vooi de gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen. In dii ad res wordt er op gewezen, dat tot dusverre do tijd ontbroken heeft, om de wets ontwerpen in al hun gevolgen volledig te beoordeeld), zoodat B. en W. zich voorstellen om eerlang meer uitvoerig to wijzen op de bezwaren. Voorshands, tot kenschetsing van het gewicht der zaak, meenen 13. en W. er do aandacht op te moeten vesti gen ,dat reeds thans door de gemeen telijke eigon pensioenregeling op de begrooting een vaste last drukt van ongeveer ƒ300,000 per Jaar. Voor bet vervolg zal volgens voorloopigo Inre ken in g moeten voorzien worden in een jaarlijksche betaling van 7 pCt; over do som der door de gemeente betaalde loonen, welke to Rotterdam voor het talrijk personeel, dat'de gemeente in- dienst heeft, ongeveer 500,UÜÜ per jaar zou bedragen, ongerekend de in koop van vroegere dienstjaren, die ge schat wordt op 5 millioen en die dus naar de aangenomen betaling in 10 ter mijnen ƒ500,000 lier jaar zou worden. Derhalve vloeit uit de onveranderde aanneming der ontwerpen voor Rotter dam een jaarlijksche vergrooting der uitgaven voort van een milüoen, onge rekend nog de gevolgen van suppletoi- rc regeling op verschillende punten (waarin do eigen regeling gunstiger is') en ongerekend ook de uitgaven voor weduwen- en weezen-pensionnee- rïng, waardoor do jaarlijksche verhoo- ging' van lasten over de eerste 10 ja ren in het geheel tot 1,250,000 zon stijgen. Tot dekking van dit bedrag zou de inkomstenbelasting met meer dari de helft verhoogd moeten worden. B. en W. achten dit reeds voldoende om aan te toonen, dat aan oplegging van een dergclijken last niet gedacht mag worden. EEN FABRIEKSBRAND. Door het ontploffen van een der stoomketels ontstöud Maandagavond omstreeks 10 uur een brand in de aardappelmeelfabriek van de firma Van Linge te Veendam. De brand is van grooten omvan.g- De hoofddoelen der aardappelmeelfa briek zijn ook afgebrand; het zijn de meeldrogerij, ketelhuis, en machine kamer. Het heele bedrijf is stopgezet. De schade wordt begroot op ruim een ton. Verbrand zijn 2000 balen dextri ne. een waarde hebber.de van 40 mil le. Do ontploffing had plaats in. den idextrineur. Verzekering dekt de schade. ROODE-KRITSIIONDEN.. De Nederlandsche Vereeniging voor Roódc Kruishonden telt thans, blij kens bot verslag over het afgeloopen jaar, 9 begunstigers en 5-42 leden, te gen resp. 7 en. 502 het vorige jaar. Het aantal comité's steeg van 14 tot 23. In verband niet den gonstigen toe stand van de kas, vermeent het be stuur over to mogen gaan tot den jiruikoop van nicer honden. GENADE VOOR RECHT. Een man van bijna laclvtig jaren to Boombergum,: was door koop eige naar geworden van een onbewoon baar verklaarde en ontruimde wo ning aldaar. Deze woning werd. door hem betrokken, met de bedoeling om, zonder iemand tot last tc zijn, er zijn laatste levensjaren te slijten. Wist hij liet misschien niet, do politie echter wel, dat door hem een daad werd ge pleegd in 9trijd met de Woningwet. Proeo3-verbaal op proces-verbaal volgde en bij herhaling werd. de oude man veroordeeld tot geldboete of ge vangenisstraf. Tot het betalen der boeten was hij onmachtig. Voor het ondergaan van gevangenisstraf was hij te oud geworden. Zoo oordeelde ook de Koningin. Bij Kon. besluit is den grijsaard dan cok kwijtschelding verleend van zijne straffen, zoo meldt de Tel. TENTOONSTELLING .,DE VROUW 1S131913". De tentoonstelling ,,De Vrouw 1813 1913" mag zich verheugen in do be langstelling van de Koningin. Op haar verlangen had een der bestuurs leden een onderhoud met H. M.. waarbij door de Koningin de wenseh werd uitgesproken, geregeld ingelicht te worden omtrent de vordering dér plannen voor do tentoonstelling. De Koningin hoeft thans, in overleg met hot tenloonstellingsbestuur, ba ronesse Van Verschoorbaronesse Van Balveren, uit Arnhem, aangewe zen als tusschenpersoon tusschen H. M. en het tenioonstellrngsbestuur. ARMENRAAD AMSTERDAM Op 24 Februari zal ten Stadhuis» de