NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 9085 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 1 FEBRUARI 19^3 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTEN TIËN: per drie maanden: K& Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement voor Haarlem l.<sU Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel ineer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) l.dU Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. Der plaatsing: Franco per post door Nederland"I'S,. 'S> 50 Cts. voor 3 plaatsingln A contant. S P piaaismg, Afzonderlijke nummers0.02 M j uW~~& v n a i- 11 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. i» de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. §§g| Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. - - t Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 2 FEBRUARI. Schouwburg: Optreden van Solser til Hesse. De Kroon: De kulschs Suzanna. Soc. Vere-uiging: Bioscoopvoorstel ling, Alberts Fróres. Leger des Heils: L ijeenkomsten. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apollo-Theater, Bioscoopvoorstel lingen. Gebouw St. Bavo; Bioscoopvoorstel lingen. lil. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Rusthoek, Bloemendaal: Concert, 2 1)2 uur. MAANDAG 3 FEBRUART. Schouwburg: Bal-Masqué v. d. ver. J. J. Creiner. De Kroon: Bal-Masqué Jacob van Lennep. Soc. Vereeniging: Bal onder leiding van den heer Bongers. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstellin gen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Gab. St. -Bavo, Smedestr. Feest avond Ijsclub Christiania. OM ONS HEEN No. 1658 In Neêrlands Koorden. Leeuwarden is een oude stad met moderne neigingen en het kan niet anders, of daaruit moeten tegenstel lingen ontstaan, die misschien voor den buitenpoorter beter dan voor den inwoner zichtbaar zijn. Zoo vond ik in 't hotel centraal verwarmde, elec- triseh verlichte kamers, bereikbaar duor smalle gangetjes met kleine trap jes zoo werd er over een Neder- landsche Winkelweek, verschijnsel van den modernen tijd, gehandeld in een bij uitstek ouderwetsche zaal en in tegenwoordigheid van niet minder dan zes jubilarissen, die de bekro ning van Nijverheid ontvingen we gens 40 of 50 jarigen diensttijd; zoo waren 's morgens, toen het door den neervallenden regen zoo glad gewor den was, de ouderwetsche tonronde bruggetjes met moderne snolheid be- zand, zoodat de voetganger die vei lig passeeren kon. Zoo was ook ou- derwetscb de vriendelijke ontvangst, bereid aan den spreker over de Ne- derlandsche Winkelweek, een ouder- welschheid, die ik hoop, dat nog lang modern zal blijven in Frieslands oude hoofdstad. Vrienden hadden mij aangeraden, niet te verzuimen het Friesche Mu seum te gaan zien en zoo stapte ik er heen, op den hoek van een van de smalle straatjes, waarin voorheen de patriciërs zonder bezwaar hun koste lijke buizen bouwden. Want het is een- particulicre woning, waarin de verza melingen zijn gehuisvest, met de voor deden en bezwaren. Ilct voordeel vooral is d'e gemoedelijkheid der ka- merverdeelirig, die maakt, dat de za ken gemakkelijker kunnen worden overzien, dan in do groote museum zalen. waar de veelheid den bezoeker hulpeloos doet rondkijken naar wat hij het eerst beschouwen zal; het na deel is de gebrekkige verlichting, waardoor menig voorwerp van zelf in 't duister blijven moet. Maar toch overvalt den bezoeker, die alleen maar een uurtje beschik baar heeft, het drukkende van de overvloedigheid, wanneer hij ziet, hoe na ds kamers maar weer altijd ka- mers volgen in cijfers, die met tiental len worden uitgedrukt. Hier valt al licht een halve dag te toeven, want er is veel en veelsoortig. En had de vriendelijke juffrouw mij niet van haar mans catalogus