luiors Omdui IE ËliïEEÉÜEi ïuftkig alles se3-ert is veranderd. Vast- gevoegd staat thans het gebouw van het Duitse.he rijk, geacht iii den raad der volken, goed toegerust tegen el- ken aanval. Maar de gebeurtenissen van een eeuw geleden toonen, dat niet de oorlogslauweren, noch de wel vaart, macht of aanzien voor het lot der volken beslissend zijn, maar al leen de in het volk wonende, zedelijke kracht De kracht berust op godsvrucht, liefde voor koning en vaderlandwij kunnen, zoo besloot de Keizer zijn toespraak, den gedenkdag van lieden niet mooier vieren, dan door het her nieuwen van de belofte steeds ons waardig te toonen aan ons verleden en onze vaderen, en als ideale goede ren, als een kostelijk erfdeel, steeds te zullen verzorgen en doen toenemen de offervaardigheid en liefde voor het vaderland. Dan zal Oost-Pruisen, als voor 100 jaren, ook in de toekomst een voor beeld voor do ardei'e provincies zijn dan zal het mannen van de daad voort brengen als wat God verhoede do koning nog eens weer gedwongen wordt om het volk tot den strijd voor de eer en do vrijheid van het vader- 1 and op te roepen. Dij het feestmaal herinnerde de Kei zer aan den zwaren strijd, dien het Pruisische volk voor 100 jaren geleden heeft moeten voeren voor zijn vrijheid, zijn eer en voor de invoering van den algemeenen dienstplicht, waaraan het vaderland thans zijn welvaart en zijn machtspositie in tijd van vrede heeft te danken, zoodat ieder burger zonder zorg voor buitenlandsche conflicten zijn zaken kan deen en zijn bedrijf uit oefenen. Do Keizer eindigde aldus „Wan neer thans binnen de gTenzen van den algemeenen dienstplicht versterking van dit fundament roodig blijkt, dan twijfel ik niet of het Duilsche volk zal het prijzenswaardig voorbeeld van zijn vaderen volgen en gaarne bereid zijn nog meer persoonlijke offers te bren gen." Uit het Engelse he La gerhui s. Do wet op de scheiding van Kerk en Staat in Wales is aangenomen, met 347 stemmen tegen 240. Het ontwerp zal onmiddellijk bij het JToogerhuis worden ingediend, de verwachting is, dat de Lords het zul len verwerpen. U i t Z u d-A f r i k a. In do algemeen© vergadering van de nationalistische partijd verklaarde zich een gvoolo meerderheid tegen Hertzog en werd besloten dat men Botha zou blijven steunen als eerste- minisler. Naar men echter verneemt, hebben de aanhangers van Hertzog plan zich van de partij af te scheiden en aan do regeering, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, moeilijkheden te bereiden. Uit Japan. Do zitting van den Landdag is Woensdag heropend. Aangenomen werd een motie van wantrouwen •le gen de regeering. Daarna werd do bijeenkomst voor vijf dagen geschorst- De „Matiu" meldt Er heerscht groole opgewondenheid in het land en bij de nieuwe verkie zingen, die in April zullen plaats heb ben, zal 'een verwoede strijd worden uitgevochten tusschen de aanhangers van liet bureaucratisch régime en die van het constitutioneel democratisch regeeringsstelsel. De in Japan lieerschende geest zal wel in hooge mate zijn toe te schrij ven aan het optreden van het nieuwe kabinet Katsoerai en de redenen voor den val van het afgetreden liberale kabinet Saionji. Dit. Jaatste moest toch heengaan, wijl het moendo niet te kunnen toegeven aan tie hoogo eischen der militaire partij, die, naar men. algemeen gelooft, op den steun van prins Katsoeia kan rekenen. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin vertrekt hedenavond naar Königsiein, van waar H. M. Maandag ia de residentie zal terug- koe ren. De eerslvolgende muziekavond ten Hove is vastgesteld op Donderdag 13 Februari. Dan zullen zich doen hoó- reii mevrouw Noordewier Reddimgius (zang) en het Rotfcerdamsclie Trio, bestaande uit do koenen A. B. IT. Ver- boy (pianist), J. Röntgen Jr. (violist) ©n Mossel (cellist). MINISTER TALMA. Het Volk schrijft Wij vernemen, dat de heer Pop, af getreden directeur-generaal der peste rijen, reeds i5 dezer zal vertrekken, ten einde de directie van den post-, te legraaf- en telefoondienst In Ned.