IÏË1ER tali TWEEDE BLAD Maandag 17 Fobruarl 1913 Buitenlandse^ Overzicht De Balkan-vulkaan. Turküs verlangi naar flsa vreds Do Turken verlangen om velerlei re denen naar vrede. Op het oorlogsveld behalen ze geen roem, althans de groote wapenfeiten, die do kansen doen kceren, blijven uit. En,., er is nog altijd nijpend geldgebrek. De „Echo de Paris'' beweert, dat aan Makki pasja opgedragen is te Londen de volgende oplossing voor te stellen Turkije staat aan de gealli eerden het geheele gebied tot aan de lijn Midia-Enos af. A'drianopel blijft echter een onafhankelijke Moharnmc- daansche gemeente. Eien vertegerwoordiger van do „Tenips" had (volgens de Maandag Cl.) een interview met Hakki pasja, die verklaarde, dat hij geen officieele! missie had, maar eenvoudig door dej Turksche regeering naar zijn collega's te Londen gezonden was, om hen met; zijn ondervinding en kennis bij te staan bij dé quae sties, die bij de vre desonderhandelingen ter sprake kwa men. Iiij herhaalde, dat Turkije vast houdt aan het bezit van een gedeelte van Adrianope) en van de eilanden in üe Aegeïsché Zee. He indruk op do kanselarijen van Europa blijkt niet! ongunstig, en het schijnt, dat liet mo-| gelijk is een vredes-fonnule op deze grondslagen te vindon. Hakki pasja voegde daarbij, dat Tur kije overigens niet geheel en al a'un do genade van dea overwinnaar is over-: geleverd. Adriaropel, Janina on Skoe- tari kunnea nog lang stand houden en do verbondenen zijn aan het einde hunner hulpbronnen en er niet zeker van Koiislantiricpel te kunnen binnen-, trekken, llij eindigde met zijn vertrou- 'Wen uit te drukken in Europa, om Turkije hulp te verleenen, ten einde een rechtvaardigen en eervollen vrede te sluiten. Van de oorlogsvelden. Omtrent öc mislukte landing der Turken bij Tsjarkeu] wordt door de „Agence Bulgare" de volgende nadere bijzonderheden ge meld: Terwijl hel gevecht bij Boelair in vollen gang was, trachtten de Tur ken 2 K-M. van Tsjarkeuj te landen. Op den Ssten Februari brachten n.i. 40 transportschepen en een groot aan tal zeilschepen, een landingscorps, on der bescherming van 7 of 8 pantser schepen daarheen. De transportsche pen gingen iu drie colonnes liggen achter de oorlogsschepen, wier man schappen landingsbruggen legden. Daarop begon de ontscheping der .troepen. De Bulgaren, die Tsjarkeuj bezet Jiieldcn, openden het vuur op de Tur ken. De Turksche oorlogsschepen vuurden onafgebroken op do Bulga ren, evenwel zonder succes. Op Februari werd de ontscheping voortgezet. Acht bataljons werden aan land gebracht, terwijl 15 a 20.000 man op de transportschepen bleven. De Turken namen een stelling in ten N. W. van Tsjarkeuj tot aan Gei- baïidëren. In den namiddag sloten de Bul- gaarsche troepen in drie colonnes de flanken van de Turken in en nood zaakten zij dezen door een bajonet- aanval zich terug re trekken naar de zee. Tijdens het gevecht poogden dc Turksche transportschepen tweemaal dc kust te naderen, zij werden tel kenmale door de Bulgaarsclie artille rie tut fléii icrugLocnt gc-nuoazaakt. De 'lurken leaen belangrijke verlie zen. Op net slagveld werden 1000 Uoo- den gevonden. ui Tsjataldja, Uil Konscantmop-el werd aan de „Berliner Mcrgenpost" geseind „Vol gens de meaning van vaklieden zal een ouensiei opireuen van de lurken bij uo isjataiu ja-linie, tengevolge van dc kolossale terreinm oeilijkheden geen i kans van Slagen neppen. Aiui üe ;>ii(r- mora-kust is het olfenèic-r optreden der Turken "tot nü toe volkomen mis lukt. in ue laatste geveenten bij Doe- lair en Sarkeuj leden de Turken, on eer. groove verliezen, ernstige nederla gen, Jioofazakelijk dóór de tuchteloos heid van de Arabische hulptroepen, doen ook door den weinigen lust van de eigenlijke Turksche troepen om te vechten." liet officieele Turksche rapport over (de krijgsoperaties, Zaterdag gepubli ceerd, zegt, vólgens een telegram aan de Courant ,dat do vijand, wiens de tachementen door do Turksche troe pen van de westelijk gelogen hoogten van Kalfakeuï (eenige tienlallen mij len ten westen van do Tchallalja-linle en ten noorden van de stad. Tchaltalja gelegen) werden verjaagd, gedurende den nacht een bajonet-aanval deed tegen do Turksche troepen, die den aanval dapper beantwoordden en den vijand terugwierpen. Volgens de laatste berichten moet er bij Borilair weer opnieuw gevochten worden. 