iODÖOO gratis-lepels voor Quaker Oats verbruikers. BURGERLIJKE PENSIOENWET. Door hot II.B. van het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsch© Gymnasia eii het H. B. der Vereenl- gLng van Leeraren bij het M. O. is aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, inhoudende bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen en aan vullingen. van de Burgerlijke Pensi oenwet volgens twee ontwt.pen van wet, ingediend hij de Tweede Kamer (Jen 7en en 17en December 1912. KAMERVERKIEZINGEN. Naar aanleiding van het bericht van do Tel., volgens hetwelk dr. J. Th. de Visser te kennen gegeven zou hebben, dat hij bij de aanstaande periodieke verkiezingen geen candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer meer werischto te aanvaarden, wordt aan de N. R. Ct. vanwege het bestuur van de christelijk historische kiesver- eeniging te Leiden medegedeeld, dat' er integendeel gegronde redenen be staan om aan te nemen, dat dr. De Visser zich ook ditmaal weer een can didatuur voor I/eiden zal laten welge vallen. De afdeelingen van de S. D. A. P. in het district Ridderkerk hebben, aldus meldt I-Iet Volk, met algemecne stem men den heer J. H. T. van Zadelhof! icandidaat gesteld. FABRIEKSBRAND. De N. R. Ct. meldt nader Maandagnacht omstreeks 1 uur is, door onbekende oorzaak, brand ont staan in de groole wasdoektabriek van de firma De Vogel, Van Calcar en Co. te Zwolle. De fabriek is geheel afge brand. Het vuur kon, dank zij de brandvrije muren van de fabriek, tot dit ééne gebouw beperkt worden. Ver moedelijk is de brand ontstaan in een van de droogkumers. Twee arbeiders, die nachtdienst hadden, konden bijtijds langs een brandvrije trap ontkomen. Het is reeds de derde keer, dat de fabriek van de firma De Vogel, Van Calcar en Co. is afgebrand. De nieuwe fabriek was nog slechts één jaar in exploitatie. Het gebouw vertoont op verschillende plaatsen groote scheuren en dreigt in te stor ten. Het was voor 3/4 op beurspolis verzekerd. De schade is groot. Vele orders liggen onafgedaan. Door den brand zijn bovendien 50 personen werkloos geworden. De aangrenzende huizen zijn ont ruimd. Letteren en Kunst Het Tooneel TE AMSTERDAM. Schakels van Heyermans, door „De Toonealyereeniging". Louis en Frits Bouwmeester als Pan eras en Hein Duif, liet is altijd eer. onzer mooiste tooneelherinnerin- gen gew eestdie twee ras-acteurs speelden niet de gebroeders Duif, ze waren het. Louis en Frits Bouw meester waren niet vertolkers van Heyermans' schepping, ze .werden zijn medewerkers, liet tooneel tusschen Hein en Pancras in bet tweede bedrijf was volmaaktbet werd door het na tuurlijke, het ongekunsteld© en het individueel© van hun spel een praciu- stukje van H ollandsche kunst. Zoo voortreffelijk a.Ls van „Het HaanJëmsch Tooneel" zullen wij Scha kels wel nooit weer zien. Frits Bouw meester is in de rol van Hein niet 1© vervangenbleef zelfs Musch en onze lezers weien, ho© hoog wij de zen artist stellen niet ver beneden Bouwmeester'» creatie Maar den prachtige» Panoras Duif van Louis Bouwmeester hebben wij gisteravond toch teruggezien en het is ons een vreugde dit te kunnen schrijven hij was even sterk, even krachtig als 9 jaar geleden. Schakels is naar onze meening nog altijd Heyermans' sterkste en zuiverste tooneèlwork gebleven. In do naturalistische toekening van het rui- lieu toont onze groote dramaturg zich van zijn voortreffelijkste