- Indië to aanvaarden. Zijn salaris zal 24.000 bedragen, terwijl hém boven dien nog voor uitrusting f 10.000 wordt toegelegd. Het zal wellicht niet weinig opzien wekken, dot in doorgaans welingelich te leringen, naast den tegeinvoordigen administrateur der pesterijen De Bloe- me, minister Talma als ernstige condi- daat wordt beschouwd voor de vacan te betrekking van. directeur-generaal. Hij zou dan eerst na de verkiezingen zijn nieuwe functie aanvaarden, wel ke inmiddels tijdelijk door een ander waargenomen zou worden. TWEEDE KAMER. Na de gewone pauze besteedde gisteren Min. Talma nog geruimen tijd aan de bestrijding van 't stelsel van risi co-overdracht, in do amendemente.'i- Trcub op de lnvalidilcils- en Oudcrdomsver- zèkéring voorgedragen. De Mm. betoogde dat het stelsel-Treub niet minder adnii- nistr'atiöven omslag en niet meer ze kerheid geeft voor de belanghebben den, terwijl het door tie selectie door de overdracht van de ongunstig ste verzekeringen, met 't grootste ri sico voor de bank financiëel ge vaarlijk zou zijn; bovendien achtte hij 't uit verzekeringsoogpunt ondoen lijk om voordat men weet wie ot hoevelcn men heeft verzekerd, voor allen gelijkelijk een premie vast te stellen. Hij wees de amendementen dan ook beslist af. «»-Daarop zette de heer Roodhuyzen uiteen dat de Min. den heer De Vis ser rnet een doode musch verblijd heeft; dat de amend.-Treub juridisch en .financiëel het deukbeeld van den lieer De Visser beter uitwerkten en voor ondernemingen als de Land- en Tuinbouw-Onderlinge gelegenheid openden om 't eigen risico te dragen. En om de Kamer gelegenheid te geven dit principieel te beslissen, stelde hij met eenige andere leden een motie van orde voor, de wenschelijkheid uitsprekende dat niet vvinst-beoogen- de ondernemingen, als bijv. de Laud en Tuinbouw-Onderlinge, onder de noodigc waarborgen in de gelegen heid worden gesteld eigen risico voor invaliditeit eh ouderdoms-verzekering te dragen. Tegen do gelijktijdig© behandeling dezer motie met het ontwerp kwam de heer Duys in verzet, ter voorkoming van langdurig debat over de daarbij met namen genoemde onderneming. De heer De Visser vond de motie over bodig. omdat wat zij beoogt in de amendementen wordt beslist. De heer Nolens was verontwaar digd, schaamde zich over hetgeen nu gebeurde. Na aile voorbereiding kwam men ter elfder ure met een motie om de discussies op te houden en te ver warren. 'Men eischte hel onmogelijke van den Ministerkomt met een ais 't ware nieuw ontwerp er nu snel een motie, die elk resultaat van 't debat zou verijdelen. Door de scherpe uitingen bij dit de bat van den heer Nolens en van den Minister kwam de lieer Borg isius tot de conclusie, dat 't hoog tijd was, dat de Kamer vacanlïe kreeg. Spr. vond, in normale omstandigheden, veel té zeggen voor de meening van den heer De Visser. Maar de omstan digheden zijn niet normaal. Eigenlijk had men de amendementen naar de af- deelingen inoefen verwijzen. Of min stens moest de Commissie van voorbe reiding er haar licht over ontsteken. Doch de heer Nolons had gezegd, dat zij cr zich eigenlijk buiten hield do Commissie is ingeslapen. En wam men weet, dat de amendementen ('t was vroeger aangekondigd) zullen worden verworpen, scheen in deze zeer belangrijke cjuaestie een princi pieel© beslissing, bij motie, geraden. Mr. Troelstra was tegen de behan deling der motie. Had de Kamer va cant ic noodig of moesten de amendo- m on ten naar de afdeelingen, men steile 't voor. Doch de motie was geen eerlijk, geen open spel. 't was reine demagogie, poseeren als de redders van den boerenstand. Wat de motie zegt te willen, wordt bij de amende menten behandeld de motie was niet serieus. Na enkele replieken werd het voor stel, om de motie terstond te behande len. met 33 tegen 22 stemmen (de ge- heele rechterzijde eu socialisten tegen) verworpen en dus bepaald, dat de mo tie nader zal worden behandeld. Toen is het verder debat tot heden verdaagd. DE GRENSREGELING TE AMSTER DAM. 