torens brand deed ontstaan. De Minis ter echter wees er op dal de Reg. In deze niets heeft le bevelen. Men kon Wel beleefd verzoeken of wenken ge ven en dal wilde de heer De S. dan ook maar wat gaf 't? Toch zou de Min. er nog eens over denken. liet beschikken over subsidies voor restauraties voordat de Kamer zo heeft toegekend, wees de heer De Stuers uls een inbreuk op het budget recht af. Nu, de Min.'gaf dat gereede- lijk too en zeïde dat 't alleen gebeur de in geval van dringende noodzake lijkheid, bij gevaar voor instorting bijv. en dan was die handeling toch geheel in den geest van hen die, als de heer De St. de monumenten willen behouden. Keurde de heer De Stuers af dat de contröle over restauratie-werken en 't advies daarover aan prof. Cuy- pers uitsluitend was overgelaten, ook waar 't werken gold die door zijn zoon werden uitgevoerd en al had hij voor beiden, zijn vrienden en man nen die hij hoog schatte en wier ho- norabiliteit hij ten volle erkende, do Min. sprak er liever niet over, omdat men historisch geworden toestanden PU eenmaal heeft te eerbiedigen. Tegen 'l uitleeneu van kostbare za ken zelfs voor een waarde van 2.C00.000 aan de Brusselsche ten toonstelling had de heer De Stuers groot beswaar orn 't risico. In het al gemeen stemde Minister Heemskerk daarmee in, maar er moesten uitzon deringen zijn en die waren 't in de gevallen door den spr. bedoeld. Ten slotte bepleitte de groote kunst vriend uit Weert de openstelling van het Amsterdamsche Rijksmuseum op Zondag te half één in plaats van één uur. Het kerkgaan der suppoosten mocht niet boven 't belang van het pu bliek gaan. De musea zijn zaken van rut en ten d enste van 't publiek in de eerste plaats. De Minister gaf dat niet toe en meende, dat hef eerbiedigen van do godsdienstige gebruiken voor de protestanfsche suppoosten hooger dan bet verlangen van het publiek moest wegen. De lieeren De Stuers en Heems kerk werden 'i op dit punt niet eens en de Minister weigerde positief er iets ftan te veranderen. Het debat werd daarna gesloten en de afdoening van Hoofdstuk V bene vens de begroeting der Landsdrukkerij bepaald op Dinsdagavond, de verde-J re discussie over de Marine-begrooting op Donderdagavond. De Kamer is tot Dinsdag gescheiden. I Dun, 's morgens te 11 uur, wordt de; discussie ove^ de invaliditeits- en oinlerdomsverzekering hervat. De 10e Algemeene vergadering van dm Volksbond tegen drankmisbruik, zal dit jaar worden gehouden te Am sterdam. STOOMVAARTLIJN BATAVIA- ZUID-AFR1K.A. Neerlandia verneemt uit Lonroogo Marques dat de lieer C. van der Lin de, inspecteur van de Kon. Pakelv.- Mij. aldaar in November beeft ver toefd om de mogelijkheid van een Ne- derlandsche stoomvaartlijn Batavia- Zuid-Afrika te bestudeeren. VERBRAND. Douderdugnamiddag geraakten do klecren van mej. Van Trier, wonende in de Vredenburchtstraat te Breda, bij liet strijken in brand, waardoor zij zulke hevige brandwonden be kwam, dat haar overbrenging naar ibet gasthuis werd nooöig geoordeeld, Haar toestand is zoo ernstig, dat men voor haar leven vreest. NOG EEN IJS-SLACHTOFFER. Nabij Noordlaren in do gemeente Haren is de 22-jarige S. door'het ijs gezakt en verdronken. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Gisteren vereenigden zich de be stuursleden, eenigen hunner plaats vervangers en een vijftal hoofdambte naren, conti o'eerend geneeskundigen en agenten te Amsterdam aan een feestmaal ter herdenking van het 20- jarig beslaan dier instelling. 