Amsterdamsche Armenraad vergade ren. ten einde alsdan zijn 28 bestuurs leden te kiezen. Door een 66-tal in- dau nog aan al die gekke compümen- tén storen'? O, legen dien tijd zal 't wel ge bleken zijn, dat u van do misdaad door Metzier bedreven,, geheel onbe-1 wust waart, waaraan ik voor mij, trouwens nooit getwijfeld heb. Madame Ponipeja, ten hoogste onte vreden over haar uitstapje naar Pa rijs, luiastte zich per sneltrein naar Dieppe terug te keeren, I-Iet was bij haar aankomst reeds donker, zoodal. ze zee.r treurig gestemd was, alleen do gedachte aan t, te verwachten „kinds deel" wekte haar 'n weinig op. De heer Barron, advocaat en ver dediger van Johannes .begaf zich zoo spoedig mogelijk naar de gevangenis, ten einde hem omtrent den stand van zaken in te lichten en hem zijne mo gelijke aanstaande invrij heidsstel- ling mede tedeelen. Uwe goede, oude moeder heeft aiets ontzien om uwe invrij heidsstel- ling te bewerken, want noch sneeuw, noch ijs konden haai- weerhouden om ii ten spoedigste uit uw benarden toe stand te redden; dat is ecne moedor die ge nooit genoeg kunt eeren en licfhebl>en, ging de heer Barron voort. Mijn moeder! mijn goede, brave, oude moeder, o, zeg mij, meneer, waar Is re? Waar ze is? Zij is meer in uwe, nabijheid dan ge wellicht denkt, zo is stellingen, die zijn vertegenwoordigd Lu den Armenraad, zijn thans 7G ver tegenwoordigers aangewezen, die de bestuursleden zullen kiezen. Ell VANDOOR. Maandagochtend stuurde de direc tie eener bierbrouwerij le Amsterdam een bediende per fiets er op uit, om eenigo kwitanties te innen. Men heeft den jongen man tot dusver niet terug gezien. Bij onderzoek bleek, dat een bedrag van omstreeks f 300 door hear hij verschillende personen ontvangen was. (Tol.) INBRAAK EN DIEFSTAL. Te Hoeren veen is volgens de Tel. gevankelijk binnengebracht B. S., een 20-ju.rigo boerenknecht te Terhor.no, wegens het plegen van inbraak en diefstal van bijna 1000 gulden ten nadeelo van J. V. Timmerman, aldaar. De aangehoudene bekende het mis drijf, liet geld, dat hij had verstopt, is teruggevonden. DOOR DEN DRANK. Zondagnamiddag ia, naar de Zw. Ct. meldt, te Berghuizen bij Olden- zaal in een greppel het lijk gevonden van een aldaar wonenden 38-jar. on- gohuwden fabrieksarbeider die blijk baar door misbruik vbji sterken drank, een treurig einde heeft gevon den. KAM ERV F. RK1EZINGEN. Het vrijz. verktezingscomité veor het district Appingedam heeft op de groslijst geplaatst de heeren C. K. Elout le Wassenaar en mr. R. Kra nenburg te Tiel, aan wie zal worden gevraagd of zij ziel) de voorloopigo caudidatuur zullen laten welgeval len, terwijl de heer J. Bs. Westerdijk te Uithuizermeeden zlcli inede be schikbaar stelde. (N. Gr. Ct.) De af-J. Hoorn der S. D. A. P. stelde den heer L. Hoeijenbos uit Den Haag candidaat. TypografeEstaking. Dinsdag is nog overeenstemming verkregen met de firma's Joh. Cossel en G. van Soest. Heden zal dus op alle Amsterdam sche drukkerijen het werk worden hervat. Dinsdag confereerde .het staktngs- comilé nog met de directie van. het Nieuwsblad voor Nederland, terwijl heden overlegd wordt met de direc tie van de firma Kllerman Harms en Co. Het totaal bedrag dat door de werk- 1 Leden-organisaties aan do stakers is uitgekeerd, beloopt ongeveer f 2S.OOO. Een antwoord op oen. verweer. Het bestuur der Amsterdamsche Drukkersvereeniging zendt aan de bladen een stuk, ter weerlegging van het schrijven van den heer B. C, E. Zwart, den gewezen voorzitter dier vereeniging. onlangs in de pei's op- gonomen. Geschreven wordt o.a.: „Onze vereoniging heeft met don heer Zwart afgerekend. De belangen zijner vereeniging heeft hij opgeof ferd ter wille van andere belangen, die bij hem zwaarder wogen, terwijl andere, ook tal van financieel zwak kere inrichtingen, met de grootste toewijding en met zorg hebben saarn- gewerkt met hun vakgenooten voor het gemeenschappelijk belaug. „In de afgeloopen maand heeft zijn houding don heer Zwart zeker voor deel gebracht. Of het ook voor de