NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3Ce Jaargang No. 91C6 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 26 FEBFUABI 19'3 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephcon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.021$ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371$ „de omstreken en franco per posf 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AliLNDA DONDERDAG 27 FEBRUARI. Orgelbespeling in de Groote Kerk Van 23 uur. Soc. Vereenigirig: Concert Haarl. Muziekkorps. Brougebou w: Bi oscoopvoorstel ling. Biose. T..eater. Gr. Markt. Voor ste- tii: gen. Apollo-fheater: Voorstellingen. KL Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Spnarndam: Gemeenteraadsverga dering. OM ONS HEEN No. 1671 Wandelciiilis. De Parijsehe professor Metchnikoff doet al sedert jaren onderzoek naar de oorzaken van den ouderdom en de middelen om die te voorkomen. Ik zeg voorkomen en niet beletten, jrndat alles wat leeft ééns uitgeleefd raken en dan sterven moet. De ouderdom is dus een verschijnsel, dat wij niet zou den kunnen ontgaan, maar volgens den professor wel verschuiven. En ook dat is al van groot belang, omdat het een van de idealen van den inensch' is. te leven tot in hoogen ouderdom.' maar dan.... in goede gezondheid. En! juist die. samenvoeging is een groote zeldzaamheid: oud beteekerit in den regel gebrekkig, zwak, ziekelijk of pijnlijk en de weinigen, die op dien regel uitzondering maken, wijzen wij elkaar dan ook als merkwaardigheden aan. We worden inderdaad gauw oucL Charles Boissevain heeft er indertijd in een „Van Dag tot Dag" over ge klaagd, dat jonge mannen wanneer ze op straat'voor een plas komen te staan, daar niet overheen springen, maar er omheen loopen. We laten ons gauw oud worden, zou ik willen, zeggen. Want al de geleerden, die over deze uiterst belangrijke zaak schrijven, zijn het er over eens. dal de mensch zelf het slijten van zijn or ganen zoolang mogelijk uilstellen kan. Prof. Metchnikoff ontwikkelt, daar bij nog een bijzondere theorie, die hierop neerkomt, dat zich in den dik ken darm, tal van bacillen ophoopen, l die het best bestreden worden door het gebruik van de eigenaardige yoghurt, de zure melk zal ik maar zeggen die Bulgaren en Turken veel gebruiken, onder welke volkeren dan ook de gevallen van een groenen ouderdom zeer talrijk zijn. Of dat nu alleen aan de yoghurt ligt, dan wel ook aan het eenvoudige leven, dat de inenscïien er leiden, is moeilijk uil le maken, maar Mctchnïkoff's theorie is in eik geval niet onaangevochten ge bleven. Prof. Bibbert heeft daarover in de Deutsche Revue een arti kel geschreven en betoogd, dat de cel len waaruit ons lichaam is opgebouwd na 50 of GO jaar kleiner en dus niet meer geheel hersteld worden uit bot opgenomen voedsel. Bij oude men- schen gaat het voorkomen van gele korreltjes op die cellen gepaard met ouderdomsverschijnseléh naar buiten en wat nu Prof. Ribbert betoogt is, dat de inkrirnuing van de cellen en het ontstaan vau de gele korreltjes kun nen worden tegengehouden, dus ver schoven nnar later, door voortdurende werkzaamheid der organen. En de letterlijke slotsom, waartoe de verta ler van het artikel (in de Wetenschap pelijke Bladen van Februari) komt is deze: „dat voortdurende lichamelijke en „geestelijke werkzaamheid liet tot „stand komen der seniele (ouderdoms) „veranderingen in onze cellen en de „daaruit volgende gebreken van den „ouderdom tegengaat en zeker ver- „t raagt". Niet te vroeg gaan rentenieren is dus een goede raad, maar een, die slechts weinigen van noode hebben. De rest werkt