's Avonds vierden de ambtenaren der Rijksverzekeringsbank feest BRUTALE DIEFSTAL. Donderdag is bij den geneesheer dr Koch te Beek bij Nijmegen, op bruta le wijze diefstal geploegd. Een man vervoegde zich ten huize van genoemden geneesheer om een drankje af le halen, dat door den heer J. moest worden geneed ge maakt. Terwijl het geneesmiddel werd gereed gemaakt, wist de man zich in een der vertrekker, van het noodige tafelzilver te voorzien, wat uitkwam toen kort daarop de eigeu- lijke besteller om zijn drankje kwam. ARTSEN NAAR INDIë. Voor den burgert geneesk. dienst in Ned.-Indië is de spoedige uitzen ding noodig van eenige jonge genees kundigen, niet ouder dan 30 jaren, die in het bezit zijn van een diploma uls Ned. arts. ONWEDER. Do bliksem sloeg Vrijdag op den Weurtschen weg in een huis van de Woningvereeniging te Nijmegen, de schade is niet groot. KAMERVERKIEZINGEN. In Utrecht zijn door de S. D. A'. P. tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld, in district I 3e heer A. B. Kleereboper, en in lis trict II dr. J. van Leeuwen. Do Liberale Kiesvereniging en de V r ij zi n n g- Democratische Kiesvere niging te Groningen candideerden voor de Tweede Kamer ^vacature- Rrucker) dr. D. Bos, thans afgevaar digde voor Winschoten. In een gisteravond gehoi"*-°- ver gadering van de kiesvereniging Rot terdam te Rotterdam is uit mededee- lir.gon van den heer Jac. S. Hollan der gebleken, dat de concentratie van de kiesvereenigingen Vooruitgang, Rotterdam en de Vrijzinnig-Democra tische kiesvereniging tot stand geko men is. Als gevolg daarvan is een Comité gekozen, bestaande uit 6 le den van elk dezer kiesvereenigingen, dat zich met het verkiezingswerk in den meest algemeenen zin zal belas ten, of althans daarvan de 'hoofdlei ding zal hebben. Het kwam wonsckolijk voor, als voorzitter een vrijzinnige te kiezen, staande builen de kiesvereenigingen. Als zoodanig heeft zich bereid ver klaard op te lieden mr. G. G. van dei- IIoeven, hoofdredacteur der N. R. Ct. Als secretaris van dit Comité treedt op de 'heer J. II. Lasonder, als pen ningmeester mr. W. C. Mees R.Azn. Men meldt uit Katwijk aan Zee, dat mr. 0. J. E. baron van Wassen aer van Catwijck de door de kiesvereeni gingen der Ohr. Hist. Unie aangebo den candidatuur weer heeft aan vaard. Typografenstaklng. De onderhandelingen. In Krasiiapolsky hield de Amster damsche Drukkersvereeniging gister morgen de aangekondigde ledenver gadering. Mr. Veraart was ook nu we der bij de bespreking tegenwoordig. In deze vergadering werd beraad slaagd over het door den patroon A. Reiman ingediende bemiddelingsvoor stel. Het volgende besluit werd genomen en telephonïscli ter kennis van het stakingscomité gebracht, dat met de stakers in „Plancius" vergaderde: De Amsterdamsche Drukkersver eeniging heeft ofschoon ten sterk ste overtuigd, dat harerzijds de strijd nog langen tijd zal kunnen worden voortgezet, maar ora tot een einde te geraken en om te voorkomen dat door het verplaatsen van werk naar elders de onvermijdelijke werkloosheid in het vak hier ter stede een grooteren omvang zou aannemen besloten: le. Van het voorstel door een tus- schenpersooii aangeboden, waarmede tevoren het stakingscomité zich ver- eenigd had, alleen de verliooging van minimum-loon en over te nemen, n.I. voor machinezetters tot 30 cent en voor drukkers tot 27 cent per uur, ge rekend naar 57 uur per week. 2c liet overige, n.I. den eisch van het stellen van een leeftijdsgrens voor zet- tersloonen; die van het terugnemen van alle stakers en die van liet instel len van commissies, te verwerpen. Een en ander onder voorwaarde.dat dit voorstel voor hedenavond 8 uur door de stakers zul worden aanvaard en