Haarlems tarn TWEEDE BLAD Zaterdag 8 Haart 1918 Kaarletnsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met liet doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner baudel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken yuu inforrnatlën en het incaaseeren Tan duhieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen nioel 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In November en December 1912 zijn 52 vorderingen tot oen bedrag van i 2838-58 betaald; 14 orderingen wor den afbetaald, 19 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien bobben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. Th. de Haan Ilugeuholtz en A. H. J. Mereus, Spaarno 94 alhier, die desgewenscht ook in prooeduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door him noodïg geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor informatien op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m, 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons k 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor d§ leden verkrijg baar legilimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatien kunneD vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onder! Infor. en Schuldinvordering Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. Als er dit jaar veel vreemdelingen komen.,... Ja zeker, er worden er veel ver wacht. In Mei zal iedere behoorlijke millionair Yankee (we weten, dat je daar met million- en niilliardaiis de grachten wel dempen kunt) de ge streepte kl eer en aantrekken en den witten hoed opzetten, die hij wel weet, dat voor iemand in Europa noodig zijn om voor oen echten Amerikaan te worden aangezien, met voel kof fers en diamanten en gomballen om op te kauwen en zijn vrouw en zijn dochters op de boot stappen en vra gen: „For Rotterdam?" en als dau de kapitein antwoordt,,yes", daarop laten volgen „all right, go on", of met andere woorden„vaar dan Een halve maand later maakt de Engeisehman zich op, om de sloot tusschen zijn eilandje en het vaste land over te steken, liefst met de Harwïchboot, want dc Engelse hm an reist bij voorkeur in den nacht, om een paar uur uit te winnen, die hij den volgenden dag ruim en breed weer verlummelt. Hij neemt zijn vrouw en zijn leelijkste dochter mee en laat de knapste thuis, omdat er voor een Engeisehman niets akeliger is, dan de gedachte, dat zijn schoonzoon een foreigner of vreemdeling wezen zou. Hiermee is ten duidelijkste ver klaard, waarom er zoo bitter weinig knappe Engelse lie meisjes op hot vasteland reizen zo blijven op haar eilandje opgesloten, onder de hoede van de Engel scho vloot, die zooals ledereen wel weet sterker en pedanter Is, dan twee andere Europeesche vlo ten samen. Is de Engeisehman eenmaal in Rotterdam aangekomen, dan kijkt hij minachtend neer op den Amerikaan, die geen goed Engolscli spreekt en eigenlijk oen pleegzoon van hom is, die evenwel niet meer verpleegd wil worden. De Yankee zijnerzijds be schouwt den Engelsclunan als een overwonnen standpunt, dat hij al bureau* en Handelsverenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formatien kosten 25 ct Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar oone vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden oisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat do Haarlemsche Han delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, dis hare leden in T bijzonder en onze gemeente in "t algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren aUes op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, In deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in hei be stuur drie commissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbc- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe. handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kun