwet te nemen. In de stad heerscht volkomen kalm te. Sterke patrouilles doorkruisen de straten. Tot laat in den nacht hadden in Stamboel vreugde-manifestaties plaats. Turkije en dc mogendheden. De „Berliner Lok al Anaeiger schrijft (waarschijnlijk officieus)..De politieke situatie, ontstaan door do jongste gebeurtenissen in Konstantino pel. is op dit ooger.blik nog veel min der duidelijk, dan zij voor dien tijd was, en misschien zullen eerst de vol gende 24 uur eenige opheldering bren gen. In de eoisrte piaais geldt dit ook voor de quaeslie, of en op welke wijze liet antwoord van de Port© aan de groot© mogendheden gegeven zal wor den, waarvan de tekst door Kiamil Pasja reeds ontworpen was. Dat do nieuwe grootvizier, Malunoed Öhefket, van plan zou zijn, de collectieve nota onbeantwoord te laten, en in de plaats hiervan direct vredesonderhandelin gen aan te knoopen met de Balkan-mo- gondheden, is niet waarschijnlijk, om dat do.nieuwe grootvizier dan de groo te mogendheden direct onaangenaam bejegent. - Men .mag eerder veronderstellen, (lat de nieuwe regeering den mogend heden zal mededeelen, dat zij princi pieel niet afkeerig is, vrede to sluiten, al zullen haar voorwaarden anders klinken dan die van de vorige regce- ring. Van het overgeven van Adriu.no-, pel zal do nieuwe regeering niets wil len weten, zoolang de Turkselie bezet-, ting va.n deze vesting zich weet le handhaven. Dat onder (leze voorwaarden zoowel de politieke situatie in het algemeen, als de vredesonderhandelingen .in het bijzonder, groote moeilijkheden zullen ondervinden, ligt voor de.hand. Alleen, een eensgezind Europa, dat ook ver der besloten is, solidair op to treden voor het handhaven van den vrede, kan deze moeilijkheid overwinnen en het opnieuw uitbreken van de vijande lijkheden voorkemen. De vredesonderhandelingen. Do voornaamste Balkangedelegeer den zijn Vrijdagavond to Londen bij eengekomen e.i hebben hun vergade ring voor 24 uur verdaagd, aangezien sommige eedelegeerden nog geen vol ledige instructies van hun regeeri-n- geii hebben ontvangen. De gedekgcerden beschouwen de gebeurtenissen te Konstantinopel- als gojijkstaande met een weigerend ant woord op de nota der mogendheden. schrijven. Zoodra wij het antwoord op de .nota der mogendheden ontvan gen hébben, dat thans natuurlijk ont kennend zal luiden, zeggen we (lên wapenstilstand op. Des te boter voor ons, des te erger voor de Turken," De Servische gedelegeerden we niet zo.o optimistisch. Wij zuilen .weer moeten vechten, zeiden zij de Turken zullen clen vrede nu nog wat duurder moeten betalen. Wij hadden lièver al die ïnonschenlevens ge spaard, welke thans ten offer zullen vallen. De Montenegvijnen tlenk.cn er over evenals de Bulgaren. Nu zullen Skoetairi kunnen, veroveren en dat is alles' wat wij wen schei), verklaar den zij. Tenzij een of meer mogendheden onmiddellijk met wapengeweld' tus- scheiiJjeiden komen, zul hetgeen thans te Konstantinopel geschied is, naar liet oordeel der Griekon tot her vatting van den oorlog leiden. Turkije heeft daarbij alles te verliezen, wij alles te winnen, aldus verzekerden zij den journalist. tn diplomatieke! kringen te Londen heeft de .tijding van do revolutie groo te ongerustheid .gewekt- Men acht den toestand zeer ernstig geworden. De mogendheden kunnen niet meer tusschenbeiden komenweigert do Jong-Turksclie regeering inderdaad, om Adrianopel af te staan, dan is een hervatting van den strijd onvermijde lijk. Een Italiaansch oordcel. Alle Ilaliaansche bladen, zonder i uitzondering, veroordeelen te strengste den staatsgreep der Joiil Turken. De nieuwe revolutie, zegt de „Popoio Roniano", kan tot gevoii. hebben den ondergang van het Otto- rnaansche Rijk, niet alleen in Euro pa, maar ook in Azië. Grieken en Bulgaren. Volgens een bericht van