toekomst zoo is. zal de tijd leeren. In de geschiedenis der arbeidsconflicten in en buiten ons vak, hebben wij ge lezen, dat een gedrag als het zijne in de toekomst steeds zich wreekt. Maar, dat daargelaten, in geen geval kon het persoonlijke voordeel van den heer Zwart voor onze vereeniging een vergoelijking zijn- van zijn handelin gen.' AARDAPPELDIE VEN. Do Tel. meldt: Aan de Brouwersgracht te Amster dam hoeft de aardappelschipper Hoek een kelder tót berging van aardappe len. De bergplaats was, naar H. tot voor enkele dagen verondersteld©, geheel met <?at handelsartikel gevuld. Bij het openen der kelderdeuren liet da hier in Parijs! Mijne moedor hier, in die groote woelige stad? Ja, meneer Holm son, ge bezit 'n moeder uit duizenden! Ja. waarom moest ik die goede moeder onnadenkend verlaten en zoo veel verdriet berokkenen, helaas, Zou ik hanr mogen zien, vroeg de gevan gene bevend. Vooreerst nog niet; zoodra alle formaliteiten en rmodigo instructies afgeloopen zijn, kan zulks eerst ge beuren. En, indien, ze hier op de binnen plaats kwam, mag ik'haar dan ook riiet door liet venster zien? hernam Johannes diep ontroerd. Het spijt me, .ook hierop ontkennend te moeten antwoorden, hervatte do advocaat, 'k mag u echter wél vleien, naar alle waarschijnlijkheid u spoedig gunstige beriohten te kunnen brengen, maar zooals ge weet, geluk en ongeluk hangen dikwerf aan 'n zij den draadje. Staat dit in verband met Met zier? Ja zeker, maar voor lieden mag ik u niets meer zeggen, vervolgde de ad vocaat: echter dit nog: dat er mo gelijkheid bestaat binnen eenige da gen uwe dierbaren te mogen zien en spreken. Nauwelijks twee dagen latar ver spreidde zich de heuglijke mare door Parijs, dat de onschuld van den voorraad.zich ook" aanzien, alsof van elke ruimteplek was gebruik gemaakt en do schipper, wetende, dat dit in derdaad het geval was, verkeerde ge durende eenlgo weken in dien waan. Maar nu hij in de gelegenheid was eau gedeelte van den voorraad te v :-r- koopei), inspecteerde hij don kelder nauwkeuriger. De man kwam daar door tot de voor hem minder aange name ontdekking, dat tusschen de 200 en 250 HL. aardappelen op voor hem onverklaarbare wijze uit den kelder waren verdwenen. Hij sprak- over dien geheimzinni- gern diefstal in de buurt en vernam, dat zekere M., die een kelder hooft naast het. perceel aan de Brouwers gracht, aan verschillende personen voor eon klein prijsje puike aardap pelen te koop geboden hacL De benadeelde deed aangifte 3>ij de politie, die onmiddellijk een onder zoek instelde. Zij kwam tot de ontdekking, dat in den muur van M.'s kelder, tevens af scheiding van de aardappelen-opslag plaats van schipper 1-Ioet, een yersch- gemetselde plek aanwezig was. De politie dacht onmiddellijk aan het stelen der aardappelen door mid del van een in den muur gemaakte opening. M. werd gearresteerd, even als zekere H. uit Zaandam, die gere geld mét eerstgenoemde in compag nonschap stond. De Zaandammer heeft reeds bekend dat de aardappelendiefstal door M. is gepleegd, en op de wijze als aanvan kelijk door de politie is verondersteld. Er was een gat in den muur gemaakt en de aardappelen rolden in den kel der van M. Later, toen de voorraad van schip per Hoek al ts zeer slonk, werd de opening op vrij primitieve wijze dichtgemetseld. De schade, aan schipper Hoek door den diefstal berokkend, bedraagt on geveer f 500. SCHOOLZAKEN TE AMSTERDAM. De plaatselijke school-commissie te Amsterdam behandelde 't bekende voorstel van de raadsleden KI. de Vries en Van Kuykhof om voortaan alle leerlingen, die met loffolijk ont slag de lagere school verlieten en zich voor plaatsing op een tweejarige ver- volgklasse aanmelden, tot deze in richting toe te laten en ze naar hun ontwikkeling en aanleg in voor hen aan te wijzen klassen te plaatsen. De commissie sprak zich met lö te gen 13 stemmen uit vóór de handha ving van het examen voor de tweeja rige vervolgfelassen. Met groote meerderheid wordt te vens uitgesproken dat men wenscht handhaving