NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 91^0 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 19 febfuaei i9<3 a ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H (jeiliustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT. ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL .Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 20 FEBRUARI. Orgelbespeling in de Groote Kerk van 2—3 uur. Soc Vereeniging: Kol. Museum. Le ring dcor dr. E. C. J. Mohr. Soc. Vereeniging, Muziek- en lïcht- boeldenavond v. d. Volksb. tegen drankmisbruik. Blauwe Kruis: Openb. Verg. Nat. Chr. Gel e.l-Onthoude,rsv©r?en. 8 uur. De Kroon: Boksdemonstratie. Stations-Hotel: Concert. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- etellingen. A polio-Theater: BioscoopvoorsteJ- ling. KI. Vereeulging. Bioscoopvoorstel ling. Heemstede: Cemeenteraadsvergade ring. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num- hier vinden onze lezers een artikel „Waar ligt het oorlogsgevaar?" in de rubriek Om Ons Heen. ment, opdat de Koninklijke goedkeu ring voor de vereeniging verkregen kan worden. De artikelen werden een voor een goedgekeurd. Hierna lazen de penningmeester, secretaris en hoofdleider hun Jaarver slagen voor. Besloten werd het verslag van den hoofdleider, waaruit het doel en de werkwijze der vereeniging blijken, aan verschillende- bladen te zenden en in brochurevorm te doen verschij nen. Na afloop daarvan besprak men verschillende onderwerpen in het be lang der padvinderij, vragen van be langstellende ouders werden beant woord en het bestuur deed toezegging alles in het werk te blijven stellen, om den bloei te bevorderen. Hoewel er nog tal van dingen te verbeteren vallen, is de toestand der vereeniging toch bevredigend en laat het zich aanzien dat haar doel, opvoeding van flinke jongens, toenemende sympa thie bij de ouders en het publiek zal vinden. Van 't Kantongerecht De zitting van liet Kan Ion gerecht begon vanmorgen een uur later dan gewoonlijk, doordat Mr. Van der Mei-sch, door ongesteldheid, om bij elven eerst in liet Paleis van Justitie kw am. Na een uitspraak in een ,,-kinder- zaakjo" wees de Kantonrechter vonnis lu de zaak van het Schotervoetpad, uitsluiting iler sigarenmakersweit p.«i <ioor v. was «hmimm. 1 De beklaagde wend vrijgesproken, omdat niet was gebleken, dat dit voet pad een openbaar voetpad wok Het comité der uitgeslolenen deel de ons mee, dat de posters veel vrien delijkheid ondervinden van het pu bliek. Zoowel des nachts als overdag zorgt men voor wanne koffie, thee eu chocolade. 13ij de firma Gebhard en Salm is een sigarenmaker uit Noord-Brabant aangenomen. PAST OP DE KATTEN! Sedert de laatste dagen wordt we der door tal van personen jacht ge maakt op katten, die langs de straat zwerven. Aan een opkooper zijn dezer dagen ongeveer 50 huidjes van die beestjes verkocht. Om de kutten te vangen bedient men zich van houten vallen, die hier en daar op straat werden geplaatst. Gisterenavond is door een dieren vriend een kat, die in een val gevan gen zat, gevonden op den Fnoenix- weg. Hij heelt val en poes medegeno men naar zijn woning. Op de voordracht. Voor de betrekking van controleur der plaatselijke belastingen te Zaan dam worden.door B. en W. voorge dragen de beeien K. van Zandber