dezen zich a.s. Maandag voor den arbeid zullen aanmelden, onder me- dedeeling, dat, indien het door hen niet mocht worden aangenomen, de A. D. V. hetgeen de Ned. Bond van Boekdrukkerijen van haar verkreeg terugneemt en wederkeert tot hare zelfstandige voorstellen van 23 De cember j.l. Nadat de hoofdinhoud van het pa- troonshesiuit telephonisch ter kennis van het stakingscomité was gebracht, trokken de leden van het comité zich iri ceu afzonderlijk vertrek terug ten einde daarover ie beraadslagen. Tegen half zes nam do vergadering met de stakers in de groote zaal aanvang. Na een korte toelichting werd het voorstel, overeenkomstig het advies van het stakerscomité, met algemeene stemmen verworpen. Ds verwerping geschiedde hoofdzakelijk wegens het ontbreken der garantie dat alle sta kers weder op hunne plaatsen zou den wederkeeren. De verwerping van het voorstel werd in het volgende schrijven ter kennis van de Amsterdamsche Druk kersvereeniging gebracht. Mijne Heeren, Wij erkennen de ontvangst van uw schrijven van hedenmiddag. Wij apprecieeren daarin do tege moetkoming uwerzijds ten opzichte van de looiien, en zouden, voor zoo ver het dit punt van geschillen be treft, geneigd zijn de staking te doen eindigen. Evenwel zijn we ten zeerste teleurgesteld, dat uwerzijds wordt te ruggenomen hetgceu aangaand© het niet-nemen van rancune-maatregelen op Donderdag 16 Januari j.L was toe gezegd. Eveneens, dat omtrent toekomstige betere regeling in het be drijf, ook wal de afdeeling drukkerij betreft, geenerlei toezegging meer wordt gedaan. Daar uw antwoord op de namens ons gedane voorstellen toch de bedoe ling hoeft een opheffing der staking mogelijk te maken, kunnon wij, ten opzichte van het terugnemen der personeelen en mogelijke rancune- maatregelen geenerlei bepaling is ge maakt, ons geen voorstelling er van vormen, hoe deze opheffing collectief zoude kunnen plaats hebben. Wij hopen dus, dat u alsnog een meer afdoend voorstel aan ons zult willen doen, waarbij we ons referee- ren aan hetgeen reeds namens ons erd voorgesteld. Hoogachtend, PH. DIAMANT, Voorzitter. G. IIAHN, Secretaris. Precies op den gestelden tijd, gis teravond te 8 uur, werd dit schrijven het bestuur van de Amsterdam sche Drukkersvereeniging, dat mét de leden weder in „Krasiiapolsky" bij- in was, ter hand gesteld. Onmiddellijk ving men aan meteen bespreking over het ingekomen schrij ven. Na eenige discussie werd beslo ten het stakerscomité andermaal tot conferentie uit te noodigen. Een telephoontje naar „d'Geelvinck", en tegen hall tien waren de ■gedelegeer den der strijdende partijen weder hijeen om nader over de vredesvoor waarden te beraadslagen. Gedurende eenigen tijd confereerde opnieuw een commissie uit de verga dering met het stakerscomité. De patroons deelden medo van plan te zijn, het aantal stakers te noemen, dat zonder dat van bepaalde ran cune-maatregelen of het aanleggen van een zoogenaamde „zwarte lijst" sprake zou kunnen zijn wegens ver mindering van werkzaamheden niet weder in dienst zou kunnen worden genomen. Daartegenover hielden de werklie den vast aan de te dien "aanzien ge maakte clausule in het oorspronkelij ke bemiddelingsvoorstel van den hoer Reiman, luidende als volgt „Bij opheffing der staking worden alle gezellen teruggenomen. Wegens vermindering van werk kunnen" zij worden ontslagen, die het laatst zijn aangenomen, of speciaal belast waren met het werk, hetwelk is weggegaan. „Bij nieuwe behoeften aan perso neel zullen in de eerste plaats zij wor den aangenomen, die ontslagen zijn." Subsidiair vroegen de werklieden althans bekend te worden gemaakt met de wijze waarop het voorgenomen „ontslag wegens slapte" zou worden uitgevoerd. Daartegenover persisteerden de pa troons bij hun eisch. Men kwam tot geen overeenstem ming en wederom vertrok het stakers comité zonder dat een resultaat was vorkregen. De patroons besloten daarop met-al gemeene stemmen, den strijd onver zwakt voort te zetten en, met intrek king van de gisteren gedane conces sies, vast te houden aan hun voorstel van 23 December j.l. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit zijn benoemd: tot ontvanger dir. bel., invoerr. en acc. te Echt, W. Sijpkens, ontvanger dir. bel. en acc. te Kerkrade; tot oiitv. dir. bel., invoerr. en acc. te Terschel ling. C. W. Vreede, surnumerair uit de dir. Zwolle. Is: met afwijking in zooverre van de bestaande organisatie van den staf der art., niet ing. van 1 Febr. de gen.- maj. L. J. Scheltema, hoofd der IVde afd van het Dep. van Oorlog, eervol ontheven uit zijne betr. van dir, der art -inrichtingen en als zoodanig ben. luit-kol. J H. A. Mijsberg, van dien staf, hoofd der munitiefabriek. Is, piet ing. van 31 Jan., aan luit. t. z. 1ste kl. L. C.-A .Steffelaar, op ver zoek, in O.-Indië, eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is bevor derd tot luit. t. z. 1ste kl. W. J. Jans sen s, fd. 2e kl. Bij besch. van den Min. van Oorlog ad int. van Marine is de thans bij het hosp. te Willemsoord gepl. off. van gez. 2e kL S. van der Schouw met 1 Febr. op non-activ. gesteld. BRANDEN. Gisteravond is van de Textielinrlch- ting der firma Gerhard Jannink en Zonen aan de Beltstraat te Enschede, de drogerij en een gedeelte der druk kerij door brand vernield. De fabriek was nog in werking toen het onheil in de drogerij ontstond. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL HET BESTE HONGAARSCHE BITTERWATER Alleen eoht met het roode «i. Van gunstige werking bij chronische obstipatie en vetzucht Prof. Dr. ROSENS TE IN. Aamiieien en huidziekten- Onder de onaangename en lastige ziekten, die u kunnen worden opge legd, nemen aambeien wel een der eerste plaatsen in. De last, hinder en pijn, die zij u bezorgen, zijn haast niet te beschrijven. Voor aambeien en alle jeukende 'huidziekten als eczema, huiduitslag, dauwworm, gordelroos, netelroos enz. is Foster's Zalf een geneesmiddel zon der weerga. Zij tast de huid niet aan en droogt niet te vlug op. Van de eer ste afwending af doet ihaar verzach tende en genezende werking zich ge voelen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Haarlem vei'krijgb. bij de h.h. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A f 1.75 per doos. Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A f 1.76 voor één, of f 10. voor zes door en. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handels merk. Stadsnieuws Van de straat. De 17-jarige stalknecht J. C. P., uit Heemstede ,die een heele reeks dief stallen heeft gepleegd, is op last van den officier van justitie aangehouden. STUIVERS-SPAARBANK. In de bovenzaal van „De Kroon' had Vrijdagavond de jaarlijksche al gemeene vergadering van commissa rissen der Stuivers-Spaarbank plaats, onder voorzitterschap van den heer J. Drost. In zijii openingsrede heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom in deze eerste bijeenkomst in het jaar 1913, welk jaar voor de le den en hun huisgezin, naar hij hoop te, een gelukkig jaar zou zijn, even als voor de stichting, waaraan alle leden steeds hun beste krachten wij den. (Applaus.) Daarna werd overgegaan t'ot de in stallatie van het nieuwe lid, Dr. A. D. Cheriex. liet was het college bijzonder aan genaam, zeitle dc voorzitter, dat Dr. Clieriex zich bereid verklaarde aan deze stichting te willen medewerken. Het college bestaat uit personen, die de belangen der kleine burgers zoo goed mogelijk behartigen, en dat doen zonder helooning. r±ct werk is aangenaam en nuttig. 