Onze Abonnés. NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 10847 30e Jaargang No. 9C90 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. vrijdag 7 februari 18'3 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ER'TENTI ÊN: per drie maanden: IP^t, «ISllli?Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem1.20 j Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 WH voor 3.plaatsingen a contant. CeïUusfreerf ZorSagsblad, 'voor Haarlem' 1 1 0.37Mi A RedacUe en Administratie; Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin® van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. In de maand Januari alleen steag ons aantal geabon neerden met niet minder dan 182. Dit is zeer veel, omdat wij reeds een zoo groot aantal geabonneerden hebben. Op dit oogenblik is het totaal onzer betalende Abonnés Onze oplage is derhalve natuurlijk nog veel grooter. Is het wonder, dat onze Advertentiën groot succes hebben DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 8 FEBRUARI. Schouwburg: De Sphinx. Schouwburg: Bioscoopvoorstellin gen. Biosc. Theater, Gr. Markt: "Voor stellingen. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel lingen. Stadsnieuws Om Ons II e e 11. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nog eens toepassingen van electri- citeit" in de rubriek Om Ons Heen. De tram naar Overvsen. Onlangs heeft de Burgemeester van Bloemendaal meegedeeld, dat er be zwaren bestaan bij Gedep. Stalen tegen den tramaanleg van de lijn HaarlemO verveen. Wat die bezwa ren waren, bleek toen niet. We kun nen thans echter meedeelen, dat Ge deputeerde Staten bezwaren maken, wegens de wegbreedte,. die h. i. niet groot genoeg is. Houden Gedep. Sla- ten aan hun bezwaar vast, dan zal de Overveensche weg verbreed moe ten worden. En dat kan heel wat ver traging in de trampiajmen geven. Want dan moet van tal van eigvnaurs grond aangekocht wordeu en dit gaat ook zoo makkelijk niet, want iri de meeste gevallen loopen dergelijke kwesties er dan op uiit, dat onteige ning moet worden aangevraagd. Als Overveen dit misfortuin tja treft' is de tramaanleg vcor ja.en verkeken. Hopen we op beter! Stenografie. Bij liet dezer dagen te Amsterdam gehouden examen voor stenografie vanwege de Federatie van Ned. Sten. Leeraren systeem I. Pitman, slaag den voor diploma A, o.a. de dames: E. Wiesenfeld, J. N. Mulder, L. J. Voetelink en J. Jansen, en de lieer W. v. d. Hoeven te Haarlem. Voor diploma B: de dames: A. II. Bergman, M. Wijnman, en A. M. Swaanswijk te Haarlem. „ERMINIE." liet Nederlandsch O penei te -en sem- ble (directeur Alphonse Janmart Jr.), deed Donderdagavond in de Kroon de Eagelsche Operette Erminie (de li- tel Caddo en Ravvan ware dunkt ons juister geweest) van J. Paulton, mu ziek van Ed. Jaceibovvsiky, opvoeren. Het libretto mag terecht komisch genoemd worden; de muz:ck b:slaat hoofdzakelijk uit Iheel eenvoudig© melodieuze liederen. Men moet eigen lijk Eriuinie niet gaan h00ren om de muziek, maar, zooals gezegd, om eens ferm te lachen. Den ga.leibo.even Cad do en Ravvan )reeip. Jan Grootvold en Her 10 'de Vos) komt de eer toe tot dit laatste het matig opgekomen pu bliek te hebben gebracht. Vooral de keer Grootvold bracht 't komische van deze operette naar vo ren. De lieer De Vos was naar het scheen nog wat onvost in zijn rol. De titelrol werd bijzonder goed door mej. 01 iveira-Jonkers vertolkt en in het bij zonder dienen wij van haar te vermel den de couple tl en: Een vrijer keek in 't spiegelglas, etc. en Ihet Wiegelied. Zij hoeft èn een mooi geluid èD bijzon der goede voordracht. George (de heer Frans Meermaus) vibreerde in den beginne wat sterk, maar had later voel goede momenten, o.a. in de Romance in het derde be drijf. Noemen wij nog Violet en Alette, resp. de dames mevr. R. Samethini en mej. Corry