gen, controleur der plaatselijke be lastingen ie Zwolle, en J. Verplanke, bij de aideeling control© der plaatselijke belastingen te Haarlem. POST- EN 'TELEGRAAFPERSO NEEL. De „N. R. Cf meldt: De verplaatsing van den commies 2e kt 11. A. J. Boudier, vao Utrecht nuar Haarlem (beheerder bijkantoor •Aerdenlmut zal ingaan 1 Mei in pniais van IC» Febr. Li. Bosch ie Sluterdijk is benoemd tot adsisient ie Amsterdam. Tot adsisient te Schiedam is be noemd A. sieüe, besteller le Haarlem. Biljarten. De uitslag van den Dinsdagavond gehouden biljartwedstrijd in het café „Nassau", in de Nashustraal, tus- EChen G Haarlemsche en 6 Heern- slcedsciie spelers, is als volgt: Mica, Haarlem, 201) punten, tegen Kooiriians, Heemstede, 149 punten. Witkamp. Haarlem, 200 p., tegen Duivenvoorde, Heemstede, 176 p. Kleefstra, Haarlem, 200 p., tegen Zwart, Heemstede, U7 p. Moser. Haarlem, 158 p., tegen Slui ters, Heemstede, 200 punten. Huijboom, Haarlem, 200 p., tegen Martin. Heemstede, 167 punten. Dieiemans. Haarlem. 200 punten, te gen v. d. Schout. Heemstede. 138 p. Haarlem behaalde dus 1158 punten, tegen Heemstede 927 punten. iluogsie series behaalden de heeren Witkamp, Kleefstra en Moser. In het café van den heer Martin te Heemstede, zal a s. Dinsdag de eind- wedstrijd gehouden worden. KENNEMER PADVINDERS. Men schrijft ons: Dinsdagavond is in hotel Lion d'Or de eerste algemoene vergadering der vereeniging de Kennemer Padvinders gehouden. Behalve het bestuur, een enkel lid van den Raad van Bijstand, waren ook verscheidene ouders van padvinders aanwezig Het doel der vergadering was vaststelling der sta tuten en vau het huishoudelijk regle W i 11 o-K ruisloten. Daarna sprak do Kantonrechter ©en veroordeeleud vonnis uit togen den vertegenwoordiger van de Haagse he Obligatie Maatschappij „Het Witte Kruis", J. Sp., wegens het verkoopen van twee bewijzen in de premieleening dezer maatschappij. De Kantonrechter merkte deze lote rij niet aan als een premieleening, doch uls een door de wet verboden loterij. Daarom veroordeelde hij hem tot 50 boete of 30 dogen hechtenis. Een weerspannige. Over enkele maanden heeft de ker- mis-inschrij ving voor dit jaar weder plaats, en nu diende voor den Kan tonrechter nog een zaakje, afgespeeld tijdens de kermis in 1912. Een jonge man was uit den stoom- caroussel op de Groote Markt verwij derd. waardoor buiten een oploopje ontstond. De politie kwam daarop af, en sommeerde de aanwezigen tot „doorloopen". Degene, die uit de tent was gezet, verkoos aan deze vermaning geen ge volg te geven, omdat zooals hij nu verklaarde zijn hoed neg in detent lag. Maar je weet wel, dat je aan het bevel der politie moet voldoen, zei- de de Kantonrechter. Ja, maar de inspecteur pakte me zoo hardhandig beet. Nu, dat kan ik zoo erg niet vin den, hernam de Kantonrechter, de politie kan in de kermis niet als een lam optreden, vooral als zij komt le staan tegenover onwillige personen. Ja, maar de inspecteur had niet moeten knijpen, dan was er niets voorgevallen. Dat was de meening, waarbij be klaagde bleef volharden. Werd je tot bloedens toe ver wond vroeg de Kantonrechter nu weer. Dan had je dit door een dok ter moeten laten constaleeren. Neen, zoo erg was tiet niet, maar wel bad ik blauwe plekken, ant woordde beklaagde. Uit de verdere