33 jaar lang Is de stuivers-Spaarbank gedirigeerd op eene wijze, die het vertrouwen van hel kleine publiek verwierf. Ook het afgeloopen jaar gaf weer vooruit gang aan. Spr. hoopte en vertrouw de dat ook Dr. Cheriex zijn b'este krachten aan de stichting zou geven, en beval alle commissarissen in zijn welwillendheid en vriendelijkheid aan, hem de verzekering gevende dat ook hij van de zijde der commissaris sen daarop kon rekenen. Dr. Cheriex dankte hierop voor de vriendelijke woorden tot hem ge licht, en hoopte krachtig te mogen medewerken aan den groei en bloei der Stuivers-Spaarbank. Vervolgens bracht de penningmees- ter, de heer H. M. E. van Dobben. ver-1 slag uit over het jaar 1912. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: ln 1912 zijn ingebracht 6652 posten met 'n totaal bedrag van f 17.418091/2 Terugbetaald zijn 861 posten met 'n totaal bedrag van 12925.22 1/2. In 1912 werd ingebracht een meer der bedrag van f 4014.19. Het gemid delde bedrag der inlagen was j>er in- legpost 2.61 3/4 tegen f 1.90 1/2 in 1911, en dat van het te goed per deel hebber aan liet einde des jaars voor I 21.67 1/2 tegen f 18.23 op 31 Decem ber 1911. Aan de deelhebbers is gedurende het jaar toegekend eene rente van 3 pCt. In 1912 werden 242 nieuwe hoekjes uitgegeven. Geheel afbetaald werden er in 1912 391 boekjes, terwijl op 436 boekjes eene nieuwe rekening geopend werd. Op 31 December 1912 bedroeg het aantal deelhebbers 1253 tegen .209 in 1911, derhalve eene vermeerdering van 44. Uitgegeven werden 32 nieuwe bus jes. In het geheel waren 123 busjes in omloop, waarmede in 1912 voor een bedrag van 2698.47 gespaard werd. In 1911 was dit bedrag 1840.17, dus dit jaar met 10 ledigingen minder f 858.30 meer dan in het vorige jaar. Er hadden 273 ledigingen plaats met een gemiddeld bedrag van f 9.88 1/2 per busje tegen 6.51 in 191L Het grootste bedrag dat bij een ledi ging aanwezig was bedroeg 60.92 het kleinste 0.25 De Stuivers-Spaarbank was op 31 December 1912 aan do 1253 deelheb bers verschuldigd een bedrag van 27.159.30. Het kapitaal bedroeg op 31 Decem ber vertegenwoordigd in de bij het reglement vastgesteld© stukken en hy pothecaire leei.ingen met verschenen rente een totaal van 27.464.57, waar van aan de deelhebbers verschuldigd f 27.159.30, zoodat deze reken, mat een batig saldo sluit van 305.27. De voorzitter bracht hierop den penningmeester een woord van dank voor zijn gehouden beheer. Het is een enorm, veelomvattend werk, dat steeds niet lust en ijver door den penningmeester wordt verricht. En het is dan ook niet meer dan een staaltje van onzen pLicht den heer Van Dobben daarvoor hartelijk dank te brengen, zeide spr., en _gaarne voegde hij er den wensch aan"tue,dat de penningmeester nog vele jaren op dezelfde wijze in het belang der Spaarbank mocht werkzaam zijn. (Applaus.) Tot leden der commissie tot het na zien der rekening over het jaar 1913 weiden benoemd de heeren Van Hel den, Leijer en Göppinger, die allen deze benoeming aannamen. Na afdoening van enkele meer huis houdelijke zaken, werd de vergade ring vervolgens door den voorzitter gesloten. Leger des Heil s. Het Leger des Heils heeft in de af geloopen week verstrekt in de Metro pool, goedkoop logement en gaarkeu ken, Spaarne 102, 1833 porties voedsel en 213 nachtverblijven