de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. Nieuwe leden voor 191314 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. HET BESTUUR. Van de Residentie en haar newoners. CXCVI. We krijgen met Januari hier een nieuw telefoontarief, waarbij naar het getal gevoerde gesprekken be taald zal moeten worden. In theorie klinkt dat heel mooi en ook de prac- tijk zou misschien niet onverdeeld gunstig zijn, indien niet door een zon derlinge gril van de telefoondirectie niet alleen het getal inkomende, maar ook dat der uitgaande gesprekken in rekening wordt gebracht. Waartoe deze praktijk leiden zal, is gemakkelijk te hegrijpen. Tot groo- te onbillijkheid en last. De directie gaat cr van uit, dat opgebeld worden, voordeelig is, maar de directeur heeft voor zichzelf waarschijnlijk een goed nummer uitgezocht, want had hij 5779, of 5977 of 9757 of een variant hiervan, dan zou hij wel anders den ken. Daarbij is het mooie dat de goed koopste klassen er zijn er 4, van resp. ƒ55, ƒ65, ƒ75 en 90 betrek kelijk lage totalen hebben 120 en lang voorbij is en die veel minder geld uitgeeft dan hij. Inmiddels vinden ze daar ook den Duitsclier, die aUeen reist, omdat het reizen voor zijn vrouw te vermoeiend is en zij bovendien thuis op de kin deren, de keuken en de kleeren moet passen. En eindelijk verschijnt ook de Franschinan, wel met zijn vrouw, maar zonder zijn dochters, want die heeft hij niet, en zoodra nu ook een Rus, een Italiaan en een Oostenrijker over de grenzen zijn gekomen, zijn al de volkeren, die in de wereld mee tellen, in ons land bijeen. Iedereen weet het de toestand in Europa is gespannen, Gespannen is het woord, was het woord en zal het woord blijven. Do toestand is ge spannen, hetgeen duidt op een verhouding, die wel een poosje onver anderd zal blijven inderdaad is die al jaren zoo en wanneer we dus ver zekeren, dat de toestand gespannen is, dan zeggen vvo precies hetzelfde als vijf en acht en tien jaar gele den. Als een revolver gespannen is, dan moet dat ernstig hecten, maar als heele natiën gespannen zijn. is het natuurlijk nog veel erger. Hoe zal het nu gaan, wanneer die gespannen En geisehman met den gespannen Dult- soher en de gespannen Fransehman met den gespannen Italiaan en de ge spannen Bus met den gespannen Oos tenrijker ruzie gaan maken in Ne derland Dat zullen ze niet doen, zegt u. Daar ben ik nog lang niet zeker van. Te Rotterdam zal het r. - gaan. Daar kun jo elkaar niet uitschelden, omdat er zoo'n lawaai is van dreunende vrachtwagens en gierende stoomflui ten, dat een beleediglng er net als een compliment klinkt en omgekeerd. In Den llaag houden ze ook hun fatsoen nog, wegens de nabijheid van het, Vredespaleis, ln Leiden zwijgt een mensch van zelf. omdat het er zoo stil is, dat je zelfs de dooie dieren in het etbnografisch museum hoort ademen, maai- in Haarlem.... in Haarlem komt het vast tot een uitbarsting en zullen we deu volkerenslag in het klein be leven. Reken maar op een dag in 'le maand Juli. Wie verstandig .s. gaat 350 van het aantal gesprekken dal iemand per maand mag voeren. Een paar malen verkeerd aangesloten on de abonné is verloren hij korot in een hoogere klasse. Wel zal van het totaal ongeveer 10 worden afgetrokken voor verkeerde aansluitingen, maar dat kan veel te weinig zijn. Ik weet een nummer, dat in maanden van verhuizen minstens 10 maal per dag wordt opgebeld voor een dienstver richting. Gaat de telefoon nu zoo'n maand controleeren, dan zal dat den abonné een hoogere klas kosten. Want dat is ook nog zoo schitterend, dat niet elke maand nagegaan wordt, slechts drie willekeurige. Van de tij den van drukte en slapte is de tele foondienst natuurlijk niet op de hoogtehij kan dat niet zijn, maar dan bestaat ook de groote kans om onbillijkheden te begaan. Wordt b.v, een banketbakker nage gaan 4 December, een stalhouder in een warme zomermaand, een adver