't Bèlegvan Adrianope). :t Beleg duurt nog steeds voort. Dank zij de bemiddeling der mogend heden mogen de vreemdelingen thans de belegerde stad verlaten. T Beleg van Skoetari. Uit Cetlinie werd aan de „Berliner Zeitung am 'MiMag"'geseind: De Monfconegrijinsc.he artillerie heeft de beschieting van de statli Skoetari, met clo citadel, voorstad en veklverster- klingen hervat. Door de Turksche ar tillerie werd lveb bombardement .slechts zwakjes beantwoord. Thans worden voorbereidingen getroffen, tot een lie-rnieuwden aanval op. Brediilza, in 'hot zuiden van Skoatari. Don eer- i eten stormloop van de Monleuegnjn- ècke en Servische troepen op Breü'it- za hebben de Turken teruggeslagen". Uit Konstantinopel wordt aan de Maandag Ct. geseind, dat 16000 Mon- tenegrijnen aan den aanval op den Tarabosch deelnamen. De Turken sloegen den aanval krachtig af. De Montenegrijnen verloren GOOD man aan dooden en geworden en lieten 6 ka nonnen in handen der Turken. Een oorlogschip vergaan. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps" geseind, dnt de kruiser „As- sar i Tewfik" bij Midia schipbreuk heeft geleden en als verloren moet wor den beschouwd. Nader seint rneD aan de Maandag Ct. uit Sofia De Turksche kruiser „Assar-i-Tew- fik", onder wiens bescherming de po- ging gedaan werd om bij Podina Turk sche troepen te ontschepen, stootte op 'een door de Bulgaren gelegde nnder- zeésclie mjjn. Hen dientengevolge ern stig» averij op en strandde. Een deta chement mijner:leggers en een kustbal- terij vernielden 't schip totaal en deed liet zinken. Een Turkseh transport schip, dat deelgenomen had aan de ontscheping te Charkeui, zouk met do bemanning, tengevolge der schoten van de Bulgaarsclie artillerie op twee kilometer ten Zuiden van bovenge noemde plaats. Servische gewonden. Het Iialiaansche hospitaalschip „Re- gina dTfalia". dat tijdelijk aan Servië, is afgestaan, ir te Salon.ikï uit Durazr zo aangekomen. Het had aan toord 250 gewonden of vermoeiden en 8'JJO pa tiënten aan typhus, longontsteking enj darm-liatarrh. De zieken werden dade lijk naar den trein overgebracht met bestemming naar Servië, bij koud weer en sneeuwbuien. De ambassadeur s- conferentio. Uit diplomatieke kringen te Londen wordt vernomen, dnt de bijeenkomst der ambassadeurs in hoofdzaak zich bezig hield met het laatste voorstel van Turkije betreffende een tusschenkoinst der mogendheden, Eveneens werd de .verhouding tus'scheh" Roemenie en Bulgarije besproken. Men schijnt, van plan te zijn zoowel te Sofia als te Boe- charest tol matiging aan te sporen bij liet zoeken naar een oplossing der tus- achen beide slaton hangende quaes- ties. Ee revolutie in Mexico. Volgens de laalslc berichten werd de strijd tusschen federalen en rebel len nog steeds met gruote verbittering voortgezet en waren aan boide zijden reeds massa's gevallen als slachtof- iers van den burgeroorlog. En de ma- tcriêcle schade, die thans reeds doos- het wilde schieten, waarbij zelfs de gezaptschapsgchouven niet worden gespaard, is veroorzaakt, schijnt zelfs niet to becijferen. Volgens berichten, te Washington ontvangen, wordt door personen die gerekend mogen worden van den mi litairen toestand op de hoogte te zijn, verklaard,, dat de federalen, ofschoon zij .voortdurend nieuwe troepen in liet gevecht brengen, toch niet merk baar in sterkte te winnen, doordat zulk een groot aantal manschappen, aan hun zijde buiten gevecht worden- gesteld. Alsof de 'ellende