BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD ^Sm^Stf&SBSKSi Gevangen $0a Jurgtsg. ZA.TE&DA.8 1 FEBRUARI 1913 Ho 9085 DE ZATERDAGAVOND HMRLEWT8 DAQ3LA0 KOST f 1.20 PEB 8 BAANDEN ®F ra CENT PES WEE! ACKiMSmLfiB ÖROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ 2UIDER BU1TENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZUÏ4 ADVERTENTIËW DOELTREFFEND. ONZE ANNONCÉS W03DEN OPGEMERKT' scheuren open en de miniatuur-j denaars komen ter wereld. Moedei-liefde bestaat bij hel oude dier niet en het addergebroed vertoom ook geen instinctieve gevoelens kinderlijke genegenheid. Tegenover elkaar zijn de broertjes en zusjes eens doodon'verschiliig en weinige oogenblikken na de geboorte kringe len ze reeds weg, om het moordenaars- bedrijf te beginnen. In hun grille jeugd voeden do jonge Het Rijke Natuurleven ADDERS. Nu houden ze huu winterslaap, de gevreesde mor stère der hooge gron den, en slechts op heele zoele dagen strekken ze het ineengerold lichaam, om met een paar trage bewegingen naar buiten te komen. De, naar hun zin al heel gauw te lage temperatuur, jaagt hen terug naar de zooeven ver- - lata, mollengang ol naar l.et konij-«forties zich met longe hagedissen, nenliol en mït slangenflegma, znoals I padies, wenawsen ander voor j» kc"™n'acl" d^JTAfÏÏSS voorkomen, zijn ze gehaat! *Wp «'.ttaisdiappen en die -houden ze zelfs jaren na hun dood. Er zijn proeven genomen met ge droogd slangergif. Na jarén bewaard te zijn, bleek de oplossing nog de ge vaarlijke eigersch.ap te hebben be houden. Weet ge, wie de adders als ten lie velingsgerecht beschouwen?Dat zijn de vredig knorrend3 egels. Zij blijken on aantastbaar te zijn door hun stekel- pantser, maar ook Inwendig is het gif geheel werkeloos. Egels zijn dan ook onze beste boi.dgenocten in den strijd en, hoe ook de moderne natuurvriend zichzelf weet te vergeten, om een merkwaardig dier te redden, als net een adder geldt, is er maar één von nis: „de dood". Stel u ook even voor. Volop genie tend van dc mooie kleuren der bruine of paarse Herdoe.den, zoekt ge up een warmen zomerdag ccn boschrijk plek je aan den zoom van die golvende vlakten op, om rustiger de mooie ver- gezien ten on liet kleurenspel te kun- nen be wondere:.. Juist als ge wilt gaan j l,st te ee,heten hoschbessenstruiken ligt te genieten van de koesterende zomer warmte. „Een adder" is het eerste, wat u door het hoofd flitst, als ge de zigzaglijn ziet, die u ais een schrikwekkend tee- ken uit de dierkunde-boeken is hij- gebleven. Dat ge in uw angst negen keer vggr de tien een ringslang, die. geen zigzaglij'' heeft, voor een adder j nj,et houdt, ondanks het zwavelgele range-i leGdliiT SS ls "!e\ k!va,iik te, ,Er! ii'ns Kah ik toast „iet zeggen worden op het slangougebied grooteri absurditeiten vertoond, zoodat zei Is wè' snoeperij. bazel wonnen worden dood gekmip- j Oolc wordt er in de groote steden peld, „omdat je nooit er is kon we-; allicht te veel uitgegeven aan tram- ten". Maar hebt ge werkelijk goed j geld, aan sport, ja aan wat niet al! waargonómeu, dan slaat liet diertjeZoo'n middagje winkelen in de stad niet voor u op dc- vlucht, maar heft j kosl guldens en guldens! Vooral te- sissend zijn ve, ijnig topje np, om u den ,i(d m dilïei.kocpen 0Mrrt Rubriek voor /rouwen Laten wij ons niet te veel i» hoef ton scheppen. Hoeveel vrouwen gewennen zich ontzettende luxe ip oedih-g; of liever /oe- met de vlammen schietende oogjes op een afstand te honden. Rahp da:n al uw moed bijeen, neem een stok, en ransel er op los, tot hel dier geen be weging meer maakt. Ge hebt de mensenheid een weldaad bewezen, en kunt weer voortgaan met het genieten van het zonnige landschap. Dat