BEAU BROCADE TWEEDE BLAD YrUdag 14 Februari 1913 OM ONS HEEN No. 1665 Belasting op do puliliotro vermakslijkhedBi). Onlangs heb ik in deze rubriek me- dedeelingen gedaan over de belasting op publiek© -vermakelijkheden, die in verschillende gemeenten van om streeks gelijke grootte -als Haarlem beslaat of voorgesteld of maar ge- wenscht wordt. Dat onderwerp heeft Yoor ons Haarlemmers meer dan ge woon belang, omdat bij de behande ling van de gemeentebagrooting Bur gemeester en Wethouders van Haar-; leni de indiening van een voorstel tot invoering van een dergelijk© belas ting aangekondigd hebben, 't Is dus verstandig, ons langzamerhand in het geval in te denken, dat ook onze ge meente met deze nieuwe heffing zal worden verblijd. In mijn vorig artikel is een voor stel van Utrecht aangekondigd, dat nu dan ook verschenen is en wel na dere bespreking verdient, omdat het roet zooveel zorg is opgezet. Inder daad geeft dit stuk ecu vrij volledig overzicht over Ge geheele quacstie, het voor en tegen, de gemeenten waar de belasting is ingevoerd, met een verge lijkend. staatje van de opbrengst. B. en W. van Utrecht maken er geen geheim van, dat zij het voorstel doen tot versterking van de financiën: „de toenemende eischen, aan de ge meentekas gesteld, nopen tot het aan grijpen van iedere niet drukkende vermeerdering der inkomsten en het staat, naar wij meenen, vast, dat eene belasting op vermakelijkheden, die toch in hoofdzaak eene belasting is van weekle-uitgavcn, niet tot de druk kende lasten kan worden gerekend." Toch wordt nog bovendien naar een rechtsgrond gezocht nagenoeg alle openbare vermakelijkheden vor deren hetzij do'orloopend, hetzij van tijd tot lijd, bijzondere diensten van politie en brandweer. Sterk schijnt deze basis niet, omdat immers politie en brandweer hierbij optreden voor handhaving van orde en veiligheid, die een algemeen maatschappelijk be lang zijn. Voor Haarlem kan het ar gument., althans wat de brandweer aangaat, niet dienen, omdat de onder nemers van publieke vermakelijkhe den nu reeds de brandwachls, die zij achter de coulissen moeten heb ben, zelf hebben te betalen. Dan komen B. en W. van Utrecht tot bespreking van de argumenten tegen de belasting lo. dat de personen, die van het organiseeren van vermakelijkheden hun beroep maken, door deze belas ting hun inkomen zien verminde-ren, waardoor dc gelegenheden tot ver maak zullen verminderen en de ge meente minder aantrekkelijk worden zal 2o. dat muziek- en tooneeluitvoerin- gen als kunstuitingen niet tot de belastbare openbare vermakelijkhe den moeten worden gebracht. Maar Utrechts dagelijksch bestuur deelt die bezwaren niet. lien belasting van 5 pCt. der bruto-ontvangsten zal het publiek niet weerhouden van het bezoeken der vermakelijkheden, en daarom rneencn B. en W. zich niet schuldig te zullen maken aan de ver mindering van de gelegenheid tot het smaken van kunstgehot. Een grons trekken is niet mogelijk, omdat, zoo verklaren B. en W., „aan alle openbare vermakelijkheden de kunst in zekere mate dienstbaar wordt ge maakt". Na deze verklaring zijn, naar ik vermoed, alle orchestrions en elec- irischc piano's in Utrecht ui!. .'ank- Laarheid tegelijk in werking gebracht. Men meent voor de heele adminis tratie en contróle van de belasting r eiiilletcn DE VERMETELE. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy door C. D. 3) Iloezoo vroeg de korporaal gretig, want ondanks de opwinding van het kampleven in Derby, was do verbeelding der jonge soldaten van het leger van den hertog van Cumber land toch reeds meermalen geprik keld door de verhalen van de stout moedigheid des roovers. Wel, ik zei daareven, dat Sir Humphrey Challoner in den afgeloo- pen nacht beroofd werd van vijftig guinjes, hè zei bode Inch op fluis- terend-vertrouweiijkon toon. Nu, vanmorgen, toen mijnheer West op het raadhuis kwam, vond hij vijftig guinjes in de armenbus. En, wat verder? Wel, het is niet voor de eerste of tweede maal, dat zooiets voorvalt. De bolierikkon uit deze buurt, die van Brassiuglon of Aldwarlc, zouden nooit te bewegen zijn. een de hand op hem te leggen. De sohurk weet dat aan één ambtenaar genoeg te hieb- J>on (dit geluid hebben wij buiten Utrecht ook wel eens vernomen), en denkt een opbrengst te mogen ramen van 9000.— a f 10.000.—. Hel is Wei- als elders„vooral van do vrij talrij ke bioscopen kan een niet onbelang rijke bijdrage worden tegemoet ge zien". Een minderheid in hel Utrechtsehe College zou de heffing willen doen geschieden naar het bedrog van het eivtréogeld en liefst progressief stij gend naar rato van het bepaalde be drag, uit vrees dat anders de volks- vernvakolijkheden een groot deel van de belasting zouden opbrengen, het geen strijdig zou wezeu met het ka rakter van een luxe-belasting. Do meerderheid stelt daartegenover, dat dit te omslachtig worden zou en vooral, dat naar de gedachte van de hcelo verordening, de belasting wordt geheven van do openbare vermake lijkheden zelf en niet van de bezoe kers dier vermakelijkheden. Dit on derscheid, zou ik willen opperen, is evenwel zuiver denkbeeldig, omdat men er wel zeker van wezen kan, dat in Utrecht evenals overal de onderne mers van de publieke vermakelijkhe den do belasting door de bezoekers zullen laten betalen. Artikel 2 van de ontworpen verorde ning omschrijft wat er zoo al onder de belasting vallen zal tooneel-, bioscoop- en andere voor stellingen en vertooningen rnuziek en zanguitvoeringen, waaronder be grepen muziek door automatische in strumenten, en danspartijen café- chantants, tafelconeerlen en dergelij ke, optochten met muziek, liet open stellen van draaimolens, caroussels, hippodromes, luchtschommels, schiet tenten en dergel ij ko tot vermaak strekkende inrichtingen of toestellen wedstrijden, veld- en andere open luchtspelen, tentoonstellingen en voordrachten, wanneer zij gewinshal- ve worden gehouden of daarmede een vermakelijkheid verbonden is, waarop dezo verordening van toepassing is. Eigenaardig is het, dat bij nieuwe verordeningen telkens iets nieuws op dit gebied ontdekt wordtin andere verordeningen kwam ik de onderdee- lcn „optochten met muziek" en „tafel concerten" nog niet tegen waar schijnlijk zijn ze hier opgenomen, om dat zo in een studentenstad vaker dan elders voorkomen. Vrijgesteld zullen zijn de vermake lijkheden, die de gemeente zelf geeft, dia tijdens de kermis, waarvoor toch al staangeld geheven wordt, die waar van de opbrengst Strekt voor een lief dadig doel, voorts volksconcerten voor lagen entreeprijs, en dan n<\g muziek- en zanguitvoeringen, Vertoontngen en voorstellingen, die op den openbaren weg niet langer dan gedurende een half uur op dezelfde plaats worden gegeven. Misschien zijn daarmee bij voorbeeld serenades bedoeld, maar uit de toelichting blijkt dat niet. Iets vreemds is er in de bepaling, dal wanneer volksconcerten worden gegeven ter ontwikkeling van minder- gegoeden, de belasting alleen dan niet vcischuldigd is, wanneer in de locali- teit geen verversciuiigen of andere zaken te koop worden aangebeden. Er zal dus op de volksconcerten in Tivoli geen kop koffie mogen worden ge dronken De maatregel is goed be deeld en strekt tot hel tegengaan van ontduiking, maar hij klinkt wat won derlijk. Het bedrag van de belasting wordt voorgesteld op 5 procent van de on zuivere opbrengst; voor een optocht met muziek per muziekkorps en per uur of gedeelte van een uur/1,. met een minimum van 2.50, voor het heb ben van een automatisch muziek instrument 1 per maand voor an dere openbare vermakelijkheden (wed strijden, tentoonstellingen, enz.) voor elke 100 M2. van de voor het publiek bestemde ruimte 0.25, met een mini mum van 1 en een maximum van f 10, wanneer zij in de open lucht ge houden worden en, zoo niet, voor elke 50 M2. of gedeelte daarvan 0.