een bijzon- deren correspondent van het agent schap Havas is tusschon de Grieken en Bulgaren een schikking getroffen, volgens welke Saloniki Gtieksch zou blijven. Jules Hedeman, van den Matin", die- te Londen vertoeft, heeft eenige gedelegeerden van de Balkan-staten naar hua meening gevraagd, nu de Jong-Turken een geheet andere hou- Prachtig", zeiden de Bulgaren, ,,uu krijgen we tenminste een gezon den toestand, lil plaats van ons hier nog langer door de Turken aan het sleeptouw to laten houden, zullen we elkaar te Adrianopel en Tjataldja te rugzien. Thans zullen wé de vesting met de wapenen veroveren, dat is bo ter dan haar van de mogendheden te krijgen. Wc zullen dat zaakje snel opknappen w ij forceeren de® Tjatul- dja-liuic en zullen den Jong-Turken in Konstantinopel zelf de wet voor- Grieken en Turken. Volgens de „Ephimeris" is Vrijdag morgen onder leiding van uen-krouu- piins de beslissende slag om Bizuüi begonnen; Het Fransc&e ministerie. Dc ministerraad kwam bijeen, der voorzitterschap van president Fallières, ten einde den buitcnlarm- schen toestand te bespreken en de ministericele verklaring definitief vast ie stellen. Vrijdagmiddag is deze verklaring in hét parlement voorgcle- In de verklaring wordt allereerst gezégd, dat de regeering de politiek van den vroegereu minister-president wil 'voortzetten met medewerking van alle republikeinen, cm wat de groote belangen des rijks betreft, re kenende op de eensgezinsheid van alle Franschen. Dan wordt een opsomming gegeven van de maatregelen, die Senaat of Kamer met allen spoed hebben te be handelen de kiesrechthervorming, resultaat van dc republikeinsclie sa menwerking .op .-den gronidsJag van 'n billijke vertegenwoordiging der min derheden de inkomstenbelasting; hervorming der krijgsraden; bekrach tiging van het Fransch-Spuaiischc verdrag, dal de definitieve organisatie van Marokko moet mogelijk maken. Voorts wordt de wil der regeering verklaard om liet leekenonderwijs te verdedigen, zonder provocatie en zon der geweld, maai' met hardnekkig heid. De regeering erkent de noodzake lijkheid om aan de arbeidersvereen;- gingen rechtspersoonlijkheid te ver- leeneu en hei bezitrecht toe te ken nen. Zij zal eene zorgzame politiek voe ren en daarbij streven naar de econo mische welvaart \an liet land, de ont- wikkeling van de nationale hulpbron- nen, den bloei der koloniën en üe verheffing van het nutionual crediet, opdat het in de wereld (te eerste plaats ihneme. Aan het leger en de vloot zullen de middelen worden ver strekt ohi eiken aanval te kuuaen weerstaan en met fierheid de natio nale eer hoog te houden. „Het land zoo wordt vervolgd zal ons dankbaar zijn, indien wij al dus onzen jilicht vervullen. Het gaf zelfs óiilangs ccn vruchtbaar voor beeld van koelbloedigheid en zijn me dewerking is ons van grooten dienst geweest om de moeilijkheden te over- winnen, die Frankrijk met eere heeft j doorstaan. Meer dan ooit moet onze zorgvolle aandacht geschonken wor-i den aan de builenlandsclie vraagstuk ken en wel aan die betreffende liet Oosteir en bet Verre Oosten. Trouw aan onze bondgenootschappen en ten opzichte van onze vrienden blijkt hei onwrikbaar grondbeginsel van onze buitenlandsche politiek. De onder- vinding der laatste maanden levert overvloedig bewijs van hetgeen dol l'ransche diplomatie door haar zede-'. j lijk aanzien en overtuïgings-kracht ln het belang van dén wereldvrede weet te bereiken. Toen deze uit een oog punt van hoffelijkheid tegenover an dere natiën hare goede diensten aan bood, geschiedde zulks in voortdu rende overeenstemming met. de be vriende en verbonden mogendheden, liet is aldus, dat wij, zonder van deze gedragslijn af te wijken, beoogen ons intellectueel en economisch erf deel te waarborgen, de beschaving te verbreiden en