nóg niet'groot ge noeg is wordt de stad ook nog lie vig geteisterd door hongersnood en ziekten. Federalen en opstandelingen maken zich ml. meester van de aan wezige levensmiddelen, zoodat do rus tige burgers zich zelfs do alieriioochg- sfce levensmiddelen niet meer kunnen verschaffen. In de hoofdstraten liggen de ge sneuvelden nog op dezelfde plaats, waar zij eenige dagen geleden geval len waren. En het Roode on het Wit te Kruis, die de ellende der gewonden trachten te verzachtc-n, hebben wei nig genoegen van hun rnensclilieven- den arbeid, hun ambulances zijn n.l. reeds eenigo malen beschoten Han del en verkeer staan natuurlijk ge heel en al stil. „Sedert de dagen der Parijsché commune aldus da Was- hingtonschc berichtgever van dc „Ti mes" „heeft nog geen siad zoo deer lijk geleden onder de treurige gevol gen van een burgeroorlog als de on gelukkige stad Mexico.'* Een telegram berichtte, dat Madero zijn ontslag had genomen en dat hij opgevolgd zou worden door de la Bar- ra. Die mcdedeeling blijkt op een misverstand te berusten. Wel heeft de meerderheid van den Senaat den president trachten over to halen om zijn ontslag te nemen, of hij evenwel voor dien aandrang is gezwicht wordt niet gemeld. Madero stolde Diaz een wapen.stil stand voor, maar dit verzoek is afge slagen. De Amerikaarischc regeering schijnt vborloopig mi'it veel voor een tussclicn- konist'te gevoelen. President Tuit, dio nog slechts korten, tijd aan hét bewind zal zijn, wil blijkbaar niet de verant woordelijkheid aanvaarden van een optreden, -dat dc ernstigste gevolgen zou kunnen hebben en Amerika in emi langduriger! oorlog zou kunnen mede- sleepen. De beslissing wil hij aan l et congres overlaten en naar liet schijnt is er onder de democraten slechts wei- |nig neiging om te voldoen aan de ■eischen der partij die een onmiddellijk optreden der Aimerikaansche troepen verlangt. De tot dusver genomen maatregelen van voorzorg "worden door jffesïdhnt Taft voorloopig voldoende geacht. Nader seint men aan de Courant, dat van Zondagmiddag tot Maandag avond S uur een wapenstilstand is ge sloten. Allerlei. F r a n k r ij k's nieuwe President. Dinsdagavond zal Poincaré voor do eerste maal een ministerraad in. het Elyseo preside eren. Donderdag morgen. zal opnieuw in het Ely see een' ministerraad worden gehouden, waarin Poincaró mcdedeeling'' zal doen van don tekst der boodschap, die hij dionzelfden dag tot bet parle ment zal richten. Tegen het einde van de zitting van den Franschen ministerraad op Zater dag, die de lautsto is onder liet presi dentschap van Fallières, gaf Briand uiting aan de gevoelens van groote dankbaarheid, die het geheele land je gens Fallières zal blijven koesteren, wegens dc groote on partijdigheid en de zoo uitnenier.de zorg voor de i atio- nale belangen .waarmede deze de lot gevallen van het lnrnl heeft bestierd, zoo ook aan de toegenegenheid en den eerbied, dien al zijn medewerkers voor liem zullen blijven gevoelen. Bewogen dankte Fallières met e: ke- le woorden Briand, zeggende, dat hij zich gelukkig gevoelde, bij allen, die tot het bestuur van het land werden geroepen, een werkzame medewerking, vol vertrouwen, te hebben gevonden. Morgen, wanneer zijn taak zal zijn af- geloopen, zei hij, zal ik weder eenvou dig burger geworden zijn. Canada en de Engelsche vloot. In het Comacleesche Lagerhuis is het voorstel om voor don bouw van drie Dreadnoughts, ten behoeve van de Briischo vloot zorg le dragen, met 115 tegen 83 stemmen aangenomen. Een motie om een eigen Canadee- scho vloot (e doen bouwen werd met 122 tegen 75 stemmen verworpen. Binnenland EERSTE KAMER. De bcgroctirgen van Landbouw en van Buiieniar.ciscne Zaken zijn Zater dag afgedaan en beide zonder hoofde lijke stemming aargenomen. Minister Talma beantwoordde eerst de speciale punten, door de lieeren Van Pallandf, Michiels van Kessenicn, Dojes en Zijlma ter sprake