Humors Dwui TWEEDE BLAD Diasflag 4 Fobroarl 1813 OM ONS HEEN No. 1650 Da etlguette. Ernest Laut vindt' in liet Petit Journal gelegenheid, een en qfluer to zeggen over do etiquette aan de ho ven in vrocgero tijden, het dikwijls buitengewoon lustig en ingewikkeld hof-ceremonieei. Do nieuwe president van de Fransche republiek namelijk, Poincaré, heeft verklaard, dat hij aan dc voorschriften van „het pro tocol" zich niet denkt te storen ,dat hij bij zijn vrienden wil eten wanneer hem dat behaagt, deelnemen aan het werk van de Académie fran<*aise, kort om wil komen en gaan, wanneer hij daar lust in heeft. Toch is het ceremonieel, dat er heerscht in het Eljsée, nog niets ver geleken bij de etiquette, die vroeger heerschte aan 't hof van de Fransche koningen toch wordt er angstvallig voor gezorgd, dat alles precies en vol komen naar de regelen gaat, wanneer de president, als hoofd van den staat, optreedt bij openbare feesten, recep ties van vorston en gezanten, zoodat het niet te verwonderen is, dat de pre sident in zijn particuliere leven van die voorschriften ontslagen wezen wil. Maar wat zal „het protocol" daar van zeggen Vooreerst: wat is het pro tocol? In de letterlijke vertaling niets an ders, dan het formulier der beleefd- heidstermen, waarmee een brief eindi gen moet. Moet een ambtenaar een brief oiulerteekenen met „achtend" of „hoogachtend" of „met bijzondere hoogachting" Dit ernstige vraag stuk wordt door het protocol opgelost. Ilct protocol is dus maar een ge deelte en wel een heel klein gedeelte van de etiquette, maar men heeft, zoo als dat meer gaat, in hel spraakge bruik langzamerhand het deel voor liet geheel genomen en duidt de gehecle etiquette aan met het woord „proto col". En de chef van het protocol is wat vroeger de grootmeester der hof etiquette was. Door dat protocol ge niet, of genoot, de president van dé Fransche 'republiek veel minder vrij heid, dan de meeste harer lm rgers. Aan het Frarsche hof - -dateert de groote hof-etiquette feitelijk van de re geering van Frans I, den giooten te genstander van Karei V, die diens pracht wilde navolgen. Hendrik 111 maakte, de etiquette nog ingewikkel der, Hendrik IV deed wat hij kon om haar te vereenvoudigen, maar stuitte daarbij op de tegenwerking van Maria dé Medicis. En onder Lodewijk XIV was de hof-etiquette wel het ingewik keldste, wat men zich voorstellen kon. Ternauwernood was er een gebaar of een houding van den koning onvoor zien, en waarbij de medewerking van verschillende hovelingen kon worden gemist. Dat begdn al wanneer hij des morgens opstond en ging den geheelen dag zoo voort. Aan tafel had hij een menigte personen om zich heen, die hem de verschillende eet- en drinkwa ren moesten brergen. Het gebraad werd hem door een waren optocht aangeboden. Voorop gingen twee hel lebaardiers, dc hellebaard op den schouder, dan kwamen twee bedien den met het gebraad en de rij werd 'gesloten door vier gardes, met het musket over deji schouder. En al dat krijgsvertoon voor een biefstukWas het er nu nog beter van geworden, dan zou er iets voor te zeggen geweest zijn, maar het tegenovergestelde was natuurlijk het geval, daar met al dien omslag het vleesch wel koud geworden moet zijn. Marie Antoinette beklaagde- zich dan ook in haar brieven aan haar ouders over de gestrenge etiquette en F y i 8 e t ra 51). En dit stuk is door mij eigenhan dig geschreven, op de kamer van voor- .noenide llertha Moseck, Hue Joubert -No. 18, ten huize van madame la vouve Colbran, nadat we te zumen overeen gekomen zijn, dat deze décJaratie tot tijd en wijle zal berusten bij den ad vocaat Barron alhier en niet dan on der getuigen geopend zal mogen wor den, vier weken na dato dezes. Ik draag dus de verklaring, tot zoolang dat we bij den udvocuat zijn, zeide