voorzien, ik had het zonder moeten stellen, omdat er geen te koop was: blijkbaar werd in dit koude morgenuur niemand verwacht. Het spreekt wel van zelf. dat een l provinciaal museum als dit is ecnigs- zins bonte verzamelingen bevat. De beroemdheden, wier portretten aan den wand hangen, zijn niet altijd van Nederlandsche vermaardheid, integen deel zal van velen de glorie wel plaatselijk zijn geweest. Waarom uit 1748 de bruiloftszangen van Pièter Fontein en Allda Vermande zoo zorg vuldig bewaard zijn gebleven, valt niet na te gaan, omdat het boekje in een vitrine ligt en dus voor den toeschou wer gesloten blijft. De bedoeling zal wel zijn, een volledig beeld te geven van wat er vroeger zooal bij een hu welijk te pas kwam, want we vinden er o.a. ook een huwelijkspenning ten name van Pieter van Abeele, twee ln elkaar geklonken trouwringen als merkwaardigheid en een zilveren trouwkistje, dat personen uit den aanzienlijken stand, gevuld met duca- tens, bij een verloving aan de bruid plachten aan te bicden. Daar "t schrijntje kloek van afmeting is, moei dat een belangrijk cadeau geweest zijn. Edele metalen nemen in het Mu seum een belangrijke plaats in. Het is niet te zeggen, hoeveel en hoeveel- soortig goud en zilver er uitgestald is, zoowel in groote, zware schotels en kannen, het z.g, Popta-zilver, als in den vorm van slanke kettingen. Van de laatste werden er in de zes tiende eeuw al gevonden in een terp te Dcinum. Die oude terpeu hebben nog heel wat meer opgeleverd: ge bruiksvoorwerpen, wapens, sieraden en wat al niet meer, die vooral aan oudheidkundigen een waar genot moeten geven. Prachtig beeldhouw werk in hout is er ook en een Ilindeloo- per kamer, waarvan haast elk voor werp een merkwaardigheid is. Poppen in de typische Friesche kleederdrachten van alle tijden, af- beddingen van diezelfde costuums tot op behangsel toe, dat zorgvuldig uit de woonhuizen verwijderd en hier heen overgebracht is, ze geven den be zoeker alle een denkbeeld van de waaide, die dc Fries hecht aan zijn verleden en landaard. Wel laat hij den vreemdeling soms ietwat in 't onze kere, want wanneer ik een geweldig heer zie, met knevels om tien man op den loop te jagen en het onderschrift: „portret van een Frieschen zeeheld uit de zeventiende eeuw", dan zoek ik vergeefs naar de opgave van 'smans naam. En hoe kan men hulde brengen aan een anoniemen zeeheld? Van nieuweren aard zijn een pren tenkabinet en een zaal vol moderne schilderijen, waarin een allerliefst meisjesfiguurlje van onzen beroem den Pier Pander in marmer. Het is natuurlijk mijn schuld, dat het wandeleu door de zalen toen mar- cheeren werd, omdat het vertrekuur van den trein naderbij kwam. Wie dit Museum gaat zien, neme daarvoor ruimer tijd. Maar wat mij zoo ook ont gaan mag zijn, de porceleinverzame ling heb ik tien minuten lang nog kunnen bewonderen. „Daar word je stil van," had mijn Friesche vriend gezegd. En inder daad: hij had niet overdreven. De eerste indruk bij het binnentreden van de ruime zaal, is verwarrend. Kleur, kleur, kleur, overal, blauw en rood vooral en een sterke impressie van weelde en rijkdom. Bemiddelde menschen laten met trots één enkele kast vol oud blauw kijken, maar hier is genoeg bijeen om meer dan hon derd kasten waardig te stoffeeren: oud Delftsch, Chineesch, Japansch, In disch, in alle vormen: borden, kopjes, schotels, pullen, vazen, tot zelfs op de kolommen onder het bovenlicht han gen de bordjes. Hier moet de oudheid kenner te gast gaun. Het was wel een kostbaar legaat.dat Age Looxma IJpey, 8 Aug. 1892 in Rijperkerk overleden, vermaakt heeft aan de provincie Friesland en dat deze in bruikleen gaf aan 't Museum I De historische waarde is niet onder cijfers te bren gen: de geldswaarde hoorde ik schat ten op minstens