van den tegenwoordigen toestand en geen andere sport van school wil invoeren. Aan B. en W. van Amsterdam zal dus geadviseerd worden het voorstel van de lie eren KI. de Vries en Van Kuykhof niet aan ts, nemen. INGEZONDEN MÉDEDEEL1NGEN a 30 Cts. per regel. Als gij uw klad gezond, vroolijk an frlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. MOiSMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMRSZL. Rechtszaken Ds vergiftlglngszaakte Ahtienbrock (2de dag.) De rechtbank te Rotterdam is Dins dag voortgegaan niet de behandeling vanl de zaak tegen den 41-jarigen landbouwer G. S-, te Abbcnbroek, be schuldigd van vergiftiging door mor phine, zoo meldt de „N. R. Ct." Nadat nog enkele getuigen gehoord waren, was 't woord aan 't O. M. De ambtenaar, (mr. Steenberghe) voert aan, dat men hier voor een hoogst ernstig geval staat. Hij gaat liet ge beurde nog eens na. Wosterveld is in den morgen van 4 Mei even opge ruimd, vroolijk en werkzaam geweest als altijd. Met een flinken stap en rechtop ging hij naar den bekl. en daar trad plotseling een geheel an- gevierden zanger Mielewsky ten volle bewezen was. Deze blijde tijding bracht in geheel Parijs zoo'n sensatie te weeg, dat mén noch in cnfé's, noch in hotels, noch sociëteiten of bij par ticulieren ergens anders over hoorde spreken, terwijl de heer -Véron wel oogenblilckelijk naar hem had 'willen toesnellen. De dogbladen hielden zich den vol genden dag met niets anders bozig dan met het feit en de in vrij heidss telling mede te deelen, zoodat de gdvaivgenis door 'n onnoemelijke massa nieuws gierigen als bestormd werd, die el kander als 't ware verdrongen, ten einde zoo mogelijk den onschuldig ge bleken gevangene ook maar slechts van verre te kunnen zien. De heer Véron liet zich per rijtuig naar den heer Vidal brengen en ver langde als keizerlijk directeur der opera met Johannes te spreken. Onmogelijk, antwoordde de heer Vidal, onmogelijk, zelfs zijner moe- dei' valt dit geluk nog niet ten deel. Wat, moeder, riep de heer Véron uit, dat 'is 'n geheel andere zaak, op mij zijn aller oogen van Parijs geves tigd: ieder smacht er naar, den man, 't wonder van Parijs, weer te zien op treden en... 'k wil gaarne gelooveu dat zijne moeder 'n lieve, brave, jn zelTs charmante vrouw is, maar me neer de prefect, u zult me toch moeten toestemmen, dat do keizerlijke opera voorgaat. Enfin, 'k moet coüté quo dere toestand in. W. vertrekt na kor ten lijd; hij maakt niet als gewoon lijk een praatje met den veearts. Hij loopt door, langzaam en moeilijk; zijn zoons bemerken dit eveneens. Thuis klaagt W. over duizeligheid, loomheid; hij begeeft zich te lied. Ilij kon niet 6lapen en om twaalf uur 'snachts vindt zijn vrouw hem in volkomen bewusteloosheid. De dokter wordt ge roepen; deze vindt liet geval direct vreemd en denkt aan opium-vergifti ging. Ilij onderzoekt en stelt als diag- nosa coma diabeticum. Later denkt hij daarover na; de diagnose wordt naar zijn meoning door vele omstan digheden weersproken. Met volkomen zekerheid kan wor den aangenomen, dat in liet lichaam van Westerveld morphine gevonden is; en dat hij een belangrijk grooter hoeveelheid heeft ingenomen dan in het lijk is gevonden, staat eveneens vast. De klinische verschijnselen ma- kon in den hoogsten graad waar schijnlijk, dat wij hier met morphine- vergiftiging te doen hebben. Met de argumenten van de tegen-deskundi- gon zijn de andere deskundigen het niet eens. In de instructie is een omstandig heid aan het licht gekomen, als het ware door de voorzienigheid tegen de zen bekl. aangevoerd. Rekl. heeft hier geïnformeerd naar den prijs van morphine. Hij heeft dit eerst ontkend, en kwam daarna met een bespottelijk verhaal. Waarom hij niet naar de apotheek ging, waar hij steeds zijne inkoopen deed, maar naar S., een apotheek die ongunstig bekend staat, kon get. niet verklaren. Spre ker heeft de overtuiging, dat bekl. met opzet naar S. ging en het plan had, morphine te koopen. S. vernie tigt na een maand zijn