ge ccn dier, dat u niet aanviel en „wak ker was dan gij, hebt vernietigd, ;s geen misdaad, Bleef het leven, dan zou liet latei op het onverwachtst, zelf als aanvaller kunnen optreden, en gij zoudt onbewust de oorzaak kunnen zijn van den dood van aen an deren wandelaar, die minder gauw het gevaar ontdekte. De adders kennen alleen voor in onze oostelijke provincies. Op do Veluwe behooren ze gelukkig lot de zeldzaamheden, maar Drenthe b.v. moet ze in groot aantal herbergen. Zooals ik reeds zei, zijn ze op een afstand slechts goed te onderschei den van de onschuldige ring- en glad de slangen, door de sterk sprekende zigzaglijn op den rug. De gedoode die ren zijn nog te herkennen aan de ver hevenheden op iedere schub aan Je rugzijde. De kleine, vurige oogje- hebben een loodrecht staande pupil evenals de als alle magazijnen zoo verleidelijk geëtaleerd zijn. De eer.e vriendin durft al niet onderdoen voor de ander er, komt men dan thuis, en telt zijn uitgaven na, dan ziet men dat het al een bedroevend overschot is, waar men nu nog een of twee weken mee moet toekomen. De ellende is nu niet te beschrijven, als er dan nog een goedhartige vriendin is, die aanbiedt wat te leenen! "Uit een dergelijk gul aanbod, kan dan voortvloeien, dat men steeds ten achteren raakt en zijn maandgeld al vooreen deel kvv jt is, terwijl men het nog niet in han den heeft. Laat ons dus onze behoeften beper ken! Ditzelfde geldt ook voor menig jong getrouwd paartje, want het hu welijk behceft niet geb -»rd te zijn op een ruime levenswijs; als er maar rechte sympathie bestaat 'usschen de beide echtelieden %en liet verlangen om alles voor elkaar te zijn. Allereerst dient de woning dan ook met verstand gekozen te worden, want met een hoogere huishuur gaat een hoogere belastirg hand aan hand, dat gebruikt wat in een midden standsgezin niet meer waardig genoeg wordt gekeurdl De kinderen moeten ook al vroeg aan eenvoud gewend worden: al die moderne luxe maakt hen niets geluk kiger en niets gezonder ook. Een groot deel heeft misschien ook weer de opvoeding er schuld aan. dat menige vrouw zich te veel behoeften schept, doordat zij te laat met geld leert omgaan of ze krijgt als kind en later als meisje in het geheel geen vast week- of maandgeld, of ze krijgt heel héél weinig, zoodat bet ook haast de moeite niet waard is om er "teke ning en verantwoording van af te leg gen; en ongemerkt gaat dit dan aan allerlei nietswaardigheden heen- Mijns inziens moet men een kind niet te zeer beperken in het bedrag dat voor weekgeld gegeven wordt, doch men moet het wel vroeg gewen nen aan de noodige zelfcontrole, waardoor het gelijk al de elementair ste regelen der boekhouding in tóe passing leert brengen. Het zal zich dan ook schamen, om sommige oos ten te boeken, en anderzijds merken, dat. er wel wat ontbreekt op het bud get, doordat het bijvoorbeeld niets heeft geofferd voor een liefdadig doe). Telkens met het nakijken van het kasboek kan een verstamdige moe der er dan op wijzen, hoeveel geluk kiger men is. als men bijtijds went, zich zoo weinig mogelijk' behoeften te scheppen. MARIE VAN AMSTEL. -- een moogere oeiasnrg nar.a aan nanu, katten en zoo verwondert het ons niet' - «u de adder ecu echl nachtdier is. i bovendien moet men b,i ruimer wo- Als de zou is ondergegaun en de heide n,nS meei" personeel hebr.ee, of de de opgenomen warmte uitstraalt, uls i huisvrouw begint al vast met zich te alles viedïg lijkt Cn kalm, komt het overwerken, wat behalve voor haar addervolk uit zijn schuilhoeken en eigen zenuwgistel, ook heel slecht is kringelt bjjua onhoorbaar tusschen de - voor <je verhouding tot haar man, planten door. dat» zij