een millioen. Hoe dit ook zij, de liefhebbers en kenners van mooie dingen, mogen niet nalaten een kijkje te nemen van deze verzameling in het Friesche Mu seum. Zij zullen, juist door de twee voudige verlichting, van ter zijde en van boven, moeite hebben met de re flectie in het glas van de vitrines, maur overigens een diepen indruk van deze collectie meenemen. De oude Dumas schetst in zijn roman de Graaf de Monto Christo, hoe zijn held Edmond Dantès verblind wordt, door de schatten in grot op het eiland, welnu iets derge lijks ondervindt de bezoeker van de vermaarde porcelcinzaal in Fries lands hoofdstad. J. C. P. r>.. ütz&smeaws EEN KLACHT. We ontvangen een ingezonden stuk, waarin iemand zich erover beklaagt, dat een juffrouw, die bij de uitvoering van Proza en Poëzie en Dindua aan do garderobe der Sociëteit Vereeni ging o. a. haar bont afgegeven had, bij haar vertrek dat bont niet meer in de garderobe vond. De Juffrouw van de garderobe verklaarde, het niet ontvangen te hebben zegt de inzen der, die zich op het bestuur beroept voor beter toezicht. Ons is bij informatie gebleken, dat door de bewaakster der garderobe ann de eigenares van bet vermiste bont is aangeraden, zich bij het bestuur te be klagen. Dat wenschte deze niet te doen, i en het societeitsbestuur heeft dan ook I nog geenerlei klacht over deze zaak ontvangen. Daarom vinden wij geen reden, het ingezonden stuk te plaat sen en kunnen de bedoelde bezoekster van hot concert van Proza en Poezië ndviseeren, te beginnen met haar klacht ter beyoegder plaatse dus bij het bestuur in te dienen. Bioscoop Theater Union. In St. Bavo, in de Smedestraat. Met genoegen hebben we ©en ge deelte van de avondvoorstelling 1 ij gewoond liet programma i3 met zorg samengesteld, do beelden zijn scherp en helder, en een bijzonder woord van lof verdient het groote nummer „Parsifal". Do oude middeleeuwsehe sage ia in c-en prachtige natuur, in Italië, geënsceneerd en bijzonder mooi in lioold gebracht. Behalve dat liet programma den korten inhoud der sage bovat, is de speciale explicateur nog daar om een zeer heldere toelichting te geven. Wij zouden hem alleen in overweging wil len geven, zijn waardeerende opmer kingen betreffende de kunstig© samen stelling der film niet gedurig in het Graal-verhaal in te lasschen. Ze wer ken nu 'n beetje stemming-verstorend. De film is buitengewoon mooi. Aanbesteding. Vrijdag Is door den bouwkundige A. Poth namens zijn principaal on dershands aanbesteedhet bouwen van een atolier en fabriek van druk vormen voor linoleum, behangselpa pier, enz., aan den Zijlweg alhier. Ingeschreven is door de heeren Vink, 69S0 Box, 7080 Visser, ƒ7100 Gebr. Joustra, 7287 Kaub en Bierboom, 73G8 Kreuger, f7548; De Jong, ƒ7948 Cremer, 8050 De Lee, ƒ9200 ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-B okerk- alhier, op Dinsdag 4 Febr. 1912, des nam. van 1-2 uur, door den lieer Louis Robert. Programma: 1. Praeludiuni b kl. t., J. S. Bach. 2a. Pmelud-ium tiber den Choral Was Gott tfiut das ist wohl ge- than, J. L. Krebs, (1713-1780). 2b. Conzert Fug© G gr, t, J. L. Krebs (1713—1780). 8. Sonate V, F. Mendelssohn-Bar- tholdy. Choral. Andante con moto. Allegro Maestoso. 4. Interlude, Th. Dubois. 