Pinksen, dan Ihebben wij ook het beste genoemd wat het ge zelschap van Janmart heeft te geven, waarmede we evenwel niet aan de goede eigenschappen van mej. S. Heilbron (de Hertogin van Hilton Chester) en den keer André van Dijk. als de Markies van Greenbridge wil len te kort doen. Die allen zorgen voor liet succes van de Operette van Janmart. Maar dat is niet voldoende. Deze actrices en acteurs verdienen gesteund Ie worden door oen goed orkest en dito koor. De twee laatste factoren nu zijn zeer slecht verzorgd bij dit gezelschap. Twee magere eerste violen, fluit, cla rinet, alt-cello en piano moeten v_or bet onmisbare fundament van de ope rette zorgen. liet is wel jammer dat hieraan niet wat meer ten koste wordt gelegd, zco- als bv. aan de costumes die er frisoh uitzagen. Het schijnt of de directies van som mige! gezelsdliaplpen altijd het idéé hebben: Het is maar voor een provin ciestad. Zij vergeten even-wel dat Am sterdam zeer dicin bij Haarlem ligt en de Haarlemmers daar een uitvoering licht eens gaan bijwonen. Gelukkig evenwel voor die directies stelt kot publiek over 't geheel geno men zijn elschen niet zoo hoog als de verslaggever. En althans -kunnen we den liefhebbers vun. lachen aanraden, om een eventueel© herhaling dezer op voering te gaan bijwonen. ZIEKENFONDS E. S. M.-PER- SONEEL. Dezer dagen hield het Ziekenfonds van E. S. M.-personeel een vergade ring, waarin verslag werd uitgebracht omtrent het financieel beheer gedu rende het laatste jaar, waaruit bleek dat de heer N. J. Platteel als penning meester van dat fonds, op zeer listige wijze misbruik heeft gemaakt van vertrouwen. Daardoor is het fonds zeer benadeeld en slaat momenteel nu niet sterk. Het bestuur is opnieuw aangevuld waartoe gekozen zijn de heeren Souer, J. IJzendijk en P. Besse. Langdurig bleel men den toestand bespreken, die zeer ernstig onder de oogen moet worden gezien, daar de Raad van Beheer heeft doen weten, zich voort aan niet moer aansprakelijk te zullen stellen voor evcntueele benadeeling van liet fonds, KRIJGSRAAD TE HAARLEM. Heden werden in den Krijgsraad uitgesproken de vonnissen tegen een milicien-kanonnier van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, in gar nizoen te Helder, wegens het door een verlofganger van de Militie niet voldoen aan een oproeping voor den werkelijken dienst, veroordeeld lot een maand militaire detentie een kanonnier van hel 4e Regiment Vesting-Artillerie, in garnizoen te Helder, wegens dienstweigeren, ver oordeeld tot twee maanden militaire gevangenisstraf. „PRINSES JULIANA". Inplaats van den heer Brand, die als zoodanig heeft bedankt, is tot commissaris vun den kinder Oranje- bond „Prinses Juliana" gekozen de beer Max Verzon. I STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor de gronden aan de Leidsche Vaart in exploitatie te brengen tegen prijzen, wisselend van 8 tot 13 per vierk. M. De hu ren moeten onderscheidenlijk min stens 1300, 350 en 400 bedragen. In druk is verschenen het verzoek van de Ilaari. Stichting tot Woning verbetering, oin een voorschot van 410.000. Er zullen 31 één-gezins- en 68 twee-gezinswoningen worden ge bouwd op een terrein in het Amster- damsche kwartier. In het adres wordt er op gewezen, dat te Haarlem wo ningnood hcerscht, wat bleek uit de particuliere telling der woningen. Het percentage der leegstaande wo ningen bedroeg slechts 0.89 pCt. Van gemeentewege behoort te wor den geholpen, ook omdat het gemeen tebestuur den gemeente-werklieden wil verplichten in Haarlem te gaan wonen. Verder wordt er op gewezen, dat deze steun van het particulier initiatief gemeentelijken aanbouw van arbeiderswoningen niet uitsluit. B. en W. stellen voor aan den heer J. A. Pool afwijking toe te staan van art. 71 a der Bouwverordening, bij den bouw van een fabriek aan de Maerten