tentiebureau omstreeks 5 December, een dokter in een natte lente, dan wordt hun gemiddelde te hoog. Even goed kan het te laag worden als b.v. een kantoor van een stoombootonder- neining gecontroleerd wordt ln een maand van ijsgang. B. en W. zeggen als antwoord op die bezwaren: er staat beroep bij hen open. Prachtig, alleen zou »k willen vragen: lioo willen ze de totalen na gaan? De telefoon houdt haar opgave nis juist staande, de abonné eveneens en daar het geheel 6 maanden geleden •s - halfjaarlijks wordt 'nier betaald geef ik hef iemand te doen, het to taal na te gaan. Moet iemand soms notitie houden en de namen van degenen die hij op belt of die hem opbellen en moet bij een protest aan die personen ge vraagd worden of het waai- is dat ze dan en dan 16 maanden geleden) mijn heer zoo en zoo eens gebeld hebben? Een knappert, die het vraagstuk op lost. Enfin de raad heeft het gewild on wel met groote meerderheid, maar last dat ik er van zie komen! Den Haag telt onder zijn telefoon-abonné's 50 pC.fc. particuPeren en die gaan na tuurlijk allemaal klagen. Na 0 maanden komen dus een 4000 klach ten bij H. en W. in. Uitzoeken maar jongens. Den llaag, gemeenteraad wat ben je begonnen, Dal ook besloten is tot het invoe ren van een automatisch systeem be- lioeft gocn verwondering te baren. De wethouder deelde de voorwaar den moe, waaronder de maatschap pij, de Western Electric Cy. te New- York bereid is te werken, en de raad liep daar hoog mee weg. Over dezen automaat is uogal wat te doen ge weest. Vooral gold als een bezwaar, dat er te weinig waarborgen waren dat het systeem werkelijk deugdelijk zijn zou 'het heeft nog nooit in de praktijk gewerkt en het is daarom vreemd, dat de wethouder die voor waarden nooit bekend gemaakt heeft, dat is een staaltje van eenheid voor een raad, dat niet genoeg gesigna leerd kan worden. Een ding is bij deze télefoonkwes- Ue gelukkig thans een kwestie minder in de residentie gebleken. De bitter geringe invloed, dien de openbare opinie op besluiten van den raad heeft, want 'het tarief is alge meen afgekeurd om de onrechtvaar dige indeeling. Misschien is dit teit gelukkig; het pleit voor de standvas tigheid van de leden, maar ook kan gezegd worden: geen van de heeren j dit jaar niet uit, maar blijft in Haar lem om dat bij te wonen. Op de Groote Markt zal het standje aankomen, omdat we daar nu een maal alles houden wat voor Haarlem belangrijk is. 't Zal beginnen met den Duitsclier, die niet goed verkroppen kan, dat Louwije daar staat te prij ken als uitvinder van de drukkunst, terwijl het naar zijn overtuiging Gu tenberg behoorde te wezen. De Fruiischman verstaat hem niet en wordt daarom booshierop trekt de Engeisehman part:' voor den Franseh man, hoewel hij geen van beiden ver staat, en de Italiaan steunt den Duit scher, omdat hij den Fransehman niet goed mag lijden. Er komt een klop partijtje van, terw;n in een hoekje de Oostenrijker en de Rus samen een beetje bakkeleien. Natuurlijk kan deze oiiordelijkhenl niet gi-dtild worden. Het heele politie corps in vol ornaat, ter eere van liet vreemdelingenverkeer, trekt uit de Smedestraat naar de Markt, neemt de zes vechtersbazen gevangen en vraagt aan den Amerikaan, waarom hij niet tusschenbeide gekomen is, waarop deze ant woordt, dat hij er niet moe te maken had en zijn mil- lioonen liefst buiten het gedrang ver koos te houden. De zes worden meegenomen naar het bureau van politie en daar elk in eon rifl opgesloten, waarop naar het departement van Buïtenlandsche Za ken-geseind wordt, dat de nationali teiten in jle doos zitten en gevraagd, wat daarmee verder gebeuren moot. Doodolijk ontsteld begeeft zich do Minister naar de bijeenkomst der mo gendheden in hei Vredespaleis, wa ar juist ijverig gediscussieerd word; over de vraag, of in geval van oorlog bewoners van het land, die zich ver zotten tegen indringers, met geweren of met re\ olvers moeten worden dood geschoten, omdat dit een quaestïe is van hoogst belangrijk internationaal recht. Wanneer de Nederlandsche minis ter het gebeurde verteld heeft, dreigt er een storm los te breken. De groote mogendheden willen maar dadelijk het politiebureau in de Smedestraat belegeren eu door bombardement tot "heeft de moeite genomen, zich van het vraagstuk op de hoogte te stellen. Als ito beslissen moest dan hield lk het op hel laatste. SINTRAM. BEÜRS-ÖYERZIGHT van de Firma F.. SASSEN CO- Parklaan 14 B. Telef. no. 2061. 