'IN. v. d. D. meldt: Bij de jongste begrootingsdebatlen deelde de wethouder Delprat mede, dat aun het- plan tot verlegging van de grenzen der gemeente de laatste hand werd gelegd. Wij kunnen mededeelen, dat dezer dagen liet plan gereed is gekomen eu aan Gedeputeerde Stateu is toegezon den. lien commissie uit die Staten zal eerlang de besturen van de betrokken TWEEDE BLAD Donderdag 0 Febraari 1613 Buitenlandse!! Overzicht Da Baikan>vuSkaan. Hoe tot den vrede te komen? Besprekingen tusschen de gezanten en den Turkschen grootvizier to Kon- itnntihopèl leidden niet tot vorhete- mix van den toestand. De dïploma- ieu hebben nog een bezoek gébracht aan de Porto, maar alleen om goeden raad te geven, en nogmaals op den afstand van Adrianopel aan te drin gen. Zij geven verder den raad, het door Bulgarije goedgekeurde denk beeld -lo aanvaarden, om te Adriano pel een plaatsvervanger van den Sultan le benoemen, voor de geeste lijke functies, zooals dat ook in Tri polis gebeuren zal. Maar de Porte be schouw t dit niet als een bevredigende concessie. De grootvizier meent nog steeds, dat hij door de deeling van Adrianopel do grootste male van ver- zoenlijklieid heeft bewezen. Worden die concessies niet aange nomen, zoo sprak Mahmoed Schefkel, dan zouden de teugels der regeering iu Turkije wel eeus kunnen worden opgenomen door een nog radicaler partij, die nog minder bereid is om concessies toe te slaan. Bij uit alles houdt Mahmoed Schef- ket evenwel weinig rekening met de kansen van den strijd. Inmiddels doen allerlei voorbarige en onjuiste geruchten de ronde. In do „Times" werd zelfs medegedeeld, dat de nog tc Londen aanwezige gedele geerden der Balkan-slaton verzeker den, dat de Porte naar Sofia, had ge seind, geneigd te zijn Adrianopel aan Bulgarije af te staan, zoodat do strijd kon worden voorkomen. Dit gerucht blijkt even onjuist, als het verspreide gerucht, dat Skoetari zou zijn geval len, en I-Iassan Riza, de commandant dier stad, haar aan de Montenegrij- nen of aan de Serviërs zou hebben overgegeven. Nieuwe onderhandelingen in Konstantinopel. Uit EÖDStantinopel word aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind „Niettegenstaande het hervatten van den oorlog zijn de officieele krin gen optimistisch gestemd. Men ge looft, dat op aanraden van Rusland, Bulgarije officieuse gedelegeerden iot onderhandelen naar Konstantinopel zenden zal, om de cjuaestie van Adria nopel in het reine io brengen." Even latei' seinde dezelfde corres pondent „De geruchten, dat het eventueel zal komen tot een spoedig hervatten van de onderhandelingen, worden steeds sterker. Men spreekt zelfs van geheime onderhandelingen, die hier gevoerd worden, en men wil welen, dat het vilajet Adrianopel een gelijk- soortlgen bestuursvorm zal krijgen als Tripolis. Een bevestiging van deze geruchten is voorloopig niet tc krij gen." Gaan d B a 1 k a n-s talen hun eischen verhoogen? De Balkan-gedelegeerden hebben herhaaldelijk te kennen gegeven, dat aan Turkije, nadat het een totale ne derlaag zal hebben geleden, strengere vredesvoorwaarden gesteld, zullen worden dan thans. In een mededee- ling uit Parijs aan de „Noue Freie Presse", blijkbaar uit Triple Entente- kringen, wordt nu aangeduid, dat de Balkan-stalen thans ook aandringen op eeu oorlogsschatting en dat zij als waarborg, dat deze schatting betaald zal werden, Konstantinopel als pand eischen. in hetzelfde bericht wordt gezegd, dat er nog geen eenstemmigheid be staat omtrent de grenzen van Albanië. Men wenscht namelijk te voorkomen, dat door Oostenrijk een politiek pro tectoraat over Albanië, ten nadoele Van Servië, zou worden uitgeoefend. Van de oonogsvelden. De s t r