zijde. Tel kens weer, ais wij Schakels zien, bewonderen wij het prachtige genre- werk, den raken, kernachtigen dia loog met zijn vele verrassende wen dingen, den ongezochten, echt Hol landse hen humor, maar bovenal dien geniaal geteeltenden kerel Pancras Duif. Pancras Duif is een figuur, die op ons tooneel zal blijven Maar of onze nakomelingen 0'oit een Pancras zullen zien, zoo subliem, zoo levend als wij hem van Bouwmeester i kennen, betwijfelen wij zeer. Hel is een voortdurend genot, het spel van dezen machtigen kunstenaar in dit,,vroolijk spel van den huisol ij ken haard" te .volgen. Zij, die meenen I dat Bouwmeester „altijd overdrijft" j en er zijn er velen" in' Haarlem; die zoo denken moeten eens gaan zien, hoe ingehouden hij 'Pancras Duif speelt. Dan zullen zij misschien ook i opmerken, hoe hij met allerlei fijne, bijna onmerkbare details zóo'.ii rol .weet op <e bouwen en tot één grootsch geheel te maken. Dat het den heer Teune zou geluk ken, Frits Bouwmeester in de rol van Hein op zij te streven,:.was: niet te verwachten. Hij had zich een aardigen kop gema akt en schommelde ook wel op "zcébeenen, maar' veel verder dan tot deze uiterlijke typeie- ring bracht 'hij liet niet. Nu dient het gezegd, dat het voor een. acteur, wel zeer ondankbaar is om een persoon ais Louis Bouwmeester, die elke finesse tot haar recht laat. komen, als tegenspeler te hebben. Naast" dezen Panoras Duif wordt al het andere mat. Mej. F.Isa van Duyn vond in de burgerlijke Cotoa geen rol. die in haar lijn lag. terwijl de heer Ernst stippel tje stippeltje stippeltje wie gaat er achter dezen schuilnaam verborgen? geen gemakkelijke taak had om ons het- pracht-typetje te doen vergo ten', dat Meyer van Beem indertijd van het ou(te werkmannetje uil liet eerste bedrijf had. gemaakt. Doch overigens hebben wij niets dan lof voor "deze in vele opzichten uitste kende vertooning van Heyermans' Schakels. De verschillende „Dui ven" eigenlijk moesten wij sprelte" van „druiven" 1 werden zeer goed door de leden der Tooneelvereeiiiging getypeerd. In het bijzonder vielen op: do lieer Brandenburg die_ zeer op dreef was in de rol van Dirli Erf- noann in zijn oude rol van Henk en Frits Bouwmeester .Tr. Deze laatste vooral.was heel aardig, al bleef hij ook onder zijn voorganger Qhrispijn, maar dit nemen wij hem allerminst kwalijk, want Chrispijn is als Toon niet te evenaren. Het „gezellige farn-i- lieavondjo" in III was dank Heyermans' regie beter dan wij het vroeger ooit hébben gezien. En ver geten wij niet, Truus Post te noemen, die een sympathieke, gevoelige Ma rianne was. Als geheel dus een zeer goede bezet ting. Maar torenhoog stak boven allen uit de Pane ras-figuur van Louis Bouwmeester. "Wanneer gij, lezers, Bouwmeester in al zijn grootheid en ik zog-u in al zijn f ij rihei d karakter-uitbeelding wilt zien, gaat dan Vrijdagavond naar oi Schouwburg. Pancras Duif behoort ■tot het allerbeste, wat hij:ooitgege ven heeft. Louis Bouwmeester in ■Schakel shet is om noodt te vergeten 1 J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Als aü uw kind gezond, vroolijk enfrisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen. WAARSCHUWING 1 Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Pers-Overzicht GRONDWETSHERZIENING. Bij de firma H. D. Tjeenk Willink Zoon is verschenen een werkje, waarin de regeering'svoorslellen tot herziening van de grondwet-geplaatst