1—7 Maart 1913. De betere politieke berichten welke de vorige week van zulk een gunstigen invloed op de houding der internatio nale markten waren, moesten deze week plaats maken voor minder op timistische beschouwingen aangaan de te spoedig te sluiten vrede. Was het vroeger Turkije, dat van geen toena dering wilde welen, thans schijnen de Balkanstaten, voornamelijk door hei elschen eener oorlogsschatting aan de pogingen der mogendheden tot be middeling, moeilijkheden in den weg te leggen. Op de overweging dat thans de onderhandelingen weder op het doode punt dreigen te komen en daar door de regeling der geschillen mis schien weder voor geruim en tijd kan worden verschoven, gaven de voor naamste beurzen, bij verminderde omzetten, onder terugloopendc koer een, van een groote lusteloosheid blijk. Bovendien waren de beschouwingen over de legeruilbreiding der groote mogendheden, voornamelijk met het oog op de nieuwe eischen, welke hier door weder aan de geldmarkt gesteld zullen worden, niet geschikt om de zoozeer gewenschte ontspanning op de geldmarkt te doeu Intreden. Voor do storting van een gezamenlijk be drag van 550 nnilior-n .Mark Duifsche Schuld, waarvoor de inschrijving op 7 Maart plaatshad,moesten de noodi- ge voorbereidingen worden getroffen. Behalve in deze leaning, me. t, zoodra het tijdstip hiervoor gunstig is, nog voorzien worden ln de behoeften van vele staten, gemeenten en maatschap pijen, terwijl ook, zoodra de vrede geteekend is, de Balkanstaten en Tur kije een beroep op de geldmarkt zul len doen. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk dat de groote cir culatiebanken uiterst voorzichtig te werk gaan en het groote omzichtig heid zal eischen de geldmarkt, hjj dc toch al reeds zoo .muggeldkoersen, door deze moeilijke periode heen te helpen. Door het nauw verband waarin de fondsenmarkt tot de geldmarkt staat, zijn de bewegiigen op deze laatste steeds van veel invloed op de gesteld heid der effectermarkt, zoodat het voorloopïg niet het minst van den toestand op monetair gebied zal af hangen of de fondsenmark,, bij op klaring van den toestand, blijvend den gunstigen invloed hiervan zal kunnen ondervinden. In de V'ereenïgde Staten heeft deze week de redevoering, waarmede Wil son het president schap aanvaardde geen onguiisugen indruk gemaakt. Het was ie verwachten dat luj een verlaging van liet tarief zou aanbe velen doch de termen waarin dat is vervat gaven den indruk dat hij voor stander is van een geleidelijke verla ging, om handel en industrie gele genheid te geven zich aan den nieu wen toestand aan te passen. Overi gens is men het er over eens dut de president zich hij de inauguratie slechts tot algemeenheden heeft be paald en men de eerste wetsvoorstel len zal dienen af te wachten alvorens omtrent de voorgenomen gedragslijn der nieuwe regeering eenige zeker heid zal zjjn te verkrijgen. De benoeming van den heer Lane, tot nu toe voorzitter van de In terstate Commerce Commission, tot Minister van Biiineulandsch© Za ken, kan voor de spoorwegen geen gelukkige keus genoemd worden, overgave dwingen, waarvan zij even wel afzien, wanneer ze vernemen, dat er in de heele Smedestraat over dwars geen modem kanon slaan kan. De debatten zijn lot het hoogst gestegen, een oorlogszuchtige