Sultan Sagbud DE VROUW IN HET PARLEMENT. Prof. dr. R. 13roda, uit Parijs, hield voor <le afdeeling Amsterdam van den Ned. Bond voor Vrouwenkies recht don voordracht. De inleider begon met to zeggen, dat vrouwen,ki es recht niet een sprong in het duister is, of een utopie. Reeds im verschillende cultuurstaten is het v rouwen kiesrecht ingevoerd en daar is gebleken, dat door dit kiesrecht geen slechte invloed op maatschap pelijke toestonden is uitgeoefend. Niet alleen, in enkele Amerikaan^ sche staten, als California, maar ook in Australië, Nieuw-Zeeland em Fin land bestaat bét vrouwenkiesrecht. In de eeisto plaats wilde spr. het een en ander mededeelen over de vrouwenbeweging in Finland, waar ongeveer de bevolking van eenzelfde natuur is als in Holland. In 1906 kre gen de vrouwen algemeen, gelijik, di rect, geheim, actief en passief kies recht. In den Finse hen landdag kwa men eerst 17 vrouwen, later 23 vrou wen; met grooten ernst volgden de vrouwelijke parlementsleden de de batten, echter zonder alleen voor zui ver partij-politiek belang te hebben. Voor het tot stand komen, der sociale wetten hebben zij veel bijgedragen. Met de hulp der vrouwen in het parlement werden o.a. wetten aan genomen tot verbetering van de rechtspositie der getrouwde vrouw. Voorts stond spr. stil bij de invoe ring van het verbod op den. nachtar beid in bakkerijen. Ook tot liet tot stand komen dezer wet hebben de vrouwen meegewerkt. Bij deze sociale wet spelen juist de moreele gezichts punten zulk een rol. Een zeer belangrïjie wet is ten slot te die tegen de dronkenschap, waar bij de invoer, fabricatie en .hot ver schaffen van sterke dranken in Fin land verboden wordt. Ook hierbij toonden de vrouwen haar grooten in vloed. De Finsche vrouwelijke parlemento leden hebben dus door haar wetten op maatschappelijk gebied hervor mingen doorgevoerd. Deze wetten hadden een moreele en humanitaire strekking. Wijzende op het belang van de wet tegen de dronkenschap, schetste spr. de resultaten, welke ook in Nieuw- Zeeland deze wet heeft gehad. Hoewél de toestanden in Nieuw-Zeeland zoo geheel anders zijn dan in Finland, ■heeft men daar toch, dank zij de vrouwén in het parlement, dezelfde resultaten bereikt. De maligheidsbe- weging heeft zoowel in Finland als in Nieuw-Zeeland goede gevolgen ge had. Nergens op aarde is een wet te gen de dronkenschap tot stand geko men, zonder dat vrouwenkiesrecht als bondgenoot. Vandaar dat de bedoel de wetten in ihet middelpunt staan der algemeen© belangstelling. Ook in Australië, waar de vrouwen sinds 1900 kiesrecht- hebben, hebben zij zich teruggetrokken van het ge bied der partij-politiek. Aan den Engelsohen premier heb ben de Australische vrouwen eens 'n adres gezonden, waarin meegedeeld werd, dat de Bondsser.aat, die uitslui tend uit mannen bestaat, erkend had, dat er dank zij de vrouwen in .het parlement, op politiok gebied betere sociale en moreele weiten tot stand waren gekomen, terwijl de landsver dediging er niet door geschaad werd. Voorts wees spr. op een wet, waar door de speelholen gesloten werden en een wet, ter verbetering van de minimumloonen bij den 'huisarbeid. Ten sloite schetste spr. den indi- recten invloed van het vrouwenkies recht en wees op den opvoedenden in vloed er van. voor het geheele volk. Resu moerende kwam spr. tot de conclusie, dat tot vrouwenkiesrecht een belangrijke factor is gebleken bij het lot stand komen van sociale her vormingen en bij liet op den voor grond geraken van de groots moreele humanitaire vraagstukken naast die van den partij-pol bleken aard. IIET WEER IN JANUARI. (Mededeel!ng van liet Kon. Ned. Met. Instituut te Utrecht). Het weer in Januari mocht betrek kelijk zacht genoemd worden gemid deld was do temperatuur i gr. C. hoo- ger dan gewoonlijk, in liet Zuiden des lands nog iets meer. De laagste tempe ratuur 7 gr. te Groningen, is 14 gr. hooger dan de laagst bekende voor Januari. In de eerste tien dagen was het meestal droog weer daarna waren er veel regendagen eri ver scheidene sneeuwdagen. In het mid den en Zuiden was dan ook de hoe veelheid neerslag in do gohccle maand grooter dan normaal. Winden uit Zuidelijke en Oostelijke richting kwa men bijzonder veel voor, in verband met hoogo luchtdrukkLngon, die in het Oostzeegebied en Oost-Duitsclüand werden aangetroffen. De zware bewol king in het lioogo drukgebied was oorzaak, dat de Oostelijke winden veel minder vorst brachten dan ge woonlijk. HET KLIMAAT VAN NEDERLAND. Men schrijft aan 't N. v. 