Metzier, van ergernis do pen •nederlcggende. Best, dan draag ik ook zoo lang bet geld, hernam Bertha. Geef maar hier liet geld en neemt gij de verklaring, hernam Metzier. Onderteekcn eerst de verklaring, sprak Bertha en druk het /.egel er met uweu ring onder, hier is lak en een aangestoken kaars. Metzier volgde stilzwijgend hare bevelen op. Nu doet ge deze déclaratic in een couvert en schrijft daarop het navol gende: het document in dit couvert toen zij naderhand in de gevangenis gezel was, sprak zij dit hittere woord „ik heb althans iets bij de revolutie gewonnende afschaffing der eti quette." Do souvereinen van vroeger konden geen stap doen, geen gebaar maken, zonder dat er dadelijk een ander aan Ie pas moest korren. En het onaangename was, dat ter wijl er aldus voor onbeduidende din gen zoo precies was gezorgd, noodza kelijke aangelegenheden dikwijls ver zuimd werden. Zoo kwam hot, dat Lc- dewijk XV, die omringd was door hof beambten en bedienden, wanneer hij gekleed moest werden, aan tafel zat of in zijn karos stapte, wel eens nie mand had, om zijn kamer te verwar men. In een kouden winter vertrouw de hij aan iemand van zijp omgeving toe, dat hij op sommige dagen zelf had moeten stoken. Aan andere hoven was het destijds niet eenvoudiger. Izi een Fransch too- neelstuk wordt beschreven, hoe een Spaansche koningin zegt, dat zij wil uitgaan. Maar daaitegen verzet zich decamarera mayor, de eer ste hofdame, omdat de deuren ge opend moeten worden door een van de hooge edelen, de- Grandes, van wie niemand aanwezig is. Dan zegt de koningin „ik wil spe len", maar weer belet dat de caiuare- ra, omdat de koningin alleen spelen mag met koningen of hunne bloedver wanten. En eindelijk, wanneer de koningin liet tweede ontbijt gebruiken wil met iemand van haar gevolg, klinkt weer het verbod, omdat wanneer de koning er niet is, die koningin alleen eet. Mevrouw d'Aulnoy beschrijft, hoe een van de Spaansche vorstinnen bij het bestijgen van een Andalousisch paard, door het vurige dier werd af geworpen en meegesleurd, terwijl haar voet in den stijgbeugel bleef ha ken. De koning stond op het balcon en kon dus niet helpen, de talrijke hove lingen durfden niet, omdat het streng verboden was, de koningin aali te ra ken. Eindelijk vatten twee hunner moed de een hield het paard tegen en de ander maakte den voet van de ko ningin uit den stijgbeugel los, waarop beiden, zonder een cogenblik te wach ten, naar huis snelden, hun paard lie ten zadelen en do stad verlieten, uit vrees voor den toom des konings Bekend is het verhaal van een ande ren koning, die zich geduldig het ge zicht liet verschroeien, omdat do hof beambte, die'zijn steel achteruit, moest schuiven, niet aanwezig was en nie mand der aanwezigen vrijheid vond, hem te vervangen. Een bekende ko ningin welde de verbazing op van een harer hofdames, toen zij, vlak tegen de etiquette in, zelf een lauip lager draaide, omdat die stoomde. Zeker, bij plechtige gelegenheden kan men etiquette of ceremonieel niet missenwerden ze eens totaal afge schaft, dan zou men niets haastiger weten te doen, dan ze weer ïri te voe ren, omdat wij allen bijzondere ge dachten of oogenblikken willen eeren door bijzondere har-delingen. Maar op alledaagsche zaken is dat niet van toe passing en langzamerhand is dan ook do hof-etiquette in geheel Europa be langrijk vereenvoudigd. J. C. P. Buitenlandse^ Overzicht De Balkan-vulkaan. Maandagavond 7 uur is de oorlog weer begonnen. Het wapengeweld be gon zoowel bij Tsjataklja als Adriano- pel. Bij Tsjataldja had een schermut seling plaais en Adrianopel werd ge bombardeerd. De onderhandelingen du ren toch nog voort. Uit Sofia werd Maandag aaii het „Berl. Tagebluit'geseind „Uit goed ingelichte bron vernemen we, dat de vertegenwoordigers van de groote