dan dikwijls onmogelijk Daar komt een arueloos muisje aan--. springen. Het zal juist een paar zaad-1 Polbaar aan women en er allene. jes traan zoeker om don honger wat j ktem strubbelingen vcorval.en, die te stillen. De slang volleerd rooier als' vermeden hadden kunnen zijn, als de hij is, merkt liet diertje onmiddellijk levenswijs eenvoudiger had gewetst! .1 wacht zijn tijd af. Komt de muis dicht in zijn nabijheid, dan schiet hij met kracht toe, de kaken worden wijd opengesperd, e*i twee scherpe dolkjes Dat de huisvrouw in de eeiste plaats zelve flink moet aanpakken, dat is natuurlijk niet anders dan aun- bovëlenswaardig; men behoeft maar eens aan de buisvrouw te vragen die gen dier. Dan vloeit het gif bloed van het slachtoffer en binnen het bestuur aan een ander moet over een minuut is de doodstrijd geëindigd, laten, hoeveel liaar dit kost! Rustig schuift do slang zi'n prooi) En dan hoeft er nog niet eens on- nu naa he we; inr binnen, door afwisselendeeerlijkheid in het spel te zijn, want der. ka-ken. De naar achter men kaü iocjj ook niet verwachten S1 tangen kunnen dienen doode dier langzaam 1 glijden. Onder deze bewerking moet de slang ook lucht innémen, Wus zijn strottenhoofd ingericht, als dut der zoogdieren, dan zou liet langzaam naar binnen glijden van.de prooi, on getwijfeld zijn dood tengevolge heb ben. Maar geen nood. De luchtpijp eindigt voor in den hek en onder do prooi door, gaat de lucht naar bin nen. Is het dier eindelijk verwerkt, dan begint het groote verteringspro- ces, dat weken kan duren. De mover zorgt wel, dat hi| dan in zijn schuil plaats komt. Lukt hem dit niet, wat enkele malen ook werd waargenomen, dan is dit meestal zijn dood, daar hij in dezen toestond veel minder weer baar is. Het merkwaardigst is wel dc wijze, waarop de adders ter wereld komen! De wijfjes, di> grooter en bruiner ge kleurd zijn, dan de meer naar het grijs overhellende mannetjes, leggen een vijftiental eieren, maar juist op het oogenblik, als de jongen uil het ei kruipen. De vliesvormiire eischalen laten l et, ge-h0eft v'00r 0112,0 huishouding, als wij zich heen 1 M'ven. Ook moeten jong getrouwde luitjes er altijd op bedacht zijn, dat zij een klein spaarpotje maken voor tegen don tijd, dat er soms vermeer dering van gezin verwacht wordt: zoo'n jong, hulpeloos wezentje, heeft nog zpoyeel noodig en", met de voor uitgang der kinder-hygiëne, komt er hoe langer hoe meer kijken bij de verpleging der zuigelingen. O, er 'hoort zou veel iact bij om waarlijk goede overeenstemming te brengen.tusschen uitgavenen inkom sten: mag men zich cLe luxe niet per mitteeren, zich dit of dat goede boek aan te schaffen?... Mag men niet eens naar een schouw buig of concert gaan? Mag men n et eens een dinertje geven of een logé hebben? Houde de 'huisvrouw dit echter in het oog, dat er niets roekeloos mag worden weggeworpen: altijd is er nog wel een minder rijk met aard- sche goederen bedeelde, die sraarne Het werken van Sexton Blake. EEN JOURNALISTIEK FORTUINTJE. Ik zal er nooit iri slagen jou te door gronden, zei detective Patlifield, met een wanhopig hoofdschudden. Meen je werkelijk dat het een fout van ons is, de Pers' en het publiek in ver trouwen te nemen, als wij niet in staat zijn oen misdadiger op te spo ren wiens signalement in ons bezit is? Als dat je bedoeling is, dan waag ik het nederig met je van meening te I verschillen. Sexton Blake lachte, en schoof zijn lamp wat weg. Je neemt mijn woorden te letterlijk op, Patlifield, antwoordde hij. Het is een betrekkelijk nieuwe methode, maar ze is in verschillende belang rijke gevallen meermalen met succes bekroond. Ik verwerp haar niet even min als ik