't N. In een paar uur is men dwars door ons land gespoord. Een wandeling van de Oostelijke provinciën naar Hol land kost slechts een paar dagen. En toch ondanks die geringe afmetingen, hebben de Oostelijke provinciën een heel ander klimaat dan de Westelijke. Meer dan eens gebeurt het, dat het in Groningen hard vriest en dat in Drem- te de sneeuw tientallen centimeters dik ligt, terwijl het in Zuid-Holland dooit en in Zeeland zelfs regent. De temperatuur-verschillen zijn in ons kleine landje vaak grooter dan in En geland, en niet zelden even groot als in Frankrijk o£ Duilschland. 's Zomers merken wij dit zoo spoedig niet. Bij goed, bestendig weer stijgt de thermometer in Oost-Nederland in den namiddag soms wel 20 gr. F. lioo- ger dan in Holland of Zeeland. Maar hier is het vochtigheidsgehalte weer grooter, zoodat het veelal in het Wes ten drukkender is dan in het Oosten. Inmiddels ligt 's zomers evengoed als 's winters de nacht-temperatuur in het Oosten beduidend lager. In Juni en September is nachtvorst in Zeeland een zeldzaamheid in Groningen komt nachtvorst in deze maanden echter herhaaldelijk voor. Maar in den wintertijd blijkt het ver schillend klimaat op z'n allerduide lijkst. Hoe dikwijls worden in bet Noord-Oosten van ons land niet hard rijderijen gehouden, terwijl in de Zuid-Hollandsche en Zeeuwscbe wate ren geen stukje ijs meer te bekennen is. Gewoonlijk valt niet alleen de dooi in het Zuid-Westen van ons land het eerst in, maar begint de lucht in het Zuid-Westen het eerst te werken, in Groningen duurt het goede weer het langst, maar is bet weer ook daar een maal van streek, dan moet de Gronin ger gewoonlijk het langst op de op klaring wachten terwijl de Zeeuwscho boer veel eerder hot zonnetje ziet. Bij een krachtigeu wind zijn de tem peratuursverschillen hier het kleinst. Bij een Wester storm bedraagt het verschil soms niet meer dan 4 gr. F. Pers-OverzicM DE KAMERWERKZAAMIIEDEN. Dr. Nolens erkent in de „N. Venl. Courant", dal in gewone omstandig heden thans aan de Kamer ook wel eenige rust zou mogen gegund worden. De rechterzijde zou z. i. echter niet ver antwoord zijn, indien zij niet alle po gingen aanwendde, om althans.de in validiteitswet vóór Pasclien af te handelen. Met de ervaring van den duur der behandeling van zaken uit den laat- sten tijd voor oogen, handelt de rech terzijde veilig door zoo vroeg mogelijk te beginnen. Dn zoo zal de Kamer vergaderd heb ben in dit laatste zittingsjaar, met avondvergaderingen op Maandag en Zaterdag, van September tot Paschen om waarschijnlijk weer spoedig na Paschen het werk te hervatten. Nu zij toegegeven, dat liet laatste jaar voor de algemeen© verkiezingen meestal een buitengewoon druk jaar zal zijn. Maar toch heeft men zich terecht af gevraagd, waar het op den duur met het aantal en den duur der openbare vergaderingen van de Tweede Kamer heen moet. En dan brengt men niet in rekening, de talrijke commissie-ver gaderingen, waarmee voor vele ledlen de zoogenaamde vacantietijd der Ka mer gevuld wordt. Zal het Kamerlidmaatschap ten slot te niet alleen nog door wat men noemt beroepspolitici kunnen waargenomen worden Die toestand zou zeker zijn bedenke lijke zijde hebben. Het is goed, dat er enkele leden zijn, die geen of mei noemenswaardige an dere bezigheden hebben ,en zich der halve bijna geheeL aan het Kamerlid maatschap kunnen w ijden en don ook bij voorkeur in Den Haag wonen. Maar het zou. te betreuren zijn, als de Kamer uitsluitend uit dezelfde le den ging bestaan. Sport en Wedstrijden Schieten. NOORD-HOLLANDSCHE SCHIET- BOND. Hot programma voor den winter- wed strijd op buks en cylindergovXer is als volgt samengesteld: 1. Korpswedstrijd, waarin slechts één korps van elke vereoniging mag uitkomen. Als prijzen worden beschik baar gesteld, behalve de wissel-prijs, (zilveren lauwertak) verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. 