mogendheden te Sofia bij d-3 regeering geïnformeerd hebben, of Bulgarije niet geneigd is, de vredes onderhandelingen voort te zetten. De regeering heeft geantwoord, dat hier van geen sprake kan z.ijn, tenzij do Turken Adrianopel overgeven." vervat, moet gedeponeerd worden bij dan heer advocaat mr. Barron; liet zal gedurende vier weken ongeopend blijven liggen, na dien tijd wordt voor noemden advocaat 't recht gegeven hot couvert te openen en liet zich daarin bevindend document onder ge tuigen te lezen en verder daarmede volgens recht en wet te handelen. Metzier liet zich leiden als 'n lam en schreef wat Bertha verlangde, want, was deze zaak ten einde, dan immers konden ze vluchten en in Amerika 'n gemakkelijk leven heb ben. Dit lachte hem zoo toe, dat hij alles over 't hoofd zag. Daarop nam ze 't couvert, stak dit in den zak van haar reisjapon, naai de deze spoedig dicht, hulde zich in 'n reismantel en zette haar hoed op, terwijl ze beur gelaat met Ti dichte voile bedektenam 'n klein reisvalies in de hand en ging Metzier vooruit de trap af. Metzier volgde haar op de hielen. Bertha oper-de met eenigen spoed de huisdeur en bevend zich weldra op straat. Metzier die haar onmiddellijk volg de, stond reeds met den eenen voet op de stoep, toen hem 'plotseling een zak over 't hoofd gegooid eu hij door ijzersterke armen omvat,'op den grond geworpen werd. Dit alles ging zoo vlug en zonder do minste drukte, even of 't «een zaak van geen beteekenis was, dat Bertha, Maar niettegenstaande deze ontken ning duren do onderhandelingen toch voort, door bemiddeling der mogend heden. Turkije wil immers a,l 4/5 van Adrianopel aan do Bulgaren geven en bovendien nog de vestingwerken op dit overschietende 1/5 deel sloopen'. Bulgarije begint ook met conces sies. De pers is gemachtigd tot de verklaring, dat Bulgarije volkomen bereid is toe te stemmen in het voor stel der mogendheden, dat een verte genwoordiger van den Kalief zal wor den benoemd en geïnstalleerd te Adrianopel, na den afstand van dio stad aau de Balkan-bondgenooten. In ufficieele kringen te Konstan li- nopel heeft men de hoop nog niet la ten varen, dal liet nog mogelijk zal zijn de hervatting der vijandelijkhe den te vermijden. Naar verzekerd wordt, hebben de gezanten van Enge land en Duilschland te Sofia aldaar een ernstig woord doen hooren. De Duitsche gezant moet hebben gezegd, dat volgens de meening van Duitsch- land de jongste voorstellen van Tur kije wel degelijk overweging verdie nen. Men veronderstelt, dat de gedane stap van kalmeerenden invloed zal zijn. Turkije heeft intusschen uitgebrei de voorzorgsmaatregelen genomen, teneinde op alle eventualiteiten voor bereid te zijn en volgens de berichten hebben er belangrijke troepenbewegin gen plaats en worden naar verschil lende ufdcelingen groote hoeveelheden munitie vervoord. Uit Petersburg werd aan de „Na tional Ztg." geseind „De vertegenwoordigers van de banken alhier zijn bij den minister president op audiëntie geweest, om bij dezen inlichtingen in te winnen omtrent den algemeenen toestand. Ko- kowzof verklaarde hun zoo beslist mogelijk, dat op het oogenblïk geen complicaties te verwachten zijn, en datdevrede vv a a r s ch ij n I ij k spoedig gesloten zal wor- d e n". Wat de Balkan staten van den oorlog denken. De Bulgaarseho diplomaat Danef, thans te Parijs, verklaarde dat de hervatting van den oorlog niet alge meen zal zijn. Er zal alleen gevochten worden om Turkije te dwingen, do 'Vredesvoorwaarden van do Balkan- stalen aan te nemen. Het gaat dus vooral om Adrianopel. Met de hervatting der vijandelijkhe den beoogt men slechts de Turken te doen besluiten, de voorwaarden der geallieerden aan te nemen. Do vrede zal worden gesloten, als Turkije de vredesvoorwaarden onmid dellijk in haar vollen omvang