facturen, zoo dat dc controle onmogelijk wordt. Het is spr.'s overtuiging dat bekl. de mor phine kocht in de apotheek van S. De motieven, welke den bekl. ge leid hebben lot zijn afschuwelijke daad, zijn aan twijfel onderhevig. Wa re vriendschap bestond tusschen bekl. en den overledene niet. De verhouding was bovendien bekoeld: W. had bekl. verzocht, niet meer zoo dikwijls le zij nen huize te komen. W. was bang, dat zijn huiselijk geluk gevaar liep. Om vrij spel té krijgen, heeft bekl. beslo ten, W. uit den weg te ruimen, en dat er meer gebeurd is dan ter te rechtzitting is gebleken, acht 't O. M. zeker. Een en ander in samenhang beschouwend, meent spr. dat geen twijfel bestaan kan, dat bekl. het Item ten laste-gelegde heeft bedreven. 't O. M. acht deze misdaad zoo weerzinwekkend, gelijkstaande met den laagslen sluipmoord, dat hij niet twijfelt, of de rechtbank zal den bekl. do hoogste straf opleggen. Gcëisclil ivordt, Ier zake van moord: levenslajige gevangenis straf. Bokt. houdt zijn onschuld vol. Nu is het woord aan de verdedi ging. Mr. L. W. van Gigch voert aan, dat de rechtbank geroepen is, te oordee- len in een zaak, die merkwaardig en belangwekkend is merkwaardig reeds omdat in het verleden van bekl. geen enkele aanwijzing ligt, omdat de omstandigheden zob raadselachtig zijn en gebleven zijn. Het O. M. heeft getracht, de rechtbank te overtuigen, dat hier moet opgolegd worden de zwaarste straf, op pleiter rust de niet minder moeilijke taak, de rechtbank te overtuigen, dat zij daarmede niet mag on niet kan medegaan. liet O. M. heeft het zich in deze zaak niet gemakkelijk gemaakt, niet gemakkelijk, door de inrichting van de dagvaarding, waarin een kort? en bondige stelling en concrete feiten zijn vastgelegd.. Zij geeft den indruk, dat deze zaak doodeenvoudig is, dat de steller precies weet, wat er ge beurd is. Gesteld is, dat geruimen tijd te voren, dc bekl. het voornemen heeft opgevat, W. van het leven tc be- rooven en dat hij op 4 Mei 1912, ter uitvoering van dat voornemen, W. koffie en bittertjes heeft te drinken gegeven, door bekl. zelf ingeschonken en klaargemaakt en dat W. tengevol ge van de daarin gedane morphine is overleden. Wij zullen dii3 naar het bewijs van hetgeen den bekl. zoo exclusief len laste is gelegd, hebben te zoeken. Daarbij vindt men van den voorbe dachten raad niets. Uit de stukken is pleiter niets gebleken, omtrent de be weringen van 't O. M. betreffende de apotheek S. Wij hebben hier niet te doen met dingen, waaromtrent niets gebleken is en die men den beki. allerminst heeft kunnen bewijzen. Omtrent het bezoek van W. aan bekl. op 4 Mei, wijst pleiter er op, dat voor dat bezoek aau bekl. geen uit- noodiging aan W. is uitgegaan. Wel slaat vast, dat alleen de dienstbode thuis was, dat W. uit eigen bewe ging is gekomen. Vooropgezet rnag wel eens worden, dat er niet de min ste schijn of schaduw van is geble ken, dat op de plaats waar de mis daad gepleegd zou zijn, toen morphi ne aanwezig was. Het O. M. zegt dat bekl. morphine in de koppen koffie heeft gedaan, maar kan zelfs niet aan nemelijk maken, dat bekl. morphine coiite met den man spreken. Meneer, ik mag en kan geen in breuk op de eenmaal ingestelde wet- tn malven, nogmaals 't spijt me, maar 'k kan uw verzoek niet inwilligen, zei- de de heer Vidal op 'n iet-wat gome- lijkon toon, 't eenige wat ik nog doen kan en wil, is: u bij den heer Piètri aan te bevelen, misschien is hij in staat u dispensatie van we go de kanselarij te vcrleenen. De heer Vidal. gaf onmiddellijk hier aan gevolg en tot groote blijdschap van don heer Véron werd do dispen satie verleend. Van de hom zoo onverwacht ver- leando vrijheid maakte deze terstond gebruik, begaf zich naar de gevange nis on trad conigo ©ogenblikken later tot groote verwondering van Johannes de cel bin non. De altijd 'n weinig opgewonden man was zulks nu in zoo'n hoog© mate, dat Johannes in de eerste oogenblikken zich niet kon begrijpen, waaraan dit te moeten toeschrijven, want nauwe lijks