-50. Du ren de vermakelijkheden langer dan veertien dagen, dan wordt de belas ting voor den verderen tijd op de helft best en drijft zijn schandelijk beroep met de meeste onbeschaamdheid. De droes! mij dunkt, dal hetbe- rcep bij slot van rekening nog zoo 'schandelijk niet is. Hoe ziet de vent er uit Niemand heeft ooit zijn gezicht gezien, ofschoon zijn figuur aan velen op de heide bekend is. Hij is altijd naar de laatst© mode gekleed, waar óm de dorpelingen hem Beau Brocade genoemd hehben. Sommigen zeggen, dat hij een vermomde prins is,"hij draagt steeds een masker anderen dat hij de pretendent, Karei Eduard Stuart is weer anderen beweren' dat zijn gezicht door de pokken geschon den is. en eenigen dal hij een varkens snuit en czelsooren hoeft, dat hij met. haar bevlekt is als een hond, of wel dat hij blauw vel lieeft als een aap. Maar niemand weet het rechte en al wilde ook de helft van de helbewoners hulp verkenen, dan kregen we hem nog niet. Een mooie geschiedenis, mijnheer Inch, lachte do korporaal, en is er geen premie gestold op do gevan genneming van dezen harigon, blauw- huidigen prins met do varkenssnuit, onder vermomming van oen struik- roover Zeker een belooning van hon derd guinjes, antwoordde Inch, zóó zacht fIuisierenddat het bij het sui zen van den wind bijna onhoorbaar Verminderd. Maar duren miizielt- en' zanguitvoeringen, danspartijen en op tochten, tot na middernacht, dan worden do kosten met 50 procent ver hoogd. Ec-n prikkel voor de Utrechte naren, om op behoorlijken tijd naar bed te gaan. Men ziet, dat in 't algemeen dezo Utrechtsehe ontwerp-verordening nog al goedaardig is. Dat blijkt ook uit de vergelijkende cijfers, Een stad van veel kleiner omvang, als Leeuwarden, bereikt hetzelfde cijfer, Nijmegen, dol maar half zoo groot is, gaat er mot een bedrag van 11.400 zelfs ver boven. Wij wachten nu maar af, wat het Haarlemsche ontwerp ons heeft toe gedacht. Niet, dat we er haast mee hebben, volstrekt niet. Andere dingen blijven naar onzen smaak wel wat lang op 't Stadhuis, maar deze heffing kan onzent weg© nog wel een poosjo wegblijven. Als de fiscus niet brandt van verlangen, om de nieuwe heffing in te voeren, wij publiek heelemdal niet 1 J. C. P. Buitenlandse!: Overzicht Do BaflksnkvuSkaan. Er is weinig nieuws uit den Bal kan. De oorlog is wel hervat, maar druk gevochten wordt er -liet. Van do oorlogsvelden. De strijd om Adrianópel. Uit Sofia wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind: „Dinsdagnacht deed het garnizoen van Adrianópel opnieuw een uitvni in het Z. O. Tij dens de kanonnade over en weer na derden sterke Turksclie troepen in de duisternis tot honderd passen van. de Bulgaren. De Bulgaren sloegen cl© Turken echter terug door een tegen- bajonetaanval. De Turken trokken zich daarna in de vesting terug." Dc Bulgaren schatten de Turksche verliezen in dit gevecht op 1009 man. Uit Konstautinopel wordt gemeld, dat de Turken zich in hun posities wisten te handhaven, „hoewel de aan val der Bulgaren onverwacht kwam". De berichten spreken elkaar dus te gen, wie heeft nu aangevallende Turk of de Bulgaar? Ook wordt nog uit Turksche bron gemeld, dat 't bombardement van Adrianópel slechts zwak wordt voort gezet. De Bulgaai'sche regeering zal met do generaals van de legermacht voor Adrianópel overleg plegen over do mogelijkheid om gevolg te geven aan den wensch der mogendheden, dat aan de buitenlandsche