van Ileemskerkstraat. B. en W. stellen voor van de Naaml. Venn. „Haarlem" over te ne men eenige voor openbaren weg be stemde strooken grond ten zuiden van de Potgieterstra at, op voorwaarde dat in de kosten van openbare werken worde bijgedragen een som van ƒ9750. Voorts stellen B. en W. voor ƒ9200 te hunner beschikking te stellen voor de uitvoering der openbare werken, die voor rekening der gemeente ko- Jubilea. Heden (Vrijdag) herdacht de heer An dries Vring, werkzaam in de afd. rijtuigmakerij van de Centr. Werkpl. der H. U. S. M., den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij ln dienst trad, Daar de heer Vring huiselijken kring zijn jubileum vierde, werd hem Donderdagavond reeds na mens de kameraden, bij monde van den heer v. Dijk een fraaie barome ter aangeboden, voor welk huldeblijk de jubilaris zijn liartclijken dank be tuigde. Den 2cn Maart a.s. hoopt de heer W. Remmé, rijtuigbankwerker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M.t den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar bij de maatschappij dienst trad. BOOMENROOIEN. De laatste der rij zware iepen, die jaren lang het Kennemerplein over schaduwden. is hedenmorgen door sloopershanden gevallen. GEMEENTE-POLITIEK. Door de afd. Haarlem van de S. A. P. zullen deze maand een drietal vergaderingen worden gehouden, waar door den heer Hoejenbos, lid van den Ilaagschen Gemeenteraad, zal worden gesproken over liet onder werp: Sociale Gemeente-politiek. Niet prettig. Een dame van het „Stations werk" te Amsterdam, ter bescherming van jon- gemeisjes, vatte gisteren verdenking op tegen een heer en dame, die niet ©en Duitsch meisje naar Haarlem reis den en geen inlichtingen aan de dame van 't stationswerk wilden geven. Zij reisde daarom het gezelschap na en vorsclite uit, dat dit met een alax naar 't Spaarne ging en later weer van hier vertrok. De politie vond uit, dat verkeerdelijk© verdenking tegen den heer eri de dame was gerezen. Zij waren op hun doorreis naar Londen een bezoek gaan brengen aan een ge acht Bloemendaalsch ingezetene, die zijn kantoor te Haarlem op het Spaar ne heeft. De vreemdelingen waren zeer ontstemd over het optreden der slationsdame. POSTWISSELZAAK. De heer II. Hennïng Jr. te Amster dam schrijft ons, dat Zaterdag 1 Fe bruari iemand op bet hoofdpostkan toor te Amsterdam een expresse-post wissel naar Haarlem zond, maar de geadresseerde alhier kreeg den post wissel niet in haar bezit. De wet schrijft voor, dat, wanneer een postwissel in ongereed© geraakt, door den schuld van den ontvanger (bij hem bijv. gestolen wordt, terwijl hij voordat het geld geïnd was, gele genheid had de post te waarschuwen) of in elk geval buiten de schuld der posterijen, een duplicaat postwissel kan worden afgegeven, wanneer de geldigheidsduur van den oorspronke- lijken postwissel is vervallen. Dit duurt de maand, waarin hij is afgege ven en de daaropvolgende maand. Dus in April a. s. zou per duplicaat expresse-postwissel het 1 Febr. j.l. ver zonden bedrag van Amsterdam naar Haarlem kunnen worden betaald. Men weigerdj daarom in Amster dam, om het gestorte bedrag aan den afzender of geadresseerde te betalen. Wij hebben bij de directie van het Postkantoor naar deze zaak geïnfor meerd.' Inderdaad is er een klacht ingediend over het wegraken van een postwissel, I groot 6.50, maar te Haarlem is deze express e-postwissel niet geweest. D.at men den afzender of den geadres seerde het geld niet kon uitbetalen vóór de termijn verstreken is, ligt na tuurlijk aan de voorschriften. En die voorschriften zijn niet zoo onbillijk, omdat het kan zijn, dat die expresse postwissel misschien hier aangekomen is, als gewone postwissel en aan een verkeerd adres is bezorgd, of wel tus- schen brieven of kramen naai' elders is gegaan. Vast staat, dat eerst de termijn moet afgewacht worden, waarin de postwissel nog zou kunnen worden geïnd. Haarlem sc he Handel s- vereeniging. Binnenkort komt Mr. Schürmann uit Rotterdam voor de Haarlemsclie Handclsvereeniging een uiteenzetting geven van de Faillissementswet. Eeds weigering. Donderdag zal de Haarlemsche Recht bank het met vaak voorkomend geval van eedsweigering te behandelen hebben. Mr. Levy, uit Amsterdam, treedt als verdediger van bekl. W. op. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Mevrouw Van Rijn, Kruisweg 69, een waaiermej. J. Hoogerduyu, Ge neraal Joubertstraat 28, een hand schoenP. H. van Beek, Hoogstraat 3, een koralen halsketting; J. C. Lust. Krocht 7, een hond mej. M. Meuwe- se, 2de Vooruitgangstraat 1, een pet J. Bruschke, Zuid-Polderstraat 45, een rijwielpomp Th. Ineke, Zuid- Brouwersstraat 15, een hondenzweep; mej. C. Staphout, Korte Wolstraat 9, ©en heerendasH. Ploeg, Meester Joosten!aan 9, een broche; R. Verver, Maerten van Heemskerkstraat 2 rood, een lap luiers; S. II. v. d. Raadt, Lan ge Annastraat 33, ©en hond J. Koe len, Leidsclu'vaart 38 c., ©en gummi band; wed. Verheide, Kleverlaan 73, een oorbelletje. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Onder applaus eindigde spreker1 zijn rede. De heer S t ij n t j e s, voorzitter der S. D. A. P., afd. Schoten, wilde spre ker vragen of alle staatspensionee- ringsmannen er net zoo over dachten als hij. De heer Schuitema antwoordde, dat zeker de meerderheid in den bond er zoo over denkt en noemde in ver band hiermede erkele bekende namen. Hierna gaf spreker nog een schets, ge titeld „De heide". Deze geschiedenis van twee oudjes, die hun plaggenhutje verlaten om bii hun kinderen oen rus- tigen ouden dag te hebben, maar daar als de lastposten ten slotte worden aangemerkt, diende als een warm plei dooi voor spreker's rede. Het was voor d© afd. Schoten een welgeslaagde vergadering. Enkelen gaven zich als lid op. Met een hartelijk woord van dank aan den spreker sloot de heer Van Leeuwen de vergadering. Uit de Omstreken Binnenland EERSTE KAMER. STAATSBEGROOTING VOOR 1913. MEMORIE VAN ANTWOORD. Reeds door de schriftelijke en mon delinge beraadslaging met de Tweede Kamer is aan het Kabinet gereede aanleiding geschonken om het ver wijt over de zg. schraalheid au wet gevende!» oogst tot zijn juiste propor tion terug le brengen. Moeilijk \alt in te zien waarom het Ministerie, hadue het zich ais zakenkabinet aan gediend, meer tot stand zou hebben gebracht. Het kabinet is voortgeschre den langs de lijn welke het van den aanvang af heelt getrokken. Dat wij- zlging der Zondagswet achterwege zou blijven omdat do coalitiepartijen dienaangaande van opvatting ver schillen, is lijnrecht in strijd met de feiten. Dat op sociaal gebied weinig is tot stand gebracht valt zeker aller minst 111 het debet der regeering te schrijven. Wanneer ou sociaal gebied niet zoo veel is lot stand gekomen als de re geering gaarne luid gezien, is dat ze ker niet le wijten aan gebrek aan ernst. Nauwelijks is tegenover den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een onbillijker verwijt denkbaar. Het verwijt dat de eenheid der na tie zou worden verzwakt, is reeds zóó hernaaldclijk weerlegd dal de regee ring dienaangaande geen nieuwe ge- Zicnlspunlcii li,eer vermag te openen. Voor de beteekenis der vrouwenbe weging sluit de regeering allerminst hei oog, maar zij toesi de eonscquen- licn daarvan aan haar eigen begin selen. liet kabinet protesteert tegen SANTPOORT. Donderdagavond werd in liet Pro- testanlsche kerkgebouw, dat met be langstellenden geheel was. gevuld, een volks-muziekuitvoering gegeven i bewering dat men de totstandkoming met welwillende medewerking van i der Invaliditeitswet alleen wenscht, een dameskoor (onder leiding van om zich daarop bij verkiezingen ie