2. Personeel© baan, verdeeld in 2 klas,sen, prijzen kunstvoorwerpen. 3. Vrije baan, eveneens verdeeld in 2 klassen, waarvoor geldprijzen wer den uitgeloofd. Er zal geschoten worden: staande uit de vrije hand, terwijl met cylinder het knielen is toegestaan. Do afstand is bepaald op 12 M. ALs schijf zal gebezigd worden <to zoogenaamde stoofscbijf, telling van 2-10. Do wedstrijd wordt gehouden van 1 Februari tot 31 Maart. Op alle plaatsen waar afdeelingen van den Bond zijn gevestigd, zijn ver- schilloudo datums vastgesteld. Te Haarlem wordt in het scbietge- bouvv aan de Schouwljeslaan ge schoten op Zondag 2, 9, 16 en 23 Febr. en 2, 9, IC, 23 en 30 Maart, van des morgens 10—5 uur namiddag, en Don derdag 6. 13, 20 en 27 Febr., 6, 13, 20 en 27 Maart, des avonds van 710 u. Op de schietbanen van café „Bur gers" aan den Schoterweg, Zaterdag 1. 8. 15 cn 22 Febr. en 1, 8, 15, 22 en 29 Maart en Zondag 2, 9, 16 en 23 Fe bruari, en 2, 9, 16, 23 én 30 Maart van 11—2 uur. Te Bloemen da al op de schietbanen van Hotel ,,"t Slot Vreeburg", Zondag 2, 9, 16 en 23 Febr. en 2, 9, 16, 23 en 30 Maart. De eindwedstrijd zal gohouden wor den op Zondag 13 April in het Schiet- gebouw aan de Schouwtjeslaan, waar eveneens des avonds te half acht de prijsuitreiking zal plaats hebben. Op dezen dag wordt voor beide klassen nog een verguld-zilveren eere- kruis beschikbaar gesteld voor de hoogste vrije baan serie. Aan alle leden is een stamkaart toe gezonden, ten einde bij algemeene stemming ie laten uitmaken, waar dezen zomer de wedstrijden op groot geweer zullen plaats hebben. Amster dam, Hoorn of Overveen. Daar een groot aantal der leden te Haarlem en Bloemendaal zijn geves tigd, en deze wedstrijden reeds meer malen te Hoorn en Amsterdam heb ben plaats gehad, zuilen zeer zeker velen stemmes op Overveen worden uitgebracht. VOETBAL. DE MARDI-GRAS-WEDSTRIJD. Dinsdagmiddag is te Brussel de jaarlijksche Mardi-Gras-wedstrijd ge houden tusschen het Belgisch elftal ditmaal een elftal der Zwaluwen. Vroegere jaren ging op dien dag al tijd een H. B. S.-elftal naar Brussel, maar ten gevolge van veranderde re glementsbepalingen in den N.V.B.kon dat, ditmaal niet, zoodat een Zwalu wen-combinatie was gevormd. De leiding was weer in handen van den heer el J. Willing. liet begin van den wedstrijd, die om ongeveer 3 uur Belgischen tijd aan ving, kenmerkte zich door goed spel aan beide zijden. Nu eens zaten de 1-Iollandsche voorspelers, vooral Tho- inee en De Groot, gevaarlijk dicht op hel Belgische doel, dan weer brachten de Belgen bezoeken aan Barend van Hemert, die het Nedeiiandsche doel verdedigde. De Belgische doelman zoowel als de D. F. C.'er weerden zich kranig, ook de beide achter-linies wa ren goed op dreef, zoodat, toen voor lusten gefloten werd, de stand nog steeds 00 was. Daarna scheen het eerst alsof hei- zelfde spel van vóór de rust zich zou herhalen. Tot in eens de Hollandsche voorhoede een plotselingen uitval deed en Jan Thomee de gelegenheid kreeg en met een héél hard schot het eerste doelpunt te maken. Het scheen alsof de Belgen daarop gewacht hadden. Want met steeds grooter wordende innigheid wierp hel geheele elftal zich in den strijd en aanval op aanval volgde op het dik werf ernstig bedreigde Hollandsche doel. Het was een pressie die doel punten moest opleveren. Ondanks het buitengewoon zekere doeiverdedigen van den Dordtschen doelman Van He mert, bezweek hij, moest hij bezwij- .ken voor een drietal-schoten, die kort na elkaar de leiding met 31 in han den der Belgen brachten. Groot was het enthousiasme onder de toeschou wers natuurlijk. En inderdaad, het spel der Belgen in deze periode was bewonderenswaard. Ze toonden zich absoluut meester over den bal, terwijl het geheele elftal zeer groote snelheid vertoonde. Met- beter samenspel wa- DERDE BLAD Woensdag 5 Feüruarl 1913 Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij konlnki. besluit zijn, met ingang van 3 Febr. benoemd tot distriots- yeearls: dr. D. L. Bakker, to Ensohe- j dé; P. J. 