kolonies ver lof wordt verleend om de belegerde stad te vertalen. Bij Tsjataldja is niet veel meer gevochten, dc posi ties zijn vrijwel onveranderd. Er hebben slechts kleine schermutselin gen plaats. Uit Turksche bron wordt geroeid, dat de Turken, na dc landing van troepen te Sjarkeni, 150 aldaar wch tiende Christenen hebben vermoord. Deze Turksche landingstroepen stonden onder bevel van Envcr bey. Tussclien Griekenland en Bulgarije. In Griekenland neemt de onrust loe, omdat de vrees, dal Bulgarije 't bezit van Saloniki, Sevres, Drauna en Xanlhi aan dc Grieken zal betwis ten. De Griekscho ministers zwijgen veelbeteekenend. Om tot den vrede te komen. Uit Weenen wordt aan de „Vossi- sche Zeiturig"" geseind„In de laatste conferentie der ambassadeurs in Lon den is het Turksche aanbod tot het hervallen van dc vredesonderhande lingen ter sprake gekomen. Het is echter buitengesloten, dat dc ambassadeurs een interventio der grootc mogendheden ten gunste van den vrede in Turkschen geest zullen aanbevelen, zoolang niet Turkije liet afstand doen van Adrianópel, zooals dit door de mogendheden verlangd is in de collectieve nota, tot den grond slag rnaakt van zijn eigen voorstel len. Dit weigerend antwoord is den gevolmachtigde van de Porte in Lon den nog niet overhandigd, omdat dit besluit eerst goedgekeurd moet wor den door alle kabinetten. De vertrouwensman van de Turk sche regeering, Ilakki-Pasja, is over Boccharest naar Berlijn vertrokken. Van daar keert hij naar Weenen te rug en gaat vervolgens naar Londen. Omtrent het doel van zijn reis is tot nu loe door de Turksche regeering nog niets medegedeeld, nog niet eens, of dezo zending al dan niet officiëel is. Men veronderstelt echter, dat zijn reis meer informatorisch zal zijn. en dal hij vooral in Londen inlichtingen zal geven." De verwachting is, dat Turkije met nieuwe vredesvoorstellen zal komen. was. Honderd guinjes voor de ge vangenneming van Beau Brocade. De korporaal deed een langgerekt, beteekenisvol gefluit hooren. En niemand moedig genoeg om het te beproeven vroeg hij spot tend. Bode Inch schudde treurig het hoofd. Niemand kan het alléén doen, de sohurk is even slim als dapper, en... Maar hier werd zijn rode plotseling afgebroken. De woorden bestierven oji zijn lippen zijn bel, het toeken zijner waardigheid, viel met een ge weldigen smak op den grond. Over de eenzame heide klonk een lange, luide lach, vroolijk en helder als het geluid van een zilveren gong een lach die ioroand's hart goed deed, de lach van een vrij man, van een man met con gced geweten, van een man die een jong hart heeft behouden. Do deftige Inch draaide zich lang zaam om de jonge korporaal deed eveneens en beiden overzagen de hei de ook het geduldige troepje solda ten, allen richtten ze hun oogen naar hetzelfde punt, voorbij de smederij van John Stieh, geen vijftig meter •van hen af. Daar stond, duidelijk af- geteekend tegen don bewolkten hemel, do elegante figuur van een ruiter te paard. Het paard, een glimmende, kastanjebruine volbloed, vervulde de harten der soldaten met jaloezie en begeerte. Zijn berijder, een jeugdige, Bultjarys en HosmenlS. Uit Weenen werd aan het „Berliner Tageblatt" geseind: „De stap van Oostenrijk-Hóngarije in Sofia betref fende de Roemeensche eischen heeft plaats gehad. De Weensche regeering heeft de Bulgaarsclie regeering don raad gegeven, zoo spoc-dig mogelijk tot eensgezindheid te geraken met Roemenië. De actie van de regeering in Weenen is in zeer voorzichtigen vorm gehouden, om den indruk van een pressie te vermijden. Volgens do „Neue Freie Presse" wordt in diplomatieke kringen mede gedeeld, dat de mogendheden van het Drievoudig Vc-rbond Bulgarije zullen aanraden, dc vestingwerken van