nuttige diensten te be wijzen aan de zaak des vredes door de organen onzer nationale verdedi ging të versterken." Het gedeelte betreffende de' kies- rechthei-vorming'wekte eeiiig gemom pel aan de linkerzijde van den Senaat, en applaus, onderbroken door gelach, in de Kamer. De Kamer- debatteerde over de mi nistericele verklaring. Jaurès zei te hopen, dat de over eenstemming der mogendheden zal voortduren, en dat Frankrijk zal plei ten voor billijke en edelmoedige be handeling dér overwonnenen. Spre ker wenschte niet, dal de Frarische vloot naar Konstantinopel zal stoo- men om door een bombardement voor deze stad te d wingen tot de overge- g \an een vesting, die zicll held haftig verdedigde. De minister-president verzocht de linkerzijde haar goeden wil te toonen om de kiesrechthervorniing tot stand te brengen. Briand deed een krachtig beroep op de al gom eene samenwerking der re publikeinen, en verzocht hen, zich om de regeering te scharen, die is samen gesteld uit Republikeinen. Ten slotte zeide hij Zooeven sprak men van onthouding in een quaestie als deze. Maar een dergelijke hou ding ware onbegrijpelijk. De Kamer werd zeer rumoerig; men riep „Tot Maandag, de eenvoudige orde van den dag". Terwijl de stemming daarover plaals bad, kreeg Briand een flauwte. Ver schillende afgevaardigden schoten toe om hem te verzorgen. Hij kwam weer spoedig bij. Briand weigerde de eenvoudige or de \an den dag en stelde de quaeslie van vertrouwen. De orde van den dag weid verworpen met 363 -tegen 101 stemmen. Daarop aanvaardde de regeering een motie van Chéron. luidende „Be Kamer, de verklaring van de regee ring goedkeurende, noodigt haar uit, de politiek van nationale verdediging, sociale vooruitgang en laï'citeil voort te zetten onder medewerking en sa menwerking van de republikeinen, en gaat over tct'de orde van den dag." Deze motte van vertrouwen werd aangenomen, met 324 tegen 77 stem men, waarna de ziniug werd opgehe ven. liet vrouwenkiesrecht in Engeland. Het debat over het amemlement- Grey ving in 't Lagerhuis aan. De unionist Lyttlelon, die voorslan- der is van vrouwenkiesrecht, leidde ue discussie in. Sir Edward Grey- zelf zal Maandag het- woord voeren. Het debat werd op vriendschappe- lijlcen loon gevoerd, van dc gewone verdeeldheid der partijen was in de redevoeringen -niets te bemerken. Merkwaardig was de rede - van den minister van koloniën, llarcourt. die een levendigen aanval deed op zijn collega's Lloyd George en Grey, die voorstanders zijn van vrouwenkies recht. üe stemming over het amendement- Grey zal Maandagavond plaats heb ben. Binnenland TWEEDE KAMER. Na de pauze op 't debat in de morgeuvergadering behoeven we na ons uitvoerig telegram niet meer te rug te komen werd gisteren nog breedvoerig door de heeren De Jong (Hoorn), Ter Laan en Blum over de aid. Lager Onderwijs van de Begroo ting van binnenlandse he zakc-n ge sproken. De heide eerstgenoemden sloten zich hij dc scherpe criliek van den heer Ketelaar aan en werkten enkele van zijn grieven nog nader uit. De heer Blum daarentegen nam de verdediging van den Minister en van T bijzonder, onderwijs in t alge meen op zich. We stippen uit hun redevoeringen slechts de hoofdpunten aan. Door den hec-r De Jon'gh werd aan gedrongen op wijziging der pensioen regeling in dien zin dat onderwijzers, tot Kamerlid gekozen, hun aanspraak oj) pensioén niet verliezen. En de spr. mocht dit als oud-underwijzer gerust vragen, omdat hij door 't vrij gevig besluit van den Haagscheu ltuad, reeds in dit guuslig geval ver keert. Zich aansluitend hij het betoog van den heer Ketelaar, meende ook spr. dat er in vijf jaren niets voor "t La ger onderwijs is gedaan. Herziening -usi' leerplichtwet en uitbreiding van den leerplicht scheen onvermijdelijk noodig, maar in afwachting daarvan kon de wet althans strenger worden nageleefd dun nu. Voorts wees de spr. op 't nadeel van de steeds toenemende kleine scholen, gevolg van het suhsidie-slulsu-1, dat tot splitsing aanleiding geeft om fi nancieel voordeel, maar ten schade van "t onderwijs. Ook spr. kwam te gen de ongerechtigheid der kunst matige opvoering san het getal leer lingen op 15 Jan. om subsidie mach tig te worden. Uitvoeriger nog was de critiek van den heer Ter Laan op de politiek der Re-g, op schoolgebied onder de vul sella leuze: vrijmaking der sclioól. 