gebracht, claarna siond hij den laatste en vooral den heer De Beer ten aanzien van de meer algemeens landbiuw- poliliëk te woord. Voor 't pensioen van den oud-land; bouwleeraur Corten zou dé Minister naar een vórm zoeken de bestrijding van de Ainerik. kruisbessenmeeldauw achtte de Minister niei zonder resul taat, vooral wanneer plaatselijke ver woesting optrad net aanbod van den heer Luden van Heuiner, van diens ornothologisch laboratorium voor een rijksproefstation zou de Minister nog eens nader o\ ei'wegen de wènlc om op de Intern, landbouw-téntoonsteiling een afdeeiing instrumenten en genees middelen m is voegen, zou hij aan het Uitvoerend Comité overbrengen no pens dé kolenohiginning m de Peel was de Minister bereid tot particuliere concessie-uitgifte en er was reeds een aanvraag, maai* do mededinging stond 1 evengoed voor anderen nog open. In zake do Zuiderzee-visscherij be toogde de Minister, dat de wering van do nestvisschenj niet te streng was door te voeren om de belangen van de eendenfokkerij, wat ook een niet te verwaarlozen factor was. Umlrent do voorwaarden van ver pachting van sommige domeinen zou hij een onderzoek instellen, In zake de landbouw-ongevallenver- zekering volgde de Minister als hij de visscherij het stelsel om met do man-: nen der praclijk overleg en aansluiting te verkrijgen. Ten aanzien van de. opleiding van landbouwleerkrachten bleef de Minis ter streven naar verbetering der in richtingen voor dit doel en tevens, ruet 't oog op de concurrentie van In- die, naar verbetering der positie van hen, dio zich aan deze studio wijden. Aan de Land- en Tuinbouwonderlin- ge bracht de Minister op T stuk van de laridboiiw-verzekeringen allo liulde. Voor hem was do sociale verzekering een zaak, die binnen de neutrale zóne lag en do steun .der socialisten, liacl hein niet afgeschrikt. Allen dio hem iu deze steunden, beschouwde hij als iioiKlgenooten en zijn streven was. wat den landbouw aangaat, juist als dat van den heer De Boer, om lil. den j landbouw tot hooger peil op te voeren. Na een paar korte replieken werd "t debat gesloten. Over de bsgrooting van buitenland-; sclie zaken had ongeveer geen debat plaats. Op ee:i vraag van den heer Van der Feltz gaf de Minister .dc heer De Marees van Swinderen, alieen le kennen ,dat hij in zake de grensrege ling van Timor met Portugal nog geen Coiapto m 1 s had gesloten. Dcch hij stelde do tot standkoming, op grond van het tractaat met Portugal wat de hoofdzaak betreft, in uitzicht en do nevenzaken zoudc-n dan door ar bitrage worden beslecht, zij 't ook niet voor het Hof van Arbitrage in Den Haag ,dau toch in naam van dat Hof door éen persoon, lid van dat Hof, waar deze arbiter, ook moge zijn ge vestigd. Hedenmorgen wordt het algemeen begroolings-debnt nu weder voortgezet. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Maart 1013 'lo. aan dc kolonels P. G. Weuringh en P. J. Geilt, commandanten resp. van het 6e en 8e reg. inf., zoomede aan den maj.-kwartiernieester W. F. de Vulder van Noorden, heiast niet de mandateering, op hun aanvrage, ter zake van langdurïgen dienst, on der toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld voor den kol. Weuringh en den maj.-kwartiermeester De Vul der van Noorden, resp. j 3525 en 2475, en voor den kolonel Geill ƒ2500 fs jaars. 3o. aan den kol. Weuringh en aan den maj.-kwartierm. Do Vulder van Noorden, onderscheidenlijk dc rang verleend van generaal-majoor en van luitenant-kolonel. Zijn, met ing. van 1 Maartlo. be- noemdbij den plaatselijken staf, tot kol., de luit.-kol. I. Francois, en zulks met afwijking in zooverre van de be staande organisatie, II. A. M. Vigê- lius en P. J. G. Schott, allen van dien stal', resp. commandant te Utrecht, te 's-Gravenhage en te Amsterdam; bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot directeur van do Cadettenschool, de majoor F. L, J. van de Pol, van het 6de regi ment, bij het 4 de regiment, tot liut.