geest heerscht en het schijnt, of ter plaatse de algemeene Europeesche krijg zal uitbreken, wanneer de afgevaardigde van Zwitserland stille weet te krij gen, door met zijn met ijzer beslagen bergstok op liet hoofd van zijn mede- afgevaardigden te kloppen. Dit over stemt alles, er komt stilte. „Mede- vredesvrienden roept hij, „zet een oogenblik uw oorlogsgedichten in een vredesplooi en luistert naar mijn voorstel. Nooit was de gelegenheid schooner, om den dreigenden Euro- peeschen oorlog uit te maken, door deze zes vertegenwoordigers van zes natiën in Haarlem samen te laten vechten. Wie '1 langst op de been blijft, heeft het gewonnen en mag den titel„beheerscher van Europa" op zijn visitekaartje laten drukken." Aanvankelijk heerscht er stilzwij gen. Dan klappen Nederland, België, de llawaï-eilanden en het onafhanke lijke repubiiekje Moresnet in de han den, langzamerhand ontspannen zich ook de gespannen trekken der overige landen en ten slotte is 't besloten te Haarlem zal de groote Europeesche strijd uitgevochten worden tusschen één Fransehman, één Duitscher, één Engelsclunan, één Rils, één Oosten rijker en één Italiaan. En de Minister van Buitenlandsche Zaken, die door dien gunstigen afloop wel honderd pond lichter geworden is en dus nog maar zestig pond weegt, geeft telegra fisch bevelen en bepaalt den dag van den strijd op een Zaterdagmiddag. De groote dag is daar. Er zijn eenige moeilijkheden uit den weg te ruimen geweest. De zes kampioenen zouden aanvankelijk met kanonnen op elkaar schieten, maar daarvan is afgezien wegens het gevaar voor het publiek daarna werden geweren en revolvers om dezelfde reden verworpen en steekwapens, namelijk degens, zwaar den en dolken aangeboden, maar door do vechtersbazen afgewezen we gens hel gevaar voor hen zelf. „Kra 'daar de lieer Lane als een groote te genstander der spoorwegen l.iekend staat, Niettemin kou-toch do markt te New-York, na te voren reeds iets te zijn opgeloopen, ook na lfct optre den "een tamelijk vaste stemming be waren en hoewel dc omzetten nog steeds ongewoon klein blijven, blijkt toch dat de verwachtingen over de naaste toekomst niet ongunstig zijn en rnen de ongunstige omstandighe den ruimschoots verdisconteerd acht. De opgaven van het clearinghouse, do spoorwegontvangsten en dc cijfers nopens den buitenlandschen handel wijzen alle op bevredigende toestan den en wanneer nu de nieuwe presi dent de scherpe klippen zal weten te vermijden en slechts door een gema tigd optreden zijn maatregelen zal doorvoeren, dan kon wellicht een ver slapping in de zaken, dat bij een bruusk optreden onvermijdelijk zou zijn, voorkomen worden, doch aan den anderen kant staat het te vreezet;, dat de industrie, nu een democrati sche regcering aan het bewind is, meer nog dan vroeger, mot arbeiders- moeilijkheden te kampen zal hebben. De industrieele afdceling ter beurze te Amsterdam gaf aanvankelijk, in navolging van New-York, betere koer sen te zien. Toen echter de politieke lierichten uit Europa minder gunstig werden, trad ook te New-York een verslapping in, tengevolge waarvan van hei te voren behaalde koers- avans weder een gedeelte verloren ging. AmalgamateJs konden op de ver wachting, dat na liet sluiten van den vrede groote vraae naar koper zal loskomen, vau 6915/16 tot 733. opko men. docli reageerden daarop weder tot 73. Comm. Steels kwamen van 62 11/16 tot 67 1 '4 op, maar liepen weder tot 63 1/16 terug. Am. Smokings konden 111/16 pCt. verbeteren. Am. Cans, reageerden van 36 3/4 tot 32 15/16. Op de spoorwegmarkt konden de noteeringen evenmin gehandhaafd blijven. Na tusschentijds iets te zijn opgeloopen. zakten dj koersen legen het einde der week weder tot het ni veau van de vorige week in. Eon uit zondering vormden 2e Pref. Mes. Nat. die van 23 3/4 tot 25 1/2 konden v .rbe- teren, docli op het laatst op berichten van nieuwe