't Was Slechts om 'subsidie te doen. Spr. zette vervolgens ook de nood wendigheid d-ur herziening van do Leerplichtwet uiteen en wees op de verbeteringen, die liet daartoe inge diende ontwerp zijner partij geven zal, door uitbreiding van den leerpliciiuijd en ondervanging van misbruiken bij de uitvoering, door de uitzonderingen oo ral, ■Daarna wees spr. op de schier totale verwaarloozirig van de lichamelijke opvoeding der jeugd. De Minister ziet tegen de kosten op, inaar wil men ook om de weerkracht te bevorderen an ons volk iets doc-n, dan zorge men voor do lichamelijke opvoeding en goede lokalen ei speelplaatsen. aarloozïng in de schoollokalen was een der andere hoofdgrieven van den spr., die vervolgens in bijzonder heden aantoonde, dat deze Reg. 't bij zondere boven hot ojienbare ouderwijs voortrekt hij wt-es mede op 't mis bruik met <i.j leerlingsopdrïjving op 15 Jan., op het misbruik van de school voor politieke doeleinden door "t lee- ren van politieke versjes en door 't bidden voor verkiezingen in bepaalde richting. Spr. wilde do school werkelijk vrij maken, vrij van alie dogma, politiek en godsdienst. En daarnevens acht te hij verbetering van het vak-onder wijs, verkngins van leerplicht, af schaffing van alle schoolaeldheffi.ug noodig. opdat er geen standenscholen eer zijn. Eindelijk pleitte spr. voor de volle dige vrijheid var. de onderwijzers om te strijden voor het in bun oog beste stelsel van onderwijs, zonder vrees voor afkeuring als onlangs deswege ia den Haagscheu Raad voorkwam. Door den lieer Blum werd, zooals reeds gezegd, de verdediging van do politiek dezer Regeering op zicii ge nomen. Spreker was van meening, dat de gelijkheid op onderwijsgebied nog bij lange na niet is bereikt en de schoolstrijd Tlus niet uit is, maar eerst recht begint, wijl het bijzonder onderwijs financieel nog te zeer ach ter slaat bij 't openbare, dat onbe perkt uit <le ojienbare kassen teert. Tegenover <Ie grieven van de hea- m Ketelaar. Dp Jong en Ter Laan deed de spreker o. a. uitkomen, dat men de -kleine scholen niet zoo on- waardel ijk moet afkeuren: want zijri ze minder goed uitgerust, ze heb ben vaak veel grooter opvoedende kracht. Nu er voorstellen nopens leerplicht en salaris-regeling der onderwijzers aanhangig waren, meende hij, dat deze-onderwerpen konden blijven 'usleii. Ze zijn toch bij de begroeting niet te regelen. En wat bet misbruik met de. in» ihrijving der leerlingen op 15 Ja- ïari aangaat, ook spreker keurde het af, doch liet komt evengóed bij de openbare scholen voor. Ook andere.grieven, als de vernede ring van den onderwijsstand, ontze nuwde spreker. Hij meende dat, zoo onderwijzeressen vraagt voor huiselijk werk, de oorzaak daarin ligt, dat er te veel gediplomeerde meisjes zijn om zo allen bij het onder wijs te plaatsen. Nog op meerdere punten bestreed de spreker de woordvoerders van de linkerzijde. Het verder debat werd daarop tot Dinsdagmorgen te II uur verdaagd. BEMIDDELINGSPOGINGEN. In hei Orgaan der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel wordl medegedeeld, dat liet hoofdbestuur, op verzoek van dé afd. Groningen, zich bereid heeft verklaard om, in dien ook Sneevliet c.s. hiermee ak koord gaan, aan het N. V. V. een uit spraak te vragen