-kolonel de majoor W. L. Overduyn, van het korps; bij het 6üe regiment: tot kolonel, commandant van het korps, de luit.-kol. J. D. Gre- vinck, directeur van de Cadetten school tot majoor, de kapitein J. H. A. Mijsberg, werkzaam bij het Dep. van Uorlog; bij het 8e reg. tot kol., comm. van het corps, de luit.-kolonel P; Gicl, van het 10de reg.bij het 10e reg., lot majoor, de kapitein M. D. A. Forbes Wels, van den generalen staf, toegevoegd aan den commandant van het veldleger; hij het wapen der artillerie, bij het korps lorpedisten, met afwijking in» zooverre van de bestaande organisa-1 tie, lot commandant van het korps, de kapitein A. M. Kollewijn, van het 4de regiment vesting-art. bij de mil. administratie, bij het per soneel der kwartiermeesters tot maj.- kwartierm., belast met de mandatee ring, dè kap. J.' C. Hamerslag; tot kap.-kwartierm., toegevoegd aan-den contr. van de iiiw. administratie der korpsen.(lo bureau), de le luit.-kwar- tierm. B. J. Verbrugh, van het korps pantserartillerie "2o. 'overgeplaatst in hun rang: bij den generalen staf, do kapitein G. B. Noothoven van Goor, van den staf der infanterie bij het reg. grenadiers en jagers de le lüit-kwartierm. jiir. E. J. L do Roy van Zuydewijn, van het 3e reg. iuf. bij liet korps pahlserfort-artillerie, de le luit.-kwartierm. H. J: Bosschart, van het reg. grenadiers en jagers, ged. bij het korps lorpedisten. Is de le luit. J). D. van Nahuys, van het lie reg. inf., op verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen en genoemden officier geheele ont heffing verleend van de verplichtin gen welke op hem na het verlaten van den dienst zouden rusten. Bij besch. van den Min. van Binn. Zaken is, met ing. van 1G Febr., op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. van Rossern. als assistent voor de pharmacie aan dc univ. te Utrecht, en is. voor het tijdvak van 16 Febr tot en met 31 Deo. 1913, als zoodanig benoemd mej. R. Spanjaard, apothe keres aldaar. Bij konk. besluit is, met ingang van 16 April,.benoemd tot dir. van hot post kantoor to Amsterdam, F. A. co Ivlerck Jr., thans insp. poster, ente- leg r. aldaar. Is, met ingang van 16 Febr., aan mr. dr. C. G. 't Hooft, op verzoek, eer vol ontslag verl. als subsi -griffier bij do Arr. Rechtb. to Rotterdam be noemd tot substituut-griffier bij ge meld collogo mr. dr. B; I, Zijlstra, thans subst.-griffier bij do Arr. Rechtb. te Groningen. Is, rnet ingang van 6 Maart aan luit.-kol. der mariniers .T. A. van To renburg, op verzoek, wegéns langd. dienst, eervol ontslag uit den zee dienst verleend, onder toekenning van een pensioen van 2600 's jaars, en zijn, mot ingang van dien datum, bij liet korps mariniers bevorderd tot luit.-kol. do knpl, E. Berdenis van Berk-kom tot kapt., do le-ïuit. V. F. M. IJssel de Schepper. HOFBERICHTEN. Do Koningin vereenigde Zaterdag aan tafel den voorzitter van de Twee de Ka mor, den minister van staat De Savornin Lobman en do Indische le den der Staatscommissie voor de ver dediging van Indië. De Koningin-Moeder woonde Za terdagavond te 's-Gravenhage het Mengelberg-concert bij. Te 's-Gravenhage is aangekomen prof. dr. Friedhinder, uit Ilohemark te Frankfort a/Main, tijdelijk behan delend arts van Z, K, H. den Prins der Nederlanden, Genoemde professor had een con sult met dr. Roessingh. OP DE HOOGTE. Aan „liet Vad." meldt men als „his torisch" Het gebeurde in een dorpje nabij Amsterdam, dat een vroede vader zich als verdediger der belangen van eeni ge ingezetenen opwierp, welke inge zetenen veel last van de bewoners van woonwagens hadden, die zich nabij hun erven hadden gekampeerd. Dezc-r dagen stapte Z.E.A. naar het Raad huis om den burgemeester van de zaak op de hoogte te stellen. De bur gemeester beloofde hem de nomaden met den eterken arm te doen verwij deren, waarop het Raadslid heel ge wichtig uitriep„Juist, burgemees