Silistria te sloopen en dan Silislrla af te. slaan aan Roemenië hiermede te vreden zal zijn. Gd revolutie in Mexico. Er wordt_ geducht gevochten I Toen Woensdagavond de strijd overal voor één nacht werd gestaakt, scheen de pretendent voor den presi- dentszetel Diaz eenig voordeel te heb ben behaald. De slad was blijkbaar door hem, op de troepen van den pre sident Madero, vermeesterd. Madero bleef niettemin optimistisch. Hij ar- beidde in het paleis in grootc ge moedsrust, terwijl het bombardement van 't paleis hardnekkig voortduurde. De verliezen gedurende beide da- Ïen worden geschat op 300 dooden en 500 gewonden. Donderdag is de strijd weer voort gezet. Tot een beslissing is 't nog niet gekomen, wel wordt geseind: „De granaten vlogen bij massa's door de lucht. De opstandelingen bleken uit stekende artilleristen te zijn en heden met hun zwaar geschut verwoeden te genstand aan de federalen. De bewo ners der stad zijn gevlucht of houden zich schuil in hun huizen." Te één uur 's namiddags schenen de opstandelingen een kleinen voor sprong te hebben gekregen. De batterij van de regeerlngstroepen voor het Britsche gezantschap werd hevig on der vuur genomen en te twee uur maakten de rebellen een flinke voor- waartsche beweging. Zij brachten toen n.l. een batterij een eind vooruit en begonnen de federale batterij voor de kerk San Diego te beschieten. Te half drie hield het vuren aan weerszijden even op. Naar het heet te, waren de opstandelingen toen meester van liet slation San Lazaro. Het artillerie-duel is te half vier weer hervat, toen is weer geschoten in de richting van het paleis. Er moeten onlusten uitgebroken zijn to Veracruz, van waar de regeenng zelfs de politie naar de hoofdstad re- quireerde ter onderdrukking van den opstand van Diaz. De rebellen moeten het Colonla- elation van den nationalen spoorweg' in het centrum van de hoofdstad, in brand gestoken hebben. De schade wordt op een millioen gulden ge schat. Blijkens een telegram uit Mexico is dtusschenkomst der diplomaten zon der resultaat gebleven, d3ar presi dent Madero heeft verklaard, dat Diaz' zich onvoorwaardelijk moet overge ven. Het vechten zal dus voortduren tot de beslissing gevallen is. Daar heden voor een hervatting der vijandelijkheden wordt gevreesd zijn 6U0 Amerikanen en vreemdelingen uit de hoofdstad gevlucht. Zij hebben zich naar hun buitenhuizen begeven, waar het gevaar minder groot is. Tal' van Amerikanen en vreemde lingen hebben uit vrees voor den ko gelregen, toevlucht in de ambassade gezocht. Voor eenige honderden vluchtelingen vond de gezant plaats. i-Iet ministerie te Washington heeft besloten, dat president Taft, voor het geval de toestand zoo ernstig wordt, dat de landing van Amerikaansche troepen noodig zal zijn, een bood schap aan het Congres zal zenden, alvorens tot dien maatregel over tc gaan. Men gelooft, dat het voor het oo- genblik voldoende is, dat vier oor logsschepen naar Vera Cruz en twee naar de kust van den Stillen Oceaan worden gezonden. De haat tegen de Amerikanen is evenwel sterk. Twee officieren van •den kruiser „Denver" zijn door 't volk op straat lastig gevallen. Dc Cubaansche regeering heeft de kruiser „Cuba" met infanterie en ar tillerie aan boord, naar Mexico ge zonden ter bescherming der Cubanen. Allerlei. Een nederlaag voor de Duit- sche regeering. In debegrootingscommissie van den Rijksdag werd een voorstel van het Centrum dat een twee-jarigen diensttijd voor de mariniers en dc marine-artilleristen wettelijk wildo zien vastgesteld aangenomen, niet tegenstaande admiraal Perplitz na mens de regeering hiertegen de meest ernstige bedenkingen had ingebracht. Vóór stemden het Centrum en dc so ciaal-democraten. Bovendien dreigt nog een nieuwe