de tweede lozing in vereenigde ver gadering worden gevoerd, bij de btern- ming geen combinatie van een mio- deriieid uil de eene met een inceidcr- hcid uit de andere Kamer den door slag mag geven. Ce artikelen. Aan de toelichting tot dc artikelen der verschillende wetsontwerpen is het volgende ontleend: in art. 1 wordt voor het vervolg alle twijfel weggenomen over den aard van de rechtsverhouding tusschen het Rijk en de koloniën. In art. 6 wordt den wetgever vrij heid gegeven, uit te maken, of voer elke naturalisatie een wet eisch zal blijven, da» of ook naturalisatie bij Koninklijk besluit, met inachtneming van de door de wet te stellen alge- mceno voorwaarden, mogelijk zal worden gemaakt. De volgorde van erfopvolging be hoeft eenige aanvulling. Do geldende bepaling vordert da wettelijke toestemming tot het vorste lijk huwelijk slechts, afgezien natuur lijk van den regeerenden Koning, voor Prinsen en Prinsessen van het reges- rende stamhuis. Deze laatste uitdruk king is te eng. Immers zij omvat niet de zoons en dochters van een regee- rende Koningin, aangezien deze leden zijn van een ander stamhuis. Ook voor den vornioedelijken troonopvol ger, wanneer deze tot een ander stam huis behoort, geldt de bepaling niet. In een en ander voorziet een voorge steld artikel. Het verbod, in art. 23 vervat, mist sanctie. Deze mag, vooral met het oog op de mogelijkheid, dat de Nederland- sclio Kroon op een vreemden vorst overgaat, niet ontbreken, lien termijn van negentig dagen da staatscom missie vond twintig dagen voldoende is gekozen, die van rechtswege hot verlies van de kroon tengevolge zal hebben, zoo vóór het verstrijken daar van de beslissing niet is genomen, 't IC o n i n k 1 ij k inkomen. Wordt het koninklijk inkomen uit '5 rijks kas met ƒ200000 verhoogd, öd dus op ƒ800.000 gebracht, dan is, daar bij gevoegd het inkomen uit de domei nen, het gezamenlijk inkomen nog la ger dan b.v. het inkomen van de kroon in België, dat reeds in 1863 op 2 000.000 francs werd bepaald. Van het vastleggen van het inko men in de Grondwet is geen bezwaar te duchten, mits slechts bij nieuwe troonsbeklimming gelegenheid voor don wetgever besla, wijziging in het bedrag van dit gedeelte van het in komen der kroon te brengen voor het tijdperk der regeering van den aieu- wen Koning. Dc uitgaven voor het onderhoud van de zomer- cn winterverblijven bedra gen, zelfs al rekent men daartoe niet do meubileering, aanzienlijk meer dan ƒ100.000 's jaars. Het is dus in overeen stemming met de bedoeling van het voorschrift de ƒ50 000 door de Grond wet toegestaan, althans te verdubbe len. Do redenen, welke er voor pleiten aan de dochter des Konings, die de vermoedelijke troonopvolgster is, een gelijk inkomen te verzekeren als aan den Prins van Oranje, liggen voor de hand. Ken Prinses, die eenmaal in het ge not is van bedoeld inkomen, zal dat, volgens het tweede lid, behouden, ook al mocht zicli het uitzonderingsgeval voordoen, dat later nog een Prins van Oranje wordt geboren. 't Regentschap. De regeling van het regentschap be hoeft in verschillende opzichten aan vulling en verduidelijking. Met behoud van de tegenwoordige volgorde der ar tikelen ware deze niet licht te verkrij gen. Daarom wordt een eenlgszins an dere indeeling van de afdeeling voor gesteld. De macht des Koningv. Aan den ingang van de zesde afdee- ling, die de macht des Konings regelt, dient de erkenning te worden ge plaatst, dat grondwettelijk bij hem de hoogste staatsmacht berust. Dit ge schiedt door omschrijving van de drie ërlei richting, iu welke deze macht zich uit. Goedkeuring var. alle gesloten ver dragen vóór do bekrachtiging door de Staatscommissie voorgesteld, meent de regeering, na ernstig overleg toette mogen aanbevelen. In het formulier van afkondiging is aan de woorden bij de gratie Gods, grondwettelijk-: ondergrond gegeven. De erkenning dat alle macht van God afkomstig is, behoort ook in de Grond wet niet te ontbreken. 