NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang ko. 9120 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. vrijdag 14 maart 19<3 a ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.63 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstjeken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosftr. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per legeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiÊfl van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 15 MAART. Schouwburg. Alterzielen. Bron gebouw: Kunstbeschouwing, Kunst zij ons Doel, 1—5 uur. Brongebouw: Uitvoering Gymn. ver. Bato. Stations-Hotel: Concert. Biosc. Theater: Gr. Markt: Voor stellingen. Apolio-Theater: Voorstellingen. OM ONS HEEN No. 1679 Bioscopla. H. In een vorig artikeltje schreef ik Over den belangrijksten man op één na de belangrijkste is natuurlijk de explicateur. De explicateur. Zonder hem zou de vertooning even onmogelijk wezen als zonder toestel. Zoo duidelijk kunnen de figuren op het scherm liefde, haat, schrik, vreugde niet uitdrukken, of hij moet er een woordje bij zeggen, om de overgangen te verklaren en het ver band duidelijk te maken. Het is wel heel merkwaardig, dat terwijl de ac teurs en actrices die voor de films op treden, moeten zwijgen en al de kracht van uitdrukking en voordracht zoeken in houding, gezichtsbeweging en gebaar, het daardoor ontstaan te kort toch nog bij de voorstelling zelf door liet woord van den explicateur moet worden aangevuld. Hij is in de bioscoop de groote man. Voert hij ook geen maarschalksstaf, wanneer hij maar op het knopje van de eleclrische bel drukt, dan begint de man in de cabine de voorstelling. Staat de roover op zijn hoofd, of is de heldin maar halverlijve op het scherm te zien. dan is zijn waarschu wend belscin voldoende, om het euvel te herstellen. Terwijl geen mensch ter wereld de zon kan laten op- of ónder gaan, heerscht de explicateur over licht en donker in de bioscoop. De opvattingen van de explicateurs In bioscopen is verschillend. En hun bekwaamheden evenzoo. Wat zij in de allereerste plaats noodig hebben is een goedklinkend, doordringend ge luid, dat gemakkelijk over de piano- klank uitgaat. Een sonoor, ja wat we noemen sonoor orgaan I En ter wijl hij rustig heen en weer wandelt (vooral niet haastig, omdat het de toeschouwers zenuwachtig maken zou) moet hij de toelichting tot de beelden voordragen en daarmee het verband leggen, dat anders dikwijls aan het publiek ontgaan zou. Gemakkelijk is die tadk niet. Al te huiselijk mag de verklaring niet we zen, omdat zij dan bij het publiek geen indruk maakt. Al te plechtig moet ze ook niet zijn, omdat de men seden er dan over lachen. Als je hoort verklaren: „met de uren, die zij in elkanders gezelschap doorbrengen, groeit ook de genegenheid voor elk ander". dan denk je er bij, dat we in *t dagelijksch leven onze woorden toch wel wat anders kiezen. Van ditzelfde paartje hooien we, dat hij een uit- noodiging tot een uitstapje aanneemt, „vergetende, hoezeer hij haar daar mede grieft." Zeg eens zooiets lot een broer of zuster en let dan op de groote oogen. die opgezet zullen wor den. Soms lijkt het ook wel moeilijk, te beletten, dat de z en de v, om een stout beeld te gebruiken, fn den mond van een explicateur zich gedragen, alsof ze hun familieleden s en f wa ren. Maar er is er ook een, die aanleg voor het toon eel heeft. Hij verklaart niet alleen de voorstellingen op het i scherm, maar speelt ze ook, brengt afwisseling ln de toonhoogte, naar- j mate een man of vrouw aan 't woord is en weet nu en dan inderdaad dra matische kracht te ontwikkelen. Aan dezen ongenoemde een veer op den hoed hij weet, voor zoover het moge lijk is, weg te nemen de onvermijde- j lijke eentonigheid van één persoon.' die den heclen avond alleen aan het woord is. Hoeveel menschen zouden gaan hoo- ren naar een kunstenaar, die den heelen avond monologen zegt We hebben het kunnen zien aan de po gingen van Willem Royaards en Al- bert Vogel. Al heel