nederlaag. In dezelfde begrotings commissie verklaarde de minister van hoog-opgerichte, breedgeschouderde figuur, van wien elke beweging kracht van spieren en lenigheid van leven verried, was een waar model van rust en gratie. Zijn hoofd, met een zwart masker bedekt, droeg hij fier en stout moedig. Het was inderdaud een mooie schilderij om naar te zien; boven hem die bewolkte hemel, met plekken blauw er door heen, als een rijk ge welf, rondom de goudkleurige brem en do purperen heidebloesem, terwijl in de verre verte, als een wazige ach tergrond, de met groen bedekte heu vels en massieve rotsen van Derby zichtbaar waren. Zoo mooi was het tableau, dat zelfs de flauwe Septemberaon door do wol- _ken heendrong, om een blik te werpen 'op dat fraaie beeld van 18de-ccuw$cho ridderlijkheid, en even toefde wellicht om nog eenmaal dien vroolijkon, ge lukkigen lach te hooren. Plotseling kwam er een windvlaag, de zon verdween, de soldaten lier- ademden, en voordat Inch of de kor poraal begrepen hadden, dat de schil derij van vleesch en bloed was, ver dwenen paard en berijder ginds over de heide, over brem en braamstruiken en bloeiende erica, terwijl zelfs geen stofwolkje den weg aanwees, dien zij genomen hadden. Nog eenmaal uit de verre verte, alsof het uit een sprookjesland kwam, hoorde men de echo van een zilveren klank, het geluid van dien dwazen, marine, 'dat hij zou aftreden, wan neer een voorstel van het Centrum aangenomen werd, dat beoogt aan marine-officieren de tafelgelden al leen uit te keeren, zoolang zij op zee zijn en niet in dc haven stilliggen. Te gen deze wijze om een beslissing naar zijn zin af tc dwingen, protesteerde het Centrum zeer sterk, evenals de woordvoerder van de sociaal-demo craten, die eveneens voor het voorstel zijn. De kans. dat het voorstel wordt aan genomen mpet groot zijn. En dan Leg er hervorming in België. De Karner is de beraadslaging over de legerhervorming gisteren begon nen. Op verzoek van den ministor-presi- dent,. waarnemend minister van oor log. ging de Kamer in geheime zit ting, ten einde mededeelingen van in ternationalen aard, die een geheim karakter dragen, aan te hooren. Maar zoover is 't nog niet gekomen, want een nader telegram meldt: De verklaringen van den minister president kondén niet in besloten zit ting worden afgelegd dat zal nu heden. Vrijdag, geschieden omdat vele leden weigerden zich gohefm- houding te laten opleggen, waardoor een tumult ontstond. Vil Engeland. I-Iet Hoogerhnis heeft, na een drie- daagsch debat de wet op do scheiding van Kerk en Staat in Wales met 252 tegen 51 stemmen verworpen. liet Fransche ministerie. Het schijnt thans vast (e staan, dat Poincaré, de nieuwe president, na zijn optreden op 18 dezer tot Briand het verzoc-k zal richten om met zijn arnbtgenooten in functie te blijven. Briand zal zich vermoedelijk naar dien wensch voegen. Binnenland TWEEDE KAMER, Over de zitting der Kamer van gis teren valt niet veel meer te zeggen, na de gewichtige beslissing over ar:. 59 en 62 van de I n v all d it e is - wet ge nomen, door de verwerping van her amend. Treub, lot aanvaarding van een eenüeidsrente voor de uitkeerin- gen. Wij hebben reeds gemeld, dat de heer Duys daarna een vijftal amende menten toelichtte van de solaal-demo cratische fractie, om het Duitsche stelsel, wat betreft het begrip van „in validiteit" vollediger toe te passen. Door de heeren De Klerk en Teen stra werden die amendementen, al thans in hoofdzaak, warm onder steund, vooral wat betreft de terug brenging van den eisch, dat do inva lide, om rente te verkrijgen, niet mi staat moet zijn meer dan 1/3 van zijn vroeger loon. als valide arbeider re verdienen. Ook zij wilden dit tot rp 1/2 zien teruggebracht. de heer Teerstra