behandeling der zaak bleek, dat beklaa.ede nogal brutaal en onwillig was opgetreden. De ambtenaar van het O. M. vond het feit zóó ernstig, dat hij in deze verzet-zaak zijn vroegeren eisch van /5 boete veranderde in 10 boete subs. da gen hechtenis. Beklaagde bleef bij zijn bewering, dat er niets zou zijn voorgevallen, wanneer de inspecteur hem niet zoo hardhandig had aangegrepen met de boete nam hij geenszins genoegen, hij ZOU het hooger-op zoeken. Op verboden terrein 1 o o pen. Voor dit vaak voorkomend feit had den zich J. A. en C. D., te W ijk a. Z., le \eiantwoorden. Ze waren niet ver schenen, en de zaak zou dan ook niet vermeldenswaaid zijn geweest, wan neer de ambtenaar geen vrijspraak had gevorderd. De ambtenaar van het O. M. grond de deze vrijspraak op het feil, dal niet bewezen was, dat de gronden door de rechthebbende waren afgesloten. Rechthebbende was namelijk z. I. de Maatschappij „De Breesaap", die eisenaxes van het bewuste terrein is. Maar deze maatschappij had het ter rein niet afgesloten, maar wel h»d de pachter van liet jachtterrein, Mr. Van Tienhoven, dit gedaan. En nu moge deze stilzwijgend do bevoegd heid hebben om zijn jachtterrein af te sluiten, maar bij het begaan van eene strafbare overtreding, moet die afslui ting geschied zijn door de rechtheb bende. En waar dit hier niet het geval was, vroeg het O. M. vrijspraak. Vervoer van een egel. Een jongmensch had een egeltje vervoerd en was daardoor in strijd gekomen met de wet, die deze dieren beschermt. De ambtenaar eisebte 2 boete. Maar ik wist niet eens, dat ik dit niet doen mocht, zei de beklaagde. Dan moet u de wetten eens na zien, hernam Mr. Van der Mersch, voor een kwartje heb je een ïieele wet. UITSPRAKEN. Heden weiden de navolgende uit spraken gedaan J. S., te Haarlem, een ongeoorloofde loterij houden, 50 boete of 30 d. h. J. B., to Haarlem, overtreding Onge vallenwet, f 3 boete of 3 dogen h. C. A. de R. en P. M. H., te Haarlem overtredine LTkwct, 1 boete of 1 d. h. P. S., t.e Haarlem en 6 anderen, over treding Trékhonden wet, /3 boete of 3 dagen hecht., 2 boete of 1 dag h., 1 boete of 1 d. h.. en 2 maal (0.50 boete of 2 maal 1 da? hecht. C. F. A., te Bloemen dn al. overtreding Spoorwet, I 3 boete of 3 dagen h. P. Z., te Schoten, eu 2 anderen, loo- pen op verboden grond, 3 boete of 3 dagen h. L. Q., te Haarlem, overtreding Vleeschverorderiing Haarlem, 0.50 boete of 1 da.g hecht. S. v. d. P., te Haarlemmerliede. C. van D., te Haarlem, en J. B. van K., te Schoten, overtreding Melkverorde- ning Haarlem, no. 1/3 boete of 3 d. h., no. 2 10 boete of 5 d. li., no. 3/20 boete of 5 d. h. N. S., te Haarlem, en 19 anderen, overtreding politieverordening Haar lem, 5 boete of 2 d. h., /3 boete of 3 d. h., 3 boete of 1 d. h., 2 boete of 1 d. h., en- 1 boete of 1 d. h. A. S., en J. A, K., te Haarlem, over treding Verkeersverordening Bloemen daal, no. 1/1 boete of 1 d. h., no. 2 5 boete of 3 d. h. W. S., te Haarlem, overtreding Po litieverordening Bioemendaal, 1 boe te of 1 d. h. W. v. d. W., te Amsterdam, overtre ding Politieverordening Heemstede, 12 boete of 1 d. h. W. F. K. de W., te Alkmaar, en A. P. M. E., le Haarlem, overtreding Motorkenteekenbésluit, no. 1 3 boete of 3 d. h., no. 2 5 boete of 5 d. L. van M, te Haarlem, en 3 ande ren, rijden zonder