aan neemt geschiedt dit niet, dan zullen de verbonden Balkanstaten tot het uiterste gaan, nieuwe eischen stellen en geen wapenstilstand meer toe staan. Do geel lieerden blijven volkomen eensgezind en solidair. Hun Balkan-blok zal even vost aan eengesloten blijven als te Londen. Inde T s j a t a 1 d j a-1 i n i e. De Tsjataldja-linie, waar Bulgaren en Turken reeds sedert geruimen tijd tegenover elkander staan en die, mi werkelijk de 'vijandelijkheden zijn hervat, met Adrianopel het hoofdtoo- neel van den strijd zat zijn, strektzich uit in een onregelmatige lijn van 20 K.M. van het meer Derkos, dicht hij de Zwarte Zee tot de baai Bojok Tsjekmedje, een inham van de Zee van Marmora. De forten zijn gebouwd op een heuvelrij, langs wier voet zich een drassig gebied uitstrekt. Mag men do geruchten gelooven, die om trent de linie in omloop zijn, dan is zij in den laatsten tijd buitengewoon versterkt, zoodat enkele deskundigen haar zelfs voor zoo goed als onneem baar houden. Volgens de Turken zijn slechts 80.000 man noodig voor de verdediginger liggen echter niet minder dan 120.000 man. De linie ligt op ongeveer 20 K.M. van Konstantino- pelmocht zij echter worden geno men, dan is de Turksche hoofdstad nog niet in handen der overwinnaars, daar dan nog twee versterkte posities veroverd moeten worden. Het Bulgaarsche leger in Thraeiê, onder bevel van Sawof, „den Bulgaar seken Moltkc" telt 280.000 man met in begrip van 30.000 man van het Servi sche leger, dat Macedonië heeft ver overd. Een gedeelte dier troepen ten getale van 125.000 Bulgaren en Ser viërs, onder bevel van generaal Di- mitrief, staat gereed om de Tsjatald- ja-linic aan te vallen. Adrianopel, dat door 50.000 Turken onder Sjoekri-pasja wordt verdedigd, wordt belegerd door 100.000 Bulgareji en Serviërs, onder generaal Iwanof, terwijl nog C0.000 Bulgaren verspreid liggen langs een lijn, van de Zee van Marmora naar de Aegeïsche Zee, die hel schiereiland Gallipoli afsnijdt. De Turksche troepen in dit schiereiland zullen eventueel de forten aan den ingang der Dardanellen te verdedigen hebben. die reeds eenige schreden vooruit was er niets van bemerkte. Toen ze even ter sluiks omkeek of Metzier in haar nabijheid was, zag ze in plaats van hein, La Grange op de stoep staan, juist voornemens haat te achtervolgen, hij wenkte haar te rug te komen, waaraan Bertha on middellijk voldeed. Met verwondering ontwaarde ze, dut La Grange zeer ont daan was en zeer bleek zag, terwijl zijn jas en vest met geweld schenen opengerukt te zijn. Aan de deur genaderd zijnde, zag ze haar doodsvijand op den grond lig gen, totaal rcericos, geheel door den zak bedekt. Bertha, vroeg La Grange nog buiten adem, Bertha, is de verkla ring in uw bezit? Ja, ja, antwoordde ze, hem met groote oogien aanstarende, alsof ze vragen wilde, hoe is dat u bekend, dat er 'n verklaring bestaat? Nauwelijks had ze dit gezegd, of haar knieën wankelden, 't werd haar donker voor dc oogen, 't suisde haar in de ooren, 'n doodelijke bleekheid overtoog beur gelaat en indien La Grange haar niet in zijne armen haa opgevangen, was ze op den grond iie- derejestort. Ze had te veel van hare zwakke krachten gevergd; niet bovenmeusche- lijke inspanning had ze alles in orde gebracht, zonder een oogenblik te ver tragen, want elke vertraging' van hare Uit AÜr lanopel. In telegrammen aan do ambassa deurs verzoeken de consuls te Adria nopel, dat mot het oog op de her vatting der vijandelijkheden "en van do beschieting van Adrianopel een schikking zal worden gotroffen niet de Bulgaarseho militaire autoriteiten, waarbij wordt bepaald, dut een ge deelte van de stad niet beschoten zal worden, als zijnde bestemd tot ver blijf van vreemdelingen of dat dezen vergund zal worden door de Bulgaar sche linies te trekken. Het aantal vreemdelingen bedraagt ongeveer 120. 