ter, laat ons dc wet toepassen, waar voor hebben wij anders een Hinder wet en Veiligheidswet KANTOORT OOPKR AANGE HOUDEN. Vrij'dagnacht is door twéé recher cheurs te Rotterdam aangehouden de 20-jarige D. II., Dinsdag was hij in gezelschap van den kantoorlooper A. H., in dienst der firma in manufac turen. Van Glee ff in den Oppert én voórtvluciitig met f 1100, naar Antwer pen vertrokken. Daar hadden zij rondgezwalkt en zich in nieuwe klec- ren gestoken. Van Antwerpen zijn zij later naar Den Haag gegaan, waar hij aan den trein van II. afscheid nam, om naar Rotterdam terug le keeren. II. zelf was, volgens zijn ver klaring. met een meisje, waarmede hij in Den Haag had kennis gemaakt, naar Parijs vertrekken. RIJWIELDIEF ONTVLUCHT. Te Loosduinen is door de Deutsche politie een bekend rijwieldief gear resteerd, op 'het oogenbiik, dat hij bij een opkooper een rijwiel te koop aan bood. De man wist geboeid te ont vluchten, zoo meldt de Tel. EEN JUBlLé. De Nederlandsclie vereeiiiging te Londen heeft dezer dagen 'haar 40- jarig bestaan gevierd. Aan d.en voor zitter, den heer F. C. Hoop, werd-als huldeblijk can door Aint. v. Anrooy geschilderd portret aangeboden, 'met de bedoeling dat in 't clubgebouw te hangen. Aan de club werden voorts nog eenigo geschenken aangeboden, Am- j sierd.amsc'hé vrienden gaven een. I schilderij, Rolierdamsche vrienden I een geldsom ter versiering van 't ge- j bouw. reuiileton BËAÜ BROCADE DE VERMETELE. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy door C. D. 5) Ik smeek u, niylord, hlijf daar niet aan de deur, het is niet veilig, waarlijk liet is niet veilig, drong Jo'hn herhaaldelijk. Waarom wilt ge me dan niet zeg gen wie mijn brief naar Stretlon I-Iaïl lieeft, gebracht? vroeg de jonge man met koortsig ongeduld! Mylord.,... Zeker de éen of andere lomperd, die den weg niet heeft kuuueu vin den... of... misschien mij verraden beeft_ Mylord, antwoordde de smid, heh ik u niet gezworen dat uw brief is toevertrouwd aan handen waarin zo even veilig zijn als in de mijne'? Maar ik heb geen rust voor ik Weet wie het is. Ik wil het welen, voegde hij er bij niet dien plotseling bevelenden blik, weiken al de Stret- lons, vele geslachten door, hebben be teten. De oude «erhied van den onder geschikte voor zijn heer leefde sterk in John's hart; hij zwichtte. Nu, mylord, ais go niet eer tevre den zijt, zuchtte hij, zal ik 't u zeg gen, schoon de hemel weet dat zijn veiligheid mij even dierbaar is al3 de uwe beiden zijn mij moor waard dan mijn eigene. Wie was het? vroog de jonge man gretig. Ik vertrouwde uw brief voor Lady Patience aan Beau Brocade, den slruikroover In een oogwenk was Philip opge sprongen; schrik, verbazing, afschuw, beletten Item voor eenige oogenbli'khen het spreken, ntaar toen greep hij den smid bij zijn arm en n is een woedend, gedachteloos, onredelijk kind, snik te hij Beau Brocade!!... do roovcr!!!.... Mijn leven, mijn eer- in handen van een roover. Zijt go gék of dronken John Slich? Geen van beiden. Mylord, ant woordde John eerbiedig, in tusschen den jóngen Lord onbevreesd aankij kend. U kent Beau Brocade niet; er zijn geen vertrouwder handen dan de zijne. IIij kent eiken duimbreed van de hside en hij vreest niemand. In weerwil van zichzelf kwam Philip on der den Indruk van den overtuigen den toon van den smid, waardoor zijn opgewondenheid wat bedaarde; toch bleef hij nog onder den invloed van niet bear Li oen. en een vaas vermoeden van gevaar en verraad. Doch een roover! herhaalde hij werktuigelijk. Ja en tevens een edelman! ant woordde John met vaste overtuiging, zoo goed een heer als er ooit oen was, en niet de eenige die in deze har de tijden langs don weg meet zwer ven, voegde hij er in stilte bij. Maar hij is een dief John! Een man dié misschien mijn brief verkócht heeft, of mijn verblijfplaats verra den Een man, Mylord, die eer onder clo grootste martelingen zou