draadlooze telegrafie ver werp als een nieuw en doodelïjk wa pen in de handen van hen, die mis dadigere moeten opsporen. Maar bei de methoden hebben hun grenzen. Hij sloot den brief dien hij had zit ten schrijven en plakte er een post zegel op. De duidelijk in het oog vallende grens is dat je in staat moet zijn een levendige beschrijving van den ver dachte te geven of zijn portret publi- cee-ren. Je moet cok de- vermommin gen aangeven, die hij of zij mogelijk aanneemt. Je kunt het onbekende niet. beschrijven. Je hebt mij honderd maal gezien, oude jongen, maar ik zou er duizend pond tegen een shilling onder willen verwedden, dat, als je mij tien minuten voorsprong gaf, al je por tretten. al je beschrijvingen, draad loos getelegrafeer en al je politie mij in twaalf maanden niet zou kunnen vinden. Zul ik die weddenschap op teeke nen? vroeg Patlifield, glimlachend. Het komt mij zoo voor, dat mijn kans niet klein zou zijn Ik zon wel willen, dat het kon! zuchtte Sexton Bleke Wat een heerliike vacajit.ie zou ik dan hébben! Maar laat ons tot ons uitgangsount terugkeeren de misdaad in de Klei ne Draakstraat. Wat zijn de feiten? Een brutale moord zooals er zoo her haaldelijk plaats hebben, het soüt mij dat, te moeten zeggen. De ei aen aar van het. huis gaat, met zijn familie naar eori badplaats. Hij laat. als huis bewaarders een oude vrouw achter met haar kleinzoon, een jongen van veertien jaar. Even na middernacht, wordt er in het: huis tntfehrrtken. De inbreker maakt te veel gerucht, zoodat de oude dame wakker wordt. Dan volgt, de tragedie, kort en verschrikkelijk eenige heftige slagen met een zwaar breek'izer en vlucht. Maar de jongen is intussohen ook wakker geworden. Als hij onder aan do trap komt, ziet. hij een mam dooi de voordeur ontvluchten. Een hooge muur omringt het huis en de toegang tot het huis wordt verkregen, door middel van een hooge. gegoten ijzeren poort. Boven deze poort is een electri- sche lamp, die door een knopje in de hal opgedraaid kan worden. Terwijl de inbreker bezig is o\er de poort te klimmen en zijn gelaat naar het huis heeft toegekeerd, heeft de jongen te genwoordigheid van geest genoeg om het licht op te draaien. Door een of ander toeval had de inbreker zijn masker laten vallen, en zijn gelaat was in het maanlicht duidelijk zicht baar, waardoor het zich onuitwisch- baar in het geheugen van den knaap vastzette. Juist, Blake -zei Pathfield. Hij nam het portret van Sillet, zonder een oogenblik te aarzelen uit een pakje van vijftig of meer. Sexton Blake nam een stapel cou ranten op en begon ze als een spel kaarten uit te doelen. Ziedaar, zei hij. Engelsche, Fransche, Duitsche, Oostenxijksche, Hollandsche, Italiaansche, Canadee- sche en Amerikaansche, alle met por tretten en nauwkeurige beschrijvin gen van Sillek. De geschiedenis is meer dan zes weken oud. Je weet ieder kenteeken van den man, kent zijn gewoonten, zijn schuilplaatsen, zijn handlangers. Je bent zeker nog niet vergeten dat ik hem in Lissabon arresteerde met betrekking tot den inbraak van Whitesand, waar jelui met je allen geen raad op wisten. Door mijn toedoen werd hij veroor deeld en gevonnist.. Op den middag van de misdaad gaf hij zich behoor lijk bij de politie van Bristol aan. Zulke misdadigers plegen geen zelf moord. Beli al ve de politie probeeren miilioenen menschen hem op te spo ren. Ge hebt een groote belooning uit geloofd, de Pers van de beschaafde wereld doei haar best je te belpen, en ge kunt overal heen draadlooze en an dere telegrammen verzenden. Hoe is het mogelijk, Pathfield, dat je met al deze hulpmiddelen toegerust nog niet kunt slagen? Hoe Ls het mogelijk, vraag ik je, dat je