ij d o m Adrianopel. Thans moet de uitslag van den strijd om Adrianopel worden afge wacht. Schukri-pasja, de Turksche bevelhebber, seint, dat hij nog levens middelen genoeg heeft. Dit zal wel niet juist zijn, want zoo er levensmid delen genoeg in do vesting waren, zou de Porte van, de approviandee- ring niet zoo'n halszaak hebben go- maakt bij de onderhandelingen te Londen. De val der vesting wordt als het einde van den hernieuwden strijd beschouwd, daar men in Sofia met de Feuilleton 531 Vergeef me, maar zoo was ook mijne bedoeling niet; T was alleen de vrees, dat ge nu door minder aardscli© zorgen gedrukt, u wellicht aan iels anders zoudt wijden. Maar, daar valt me plotseling iets in, iels heerlijks; wat zoudt go er van denken, indien ge eens optraadt ten voordeele van arme ontslagen gevangenen? Ja, dat is 'n schoon idee van u en dat wil ik u nu wel reeds bij vourbaat zeggen; mocht 't zijn, dat ik me sterk gevoel 't toc-neel weder te betreden, dan zal 't een» benefice zijn ten voor deel© van arme ontslagene gevange nen I Zeer goed, a nt woo wide de heer Véron, maae indien ge nu morgen al mocht vrij zijn, zoudt ge dan lust hebben over 'n paar dagen, bijvoor beeld aanstaanden Vrijdag, de rol van Cortez op u te nemen?Met uw stem zaJ 't best gaan; daarvoor koester ik geen de minste vrees en uw geheugen was altijd uitmuntend, dus-wellicht zijt ge alles nog niet verge!©*1 verovering ook den afstand beslist acht, zoodat dan de grondslag voor den vrede zou gevonden zijn. Maar de Buigaarsche diplomaat Danef heeft uitdrukkelijk verklaard dat met het hervatten der vijandelijk heden ook de vredesvoorwaarden zouden worden uitgebreid liet bombardement van Adrianopel wordt nog steeds voortgezet. Een nog niet bevestigd bericht wil, dat 1000 man Turksche infanterie zich hebben overgegeven. Er zijn 13S houwitserbommen en 11 granaatkartetsen in de st3d gevallen. Acht inwoners zijn gedood, M gewond en 53 huizen zijn in brand geschoten. Bij Gallipoli is ook gevochten. De Turksche troepen, die weinig tegen stand boden, zijn door de Bulgaren 10 kilometer teruggedreven. Van de Tsjataldja-lini© zijn nog geen berichten over gevechten ontvan gen. Wel komt er oen gerucht maar het is van Sofia en dus niet vertrouw baar dat onder de Turken muiterij is uitgebroken en dal in die onder linge gevechten 550 man .gevallen zijn. De Grieken en Turken vechten nog altijd bij Jonina. De Grieken beweren, dat ze nu eenig voordeel behaald heb ben en gereed staan, om tot den aan val over te gaan. De grootvizier, levens minister van oorlog, Mahmoed Schefket, is naar do Tsjataldja-linie vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid worden zijn functies waargenomen door den voorzitter van den raad van state. Gaat hij trachten, 't leger met nieu wen moed te bezielen De Sultan heeft 25.000 Turksche ponden geschonken voor de nationale verdediging. In Konstantinopel. Niettegenstaande de oorlog opnieuw begonnen is, bemerkt men in Konstan tinopel mets van den oorlog. Slechts bij de Taxini-kazerne heerscht buiten gewoon leven, omdat daar, evenals bij het begin van den oorlog, de paarden van huurrijtuigen en vrachtwagens gerequireerd worden, hetgeen veel nieuwsgierigen trekt. Overigens ziet de hoofdstad bij het zachte voorjaars- weer er zeer vreedzaam uit. Het pu bliek schijnt geen groote waarde to hechten aan het hervatten der vijan delijkheden. Een Servische nc'derlaa g. Do Turksche ambassade te Romo heeft bericht ontvangen, dat generaal Effad Pasja in Albanië, niet ver van Skoetari, een Servisch Levensmidde lentransport van 400 wagens heeft buit gemaakt, en twee Servische in- fanterie-bataljons ontwapend heeft. Effad-Pasja zou de Serviërs op eere woord vrijgelaten hebben. Do ambassadeurs conferentie. Verzekerd wordt, dat de ambassa deurs het in beginsel eens geworden zijn over een formule betreffende de overneming van een gedeelte der Turksche