gauw blijven de menschen weg. Toch wisten zij door hun talent den indruk bijvoorbeeld van een groote volksmenigte of van een twistgesprek tusschen enkelen wel op te roepen. Maar hun omgeving is, minstens een heel bedrijf lang, altijd en onveranderlijk dezelfde: de stijve coulissen 6laan er en bewegen niet. Dat is juist het aantrekkelijke van de bioscoop, dat de omgeving voortdu rend gewijzigd wordt. Het is niet anders: liever heeft het meerendeel van 't publick een, altijd wisselend decor met éón spreker, dan een heel gezelschap spelers in een onverander lijke omgeving. Dat ligt in de lijn van don modernen smaak, die liever prentjes met korte onderschriften ziet, dan een uitvoerige beschouwing zon der platen leest. Maar genoeg over de vertooners. Nu over de vertooningen. Wat den toeschouwer, dunkt mij, het eerst moet treffen is, dat het met de vertoo- uing van werkelijke gebeurtenissen zoogoed als gedaan is. In drie bios copen vond ik niets anders, dan ge speelde voorstellingen, met groote zorg in elkaar gezet, verhalen, soms om mooie landschappen of interieurs of costumes te laten zien. soms naar bekende romans bewerkt; maar al tijd verhalen, fantasieën dus. Geen intocht, geen van stapel loopend stoomschip, geen koninklijk bezoek, geen industrie uit verre strekenal leen in de vierde werden eenige af beeldingen gegeven van branden, po litiehonden, een spoorwegongeluk en zoo meer, maar zoo'n beetje terloops en in 't begin van het programma, alsof het er niet zoo erg op aan kwam. Op de reclame-biljetten wordt dit deel van 't programma dan ook nauwelijks vermeld. Het is alles fantasie I Oostersch en Weslersch. Drama's uit het dagelijk- sclie en uit het ondagelijksche leven. Want het is gelukkig nog altijd een zeldzaamheid, dat er schrikkelijkhe den voorkomen als die ons voorgetoo- verd worden in het verhaal van de vergiftige spin. De booze Guemba be mint de schoone Tamayo en deze be mint op haar beurt Kazoema. In zulke omstandigheden is er in de ver halen altijd een te veel en het is, he laas, in dit geval dè uitverkoren Ka zoema. De list der boozen is immers veel geraffineerder, dan het overleg der braven, om die te verijdelen. En wie kan vermoeden, dat Guemba een vergiftige 6pin zal uitknijpen in den beker van Kazoema 7 De brave Kazoe ma zelf niet. want hij drinkt van 1 mengsel en sterft er aan. Maar toch profiteert ook Guemba van zijn snood heid niet, daar Tamayo hem door steekt en zelf eenzaam achterblijft. Het moorddadige verhaal geeft ge legenheid om heel mooie natuur te la ten zien, maar is natuurlijk zelf de grootste onnatuur; zelfs in het ge heimzinnige Japan zijn de spinnen zoo maar geen vergiflreservoirs. Nie mand zal er dan ook warm of koud onder worden, hetgeen van andere drama's, die meer in onze onmiddel lijke nabijheid voorvallen, niet gezegd kan worden. J. CL P. Stadsnieuws DE SIGARENMAKERS- UITSLUITING. Do collecte, Donderdag langs de huizen dezer gemeente gehouden, met toestemming van den burgemeester, •heeft ofvzebracht do som van f 356.82 1/2. Door ongeveer 60 uitgesloten siga renmakers werd gecollecteerd inet 30 bussen, en de posten werden voor dezen dag ingetrokken. Het geld zal worden afgedragen aan den Huarlemschon Bestuurders- bon<L AnnExatle-plannen. We lezen in de „Telegraaf" Naar wij uit doorgaans goed inge lichte bron vernemen, zijn in t college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland de annexatieplannen voor Grooter-Anisterdom en voor de uit braiding van Haarlem aangenomen. In groote trekken komen genoemde annexatie-plannen hierop neer, dat de gemeente Hanrlemmerliede zal wor den getrokken hij Haarlem, van welke gemeente de uitbreidingswerken zich tocli reeds tot o.p het gebied van Haar- lemmerliede uitstrekken. Wat de Amsterdamsche annexatie plannen betreft, zij medegedeeld, dat van de gemeente Sloten alleen over blijft de eigenlijke kom van.het dorp Sloten met Osdorp. Zulks, wijl de ge meente Ilaailemmermeor er geen prijs op stelde, dit resteerend deel van Sloten in te lijven