over: a. De bevoegdheid van de laatste algemoone vergadering tot de door haar genomen besluiten. b. De vraag, of de organisatie na deze vergadering al of nïc-t op mo dern standpunt staat. c. Do rechtmatig'eid of noodzake lijkheid der maatregelen door het hoofdbestuur na de algemeene ver gadering genomen. d. De rechtmatigheid van het ont slag Nathans als ambtenaar en e. Het royement als lid der redactie en administratie van De Seingever, en van hen die zich tegenover dc can- r u i 18 t m 43) Zoo, zijt ge dan ook eindelijk tot de vaste overtuiging gekomen, dut Bertha onschuldig is vroeg mada me Colb'ran. Ja, Louise, sedert het verhoor be: ik niet slechts overtuigd van haar on schuld, maar weet ook, dat ze rein zuiver is terwijl ik tevens do treurig zekerheid erlangde, dat ze Holmson bemint, met oen liefde zooals zij alleen in stoat is die te schenken belang- looze. opofferende liefde, een liefde die alles trotseert, waarvoor geen offer te zwaar kan zijn. Ja, lieve broeder, dat is een- wonde, die gewis niet spoedig genezen zal ik waarschuwde 11 nog bijtijds, omdat ik- er als het ware een voorge voel van had, dat ze een stille liefde in zich omdroeg. Ja, dat. weet ik, lieve zuster, ge deedt zulks, teneinde mij voor eene bittere teleurstelling te behoeden, maar ik vraag u, welke man kan on gevoelig blijven voor een meisje me! zo on edel hart, dat alles verlaat, niet met bij-oogmerken, maar uit edele, zuivere principes Zé wist niet wat de toekomst haar brengen zou, daarover bekommerde ze zich niet, neen, ze wist alleen, dat ze hem beschermen moest en bescher men zou, al kostte het ook haar leven. Zoudt ge mij ineer zulke meisjes -kun nen aanwijzen, met zooveel iMtle? Na. de instructie is ook de rechtbank tot de wetenschap gekomen, dat ze on schuldig is, en dat alleen angst en zorg voor Holmson de drijfveer is ge weest van hare handelwijze. Ik kan u niet zeggen, hervatte madame Colbran, boe innig geluk kig ik me oc-k gevoel, dat de sluier, welke Bertha en de geheel© zaak In het duister hulde, thans te haren gun ste is opgeheven het is of ik weer herleefhoe gaarne zou ik zulks ook van het lieve kind zeggen; maar in tegendeel boezemt haar toestand mij zorg in dat sombere uiterlijk, die doffe oogen, dat onderworpene in baar geheele voorkomen, alles maakt den Indruk, dat ze in stilte meer lijdt, dan iemand vermoeden kan. En ge hebt mij toch gezegd, dat ze veel ojïgewekter was, sedert het oogenblik, dat Holmson zich in arrest begeven heeft. Dat schéén toch werkelijk het ge val te zijn, maar sedert het tweede bezoek van dion iman, van Met zier, is dit alles weer veranderd en is ze meer in zich zelve gekeerd. 1-Iet is nauwelijks een uur gele den, dat ik dien man het huis zag verlaten, want omdat ge bezoek liadt, liet, ik mij niet eerder aandienen. Nu, al dien tijd hield ze zich on ledig met tiet afwachten der danies, doch was tusschenbeid© zoo afgetrok ken è)i verward, dot ik er mij bezorgd over maakte. Ik vertrouw' dien maji niet, maar ban bevreesd, dat hij niet veel goeds in zijn schild voert we moeten beiden, gij en ik, dunkt me, dien man wat in 't oog houden, ging madame Colbran met een zekere agitatie voovt. La Grange fronste zijn wenlfLrau- wen, streek zich door knevel en baard en scheen over een bepaalde zaak na te denken. Ja, zeide hij in zich zeiven, als luwt die twoo personen naast elkander plaatste en men confronteer de beider gelaatstrekken, zou men, geloof ik, niet lang in tweestrijd staan, den waren mooulenaar aan te wijzen een kiiwl zou zeggeu, dat Metzler de schuldig© was: evenwel, physiononiiën kunnen misleiden, want hoe dikwerf toch js "t mij voor gekomen, dat oen gelaat, waarin ik liet volste vertrouwen stelde, een mas ker was, wuaraohler de grofste on deugden zich schuil hielden. Maar die