Hierna werd gehoord wed. Wester- veld. Haar mail is op Mei thuisgeko men en deelde mede bij S. koffie ge dronken te hebben, die bitter was. Ook had hij een borreltje gekregen. Hij was in zieken toestand thuis ge komen. Bij S. was -hij, naar hij ver telde, niet goed geworden. Hij had ge tracht op den grond te slapen, doch dal kon niet en is hij naar bed ge- duizelig en het was, alsof er wat voor zijn oogen zweefde. Ilij ging naar bed, doch omstreeks 12 uur was de toe stand van dien aard, dat om don dok ter gestuurd werd. Dr. Hofman ver klaarde toen tegen de vrouw, dat, wanneer hij het huishouden niet he ter kende, zou denken, aan hot ge bruik van opium. Op een vraag van den president, verklaarde mej. W., dat haar man, vóór hij naar S. ging, gezond weg ging. Hij mankeerde niets. Dan vroeg de president naar de verhouding tusschen getuige en den beklaagde. De volgende getuige was mej. S., de echtgenoote van bekl. Zij weigert in lichtingen te geven. Getuige Westerveld, zoon van don overledene, heeft zijn vader thuis zien komen, langzaam loopende. Hem is bekend de minder goede verstand houding tusschen zijn vader en S. Bekl., daarop gehoord, verklaarde zelf koffie voor VV. te hebben inge schonken en hem twee bittertjes te hebben gegeven. W. zeide toen, dat de koffie h'eiu niet smaakte. Hij was na drie kwartier bij hem geweest en zei- de bij het weggaan, „ik ga naar huis en zal probeeren wat te slapen." Enkele getuigen werden gehoord, om verklaringen af te leggen over den gezondheidstoestand van W. voor 't gebeurde. Deze klaagde nogal eens over pijn in den rug, men dacht toen aan nierlijden. Mej. H. v. d. Waal. voorheen dienst bode bij S., heeft W. gezien op den bewuster» dag, doch niets bijzonders aan hem gemerkt. Op een vraag van den verdediger deelt zij mede, dat de koffiepot is blij ven staan en daaruit is later weer ge dronken. Dan werd gehoord dr. J. de Groot, die op de vragen van den verdediger meedeelt, dat dr. Klinkert in consult is geweest. Hij heeft morphine voor geschreven, omdat de oude heer W. zoo moeilijk in slaap kon komen. Dit middel is door dr. De G. zelf afgege ven, tweemaal. Later heeft hij een ander drankje gehad, doch zonder morphine. Het is niet onmogelijk, dat in de volgende drankjes ook mor- phiue is geweest, want recepten wcr- deu ook wel eens klaar gemaakt door een bediende, onder zijn toezicht. Waarschijnlijk acht hij het echter niet, integendeel zeer onwaarschijn lijk. Een enkele maal werd ook wel eens een recept gereed gemaakt zon der toezicht, doch dit in buitengewone omstandigheden. Vervolgens verklaarde dr. Josselin de Jong op een vraag van den presi dent, op grond van het scheikundig onderzoek, hel rapport van prof. Mag nus en uit hetgeen hem uit de littera tuur bekend is, dat de dood met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid te wijten is aan morpiiine-ver- giftiging. Dr. C. H. v. Herwerden is het met de verklaring van dr. Josselin de Jong volkomen eens. Echter zou hij gerust op een doodbriefje hebben in- gev uld: morphinevergiftiging. Om half zes wordt de zitting geslo ten en verdaagd tot heden. Gemengd hieaws diamant-industrie in zu1d-afrika. Do Senaat van het Vereenigd Zuid- Afrika heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel tot benoeming van een bijzondere commissie, die de wen- schelijkheid zal hebben te onderzoe kon van de oprichting van diamant slijperijen. De minister van mijnbouw Malau verzette zich niet tegen het plan, 111 aar hij wees toch met nadruk op de moeilijkheden, waarop het voorstel zou sluiten. INKOMSTENBELASTING IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Cheyenne (Wyoming) wordt aan liet „Hbld." geseind Do Kamer van Wyoming heeft