bij haar toch reeds uitgebreid gebied. Toen is er aan ge dacht, het overschot van Sloten te ver- eeni.gen met de gemeente Houtrijk en j Polanen. Ook daarvan is men terug- i gekomen, omdat het overblijvend deel van Sloten buiten de ringvaart lag. De gemeente Sloten blijft dus bestaan, zij het dan ook, dat het bevolkingscij fer door de amputatie tot 1400 wordt teruggebracht. Van de acht scholen in die gemeente worden er zes door Am sterdam. inclusief het onderwijzend personeel, overgenomen. De ambtena ren ter secretarie blijven in dienst der gemeente Sloten, de politie daarente gen wordt, op een enkele uitzonde ling na, door Amsterdam overgeno men. Voorts wordt bij Amsterdam in gelijfd geheel Watergraafsmeer; het secretarie-personeel, de gemeentescho- len met de onderwijzers, alsmede de politie worden door Amsterdam over genomen. Tevens omvat de annexatie een gedeelte van Zaandam, waarin de nieuw geprojecteerde westelijke ha vens liggen. De grens van Grooter- Amsterdam zal zoo worden getrokken, dat alle landerijen, behoorende aan het Biirger-Weeehuia, die zieh uit-, strekken tot voorbij Sloterdijk, bin nen het gebied van Amsterdam komen met Sloterdijk, dat eveneens gean nexeerd wordt. De esp de annexatie be trekking hebbende stukken zullen bin nenkort ter verdere afwikkeling van de zaak aan de daarbij betrokken ge meentebesturen worden gezonden. Er zal naar gestreefd worden, vóór 1 Ja nuari 1315 liet geheele plan tot uitvoe ring te brengen. Tot zoover het bericht in de „Tele graaf". We hebben betreffende de annexatie- kwestie van Haarlem en Haariemmer- liede informaties ingewonnen en kun nen uit officieele bron meedeelen, dat noch liet gemeentebestuur van Haar lem, noch dat van Haartemmerliede kennis draagt van plannen tot uit breiding van de gemeente Haarlem. Ook officieus is daarvan niets be kend. Op dezen grond achtte men het be richt dun ook zeer onwaarschijnlijk ook omdat een annexatie, waarbij Ila&rleni gemoeid zou zijn, niet In de eerste plaats inlijving van Haarlem- merliede zooi betreffen. VERBETERING VAN DEN VOLKS ZANG. Door de Commissie tot verbetering van den Volkszang, benoemd door de Vereeniging Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs, de Tuchtunie en den Bond ter behartiging van de belan gen van het Kind is aan personen en vereenigingen, waarvan bekend is dat zij op dit gebied werkzaam zijn of zullen worden, en aan de gemeenten, waaraan in 1907 Schoonheid in Op voeding en Onderwijs adresseerde, een lijst gezoi den, met verzoek de daarop voorkomende vragen wat reeds ter verbetering van den volks zang gedaan is en wat nog gedaan moet worden; welke weg 't eerst tot het doel zal leiden enz. te willen be antwoorden. Uit de antwoorden blijkt dat voor deze beweging veel sympathie bestaat en gaarne steun geboden wordt. Ver schillende geinenien hebben reeds ge gevens verstrekt, wat van groot be lang is omdat liet juist de gemeenten zijn, die door het doen zingen op de openbare scholen en bij volksfeesten veel tot verbetering van den volks zang kunnen bijdragen. Secretaris dor Commissie is de heer J. M. van Hoogstraten, Rozenhof, Dordrecht, bij vvien vragenlijsten en inlichtingen te bekomen zijn. Kwartetwedstrijd. Aan den kwartetwedstrijd, welke met Paschen a.s. te Nijmegen gehouden zal worden, zulten van Haarlem deel nemen de kwartetten: „Orphëus" en „Kunst en Vriendschap" en liet dub bel gemengd kwartet 1L P. Beschermheerschap. De burgemeester Jhr. W. B. Sand- berg, heeft het beschermheerschap i van de Haait, vrijwillige brandweer-1 vereeniging „De Tien" aanvaard. 