speciaal met het oog op de lamd- en tuinbouw-arbeiders, die ook overigens bijna nooit voor rente zou den in aanmerking komen als men de eischen van 't ontwerp stelde, d'ie de heeren Duys c.s. wilden verzwakken. Minister Talma bestreed al de vijf amend. behalve 't ééne, dat van het vroeger „beroep" in stede van. de vroegere „bezigheid' wilde zien ge sproken. Dat was een verbetering en hij nam dit over. Maar noclv 't vcor invaliditeit doen gelden van „ouder dom" op zichzelf en niet blijkend uit bepaalde gebreken, noch het in de gevolgen niet te overzien© terugbren gen van den eisch der Arheitsfahig- keit van 1/3 tot 1/2, dat meer van sentiment dan van een juisten blik op de realiteit getuigde; noch de zooge naamde verduidelijking iin de om schrijving van den. arbeid of de be- paliffig dat de rente voldoen moet aan den eisc.h. van 't bij tabel voor iedere gemeente vast te stellen miiniimuin- levensonderhoud, vond genade ki 's Min. oog. Hij verdedigde zijn stelsel als voldoende en billijk en aan te be-1 velen om de arme oude arbeiders te bewaren \oor beroep op 't armbestuur, door hen recht le geven op een u.tkee- ring. waarvoor zij zelf hebben bij gedragen. Heden wordt het debat voortgezet. Door den voorzitter werd gisteren voorgesteld de moties van de heeren Troelstra en Goeman Borgesius om over do werking der risico-overdracht bij de ongevallen-verzekering een rapport van de RijiksverzoUerings- bank of eon onderzoek door een speciale commissie te vragen, na de Invaliditeitswet aan de orde le stellen. Daar echter Minister Talma zich vroolijken lach. Beau Brocade, zoowaar als ik leef! mompelde Inch ademloos. DesmidsevanJohn Stich. Ook John Stich had dien lach ge hoord hij liet zijn werk even rusten, richtte zich op en leunde met den zwaren hamer op het aambeeld, ter wijl een vroolijk© lach over zijn ge bruind, ruig gezicht gleed. Daar gaat de kapitein, zoide hij, ik ben benieuwd wat hem drijftmisschien de soldaien, voeg de hij er met een zuchtje bij. Onze kapitein houdt niet van soldaten. Hij zuchtte nogmaals, toon hij zijn oog vestigde op den jongen man, die op de ruwe houten bank, tegenover hem, gezeten was, het hoofd op dc hand geleund, terwijl de blauwe oogen droevig voor zich uitstaarden. De kleeding van dien jongen man was gelijk aan die van John Stich grove sajetten kousen, een dik wollen hemd, met hoog opgestroopte mouwen over mooie, gespierde armen, en een groot, vettig, veelgedrugen sohootsvel, waar aan men het ambacht van den smid lean zien. Alhoewel gezicht en handen met vuil bedekt waren, zou een nauwkeu rig opmerker toch spoedig hebben gezien, dat deze zelfde handen slank en fijn gevormd waren, de vingers lang, de nagels goed verzorgd, terwijl Onze Lachhoek Iemand tracht op een diner gratia advies te krijgen en zegt tot een di-k- ter-gast Jk ken een man, die zóó verschrik kelijk last van neuralgio heeft, dat 1 ij het niet uit kan houden en schreeuwen moet van nijn. Wat zoudt gij in zulk een geval doen, dokter? Ik veronderstel, antwoordde de dokter, dat ik óók van pijn zou schreeu wen. bereid verklaarde om een onderzoek in dien geest der motie-Borgesius (door een commissie dus) te doen instellen en de uitslag daarvan aan de Ka/méh mede te dealen, waren de beide voor stellers voldaan en dankbaar trokken zij beiden hun motie in, die dus van de baan zijn. Bepaald is dat Vrijdag 21 dezer ee nige wetsontwerpen in de afdeeiir.geni zullen worden behandeld, zeodat er dien dag geen openbare zitting is. DE MISDAAD TE TILBURG. Te Tilburg heeft de in arrest geno men I-Ioosemans bekend, zijn kind Zondagmiddag in het riviertje de Lij met opzet te hebben verdronken en ook zijn vrouw in het v. ter te heb ben gegooid om haar te dooden. De echtelieden