't Hooft P.Jzn., te Almkenk'; W. ten Hoopen, te Hardegarijp; dr. P. Schat, te Goévorden; dr. D, G. Ub- bels te Haarlem, en K. de Vink, te I Leiden. Zijn benoemd: tot burgemeester van Maashees c.a., G. II. J. Rteter; tot idem van Haastrecht en Vlist, G. V. W. baron van Hemert tot Dings- hof; tot id van Aarlanderveen, J. W. van der Lee; tot idem van Ransdorp, J. Kastelein, secr. dier gemeente; tol id. van Zuid- en Noord-S chermei-, C. de Boer, seer. dier gem.; tot ld. van Sneak, P. J. de Hoop; tot idem van Ohé en Laak, L. H. J. Galiart, secr. dier gemeente. Zijn, met ing. v. 1 Mrt. opnieuw be noemd tot schoolopz.: in hel arr. Am sterdam IV, II. de Booy, Amsterdam; in het arr. Zevenbergen, dr. P. Hoek stra, Breda. is met ingang van 1 April aan A. C. van Meetoren, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar R. H. B. S. le Zwolle, Zijn benoemd, met ïug. van 1 Febr. lo. bij den staf der genie, tot kapt., de le luits. J. N. Scbreuder en R. Bossert, beiden van dien staf; 2o. bij hot ïosp.-pors. der genie bij liet reg. 'genietroeoen, tot res.-kapt., de res.- le luit. J. H. E. Rückei't, van 't korps. Is bij den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aan gesteld tot off. van gez. 2e tl., de arts P. H. van der Hoog en tol mil. apotheker 2é kl., de apoth. J. I. van der Kuip. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer 's avonds half negen uur. HET NIEUWE RIJKSKRANKZINNI GENGESTICHT. Door de vereenigiiig „Plaatselijk belang" te Medemblik is aan den mi nister van binnenlandse 1 ic zaken en nan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden in zake den bouw van een nieuw Rijkskrankzinnigen.ge sticht te Woensel. In dit adres wórdt er op gewezen, dat te Medemblik voor .uitbreiding van het aldaar bestaande gesticht beschikbaar is een terrein van 9 hectaren, aan het Rijk te koop aangeboden door den lieer K. Mole naar te Medemblik; dat tusschen het bestaande rijkskrankzinnigengesticlit en het beschikbare terrein gelegen is een verkeersweg, in eigendom toebe- lioorende aan de gemeente Medem blik, waaromtrent de vereoniging of ficieus is medegedeeld, dat de ge meente bij eventueel© uitbreiding van het gesticht, bereid zal zijn, dien weg aan het rijk in eigendom af te staan, 'fen sloite wordi de hoop uitgespro ken, dat termen ruogon gevonden worden tot uitbreiding van het rijks- kraiikzixmigengesticht te Medemblik over te gaan. KAMERVERKIEZINGEN. De heer F. J. W. Drion, te 's-Gra- venhage, seci-etaris van den Bond van Vrije Liberalen, heeft aan de Centra le Liberale Kiesvereeniging Ridderkerk bericht gezonden, dat hij de hem door deze kiesvereeniging aangeboden, tle- imitieve candidatuur voor het district Pvidderkerk uanreemt, zoo meldt de N. li. Ct. De federatie van de S. D. A. P. in bet district Zierikse© heeft, naar liet Volk meldt, Zondag den heer H. A. Koomans te Breda candidaat gesteld. Deze heeft de candidatuur aangeno- Dc sociaal-democraten in het dis trict Hilversum zijn voornemens den heer G. A. Vader, lid van den gemeen teraad van Weesp, candidaat te stel len, zoo meldt de N. R. CL liet Centraal Bestuur dei' Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in liet kiesditrict Steenwijk heeft voor de Van Kunst en Kunstenaars LVHI. Kinderportretten. De Rotterdamsche Kunstkring heeft Zondag jl. weer een van die aardige tentoonstellingen ge opend waarvan do idee, zoowel als de uitvoering dier idee, gelukkig te prij zen zijn. Gaf