openbare schuld door de Balkan-staten en ook over de ver plichtingen van deze in zake de spoor wegen in het oosten. Naar men gelooft, zal een mededee- ling in dezen geest gedaan worden aan de regceringen, terwijl '.ie vast stelling van de détails van de voorge stelde schikking zal worden overgela ten aan een financieel© commissie te Parijs, bestaande uit gedelegeerden van de belanghebbende mogendheden. Van de zijde der Balkan-staten ver neemt men, dat den geallieerden eenige dagen geleden kennis is gege ven van de algemeeno opvattingen der mogendheden omtrent de boven genoemde quaeslies en tevens, dat de ambassadeurs van meening zijn, dat de genomen beslissingen behoorden te worden gevoegd bij de vredesvoor waarden en opgenomen in het latei- te sluiten vredesverdrag. Roemeniêen B u 1 g a r ij e. Het protocol van <le onderhandelin gen tusschen Roemenië en Bulgarije is Ie Boeeharest ontvangen. In goed ingelicht© kringen wordt verzekerd, dat het protocol der Roe- meensche regeering niet voldoet maar het kan dienen tot grondslag voor de voortzetting der onderliande- lingen. De thans gevoerde besprekingen hebben ten doel tot eenstemmigheid te komen over de wijze waarop de la tere onderhandelingen zullen worden gevoerd, en over de vraag of zij zul len worden voortgezet te Boeeharest of te Sofia. Allcriel. Een rede van Keizer W i 1 h e 1 m. Aan de feestelijkheden te Konings bergen bij gelegenheid van het eeuw feest van den opstand tegen de vreem de overheerscliing in Oost-Pruisen, wordt ook door den Duitschen Keizei deelgenomen. In een bijeenkomst van den Provin cialen Landdag hield de Keizer een toespraak, waarin hij een overzicht gaf van de gebeurtenissen van 11)0 jaar geleden, en er op wees hoe ge- Zoodi'u ik buiten deze muren zal zijn, zal ik over alles beter kunnen oordeclén, waarlijk, ik ben thans niet in mijnen normalen toestand, vergun mij dus over eenige dagen u omtrent een en ander mijn besiuit mede te deeleu. Ik hoop dat uw besluit van dien aard zul zijn, dat gansch Parijs er zich over zal verblijden en wat... De heer Véron werd iu zijn verder gesprek gestoord door 't binnentreden van den heer Barron. -Dezo richtte da delijk 't woord tot Johannes en hem hartelijk de hand schuddende, zeide hij: de büjdo tijding, dat ge on schuldig zijt, verklaard en dat ge dus weder vrij zijt, zal u reeds door den heer Véron zijn medegedeeld. Hoe gaarne ik de eerste zou geweest zijn, als uw verdediger u zulks bekend te maken, was mij dit wegens do vele, .aan ©ene invrijlieidssiel 1 ing verhon den formaliteiten onmogelijk, intus- sohen heli ik u nog eenige belangrij ke inededeelingen te doen. Mag ik den heer Véron dus beleefd verzoeken, ons thans eenige oogen- blikken le gunnen, teneinde mijn cliënt zoo spoedig mogelijk de rede nen te ontvouwen, die aanleiding heb ben gegeven tot zijne invrijheidsstel- ling. De heer Véron vond dit verzoek na tuurlijk zeer billijk en daar hij later het besluU van Johannes zou verne men, nam hij van beide heeren af scheid, doch kon niet nalaten Johan nes nog eens in 't oor te fluisteren, dat hij hoopte dat zijn besluit gunstig mocht zijn. Het onverwachte der blijde lijding maakte Johannes zoo verward, dal hij zich bijna nog niet kon voorstellen, uat het geen droom, maar dc werke lijke waarheid was. Diepe ontroering maakte zich van hem meester, toen de advocaat hem d,e akte vati zijne invrij'heidsstelling over handigde. Met de aan zijne betrekking eigene deftigheid, deelde de heer Barron hem mede, dat Metzier volledige bekente nis had afgelegd, dat hij de moorde naar van Topper was. Ilij bekend! riep Johannes uit, welke vreemde machten hebbe-n dien sluwen, listlgén mensch, daartoe kun nen dwingen? Geen macht der duisternis, ant woordde de lieer Barron op hoog ern- stigen toon, maai', een verheven wezen, een macht des lichts, 'n. we zen dat tot de reinste, de edelste en ook tevens tot de