't Beleg van Skootari. 1300 Servische soldaten, voorzien van overvloedige voorraden, hebben zich te Durnzzo ingescheept. Men is van moening, dat zij naar Alessio zul len gaan, om zich te voegen bij do strijdmacht voor Skootari, teneinde samen met de Montenegrijnen die stad te bestormen. Een samenzwering? De Weensche „Südsluvische Kor- respondenz" bericht, dat men te Sa- lonikl een jong-Turksch complot to gen de Grieksche autoriteiten op het spoor is gekomen, dat een groot aan tal personen in hechtenis genomen en de maatregelen op den staat van be leg verscherpt zijn. Een vergissing. Uit Rome werd aan de „Berl. Lokal Anz." geseind „De kapitein van het stoomschip „Dorna", die Zondagavond van de Aegeïsche Zee te Brindisi aankwam, vertelde dat het Grieksche 8ste en 9do regiment infanterie, die bij Janina staan, op elkaar geschoten hebben. Een van beide regimenten had een fort bezet, dat het andere regiment wilde overrompelen, zonder te vermoeden, dat het reeds door de eigen troepen genomen was. Bij het hevige geweer vuur, dat hierop ontstond, hadden beide regimenten reeds ernstige ver liezen geleden, voordat de vergissing werd ingezien." Een brief van keizer Franz Jozef aan den Tsaar. Volgens een mededeel in g in de pers zou keizer Franz Josef een eigenhan dig schrijven hebben gericht aan Tsaar Nikolaas van Rusland, waarin do politieke toestand wordt bespro ken. Het „Neues Wiener T.igeblatt" zegt: „Het zijn niet alleen de verschillen betreffende de grensregeling voor Albanië, die tot dit schrijven aanlei ding gaven. Men moet niet voorbij zien, dat er nog een belangrijk®, ol- gemoene grond voor die correspon dentie beslaat. Rusland heeft in den herfst, onder den titel proetmobilisa- tie, honderdduizenden troepen aan de Oostenrijksclio grens geconcentreerd, en thans een belangrijk leger aan de grens van Galdcië staan. Do monar chie is daardoor gedwongen, eveneens militaire voorzorgsmaatregelen te ne men, die nu reeds maanden duren en groote kosten deden ontstaan. Ouder die omstandigheden ligt bet voor de hand, dat de keizer een poging on derneemt om door een rechtstreoksche correspondentie met don Tsaar aan dien onhoudbaren toestand oen einde te maken. Iiï politieke kringen acht men 't in déze bewogen tijden niets buitenge woons, doch integendeel iets vanzelf sprekends, dat de keizer een eigen handig schrijven daarover verzendt. Bismarck heeft in de jaren na 1880 in een soortgelijk geval in den Duit- schen Rijksda g verklaard, dat het een moeilijke quaestie is over mobilisatie en troepen-concentratie langs diplo- matieken weg ophelderingen te vra gen, en het daarom ook aau Rusland niet heeft gedaan. Maai- wat voor diplomaten moeilijk en pijnlijk is, verliest dit karakter, als de eene souverein zich tot den ande ren wendt om te pogen, door een openhartige uitspraak, den toestand te verbeteren. Daarom begroet men in politieke kringen met ingenomen heid dit initiatief van den keizer, die tot dusver met al zijn gezag en ener gie voor den vrede opgetreden is, en die ook in de toekomst den vrede wil pogen te behouden." Binnenland Typografenstaking. TE AMSTERDAM. Maandag hield de Amsterdamsche Drukkersvereeniging een ledenver gadering. Na langdurige discussie werd besloten het volgende schrijven te verzenden aan de gecoinb. te stu ren der typographischc vereenigln- gen. „In antwoord op uw schrijven van 1 Febr. jl. deelen wij u mede, dut u de inrichtingen onzer leden gezamen lijk G3 werklieden met terstond tot den arbeid zulien worden toegelaten, ter wijl voor 25 van dezen binnen korten tijd in eigen inrichtingen plaats zal zijde, kon voor Johannes, voor hem, voor wien ze lieur toekomst-, ja zicli- zelve geheel wilde opofferen, de treu rigste gevolgen na zich