een besluit genomen lot goedkeuring vaji het amendement op de bondsgrond- wot betreffende de inkomstenbelas ting. Zes-en-dertig staten hebben thans hunne goedkeuring verleend, zoodat het voorstel thans de gevorderde meerderheid van drie vierde der stem men heeft, Het Congres van do Vereenigde Sta ten zal nu een wet aannemen, waarbij een belasting wordt geheven van alle inkomens boven 5000 dollar ter ver vanging van de belasting op de maat schappijen. Naar schatting zal de nieuwe be lasting 100 niillioon per jaar opbren gen. Met een gelijk bodrug zullen dus de tarieven verminderd kunnen wor den, zonder dat de bondsinkomsten er onder lijden, IN GEVAAR. Uit Manila wordt geseind, dat de Amerikaansche kruiser Cincinnati last beeft gekregen te zoeken naar de Britsche stoomboot Yingehow, die ter hoogte van Luson niet gebroken schroef moest ronddrijven. De Ying chow heeft twee honderd menschen -aan boord. EEN AANSLAG De sïgarenkoopman Bernardo Her- rodo to New-York vond een pakje in de vestibule van zijn woning en gaf liet aan zijn vrouwtoen deze het bo- gon open te maken, had een ontplof fing plaats. Mevrouw Herrodo word gedood, haar man en juffrouw Fugh- mann die bij Herrodo in huis woonde werden ernstig gekwetst. Daar mejuffrouw Fughmaim werk zaam is in een danieskleermakerij, waarvan de werksters staken, en zij weigerde zich bij de staaksters aan te sluiten, gelooft de politie, dat. de bom door de staaksters gozonden is. ONTPLOFFING IN EEN CINEMA. Door de ontploffing in oen cinema in het vroemdelingenkwartior, Oost- New-York, ontstond een paniek. Tweo vrouwen werden doodgedrukt, een twaalftal personen geraakten onder den voet en moeeten naar het hospi taal gebracht worden. De brand in de cinema werd ge- bluscht, zonder dat er schade was ontstaan. STAKING. Volgens een telegram uit Marseille aan de .Patrio" zijn de officieren van de paketboot „Canada" Zaterdag avond in staking gegaan, op liet oogenblik dat do boot zou vertrekken van Napels naar New-York. Alleen de kapitein bleef op zijn post. Do stakers eischen eenzelfde salaris- regeling als is ingevoerd bij de overi ge maatschappijen, na de jongste sta king der inscrits marilimes. HOOG WATER IN FRANKRIJK. De Seine blijft stijgen. De Parijsoho booten hebben den dienst moeten sta ken, HET PROCES TEGEN DE PARIJ- SCHE „AUTOBANDIETEN". Maandag is 't groote proces begon nen. Er zijn 20 beklaagden, waaron der ook enkele vrouwen. Zooals men weet zijn evenwel de voornaam ste bandieten door den dood aan de rechtszaak onttrokken. Deze 20 t|3- klaagden zijn meer de medeplichtigen. De genomen voorzorgsmaatregelen waren zoo streng, dat men bijna geen publiek zag toen de zitting werd ge opend. Slechts de journalisten, een ge deelte der getuigen en het kleine aan tal overgelaten advocaten waren aan wezig, maar dit waren toch nog 300 personen. 't Publiek stond wel voor het ge rechtsgebouw, maar 't werd niet toege laten. In de zaal waren slechts twee da mes aanwezig, ai ders zit 't er vol da mes bij een seEsationeele rechtszaak. De beschuldigden werden binnenge leid met de boeien aan de handen en (geplaatst in banken, ieder tusschen twee gendarmen. De meesten zagen er ernstig uit. Het jeugdige uiterlijk van Callemrn en Soudy trok vooral do aandacht. Na een voorloopig verhoor en nadat de identiteit van de beschuldigden was vastgesteld, werd de jury uïtge- j loot. Verschillende aangewtezen jury- 1 leden werden door de verdedigers ge wraakt, enkelen door het openbaar ministerie. Daarna kon het verhoor beginnen. De beklaagde Callemin zat te la- chen en keek kalra de zaal in. Soudy I was zeer bleek en scheen zich een houding ie willen geven. Gajizy, die een sympathiek gezicht heeft, scheen zeer