sterven, dan zoo iets doen. Do vaste en ernstige toon van den smid scheen liet laatste overblijfsel van Philips toorn te verjagen; toch was hij nog niet geheel overtuigd. Egu romanheld, John, deze roo ver van je, lachte hij bitter.' Do goede John krabde ziéli in het donkere krullende liaar. Neen, zeide hij wat verlegen. llc weet van romanhelden, zooals u 't. noemt, niets af. Maar ik weet wel dal Beau Brocade een vriend van de ar men is, en dat niemand uit ons dorp de hand op hem zou leggen, al kon hij dit, zelfs niet voor de honderd guinjes die de regeering a's prijs op ziju hoofd heefl gesteld. liet schijnt dat hij vijf maal meer waard is dan ik, zei Philip zuch tend. Maar, voegde hij er bij met een plotseling terugkoeren van zijn koort- Bisen schrik. indien hii in den afge- loopcn nacht eens gepakt was met mijn brief in zijn bezit... Gepakt!!! Deau Brocade gepakt! lachte John Stich, neen Mylord, dat zouoen al de soldaten van den hertog van Cumberland niet gedaan krijgen. Daarenboven weet ik dat hij niet ge pakt is; ik zag hem op zijn kastanje bruin paard juist vóór dat de korpo raal hier kwam. Ik hoorde hem ia- Chèri, waarschijnlijk om de roodrok ken. Neen Mylord, wees niet bevreesd, uw brief is op dit oogenbiik in lian- dap van uw zuster, daar wil ik mijn leven op. verwedden. Ik moest iemand j iu vertrouwen nemen, Mylord, voeg de hij er na een poos bij, daar Loa-tl Stretlon opnieuw in somber slilzwij gen verzonken was. Ik kon alleen niets voor u doen, en die brief van u moest aan Lady Patience bezorgd worden. Ik wist bijna geen raad, maar Beau Brocade kon ik vertrouwen, en uw geheim was bij hem even veilig aJs bij mij. Philip zuchtte diep. In orde, vriend John! ik geloof 't. Ik vertrouw u en uw vriend, en ik za 1 u beiden dankbaar zijn: heb daar geen vrees voor! W ie ben ik, slechts een el lendig schepsel, dat door eiken schurk mag worden doodgeschoten. Maar John Stich was ten einde met zijn beweringen, nooit eon man van veel woorden zijnde, v.as hij alleen spraakzaam geworden toen het zijn vriend gold. PhilÏD trachtte zich vrien delijk en overtuigd voor te doen, maar invyend.g vervloekte hij zijn gedwon gen werkeloosheid en liet zijn in die donkerige, stoffige smederij. Hij had tweo dagen doorgebracht onder het dal: van cien smid en het scheen hein toe alsof de uren voorbij kropen; toch deed elk geluid, elke vcetstap zijn zenuwen trillen van zie kelijke vrees en ook nu, bij liet liooren van een hakkelende stem op den weg. kroop hij Irourig en moedeloos in den donkersten hoek van de hut. JOCK MIG GS, DE SCHAAPHERDER. Ben je thuis, baas Sticli? Een kluchtig, ineengeschrompeld mannetje stond aan de deurpost en kook voorzichtig door ecu kier naar binnen. In een oogenbiik was Johu Slich op zijn hoede. Sst! fluisterde hij snel, wees niet bang Mylord, liét is maar een on- noozeie man uit het dorp. Zei'je dat je niet thuis was, baas Stich? zeurde dezelfde hakkelende stem. Ik verstond je niet. Jawel, jawel, ik beu hier Jock Mierss, kom binnen, zei do smid har telijk. .Töck Mïggs kwam binnen, zoo wei nig leven makend en zoo weinig plaats innemend als maar mogelijk was. Hij droeg een versleten kiel en smerige fluweelen broek, en toen hij zijn ge- deukten vilten hoed afzette en in sjin Onze Lachhoek AAN TAFEL. Do jonggehuwde redacteur: Het ia natuurlijk niet anders dan een ver onderstelling, maar zou het ook mogelijk zijn, dat in je kookboek drukfouten staan'? Zaterdagavond werd een feestmaal* tijd gehouden. Lord Reay hield een rede, waarin hij wees op de vriendschapsbanden tusschen Engeland en Nederland en de belangrijke, handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Er waren vele telegrammen van gelukwensc'iiing ingekomen. De heer Orelio, mej. Herinine Schol ten en de heer Paffes zongen liede ren, Pierre Bos gaf voordrachten ten béste. J De Iveor Stoop deelde mede, dat do onlangs in China overleden mr.