slepen. Do beambte der politie, welke La Grange tot assistentie had- medegeno men, floot; dadelijk kwamen twee agenten van politie toesnellen en na dat La Grange de noodige bevelen had gegeven, verscheen eenige oogen blikken later de gevangenwagsn voor 't huis No. 18 en de moordenaar werd naar de politieprefectuur gereden en wel met zoo'n spoed of men bevrdesd was, dat hij, hoewel stevig geboeid, hun nog zou ontsnappen; 't duurde dan ook niet lang of Metzier bevond zich echter slot en grendel. Toen Bertha weer ccnigszins tot be wustheid was gekomen, sprak de hoer La Grange haar kalm en zacht eenige bemoedigende woorden toe en zich in zooverre sterk genoeg gevoelende, vol deed ze aan 't beleefd verzoek van de zen, om in zijn rijtuig met hem naai- de politieprefectuur to rijden. Zoo kwam Bertha daar aan en zich gerust en veilig gevoelende onder de hoede van haar geleider, klemde ze zich aan hem .vast. De heer Vidal kwam hen tegemoet en gedroeg zich bij uitnemendheid zoo vriendelijk en voorkomend liegen Ber tha, dat ze zich hoe langer uoe meer op haar gemak gevoelde en kalmer werd. Mag ik u verzoeken, mejuffrouw worden verkregen. Verscheidene pa troons raadplegen bovendien geza menlijk om aan eenigen der werkloo- zen reeds dadelijk arbeid te ver schaffen. Tevens deelen wij u mede, dat wij onze algemeene vergadering hebben bereid gevonden, terug te keeren .ip haar besluit van 31 Januari en het af- getoopen contract te verlengen voor één jaar, tot Maandag 2 Febr. 1914, met verliooging der loonen, zooals ge noemd in het op 31 Januari behandel de bemiddelingsvoorstel,, natuurlijk onder het uitdrukkelijk beding, dat. do staking hierdoor zal zijn geëin digd voor allo drukkerijen van onze leden. Ook stellen wij bepaaldelijk de voorwaarde, dat in die drukkerijen, waar niet wordt gestaakt en de nieu we loonen nog niet zijn ingevoerd, ook door uwe bemoeiingen onmiddel lijk tot invoering der loonen zal wor den overgegaan. De drukkerijen zullen worden open gesteld op Dinsdagochtend 4 Febr. met uitzondering van enkele, die hun zaken niet onmiddellijk op de ont vangst der gestaakt hebbende gezel len kunne inrichten, en dus Woens dag 5 Febr. weder zullen openen. Wij verzoeken u hierop ons Maan dagmiddag vóór drie uur te antwoor den, daar, mocht de staking hierdoor ten einde zijn, ons nog tal van werk zaamheden wachten, voordat de ar beid opnieuw ten volle zal zijn gere geld.' Dit schrijven werd om half drie in d'Geelvinck ontvangen. De besturen vergaderden daarover onmiddellijk. Na enkele oogenblik ken vergaderen kwam men tot bet be sluit op het bovenstaande schrijven niet vóór 3 uur te kunnen beslissen, waarvan aan het bestuur der A. D. V. per brief mededeeliag werd gedaan. Het patroonsschrijven zou in de vergadering van stakers nader behan deld worden. In de drukbezochte stakersvergade ring is gistermiddag het voorstel van de patroons, zooals vervat in den brief der patroons, onder daverend applaus verworpen. Met het stakirgscomité was de ver gadering van oordeel, dat het aantal stakers, dat de patroons voorJoopig en definitief huiten de werkplaatsen willen houden, niet in juiste verhou ding slaat tot de vermindering van werk, waarop het niet-weder in dienst nemen gegrond zon zijn. De staking opgeheven. In de gisteravond in Plaucius ge houden vergadering werd met 390 te gen 131 stemmen en 8 bianco besloten tot opheffing der staking. Aau de stemming werd door jonge lieden beneden 18 jaar niet deelgeno men. Bij het overleg, dat tusschen do 's middags en 's avonds gphouden ver gadering plaat 4 had lusscnen het sta- kiiigsconmé en het bestuur van de A. D. V., werd het aantal stakers, dat niet voor onmiddellijke weder-in- dienst-trecling in aanmerking zal ko men, verminderd van 63 tot 53, terwijl werd gegarandeerd, dat