zorgelijk. Nadat de eerste verhoeren hadden plaats gehad, begon het voorlezen van de eindelooze acte van beschuldiging. Heden vangt 't getuigenverhoor aan. ONTPLOFFING. Te SosDOwitsj zijn bij' een ontplof fing van een stoompijp in een ijzerfa briek 9 arbeiders gedood en 20 ge wond, zoo meldt de „N. R. CL". KINDEREN EN DE BIOSCOOP. In de politieverordening van Ber lijn is (volgens de N. R. Ct.) liet ver bod opgienomen dat kinderen beneden de 15 jaar bioscoop-theaters bezoeken. EEN BLOEDIG DORPSGEVECHT' IN SPANJE. In een dorp, dicht bij de Spaansche stad Pineiro, heeft een bloedig ge vecht, tusschen de inwoners plaats ge had, naar aar leiding van een oude, gemeente-veete. Meer dan 500 schoten werden gewisseld. Er zijn verscheide ne dooden en gewonden. De komst der gendarmerie maakte een einde aan 't gevecht, zoo meldt de Tel. TREURIG ONGELUK. Te Rottmgdean, oostelijk van Brigh ton, heeft een groot stuk rots losge laten. Zeven menschen werden onder de vallende stukken rotsen begraven, van wie er twee werden gedood en twee anderen gewond. De rotsen langs de kust daar ter plaatse verkeeren reeds lang in zeer gevaarlijken toestand, zoodat in den Qaatsteyi tijdi maatregelen, werden ge nomen ,om het afglijden en neerstor ten der rotsen te voorkomen. Dit on- gieluk trof werklieden, die met dezen arbeid bestaande in het versterken der rotsen door betonmuren waren belast. EEN NIEUW OORLOGSTUIG. In het Amerikaansche leger wor den thans proeven genomen, met een nieuw automatisch geweer, waarmee 652 schoten per minuut zouden kun nen worden afgevuurd. NAAR CANADA. Van den reusacbligcn omvang van de emigratie naar Canada geven de volgende cijfers een denkbeeld. In 1912 vestigden zich in Canada 145,859 immi granten uit Groot-Britannië (legen 144,074 in 1911), 140,143 Amerikanen (131.114) en 109.802 immigranten uit andere landen (75,182). Het sterkst nam dus in 1912 de immigratie tpe uit do niet-Britsche landen. bank, oen paar keukenstoelen, wasch- lcorn en een paar armoedige lampjes vormen gewoonlijk den geheelen In ventaris, al dit schoons geplaatst tus schen vier kule muren maar zelfs aan de tot-het-meost-strikt-noodzako- 1 ij k e-tcruggebr ach le-eisch en kunnen deze lokalen dikwijls niet voldoen. Geen voldoende ruimte, geen voldoend; licht om te grimeeren, geen behoorlij ke gelegenheid om costumes uit te hangen dikwijls moeten deze tegen natte kalken muren worden gehan gen, die wit afgeven slechte venti latie, dut men bij gasverlichting zijn stemorganen voelt aangetast, slechte of in 't geheel geen verwarming, om van den meestal deplorabeien toe stand der cabinets de toilette niet te spreken. Begrijpelijk is het dat do tooneel- speler, komende van de reis in derge lijke lokalen, die zoo al niet getuigen van een" zekere minachting, dan toch zeker van al heel weinig piëteit te genover den tooneelkunstenaar, in plaats van zich gedisponeerd te voe len, zijn taak begint niet een misnoe gen, dot dit weet ieder die het too- neelberoep van nabij kont maar al te dikwijls zijn invloed doet gelden op de voorstelling. Wij meenen dan ook ten aanzien van kleedkamers en toi letten in het algemeen op het volgen de te moeten aandringen: voldoende ruimte, reinheid, verwarming, venti latie, goede verlichting (in de kleed kamer hetzelfde licht als op het too- Irouille in Landakrövicr bij Nga1 te water geraakt en verdronken. Stadsnieuws CREMER's MASKERADEFEEST. Spel der verbeelding! Al is 't zoo gemakkelijk, om niet zichzelf to ziju, al is 't gemakkelijker zelfs om zich zelf niet te zijn, en al zijn de mees te menschen dat ook niet toch blijkt het zoo aanlokkelijk, om een9 ©en ander te zijn, dan men is. Dit is 't geheim, de aantrekkelijkheid van het