niet in staat bent de hand te leggen op Gabriel Sillet? Houd toch o.p met je strikvragen, Blake! zei Pathfield een beetje uit zijn humeur. Je hebt de zaak zoo duide lijk meegedeeld, dat ik hoop, dat jij •er je nu ook eens mee zult, g-a.an be moeien. Kom, beantwoord nu zelf dat raadsel eens, als je kunt! Ik geef hot op en houd vol dat jij minstens even goed ten einde raad bent als wij! Be pogen van Sexton Blake schit terden, terwijl hij een pijp aanstok. Zoo, denk je dat? zei hij bedaard lachend. Nu, maak dan dat je weg komt, oude jongen, want ik moet wer ken. O ja, wat ik zeggen wil, je zult zeker onderweg wel een paar cour.an- tenjongens tegenkomen. Wil je hun terloops even vertollen, dat ik de zaak in studie ga nemen en als zij wat meer van de zaak mochten willen we ten, dat ik er den bloedhond op heb losgelaten. Pathfield keek hem aan en lachte. Toen zette hij ziin hoed op en nog altiid lachend alsof hij zich over iets bijzonders amuseerde, ging hij naar beneden. Een uur latei' werden do couranten bij hopen verkocht,, want hun ror dbrengers riepen een zeer sensationeel bericht uit. „Sexton Blake zal den moor denaar van den m:ord in de Kleine Drakens'.raat op sporen." n. Sexton Blake keek den volgenden morgen, voordat hij uitging, de cou ranten door. Zij stonden vol van zijn naam, maar zii waren niet teel op timistisch gestemd ten opzichte van zijn kans op succes. Evenals Path field konden zij niet begrijpen hoe iemand aan zooveel spiedende oogen ontsnapt kon zijn. en de meesten hun ner gaven als hun opinie te kennen, dat de moordenaar zich zelf van kant gemaakt 'had, en dat zijn lichaam óf op den bodem van de Theems lag of ver-weg over de zee was. Voor éen ding heb ik Pathfield ten minste te danken, zei de detec tive, terwijl hij zijn scheermes even werkeloos in de hand hield, hij ver gat niet den courantiers den wenk te geven omtrent den bleed hond. Er lagen veel brieven op hem Ie wachten, maar hij -"d niet, waar naar hij zocht. In één brief was een postbewijs voor een söuverein inge sloten. Blake las den brief die daarbij be hoorde tweemaal en de inlioud scheen hem te bevallen, Hij kwam van een jongen man, Sidbury genaamd, die naar Londen was gekomen om daar met zijn pen fortuin te maken. Tot op- dit oogenblik 'had hij nauwelijks genoeg kunnen verdienen om droog brood en een zolderkamertje te beta len. De detective had kennis met hem gemaakt toén hij in een van de twee- de-rangs koffiehuizen naar iemand zocht, die opgespoord moest worden, Zij 'hadden een gesprek aangeknoopt met het resultaat dat Sidbury den volgenden morgen, tot zijn groote verbazing, den brief ontving waarin chèque voor een söuverein. Die chètjue was geteekend „Sexton Bla ke." Goede jongen, mompelde de de tective. Ik wist wel, dat hij de rechte was. Ilij is ook vlug van begrip. Ik durf ter wat onder verwedden, dat hij krom heeft moeten "-"en om die söuverein terug te betalen! Voor den drommel, als hij.. Ilij sloeg met zijn vuist op de tafel en wierp zich achterover in zijn stoel. Daar hoorde hij het getoeter van. den postiljon beneden op straat. Even la ter keek Blake het bundeltje brieven in, dat bij de tweede bestelling tot hem gekomen was. Evenals te voren, trok alleen een enkele brief uit dien flinken stapel zijn aandacht. Zij: naam en adres stonden met. onbehol pen schrijfhand en met slechten inkt op de vuile enveloppe gekrabbeld. De brief was om drie uur te Cróydon af gestempeld. Over den achterkant van het cou vert liep een vuile streep van mod der. Op de post gedaan door een man op een fiets, die hem tegen ée modde rige velg veegde voordat hij hem in de brievenbus deed, besloot Blake in zidhzelf. Nu