5. Prière, Lefèbvre Wély. 6. Finale, Sam. de Lange. Concours. De muziekvereeniging Crescendo, directeur de lieer Hofmeester, neemt deel aan 't corcours te Warmond op 4 Mei en te Oostzaan op 29 Juni. Benoemd. cMt ingang von 1 Maart is tot 2en boekhouder der E. S. M. benoemd de lieer J. J. Vroom, thans commies bij de II. IJ. S. M. DE DIRECTEUR VAN HET POSTKANTOOR. Dinsdag legt de heer E. W. L. Wüppermann, directeur van 't post kantoor zijn functie neder. De tijdelij ke waarneming is opgedragen aan den hoofdcommies, den heer N. C. I Muller. Instantanées. Vraaggesprek van den dag. EEN SCHEIDENDE STATIONS PORTIER. Neen, veel bijzonders heb ik ei genlijk in die 41 jaar niet beleefd, zei de portier Molenaar, die met Maart uit dienst gaat, toen 'k Vrijdagmid dageen praatje met hem maakte, ter wijl hij op 't stationseiland z'n werk deed. Je hebt hier toch wel heel wat zien veranderen 1 Ja, dat wel. Beneden ben ik op 't lag© perron geweest, want ik ben i-u van de 41 jaar 39 jaar portier, eerst drie jaar buiten en nu al 36 Jaar op 't perron. Toen je er kwam, was 't station toch al hier aan 't Stationsplein? Ja\vel, maar eerst was 't van bui ten open. Dan kwam je, tusschen dc pilaren 't station in en kocht daar je kaartje aan 't loket. De boel wa? toen nog open en soms waaide je kaartje van 't plankje voor 't loket, als 't hard waaide. Maar in 1869 hebben z© den gevel dicht gemaakt en aan beide kanten een stuk aan 't gebouw aangebouwd. Maar dit al voor m'n tijd. Op -het lage perron heb je. zeker heel wat te stellen gehad, om mee t© helpen, dat er geen ongelukken ge beurden. Zegt u dat wel, zei Molenaar. Ik moest dan tusschen de rails gaan staan, om de menschen tegen te hou den. Ik kreeg dan wel eens een stomp of een onvriendelijk woord, maar daar gaf ik maar niet om, want jerst zorgde ik maar, dat de treinen voor bij waren. Van de jongens heb ik ook heel wat last gehad. Toen waren er nog geen perr •n- kaartjes? Neen, dal was 1 'm juist. En als die jongens 't dan te bont maakten, dan zette ik hen van 't perron. Er zijn er nou nog, die mij er leelijk om aankijken. Maar dat er geen ongelukken ge beurden op het lage perron, is toch 'n wonder. Maar de heeren erkenden dan toch ook allemaal, dat ik flink m'n best had gedaan. En do stakingstijd, die vandaag juist tien jaar gc-leden begonnen is. Daar moest ik niets van hebben. Ik was juist ziek, maar ben uit h»d gekomen en naar -het statte- geko men, om niet voor staker gehouden te worden. En waarom ga je nu uit dienst? Ik ben eigenlijk al over den teel tijd, want ik ben 66 en de dienst 's in den zomer heel druk. De laatste zo mer was de drukste, dien we gehad hebben. Als ik dan tien uur in func tie was, bad ik 100 treinen of te roe pen. Dat zou nog wel gaan, maar liet omtrekken van de borden (waarop de richting aangegeven wordt) dat valt me wel wat zwaar. Daarom ga ik er nu maar uitscheiden. Anders moet ik het misschien midden in de zorner- drukte doen. Maar vreemd zal 1 me wel vallen de rust, nadat ik zoo'n veertig jaren tus schen de reizigers heb rondgeschar reld, eindigde Molenaar, toen hij weer een trein moest gaan afroepen. Bedankt. Naar wij vernemen heeft do heer G. Hofschlag bedankt als penning meester van den Alg. Nederl. Bond van Kantoor- en Handelsbedienden, atdeel-ing Haarlem. 5 e n ongeluksdag. Vrijdag had de E. S. Maats, een o-ngeluksdag. Vrijdagmiddag om streeks één uur viel tusschen Halfweg en Sloterdijk een beladen stroowagen, om op de rails en veroorzaakte eenige vertraging in den treindienst, terwijl in den namiddag, ongeveer half zes, ter hoogte van liet Israülietisch kerk hof aan de Amsterdamsche Vaart de stroomdraad brak, waardoor onge veer anderhalf uur vertraging in den dienst ontstond. Ofschoon de directie alle maatregelen had genomen om den draad, zoo spoedig mogelijk te herstel len, was liet toch al ongeveer zeven uur toen de eerste tram de plaats des on- heils kon passeeren. Kindervoeding. De vereeniging „Kindervoeding" heeft Maandag aan 399 kinderen, Dinsdag aan 395, Donderdag aan 373 en Vrijdag aan 413 kinderen een warm maal verschaft RAAD VAN BEROEP. (ONGE VALLENVERZEKERING). 