't Kiesrecht. Artikel 80 wordt aldus voorgesteld: „De leden der Tweede Kamer wor den rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen tevens Ne derlanders, die den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben cn aan het hoofd van een gezin staan, of, zonder aan het hoofd van een gezin te staan, als zelfstandige personen in de maat schappij optreden, een en ander na der te regelen bij de wet. „De wet bepaalt, in hoeverre de uit oefening van het Kiesrecht wordt ge schorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht, voor den tijd, gedurende welken zij zich onder de wapenen be vinden. „Van de uitoefening van het Kies recht zijn uitgesloten, zij, wie® dat recht bij rechterlijke uitspraak is ont zegd; zij die krachtens rechterlijke beschikking van hunne vrijheid zijn beroofd; zij die bij rechterlijke uit spraak wegens krankzinnigheid of zwakheid van. vermogens de beschik king of het beheer over hunne goede ren heb!>en verloren, en zij die in het- burgerlijk jaar voorafgaande aan Ce vaststelling der kiezerslijsten, gedu rende ten minste drie maanden van een gemeentebestuur, of andere niet kerkelijke instelling, geldel ijken on derstand hebben genoten," Evenredig kiesrecht. De mogelijkheid wordt geoj>end voor invoering van een stelsel van evenre dig kiesrecht. Artikel S4 i3 aangevuld met de bepa ling, dat alleen zij die wegens krank zinnigheid of zwakheid van vermogens de beschikking of het beheer over hun ne goederen verloren hebben, niet ver kiesbaar zlin. Zittingsduur der Tweede K a m e r. Voorgesteld wordt den zittingsduur van 4 op 5 jaar te brengen. Verlenging van den zittingsduur der Tweede Kamer met één jaar zal rusti- gen en gestadige» arbeid bevorderen. Zoowel aan ministerie ais Kamers is thans, naar den gewonen gang van za ken, een te kort tijdsbestek loegeimten. Salaris leden der Tweede Kamer. De tegenwor rdige regeling van do schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer geeft tot gegronde be zwaren aanleiding Zij is vooreerst te laag, weshalve verhooging wordt voor gesteld. De Staatscommissie wenscht het bedrag dier verhooging bepaald to zien op 500, maar de regeering meent, dat, de onevenredige vermeerdering van werkzaamheden in aanmerking genomen, een schadeloosstelling van 3000 stellig niet te hoog is. Voor den voorzitter ware het bedrag van do schadeloosstelling op 8000 to i>epalen. Ook meent de regeering, dat na aftre ding billijkheidshalve aanspraak op pensioen bestaat. De Grondwet kan echter bezwaarlijk, met het oog op de complication, indien uit anderen hoof de recht op pensioen bestaat, liet be drag daarvan regelen. Volstaan moet worden met. een imperatieve opdracht aan den wetgever. In de tweede plaats wordt door do bestaande regeling een door niets ge wettigde premie gesteld op het wonen te 's-Gravenhage. Daarom gebiedt liet eerste lid den wetgever voor het bij wonen van alle vergaderingen, zoo wel van de volle Kamer als van de com mission vergoeding van reiskosten toe te kennen. Geschrapt is de onderstelling der vereeniging va het ministerschap met het lidmaatschap van de Kamer. De mogelijkheid wordt geopend, dat de minister zich, met behoud van zijn volle verantwoordelijkheid, in do Ka mer door een met de bijzonderheden van het onderwerp bekenden ambte naar doet vergezellen, hetzij tot voor lichting van de Kamer, betzij tot eigen voorlichting." De immuniteit van de leden der Pla ten-Generaal behoort niet te worden bestendigd voor het geval zij zich schuldig maker aan schending van hun ambtshalve of krachtens beroep bekend geworden geheimen. Het is rationeel, de ministers, de re- geerïngs-commissarissen en de ambte naren, die krachtens art. 94 (nieuw) hun bijstand veileenen, In de parle mentaire onschei dbaarheid, in den omvang, waarin zij voor de leden der State n-Generaal besioat, te doen dee- len. Wanneer bij het c-nderzoek van do geloofsbrieven geschillen