voor een paar jaren, ter gele genheid van het eerste bezoek van prinses Juliaua aan Amsterdam liet genootschap Arti aldaar een soortge lijke expositie, waarbij echter oude én nieuwe kunst vertegenwoordigd \va- ron, ditmaal heeft het Rotterdamsche Krmgbestuur zich tot kinderportretten van levende Nedcrlandsche meesters beperkt. Daardoor is do verscheidenheid grooter te meer waar hier nu ook aan beeldhouwwerk een goedo plaats kon worden ingeruimd. Toen ik de expo- sitie bezocht, was de catalogus nog niet afgeleverd; ik schrijf u dus dit overzichtje met behulp van wal losse aanteekeningen en kan u dus niet zeg gen of de geportretteerde menschjes het meisje X, het jongetje Y of hot kindje Z voorstellen. Doch dit doet er toch ook weinig toe nietwaar? Kinderportretten teekenen of schil deren, weet dc leek wel hoe uiterst moeilijk dit is? Het liikt zoo opjxervlak- gezien, gemakkelijker kind te treffen, dan een volwassen mensch. Do volwassene toch toont in den kop a.s. Kamerverkiezing op bet groslal geplaatst do heeren mr. M. M. Schim van der Loeff te Gouda, J. Sibinga Mulder, landbouwkundige te Bus- sum, mr. F. N. J. G. Snijder van Wis- senkerke, voorzitter van den Octrooi- raad, te Wassenaar en mr. dr. E. v. Kot with Verschuur, hoofdcommies, ohef der tweede afdeeling ter Provin ciale Griffie van Overijsel te Zwolle. De Centrale Kiesvereeniging verga dert, 22 Februari a.s. te Meppol. GEDENKTEEKEN DR. SCHAEPMAN. Op initiatief van do Jonge Garde to Almelo heeft de Twentscho Courant, naar wij in het Huisgez. lezen, eon inschrijving geopend om voor wijlen dr. Schaepmon in zijn geboorteplaats Tubborgen een gedonkteeken op te richten. DOOR DE TRAM GEDOOD. Gisternacht is in het ziekenhuis te Rotterdam overleden de 78-jarige schipper Hendrik Burgers, gewoond hebbende aan boord van het in de Waalhaven aldaar liggend Rijnschip „Wuta", die Zaterdagmiddag op Let gevaarlijke kruispunt van tramlijnen aan het Westnieuwland door een tramwagen van lijn 6 was aangereden, tengevolge waarvan hij vermoedelijk een schedelbreuk of hersenschudding bekwam, zoo meldt de Tel. EEN KIND VERBRAND. Te Kopstukken wilde Zaterdag het 7-jarig dochtertje van den arbeider O. haar kleeren bij de kachel drogen. Plotseling vatten deze vlam, spoedig stond het kind in lichtelaaie het snel de naar buiten, waar door toegescho ten hulp de vlammen werden gedoofd. Het meisje had echter zulke hevige wonden gekregen, dat het Zondag avond is overleden, zoo meldt de N. 11. Crt. VERDUISTERING DOOR EEN OUD- buegemeester: Men meld* uit Rotterdam aan de Tel. Krachtens bevelschrift der recht bank, is in zijn woning door de re cherche gearresteerd K. G., oud-bur gemeester eener gemeente nabij Schoonhoven. Hij wordt verdacht van verduistering en is naar het huis van bewaring overgebracht. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Gistermiddag ontstond brand in de kelderverdieping van «en pakhuis, ge legen Prinsengracht te Amsterdam, in gebruik bij de firma H. C. Itey- brook Wz. en Go. De brand is hoogst waarschijnlijk oixtstaan doordat eeni- go baldadige jongens ©en brandend lucifertje wierpen in den voorraad siroo, welke in de kelderverdieping bewaard wordt. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met een straal op de vechtwaterleiding het vuur spoedig te blusschen. De materieel© schade is gering. WAARSCHUWING. Aan belanghebbenden, hiér te lan de, die terreinen wenschen. te koopen van eene cultuur-maatschappij te Way nes bow, Virginia, Vereenigde Staten van Amerika, wordt in over-, weging gegeven zich em advies te wenden tot don deskundige, den 'heer Wm. B. Alwood, te Charlotteville (Virginia) Vereenigde Staten van Amerika. (St.-Ct.) INT. CONGRES VOOR KINDER BESCHERMING. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegenwoordigers van de Ned. Re- geering bij het in 1913 te Brussel te houden int. congres voor kinderbe scherming: jhr. mr. D. O. Engelen, pres. der arr.