in alsem^en wel tot het óogenblik van den dood, uitgezon derd de gepersionneerden, bij wie het evenwel juist vaak voorkomt, dat ze ziek worden en sterven, zeer kort na dat zij tot de zoo lang gewenschte (en toch blijkbaar zoo noodlottige)-rust gekomen zijn. Dit verschijnsel is dus: een belangrijke bevestiging van de in zichten van Prof. Ribbert. Met geestelijke werkzaamheid zal het bij de meesten nog wel gaan, daar de gelegenheid lot lectuur met den dag grooier wordt, maai- bij verreweg de meesten is het met ae lichamelijke werkzaamheid slecht gesteld. De doc toren herhalen uit den treure de raad geving, die dok de bekende Dr. Lorand uit Wiesbaden in zijn boek: „Oud worden en jong blijven" geeft, name lijk: eenvoudig dieet, veel beweging en frissche lucht. Maar wie kan daar' in de praciijk op den duur aan vol-; doen? Moeten we hout gaan hakken als wijlen Gladstone? Als dat gewoon te werd, zou de ontbossching van de aarde, die toch al reden tot ongerust heid geeft, weldra op eeu draf gaan. En wat zou, uuchter gevraagd, de fa milie met al het zoo ijverig door hare leden gehakte hout moeten gaan uit voeren? Men kon gaan Müllern, dat wil zeg gen allerlei oefeningen en bewegin gen maken en dan nog een bad ne men, alles in den tijd van één kwar tier. 't Is weinig tijds voor veel nuts!. Maar hoe uitstekend die spier- en ge- wricbtsoefeningen ook mogen wezen, in de open lucht kunnen ze niet ge beuren en dat Muller zichzelf afbeeldt, weinig gekleed oefenende in de sneeuw, is eeu blufje, waartoe hij zijn volgelingen denkelijk niet zou willen aansporen. Bovendien zijn die bewe gingen op den duur schrikkelijk ver velend en raken daardoor licht in 't vergeetboek. Kunnen we niet, zou ik willen vra gen, het wandelen, hel loopen, weer in eere herstellen? Op die vraag zal door duizend mensehen dadelijk met een wedervraag geantwoord worden: „is fietsen niet even goed?" liet antwoord is neen. Bij wandelen is de gang van zelf rustig en kalm, op de fiets krijgt men 6poedig eau groote vaart zonder het zelf op te mer ken, tot schade van de hartswerking, bij het wandelen is het geheole lichaam in beweging, bij fietsen rust 'iet bo venlijf; bij wandelen komt men, als vermoeidheid optreedt, eerder tot rus ten dan bij fietsen. Ik spreek geen kwaad van het wielrijden. Als 1 nog niet bestond, behoorde het ten spoe digsto uitgevonden te worden. Als vervoermiddel is 't onvergelijkelijk, maar dat het den menschen het loo-" pen heeft afgeleerd, moet op zijn de betzijde geboekt worden. Maar alléén wandelen gaat niet, loopt ook binnen veertien dagen af. Net als de gynu astische oefeningen en bet werken met baiters e.n het müï- lernl Ik zou de ouderwetsclie wandel club weer ingesteld willen zien. Om Haarlem heen zijn er prachtige wan delingen genoeg en voor wie wat van de natuur weet en instaat is die te zien, valt er zooveel moois op te mer ken, dat een wandelclub, die het voor recht heeft zoo iemand onder haar le den te tellen, behalve gezondheid, ook liefde en waardeering opdoet voor onze heerlijke natuur. Geen tijd? Iedereen heeft tijd. Is 't geen uur per dag dan maar een half uur. En op den Zondag een dubbele portie, Hoe die clubs samengesteld moeten worden, weet ieder voor zich zelf wel: leden van vereenigingen, buren, vrienden, kunnen zich hij el kaar aansluiten. De eerste club, die gaat wandelen, zal bekijks hebben en de vroolijkhcid opwekken van bekrom pen lieden; in de tweede vindt nie mand iets vreemds meer en in de elfde gaan de lachers zelf. Geen tijdl Dat is de eeuwige klacht. Wel tijd voor allerlei andere dingen, van licht minder