zulten wij zien. Hij vouwde het halve velletje goed koop briefpapier uit en las: Mijnheer. Ik kan Gabe niet eer der verraden of liever gezegd de be looning verdienen, omdat de polite mij zelf moest hebben, daar ik uit Ox ford-circus een prachtig "horloge met ketting had weggenomen. Ik was bee- lemaal niet van plan Gabe te verra den, maar nu ik in de courant zag, dat u de politie te hulp zou lt-omen. dacht ik: Het rijk van Gabe is uit, want u zal hem toch wel te pakken krijgen. Ik ben slecr.it en ik zou weer opnieiiw in de gevangenis gezet wor den. Ik weet' waar Gabe is, en als u als een heer wilt belove mij uit de handen der politie to houden, dan zal ik u zoggen, waar hij te vinden is. Kom van avond alleen om 'half tien bij de opiumkroeg van Shang Pu en ik zal u het adres gèvèn. Hoogachtend, Uw dienstwillige ;eff Slade. De detective glimlachte, en streek peinzend over zijn kin. Te zeldzaam te zeldzaam zei hij, terwijl hij opstond en zijn Wind kast bpensloot. Hij nam er een in leer gebonden boekdeel uit, en sloeg een lijst van namen op met de begin letter S. Ik dacht het wel. Vriend Slade zit nog goed en we! in de Warm wood Scrubs Gevangenis -m moet daar nog twee maanden blijven. Te zeldzaam veel te zeldzaam! En de opium kroeg van Shang Pu werd al lang ge leden doorzocht en daarna gesloten. Hij schreef vlug een telegram bel de waarna hij order gaf, dat het tele gram dadelijk verzonden moest"wor den. Hij was juist met zijn brieven klaar toen zijn getraind oor hét ge luid opving van een ongewone voet stap op de trap. Kom binnen. Sidbury! ^ep hij uit en stond met uitgestoken hand op. Sidbury was een blonde reus van vier en twintig jaar. Zijn sergepak was verkleurd en glom op de naden, maar het was zorgvuldig afgebor steld. on ofschoon zijn schoenen erg versleten waren, waren zijn boord en manchetten vlekkeloos. Sidbury, zei S-: !nn Blake, wat zou je ar voor geven om eens een flin ken slag te kunnen sla a een for tuintje waarvoor de helft der journa listen in Londen hun hoofd in de waagschaal zouden stellen. De oogen van Sidbury glommen al leen bij de gedachte. Daar zou ik vijftig maal mijn hoofd voor wagen, mijnheer, ant woordde hij. Maar ik dacht dat zoo iets niet meer voorkwam. Misschien niet; maar wij zullen toch probeeren hei weer eens op te wekken, zei Sexton Blake. Je zult er ongetwijfeld je leven voor in de waag schaal moeten stellen; maar je kost zal ook gekocht zijn, als het lukt. Kom Lier omstreeks zes uur, en ik zal je meer vertellen. Dan 'heb je nog een kans om je terug te trekken, want ik zeg je, dat, het gevaarlijk werk zal zijn. III. Steek die revolver in je zalf Sid bury, zei Sexton Blake. Wij hebben met een wanhopig man te doen, die weet dat hij mij moet dooden of han gen. Hij 'heeft' zich al dien tijd in Londen verborgen gehouden de veiligste schuilplaats ter wereld. Sinds ik in Cadix de hand op hein legde, heeft de man het idéé gekregen dat ik een bo venmenschel ijk wezen iben dat ik eea naald in een hooi berg zou kunnen opzoeke- De cou ranten bobben hem bang gemaakt. Ik kreeg een valsChen brief van hem, die zoogenaamd afkomstig is van een man, die in de gevangenis zit en hij ging per fiets naar Croydon om hem daar op de post te doen. Het is een .'alst rik, en hij zal mij vermoorden, als hij er leans toe ziet. \Is wij sla* gen, beste jongen, is je kosije ge- kocht. Dan 'hoe eer hoe beter maar als tublieft, mijnheer, zei Sidbury begee- rig. Het was ellendig weer nat en winderig en Londen zag er op zijn slecutst uit. Sexton Blake en de jon ge journalist, reden beiden als werk man gekleed per motor-omnibus naar het station in de Fenchurchstraat. Het was niet druk