en in de Toe vlucht voor Dakioczen, Helmbreker- steeg 7, 929 porties voedsel en 210 nachtverblijven. VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT. Mevrouw Goudsmit—Goudsmit heeft gisterenavond ook hier ter stede haar voordracht gehouden over „De noodza kelijkheid van het vrouwenkiesrecht", waarvan wij verleden week, toen me vrouw Goudsmit deze rede te Bloemen- daai hield .verslag gaven. De vergadering, die ditmaal uitging van de „Vcreeuiging voor Vrouwen kiesrecht" ,was bezocht door ruim 50 personen. HET TOONEEL. FERDINAND HUYCK". „Frisch als een voorjaarsmorgen", heeft Busken Huet Van Lenuep's beste werk eens genoemd en ook dien indruk kreeg het zeer talrijke publiek, dat gis terenavond den schouwburg van onde ren tot boven vulde. De kleurige tafe reeltjes. belangwekkende lierberg- tooneelljes, angstige gebeurtenissen in een zolderkamei tje, stoffeeren het ver haal van de lotgevallen van Ferdi- nuiid, „hoe hi werd minnende ene joncvrouw", gelijk het abel spel van Lanceloet van Denemarken voortreffe lijk aller tocneelspelen ondergrond aanwijst. Het meest frisch en fleurig vinden we Santje (mevrouw Poolman). Zij stak mee door haar aardig rolletje door haar guitig en pittig spel bo ven de' anderen uit. Bond van Typografische Studiegeze I's chap pen. De afd. Haarlem van bovengenoeni- deu bond houdt eerstdaags haar ne genden wedsliijd, bestaande in het teekenen of drukken van een omslag en titelpagina liarer statuten. De voor dezen wedstrijd aangezochte beoor deelaars zijn de heeren 1L C. F. Kerk- lioff, D. W. Broekmeijer en C. ICion, allen van hier. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denlKxrn zijn in do afgeloopen week 917 baden genomen in dat aan het Leidscheplein 1016. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Zondag a.s. zal dè verzameling platen en fotographieën, betrekking hebbende op Ned.-Indië, die die alge meene belangstelling zoozeer heeft op gewekt, voor liet laatst tentoongesteld zijn. Eenige belangrijke tentoonstellin gen zijn voor dit jaar in voorberei ding. Het Museum van Kunstnijverheid werd gedurende de maand Januari bezocht door '296 belangstellenden uit die aan het Museum verbonden boekerij werden 235 boek- en plaat- I werken naar verschillende plaatsen van ons land >n bruikleen verzonden. De School voor Kunstnijverheid werd bezocht door 183 vrouwelijk© en man nelijke leerlingen. EestauratieGroote-ofSt.- Bavokerk. Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente te Haarlem hebben van een onbekende ontvangen een bankbiljet ran honderd gulden als bijdrage voor de restauratie van de Groote- of Sint- Bavokerk, meldt het „HaarL Predik- beurtenblad". Uit de Omstreken OVERVEEN. In het bestuur van de afdeeling Overveen-Bloemendaal van Bloembol lencultuur, zijn in plaats van de hee ren Arnold \V H. Bijvoet Jr. en II. J. Eldering Gz., die periodiek moesten aftreden, gekozen de heeren Jacob W. Bijvoet, als commissaris, en P. Roozen Az., als penningmeester. BEVERWIJK. De „Hanze" meldt, dat zeer spoedig iu Beverwijk een afdeeling van de R.-K. Hanze zal worden opgericht. SPAARNDAM. Het nieuw© raadhuis. A.s. Donderdag zal het nieuw© raadhuis ©enigszins feestelijk worden geopend. HEEMSTEDE. i Willen is Kunnen. De gynmastiek-vereen ighig „Willen is Kunnen", onder-afdeeling der af- deeliriig Heemstede van den Nerl. R.-K. Volksbond, geeft in het begin van deze maand haar eerste groote gyru- riastiek-uitvoering, met medewerking van den heer G. Nielen, humorist, in het R.