rnaskeradeleest. Er oens een avond 't gewone pakje uit te trekken, rond te loopen in de kleederen, die ©en fantasierijk oogenbhk heeft ver zonnen, dwaas eons to doen en dat te kunnen, zonder als malloot te worden nagewezen later, omdat de dwaasheid weer met het pakje wordt afgelegd en met de dagelijksch© plunje ue ernsu- ge reputatie weerkeert. Maar dit is een to zwaar-op-de- Tiandsche beschouwing voor een mo ment van grap en kortswijl. Bij „Cremer"waren Maandag avond weerom humoristische elemen- teo, die deze oogenbtikken van p'.ei- zier en joligheid hielpen stichten. Er was een beer met een alleraard Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Zoudt u mij ook nog het adres kunnen opgeven van dengene, die inlichtingen verzocht omtrent geld Leeningon, tegen een hooge rente? ANTWOORD. Onze redactie zelf heeft inlichtingen daarover gevraagd. 'ACADEMISCHE EXAMENS. Delft. Technische Iloogeschool. De promotie van den heer G. C. J. Oli vier T. tot doctor in de tc-clmische we tenschap is geschied mot lof. Groningen. Gesiuagd voor het doc- j toraal examen rechtswetenschap 2de gedeelte de heer c. a. Kingma. Le.den. Geslaagd candidaatsexa- irien rechten, de hoeren W. Loeb en H. A. J. Kessler. Utrecht; Geslaagd doet. ex. rechten de heor J. A. van der Lee. (U, D.) Delft. (Technische Hoogeschool). Bevorderd tot doctor in de technische VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of I wetenschap op proefschrift „Snel- gebruikte tramkaartjes nog voor het heidsmetingen bij de reactie van Frie- een of ander doel geschikt zijn? del en Cru" d S C. J. 011- ANTWOORD. Ons niet bekend. vier. VRAAG. Heeft ©en eind-diploma van de 3-jarige Hoogere Burgerschool 1 niet veel meer waarde dan de dïplo-1 PROFESSOR MERCKELBACU. „De Tijd" meldt: In den ouderdom van bijna 44 jaar van de Burgeravondschool enoverleed, na een kortstondige ziekte, Ambachtsschool. J Zondagavond te Rolduc de weleerw. ANTWOORD. Dat hangt er van j zeergel. heer M. H. A. L Merckcl- af in welke positie men denkt werk- j bach. zaam te zijn in zijn verdere leven. I Mathias Merckelbacl» was in 1869 J te Wittem geboren. Na zijn lagere stu- VRAAG. Waar moet men zich dién te Rolduc en zijn theologische te aanmelden voor leerling-telefoniste? Roermond volbracht te hebben, werd Kan men altijd geplaatst worden? i hij 8 Sept. door Monseigneur Fischer ANTWOORD. Meldt u aan. aan j te Maastricht priester gewijd. - I D neel), zindelijke waschgelegenheid j berenleidstertje, die zich evenwel i Of daar plaats is, weten we niet voor ieder afzonderlijk, voldoend wa ter, toiletkamers voor dames en hee- ren afzonderlijk; rein, verlicht voorzien van het noodige. Letteren en Kunst KLEEDKAMERS IN SCHOUWBUR GEN. Do Nederlandsche Tooneelkunste- naarsvereeniging voorzitter Aug. Kiehl, secretaris Ko Arnoldi heeft zich tot de besturen der schouwbur gen en sociëteiten in ons land gewend met een rondschrijven betreffende de Inrichting der kleedkamers voor too- neelistcn. Dienaangaande hebben volo leden klachten tot het bestuur gericht. liet tooneelspelersbc-drijf, zeggen de onderteekenaars, is, mede door liet ambulante leven, zeer vermoeiend; critiek en publiek plegen den tooneel- speler zoo hoog mogelijke eischen te stellen; iederen avond weer wordt van hem verlangd voor zijn laak ge disponeerd te zijn. Nu is inderdaad dit gedisponeerd-zijn voor den tooneel- spcler een gewichtige factor. Weinig wordt echter beseft, dat de kleedka mers, waarin de tooneelspeler, voor zoover hij niet „en scène" is, van on- veer 7 tot 11 uur moet vertoeven, al lerminst geschikt zijn hiertoe mee te werken. Niet alleen ontbreekt meestal zelfs 't minste comfort een kleed- meer liet leiden dan leiding gaf, wan- neer hij echt viervoetig op FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Zutphen. K. E. Onstenk, rijwielhan delaar, te Eefde, gemeente Gorssel. Rechter-comm. inr. A. F. C. Hupkens van der Eist Curator mr. C. E. Stolk. 