beteekenis. En een eenvoudige rekensom zal aantoonen, hoe het eigenlijk met die tijdquaesfie geschapen staat. Een half uur daags en een uur op Zondag is te zamen 200 uur per jaar of rog geen negen etma len. Doe dat dertisr jaar en het maakt 270 etmalen uit of 9 maanden. Ver dubbel die uren, door een uur daags te wandelen en 2 uur Zondags, dan vormt dat anderhalf jaar. Is dat niet de moeite waard om een frisschen ouderdom te krijgen en ver-] lenging van het leven met misschien1 wel tien of vijftien jaar? Wie sticht de eerste wandelclub? J. C. P. Stadsnieuws Hinderwet. Door A. de Vries is vergunning ge vraagd voor c!e oprichting \a!i een kaikblusscherij in het perceel aan de Bolhuizen nr. 8 a. Bedankt. Naar wij vernemen heeft de heer K. H. Kerkhoff bedankt als directeur van bel Ge n. Geheelonthouders zang koor „De Korenbloem". WEGWIJZERS GEPLAATST. Aan het Prinsen- en Staten-Bol- werk, recht tegenover de viaducten, zijn vanwege den Alg. Ned. Wielrij- dersbond wegwijzers «enlaatst, aan gevende de richtingen en afstanden van Amsterdam, Alkmaar, Blcemen- daal, Rotterdam en Spaarndam. TILLY KOENEN.: Men schrijft ons; Tilly Koenen zal zich op den 4en Zalsmanavond deen hooren. De ver slaggever van ihet Leipziger Tage- blatt eindigt zijn hoogst waardeerend verslag over haar iiederenavond le Leipzig met de opmerking, dat haar kunst vrij is Van cenig effectbejag en buitengewoon groot in het echte voe len der menschel ij ke natuur. Jubileum. Den 19en Maart 1913 hoopt de ibeer H. Bank den dag te herdenken, waar op hij voor 25 jaar in dienst trad bij de II. U. S. M., afdeehng veerenma- kerij C. W. S. EFFECTEN VEI LING TE AM STERDAM. Bij de Effeclen\eiling, onder lei ding van de Commissiebank, werden o.a. de volgende prijzen beste.d: 4 aand. Haarlemsche Brandverze kering Mij. 160 Een dito ais voren, groot f 1000, gefourneerd f 100, "X) u A Een aand. Mij. tot expl. van S'.aal- watorbronnen te Haarlem 2 1/4 Elk a f 250, een a f 50 gew. aand. Kennemer Electriciteit Mij. 90 BROOD- EN KOFF1EUITDEEL1NG. Hedenmorgen hebben 372 personen deelgenomen aan de brood- en kof- Ce-uitdeeling van de afd. Ilaar'em van den Christ. Geneel-Onlh. bond. Aanbesteding. Laagste inschrijver voor 't bouwen van 4U woningen voor de bouvwer- ec-iiiging „Volksbelang", le Aalsmeer, is J. v. Schagcn ;c Haarlem, voor 69.400. Installatie. Ter gelegenheid van de installatie van dr. J. 11. Gunning J.lizn., als pre dikant directeur van het Diaconessen- huis, heeft in den loop der volgende week in de Groote Kerk een avond dienst plaats. Na afloop samenkomst in het Diaconessenhuis. Nuttige handwerken. Voor dit examen zijn te 's-Graven- hage geslaagd de dames G. E. v. Eijlc, J. M. Upzooiner en II. de Boer, te Haar lem, W. Blankevoort te Bloemendaal en W. F. Nieborg te IJmuiden. Te Utrecht mej. J. Verwey te Hillegom. Uitvoer i n g. Binnenkort geeft de muzn.' .mi- ging „Harmonie", directeur neer Wernecke, een uitvoerng voor haar leden in de groote zaal van de So ciëteit Vereeniging. Medewerking ver- leenen hierbij hel duo Van Muiniik uit Den Haag. Ontslag verleend. Aan den heer Zeeman, turnleeraar aan de Rijks Normaalschool alhier, is op verzoek eervol ontslag verleend. PR OT EST A N T EN BON D. Binnenkort spreekt voor de Orde van de Ster in liet Oosten, in liet ge bouw van de'- Pre tostnntenbond, me vrouw W. Ros—Vrij'nian, met liet on derwerp: „Waarom verwachten wij een Wereld Leeraar?" Kijkjes Tan 't Kantongerecht 't Was heden een korte zitting. In een klein uurtje bad de plaatsvervan- gend-kantonreehter, Mr. Thöne, zich al door alle zaakjes heengewerkt. Dee x-h uzaar