moedigste van haar geslacht behoort. Met doordringenden blik zag hij Jo hannes aan, teneinde, zoo mogelijk aan do uitdrukking van zijn gelaat te kunnen waarnemen, of hij begreep I wie do heer Barron bedoelde, i Mijno moeder? vroeg Johannes. Neen, niet uwe moeder, hernam de heer Barron en terwijl hij op eeno verklaring weee, die zich onder de do cumenten bevond, zeide hij: lees hier, dit document. Johannes las met diepe ontroering liet door Metzier eigenhandig geschre ven, met zijn naam ondorteekend en met zijn zegelring verzegeld docu ment. Hij weid bleek en beefde over z'n geheel© lichaam, tranen ontvloden aan zijne oogen. En dat edele, reine schepsel wil de huwen met een oninensch, een moordenaar! Haar geheel© leven op offeren niet alleen, maar 'n verschrik kelijke toekomst tegemoet gaan, aan de zijde van een man voor wien 't niets beteekent zijn avenmeusch 't lo ven te benemen! Heb ik zooveel lief de, zooveel opoffering verdiend? De liefde van dit meisje is voor beeldig; deze liefde kan men niet ge lijk stellen met, om 't zoo cons te noe men, dugolijkscho liefde, hernam de advocaat aangedaan, deze liefde is sterker dan de dood. Maar meneer Holmson, laat ons tot onze zaken te- rugkeeren, want mijn tijd is beperkt. Deze documenten moeten door u on- derteekond worden, één wat betreft de aanvaarding der erfenis La Franca en dir, betreffende uwe invrijheïdsste!- Ling. Nadat Johannes -hieraan voldaan had; hernam de hfter Barron: ge gemeenten erover hoóren. Dan wórdt hel ontwerp in elk der gemeenten voorgelegd aan het oordeel van den Raad en van ecri commissie uit de ingezetenen, door dc kiezers voor den Raad te benoemen. Het gevoelen van den Raad en dot van de commissie wordt daarna schriftelijk aan Gedep. Staten uitge bracht en door hen, met hun advies, aan de Regeering toegezonden, die dan, indien zij zich met het advies vereenigt, een ontwerp van wet, re gelende de grensverlegging, bij de Staten-Generaal aanhangig maakt. Het plan omvat voorstellen tót an nexatie van Watergraafsmeer, een groot gedeelte van Sloten, stukken vari Zaandam, Diemen en Ouder-Am- stel. TWEE JONGENS VERDRONKEN. Dinsdagnacht is in de haven van Terneuzen gezonken het scheejije „Vertrouwen", schipper Verheyke. Het ongeval is ontstaan door beklem ming ten gevolge van het stijgen van het water. Twee kleinkinderen, jon gens van 13 en 14 jaar, zijn verdrom ken. ARME KLEINE. Het 2-jarig kir-dje van A. van Dam, te Hendrik Ido-Ambacht, is, naar de „Dordt. Ct." meldt, in een tobbo met kokend water gevallen en bekwam ernstige brandwonden. Het arme kind is overgebracht naar het ziekenhuis te Doidrecht. Men vreest voor haar leven. VERBETERING VAN HET NOOR DZEE-K ANA AL. Met bekwamen spoed heeft de regee- rlng geantwoord op het aanbod der cc- nieenle Amsterdam om 2U pCt. bij to dragen in de kosten van de verbete ring van het Noordzee-kanaal. (Do re geering liad 40 pCt. gevraagd.) Woens dag werd het antwoord van den mi nister ontvangen. Voorloopig wordt de inhoud geheim gehouden, zoo meldt de N. R. Crt. ONTMOETING MET VEEDIEVEN OP TIMOR. Door de regeer ing werd bericht ont vangen, dat bij een poging tot arres tatie van veedieven m hét oostelijk gedeelte van Nederland sell-Timor zwaar gewond zijn drie Europeescho militairen beneden den rang van of ficier, waarvan er twee zijn overle den en licht gewond een Europeesch militair beneden dien rang, benevens twe© gewapende politiedienaren, van welke laatsten er één overleden is. BOOKMAKERS GEARRESTEERD. Een vader en een zoon. verdacht van de uitoefening van het bookma- kersbedrijf, zijn dcor de politie te Middelburg aangehouden. Het was dor gemeentepolitie aldaar ter oore gekomen, dat onder den rook van Middelbug, doch in de gemeente Koudekerke, iemand, die vroeger het bookmakersbedrij f uitoefende, ook thans nog daarmede voortging, daar in geholjien door zijn zoon. Het on derzoek bracht aan het