Metzier, wat zojj dat voor een soort man zijn? Waarom komt hij telkens bij Bertha en wordt hol meisje zoo droefgeestig na die herhaalde bezoe ken Of zou hij met betrekking op den tcgemvoordigen toestand van Holmson, ook in T een of ander op zicht ceuigen dwang op haar uitoefe nen Hoe het zij. ik moet dien man nader lceren kennen; wat zoudt gij denken, Louise, als ik Bertha eens over dezeii Met/.Ier sprak Ik vrees, dat ze u -een ontwijkend antwoord zou geven, want er schijnt iets tusselien deze twee personen te bestaan, lietwelk niet in den haak is, en dat. Bertha zeer treurig stemt. Hebt ge mij niet eens gezegd, dat de bruid van Motzier, een Creole, die zich La Franca noemt, bij u ge weest. is Ja, 'zeker, hernam Madame Colbran, ze stekte zich belachelijk aan, en verbeeld u, ze verzocht mij aan Bertha te vertellen, dat zij recht had cp Met zier, want dat zo z"n bruid was. En zoudt gij denkon, Ix»uise, dat er tusschon Berllia en Metzlev een geheime overeenkomst bestaat vroeg La Grange. Als liefdesavontuur komt mij dc zaak aitesl>ehalve voor, want altijd, nadat Bertha met dien man gespro ken heeft, is ze ze-er ontroerd, zenuw achtig en zit ze eenige oogenblikkeii, ja zelfs de laatste maul goruimen tijd. als wezenloos vóór zich te staren. Ik houdt het. evenals gij, voor zeker, dat die persoon op de eene of andere wijze macht op haar uitoefent waarlijk, Richard, voor zoover mijn niensehen- Icennis strekt, houd ik hem voor een slecht mensch. Hebt ge mi et gezegd, dat die Creole veel van babbelen houdt Nu, dat verzeker ik u ze weet niet wat ze'zéggen of zwijgen moet en praat alles maar langs haar neus weg een verstandig mensch zou zich wel wachten zulke zotteklap te vei - koopen, als zij gedaan heeft; wat toch kan het mij interesseeren, dat. Metzier haar tot vrouw begeert? vervolgde madam© Colbran. Nu moot ik u ook iets in vertrou wen mededeelen, Louise, namelijk, dat Holmson ronduit verklaard'heeft, dat Motzier de moordenaar vaii Top per is, en ik moet bekennen, dat zulks mij niet onwaarschijnlijk voorkomt, want die kerel lieeft een zeer ongun stig uiterlijk. Ik vraag u, waarom heeft hij zich niet bij de bevoegde uiacht aangemeld, daar de herhaald© oproepingen in de couranten zijn scherpen blik niet ontsnapt zullen zijn en het zou ons, evenaJs Holmson. hoogst aangenaam zijn, Metzier als getuige te zien optreden. Iemand die- onschuldig is, zóu zich «itet schuil houden, maar, opgeroepen om als ge tuige inzak© een moord te verschijnen, zich ten spoedigste bij de justitie aan melden, om, zoo mogelijk, deze in 'n dikwerf duistere zaak van drenst te kunnen zijn. Bovendien, zijn geheele houding heeft iets geheimzinnigs en verdachts. Me dunkt, zou het niet goed zijn, als ik eens een praatje met die Creole ging maken, wie weet of ze uiij ook nte'L tol baar vertrouwde maakte en zich iets llel, ontvallen ten opzichte van haar aanbidder, hetgeen beter was geweest te zwijgen. Wat dénkt go hiérvan vroeg La Gran ge, hoe langer hoe meer in vuur ge rakende. Ecu charmant idee, uw titel en betrekking waardig geloof me, van haar verneemt go alles, wat ge wensolit te weten, envoegde ma dam© Colbran er lachend© bij, mis schien meer dan u lief is. Daarop nam La Grange zijn hoed en stok en spoedde zich huiswaarts. Oogenblikkelijk liet hij zich per rij tuig naar liet station brengen, en daar hij juist een sneltrein trof, duurde het niet lang. of hij had het zoo vurig ver langde doel Zijner bestemming be reikt en bevond zich te Dieppe. Ifet viel hem zeer gemakkelijk door bemiddeling van een zijner coüega's en door bet nazien van de lijst der vreemdelingen de bewuste dame ie vinden en haar hotel te ontdekken. Hij spoedde zich dus naar hel hotel Bcllovue en verzocht den Dortier. aan

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9