Kamp. Een vaste klant van de politie en de justitie is de ex-huzaar Kamp, die met onverstoorbaren ijver voortgaat, op zijn manier, propaganda te maken voor anti-militaristische denkbeelden. Nu mo/l hij zich weer verantwoor den wegens het verwekken van een volksoploop op 5 Januari op het Ken- nemerplein alhier. De ex-huzaar was evenwel niet ver schenen. „Werkte" hij op een andere plaats De ambtenaar van het Openbaar Ministerie er op "wijzende, dat Kamp. niettegenstaande vroegere ver- oordeeliogen, doorgaat met tegen de wetten te zondigen eischte een vrij zware straf 15 gulden boete of vijf dagen hechtenis. De Arbeidswet Ook heden kwamen weer een groot aantal werkgevers voor den ma gistraat, omdat ze vreemd hadden om gesprongen mei de bepalingen van de Arbeidswet. Meermaien hebben wij van rulke zaken verslag gegeven, zoodat ik thans geen kans zie, er veel nieuws van te vertellen. Een eigenaardig verschijnsel waarop ik wel eten het licht mag laten vallen is, dat bijna alle be klaagden zich op onwetendheid beriepen. Sommige werkgevers had den zich wel tegelijk aan drie ver schillende- overtredingen der wet schuldig gemaakt. Het beste zat zijn, dat alle werkge vers zich een Arbaiswet aanschaffen bij een boekhandelaar doen ze voor een kwartje al veelen dal ze deze voorschriften van de heeren in Den Haag eens ijverig besludeeren. Die tijd zal din nuttig besteed zijn, en men ontloopt de kans, rnet den strafrechter in aanraking te komen. Enzulke kennismakingen zijn in den regel duur TDe ambtenaar van 't Openbaar Ministerie eischte althans tegen enkele beklaagden drie geldboe ten van drie gulden. Dus bijna een tientje 1 Een beklaagde was er, die leelijk tegen de lamp liep in 't maken zijner verontschuldigingen, 't Was een sla gersbaasje, dat een jongen van 14 jaar later had laten werken dan des avonds 7 uur. Kantonrechter: Waarom heb je dat gedaan Beklaagde: Ja, ziet u, mijnheer, ik was ziek, met hevige hartkloppingen lag ik te bed. Het werk moest gedaan worden en nu-is de jongen, die veel liefde voor z'n vak toont, uit z'n eigen Jan eer gebleven, om nog wat klaar te maken. Kantonrechter: Zoo.... Na nog eenïg over en weer gepraat verloopt het gesprek weer als volgt Beklaagde Maar 't was niot zoc heel veel over zeven, dat de jongen gewerkt heeft. Niet meer dan tien m i n u te n Kantonrechter Neen, mannetje, 't was al half negen, dus anderhalf uur over tijd. BeklaagdeNeen, ik weet 't zeker Kantonrechter Hoe kon u 't zeker weten Beklaagde Wel, ik was tii den win kel. De Kantonrechter wees den slager er op. dal hij in een van beide geval len gejokt had. Als men te bed ligt kan men niet tegelijk in den winkel zijn 'Die logica moest de slager wel er kennen, maar hij draaide er toch nog wat om heen. De ambtenaar van het O. M. eischte een ilinke geldboete. Een dure les. Nog duurder les zal een blocker krijgen, althans als de Kantonrechter den eisch van 't O. M. inwilligt. Deze bleeker had in geen zes maanden de loonlijst voorde Rijksverzekeringsbank- ingevuld. Al dien tijd had hij 't.... vergeten. Zoo lang iets vergeten, is niet per abuis, zoo betoogd© de ambtenaar van liet O. M., die daarom een hooge boete eischte, namelijk 30 gulden. Nog een niet-aannemel ijke verdèdigin g. Een jongeling uit Hillegom had blijkbaar tien zomer al in 't hoofd, hij verscheen in.... colbertjas on wit vest 1 Zijn dagvaarding beschuldigde hem, dat hij 's avonds in de Kruisstraat met een fiets zonder brandende lantaarn had gereden. Kantonrechter: Is 't waar? BeklaagdeGeen denken aan, ik liep naast m'n fiets. I>e Kantonrechter liet den jongen wat doorpraten. Deze vertelde toen, dat hij van z'n patroon, wonend in de Wilhelminastraal, naar de Nieuwe Gracht moest, heen en terug. Zijn fiets, waarop hij geen lantaarn had, reed hij aan de hand. Kantonrechter Nu, ik geloof niet veel meer van je verhaal. Als je do fiets alleen aan je hand wilde rijden, dan had je haar wel in de Wilhelmi nastraal iaten staan tot je terug kwam. 