Mej, I. Pijzei), Mevr. A. van Tienho-1 kunnen beroepen. De regeering is in- ven—Kauwling (solozang), den heer nig overtuigd dat alleen laugs den C. Blazer (violoncel) en Mej. M. Nieu- door haar voorgestelden weg uit naar wenliuijzen Krusemau (begeleiding). het oordeel der partijen in de hoogste Het was een avond van heerlijk J mate urgente vraagstuk kan worden kunstgenot, die een machtigen indruk opgelost. naliet, waartoe de solozangeres metNiet kan worden toegegeven dat de haar gloedvol en krachtig geluid en wijze waarop de regeering gehandeld de begaafde violoncellist met zijn i heeft met het wetsontwerp belreffen- overheerlijk spel niet weinig bij- de de kustverdediging tot gegronde droegen. I critiek aanleiding zou kunnen geven. Ds. W. Bax Jr. bracht na afloop De voltooiing der kustverdediging iu hartelijk dank aan allen voor den 8 jaar blijft mogelijk. Niets belet im- mooien avond. Hij vergal daarbij niers ons na 4 jaar de uitvoering ter hand te nemen ook van die voorzie ningen welke nu tijdelijk achterwege wordeu gelaten. Aan de den forten te stellen eischen is bij de terugbrenging van liet bedrag van 25 op 12 millioen niets veranderd. Men heeft echter ai- lecu den aanbouw en de verbetering van de meest noodig geachte forten voorgesteld. De noodig geachte munitievoorraad voor de infanterie en bereden artille rie zal biimen een paar jaren voor de artillerie nog dit jaar aanwezig zijn. Schoten vaif den bond voor Staatspen~ De Regeering zal niet schromen, sioneering ee i openbare vergadering 1 maatregelen te nemen tegen de ern- in de zaai van café Staal, met den .-.tige bedreiging van de tucht bij le beer H. N. Schuitema uit Rotterdam' gor en vloot. Voorshands is ten aan- niet, welgemeenden dank te brengen aan Mej. Enschede, door wier vrien delijke en ijverige bemoeiingen dit concert tot stand was gekomen. „Vox Humana". De gemengde zangvereeuiging „Vox Humana" van hier, gaf gisterenavond eeue uitvoering voor de verpleegden in het gesticht Meerenberg. SCHOTEN. STAATSPENSIONEERING. Donderdagavond hield de afdeeling als spreker. De heer II. v. Leeuwen had op verzoek van het bestuur voor dezen avond de leiding op zich geno men en opende de vergadering, die goed bezocht was, met een woord van I welkom. Hierna kreeg de beer Schuite ma het woord, en betoogde in een kernachtige en vlotte rede bet groote J nut van Staatspensioneering, waar- j door duizenden, zoo uiel onbezorgd, dan toch zonder schrik den ouden dag konden afwachten. Daarna kwam spr. tot de ouderdomswet van minister T11I- ma, en stelde in het licht, dat door aanneming hiervan van Staatspen sioneering niets zou komen. De bewe ring, dat Staatspensioen zonder bij dragen te duur zou worden, wraakte spreker. Ons land is in enkele jaren aanzienlijk rijker gew orden. Ook ver hoogde successie in de zijlinie en liet verkoopen van enkele oude oorlogs schepen, zou de benoodigde middelen bijelkaar brengen. en van het personeel bij de Marine aam de commandanten de last ver strekt om de schepelingen die aanspo ren tot handelingen of gedragingen, welke een ïe: tel ijk of lijdelijk verzet belerteer.en en hen die aan zulke aan sporingen gevolg geven, tot ontslag voor te drogen en evenzoo te iian de len met degenen die zich solmldiig ma ken aan handelingen welke ten doel hebben demonstratie tegen van hoo- gerhand genomen maatregelen. Het karakter van strijdende ar beidersorganisatie druisciit zoozeer in tegen de eisohen van eenheid en discipline In een militaire organisa tie, dat Inderdaad in de ioeikomst met het tegenwoordige vrij willige rsstelsel gebroken en de samenstelling van het vlootpersoneel wel gezocht schijnt moeten worden in e:-ne müiti De aangekondigde Grondwetshei» zienlng zal gelegenheid bieden om de bezwaren welke tïinns uit constituti oneel oogpunt tegen een