rijzon, is bet verkieslijk de beslissing te leggen in handen van een onpartige mocht, staande buiten 't college, waarvoor de toelating wordt gevraagd. Daarom wordt voorgesteld, den Hoogen Raad met de beslissing in dergelijke geval len te belasten. Ten aanzien van den voorzitter van de Eerste Kamer werdt dezelfde wijze van benoeming voorgesteld- als voor dien van de Tweede Kamer. Daar het niet vanzelf spreekt, dat het in een besloter vergadering behan delde geheim moet blijven, is het wen- schelijk dit te doen uitkomen, door aan de Kamer de bevoegdheid toe te ken nen geheimhouding op "te leggen. Er bestaat geen geldige reden bij ontbinding de sluiting van de zitting door een commissie buiten te sluiten. Onvoltallige Kamer zittingen. Het mag, met het oog op de in de Tweede Kanier opgedane ondervin ding, wenschelijik heeten, den Kamers vrijheid te schenken bij de bepaling van het aantal leden, moedig om tot opening van de vergadering te kan- uien overgaan. Stem middelen.! De wijze van stemmen over zaken wordt ter regeling van het reglement van orde overgelaten. Dan zal liet mogelijk blijken met nieuwe uitvin dingen iin zake het opnen van stem men rekening te houden en verdwijnt uit de Grondwet het gebiedende voor schrift, dat elk lid hoofdelijke stem ming vermag te eischen, waardoor een geregelde gang van werkzaamhe den kan worden vertraagd. Bij de vaststelling van de jongste wijzigingen in het reglement van or de voor de Tweede Kamer bleek het grondwettelijk voorschrift een belet sel om aanstonds een wetsontwerp bij eerste lezing in opembare beraadsla ging te brengen. Een nieuwe redac tie beoogt dit beletsel weg te nemen. EersteKamerenProv, S late u. Het verbod om tegelijk lid van de Eerste Kamer en lid van de Provin ciale Staten te zijn gaat te ver. Het is voldoende, dat het gelijktijdig be- kleeden van het Eerste Kamerlid maatschap met dat van do Staten door welke men gekozen is, wordt uit gesloten. De gemmentebesturen. De Grondwet moet breken met den ei3ch, dat, naast de macht van re geling, ook die van bestuur in haar volheid onder alle omstandighcdian en in elke gemeente zonder onder scheid bij den raad moet berusten. Zij kan veilig do bestuursinrichting inlij ven bij do punten, die zij ton aan zien van het gemeentewezen tor re geling overgeeft aan de wet. Zij kan en moet zich er too bepalen voor den raad Volledig en onverkort op te ei schen de macht va® regelen en veror denen. Ten aanzien van de bestuurs organisatie krijgt dan de wetgever de handen vrij en ka® hij eigen inzicht tot grondslag van regoling maken. Kortom, hij kan, rnita hij den raad de regelende, de wetgevende macht late, elke denkbare inrichting van het gemeentebestuur aanvaarden en daarmede aan alle bezwaren van het stelsel, i® de Gemeentewet belichaamd tegemoet komen. In verband daarmede ia de bepa ling, dat de raad aan het hoofd der gemeente staat geschrapt. De openbaarheid van de raadsver gaderingen krijgt grond we ttelij ken ondergrond. In een nieuwe afdeeling is een voor schrift opgenomen krachtens het welk aangelegenheden, waarbij de belangen va® meer provinciën of ge meenten betrokken zijn en waarom trent tusschen haar geen overeenstem ming valt te verkrijgen langs minne lijken weg, door of krachtens de wet worden geregeld. Behalve goederen behoore® ook rechten, zoo zakelijk» als persoonlij ke, onteigend te kunnen worde®. Men denke bv. aan servituten en aan, krachtens overeenkomst verkregen, aanspraken om treinen te doe® stop pan of een station te behouden. De rechtspraak. In de nieuwe lezing van art. 153 der Grondwet wordt met zoovele woorden verklaard, dat de bepaling strekit om alle burgen-echtelijke twist gedingen, rnaar ook alleen deze, aa® do uitsluitende kennisneming van de rech terlij ke macht to onderwerpen. 