-rechtbank te Zutphen; en mr. J. P. de Meijere, adm. aan .het Dep. van Justitie. VERDRONKEN. Men meldt aan de ilidd. Ct. uit 's Heer Arendskerke, dat daar gister ochtend een zesjarig meisje in een sloot verdronken is. De N. R. Ct. meldt Uit het Verbindxngskanaal te Gro ningen is het lijk van een jongen man opgehaald. Het verkeerde in staat van ontbinding. Gisterochtend is uit de Waal, onder Nijmegen, het lijk opgevischt van den 18-jarigen schipperszoon Gr., die se dert enkele weken werd vonnist. Te Sneek is uit het groote Spoox-ka- naal het lijk opgehaald van den ruim 80-jarigen C. de Vr., die sedert Der sten Kerstdag werd vermist. i vaak liet karakter. 1-Iet leven heeft op de gezichten sporen achtergelaten, de kop heeft zich vervormd een inteus innerlijk leven kan zich in de trekken van een gelaat deen vermoeden of ver raden zich hij zeer expressieve typen. Hoe geheel anders bij liet kinder kopje waar gewoonlijk nog geen spo ren van een innerlijk zijn, zich doen kennen, waar het psychologische van iedere facies nog in windselen ligt, waar het zachte, ongerimpelde, lieve overheerschen en een karakter nog gansch en al in de trekken geraden moet worden. En dan nog hij jonge kinderen voor al, die tallooze moeilijkheden bij het poseerenl Het onrustige goedje «eni gen tijd achter elkaar zóó te kunnen opnemen dat er voor den teekenaar of schilder tenminste een basis ont staat waarop hij zijn portret kan op bouwen. En toch zal in negentig van de honderd gevallen het portret niet voldoen aan de eischen die papa cn mama er aan mecnen tc kunnen stel len. Zij toch hebben hun liiud weer anders gezien dan de synthese van den artist geeft. Dikwijls wordt pas later erkend dat het werkelijk „lijkt" d.vv.z. als de naaste omgeving er aan gewend is een vertrouwd gezicht eens onder andere belichting, onder andere interpretatie te aanschouwen dan de hunne tol dan toe, geweest is. Ge kunt u op deze expositie ervan overtuigen dat er verschillende wijzen zijn, waarop door de kunstenaars, al naar hun eigen geaardheid, een kin derportret begrepen is en uitgevoerd werd. Het spreekt van zelf dat in ons land, waar de belle peintur© d.i. de knappe, coulante schildering, het technische kunnen, zoo zéér in eere gehouden is, ook om het mooie schil deren alleen nl veel portretjes ge maakt zijn. Portretjes dus die als mo tief dienden om mooie kleuren naast elkaar te zotten en waarbij de psycho logie ten opzichte van het model, min der in te brer.gen kreeg. Ware virtuo- sen 'in het vak, zijn ex" daarin' ten on zent opgetx'eden, mexx ziet er hier hij voorbeeld de werken van Thérèse Schwartz©—Van Duyl maar eens op aan. Dat dergelijke virtuositeit ge in akkelijk in leegheid overslaat be wijst de tegenwoordig sterk in de mo de zijnde schilder An toon van Wely. Zijn hier aanwezig meisjesportret is al niet veel meer dan uiterlijke han digheid en zijn succes lijkt mij uitslui tend te danken aan de oppervlakkig heid van het publiek dat niet inziet hoe do schoonheid van deze soort kunst niet boven die eener bevallig geteekende Gibson girl uitgaat. Doch ziet men verder en zoekt on der de rasschilders naar portretten dan vindt men een groot aantal wer ken. die, afgezien van het „portret zijn ook als schilderij tout-court, der moeite waard zijn. Ik denk hier bij voorbeeld aan do beide werkjes van Van der Maarel, het geaquarelleerde kindje door Kamerlingh Onnes twee kleine dingskes van David Bautz (die soms te gemakkelijk schildert) een oud portretje door Prof. Allebé en een tweetal werken var. diens leerling Van der Poll !©en nog jonge Amsterdam mer van wien ik in langen tijd geen werk zag). Bij deze groep behoort ook Floris Vex-ster. Dat ik dezen kunste naar voor één der meeslbeteekenende van onzen tijd in Holland houd heb ik nooit verzwegen, dat zijn beide jon- genspox-tretten mij nu zoo onvoldaan lieten bevreemdt mij evenzeer als het mij moeilijk valt er een plausibele verklaring voor te vinden. Er zijn na tuurlijk wel weer mooie dingen in maar zij lijken mij tusschendingiu, overgangswerk r.aar bxillanter kunst. Wie Verster's laatste bloemenstille- vens van Arti zich herinnert, zal we ten wat ik bedoel. 