licht, 2 boete of 2 dagen hechtenis. Voorts werden er nog 28 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken en 5 dagen hecht., I 8 boeLe of 3 d. h., G boete of 3 d. h., 5 boete of 3 d. In, 4 boete of 3 d. b., 3 boete of 3 d.h., eu 2 boete of 2 dagen hechtenis. DE IJSBAAN. We vernemen, dat bij doorgaand vriezend weer de banen der Haar lemsche IJsclub, aan de Kleverlaan, hoogstwaarschijnlijk morgen voor de leden zullen worden opengesteld. Al komt hel wel erg laat geheel zon der ijsvermaak zullen we dezen win ter dus vermoedelijk niet blijven. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Mej. A. Hulshof. Nieuwe Kerks- plein 26, een beurs met inhoud. C. v. d. Vcldt, Gen. Joubertslraat 43, een wollen doek. J. Beenders, Oranje boomstraat 54, een jongensjas. Th. Milatz, Brouwerstraat 14U, een kora len halsketting. W. Jansen, Dr. Leyds- straat GG, Schoten, een duimstok. Mej. B. v. Leeuwen, Bakenessergracht 32 a, een kinderzak mei inhoud. F. Wallekcrs, Essenstraat 2'J, een hon denzweep. G. Terhorst, Clercqstraat 135, een duif. W. Viszer, Busken Huetstraat 125, een wollen kinderdas. L. Bol, Lange Raamstraat 12, een mesje. J. v. d. Horst, Geweerstraat 8, Heemstede, een kat. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). opgemaakt. Voorzeker is hier een goe de vangst gedaan, daar deze jeugdige dieven het Schoterkwartier onveilig maakten. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Aankoop van grond, enz. B. en W. stellen voor, om naast het geraeenteterrein voor opslagplaatsen le Velseroord een strook grond van 4250 vlerk. M. voor f 2740 aan te koo- pen, en tot dekking der kosten een geldleenfitg van f 3900 k 4 1/2 aan te gaan. De kosten van overdracht enz. zijn voor rekening der gemeente. IJ MUIDEN. SPIONNAGE liet Duitsche stoomjacht „Porthos". verdacht van spionnuge, is Dinsdag middag uit IJmuiden. volgens eigen opgaaf, naar Gent vertrokken, Van West-Terschelling wordt nog aan de „Tel." gemeld: Zondagmiddag arriveerde alhier bet Duitsche stoomjacht „Porthos". van Keulen, gevolgd door de torpedo „G lil", aan boord hebbende den bri gadier der Rijksveldwacht. Ilulsebos, uit Den Helder. Van Vlisslngeri naar Nieuwediep was de „Porthos" insge lijks door een torpedoboot gevolgd. Het jacht was zonder loods over de Zuiderzee gekomen. De eigenaar is onbekend. Sjouwerlieden alhier, heb ben hem herkend als dcnzelfden per soon, die hier in Juni 1910 met het stoomjacht „Lotus" arriveerde om robben te schieten. Zeelieden hebben de „Porthos" gedurende de maanden Augustus en September 1911 in Vlaaruuigen gezien, waar ze door den lagen waterstand niet naar Keulen -kon vertrekken. Maandagmorgen meende het jacht Oostérom de reis naar Duitschland te vervolgen, maar was door de hooge zee genoodzaakt terug te keeren, waarna liet koers zet te naar de Vliezee, en vervolgens over de Zuiderzee weer naar Nieuwediep. Men vermoedt, dat hier splonnage in 't spel is. GEHEEL ONTHOUDING. Met 35 leden en 7 gasten vergader de de afdeeling IJmuiden van de Ne- derlandsche vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende drankeui Maandagavond in bet Gebouw voor Christelijke Belangen. Bij de opening wees de voorzitter op den goeden tijd, welke de vereeniging thans doormaakt. Op gelieel-onth-ou- dersgebied valt eene gunstige