zijn naast die van de Commissie, wel ke daartoe indertijd benoemd werd. Op deze wijze verkrijgt men een duidelijk overzicht van de verschillen, zoodat het boekje door hen, die van de zaak op de hoogte wenschen te komen, zeker wel zal worden aange schaft; Samensteller is de heer P. J. van Ravesteijn. Voorop stellende, dat de Kamer niet meer dan ten hoogste twee maanden tijd heeft voor de behandeling der Tariefw«t, geeft „De Maasbode" den raad,' óm gedurende de thans ten einde spoedende regeeringsperiode 't ontwerp-Kolkman niet meer in be handeling te nemen. liet blad motiveert dit als volgt „Voordat de Tweede Kamer uiteen gaat, zal men onmogelijk verder kun nen komen dan aan de algemeene be schouwingen er is geen sprake van, dat het tarief-ontwerp nog in dit zit tingsjaar zal kunnen worden afge werkt, maar zelfs al ware dat het ge val, dan is er toch zeker geen quaes- tie van, dat het ook in de Eerste Ka mer nog zal kunnen worden behan deld, en nog vóór cl® algemeene ver kiezingen- in het „Staatsblad" zal kunnen verschijnen. ..Zelfs dus in het allergunstigste ge val wondt, wanneer in Juni a.~s. een linker meerderheid uit de stembus komt,-absoluut T.iets bereikt. Het ge volg hiervan is dan ook, dat zelfs de weerleggingen der regeering geen an der effect zullen kunnen hebben, dan indruk te maken op de kiezers, en dat dus minister Kolkman bij de bèhandeling van een zoo ernstig én gewichtig staatsstuk hoogstens nuttig za! kunnen zijn als.... verkiezings agent 1 En daarvoor staat Zijne Excel lentie veel te hoog. „Houden wij een rechtsche meer derheid, dan heeft de tegenpartij in September a.s. geen reden meer, ter wille van verkiezingspropaganda, ob structie te voeren, en zal men dus een bezadigde en zakelijke behande ling van het ontwerp-Kolkman kun nen verwachten, wat voor een wet, die van zulke vèr-strekk-ende gevolgen zal blijken, in het belang van ons va derland moét worden geëischt. „Komt er een linlcsche meerderheid-, dan zal het tarief-ontwerp vermoede lijk wel niet dadelijk aan de orde worden gesteld, maai- dat zal zeker evenmin het geval zijn, al heeft men van Pasohen tot half Mei den tijd niet .algemeene beschouwingen nutteloos zoek gebracht. „Hoe men de zaak ook ma.g kg©ren of wenden, het na Paschen nog in dit zittingsjaar houden van algemeene beschouwingen over het oa ,-.©rp- -Ifoïkman, terwijl men er zeker ""'van is, dat de tijd voor ernstige behande ling ontbreekt, is een opofferen van ©en deel van den nation alen tij cl aan verkiezings-propagaiïda én ©én dwin gen van Iiarer Majesteits regeering, daaraan deel te nemen, wat in strijd is met de meest elementaire begrip pen omtrent de hoogheid, ook van liet Wereldlijk Gezag. „En wij durven er gerust bij te voe gen, ook met de waardigheid onzer Statèn-'Generaal". Maar wat wel kan in die twee maanden, meent het blad, dat is prac tise!) en nuttig werk doen, waarmede „De Maasbode" bedoelt het in een af zonderlijk wetsontwerp aan de orde stellen en afdoen van de technisclie verbeteringen, die in 't tarief-ontwerp worden voorgesteld, omvattende wat thans in artt. 3 tot en met 8, 12 toten met 26 en 28 is 'bepaald, aangaande de rechtspraak, de vrijstellingen, de tarra-regeling enz., verbeteringen die veel instemming hebben gevonden en weinig tegenstand hebben ontmoet. De voorbereiding van- zoodanig ont werp kan zeer spoedig afloopen, daar immers meent het blad togen