troebelen in Mexico weder tot 24 3/16 inzakten. Ook op de lokale markt blijft de politiek nog steeds de stemming be- .heerschen. Van petroleum waarden konden Koninklijke op de prijsverhoogmg van benzine aanvankelijk de rijzing van 580 3 4 tot 588 3 4 voortzetten, doch bij de algemeene kentering zakten ook deze waarden en waar door de koers zich op 578 1,2 stelde. Int. Rum. Petr. hadden bovendien nog onder de ongunstige productie cijfers te lijden en reageerden van 120 tot 112. In SchibaieUs was op tiet bericht dat onder leiding der Konink lijke een reconstructie op voor de maatschappij voordeelige voorwaar den zal plaats hebben, eeuigen han del. De gewone aanbeden. Hepen echter op de vrees van bijstorting van 30 1/8 tot 24 3/8 terug, de prefe rente, waai-voor geen bijstorting ver wacht wordt, reageerden van 35 1/4 tot 32 9/16. De aftleeling voor rubberwaavdep bad eeoi kleurloos verloop en de va- 'riaiies zijn meestal van nadeelige® aard. De'i-BaiLavia Rubber verloren 4 Kending Leruboe 10 Ned. Rubber 2 1,2 Serbadjatie Sum. ver beterden echter 2 1/4 Op Scheepvaartaandeelen had het gunstige verslag der IIoll. Am. iiju poj Russia, gum stoj mussïa", zei de Rus, hetgeen scheen te beteekenen, dat hij voor Rusland wel wou vech ten, maar voor zichzelf toch ook wel graag blijven leven. Een ander bezwaar was geweest, dat een van de vorsten voor zich en zijn zes zoons plaatsen op de eerste tij van de ee re-tribune had geèisehi, wat men te veel vond. Deze moeilijk heid was hierdoor opgelost, dat te vier jongste zoons in een Zeppelin boven de Groote Markt mochten han gen. Toen de groote dag aanbrak was er op al de tribunes geen plaatsje meer te krijgen. De Amerikaan, had voor een millioen het balcon van de Kroon afgehuurd en zou vandaar als scheids rechter fungeeren. Wie daar aanwezir waren, zullen liet schouwspel van zooveel pracht en rijkdom nooit ver getener waren zooveel keizeis, ko ningen, ministers, generaals en zoo meer, dat zelfs de lucht trilde later zeiden ze, dat het van de warmte kwam, maar dat kan ik uit de beste bron tegenspreken 't was van ont roering. Toen de zes kampioenen op de Groo te Markt verschenen, heerscht© er een oogenblik groote verbazing, daarna ging er een homerisch gelach op. Ze waren allemaal dik en vet geworden. De militaire intendance van al de zes landen, die zooveel jaren lang weinig of niets te doen gehad hadden, waren er op uit geweest, hunne kampioenen voorbeeldig te voeden, om hen sterk te maken tegen den kampstrijd. Ter wijl de Duitsclier zich van den mor gen tot den avond te goed deed aan zuurkool niet worst cu bier, at de En geisehman maar altijd liam met eieren en lamsbout en dronk daar whisky bijde Rus smulde aan kavi aar en wodki, de Oostenrijker aan wijn en pastei, de Fransehman aan champagne en oesters, de Italiaan aan polenta en Chianti. Ze liepen niet meer, ze waggelden. Toch begon onder liet oorverdoovend geroep van de verschillende naties, die hun kampioen aanzetten, de kamp. De strijders bevochten elkaar met den korten stok, maar door hun corpulentie konden zij niet eikaars niet veel invloed. 'Alioc-n annd. Java Chino Japan-lijn konden van 117 tot 120 1/4 verbeteren. Overigens waren de verschillen onbelangrijk. Aand. Oostzee kwamen van 119 tot 122 op, doch reageerden weder tot 118 1/2. De gunstige afloop der eerste in schrijvingen op tabak was van goe den invloed op de noleeringen der aandeelen, waardoor aand. Deli Mij. van 581 3i4 tot 592, Se.-iembah van 565 tot 576, Amsterd. Langkat van 287 314 tot 292 1/2 konden verbeteren. Arendsburg wonnen zelfs 35 In de m(jnbouwafdeeli n g, was ee nige handel in Retljang Lcbong. waardoor de koers zich van 1SG 1.2 tot 200 1/2 kon verheffen. Singkep-tin stegen van 279 3/4 tot 281 1/2. Great Cobar reageerden van 71 3/4 tot 68 3/10 ln Boxtel—Wcselwaarden, werd de rijzende beweging, na een tijdelijke onderbreking, voortgezet. Staatsfondsen beter voor Tinken, doch iets terugloopend voor Russen. Ned. Werk. Schuld voor de inte gralen 3/16 lager. Geld op prolongatie 3 na 3 1,2 4 Binnenland EEI S1E KAMER. BLGROOT1NG Bl> N E NL A N DSC Hl? ZAKEN. In zijn antwoord op het Eerste Ka merverslag over de begrooting \a-i Binnen!. Zaken te.