a. s. Maandag weder lu aan het werk zullen kunnen gaan. Bovendien werd door de patroons toegezegd, das zoolang te Amsterdam nog vvcrkio'ózen zijn, geen werkkrach ten van buiten zulien worden aange nomen, terwijl ook geen overwerk zél worden öeraaakt. Wat de inaterieele eischen betreft, geschiedt de hervatting der werkzaam heden op de volgende voorwaarden Aan letterzetters zal, bij een werkweek van 57 uur, een mini mum-uurloon worden uitbetaald van 26 cent aan 6/10 van het personeel eener drukkerij. (Bij het afgeloopen collectieve con tract werd bij een werkweek van 57 uur 60 uur uitbetaald tegen 22 cent. In hun nieuwe „concept-arbeidsover eenkomst" vroegen de arbeiders bij 'n werkweek van 57 uur een minimum- uurloon van 27 cent. Bij hun schrijven van 23 December boden de patroons aan voor 2/10 van het personeel 26 cent en voor 4,10 25 cent per uur, welke aanbieding gedurende de staking werd verhoogd tot 6/10 voor 26 centj. Aan machine-zetters zal een minimum-uurloon worden uitbetaald van 30 cent. (De aanbieding v an de patroons was 28 cent per uur de vraag v an dc ar beiders een xnimm urn-weekloon van /IS.) Aan drukkers en daarmede ge lijk gestelden zal een minimum-uur- lc-ou worden betaald van 27 cent per uur. (De aanbieding van de pairoons was 26 cent per uur de vraag der arbei dors 28 cent, alles bij een arbeidsweek Moseck, mij de verklaring te overhan digen,. zooeven door Metzier geschre ven eu onderteekiend. Bertha reikte deze met bevende hand aan hem over. Stol u gerust, ir.ijn kind, vervolg de de heer Vidal, toen hij de verkla ring ontvangen had, stel u gerost, gij zijl geheel onschuldig en behoeft u dus niet beangst'te maken, maar wees in tegendeel vroolijk, want ge*zijt zonder twijfel voor goed van dezen onmeasch ontslagen. Hij opende 't couvert, las' en herlas de déclaratie nauwkeurig en liet ten slotte deze door een bevoegd ambte naar in 't Frar.sch voorlezen en ook schriftelijk vertalen. Intusschen trad een politiebeambte binnen en op de vraag van den prefect, wat men hij dien mensch gievonden had, antwoordde hij Vijftigduizend franks in bankno ten, dezen pus en dit dubbel geladen pistool. Dit stemt alles overeen, hernam de heer Vidal, die man moet onder bij zonder strenge c-ontróle- staan en niet de meeste accuratesse bewaakt wor den en zich. toen tot Bertiia wen dende, vroeg hij zoudt ge u nu sterk genoeg gevoelen om met mij naar den lieer Barron, den advocaat en verdedi ger van deD heer Holmson te rijden Bertha zat altijd nog als wezenloos voor zich le staren in zoo'n betrekke lijk korten tijd toch was er zooveel ge- Onze Lachhoeb BELEEFDE RECEPTIE. Is mijnbeer te spreken, kindlief? Mijnheer is zoo even uitgegaan. En mevrouw dan? Die is ook uitgegaan. De jonge juffrouw zal toch wel thuis zijn? Neen, mijnheer, die is ook uit gegaan. Nu, dan zal ik maar wat bij het vuur gaan zitten en op de famitie wachten. 't Spijt mij, mijnheer, maar het vuur is ook uitgegaan. van 57 uur. Bij het afgeloopen collec tieve contract werd hij een arbeids week van 57 uur, e\enals voor de zet ters, 61) uur uitbetaald tegen 22 cent als minimum.) Wanneer op feestdagen gewerkt wordt zal 125 pCt. extra uitbetaald worden. (De eiscli der aibeiders was 200 pCt.) Aan liet verlangen der arbeiders om 4 vacautiedagen per jaar is, zonder dat daartegen bezwaar is gemaakt door de putroons, voldaan. De nieuwe overeenkomst zal gelden tot 1 Februari 191 i Op de verschillende drukkerijen van bij de Amsterdamsche Drukkersveree- niging aangesloten leden zal a. s. Woensdag het werk worden hervat. De staking duurt nog voort bij een drietal ongeorganiseerde patroons, nL de firma's Joh. Coesel, G. van Soest en C. F. van Sleijr Jr., waar te zamen ongeveer 20 man werkzaam zijn. ROZENTENTOONSTELL1NG. Over de groote