- Roest, die eenige jaren geleden secre taris van do vereeniging was geweest, aan deze bij uiterste wilsbeschikking een som van f G000 had vermaakt. *T GELD VERDWENEN. Donderdag werd door den cbef var» de D. S. M. to Ter A pel een aanzien lek bedrag in een kistje per tram verzonden naar Coevorden. Bij aan komst was het kistje ledig. Een on derzoek heeft nog niet tot een resul taat geleid. WEER EEN AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Er is te Amsterdam weer een ern- tig auto-ongeluk- gebeurd. Een cou peur van de firma BahLmann, op den Nieuwendijk, de 70-jarige heer Hof steden, kwam met tramlijn 11 van dea kant van liet Centraal Station af om zio'hi naar de zaak te begeven. Bij de tramhalte ter hoogte van de Beurs- passage stapte hij van den motor-' wagen. Opeens wérd hij omver ge worpen door een uit dezelfde richting komende A-tax. De oude heer werd overreden en kreeg o.a. een der wie len over 'het hoofd. Even later constateerde een genees heer den dood. De tramconducteur zegt volgens het 'N. v. d. D. dat hij den heer H. nog voor de Atax heeft gewaarschuwd Waarschijnlijk dacht H. nog 't trot toir tijdig te kunnen bereiken. HULDE AAN DE REDDERS. Schipper Klaassen van de motor reddingboot te Scheveningen ontving uit het sanatorium Hoh'emark na mens den Prins een schrijven, waar in wordt medegedeeld, dat Z. K. IL met zeer veel belangstelling uit een brief van de Koningin kennis heeft genomen van de gevaarvolle redding, door den schipper en zijn mannen in den morgen van 9 Februari met zoo veel succes volbracht, en hem en de bemanning van de reddingboot van harte gelukwenscht. STAKING TE ROTTERDAM. Reeds een paar weken hadden nan de werf der Naanil. Vennootschap voorheen Rijkee en Co. de klinkers "t wenk gestaakt om loonsverhoogiug, die door de directie niet was toege staan. Nu was dezer dagen meege deeld aan de overige arbeiders, dat, indien Zaterdag door de klinkers niet zou zijn te kennen gegeven, dat zij het werk zouden hervatten, de pa troon genoopt zou zijn ook het overi ge werkvolk te ontslaan, wijl dit niet meer aan den arbeid kon worden ge houden. Zaterdagmiddag is nu dat besluit in werking geireden, daar niet gebleken was dat de klinkers den ar beid weer zouden opnemen. Met in gang van heden, Maandag, zijn de scheepsbouwers ten getale van 300 man ontslagen. Alleen" zijn aan den arbei.d gehouden de werklieden der gieterijen ten getale van 40. Het besluit der directie is genomen in overleg met 'het bestuur der in deze branche bestaande pa.traonsver- e3niging, nadat dit tevoren had uit gemaakt dat de loonen aan de werf in overeenstemming waren met de gelder.de tarieven. Zie vervolg Binnenland op de 3e pag. van dit blad. dunne touwkleurige haren begon te krabben, lag er over zijn heele ver schrompelde, verlegen' persoonlijkheid iets dat den lachlust opwekte; ofschoon nog jong, waarschijnlijk niet ouder dan dertig, vertoonde zijn gezicht evenveel naden en groeven als de doorploegde wegen der Brassinger heide. Morgen baas Stich, mor-gon... zei hq weifelend en als om zich te veront schuldigen; toen bleef hij staan om met duidelijke bewondering te kijken naar den breeden rug van den siiiid en zijn sterke armen die den zvvaren hamer hanteerden. 'n Morgen, Miggs, antwoordde John zonder op te kijken van zijn werk, hoé gaat het met de oude vrouw? Weet niet, baas Stich, zei Miggs hel. hoofd schuddend. lk geloof slecht... hetzelfde als gisteren, voeg de hij er wat vroolijher bij. Wel wat is er gaande? Weet niet, baas Stich of er iets gaande is. verklaarde Jock Miggs na langzame en treurige» overweging, maar zij is dood... juist aJs gisteren. OnwillekouiLsr moest Philio lachen Hallo! zei Miggs. hem me; da zelfde droomerigo verbazing aankij. kond, wie is die jongen daar? Dat is mijn neef Jini. uit Notting ham, zei John, geef hem een hand. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5