't Is heel duidelijk, dat je de fiets hebt meegenomen, oni er op te rijden, als je geen agent zag. Beklaagde lieusch niet De ambtenaar van 't O. M. Hoewel ik ook niet veel vau de bewering van beklaagde geloof, verzoek ik toch, de zaak een week uit te stellen, dan kun nen we den agent hooren. De jongen niet het witte vest beloof de dan ook weer te zullen komen, cm z'n bewering legen den man der wet te staven. KEES. Baldadigheid. Gisterenmiddag om zes uur is weer een portierruit verbrijzeld van den trein uit Le den, doordat uit de Wes terstraat een steen werd geworpen. Veilingen. Uit de alphabet scko lijst der vei lingen van vaste goederen in „De Gouden Leeuw" blijkt, dat daar in 1912 verkocht zijn 271 perceelen voor f 897.987, opgehouden 81 percoeien op 352.483. In 1911 waren deze cijfers 196 per ceelen verkocht voor f 5. "41, 73 perceelen opgehouden op f 343:640. M i s h a nd e 1 i n g e t j e. Iemand bad van een tapper, die een café in de Nieuwstraat heeft, de inventaris gekocht en de zaak ever- genomen. Toen do eigenaar dat ter oore kwam, wilde hij den nieuwen tarp-r niet in bel perceel hebben, wat aan leiding gaf tot een ruzie, waarbij de nieuwe tapper mishandeld werd. COMPETITI E-WED STRIJD NED. DAMBOND. De drie partijen, welke van den op 20 Februari jl. plaats gehajd hebben den wedstrijd, tnsschen de damclub „Haarlem" en bet V. A. D. onbeslist bleven, zijn Dinsdagavond te Amster dam in hel clublokaal van bet V. A. D. afgespeeld. De partij aan bord 1 werd door den heer C. F. Visse voor „Haar lem" gewonnen, terwijl de partijen aan bord 7 en 10 remise werden, zoo dat de kampioen van liet vorige jaar door de damclub „Hanrlem" met 8 te gen 12 punten is verslagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te hekomen hij: J. Akkerman. Generaal de Wetstr. 72, een horloge, I. M. Saarlcws. R:p- perdapark 9. een zakje met suiker. H. Doeve, Klevernark 33. een potlood houder; II. W ezelaar, Ripperdapark 35, een broche; J. Rodenburg, Leidsche su-aat 107, een oorbelletje; Mej. A. v. Loevesteyn, Lange Hofstraat 8. eenige schoorsteen\egersslobkousen; Mej. J. van T Ilof, Spaarne 38, een medaillon, J. C. de Nieuwe, Heerensingel. 71E, een couvert met een boodschapjien- boekje. (Zie vervolg Stadsnieuvs onder öe Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Promotie Onze vroegere plaatsgenoot de heer W. Moggestorm, die twee jaar geleden naar de Koloniën vertrok, is thans be vorderd tot controleur in de residentie Djambie. De heer Moggestorm is eerst 24 jaar oud. Zijn vrienden van de Bloemendaal- sche Voetbal Ver., waarin hij langen tijd een zeer gewaardeerd lid was, zullen deze promotie met genoegen vernemen. SCHOTEN. Hinderwet. Door J. Slabhor Is vergunning ge vraagd tot het oprichten van een slachtplaats in een perceel aan de Scheeperstraat te Schoten, aan B. eh W. van Schoten. HEEMSTEDE, Personeele belasting. De heeren W. L. Koelemeïjer en Th. D. L. Smit te Haarlem, zijn aan gewezen als deskundigen voor de op neming van het meubilair. Vaccinatie. In 1912 zijn hier 146 persoren ge vaccineerd, verdeeld als volgt: Bene den het jaar 13, van 13 jaar 56 van 3—6 jaar 73 en van 6—12 jaar 4. BEVERWIJK. Tot leeraies aan het IneUtuut- Schaafsma alhier is oemd met in