'Ter terechtzitting van 31 Januari jl. werd o.a. uitspraak gedaan in de zaak vau: 1. W. Bonte te Haarlem, waarin de beslissing van het Bestuur der Rijks verzekeringsbank, houdende toeken ning van eene rente van 7 cent per werkdag, werd bevestigd, aangezten ook de Raad van Beroep van mea ning is, dat de invaliditeit van kla ger op niet hooger dan 10 pet. noat worden gesteld. 2. De echtelieden Stolk te Hoofd dorp, waarin de beslissing van lel bestuur der Rijksverzekeringsbank, houdende weigering van de aange vraagde schadeloosstelling, werd .er- nietigd, aangezien de Raad van Be roep van meaning is, dat wijlen \n- dreas Stolk, zoon van klagers, die op 7 Augustus 1912 te Hoofddorp door een ongeval is getroffen, tengevolge waarvan hij is overleden, kostwin ner was zijner ouders in den zin der Ongevallenwet. Dientengevolge werd hun eene rente toegekend van f 0.59 por werkdag tot den dood van dm langstlevende, met bepaling dat de- zo rente zal geacht worden te zijn in gegaan op 7 Augustus 1912. Behandeld werd o.a. de zaak van: 1. U. J. de Wit te Schoten, dio op 27 September 1912, werkzaam in dienst van de firma E. A. de Raaij en Zoon, te Haarlem, een ongeval zou hebben bekomen aan de rechterhand, ten gevolge waarvan 'hij den arbeid niet heeft kunnen voortzetten. De door hem aangevraagde schadeloos stelling werd door hel Bestuur der Rijksverzekeringsbank geweigerd, omdat dit ongeval niet zou hebben plaats gehad in verband met de uit oefening van het verzefeerimgsplichlig bedrijf van voornoemde firma van lompensorteerder, maar in verband met de uitoefening van het verzeke- rïngsplichtig bedrijf van handel in oud ijzer. Klager heeft hiertegen 1 e zwaar. Hij meent dat de werkzaam- j heden van zijne werkgeefster niet zijn te splitsen in wiel en niet verze keringsplicht ig, doch dat alle werk zaamheden behooren lot een verzeke- rlngsplichtig bedrijf. Op grond daar van verzoekt hij alsnog toekenning van de bij de wet bedoelde schade loosstelling. 2 Eizabetii Philippo te Schoten, die op 4 Juni 1912, werkzaam in te stoomwasscherij van den heer P. J- Vasen te Haarlem, met de rechter hand tusschen den mangel terech» kwain, waardoor zij de vingers dier hand deerlijk verwondde. Haar werd te dier zake door het Bestuur der Rijksverzekeringsbank eene voorloo- pigo rente toegekend van f 0.39 1)2 lier werkdag, berekend naar eene in validiteit van 80 pet. De vader van ge troffene had hiertegen bezwaar om dat, naar zijne meening, zijne doch ter op 21 October 1912 (datum van »n- gang dier rente) nog lot geenerlei ar beid in staat was. De hand was nog verbonden en cm den anderen dag werd zij nog behan deld door haren geneesheer. Hij vor dert daarom vernietiging der bestre den beslissing en toekenning der vol le uitkeering, zijnde f 0.49 1/2 per werkdag. Na verhoor van getroffenen, getui gen en deskundigen, bepaalde de Raad van Beroep de uitspraak in de- zo zalten op 21 Februari a.s. „Spart a". De gym na st iek-vereen ïgi ng „Spar ta" geefl. de volgende week oen gym- nastiek-uUvocring in de Vereeniging, onder leiding van don heer Jb. Bon- gerlman. BROOD- EN KOFFIE- UITDEEL1NG. Aan de brood- en koffie-uitdecling m den Ned. Christ. Geheelonthou- dersbond namen heden deel 424 per sonen. Gemachtigde. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Wesseiius als gemachtigde van de afdeeling Haar lem van den Ned. Typ. Bond bij het Gemeentelijk Werkloozenfonds, is be noemd de heer Kausman. Legerdes Heils. Morgen, Zondag, zal de afdeeling van het Leger des II(Schagehel- straat 26) bezocht werden d or stafka pitein Knuttel, om bijzondere samen komsten te leiden. De staf kap! te: ie heeft eenige jaren in Jerusalem woond en gearbeid, en heeft in ver band hiermede het Heilige land door reisd. De samenkomsten zullen hoogst belangrijk zijn. 