1-Ioe geheel anders verhoudt zicli tot dit alles Jan Veth's werk. Hem inte resseert de psyche mee* dan de belle peintuue van de schilderij. Zijn twee Duitsche jongentjes, hoe kunt ge er de typen, de karaktertjes uit aflezen als uit wetenschappelijke documenten maar... hoe leelijk is tevens het hand je van dat schrijvend kereltje geschil derd. Toch in liet geheel een zeer res pectabel© inzending van den Bussum- schen artist. George Rucler combi neert op gelukkige wijze de zielkun dige beschouwing zijner jongo sujet ten met het streven naar een smake lijke voordracht. Er zit in zijn werk de rustige ernst en de langzame uit- bloeiing zijner vermogens die een goed portretschilder van hem maken zullen. Weer anders plaatst Jan Toorop zich tegenover zijn modellen. Er zijn hier van hem een aantal dier strak- lijnige teekeningen .scherp en puntiig in de voordracht, hier en daar even met een kleurtje ingevuld. Sterk sub jectief transponeert, hij zijn modelle tje in zijn eigen geestessfeer en maakt er die sterk zinnelijke typetjes van die men uit deze periode van hem kent. Sterk oi.der den invloed dezer werkwijze, doch aan den buitenkant ervan blijvend slaan de dames Ilout- Drabbo en Annie de Meester. Van beide dames artisten zijn hier heel knappe werkstukken te zien. Is het niet opmerkelijk dat in een klein land als het onze in de kunst productie van een enkel genre reeds een drietal hoofdrichtingen duidelijk aantoonbaar zijn. Men zou ze de zul- ver-pdcturale, de Jan Vetscho en de Tooropsche kunnen bolitelen. Zoo deze indeeling niet wat al te willekeurig was. Doch wat wel mij hier weer op viel, zooals het meer gebeurde wan neer ik een Hollandsche afdeeling op een buitenlandsche tentoonstelling had doorgewandeld is het feit dat bij een zekere angstvalligheid voor liet nieuwe, bij een zekere huisbakken heid, om het eens bonsaai-dig te zeggen er in doorsnee zoo een groo te mate van technische kxxnnen in liet Hollandsche werk aanwezig is. Dat dit echter niet voldoende is om een groote kunst tv hebben is zonneklaar. Besluiten wij dit overzichtje met nog enkele losse opmerkingen, dan moet ons in de eerste plaats de op- merkixig van 't hart dat Haverman zich hier niet als een primus inter pares vertoont. re voor de Belgen nog beter resuua&t te bereiken geweest. Toen de stand 3—1 was verslapte bet Belgische spel merkbaar. De Hol landsche aanvallen werden menigvut- diger, de schoten gevaarlijker. Maar met groot geluk ontkwamen de Bel gen steeds aan het gevaar. Tot niet lang voor het einde De Groot mei een goed schot den stand op 3—2 bracht. Een tweetal kansen werd nog bedor ven door buitenspel staan. Toen was het tijd en had het Belgische elftal met 3—2 den strijd gewonnen. „De Tel." meldt, dat de Belg Robijns door 'n ongelukkig toeval kort na 't begin van de match zijn been brak. Een invaller werd toegestaan. Verder meldt het blad o.a., dat da Haarlem-hack Wilhelm goed werk le verde, en door z'n pittig spel meerma len redding in gevaarlijke situaties bracht. Koloniën DE CH1NEEZEN IN IN DIS. Gelijk bekend is onder de rustige Chineezen «ene beweging op touw ge zet, tegon de vereenigiiig Loc Po Sa'h, van welke, gelijk van Chineesche zijde herhaaldelijk werd betoogd, al die on rust is uitgegaan, die zich op Java en ook elders, b.v. in West-Borneo, heefl voorgedaan. In het Bat. NbL van 10 Jan. wordt door een peranakan (in Indië gebo ren) Chinees nog eens uiteengezet, hoe de rustige elementen der Chinee sche bevolking moeten lijden door het drijven der Soe Po Sah'c-rs. Zij weten niet wat hier is verboden en wat niet. noch kunnen zij de wet ten lezen. Met te doen als zij deden en verkozen te doen, gingen zij tegen do weisbepalingen in; en dat is verkeerd. De vlagquaeslte bijv. was zoo ge vaarlijk niet, maar de