1-Iel tweede lid dient om de moge lijkheid te openen of buiten twijfel te stellen, dat voor do kennisneming van door de wet bepaaldelijk aa® te wijzen categorieën van burgerrechte lijke twistgedingen bv. met betrek king tot geschiile® omtrent zaken van koophandel, of arbeidsgeschillen aan de rechterlijke macht bijzitters als rechters worden toegevoegd. Het college, aan hetwelk de admini stratieve rechtspraak is op te dragen, kan zijn de rechterlijke macht (deze uitdrukking, welke trouwens ook in art. 153 voorkomt, schijnt beter dan „de gewone rechter"), maar ook „een ander zelfstandige macht met admi nistratieve rechtspraak balast.' Het nieuwe vierde lid van art. 161 der Grondwet opent de mogelijkheid om in andere dan strafzaken te vol staan met voorlezing van de uit spraak, hetzij voor zooveel alleen de slissing en rechlsvervoegïng be- slisisng en de reihtsvervoeging be treft. Hierdoor kan een gewenschte tijdsbeparing worden verkregen zon der aan do rechten van de justitiabe le® iets te kort te doen. Een lid is aan het artikel toege voegd ten einde den weg te banen voor strafprocedures, gelijk zij met name in Engeland voor den. politie rechter worden geveerd. De Hooge RaacL De voordracht voor den Hoogen Raad, welke thans aan de Tweede Kamer toekomt, leidt in de practijk feitelijk tot een benoeming door dte Kamer en de leden van de® Hoogen Raad. Hiervoor is hi politiek lichaam niet het meest aangewezen orgaan. Het benoemingsrecht wordt aan den Koning opgedragen. In tusschen is het gewenscht de aanbevelingslijst', wel ke thans krachtens art. 85 der wet op de rechterlijke organisatie bij vacatu re door den Hoogen Raad wordt opge maakt, te doen wortelen iin de Grond wet. Zij zal dan echter aan den Ko ning zijn aan te bieden, terwijl het getal van zes personen veilig tot drie kan worden teruggebracht. De tegenwoordige titel van den Gods dienst wekt de® schijn alsof de gods dienst geregeld wordt. Alleen een meer gedetailleerde omschrijving 'kan den inhoud van het hoofdstuk met voldoende juistheid weergeven. De be teekenis van artikel 167 is de ze, dat de wet bet belijden van een godsdienstige meening nimmer mag verbieden, maar dat aan het belijden geen uiting mag worden gegeven op zoodanige wijze, dat de Strafwet wordii overtreden. Door de voorge stelde formuleering komt die bedoe ling beter tot baar recht. Het woord kerkgenootschappen, waarbij de gedachte aan persoonlijke toetreding op den voorgrond staat, wordt beter vervangen door gods dienstige gezindheden. Bestaat er eenerzijds geen reden openbare godsdienstoefening buiten gebouwen en besloten plaatsen te ver bieden wanneer deze, zonder dat de openbare orde en rust gevaar loopt, kan worden gehouden, anderzijds is toch kwalijk te handhaven een bepa ling. krachtens welke, ook wanneer dit gevaar wèl te vreezen is, deson danks zoodanige godsdienstoefening niet kan worden belet. Ten aanzien va® de leden der Alge- meene Rekenkamer gelden niet de gronden, die bij art. 163 (nieuw) heb ben geleid. De voordracht van de Tweede Kamer voor de Rekenkamer is behouden. De uitdrukking in art. 180 „alle Ne derlanders" daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handha ving van de onafhankelijkheid va® het Rijk enz., omvat taalkundig zoo wel mannen als vrouwen. Toch wordt de verplichting van de ze laatsten met oen beroep op de woorden „daartoe in staat" ten on rechte veelal ontkend. Vrouwen zijn immers wel degelijk in staat tot som mige diensten ter verdediging van den vaderlandsche® bodem men denke eens b.v. aan verpleging van gewonden. 't Onderwijs. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. Het geven van onderwijs is vrij, be houdens het toezicht dor Overheid en bovendien ,voor wat het lager en mid delbaar onderwijs betreft, behoudens het onderzoek raar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwij zer het een en ander door de wet te regelen. Voor zoover zich een behoefte aan ander algemeen lager onderwijs open baart dan waarin door de ingezetenen wordt voorzien, wordt dit pnderwijs va® Overheidswege verstrekt. De in richting van dit van Overheidswege gegeven onderwijs wordt, onder eer biediging aan da godsdienstige gevoe lens van de ouders der schoolgaande kinderen door de wet geregeld. Het overige onderwijs van Over heidswege gegeven wordt eveneens hij de wet geregeld. In de kosten voor het algemeen la ger ouderwijs, op scholon door ingeze tenen opgericht, wordt, onder voor waarden en volgens regels door de wet te stellen, door do openbare kas sen voorzien, op gelijken voet als zulks geschiedt ten aanzien van dit onder wijs op scholen van de Overheid uit gaande. De Koning doet va® den staat van het geheele onoerwijs jaarlijks een uit voerig verslag aan dc Staten-Generaal toekomen. Het eerste lid van art. 192 „het openhaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg van de re geering", hoewel vaag, kan behouden blijven, mits het woord openbaar ver- valle. Daarop dient te volgen het tegen woordige vierde lid, dat de vrijheid van onderwijs vooropstelt. Een nieuw derde lid omlijnt duide lijk, wanneer do gehoudonheid tot op richting van lagere scholon van over heidswege ontstaat. Vele ouders na melijk beschouwen het als hun plicht, door oprichting van eigen scholen in het onderwijs van hun kinderen te voorzie®. De overheid vindt dus slechts oen arbeidsveld, wanneer de ouders die taak uiot kunnen of willen vervullen. In de van overheidswege opgerichte school kan natuurlijk geen ander onderwijs worden verstrekt dan rnet eerbiediging van de gods dienstige gevoelens der ouders van de schoolgaande kinderen. Het vijfde lid spreekt de erkenning uit van de aan spraken der bijzondere scholen op geldel ijken steun uit openbare kassen, evenwel onder voorwaarden en vol gens regels, door de wet te stellen, ten einde te allen overvloede duidelijk te doen uitkomen, dat deugdelijk onder wijs op den voorgrond moet staan. De uitdrukking algemeen lager on derwijs is gebezigd om te doen uitko men. dat daaronder niet het uitge breid lager onderwijs is begrepen, en evenmin het vak-onderwijs, voor zoo ver dit is of wordt begrepen onder het lager onderwijs. Ten slotte is de for- muleering van het laatste lid vereen voudigd. In den tekst van art. 193 wordt een verbetering gebracht om duidelijk te doen uitkomen, dat daarin niet gele gen is een opdracht, althans oen vrij brief, om het geboclc armbestuur tot een voorwerp van overheidszorg te maken. De plechtige afkondiging van do Grondwet kan, ter voorkoming van ongemoliveerden omslag, veilig ver vangen worden door de gewone, voor alle wetten geldende wijze van afkon diging. Evenmin dient gehandhaafd de, trouwens minder juiste, bepaling, dat de veranderingen bij de Grond wet worden gevoegd. Daarentegen ware wel do dag van inwerkingtre ding te bepalen. Dit zou kunnen zijn de dag, volgende op dien van de af kondiging, behoudens natuurlijk de mogelijkheid, dat de additioneele ar tikelen ten aanzien van sommige be palingen een ander tijdstip vaststel len. Uit de Additioneele artikelen wor den de bepalingen, die het voorloopig kiesreglement behelsden, zoomede en kele andere bepalingen, welko thans alle boteekenis missen, geschrapt. Aan de memorie van toelichting is zoo merkt de „N. Rett. Crt." op als bijlage toegevoegd een vergelij king van de regeeringsvoorstellen met de bestaande Grondwet en de voorstellen van de Staatscommissie. Daaruit blijkt o. m.. dat de artikelen 55 (van de macht des konings) en 192 (onderwijs) vrijwel geheel gelijklui dend zijn aan de artikelen, door de staatscommissie voorgesteld. Alleen ontbreekt in het vijfde lid van art. 192 bet woord „vrijwillig" vóór „opge richt", dat in het ontwerp van de staatscommissie voorkwam. ONZE AMBULANCEN. 