volledige op lossing der schoolquaestie rijzen uit den weg te ruimen. Inmiddels sciirijdl de Regeering, doende wat haar hand te doen vindt, geleidelijk voort op den weg van vrijmaking van het bijzonder onderwijs, met eerbiediging van de be ginselen, welke de Grondwet 'heeft gehuldigd. Het schijnt onbillijk den Minister van Financiën er een grief van te maken.dat het evenwicht tussehen. ontvangsten en uitgaven niet steviger is dan thans. Immers, wijzen de inkomsten een groot accres aan, het zelfde is het geval met de uitgaven, welke het gevolg zijn van wetten en organisaties, die vroeger in het leven werden geroepen. De voorstelling als ware het accres der middelen geheel opgemaakt in vele kleine verboogingen waarvan op den duur niets wordt gemehkt, is verer van juist. Een verrassing kan de voortzetting der opcenlenheffing voor niemand ge- woest zijn. Een verlaging van den suikeraccijns niet f 3 of f 2.50 acht de Minister van Financiën zeer onge- wenscht. Het ligt in de bedoeling der Regee ring een nieuwe Zondagswet aanhan gig te maken, zoodra zij hiertoe de gelegenheid zal vinden. Zooveel mogelijk wordt gestreefd naar een minimum-arbeidstijd van 6 uur voor de Departementsambtena ren. De Regeering staat op het stand punt dat het Paleis op den Dam Rijks eigendom is. Zij zal moeten afwach ten of het Amsterdamsöh Gemeente bestuur met eerbiediging van. clat standpunt op de zaak terugkomt. HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Vandaag zijn H. M. de Koningin eiü Prins Hendrik 12 jaar getrouwd. Op den 7en Augustus a.s. viert hel ko ninklijk echtpaar dus de koperen bruiloft. (Tel.) HOF EN ASCHWOENSDAG. „De Tijd" schrijft Dat bij het vaststellen van data voor Hofpartijen niet met ieders voor keur' kan rekening warden gehouden, zal iedereen wel begrijpen. Maar wij meeneu toch iu alle bescheidenheid te mogen wijzen cp hot onwenschelijke van het geven van een officieel diner aan de burgerlijke autoriteiten op Aseh-Woensdag, zooals Woensdag ge beurde. In kringen van Katholieken onder deze genoodigden heerscht dan ook over dit feit, naur ons bekend is, ernstige ontstemming. KAMERHUMOR. De N. R. Ct. schrijft: De 'heer De Stuers critiseert den mi< nister van Binnenlandsdhe Zaken over de dienstregeling in het Rijks museum,.. „Als ik minister was wat mij niet meer overkomen zal - De heer Roodhuijzen: „U kunt het niet weten.' De heer X.: ,,le ministro des beaux- 0ris.' De 'heer Y.: „de hoosaardige minis ter.' DE OECONOMISCIIE TOESTAND DER LANDARBEIDERS. De Staatscommissie voor den land» 1 bouw, wier rapporten en voorstellen betreffende den oeconomischen loe- stand der landarbeiders in Nederland in 1909 weiden gepubliceerd en wier j rapport betreffende het Landbou'.v- crediet in Nederland in 1911 ver scheen, is thans ook niet het overige gedc-clte van haren arbeid, het on derzoek omtrent den oeconomischen toestand cler landbouwers in Neder land, mede in verband met de ver schillende rechtsvormen, onder welke de grond wordt gebruikt, gereed ge komen en heeft daarmede haar taak beëindigd. Het is haar zoo schrijft de N. R. Ct. gebleken, dat ter aanvulling van de meer oeconomische en juridi sche beschouwingen, waartoe de haar verstrekte opdracht aanleiding gaf, een onderzoek naar het technische ge- deelte van het agrarische vraagstuk, 11J. het bedrijf en zijne modernisee- l'ing, hoogst wensclielijk was, wes halve zij zich ook hiermede heeft be zig gehouden. De resultaten van een en ander zijn vervat in de rapporten en voorstellen betreffende den oeconomischen toe stand der landbouwers in Nederland met bijlage, alsmede in het overzicht van het landbouwbedrijf in Neder land met bijbehoorend'2 schetsen, wel ke stukken in druk verschenen zijn. In de inleiding tot de bovenga?

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1