technische wijzigingen niemand, van welke richting ook, bezwaar kan heb ben en waaruit evenmin iemand munt kan slaan voor de aanstaand© verkiezingen. Met een klein beetje goeden wil kunnen dan ook nog de wetsontwer pen Grootboeken der Nationale Schuld, Pensioenregeling voor de Ge meente-ambtenaren en voor hun we duwen en weezen, en Wijziging en aanvulling van de Burgerlijke Pen sioenwet worden afgedaan. „Men heeft dan iets werkelijk, goeds tot stand ge-bracht, én liet komt ons voor, dat dit een goeden indruk zal maken op ons Nederlandsc-he volk en verre te verkiezen is boven het vullen van den nationalen lijd van Paschen tot half Mei a.s. met „words, words, words". GRONDWETS-HERZTENING. De (anti-rev.) „Rotterdammer" prijst den kloeken moed, waarmede de re geering het bij uitnemendheid anti revolutionair beginsel van het ge zinshoofden-kiesrecht, in de Grondwet wil doen opnemen. Daarmede zal het vqlsche ïndividu- eele beginsel in dezen voorgoed uit ons Staatsrecht zijn gebannen en ver vangen door de organische leden. Op het aantal kiezers zit de zaak niet vast. Het gaat om het beginsel. En dat beginsel is in de Regeerings- voorstellen uitgedrukt op een wijze, die iedereen toejuicht. Wel kan de vraag rijzen of het wen- schelijk is in de Grondwet eiken vorm van vrouwenkiesrecht vooraf uit te sluiten. Ook ons is de bestaande beweging voor vrouwenkiesrecht zéér onsym pathiek. Maar daaruit alleen vloeit nog niet voort, dat de Grondwet zelf nu alle vrouwenkiesrecht moet uit sluiten. Hierover kan echter nader worden gespróken. Hoofdzaak is dat aan de regeering hulde toekomt voor de vierkante wij ze, waarop het hoofdbeginsel aan liet hei'zieningis-voorstel is ten grondslag M. tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 7 en 5 jaar gevangenisstraf. Rechtszaken DE VERGIFTIGINGSZAAK TE ARBENBROEK. De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren den 41-jarigen landbouwer G. S., te Abbenbroek, ter zake van moord, veroordeeld tot 20 jaar gevangenis- 'raïj zoo meldt de N. R. Ct. VONNISSEN. De recJitibaink te Amsterdam hééft veroordeeld respectievelijk tot 8 en 6 •maanden, gevangenisstraf overeen komstig den eisch van het O. M. een 20-jarigen en een 18-jarigeoi jongen wegens oplichting. Eerstbedoelde, als loopjongen- in. dienst van de afdeeling Achtergelaten g-oederen aan het Centraal Station wist op 7 Deo. j.l. dat da ar een city bag, afkomstig uit een- 2e klasse coupé was gedeponeerd,' inhoudend© een portefeuille met ©en bankbiljet au f 25 ©n een i ge a' derê voorwerpen alsmede een naamkaartje. Van die wetenschap gebruik maken-de, scfiireé! hij -een volgbriefje en liet daarmee zijn 18-jarigen vriend gaan naar de - afdeeling achtergelaten goederen. Deze toekende in hét door den be ambte hem voorgelegde register voor ontvangst ©n kreeg den citybag met inhoud. AANSLAG OP EEN VELDWACHTER De rechtlbamk te Assen veroordeel de Evert J. ©n Pier M., arbeiders 1e Odoornerveld, wegens poging tot doodslag van den rijksveldwachter Overdijk te Sdhoonoord, J. tot 5 en BACI-ICONCERT. I-Iet zesde (buitengewoon) Bachcon- cert van 18 Februari zal lang in de herinnering blijven van hen, die het mochten bijwonen. Een zeldzaam ge- jnot is het Bach-publiek geschonken i door de soliste op dit concert de Ber- lijnsc-he zangeres mevrouw Birgit Engell. Mevrouw Engeli's bijzonder- li-oog sopraangeluid is juist in de noog- ste tonen heerlijk