'Aan et® brief van 28 Januari van dr. Offerhaus te S aio nik i aan het hoofdcomité va® het Nederlandscbe Roode Kruis, is het volgende ont leend: Zondagmorgen 25 Januari werd ik verrast door do komst va® den heer Adamides, President van het Orpha- noLropheien Papafl; in opdracht van den Metropoliet wenschte hij te ver nemen of ons verblijf hier nog langer vereischt werd. De uitbesteding van de weezen bracht hooge kosien en ve lerlei moeilijkheden met zich mede, zoodat het bestuur zeer gaarne zoo spoedig mogelijk do beschikking over hare lokaliteiten wenschte terug te krijgen. Overeenkomstig den wensch va® den 'heer Adamides, heb ik mij onmiddellijk in verbinding gesteld met kolonel Efstatiadis, directeur van hopsitaal I, waaronder wij ressortee ren, en met kolonel Manousos, inspec teur va® den geneeskumiigeu dienst te Salonika en hoofd van alle zieken huizen. Het is aan deze beide autori teiten bekend, dat het aantal onzer patiënten gedurende de laatsto week 90 a 100 bedraagt, en dat er voortdu rend vele aanvragen voor opneming inkomen. In het pl.min. 15.000 man sterke Griekscho garnizoen komen, na de vele doorstane vermoeienissen en geveohtien, voortdurend vele ziek tegevallen voor, en daar de Ilolland- sche ambulance gunstig bekend staat, is het niet te verwonderen flat vele ztekie soldaten zich gaarne bij ons willen laten behandelen. Al komen er onder deze vele zieke® nu ook ee® aantal chixurgischo gevalle® voor, zoo mogen deze toch niet beschouwd worden als directe slachtoffers van den oorlogstoestand. Dergelijke ziek tegevallen komen, zij het da® in min dere mate, in ieder groot garnizoen voor. Op de meest vleiende wijze sprak kolonel Manousos zijne gsroote tevre denheid uit over alles wat de Hol- landsche ambulance voor Griekenland gedaan heeft; hij betuigde zijne groo- te erkentelijkheid en stelde er prijs op, dat ik deze woorden u zou mede- deelen. Op meer officieel© wijze zal aan uw hoofdcomité de dank der Grieksche Regeering worden overge bracht. Nu ons verblijf in Saloniki verder overbodig is, heb ik aan Z. K. H. Prins Nicolaas, zijnde na het vertrek van den Kroonprins, hoofd van bet Grieksche leger, onmiddellijk inede- deeling gedaan, dat onze ambulance zich volkomen ter beschikking stelde, indien onze aanwezigheid elders van nut zou kunnen zij®. Binnenkort hoop ik definitief antwoord op deze mededeeling te ontvangen. Ook zal ik mij zoo spoedig mogelijk met dr, Bie- rens de Haan in verbinding stellen, om zijne wensohen te verneme®. Per soonlijk zal het mij zeer aangenaam zijn, indien ik hier i® Griekenland nog nuttig werkzaam zal kunnen zijn. Bijma alle lede® onzer ambu'anc© zijn gaarne bereid hunne ambula®oewerk- zaomheden voort te zette®, waar dit ook wezen moge. Voorloopig kunnen de autoriteiten mij geen zekerheid) geven of de aanwezigheid onzer am bulance ook elders nuttig of ge wenscht zou kunnen zijn, doch alge meen is men van gevoelen, dat do oorlog ten einde loopt en dat de vre de langzamerhand zonder grooto schokken zal komen. In Pre vera schijnt geen plaats meer te zijn voor het oprichten van een ziekenhuis. In Philippiades evenmin. Bovendien worden de meeste gewon den zoo spoedig mogelijk naar Athe ne vervoerd, waar do geneeskundige dienst over ruime hospitalen en een grooten staf va® doctoren en verple gend personeel kan beschikken. DIEFSTAL OF EEN GRAP. Toen dezer dagen te Loosduinen.de zoon van den tuinder NL in het duin 's morgens naar buiten keek, zag hij voor het bloemtuintje, in bet schemer donker, een groot wit dier staan. Hij wekte de andere huisgenooten en ge zamenlijk ging men nu eens kijken. Het bleek nu, dat men te doen had met een groote, witte bloemvaas, lu den vorm van een leeuw. Waarschijnlijk is het zware voor werp hetzij dan öf enkel uit bal dadigheid öf uit zucht tot stelen van de begraafplaats Eik-en-Duiuen, weggehaald, zoo meldt 't N. v. d. D. INDISCHE DIENST. Voor den Indiscben dienst zijn be stemd ter benoeming tot onderwijzeres 3do kdasso bij het Openbaar Euro- peesch lager onderwijs de dames J. C. G. Broekhuis, te Den Haag, G. Hamburger te Utrecht, J. E. Rikkers te Nijmegen, F. Maier te Beverwijk, terwijl de heer M. van dor Slik te Rotterdam voor den Indischen dienst is bestemd ter benoeming tot analist bij het Handels-laboratorium van het Departement van Landbouw te Bui tenzorg. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het doctoraal examen in de plant- en dierkunde door den hoer K. Kuiper Jr. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen do heer J. G. Blink, geboren te Nieuwer- AmsteL Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer F. M. Westerwoudt, geboren te Amsterdam. AANVAARDING HOOGLEERAARS- AMBT. Maandag 10 Februari zal dr. W. J. Kuhler, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de geschiedenis van het Christendom sedert Karei den Groote, zijn ambt openlijk aanvaarden, inet het uitspreken van oen rode in de Aula der Universiteit te Amsterdam. Sport en Wedstrijden VOETBAL. „E. D. O.". A. s. Zondag 9 Februari speelt E. D. O. op haar terrein tegen iiet Rotter- aamsche „Neptucus". Voor de sport liefhebbers een goede gelegenheid ook eens een 2e klasse wedstrijd te zien, nu er op dieu datum geen le klasse voetbal hier is. HAARLEM3CHE VOETBALBOND. Ter verkiezing van een bestuurslid, wegens aftreding van dn heer Hop, zou de llaarl. V. B. Woensdagavond een algemeen© vergadering houden. Volgens reglement moet daartoe min stens de helft der 23 aangesloten vcr- eenigingen vertegenwoordigd zijn. Toen een half uur na den vastgestel- den aanvangstijd pas zes afgevaardig den present waren, verdaagde"do voor zitter, jhr. C. J. van Lennep, de bij eenkomst tot nader order. Stadsnieuws ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. Dc afd. Haarlem der Nederlandscbe Zuid-Af rikaar&che Vereeniging verga derde Woensdagmiddag in het gebouw van de Haarlemsche Hypotheekbank, onder leiding van dr. Mansfeldt. Het voorloopig coruité werd tot bestuur ge kozen, dat volgens reglement de func ties onderling verdoelen zal. Besloten werd op voorstel van dr. J. B. Sche pers, om 10 jaarlijks te conlribueeren aan de Boekencommissie van het Alg. Ned. Verbond, en ook de subcommissie in Haarlem te steunen. Door de hoe ren mr. A. S. Miedema en dr. J. B. Schepers werd de wenscheJijkheid be toogd der samenstelling van een co mité uit de besturen der Zuid-Afri- kaansche Vereeniging, Oost on West en Alg. Ncd. Verbond. Dit zou dan het houden van gerreenscbappelijke lezin gen en uitvoeringen beoogen. Dr. Schepers zou de nieuw© instelling den naam van „Nationaal Bewustzijn" willen geven. De vergadering ging in principe mee met het voorstel, dat nader behandeld zal worden met de besturen der veree- nigingeu Oost Cu West en Alg. Ned. Verbond, die er zich natuurlijk nog over moeten uitspreken. Uit een vorslag van den penning meester van het comité bleek, dat de jonge afdeeling, dank zij" een haar ge dane gift van 200, in financieel gun stige® toestand verkeert. Het afdce- lings-reglomont werd vastgesteld. Aanbestedingen. Door den architect H. Korringa al hier, werd Dinsdag te Nu®speet aan besteed het bouwen van een landhuis je te Vierhouten. Laagste inschrijver was do heer W. Hoksborgen te Wezep, voor ƒ6250. Door denzelfdon architect werd Woensdag ondershands aanbesteed het verbouwen vau de Zeepfabriek „i-let Klaverblad" alhier. Laagste in schrijver is de firma Martens Zoon, voor 14050. Voor werken in gewapend beton voor deze verbouwing is do laagste in- schrijfster de firma Wernink te Leides} HET MODERNEjETALAGE- WEZEN. De tweede lezing voor de Haariem- scho Handelsvereeniging werd Woensdagavond gehouden door den heer G. Muller Jr., penningmeester der Atnsterdamsche Algemeen© Win kel iersvereeniging, die sprak over „liet modere étalagewezen". De heer G. van der Most van Spijk verwelkomde de aanwezigen en den spreker, waarop de heer Muller zijn voordracht bc-gon met er op te wijzen, dat dc intensieve cultuur der moderne étalagekunst voor een tiental jaren hier te lande en in Duitschland aan ving. Do beweegredenen waren ech ter verschillend. In Nederland was de aanleiding do steeds