-K. Vereenigingsgebouw alhier. Gisteren is te Amsterdam aangehou den ©en jongmonscli, dat verdacht wordt zich te hebben schuldig ge maakt aan verduistering van een rij wiel, ten nadeelo van iemand te Heem stede woonachtig. Ned. R.-K. Volksbond. Dit jaar treedt do helft van het be stuur van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Heemstede, af, en welde vice-voorzitter, 1ste secretaris, 2de penningmeester en twee commissaris sen van orde. HAARLEMMERMEER. Hooger beroep. Tegen H. B., die wegens diefstal door de rechtbank te Haarlem tot 3 maanden tuchtschool was veroor deeld, is door den procureur-generaal bij" het Gerechtshof te Amsterdam, hij de behandeling in hooger beroep, zijn beschikbaarstelling voor de Regeering geëischt. Met pensioen. De heer R. Elzinga, onderwijzer aan de openbare lagere school No. 5, te Nieuw-Vennep, zal weldra den ge meentedienst met pensioen verlaten. Op dat tijdstip zal hij 34 jaar in de zelfde betrekking te Nieuw-Vennep werkzaam geweest zïjil HALFWEG. Ziekenvervoer. Door de afdeeling Halfweg en Om streken van Het Witte Kruis is, daar io© in staat gesteld door de gemeente lijke subsidien van Ilaarlemmerliede en Haarlemmermeer en de flink© bij dragen van particulieren, een rijtuig aangekocht voor het vervoer van zie ken. Waar uit die omgeving meermalen patiënten naar ziekenhuizen te Am sterdam en Haarlem worden ver voerd, was er wel behoefte aun zoo'n vervoermiddel. Merkwaardige diofstaL Langs den spoorweg Amsterdam- Zaandam aan de Hembrug is Vrijdag nacht een eind telegraafdraad ufge- kaïpt en ontvreemd. Gemengd Nieuws SNEEUWSTORMEN IN DU1TSCH- LAND. In Berlijn en omstreken heeft een hevige sneeuwstorm gewoed, waar door op verschillende plaatsen liet verkeer werd geslremd. Hetzelfde wordt uit het Silezische gebergte be richt. In het koninkrijk Saksen is een lokaaltrein ten gevolge van den sneeuwstorm ontspoord. EEN KOTTER VERGAAN? De Londensche Admiraliteit ba- richt, dat een kotter, behoorende bij den kruiser „Perseus" en bemand met een luitenant, acht matrozen en een inlandschen tolk verdwenen is. De kotter was het laatst (op 18 Jan.) ln de Perzische Golf gezien. Hij voer toen zeewaarts, daar hij gestation neerd zou worden aan de kust van Oman, teneinde liet oog te houden op zee- roover3. Men vreest, dat het scheepje in den jongsten storm is vergaan. Letteren en Kunst LOUIS BOUWMEESTER BIJ DE N. V. „TOONEELVEREEN1G1NG". lieden Zaterdag zal te Amsterdam de eerste gastvoorstelUng, na zijn terugkeer uit Engeland, van Louis Bouwmeestet plaats hebben Hij zal als Saehel in „Ghetto" van Herman Heijorma.ns optreden, welke rol Louis Bouwmeester voor het eerst in Hol land speelt. Het stuk is onder leiding van den auteur nieuw ingestudeerd. De rol van den Rebbe zal door den heer Pitger vervuld worden, terwijl verder optreden de damesE. do BoerVan Rijk, llenriêtte van Kuyk, en de heeren Joh. Timrott, Jacques van Hoven e, a. Stoomvaar tberichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Billiton (thuisreis) vertrok 31 Jan. van Malta. Het stoomschip Ilamm, van Java naar Amsterdam, passeerde 31 Jan. voorin. Bevezier. Het st. Prinses Juliana (thuisreis) vertrok 31 Jan. van Colombo. Celebes (uitreis) is 30 Jan. Point de Gaiile gepass KON. NEDERL. STOOMB.-MIJ. Apollo vertrok 30 Jen. van Bruns but tel naar Amsterdam. Ceres vertrok 30 Jan. van Valencia naar Amsterdam. Het st. Diana vertrok 31 Jan. van Piilau naar Amsterdam. Het st. Euterpe vertrok 30 Jan. au Stettin naar Amsterdam. Het sL Saturnus arriveerde 30 Jan. van Odessa te Nicolaieff. Sirius vertrok 30 Jan. van Algiers naar Valencia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Besoeki (uitreis) vertrok 30 Jan. van Malta. Het st. Ophïr arriveerde 31 Jan. van Batavia te Rotterdam. Pontianak (thuisreis) vertrok 30 Jan, van Port Said. KON. HOLL LLOYD. Hollandia (uitreis) vertrok 30 Jan, van Boulogne Zaanland vertrok 31 Jan. van Am sterdam naar Buenos-Ay res. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Oranje Nassau vertrok 31 Jan. van Amsterdam near Paramaribo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Het st. Alreus, van Jaran en Sin gapore naar Amsterdam, passeer do 31 .Tan, 10 u. 20 voorm. Bevez'er. Movune, van Japan en Singapore naar Amsterdam, passeerde 30 Jan. Gibraltar. HOLLAND—AMERIK A-LIJN. Het st. And ijk (uitreis) vertrok 31 Jan. van Antwerpen. JAVA—BENGALEN LIJN. Het st. Birma van "-' n'la naar Java, vertrok 30 Jan. van Rangoon. Sportpraatje Als de maand Februari ons nu eens vier Zondagen met mooi weer ople vert, is voordat de wedstrijden van het Nederla ndsch Elftal aan de orde komen, do Westelijke eerste klasse competitie bijna uitgespeeld. Op 1 Maart heeft Sparta dan van de :8 wedstrijden er 16 gespeeld, D. F. C, 17, Haarlem 16, H. B. S. 16, H. V. V. 16, Ajax 17, V. O. C. 16, Quick 10, H. F C. 16 en Velocitas 16. Zijn we zoover, dan zal dat een gelukkig verschijnsel zijn om deze reden ge- wooidijk vermindert de publieke be langstelling voor de competitie nog il, wanneer het eenmaal April is. De'ijd van het spel, dat meer juist dan mooi betiteld wordt als „ziveelvoetbal", breekt dan zoo zoetjes weer aan. En 't zou spelers en toeschouwers plezie ren, als het heel© programma van bondsmatches eens op 1 Mei kon zijn afgewerkt Dan zou ©r tenminste oen zornersport-seizoen van voldoenden duur kunnen zijn. Jammer is liet, dat de voor het kam pioenschap zoo belangrijk© match SpartaHaarlem weer zoo ver is ver schoven, ofschoon het aan den ande ren kant kfi worden beschouwd als een middel, om de spanning er tot het eind toe in te houden. Morgen ontmoet Haarlem, met in vallers voor Serné er\ Bakker, op eigen veld het Haagsche Quick. Een wedstrijd, die bij den vrijwel constan ten speelvorni, dien de roodbroeken dit jaar eens bij uitzondering ge toond hebben, wc! op hunne overwin ning moet uitloopen. Speelt Haarlem, laks en met het air van „we winnen 't wel", dan is Quick's succes natuur- Jijk niet buitengesloten. Maar in nor- mal© omstandigheden is het niet ie verwachten, dat liet Hanenburgsche elftal met z'n zwakke voorhoede tegen Haarlem eenig succes zal kunnen l.e halen. LI. F. C. heeft oen rustdag, maar haar naaste buur in de competitie, Velocitas, die met 'r ééne punt nog steeds zielig onderaan bengelt, ont vangt V. O. C., dat wel behoort te winnen, en dit dan ook vermoedelijk wel zal doen. Dat de Rotterdammers het nog ver in deze competitie zouden brengen, geloof ik overigens niet. En moest ik een voorspelling doen van da volgorde der „bottom teams" op den competitie-eindstand, dan zou die zijn7e 11. F. C., 8e V. O. C,, 9e Quick, 10e Velocitas. Ajax—D. F. C. is het belangrijkste nummer op het programma. De Dordtenaars zullen liuji uiterste best doen om niet, zooals bun groote con current Sparta, in de Meer zich een puntje te laten afkapen. Eu Ajax is op het eigen veld, met zoo'n duizend of zes, zeven enthousiaste Groot-Mo kumers eromheen, altijd in beter vorm dan in haar uitwedstrijden, die tot dusver alleen een overwinning in Breda hebben opgeleverd. Ten slotte gelooi ik toch, dat D. F. C. de beste kans maakt. II. V. V.H. B. S. kan een spannen de kamp worden, waarin het jonge, energieke Houdt Braef Stnnt door

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10