's-Hertogenbosch. H. Nadermann, landbouwer te America, gemeente Horst. Rechter-comm. mr. F. Vos de Wael Curator mr. G. Dahmen, te Roermond. 's-Gravcnhage. A. van den Hengel, stoffeerder te 's-Gravenhage. Recliter- comm. mr. .T. G. Gratama curator mr. A. R. Visser. G. Steers, commissionair in paarden, Den Haag. Rechter-cornm. mr. P. Polvlietcurator mr. R. van Veen, H. de Witt Hamer, in rijtuig- en smederijbenoodigdheden, in Den Haag wonende te Rijswijk. Rechter-comm. mr. J, v. Gelein Vitringa curator mr. A. Reub. Vernietigd D. Ruvneman, te Amsterdam. Geëindigd De naamlooz© vennootschap Victoria Hotel te 's-Graver.hage. Opgeheven J. A. F. Gisolf, te 's-Gravenhage. POKKEN. De Loc. wijdt een artikel aan de hecrschendo pokken-epidemie. Van 6 November af, teen het eerste pokkeiigeval werd geconstateerd, tot 27 Deoember deden zich te Soma rang 457 gevallen voor, waarvan 353 dus 76 pet. met doodelijken afloop. Het blad wijst op de geringe mede werking van inlanders en Chinee zen, die weigeren zich te laten inenten.Ook gebrek aan personeel bij den genees kundigen dienst draagt bij tot d© on rustbarende uitbreiding der epide mie. Den 9en Jan. werd uit Semarang aan de Delibladen bericht: Van Maandag op Dinsdag kwamen 39 pokkengevallen te Semarang voor waarvan 7 doodelijk; van Dinsdag op Woensdag 35 gevallen, waarvan eveneens 7 doodelijk. EEN BRUTAAL STUKJE. De zaakwaarnemer Hooff, die in 's lands gevai genis te Soerabaja lo geert, wijl hij dcor den raad van justi tie te Soerabaja tot ettelijke jaren ge vangenisstraf is veroordeeld, van dat vonnis in revisie is gegaan en thans een beslissing daarop afwacht, heeft het brutale stukje uitgehaald om een poging tot ontsnapping te doen, ver telt liet „Soer. Hbld." Hooff was niet alleen opgesloten, maar te zamen met een anderen Euro peaan, den beruchten fietsendief Nae- gele. Met dezen heeft hij een plan tot ontvluchting in elkaar gezet en dat eenige nachten geleden getracht uitvoer te leggen. liet was omstreeks 7 uur, toen ten der Europeesche opzichters van de vangenis een boodschap kreeg even te komen in do cel, waarin Hooff en Naegele waren opgesloten. Naar beweerd werd, was een dezer gev genen zwaar ziele. Bedoelde beambte ging er heen. doch nauwelijks was hij in de cel of Hooff en zijn makker lichtten hem een beentje en stoven do cel uit, de deur achter zich in bet slot trekkend en zoo den beambte opslui tend. Beide gevangenen hadden bun zichten zwart gemaakt, en met oen sa rong om de lendenen zich als inlanders vermomd. Brutaalweg stapten zij op de grootte poort af, waar evenwel de wacnthob- liende mandoer hen tegenhield. Ook dezen wilden zij onschadelijk maken, maar onmiddellijk maakte hij alarm; de militaire wacht kwam in het ge weer en dadelijk werden nu beide vluchtelingen in de boeien geslagen en ieder In een afzorderlijWei cel opgeslo ten. Hun poging tot ontvluchting is derhalve misluktmen zal de lieeren nu wel beter bewaken. Den. volg mden dag werd naar aanleiding van deze mislukte vlucht een uitgebreid onder zoek ingesteld, daar vermoed werd, dat do inlanösche kleeren, welke de afovangenen zich wisten te verschaffen, vaai buiten de gevungenis waren geko men. Een is resultaat had dit onder zoek echter niet. VERDRONKEN. De resident der Westerafdeéling van Borneo seinde: 26 Deoenil>er Europeesch sergeant Van den Hoven bij uitrukken pa- Daarop bereidde hij zich aan de „niversiteit te Amsterdam voor, tot I 't leeraarsambt in het Duitscli. Ach- VRAAG Ik heb