veran dering in IJmuiden te bespeuren dank zij het krachtig werken vau dc ver schillende \ereenigingen, die door too neelspel, wedstrijden en anderszins propaganda makem De korte agenda werd afgewisseld door 'hel zingen van de vereenig: ngs- liederen, het voorleden uit „do Geries- tel" en enke'e voordrachten. Met. 24 tegen 4 stemmen werd be sloten afwijzend te beschikken op een verzoek om mee te doen aan de de monstratie tegen de tarief-wet en voor Staats pensionneering. Het rapport der commissie tot na zien der rekeningen zal in de volgen de vergadering worden uitgebracht. Tol het indienen van voorstellen voorde algemeen© vergaderingen het voordragen van caid daten voor de redactie der Blauwe Vaan zal op de volgende vergadering gelegenheid be staan. Na de rondvraag werd de vergade ring gesloten, doch bleven vele leden nog eenizen tijd gezellig bijeen. Tegenover 3 bedankjes en 1 vertrek, werden 32 nieuwe leden ingeschreven. Binnenland Uit de Omstreken AALSMEER. In de „St. Ct." worden bekend ge maakt de gewijzigde grenzen van de drie stemdistricten in de gemeente Aalsmeer, voor de verkiezing van le den der Tweede Kamer. SCHOTEN. Winkeldieven. Door de politie alhier Is legen een zestal 15- en 16 jarige jongens, die zich den lnatsten tijd bezig hielden met winkeldiefstallen, proces-verbaal VERDUISTERING. De kassier-boekhouder van de „Ci nema de la Monnaie" te Amsterdam is, naar de „Tel." meldt, gisterenmor gen gevlucht met medeneming van 8U0 aan contanten. Van deze ver duistering is aangifte gedaan bij de politie. Tot dusver is geen spoor van den voortvluchtige gevonden Hieromtrent verneemt het Hbld. nog het volgende: Maandagavond stelde de directeur vau de Cinema dc la Monnaie in dc Kalverstraat aan een 42-jarigen kan toorbediende een bedrag van /8G5 ter hand om daarmede den volgenden dag een rekening te betalen. Dinsdag verscheen de man echter niet op zin post. In den loop van den morgen kwam een meisje zeggen, dat meneer ziek was. De directeur vertrouwde de zaak toen echter niet meer, vooral niet toen bleek, dat de rekening waar voor liet geld was verstrekt, niet be taald was geworden. De boekhouder ging eens naar het kosthuis van den kantoorbediende, en daar bleek, dat de bediende, die zich ziek had laten melden, juist een kwartier ge- loden was vertrokken. Tot heden heeft hij zich niet weder laten zien, zoodat bij de politie aangifte is gedaan. IN DEN TREIN BESTOLEN. Toen Zaterdagmorgen de sneltrein van Leeuwarden te Meppel aankwam, zat. zoo meldt de „Leeuw. Ct.", in een 3e-kias-coupé een oogenschijnlijk zwaar beschonken man, die bezig was zijn „roes" uit te slapen. Men zette hem uit den trein en waarschuwde de politie. Juist had men den man, die zeer netjes gekleed was, op een kar gelegd, om hem zoo naar het politie bureau te brengen, toen hij plotseling wakker werd. Toen vertelde hij zijn wedervaren. Hij had van 'n hem onbekend persoon 'n borrel aangenomen, waarna hij in 'n vasten slaap was gevallen. Men dacht toen direct aan iets ergers, en dit bleek bij onderzoek maar al te waar. Des mans portemonnaie was 60 lich ter geworden. Van den dief geen spoor. GEKNIPT. Gisteren morgen uïOCiit het, naar het „IJsgezn." meldt, de politie getuitkeu iu de St. Leonardus-kerk te 's-Herto- genbosch, de hand te leggen op 