was de heer Véron de cel binnen getreden of hij viel, zonder iets te zeg gen, Johannes om den hals, met vreug do tranen op 't gelaat. Toen deze hem met groote oogen aanstaarde, riep hij eensklaps op tri uin toerend en toon' uit: spoedig zult ge vrij zijn! doch liet er in eenen adem op volgen: maar daarover spreken we later; 't voor naamste is, of ge mij nog niet kunt mededeel en, wanneer ge ia den „Cor- in zijn bezit had, of waar die mor phine dan vandaan kwam. Pleiter vraagt van het O. M. liet be wijs, of bekl. in staat is geweest, mor phine in de koffie te doen, ufgezien nog van do kwestie, of li ij het ge daan heeft. De omstandigheid, dat ook held. koffie heeft gedronken, wordt bewezen door de verklaring van de dienstbode, die meerdere kop jes heeft schoongemaakt. W. vond de koffie niet lekker, maar dit belette hem toch niet een tweeden kop te nemen; daarna nam hij nog twee bit tertjes en slapte toen op. \V. heeft hot buis samen met bekl. verlaten; samen merkte, de veearts hen op. Deze om standigheid acht pleiter in deze zaak voor het grootste gewield. Heeft ie mand een ander vergiftigd, dan zal zijn eerste zorg zijn, het spoor van hel genuttigde weg te maken. Deze bekl. kuierde echter rustig mot YV. mede; de koffie werd weer opgewarmd en is 1 's avonds in verdunden toestand weer gebruikt zonder dat iemand daarvan nadeel ondervond. Waarom legt men nu aan S. ten 1 laste, dat hij YV. morphine heeft in- gegeven, en waarom neemt men daar- voor niet ecu ander, die even goed in de gelegenheid was, dat te doen? Wal is of kon geweest zijn het motief, dat bekl., een overigens fatsoenlijke man, gebracht heeft op den weg, die hem zijn leven kan kosten. Men zou dan althans vermoedens willen hooien; waarom waagde dan deze man zich zoo? Voor S. viel er van YV. niets te erven, van een levensverzekering was geen sprake, evenmin van wraak. YV. was zijn vriend, al mogen er enkele onaangenaamheden zijn voor gekomen. Het zou dan toch een vree- selijk onrecht zijn, dat gebroken moest worden door den dood. De opzet van deze zaak is deze. Ilel parket heeft een brief ontvangen van den schoonvader van S., die daarin 6chreef, dat zijn schoonzoon poogde, zijn vrouw le vergiftigen, en men dit wel eens mocht onderzoeken. Daar door is S. betrokken geworden in deze zaak. Het onderzoek naar de verdacht making had een absoluut negatief resultaat. In de woning van S. vond men niets, dat ook maar slechts duid de op de aanwezigheid van morphine. De ziekte van de vrouw van bekl. bleek, toen dr. v. Beek bij haar ge weest was, van onbeteekenenden aard: zijzelf geloofde niets van een vergiftiging. Ook dr. Hofman heeft daarvan, naar pleiters oordeel, niet het geringste vermoeden gehad. Waarom, vervolgt pleiter, heeft hol O. M. de beschuldiging ton opzichte van de vrouw van bekl. laten verval len? Omdat daarvan niets te bewijzen was. Bovendien, indien S. de moeder van zijn kinderen naar liet leven had gestaan, dan vraagt pleiter weer: Waarom? YVat kon. hij er beter op worden? Niets, hij had geen enkel tastbaar belang, om moordend om zich heen te gaan. Wal den bekl. ten laste wordt ge legd, is zoo van allen zin ontbloot, hangt zoo geheel on al in de lucht, dat pleiter zich mot huivering af vraagt, hoe men er toe komt. Wan neer men motieven zoekt, of wellicht .de vrouw van W. een liefde voor bekl. had opgevat, dan zou de zaak duide lijker worden en dan zou niet de bekl. op de beklaagdenbank thuis hooren. Inderdaad is niet alles verklaard ter terechtzitting, wat verklaard had kunnen worden. I-Iet uitgangspunt in deze zaak is verkeerd geweest. Wanneer YV., vóór hij op bezoek ging bij S., zelf iets heeft ingenomen of indien men liem toen iets heeft toegediend, dan staan we voor pre cies dezelfde beschuldiging, d. w. z. dan is het evenmin te bewijzen, dat in den huize Westerveld morphine aanwezig is geweest, als dat men kan aantoonen, dal bij bekl. thuis mor phine was. In de gedragslijn van S. vóór, gedu rende en na het feit, ligt niets, wat verdenkingen