Rozententoonstelling die te Boskoop in Juli 1913 zal gehou den worden, deelt men ons het vol gende mede. Dat de regeering weer haar belang stelling toont iu deze voor Boskoop zoo belangrijke onderneming blijkt hieruit, dut do Minister van Landbouw Nijverheid en Handel het bescherm heerschap over de tentoonstelling aan vaard heeft. Door de groote deelneming heeft de tentoonstellingscommissie zich ge noodzaakt gezien, de terreinen belang rijk uit te breiden, om iederen inzen der zooveel mogelijk tevreden te kun nen steileu. Om het rosarium, dat eenige duizen den vierk. meters zal innemen, zal een pergola worden gebouwd van 200 M. lang, waarvoor alleen ongeveer 3000 klimrozen, alle in pot gekweekt, in voorraad zijn. Ju het rosarium zal plaats zijn voor duizenden stam- en struikrozen. Om de inzendingen gere geld in goeden staat te houden, zijn ongeveer 50.000 struikrozen en 6000 stamrozen in voorraad in 300 variëtei ten. De achtergrond van het rosarium zal afgesloten worden door een Iia- liaanschen Flora-tempel met zijvleu gels van 40 Meter lang en 5 Meter hoog. Van het geheel kan éen schitte rend effect vervlecht worden. Het programma voor afgesneden ro zen is gereed gekomen en zal over eonlge dagen worden verzonden. In dit programma is no. 1 (nieuwe rozen nog niet in den handel) ook voor rozenkweekers buiten Boskoop open gesteld. De Jury zal bestaan uit de eerste rozenkweekers uit het binnen- en bui tenland. zedelijkÉTopvoeding. Tijdens het Congres voor Zedelijke Opvoeding, in Augustus 1912 op ini tiatie!" van prof. dr. B. Broda, heeft een bijeenkomst plaats gehad van een aantal Nederlanders ter voorberei ding van de stichting eener Neder- landsc'ne afdeeling van het Instituut, naast de reeds bestaande afd-eelingen ni de meeste landen van Europa. Binnenkort hoopt het voorloopig co mité voor Nederland tot de stichting van zulk een afdeeling over te kun nen gaan. Daartoe zal worden ge bruik gemaakt van de gelegenheid, die zie!» thans voordoet, nu prof. Bro da Dinsdag 4 Februari op uitnoodï- ging van de Vereeniging „Gijsbert Karei van Hogendorp'te 's-Giaven- hage 'n rede zal uitspreken over: Was die Voiker von einanaer lernen kén nen' Het doel vau het Instituut is echtef ruimer dan het bevorderen van paci fistische denkbeelden alleen, riet streeft er naar kennis te verspreiden betreffende de sociale verschijnselen, en in het algemeen betreffende den stand der cultuur in verschillende landen, opdat de ervaringen, eiders opgedaan, van nut kunnen zijn bij -iet beramen van hervormingen in 't eigen land. De drager dezer idéé, en de groote drijfkracht van het Instituut is prof. dr. Broda. beurd, dat er waarlijk mannenkrach ten too vereischt werden, zoo iets te doorstaan en zij, zwak en teer naar 't lichaam, ze had er moedig tegen ge kampt en gestreden en een groote, zware overwinning op zich-zelve be haald de liefde alleen toch had haar kracht geschonken om te handelen en zoo mogelijk hem te redden Ze stemde echter toe en eenigo oogen blikken later bevend ze zicli op weg naar den heer Barron Deze door zijn betrekking ten volle bekend met het zenuwgestel der vrou wen, had vrouw Holmson juist in zoo verre op de hoogte van zaken gebracht als hij voor het tegenwoordige noodig oordeelde, teneinde te voorkomen, dat ze door ondoordacht praten of hande len ,den. goeden stand van zaken zou bederven. Het was voor den jongen Duitscher lang geen gemakkelijke taak, om vrouw Hohnsor, die zich zoo weinig interesseerde voor al hetgeen er bui ten haar zoon en Bertha in Parijs ge beurde, den tijd te helpen korten •eensklaps hoorde men 't rollen van een rijtuig, hetwelk voor het huis van den advocaat stil hield en 't duurde niet lang of Bertha en de heer Vidal traden binnen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5