licht, dat de man op gezette tijden groote zware kisten, door Van Gond Loos-liet af halen, en dat deze voorzien waren van zijn eigen naam aan een adres te Londen. Men vermoedde, dal die lusten de circulaires, waarin de uitnoodigingen tot deelneming aan wedstrijden ver vat zijn, bevatten, welke te Londen worden gepost, terwijl de antwoor den op de circulaires en de te storten j gelden, welke in postalorders worden ingesloten, zéér waarschijnlijk zou den terecht komen l© Bazel bij een aldaar vertoevenden schoonzoon van den aangehoudene. Daar er alle reden was le vermoe den, dat verleden week weer oen ver zending zou plaats hebben, werd Dinsdag een inval gedaan in de wo ning van de verdachten en aldaar een groot aantal van bedoelde circu laires in beslag genomen. De vader werd gevankelijk naar Middelburg overgebrachtlater is ook de zoon gearresteerd. LOODGIETERSSTAKING TE •3-GRAVENHAGE. Omtrent deu stand van de loodgie tersstaking meldt men aan do N. lt. Crt. Thans hebben alle bekende fabrikan ten en handelaren in loo-', zink en compositie, zoowel te 's-Gravonhage als in het geheel© land, besloten, gedu- rende de staking m het loodgielersbe- drijf geen materialen af te leveren in of naar Den Haag en Sciieveningen. Uitzonderingsbepalingen zijn er ge maakt voor dringende werkzaamhe den bij de leden der loodgieters- en fit- terspatroons-vereemging en enkele mot name genoemde patroons. Verwacht wordt, dat deze maatregel deu duur van hel conflict zal kunnen bekorten. zuit heden waarschijnlijk een bezoek van uwe moeder krijgen en wanneer de noodïge formaliteiten spoedig zijn afgelc-open, hoop ik 't genoegen te hebben u aanstaanden Vrijdag in dc- opera le zien, een plaats, waar ik mij in ruim tien jaren niet heb vertoond. Wanneer zoudt ge denken, dat ik mijn moeder zou zien vroeg Johan nes en op iet-wat bédecsden toon voeg de hij er bij Zou Bertha ook hier lco men Ik heb zoo'n behoefte haar mijn dank te betuigen. Naar alle waarschijnlijkheid he den nog, zei de advocaat. Indien ge haar nog mocht spije- ken, meneer B&rrcu), zou ik u dan mo gen verzoeken, haar t© zeggen ,dat ik met smachtend verlangen haar komst tegemoet zie. De ads'ocaat beloofde in elk geval aan zijn verzoek to voldoen, -pa lel o alle doeumienten bijeen, nam een hartelijk afscheid van Johannes en verliet zeer opgeruimd de cel. TWAALFDE HOOFDSTUK. Een dikke laag sneeuw lag als ©en donzen kleed over do straten en plei nen van Parijs uitgespreid, de winter vermaken waren in vollen gang de eene sledevaart volgde op de andere terwijl de Parijzenaars op de concer ten, casino's en in dc opera goed ver tegenwoordigd waren en hoe koud' Onze Lachhoek ZEER WAAR 1 Aan wien kan men het veiligst een groot geheim toevertrouwen? Aan een aartsleugenaar. Hoe zoo? Omdat, indien hij zijn woord breekt en het geheim rondbazuint, hem toch niemand zal gelooven. OPGELOST WONDER. Hé, waar komt gij zoo verhit van daan? Van een mijner crediteuren. Jongens, jongens, wat heb ik een moeite gehad hem een beetje geld te doen aannemen? Wat blief je? Wou hij het niet aannemen? Neenl hij wou een heele boel hebben I 08 Grondwetsherziening. Thans is door -de regeering inge diend 't wetsontwerp tot Grondwets herziening, gisteren reeds door ons aangekondigd. Algemeone bssclioswingen. De regcering is van meening, dat de Grondwet zelve de grondslagen voor hel kiesrecht heeft le leggen, dat die grondslagen niet worden aange troffen in de vage formuleering, wel ke artikel 80 thans behelst. Vermiti het gezin is de kern der maatschap pij. moet in de eerste plaats aan de hoofden van gezinnen het kic-srecht worden toegekend. De leden van het gezin verkeeren als regel in zoodani ge afhankelijke positie, dat zij ds maatschappelijke zelfstandigheid mis sen, welke voor de toekenning van het kiesrecht noodzakelijk is. Wie echter, ofschoon lid van een gezin, of, geheel staande buiten elk gezinsverband, in