kan opwekken. Pleiter heeft het feit naar voren ge bracht, dat de oude Westerveld leed aan slapeloosheid en daarvoor mor phine gebruikte, omdat de onderstel ling daaraan kan worden vastge knoopt, dal W., die eveneens aan sla peloosheid leed en die van zijn va der wist, dat deze daarvoor morphi ne gebruikte, gedacht heeft: jongen, dat kon ik ook wel eens probeeren. Resumeerende, acht pleiter onaan nemelijk en niet bewezen de beschul diging, dat bekl. in de koffie morphi ne heeft gedaan. De vraag, waaromtrent dc meerlin gen van de geleerden verschillen, is deze: waaraan is Westerveld overle den. De onvaste pas van YV. toen hij het huis van W. verliet, behoeft geenszins het gevolg te zijn van de werking van morphine; evengoed kunnen daaraan d.e bitters, waarvan pleiter de grootte niet keilt, schuld hebben. Een derde onderstelling acht plei ter boveudien gerechtvaardigd, n.l. dat W., toen S. de koffie haalde, zelf 'het slaapmiddeltje in zijn koffie hoeft gedaan.'Begeeft men zich eenmaal op het gebied der onderstellingen, dan mag men ook deze aanvoeren. Bekl. begaf zich reeds te twee uur tez" kunt optreden. Johannes was nog op langen na niet van zijne verbazing bekomen; ein delijk bracht liij op sto lierenden toon eenige woorden uii: Ik zal vrij zijn? lloo weet go dat'? Ho© ik dat weet en sedert wan neer? Wel, sedert heden-morgen zes uur, mijn beste vriend en na veel draven on praten, heb ik vergunning Verkregen tot u te gaan. Spoedig zal uw advocaat u persoonlijk do heug lijk© tijding konion brengen en uw moeder, uw bruid, usv oom, ja wie weet nog moer, zullen allen geen oogenblik dralen, naar u toe te vlie gen met 'n macht van gelukwonschen, zoodat er voor mij geen seconde zal overschieten om over onze zaken te praten; daarom kom ik maar zonder omwegen op den man af. Zeg, wan neer zou ik op u kunnen rekenen? Tot nog ioe is 't mij niet duide lijk, hoe er eensklaps zoo'n verand c- ï-ing in mijn toestand kan komen, hernam Johannes en indien dit werkelijk 't geval is, dan begrijpt go toch wel, dat 't mij legen de borst zou stuiten zoo uit de cel inij op 't too- neel te vertoonen. Waarlijk hoezeer ik uwe hartelijke belangstelling waar deer, ja op hoogeu prijs stel, is dit van mijn geschokt gestel niet te ver gen en.... wat mijn stem betreft, 'k ge loof inderdaad, l>esto heer Véren, dat hij nu en dan to veel zou trillen, voeg- da Johannes er glimlachend bij. te bed en eerst in den nacht kwam de geneesheer. De diagnose van de doodsoorzaak, coma diabeticum, had voor dr. Hof man alle reden van.bestaan. Het chemisch onderzoek toonde de aanwezigheid van morphine aan en deze omstandigheid beïnvloedde de deskundigen; zelfs liet rapport van prof. Magnus werd er onbewust door beïnvloed. Aan de klinische verschijn selen wordt slechts een klein gedeelte van liet rapport gewijd. Prof. Pel cn dr. Klinkert geven toe, dat de morphine in deze zaak een rol heeft gespeeld, maar de vraag is of do ten laste legging waarheid beval, n.l. of do oorzaak van den dood morphine-vergiftiging was of de do sis die bekl. heeft ingekregen, doode- lijlc is geweest. Zelfs prof. Magnus durft dit niet met zekerheid te zeggen. In zijn repliek geeft de officier to kennen, dat do feiten in dez© in on derling verband en samenhang moe ten beschouwd worden. Men komt dan tot de conclusie, dat deze bekl., en niemand anders dan hij, Wester veld lieeft vergiftigd. Do uitspraak der rechtbank wer4 bepaald op 18 dezer. Stadsnieuws VIJFDE BACHCONCERT. Voor de vijfde maal in dit seizoen riep de llaarlemsche Bachvereeniging gisterenavond haar kunstlievende lo den naar de concertzaal. Deze uilvoe ring ofschoon als gewoonlijk met medewerking van het Concertgebouw orkest stond niet onder leiding van YY'illem Mengelberg, maar van den, hier vooral door zijn „Hexenlied" be kenden componist Max. von Sciül- lings, aan wiens werk tevens het pro gramma van dezen avond was ge wijd. Interessant is het zeker achter eenvolgens met verschillende werken van eenzelfden componist