gang van 1 April mej. M. J. Werker ie Do Bilt. HAARLEMMERMEER. Jaarvergadering. Ln de gehouden jaarvergadering' van de vereeniging „lluljikruis", die uitsluitend werkt tot bevordering van de gezondbeidsnelaifgen aan de oost zijde dezer gemeente, bleek dat deze vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Het ledental is gestegen tot 180. Het financieel verslag sluit met een batig saldo van 1520. He aftre dende bestuursleden M. Breure, J. A. Bakker en 11. vau Vuuren, werden ais zoodanig herkozen. Besloten werd het magazijntje voor verplcguigsarti- keien te vergrooten, daar alie mate rialen niet behoorlijk geborgen kou den worden. Het bestuur werd daar voor hel üeiioodigde credict verleend. Daarna werden nog eenige huishou delijke aangelegenheden behandeld. Politieke actie. - Dezer dagc-n zal in Hotel de Land bouw te Hoofddorp, na de jaarverga dering van de vereeniging van Jong Vrijzinnigen, door Mevr. van Kiel— Smeenge een politieke rede worden gehouden, met het onderwerp„De concentratie der vrijzinnige partijen". Men ziet dus dat de politieke actie in dit district, doch voornamelijk in deze gemeente, lcvenüg gehouden wordt. Rechtszaken DE I1AAS. De heer De llaas is bij den Iloo- geu Raad in beroep gegaan tegen Let vonnis der Haagscbe recSubank, we gens onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde, POGING TOT DOODSLAG. Voor bet gerechtshof te Amster dam is heden door den advocaat- ge ue ra al ïar. Baron Van der Feltz bevestiging gerequireerd van bel vonnis der 4e Kamer van 31 Dec. jl. waarbij de 31-jaiige H. V. tot 5 jaar gevangenisstraf was veroordeeld we- geos poging toi doodslag op een :8- jarig rne-sje. Binnenland HET NEDERL. ROODE KRUIS '"N DE BALKAN-ÜUtiLuG. Het hoofdcoiaité van „e. Neder!. Roode Kruis heeft van dr. Biere&s de liaan le.egraflscii berlc .t o..t.&-geu, dat de ambulance uit Salouiki na groote moeilijkheden te Prcveza is aangekomen. KAM ERVER KI EZLNGEN. De heer F. Neiscber boe!, aaa het bestuur van ue vrijzinnige k.esver- eeniging Burgerplicht te Apeldoorn meegedeeld, dat rij zich bes./uk- baar stelt voor een card da tuur voor bet district Apeldoorn, zoo meldt de N. R. C NIEUW RIJKSKRANKZINNIGEN- GEST1CJJT. De Minister van binneulandsche za« ken. op de bezwaren antwoordende die tegen net voorstel tot opneming vau een nieuw Rijkskrankzinnigenge sticht te oensel in de afdeelirig der Kamer vverde ngeopperd, merkt om trent het eerste bezwaar, dat betref fende de kosten, op, dat vau de zijde van den inspecteur van het krankzin nigengesticht geen hoogere eischen ge steld worden dan sinds lange jareu aan alle particuliere instellingen be houdens eene ruimere gelegenheid lof afzondering en eene betere onderver- deeling in lokalen, een en ander mei het oog op den aard der patiënten. Het nieuwe gesticht behalve de zoogenaamde versterkte afcleeling, die aan zeer hooce eischen meet voldoen beantwoordt, wat de ruimte der patiënt belieft, slechts aan de mini- mumeischen. Daar uitbreidin van het reeds be staande geslicht te Medembük riet mogelijk is en bouw van een nieuwe stichting daar uitermate kostbaar zoude worden, heeft de Minister zich vereenigd met het advies'van den in specteur en den Rijksbouwkundige die nieuwbouw zeer beslist ontrieden. De opmerking dat èn de stichting én de exploitatiekosten van een nieuw gebouw te Medemblik voorrteeliger zouden zijn dan die van een nieuwe stichtin «te Woensel, berust op een misverstand. GETROFFEN. Men me'dt ons uit Amsterdam: Op fhet werk van de WoningsticB' tins ..Patrimonium" aan dea Am-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1