groetende be schaving van den winkelier. In Duitschland, waar men hoog opziet tegen den degelijken grondslag, waarop de Nederlandsclie midden standsbeweging gevestigd is. kwam zij voort uit de zucht tot zelfbehoud tegenover het Warenhuisstelsel. Men begon in Duitschland met de advie zen in te winnen van schilders, beeld houwers en architecten. Men dacht toen „Es ist erreïchl", maar men was er nog niet. Evenals de snor- punten van den keizer moesten deze kunst-uitstallingen er aan gelooven. Do buiten het vak staande kunste naars kondon op den duur noch da winkeliers, noch het publiek bevredi gen. Sedert heeft men dezen weg van étalage-verbetering dan ook geheel- en-al verlaten. Men richtte toen kweekscholen voor étaleurs op. Deze leverden etaleurs aan de win kels en z.g. „Wanderdecorateurs" aan do zaken, die geen eigen etaleur kon den bekostigeo. Spreker hekelde hier bij de opvattingen van de vroegere Duitscho étaleurs. Maar door ernsti ge studie kwamen de Berlijnscho winkeliers tot hoogere prestaties dan de Fransche winkeliers. De meeste Berlijnsche winkeliers trekken een belangrijke som uit voor de inrichting hunner étalages. In Ne derland is 't 'hiermee zeer slecht ge steld. De uitstalkast, meendia '•e- ker, moet worde®, het troetelkind der zaak. Daarvoor moet de Hollandsc-ho winkelier elk jaar een vaste som uit trekken. Diit geld zal hem zooveel op brengen als een deugdelijk effect. Hierna besprak de 'heer Muller de uitstalkasten van ©enige winkelbe drijven. In een sigarenwinkel behoort men geon volgepropte etalages te geven. Een tapijt op den grond, waarop een salontafeltje met eenige kistjes si garen cn sigaretten er op, alsof men iemand eens wilde laten opsteken, maakt een keurig effect. In een tweede uitstalkast kan men eon voorstelling uit het bedrijf geven. De bloemenwinkels staan hier te lande ten opzichte van het etaleerea hooger dan in het buitenland, maar toch valt er in dit vak wel wal te ver anderen. Want de meesten etaleeren nog als voor 50 jaar geleden. Verder besprak de beer Muller uitstallingen van schoenenmagazijnen en byoule- ricwinkels. Zij moeten vooral waken tegen overlading, omdat het oog voor al rust wil. Do handelaars in fijne vlecsch waren maken een goed figuur met hun etalages. Galanteriezaken Lebben in dit op zicht een moeilijker taak door haar veelsoortige artikelen. Ook dc modewinkels besprak de heer Muller. Hij wees verder op eenige eischen, die aan de uitstalkasten kunnen ge steld worden. De etalage moet niet de gelegenheid geven, dat de klant bui ten zijn keus kan doen. Daar is de winkel voor. De uitstalkast mag geen voortzetting zijn van den winkelvoor raad. Er moet weinig uitgestald wor den en zooveel mogelijk iu onsyrae- trisclien vorm. De etalage moet zijn als de adreskaart der zaak. Aanbeveling verdient het geen vaste betimmeringen te nemen, omdat die niet passen bij elke uitstalling. In Berlijn vindt men dan ook weinig vaste betimmeringen. Met losse ach ter- en zijwanden kan de étaleur veel meer doen. In Nederland schijnt de vaste betimmering echter regel te worden. Wat nu de artikelen zelf betreft, dezf moet men zóó plaatsen, dat zil elkander geen afbreuk doen. Verder moet men de harmonie van de lijnen en kleuren betrachten. Do kijker bui ten moet allo artikelen tegelijk kun nen overzien. Daarom moet men ook rekening houden met de plaats der ar tikelen. Hulpmiddelen in de étalagekastcn mag men niet te veel aanwenden. Met bloemen moet men niet, overdadig zijn. In den midden-zomer laat men de bloemen geheel uïi de uitstalkast. Men zorge er voor, dat de bloemen v-egge- nomen worden vóór zij gaan verwel ken. Bij fijnere artikelen moet men geen spiegelglas gebruiken, dat maakt hier steeds een arnioedigen indruk. De heer Mulle'" keurde bet étalejren van veel wasse figuren af, ook de de monstraties met mannequins. Na de pauze deed de heer Muller

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6