18-jarig jongmensch, dat bezig was met het lichten der kerkhussen. Dit heerschap, een zekere A. v. K., uit Til burg, maakte iederen keer speciaal de reis vau Tilburg, om te 's-liertogen- bosch de kerkbussen leeg te stelen. DE SIGARENMAKERS ACTIE. Men meldt uit Utrecht aan de Tel.: Dinsdag heeft de uitsluiting der si garenmakers te Utrecht aanleiding gegeven tot oploopjes. Van enkele fa brieken werden n.l. de ongeorgani seerden, die aan den arbeid gebleven waren, van en naar de fabriek ge bracht ouder politiegeleide, hetgeen 'n massa volk op de heen bracht. Som wijlen werd liet de politie wat al te lastig gemaakt, zoodat deze de sabel trok eu dc menigte uit elkander joeg. Het aantal uitgeslotenen is thans geregeld stijgende, doordat verschil lende ongeorganiseerden overgehaald zijn niet meer naar de fabrieken te gaan. Door de besturen der organisa ties worden thans gegevens verza meld, om zoodoende het aantal uit geslotenen te kunnen vaststellen. MOORDAANSLAG. In de herberg van L. te Bleyerhei- de, gom. Kerkrad©, had, naar „De Tijd" meldt een twist plants. Toen de herbergier de 'herberg wilde ontrui men, gelukte dit hem niet; hij trok. een revolver en schoot den mijnwer ker R. Ln de borst. Zijn toestand is ernstig, do kogel zit in de longen. ONGELUKKEN. We lezen in de Tel.: In hel Diaconessenhuis te Leeu warden is aan de bekomen verwon dingen overleden de ruim 70-jarige vrouw, uit Mantgnm, die ten gevol ge van de gladheid der straat eenige weken geleden kwam te vallen. EEN BUSTE VAN STEAD IN HET VREDESPALEIS. Naar het Vad. verneemt, is te 's- Gravenhage een commissie in wor ding met het doel, om aan 'i et bestuur der Carnegieslichting een buste van wijlen Stead aan te bieden, ter plaat sing in het Vredespaleis. KAMERVERKIEZINGEN. Naar aanleiding van een verzoek van de centrale anti revolutionnaire kies- vereeniging in het district Brielle, heeft, naar de Nederl. meldt, de dis- trictsvereeniging der Christ. Hist. Unie besloten, den candidaat der anti-revolutionnaire partij te steunen. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is de heer II. Pollema gezwicht voor den aandrang, uit het district Gorinchem op hem uitgeoefend, en heeft hij, in strijd met zijn aanvankelijk voorne men, toch weer een candidatuur voor dat district aanvaard. GEZONKEN. Gisterenmorgen is het praamschïp „Eendracht", van Dwïngelo, schipper S. G, van Dijk, geladen met steenko len. van Harlingen naar Zwolle, op de Rotholm bij Urfc aan den grond ge- loopen. Visschersvaatuigen verleen den hulp en brachten de ..Eendracht", na overlading van een gedeelte der loding, in de Urkerhaven, zoo meldt de „N- R. Ct.". Gisteren is in den BuPen-Amstel te Amsterdam een mestschuit, welke ge sleept werd, vol water geraakt en ge zonken. Een 18-jarige jo: gen, bestuur der van de mestschuit, geraakte daar door te water en v. rd zonder teeke nen van leven opgehaald. Nadat de levensgeesten waren opgewekt is -hij naar het gasthuis vervoerd. Sport en Wedstrijden HOCKEY. DAMES HOCKEY. Naar men mededeelt, zal ln da maand April een elftal van „The Chis- wick Ladies Hockey club" een tour née door ons land maken. VOETBAL. HET P A ASCH PROGRAMMA. Op de beide Paaschdagen zullen ta Groningen internationale voetbalwed strijden worden gehouden. Den eer sten dag krijgt Forward