•klaart minister Heemskerk o.a.: Voor herziening der gemeentewet is hei oogenblik niet gunstig. In zake het opvoeren van tooneelstnkben moet de burgemeester door zelfstandigheid krachtig kunnen optreden. De Minister heeft aan de voorbe reidingscommissie der Tweed® Kamer een gewijzigd voorstel het «effende .iet plaatselijk belastingstelsel aangebo den. Hij is gunstig gestemd voor oen bijzonderen leerstoel voor de homoc- palische geneeswijze aan een dor Rijksuniversiteiten. De bestaande bepalingen tegen onl- groeningsexcessen zijn voldoende. Met curatoren wil ook de Minister het Rijks-etnografisch Museum te Leiden houden met overbrenging naar het tegenwoordige later ie ont ruimen Academisch Ziekenhuis. Aan liet wetsontwerp betreffende kindergeld aan onderwijzers, kan do Minister geen terugwerkende kracht geven. Voor regeeringsïnmenging in zake den Haagschen Schouwburg bestaat vooralsnog geen aanleiding, evenmin als voor aanstelling van een onder directeur van het Maurïtshuis. Een geschiedkundig rijksmuseum te Am sterdam stuit af op de aanzienlijke kosten. Van liet bestuur der llaagsche lees zaal ondervind! de Minister medewer king in zake iiet opruimen van laag staande lectuur. Ilij is bereid rijkssubsidieering van Katholieke leeszalen onder voorwaar den le bevorderen. MINISTER TAlJpj is Vrijdag in afwachting van de be handeling der Ziektewet, in de Twee de Kamer, met een kort buitenlandse!' verlof vertrokken. PLAN 1913 TE DELFT. De sub-commissie van het Comité 1813—1913 te Delft, tot regeling van den historischaliegoriseheu optocht, is gereed gekomen met een concept ontwerp, wat het historisch gedeelte betreft, bestaande uit ongeveer 20 hoofden, maar alleen een vijandelij ken buik raken. Hol klonken daarop de slagen. De eerste die viel, was de Italiaan. Hij bleef liggen, daar - het weer opstaan door zijn gezetheid niet mogelijk was. Toen tuimelde de En geisehman over een ongelijke kei, daarna schrikte de Rus zóó hevig van een emmer met schoon water, dat hij omviel, den Fransehman, die hem vriendschappelijk v.-'-'e ophelpen, u? zijn val mees'.eepende. Alleen de Duitscher en de Oosten rijker waren nog over, maar beiden doodmoe en op, van het slaan mot die stokken, na zóóveel dagen lekker eten en drinken. Zij aarzelden. Zou de eer niet gedeeld kunnen worden Terwijl van alle kanten aanmoedigin gen kwamen om voort te gaan, beval ook de scheidsrechterende Amerikaan, den strijd te vervolgen. Met moeite hieven betden den korter» stok up, wilden slaan toen er plotseling ïo'i onverwachts gebeurde op een na <le jongste zoon van den vorst met do vele zonen had zich te ver over den rand van de Zeppelin gebogen en viel naar beneden, boven op de twee over gebleven kampioenen, die nu ook omver vielen. De Amerikaan riep met een efevk Amerikaansch acceut „De strijd is onbeslist gebleven. Nie mand heeft gewonnen." Daarop gaf hij order, de gevallen volkeren weer op hun beo non te zet ten. De afgevaardigde van Zwitserland ©venwel zei wijsgeerig „zóó zou een werkelijke Europeesclie oorlog ook af- loopen, zonder'dut iemand overwin naar was I" Maar den volgenden morgen pakten al de afgevaardigden ter vredesconfe rentie hun koffers en vertrokken, daar er nu geen aanleiding meer was. om uit te maken, of iemand met lyddiet doodschieten behoorlijk en netjes, en hein afmaken met'meJiniet ongepast en onvriendelijk was. De kampioenen eindelijk gingen ge zamenlijk naar Mariënbad, voor eeo vermageringskuur. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5