van klank-volheid en reinen, helderen toon. In de aria „II re. pastore" van Mozart, mat .haar schitterende coloratuur aan het slot, i deed de zangeres de grootte van haar technisch kunnen vooral op den voor grond treden. Later hebben we haar innig-gevoelende, warme voordracht kunnen genieten. En dat vooral in bet zachte welluidende „Murmeln-d-es Lüft- chen" en „Am Ufer des Flusses Man- zan.are3", beide liederen van .Tensen. Een tweetal werkjes van den (ons on bekenden) componist Sibelius maak ten dóór de mindere belangrijkheid der compositie niet zoo grooten in druk, en gaven der zangeres minder gelegenheid haar groot talent te ont plooien. Het auditorium toonde, mevrouw Engell's hoogstaande kunst te waar- deeren, en was hijzonder hartelijk en overvloedig in zijn bijvalsbetuigingen. De zangeres wie een bloemstuk ge werd werd na haar laatste nummer eenigo malen teruggeroepen, en moest tenslotte wel aan den wensch voldoen. Haar toegift lokte een nieuwen storm van bijvalsbetuigingen uit. In de vlekkelooze wedergave van „II re pastore" (dat, tusschen twee haakjes, door mevrouw Engell in liet Italiaansch gezongen werd) kwam ook ©ere toen aan And ré Spoor, wiens meesterlijke vioolbegeleiding zich vol komen aan den zang aansloot. Ook den heer J. M. Bolle, die de vier liederen na de pauze aan den vleugel begeleid de, komt lof daarvoor tóe. De BerJijn- sche Hofopera moet in mevrouw En gell een barer gevierdste leden be zitten. Het Residentie-orkest voerde uit Ilaydn's Symphonic no. 12 in Bes, von Beethoven's ouverture Leonore nr. 3, von Weber's ouverture van de opera Euryanthe en de Symphonisclic Dich- tung „Don Ju an" van Richard Strauss. De modernen waren dus alleen door het laatste werk vertegenwoor digd. Mr. Henri Viotta heeft met zijn vermaard orkest zijn auditorium we ten te boeiefi ais immer, al ging het succes van 't orkest nu wel vat schuil achter dat der soliste. Doen ge- nieteu 1 ieeft het ons daarom niet min der! En dat vooral in Iiaydu's Sympho nic, een werk dat zware eischen stelt, maar waarin leider en orkest zich van hunne beste zijde deden kennen. De bekende ouverture Euryanthe speelde het Residentie-orkest met veel mis schien wel te veel entrain, technisch onberispelijk. Dat Strauss' werk groo ten indruk maakte, meenden we niet. Men moet de groote technische vaar digheid waardeuren zoowel van hem, die dit imponeerde orkestrale werk schiep, ais van hém. die het tot een der gelijke uitvoering wist te brengen. Maar dat Strauss' werk bij do groote meerderheid van bet publiek nog "door iets anders dan door de ontzaglijke orkestratie en de geweldige klankef fecten zou hebben geïmponeerd, kun nen we moeilijk aannemen. Viotta wist door deze Tondichtung zijn groot auditorium niet te boeien en binnen te voeren in „den Zauberkreis, den unermesslich weiten", die de bekoring der muziek in zich sluit.... Maar als geheel was het een mooie avond, een succes voor de lTaarlem- scbe Bachvereeniging, die ditmaal in de soliste een zóó gelukkige keuze had gedaan 1 R. P. Nat. G 1) e e l-o n i ih. Vereen. Voor de afd. Haarlem van de Chr. Nat. Geh. Onth. vereen, zal in een 1 volkssamen-komsT, nis -spreekster op treden mej. H. W. Crommelin van Zeist, met het onderwerp Al genree q Kiesrecht. KINDER-ORANJEBOND. In verband met de uitreiking van bet vaandel is door het bestuur van den Kinder-Oraujebond „Prinses Ju liana" tot vaandrig benoemd cfe heer J. Hamersveld. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat bij hun- ne beschikking van 13 Febr. jl. aan liet bestuur van liet. district Haarlem on omstreken van de vereenigin-g „Eigen Hulp" vergunning is verleend tot op richting van een inrichting tot het in beweging stellen van een lift, gedre ven door een te plaatsen electromotor van 2 1/2 P.K. in het perceel aa.n do Zijlstraat no. 56. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tol doctor in du rechtswetenschap op stellingen de heer P. II. Tromberg Jr., geboren te Semarang. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Maartensdijk, P. Kuylman te Oosterwold-e (G.) Bedankt. Voor Sölioonebeek door J. Zandt, te IJselmuiden. GEREF. KERKEN. Bedankt, Voor Sdboonebeek door Bosch, te St eeuw ijk. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen. Te Alphen-Oudsihoorn, Joh. van der Vegte, te Steenwijk. Koloniën ARABIEREN EN CUINEEZEN. Uit Soerabaja vernam de „Java- bode" dat twee Cliihèezen, beschul digd van een moordaanslag op een Arabier tijdens de relletjes te Soera baja, elk veroordeeld zijn tot tien jaar dwangarbeid. CHOLERA. „De Loc." vernam, -dat in de buurt van de suikerfabriek Tandjong Modjo vele choleragevallen zijn voorgeko men. In 8 dessa's kwamen 34 geval len voor, waarvan 13 doodelijk. GROOTE BRAND TE SIBOLGA. Blijlcs een telegram uit Sibolga aan de „Sum. Post" heeft daar een ge weldige brand gewoed, waarbij met minder dan 500 kedéhs en andere pas- sarwoningen, gelegen in een wijk vlak bij de zee, in de asch werden gelegd. De winkelhuizen en kantoren der fir ma's Guntzel en Schumacher en Hen- nemann en Co. bléven gespaard, al liepen ook zij, zoo vlak bij het bran dende blok gelegen, groot gevaar. De Sibolga-huizen waren voor het meerendeel nog van hout. Krachtige hulp. werd verleend door officieren en bemanning van het ter reede liggende K. P. M.-stoomschïp Schouten. De schade is zeer aanzienlijk. De hoegrootheid van de verliezen -valt nog moeilijk'te schatten. Verschillende welgestelde Chineezcn eu inlanders zijn thans doodarm, aan gezien-zoo goed als niets was verze kerd. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk kwaadwilligheid. De eigenaar van het huis, waar de brand is begonnen, is gevat. Fiaanciëele Berichten ZUIDER-IIYPOTHEEKBANK. In de gehouden' vergadering van Commissarissen der Zuider-Hy- potheelibank werd besloten, aan de aandeelhouders voor te stellen, een dividend van 10 (v. j. 8 uit te koeren. UHknippen De Quaker Oats pakken bevatten thans bons, waarvoor prach tige lepels geheel gratis verkrijgbaar zijn. Deze lepels zijn speciaal voor ons ge- fabriceert!. Daar zij van prima metaal vervaardigd en zwaar verzilverd, zijn /ii»iz'j vau bijna onbegrensde duurzaamheid. Indien U ons 25 dezer bons vóór 31 December 1913 franco inzendt, doen wy U gratis en franco zulk een Quaker Oats lepel toekomen. Deze advertentie telt voor 2 bons, wanneer zij te zamen met 2 3 bons uit de Quaker Oats pakken wordt ingezonden. Meer dan eene advertentie wordt echter voor eiken lepel niet aangenomen. Deze aanbieding is geldig to4 31 December 1913. Quaker Oacs Company, Rotterdam. Afd. K2 Werkelijke grootte. Geen reclame opdruk. schuil hield bij den trouwen John Stich. wachtend op bare hulp en lei ding tot het bewijzen zijner onschuld. Achteroverleunend legen de kussens der koets had zij gezeten met geslo ten oogen en gevouwen