de Engelsche club Leyton F. C. op bezoek cn den tweeden dag komt Rhenaiiia uit Düs- seldorf een wedstrijd spelen tegen een elftal, gevormd uit de Groninger 2de klaissers. VLIEGEN. Dinsdagavond heeft op het vliegveld bij Wc-enen een verschrikkelijk onge luk pUats gehad. Luitenant Nittner die een nieuwe vliegmachine probeer de, wilde, toen hij ter hoogte van een paar honderd meter was, tot een lan ding overgaan. Plotseling suisde het apparaat omlaag. Nittner werd er uit geslingerd en kwam als een vormloo- ze massa op den grond. AUTOMOBILISME. EEN BETROUWD\AHHEIDSRIT VOOR CYCLE-CARS. Het bestuur van de Nederlandsche Automobiel-Club heeft besloten in Au gustus 1913 een betrouwbaarheidsrit te doen houden voor lichte automo bielen, de zg. Cycle-cars. Deze Cycle- cars moeten in de belasting iu de eer ste klasse vallen, terwijl de inhoud van deu motor niet grooter mag zijn dan 100 kub. c M. Het maximum gewicht, dat deze automobielen mogen hebben, zal nog nader opgegeven worden. WATERPOLO. HET TOURCOIN'G-ZEVENTAL. De versterkte Y-combinatie, die binnenkort in Frankrijk gaat toeren en te Tourcoing in een internationa len serie-kamp zal uitkomen, speelde Dinsdagavond in het Zuiderbassin to Amsterdam tegen een Nederlandsclie combinatie, en won met C -1 (rust 2—1). Voor de gecombineerden kwam o a. de H. V. G. B.-captain Rerameltr uit. Letteren en Kunst EEN NIEUW MAANDBLAD. We ontvangen het eerste nummer van een n euw maandblad: ,,De Gong, Roepstem van de Tucht-Unic". Het Dagelijkse^ Bestuur der Unie redi geert het blad, en zegt in een voor woord o.a.: Met deze roepslem, stelt let beduur der Unie zich voor: liet verkrijgen van een nauweren band tusschen de leden (vereeniginzen en personen) en het Algemeen Bestuur, door de leien in de allereerste plaats op 'hoogte '.e stellen van zijn arbeid, maar ook van hetgeen in hem omgaat en van zijne begrippen omtrent het do:-l der U ie. Het hoopt door gedachtenwisseling die begrippen te kristalliseeren. zoo dat helder en klaar de te bewande len weg naar voren komt. Die s'em roept de leien op t >t een krachtige medewerking bij dit stre ven, zoowel in ei-geren als Ln ruime ren kring, onder eerbiediging van el kanders denkbeelden. Met elkander! Gemengd Nieuws De oosterspoorwegmaatschappfjen hebben zich bereid verklaard de ei- eehe» der stakers te onderwerpen aan een scheidsgerecht van drie personen, zooals door de arbeiders was geëischt. DE SPITSBERGEXSCHE EXPEDITIE. Uit Christiania werd aan den „Ber liner Lokal Anzeiger" geseind „Ter beraadslaging over de maat» regelen, die genomen moeten worden om zoo spoedig mogelijk hulp te kun nen bieden aan de bedreigde leden van de Schröder-Sn anz-expeoitie, werd in liet ministerie van buitenland- sche zaken een bespreking gehouden, waaraan de minister van buitenland- sche zaken, de Duitsche gezant ?e Christiania, en ais deskundigen prof. Fritjof Nansen. de geograaf Hoe! en kapitein Staxrud deelnamen. De be raadslagingen worden voortgezet." Nader wordt gemeld: De Noorweegsche regeering beeft tot redding van de Sch ödei-Stranz- expeditie een walvischvaarder be schikbaar gesteld, die binnen onge veer acht dagen naar Tromsö zal vertrekken. Terwijl dit schip onder weg is. zou de uitrusting van de ex-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1