te kunnen kennis maken en daarbij in de per soonlijke leiding van den auteur een waarborg te hebben voor de juiste in terpretatie. In zooverre behoort dit jongste Bach-concërt dan ook onge twijfeld tot de meest belangwekkende van het seizoen. Dat het intusschcn door de „Bach"-leden ook tot de meest indruk wekkende zal gere kend worden, mag dunkt mij niet zoo grif worden aangenomen. Naar mijn eigen indrukken te oordeelen, moet de voldoening der toehoorders verre van onverdeeld zijn ondanks het harde applaus dat meermalen weerklonken heeft. Dit laatste gold trouwens wel in hoofdzaak de uitvoering. Deze liet in derdaad weinig of niets te wenschen over. Max von Schillings is een uit nemend dirigent en het Amsterdam sche orkest voegt zich blijkbaar gaar ne naar zijn artistieke intenties. liet Voorspel der 2e acte van de opera „Tngwclde" het muzikaal meest sympathieke werk van dezen avond was een prachtige belofte. Jammer dat het vervolg van den avond die belofte niet gestand heeft gedaan. „Jung Olaf" gedicht van Ernst v. Wildenbruch met begeleidende mu ziek geeft den componist alle gc- genheid zijn kunst van orchestreeven in 't licht le stellen welke gele genheid hij dan ook niet verzuimt; maar de muziek is hier evenals in het „Hexenlied" te slaafs aan het gedicht gebonden, heeft te zeer met de practische eischen van hel melo drama rekening te houden en wordt ten slotte door de stem van den decla mator nog in haar klank werking ge stoord. Resultaateen meer bevreem dende dan bevredigende indruk. De clamator was de heer G. Brettani, wien de eer toekomt zeer beschaafd en duidelijk en met goede intentie te recilceren, zonder nochtans een Pos- sart in stemomvang, of een Wülluer in muzikaliteit te evenaren. Een uitmuntend violist leerden wij kennen in prof. Felix Berber Credner die Schillings' Vioolconcert op. 25 voordroeg met prachtigen toon, vlek- kelooze techniek en zeer beweeglijke expressie. Maar of het hem gelukt is voor dit zware, duistere, onrustige eri zeer omvangrijke werk van zijn vriend sympathie te wekken PHILIP LOOTS. VOLKSWEERB AA RHELD, A.s. Zaterdag zullen de aldeelingen Ilaarlein, Bloemendaal Commando en Zandvoort een gezamenlijke veld dienstoefening houden nabij Aerden- iiout. Bij deze oefening wordt van losse patronen gebruik gemaakt. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. R.-K. VOLKSZANG. In het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den lloerenweg alhier was Dins dagavond door de afdoeling Heem stede van de R.-K. Vereeniging voor den Yolkszang oen groot propaganda- I feest georganiseerd, met medewerking van „De Varende Zangers", uit ^Utrecht, cn het propagandu-koor van de afdeeling Heemstede. Wat dat laatste betreft, waarde vriend, bestaal er mijns inziens niet d© minste zwarigheid en evenmin dat ge zoo uit de cel op 't tooneel zoudl verschijnen, want niemand in Parijs heeft ooit aan uwe onschuld gelvvij- fold en reeds sedert de laatste dagen, sedert de inhechtenisneming van dien Metzier, verlangt men niet alleen naar u, neen men wordt ongeduldig en van daar dat, indien uwe invrij- heidsstelling meer algemeen hekend wordt, men de gevangenis als 't ware i zal bestormen. Gij verstaat .waarlijk bij uitne- mendheid de kunst, 't iemand smake- lijk te maken, meneer Véron, hervalt© Johannes. En toch vrees ik, waarde vriend dat er een zwaar onweder boven mijn - hoofd hangt, dat al mijne illusies in rook zal doen opgaan, want... ge zijt thans rijk, dus indien ge optreedt, i© 't enkel voor do eer en misschien om mij genoegen te doen, want met geld uwe buitengewone, verhevene capaci- teiten te beloonen, is niet meer noo- i dig! Hetgeen ge daar zegt, is geen waarheid, want ge zijt te goed over tuigd, dat nimmer bij mij 't geld op den voorgrond 6tond, maar wel de behoefte om mij'n innerlijk gevoel, om datgene wat in mijn binnenste om ging, door den zang te uiten en dat was eon behoefte voor mij geworden. (Wordt vervolsdl-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6