Hoosemans woonden te Berkel. De verstandhouding was slecht; dikwijls vielen er harde woor den en klappen, ook als gevolg van verwijtingen over let kind, dat onge veer 9 maanden oud is. Hoosc-mans heeft Zondagmiddag zijn vrouw, ter wijl zij het kind op de armen droegi onder voorgeven naar zijn familie te Tilburg te gaan, gebra.l.l langs bet riviertje, waar hij de daad volvoerde. I-Iij moet reeds eenig© dagen met dit plan heibben geloopen. VEREENIGING „SLOT LOEVE- STEIN". Te 's-Gravenhage is opgericht de Vereeniging Slot Loevestein. Deze vereeniging stelt zich ten doel om liet inwendige van het slot Lceve- stein zooveel mogelijk in zijn ouden toestand terug ie brengen en te stof- feeren. zoodat het publiek zich een voorstelling zal kunnen maken, hoe deze staatsgevangenis er ongeveer heeft uitgezien tijdens het verblijf al daar van Hugo de Groot. Tot leden van de technische com missie voor de inwendige inrichting van het slot werdien benoemd de hee ren J. A. Frederiks, H. Pb. Gerritsen, prof. dr. W. Martin, en jhr. B. W5 F. van Riemsdijk. De minister van oorlog heeft reeds toezegging gedaan aan de vereeni ging nadat deze zal zijn konirJklijk goedgekeurd, onder bepaalde voor waarde te zullen vergunnen een ge deelte van het slot in den ouden toe stand, voor zooveel mogelijk terug le brengen en voor het publiek toeganke lijk te stellen. WERKSTAKING GEëlNDTGD. Men meldt uit I-Ioogezand aan de Tel.: De werkstaking op do aardappel meelfabriek le Scharmer is geëin digd. Het loon is verhoogd van f 1.25 toi f 1.40. DE ANNEXATIEPLANNEN TE AMSTERDAM. De Tel, meldt: Naar wij vernemen zijn de annexa tieplannen, beoogenu© Watergraafs meer, het grootste bebouwde gedeel te van Sloten en een stuk van Zaan dam te brengen onder de gemeente Amsterdam, weer bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die er de laatste hand aan leggen. De stukken waren eenige maanden geleden naar het gemeentebestuur van Amsterdam teruggezonden tot het aanbrengen van ernkeie wijzigingen. Een drietal weken geleden zijn ze geretourneerd. Binnenkort zullen 2e nu aan de daarbij betrokken gemeentebesturen worden gezonden, die voor de verdere afwikkeling zuilen hebben zorg te dragen. Het ligt in de bedoeliing tegen 1 Januari 1915 deze uitbreidSiijg dei- gemeente Amsterdam tot stand te brengen. KERKDIEVEN GEARRESTEERD. Op aanwijzing van een laoskbedisru de ie Breda werden Dinsdagnamid dag door de polïLe aldaar, gearres teerd twee Belgen, B. on D die ver- het gezicht, hoe angstig en bedrukt het er op dat oogenblik ook uitzag, nochtans een uitdrukking vertoonde als van een dre gewoon is te bevelen en die zijn trots nog niet heeft afge legd. John Stich keek even naar hem, ter wijl een schaduw van bezorgdheid en medelijden zijn eerlijk gezicht ver duisterde, De smid was geen man van veel woorden hij zei dan ook nu niels, maar liet het vroolijk geluid van zijn hamer op het aambeeld dooi de smidse weerklinken. Doch al was John Sticii wat traag in het spreken, zijn gehoor was des te scherper, en onmiddellijk had dit den doffen tred van het troepje soldaten opgevangen, dat met den korporaal door «je modder kwam aanzetten, na Inch bij 't kruis punt te hebben verlaten. Pstfluisierdc John haastig, op het vuur wijzend. de blaasbalg gauw Ook de jonge man was verschrikt opgesprongen. Zijn oor, het oor van een vluchteling, geoefend in het op vangen vun elk geluid dut gevaar aankondigde, was even waakzaam als dat van den smid. Met plotselinge in spanning wist hij zich 1© bedwingen met vasten wil greep hij de zware blaasbalg, dwong zijn oogen tot een onverschilligen blik naar de deur en zijn lippen tot het neuriën vazi een vroolijk boerenlied je.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5