de maatschappij een zelfstandige plaats inneemt, behoort, in denzelf den gedachtengang, ook tot het kies recht te worden geroepen. Geen vrouwenkiesrecht. Bij een en ander heeft de regeering alleen mannen, géén vrouwen, op het oog. Ook in de Staatscommissie wav geen meerderheid voor vrouwenkies recht te vinden. De Eerste Kam er. De kring der verkiesbaren voor do Eerste Kamer is aanmerkelijk uitge breid. Voor de Eerste Kamer zullen daarom verkiesbaar zijn te verklaren dezelfde personen als welke voor hef lidmaatschap van dc Tweede Kamer in aanmerking zullen komen. Het denkbeeld om aan de Eersifi Kamer een recht van regres toe 13 kennen in den door de Staatscommis sie voorgestelden vorm, heeft instem? ming gevonden bij de regeering. Uitkeer ing aan kerk genootschappen. Na ampele en herhaalde overwe ging kan de regeering het voorstel van de Staatscommissie inzake uit breiding van art. 171 (uitkeeringen uit 's Rijks kas aan kerkgenootschap pen) niet volgen. "t O n d e r w ij s. Het grondwettelijk voorschrift, waarin het onderwijs regeling vindt, is, wat de hoofdstrekking aangaat, niet meer van dezen tijd. Aan het bijzonder onderwijs dient, volgens de regeering. do plaats toege- - wezen te worden, welke daaraan, ook krachtens de macht der feiten toe komt. Slechts voor zoover het bijzon der onderwijs te kort schiet, trede de overheid op. De waarborg, dat overal, waaraan de behoefte zich openbaart, gelegenheid zal bestaan voor het ge nieten van van overheidswege gege ven, lager onderwijs, wordt daarmede niet prijs gegeven. Voorts moet do Grondwet, ten einde aan den eischder billijkheid te voldoen, aan scholen, door particulieren opgericht, gelijke geldelijke aanspraken tegenover de overheid verzekeren als aan openbare scholen. Grondwetswij zigingen. Het bestaande art. 195, dat in elke Kamer twee derden var net aantal uitgebrachte stemmen bij tweede le zing vordert, heeft tengevolge, dat 17, wellicht zelfs nog minder. leden van de Eerste Kamer een Grondwetsher ziening kunnen tegenhouden. Niet ten onrechte wordt daaraan een grief te gen liet Elfde Hoofdstuk ontleend. Indien de tweede lezing geschiedt in vereenigde vergadering en dan het voorstel, zal het zijn aangenomen, tenminste 26 stemmen van leden dei- Eerste Kamer en 51 stemmen van le den der Tweede Kamer moet verwer ven, blijft aan de Grondwet haar be stendig element verzekerd, zonder dat aan de zucht tot behoud al te groote invloed wordt toegekend. Hierin is een kleine afwijking van het voorstel der Staatscommissie gelegen, welk© 76 stemmen eischt, onverschillig of zij van leden der Eerste Kamer dan wel van leden der Tweede Kamer af komstig zijn. De regeering meent, dat al kunnen de beraadslagingen over 't ook was, stond er toch op dc mees te aangezichten vroolijkheid te lezen, waartoe, het als een vliegend vuurij} door de stad verspreide gerucht, der invrijheidstelling van den gevierden en beminden zanger Mielewsky, ruim schoots het zijne bijdroeg. Was er op veler gelaat dus vroolijk heid te lezen, niet alzoo op dat van Margaret ha. Met somberen blik stond deze aan het venster van haar kanier en zag zonder bepaald doel raar het gewoel en gejoel der vroolijke menig te. Neen, ze was op verre na niet meer dat vroolijke. levenslustige meisje van vroeger, dat 's winters gewoonlijk een der eersten was om met haar vader een vroolijke sledevaart te organisearen en wier gezelschap allen opgeruimd stemd©. De hoer Robillaicl was sedert do laatste weken insgelijks in een sombe re stemming. Dat zijn dochter zicli zóó door haar dwaze liefde had laten me deslepen, om haar vader te misleiden, ja te bedriegen, drukte hem loodzwaar op 't hart, terwijl hij zich-zelven af vroeg. waar dit alles op moest uitioo- pen en maar a! te zeer vretósde hij, dat het einde voor hem, maar vooral voor Margareiha.zeer tragisch kon ziyi. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5