handen. On rustig, afgemat, bij oogenblikken vol hoop, had zij de groote vermoeienis van deze lange reis van Stretton Hall af, over de ongebaande wegen van de Brassinger heide doorstaan met die geestkracht, die de Gascoijnes altijd betoond hadden voor alles wat hun ter harte ging. Op liet kruispunt bracht Thomas, de koetsier, zijn paarden tot staan. Tóen de koets de smederij naderde had Patience uit het raampje geKe- ken of zij ook iets kon zien van het dierbaar gelaat, dat, naar zij wist, naar haar uitzag. John Stich had Betty begeleid tot aan de kromming van den weg en toen hij Tiinothy gewaar werd, die een eind verder wachtte, was hij te ruggekeerd en stond nu gereed om Lady Patience te helpen uitstappen. Laat de koets hier wachten, zeide ze tot den koetsier, wij zullen van nacht te Wirksworth logeeren. Ha, beste Stich, vervolgde zij, de hand van den smid warm drukkend, hoe vaart mijn broeder? I-lij voelt zicli steeds beter sedert hij weet dat u komt, antwoordde Stich Een oogenblik later lagen broeder en zuster in eikaars armen. Lieve zuster Lieve, lieve Pa tience I was alles wat Philip eerst kon zeggen. Maar zij legde haar hand op zijn schouder en met 'n teeder moederlijk gebaar streek zij met de andere hand de weerbarstige lokken van zijn warm voorhoofd, llij zag er bedrukt uit, of schoon zijn oogen nu schitterden van koortsachtige hoop, terwijl hare oogeri, in weerwil van haar zelf, zich vulden met tranen. Lieveling, lieveling, murmelde zij, trachtende een vroolijk gezicht te zetten en haar tranen weg te drin gen. Alles zou nu goed worden, nu zij bij hem was, nu zij over alles met hem icon spreken, en zij wat doen kon vóór hem en met hem, inplaats van stil en werkeloos te zitte-n, alleen op Stretton Ilall, zonder nieuws, een prooi van verteeren-den angst. Die vreeselijke proclamatie, zei- de hij eindelijk, gij hebt er toch van gehoord Ja, antwoordde zij droevig, even vóór gij daarvan hoordet, denk ik. Sir Humphrey Challoner zond mij een bode om mij daarvan kenni3 te ge ven. En mijn naam onder hen, welke door de Parlementsacte beschuldigd 'zijn I Zij knikte, haar lippen trilden en zij wilde zich goedhouden nu hij al haar moed zoo goed als den zijnen noo- dig had. Maar lieve, ik ben onschuldig,1 zeide hij, haar beide handjes vast houdend en haar flink in de oogen ziende. Je gelooft me toch, is het niet? Natuurlijk, Philip, ik geloof je- Maar het is alles zoo hard, zoo vree- selijk en de hemel alleen weet wat de ware oorzaak was. Daar is geen twijfel omtrent de aanleidende oorzaak in Engeland, zei Stre.tlou met wat bitterheid, 't Was een zeer slechte raad dien men Ka rei Eduard gaf om de grens over te trekken, en in de Midlands gaf nie mand om de Sluarls. Maar dit alles is een. oude historie, voegde hij er met een droeve zucht bij ,het is nutteloos stil te staan bij al de droevige mis slagen, voorleden jaar.begaan, alleen de ellende -is gèbleven tot nu toe. Waarom liep je weg, Philip? vroeg ze zachtjes. Omdat ik een dwaas wasen een lafaard, voegde hij erbij, terwijl een schaamteblos zijn jong gelaat be dekte. Neen, neen Ik meende, dat, als ik 1e Stretton bleef, Karei Eduard mijn hulp zou vragenen gij weet, zeide hij met een aardigen, jongensachtigen glim lach, dat ik nooit goed „Neen" kon zeggen. Ik wist dat ze mij zouden overhalen. Lovat .en .Kilmai'noclc wa ren zulke vrienden, en Zoo gaafl ge er de voorkeur aan, weg