's Namiddags zal door de stafkapiteine een lezing gehouden worden over Palestina en zijn bijzondere kleederdrachten. G e v. Voorwerpen. Terug te bekc-men bij Reis, Roltaudstraat 10 ,een zakmes je E. H. Kramer, Colensostraat 22, Schoten, een scl.ildersdiamant H. de Ronde. Spnarmvouderstra.it -31, zen zakmesjeA. Hcijboom. Ondeweg 15, een liondentuigJ. Romeijn, Clercq- slraat 75, een rijwielpomp mej. S. Veen, Barrevootestra.it 14. c-en rozen krans G If. Wilier, Wolstraat 14. een medaillon met portretten J. Busch Gcersema. Parklaan 51. een borduur lap C. Scheerlings. Nassanlaan 30, een pak rnet handkoffer T. M. Mar tens. Haarlemmerliedestrnat 30, een kaart voor de polikliniek Diacones- senhuis mej. B. v. d. Veldt, Rolland- straat 70, een ring J. Dingjan, Krom. 5, een nummerplaat van een automo biel 4. Schagen, Plein 21, een pen houder A. A. Klandt, Burgwal 22, een gedrngboekje var. een scholierA. Houtkamp. Zuider Buiten Spaarne 36 een stuk van een damesbontJ. Faa- sen, Roosvehistraat 3, een ceintuur. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laalste Berichten). (Jit de Omstreken BLOF.MENDAAI.. Gevonden en teruc te hekomen aan den iioliliepo te Bloemendaal, een kinderschoen, een fantasie-broche, een koperen kettinkje, een zwarte ceintuur en een kinderbar.dschoen hij J. Ple vier, Kinheimweg te Bloemendaal, een povtemonnaie bij H. Bakker, Bosch- laan 13. is komen nnnloopen een klein hondje aan het bureau van politie te Overveen, een gouden armbandje, bij N. Vries, Zijlweg 8 te Overveen een paar grijs wollen handschoenen. SCHOTEN. Plaagziek. Men schrijft ons 't Is ergerlijk, hoeveel overlast heü onderwijzend pci neel der bulpschool ©p 't Pretoi iaplein ondervindt van een troep fabrieksjongens, die daar bijna eiken middag door allerlei plagerijen, schreeuwen, de deur open smijten, de muren boinbaidceren enz., den gang van 't onderwijs storen. Zoolang er politie in de buurt is. tiouden '.'e bel hamels zich kalm. doch nauw is deze verdwenen of 't lieve leven begint. Misschien is door een of ander kras voorbeeld hier wat ontzag in te boeze men. Opgepast! De kattenhuidjes zijn op 't oogen» blik peperduur. De menschen staan te genwoordig nergens voor. De lieve dierenvriendinnen, die bin nenkort niet in zak en nssche willen treuren om de raadselachtige verdwij ning van haar „liefst bezit", zullen derhalve goed doen, zoolang de markt zoo hoog blijft, met meer dan gewone angstvalligheid 't voorworp barer go- negenheid te bewaken. Daar hebben de laatste weken reeds ettelijke katjes bun laatste uitstapje gemaakt. HEEMSTEDE. BLOEMISTWERKLIEDEN. Men schrijft ons: Dezer dagen werd door de Christ©' lijke bloemistwerklieden vereeniging „Verbetering zij ons streven" een openbare propaganda-vergadering ge houden in het lokaal van den heer Martin, Camplaan. Nadat de voorzitter, die dien avond tevens ais spreker optrad, do vergadering met een woord van wel kom had geopend, en dank had ge bracht voor de goede opkomst, zette spreker uiteen, waarom deze vergade ring was belegd. In den breede ging hij den toestand der bloemistarbeiders, en den stand der vakorganisatie na. Wat is toch de oorzaak, dat er nog zoovele vakgenooten ongeorganiseerd rondloopen? Is de toestand der blo© mistarbeiders misschien zoo rooskleu rig? Geenszins, want in bijna alie vakken wordt meer loon betaald, dan in het onze. Waarom moeten toch de bloemistarbeiders steeds achteraan komen, hebben zij dan niet dezelfde behoeften als alle andere arbei ders? Moeten zij niet evenveel betalen aan huishuur, belasting, levensbehoef ten, enz. als arbeiders in andere vak ken? Vragen niet onze kinderen om het zelfde brood als de kinderen der be- ter-betaalde arbeiders? Is er dan mis schien geen gelegenheid, zich te or- ganiseeren? vroeg spreker. Niemand zal toch die vraag met ontkenning kunnen beantwoorden. Er bestaan op

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1