meer en zij kregen een derde klasse coupé voor zichzelf. Biake rookte een kort pijpje; maar Sidbury kon zijn vermomming niet tot die hoogte opvoeren. Hij probeer de bet dapper, maar stikte er bijna in. Zij stapten uit bij somber sta tion, en liepen door vuile, nauwe si raten. Dit is het vroolijke oord! zei Blake fluisterend, toen zij een eind- weegs hadden afgelegd. Je weet, wat j te deen hebt? Maak nu dat je wegkomt! Sidoury klauterde over een lagen muur, en keek achter zich. D -j man nen kwamen lachend en luid pratend de siraat door. De jor- journalist had nooit in zijn leven eeu re :r afgeschoten; maar hij haalde 'het wa pen te voorschijn en hield 'het in zijn van zenuwachtige opgewondenheid bevende hand. Toen kwamen er twee meisjes en een oude, gebogen vrouw aan, die iets achter zich aan sleepte, wat eens een badstoel was geweest. Hij scheen te zwaar voor haar te zijn en de meis jes hielpen aan weerskant/ een handje mee om den stoel voort to sleepen. Sidbury had er een prachtig ge zicht op. Hij zag dat de oud. bad stoel een witten h ndel bevatte, en een collectie oude schoenen, - fles- sclien en ijzerroest; het afval en de rommel waarvan alle/- de doortrap te schurk zich op voordeelige wijze weet te ontdoen. Hij keek naar Sex ton Blake. De detective klopte de asch van zijn pijp. De twee meisjes s'oegen de laan in en niet een vloek en ge grom kwam de oude vrouw naderbij. Toen weerklonk een sf hot scherp en duidelijk, en Blake en de oude vrouw rolden samen in de modder. Sidbury klom van den muur en r'.ïei met zijn voet tegen het hoofd van een menscb. Wel, mijn jongen, zei Sexton Blake. Die kogel kwam zoo dicht bij, dat ik doof ben aan één oor. Eea goede vermomming, niet? Hij trok de muts en de vuile piuik af. D.it is on ze man, Gabriel Sillet. Nu zal ik hem zijn ijzeren armbanden aandoen en een prop in den mond. Was hij niet goed! Hoe vindt je *nr>'n journalis tiek fortuintje? Schrijf alles 7 zoo gauw als je kunt stenografisch op, en ik zal het teekenen! Ga mee naar Westman, en vraag hem er zes duizend gulden voor, eu een plaats aan zijn redactie ook van zes r' izend gulden om mee te beginnen. Zeg dat ik der.k, dat het zooveel wel waard is, en als hij het daarmee niet eens is, ga dan ergens anders heen. En terwijl Gabriel Sillet, de moor denaar, met een prop zijn mond, geboeid, en bewusteloos in zijn eigen badstoel lag, dicteerde Sexton Plake snel een levendig verhaal van zijn gevangenneming, dat Sidbury o- grafisch opteekende. Er dwars overheen schreef "«lakei „Dit is een getrouwe opsomming van de feiten. Sidbury vluchtte naar de Fleetstraat, en Blake sLepte zijn ge vangene mee naar de plaatselijk^ po litiewacht. Daar legde bij den beamb- ten stilzwijgen op. Den volgenden morgen stond Detective Pathfield verstomd; maar Sidh-ry deed twee heel aangename dingen. Hij 'kwam aam de redactie van een groote Lon- densche couranten opende een depo sito aan de Bank. Hetgeen we wenschen te verhalen, al eenige jaren geleden. Het speelt op een van die groote kostscholen, welke inzonderheid zich toelegden op het „africhten" van jongelui voor de IC. M. Academie te Breda en het Ma rine-instituut. Er waren in 't lieve va derland een half dozijn van die inrich tingen, die door veeljarige ondervin ding daar den slag van gekregen en in zeker opzicht liet monopolie ver worven hadden, omdat de oudelui wisten: laat ik mijn jongen hier dresseeren, dan komt hij er zeker! Die kostscholen hadden hierdoor oen zeker ongewoon caoliet verwor ven; men was er bekend met de levens wijze aan de Militaire Academie, som mige kadettentermen waren daarheen

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13