een joncen van 1 tereenvolgens legde hij af de examens arge- - - meisie van 22 jaar, die' A en B Duitsche taal en letterkunde loos stel losschoot. Een ander grap- bijJmij in huis 2i]-n. zij hebben bij mij en werd in 1898 bei.oer; pig gTcepje vormden de twee glazen- t salarjs kost en inwoning. Maar we te^Rokiua wasschers met hun dames, die ver-gens den slechten tijd kan ik het niet sponst en verzemclapt waren. (meer volhouden. Nu maken zij mij Maar de tendenz van liet feest was j en mijn vrouw het leven ondragelijk, toch een ernstige, die van 'l jaar 1903, en onder de menschen willen zjj met. toen rood-wit-en-blauw en oranje,Kunt u mij ook zeggen hoe ik daar weerkeerden. De zaal van denmee aan moet? schouwburg was dan ook met natie- 'i ANTWOORD. Als het u kinderen nale-vlaggedoeken opgesierd en uit de,zij", bent u verplicht hen tot hun tooneeldécor-huisjcs wapperde ook almeerderjarigheid te onderhouden. terueoikeerd Met "hernieuw de driekleur. In stijl waren dus deMaar langerj£u z'jn JJjJ j den ijver begon hij, gesteund doorzijn "n hMr'Ua ,n ho' Vfirnhcht u huis te verlaten en vooi opgeruimdheid en meegaand karak- 8 benoemd tot professor Bijna 15 jaar wijdde hij zich mei onverdroten ijver aan het onderwijs eri de opvoeding der jeugd, al zag hij zich voor jaren, zeer tot ziju spijt, gedwongen geruimen tijd, wegens ziekte, rust te nemen. Doch de verraderlijke kwaal scheen geweken en zoo was hij voor een 5 tal jaren weer opgeruimd en gezond dames en boeren, die in het costuuin verplicht u huis te verlaten en van het begin der 19de eeuw opkwa-1zichzelven te zorgen, men. Kurassiers paradeerden in de, - zaal. kolonels van de armee, die Ney J VRAAG. Daar ik als dienstbode in bij Quatre-Bras heeft teeengehou-1 betrekking ben en gaarne half Maan den, burgeressen en burgers uit don vertrekken wil, zou ik gaarne van u rococco-tijd en lieden iri de dracht'eenige inlichtingen'willen hebben, van den tijd van de terugkomst vanMag ik dat, of kan Mevrouw scha- Oranje spanseerden rond en ook i devergoeding van mij eischen viscliboertjös en hun gezellinnen van i ANTWOORD. Als u voor d Scheveningen, dat het eerst weer den1,4 orst terugzag, zij allen herinnerden t jaar, dat we nu heidenken. De laatslen waren wel het meest in overeenstemming met de versiering van het toonoel, dat als een achter grond een zee had met de binnen komende Prinsescheepjes er op. Maar wat deden di© Indiaan, die Oostersche prinsen in dit nationa le gezelschap De vaalheid van de vreemdelingen nam ze echter broe derlijk op en sohonk hun gaarne viendschap. Om half elf intocht van den Prins van Oranje en zijn gevolg. Het Vader- landsch marsch-oriceslj© speelde z'n beste nationale liederen en al het volk riep hoezee met 't „Al is er ons Prinsje nog zoo klein 1" De Prins van Oranje, omstuwd door zijn gevolg en de groote mannen dier dagen zette den voet aan wal en be woog zich onder z'n woer-trouwe volk, dat wel van alle kanten der wereld scheen samengestroomd, om den verst te verwelkomen, en wel in zulk een groot getal als „Cremer" nog nooit heeft bijeengezien. Want 't was er buitengewoon druk den geheelen avond. Nadat de gecostu meerden eenige om megangen, niet de muziek voorop, hadden gehouden ter défilé voor de jury, bestaande uit de heeren P. van Ooy Jz., A. L. van den Berg, E. A. A. Liera en J. R. Prent, konden de beoor deelaars de prijzen vaststellen. Toen 't demasqué werd, sprak de beer G. J. van Gasteren, de voorzitter Cremer'. een luimig speechje, waaraan de heer Van Ooy, als voorzit ter der jury, nog een kernachtige va- derlandsche toast vastknoopte. Teen werden de bekroningen bekend maakt. De eereprijs werd toegekend aan Prins Willem van Oranje. Verder den de