te loopen Het was laf, niet waar Ik vrees, dat het dat was, zeide zij met weerzin, terwijl liefde en over tuiging streden in haar hart. Maar waarom wiidet ge het mij niet zeg gen, lieve? Omdat ik een zot was, zeide hij, terwijl hij zijn eigen dwaasheid vcr- wenschte. Gij waart toen juist in Londen, herinnert ge u wei? Zij knikte. En er was niemand om mij raas te geven, uitgenomen Challoner. Sir Humphrey? Dus hij was het Philip keek haar met verbazing aan. Er was zoo'n vreemde'trilling in haar stemeen toon van groote angst haar slem; een toon van grooten angst stond en sprak op kalraèri toon Wat raadde Sir Humphrey Chal loner je te doen Hij zeide dat Karei Eduard mij zeker zou overhalen zijn partij te kie zen, dat hij een schuilplaats zou vra gen op Stretton Hall en mijn trouw zou opeisclien. Ja Ja En hij meende dat ik wijzer zou handelen - door twee of drie graaf schappen te stellen tusschen mij zelf en de verzoeking om een rebel te worden. Hij meende Daar lag een wereld van verachting in die twee woordjes die zij uitsprak. Zelfs Philip, hoe ook vervuld va» zijn eigen zaken, merkte dit op. Challoner is altijd mijn vriend geweest, zeide hij op verwijtenden toon. Ik verbeeld mij, zusje, voegde hij cr met zijn jongensglimlach bij, dat het van u afhangt of hij ook mijn broer zal worden. Stil, beste jongen, spreek daar over niet. Waarom niet? Zij antwoordde niet en er was een oogenblik van stilzwijgen. Zij aarzel de klaarblijkelijk tusschen hem to vertellen van haar vrees, haar ver moedens door het noemen van Sir Humphrey Challoners' naam in haar haar hart opgewekt, of dat onderwerp te laten rusten. Eindelijk zeide zij ge heel kalm: Maar toen ik thuis kwam, lieve, zag ik dat je de Hall zonder bood schap, zonder een enkel woord voor mij verlaten hadt, waarom deedt ge dat? De jongeling liet zijn hoofd han gen. Hij gevoelde het zacht verwijt en hij had niets te zeggen. Ik had aan je zijde willen staan, vervolgde zij op zachten toon. Ik denk dat ik je had kunnen helpen. Er was geen schande in het weigeren, en gij waart niet meer dan een kind toen ge vriendschap sloot met Lovat. Ik weet dat alles wel, lieve zus, zeide hij met wat ongeduld. De he mel weet dat ik duur genoeg betaal voor mijn lafheid en dwaasheid, maar ilc kan niet begrijpen hoe mijn naam genoemd kan worden te samen met die der rebellen. Iemand moet mij valsch beschuldigd hebben. Maar wie? Ilc heb toch geen enkele vijand in de wereld, heb ik wel. zusje lief? Neen, neen,'sprak zij snol, maar terwijl zij sprak logenstrafte een trek van onwillekeurige ontsteltenis, ae verzekering Iiarer lippen. Maar het was nu het oogenblik niet' om bij zijn angst nog ijdele, 0111- rustende vermoedens te voegen. Hij bad om haar gezonden omdat hij haar noodig had en zij was nu hier om voor hem te handelen, om hem door haar Icrachtigen wil en haar energie te helpen en te ondersteunen op elke wijze. Gij liet mij roepen, Philip, zeide zij met een lieven, lioopvollen glim lach. Haar blik scheen nieuw leven m zijn aderen te storten. Oogenblikkelijk trachtte hij zijn moedeloosheid ie overwinnen en met een snel gebaar rukte hij het ruwe wollen hemd clat hij droeg open en haalde er een pak brieven onder uit. En niet alleen zijn hand. maar zijn hcele lichaam scheon van opwinding te trillen toen hij met schitterende oogen op dat pak kaefe (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6