onontwikkel- den begrepen niet dat liet uitsteken der republikeinsche vlag niet geoor loofd was, zoolang Nederland geen kennisgeving had ontvangen, en dus beschouwden zij dat verbod als schen nis van hun nationale eer. Ik kan niet genoeg lof vinden voor den resident van Batavia, door wiens kalm optreden alles zonder bloedver gieten is geschikt. Na de harde lessen, o.a. op Soera- baja, zijn de dwepers er niet beter op geworden. Zij gingen voort te bluffen en brutaal te zijn. Indien het daarbij was gebleven, zou het nog niets geweest zijn, doch do heeren waren daarmee niet tevreden. Zij hadden een vereeniging die geen sympathie voelde voor <le blanken en de Indische regeer ing, welke vereeni ging verscholen is onder den naam van een volksbibliotheek. Opruiend begonnen de heeren te doen, eix ook de peranakans werden door hen aangespoord om mede te doen. Het spreekt vanzelf, daar niet alle peranakans ontwikkeld ziin, dat eenige dommon onder hen aan die uit- noodiging hebben gevolg gegeven. Zoo eindigde dan de dweperij met de revolutie en de nieuwe regceririg in China in een ongemanierd doen en laten in Nederlandsch-Indië en in lustige vechtpartijen. Doordat de In dische regeering hun niet in alles ter- wille was, begonnen zij ook tegen die regeering vijandelijkheden, namelijk al wat blank is uit te schelden in hun couranten, en hun medeburgers op te zetten om zich niet te onderwerpen aan de prentah's der regeering. Daar de heeren vergeten, dat zij in Nederlandsoh-Indië slechts gasten zijn en de peranakans als Nederlandsche onderdanen van hen verschillen, is hun optreden natuurlijk gevaarlijk voor de rust en orde. Dit heeft alles betrekking op de ver eeniging See Pa Sail of Siah, die over geheel Indië, o.a. ook te Soerabaja, hare vei-takkingen heeft. En nu meldt een bericht uit Soerabaja aan het N. v. d. D. v. N.-I. Aan den heor Henri Borel, die hier op zijn doorreis is in 'verband met zijn Europe esch verlof, werd gisteravond door de Qiineesche Han d elsve re e n i- ging alhier en door See Poh Siah een afscheidsdiner aangeboden. De heer Borel hield een speech en werd toegedronken. UIT DE KOELIEWERELD. Na een korten tijd van rust is er weer een aanval op een assistent te boeken en wel één, waarbij weer eens overduidelijk blijkt, hoe er door den bloedgierige onder de Javanen maar in het wilde wordt geslagen, zondex- dat ook den persoon, wien de aanval geldt, maar iets ten laste is te leggen. Op de onderneming Tjïuta ltadja hadden twee Javaan sche koelies ge zegd, dat ze niet zouden rusten voor dat twee mandoers, onder wie ze vroe ger gewerkt hadden, en verder een koe lie door hun toedoen uit dit leven ge stapt zouden zijn. Daarna verdwenen Is de wijze van afsnijding in het schilderij „Buby Jockey" waar een dame zonder hoofd een naaki kindje vasthoudt ook voor een schets al bij zonder smakeloos, hel groote jongens portret lijkt me echt-leelijk-verstands- werk, zonder pit noch smijdigheid. Die «ereplaats aan den grooten wand had ik gaarne aan anderen go gund. Merkwaardig was een klein jongens kopje, van. een jong Haagsch schilder Jan Boon. Van dezen artist zag ik on langs een portret van een ouderen hoer, en nu ik dit jongetje gezien heb geloof ik dat Boon in het zeer moder ne een eigen noot gaat geven; er zit stof voor een persoonlijkheid in. Men zal het waarschijnlijk nog wel niet direct „mooi" vinden, maar dat doet er voorloc.pig minder toe. Waar het op aankomt is of er aan iemands werk een kant zit, iets eigen cn iets uit den artist gegroeids. En dat meen ik er in te zien. En om ten slotte aan uw zeer ver dedigbaar locaalpatnotisme te vol doen vermeld ik nog dat de stad van Hals en Verspronck vertegenwoordigd is door twee kinderportretten van Boot, aan welken schilder een verblijf van een tiidje te Parijs, Rome of el ders in „de wereld" misschien geen kwaad zon dren. Het is een beetje angstig, ©en best je burgerlijk ook. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9