volgende prijzen toegekend Prijs voor fraaiste damesccstuum 1813 Madame Raymond, Comédienne; voor fraaiste heeren cosluuni 1813, Garde d'Honneur schoonst bij elkan der passend paar 1813bruin en blauw best gelijkende liislorische per sonen Waterlandsche boerin, Graaf van Limburg Stirum en Maarschalk fraaiste damesccstuum Rose dame, Her'zegowina en Holandiafraaiste hoerencostuurns groene markies en gebloemde markiesmooiste paar Koerdenzonderlingste damesccs- tuums biljartballen met lamp zon derlingste heerencostuum Indiaan mooiste groep van minstens vier per sonen kindergroep. Bijzondere prijzen werden toegekend aan het Scheven ingsche paar, aan Pierrette, aan GUizeuwasschersgroep en aan de Berenleidster met beer. Na liet démasqué werd het bal met vermeerderde energie voortgezet. NUTSSPAARBANK. VERGELIJKEND OVERZICHT OVER JANUARI 1913-1912. Aantal behandelde posten 1668 (v. j. 1328). Aantal inlagen 1137 (v. j. 913). Aantal terugbetalingen 531 (v. j. 415). Ingelegd 60096.29 (vorig jaar 50637.36). Gemiddeld bedrag per in lage 52.86 (v, j. f 55.46). Terugbeta ling f 49101.45 (v. j. 37378.10). Gemid deld bedrag per terugbetaling 92.47 (v. j. (92.48). Meer ingelegd (10994 84 (v. j. (13259.62) Aantal nieuwe boek jes 91 (v. j. 153). Aantal afbetaalde boekjes- 72 (v. j. 80). Spaarbusjes op 31 Januari 1913 in omloop 213. Gele digd in Januari 1913 89 busjes met totaal 736.431/2, Aantal in bewaring genomen boekjes op 31 Januari 1913 91. Aanbesteding. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft aanbesteed: o. het leveren van pl.m. 71 M3 gra niet, voor de brug over het Jacob van Lennepkanaal in de J. P. Hevestraat. Minste inschrijver de heer V. H. J. Troupin te Haarlem, (83.90 per M3. b. Het maken van oevervoorziening langs de Hobbemakade, tusschen Honthorststraat en Ruysdaelstraai. Minste inschrijver de heeren P. C. de Rooy en H. J. Terlage, Sloten. 11 600. Als u voor dag en nacht in betrekking is, kunt u niet heengaan voor begin Mei. U moet met weken opzeggen. Uit de Omstreken HILLEGOM. Tooneel-en Variété voorstelling. Onder directie van den beer Jos. G. de Muiuiik van den Haag is Maandag in café Flora een welgeslaagde voor- drachten-avond gegeven. De talrijke aanwezigen amuseerden zich koste lijk, terwijl de specialiteiten bewon dering verwekten. Zoowel de stukjes van den leider zelf als van het duo- de Munnik vielen bijzonder in den smaakt. Mandoline-concert. Het concert van het Haarlemsche Mandoline-orkest Joseph Rico, Zater- avond oude rdirectie van mej. Ccrric M. van Beaumont in Hotel Sister mans alhier gegeven, heeft veel bijval genoten. De beer A. Smit, bariton, zong eenige mooie liederen, 't Concert had veel succes, maar jammer was het, dat de zaal niet beter bezet was. HALFWEG. Weereen aanrijding. Op den straatweg Halfweg—Haar lem is Maandagavond een wagen van den landbouwer C. uit den IJpolder, doordat het paard door het licht van een naderende tram schrikte op de trambaan terecht gekomen. De be stuurder en een met hem meerijdend persoon wisten van den wagen springen, die werd aangereden vernield. Het paard brak een poot. Politiekerede. Wij vernemen dat de heer Mr. A. Bruch uit Haarlem de volgende week alhier eene politieke lezing zal hou den. ter! waardoor hij zich vele vrienden maakte, zijn zware taak, geen moeite outziende. Influenza, gevolgd door longontste king, heeft hem, helaast op jeugdi gen leeftijd ten grave gesleept. Marktnieuws Haarlem. 3 Felir. 1913. Groenten mar kt. Aardappelen. Aangevoerd en verk 12 H.L., (2. Appelen. Aangevoerd 18 H.L., verk. 15 ILL., 8—12. Peren. Aangevoerd 7 H.L., verkocht 5 H.L., lü. Bloemkool. Aangevoerd en verkocht 200 stuks, 25—30 ct. Roode kool. Aangevoerd 5000 st., ver koeld 4000 st., 2—7 ct. Witte kool. Aangevoerd en verkocht 500 st.. 1-4 ct. Savooiekool. Aangevoerd en uerk. 5000 st., 2-6 ct. Wortelen. Aangevoerd 150 bos, ver kocht 100 bos. 15 ct. Botermarkt. Op de op 3 Febr. 1913 gehouden Bo termarkt te Haarlem, werden aange voerd en verkocht: 48 K.G. boter, prijs (1.70 Öl (1.80 per K.G. Stoomvaartiienditeu Sport en Wedstrijden VOETBAL DE OOSTELIJKE le KLASSE. De stand Is nu: U. D. Wilhelmina Vitesse Quick 1 Tubantia 1 Go ahead 1 G. V. C. P. W. 1 as c p. a Ct Ui 0 2 28-8 14 1.55 2 318-1616 133 1 3 22— 9 13 1.30 1 4 15-16 13 1.18 0 5 2211 10 1.— 4 4 10—15 8 0.80 0 6 10—23 4 0.50 2 8 13—40 4 0.33 Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen- Te Brafeel, D. E. J. IIup- kes. te Staphorstte Urk, J. Kat, candidaat te Zutphen. Aangenomen. Naar Borssele door J. C. Elenhaas, te Sirjansland. Bedankt. Voor Kiehvindeweer door E VV. ten Oever, te Gorredijkvoor Tiel (Evangelisatie) door P. C. IJsse- ling, te Loenen aan de Vecht. Beroepen. Te Alblasserdam, A. C. G. den Hertog, tc Mijnsheerenland; te 'sHeerenhoek (toez.) J. H. Buinink, cand. te Eerbeek; te Tiet, P. C. IJsse- ling, te Loenen: te Aalburg en Hees been, D. Th. Geck, te Zuilichem. GER. KERKEN. Beroepen. Te Zalt-Bommel, O. J. Geerling. te Randwijk en lieteren. Bedankt voor Ezingo (Gr.) door J. Scbaafsma, te F.ni mercomp a scuun t (Drente). EVANG. LUTH. KERK. Bedankt. Voor Deventer door 1L Boerlïjst, te Leeuwarden, KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Arnor vertrok 2 Fe bruari van Rotterdam naar de Mid- dellandsche Zee. Het stoomschip Atlas vertrok 2 Fe bruari van Messina naar Palermo. Het stoomschip Euterpe arriveerde 2 Februari van Stettin te Amster dam. Het stoomschip Helena arri\eerde 31 Januari van Piraeus te Vathy. Het stoomschip Iris arriveerde- 2 Februari van Hamburg te Amster dam. Het stoomschip Luna ve-rtrok 2 Fe bruari van Carthagena naar Amster dam. Het stoomschip Pollux arriveerde 2 Febr. van Odessa te Piraeus. Het stoomschip Pluto arriveerde 1 Februari van Gibraltar te Cartha gena. Het stoomschip Titan, van Amster dam naar Stettin, arriveerde 2- Febr. te Brunsbuttel. Het stoomschip Vulcanus vertrok 2 Febr. van Cadix naar Genua. Het stoomschip Venus vertrok 2 Fe bruari van Tanger naar Alexandria. Het st. Achilles vertrok 2 Febr. van Mostaganem naar Amsterdam. Het st. Danae arriveerde 3 Febr. van Helsingborg te Stettin. Het st. Diana vertrok 3 Febr. van Brunsbuttelkoog naar Amsterdam. Het st. Fortuna ariveerde 3 Febr. v. Malta te Patras. Het st. Leda, van Amsterdam naar Reval, passeerde 3 Febr. BrunsbutteL liet st. Pluto vertrok 3 Febr. van Carthagena naar Alicante. Het st, Tantalus, van Java naar Amsterdam, pusseerde 2 Febr. Suez. •Het st. Titan, arriveerde 3 Febr. v. Amsterdam te Holtenau. Het st. Vesla arriveerde 1 Febr. van Malta te Alexandria. Het stoomschip Zeus arriveerde 1 Febr. van Algiers te Malaga. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Bogor (uitreis) ver trok 2 Febr. van Hamburg. Het st. Gorontalo (thuisreis) ver trok 3 Febr. van Marseille. Het st. Patenibang (uitreis) passeer, de 3 Febr. Perim. liet stoomschip Kawi (thuisreis) vertrok 1 Febr. van Padang. liet stoomschip Rindjani (uitreis) vertrok 2 Februari van Tanger en Gibraltar. Het stoomschip Walcheren (uitreis) passeerde 2 Febr. Perim. Het stoomschip Samarinda vertrok 1 Februari van Batavia naar Rotter dam. Het stoomschip Tabanan (uitreis) vertrok 1 Febr. van Perim. Het stoomschip Tambora (thuisreis) vertrok 2 Febr. van Port Said. Het stoomschip Wilis arriveerde 2 Febr. van Rotterdam te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Maartnsdijk, ran Nw-Orkr

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7