1 Trsurig ongeluk. Gisterenavond om half 9 is er in de Wilhelminastraat een treurig ongeluk gebeuixl, waarbij de 21-jarige groente- Jiandelaar K. J. Toeset uit de War moesstraat om het teven is gekomen. De jongeman kwam op de fiets van de Leidsohevaart af de Prins Hendrik straat uit en wilde de Keizerstraat inrijden, vóór de electrische tram om, die van de Zijlbrug kwam. Vol gens de eeue lezing kwaan hij te val len doordat de koppelstang van den wagen de flets groep, volgens een an dere lezing slipte hot rijwiel. Toeset kwam met het lichaam onder het ijzeren raam van den tramwagen, dat zich ongeveer tien centimeter boven den grond bevindt. Onmiddellijk werd uit de remise materiaal ontboden, om don wagen op te lichten, maar inmiddels hadden reeds een veertig omstanders de tram opgetild, waardoor men het lichaam van den ongelukkigen jongeman kon verwijderen. Hot was helaas te laai. Dr. Westerveld constateerde, dat de dood onmiddellijk was ingetreden. Doordat de tram nog eenige meters was doorgereden, ondanks het rem men en geven van tegenstroom door den wagen voerder, was de borstkas ingedrukt. Voorts werden wonden aan de rechterzijde van het hoofd en aan de rechterhand geconstateerd. Het lijk werd in een brancard naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. De tram had een matigen gang en hot waarschuwingssignaal was gege ven. zoodat den wagenvoerder geen schuld treft. Het droevige ongeluk bracht een groote menigte op de plaats van het gebeurde samen. VERFRAAIING EN VREEMDELIN GENVERKEER. Heden ontvingen we in druk het verslag over 1912 van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en om liggende gemeenten en tot bevorde ring van liet vreemdelingenverkeer. 't Verslag opent met een herinne ring aan enkele veranderingen in het bestuur. Daarna vervolgt 't verslag: .dielangrijke zaken vallen dit jaar niet te vermelden. Waar het gemeen tebestuur zich in den laatsten tijd zooveel moeite geeft, het aanzien en uiterlijk schoon van Haarlem te verhoogen en vooral door plantsoen- aanleg veel tot verfraaiing bijdraagt, is dat deel der taak voor onze Ver eeniging gemakkelijk en kan zij zich met meer kracht toeleggen op de ze ker even belangrijke taak: bevorde ring van vreemdelingenverkeer. Toch hield het bestuur het oog gevestigd op alles wat naar zijne meening ver betering behoefde en richtte daarvoor een paar malen een adres aan den Gemeenteraad." Herinnerd wordt aan de bemoeiin gen der Vereeniging inzake de fon tein in den Hout, het adres aan den gemeenteraad tot verbetering van den toestand aan de Houtbrug. Enkele vereenigingen werden bij "t organiseeren van wedstrijden ge steund door de schenking van medail les. Aan het fonds tot instandhouding van Haaiiemsch Muziekkorps werd een jaarlijksche bijdrage van 100 toegezegd. De vereeniging sloot zich aan bij de Tuchtunie. Herinnerd wordt aan de medewerking der vereeniging voor 't Plan 1913. Dit jaar zijn 1UU0 internationale gidsen naar 't buitenland gezonden, 't Aanhoudend natte weer werkte niet gunstig op 't vreeindeüngenbezoek. Aan de kiosk werden 3143 mondelin ge informaties gegeven tegen 4117 in 1911. 't Ledental ging niet vooruit. 55 leden bedankten en 51 traden toe. Van de 641 leden wonen er 253 buiten Haarlem. Aangedrongen wordt uitbreiding van dit ledentaL BRANDJE IN DE STADS- KWEEKERIJ. Vannacht om kwart over eenen ont dekte de politie vlammen iu de tuinen der Stadskweekerij 'aan de Klever- laan. Het bleek, dat een smeulende hoop takken, die men overdag had verbrand, door den wind weer vlam was geraakt. Mot een paar mers water- werden de vlammen doofd. ORGELCONCERT. Een vrij groot aantal bezoekers van het orgelconcert in de Groote Kerk zijn Donderdagmiddag door den heer Louis Robert vergast op een uitvoe ring der Passacaglia's van een vier tal componisten. Passacaglia is afgeleid van Passa- galio en beduidt „hanetred". Oor spronkelijk was het een Itaiiaansche of Spuansche dans. De muziek karak teriseert zich hierdoor, dat zij ge grond ia op een steeds weerkeerend, gewoonlijk achtmatig basthema, dat op alle mogelijk© manieren wordt aangewend, meestal in 3/4 maat. Hét programma vermeldde Passa caglia E Fuga, C. kl. t. (J. S. Bach),!den op het Raadhuis, van des voor-. Passacaglia e. kl. t. (Jcs. Rheinber-Jmiddags 8 tot des namiddags 2 uren, ger), Passacaglia f. kl. t. (Max Roger)om daarna onmiddellijk over te gaan eerste uitvoering in Nederland) en tot de opening der ingeleverde fcteui- Passacaglia es kJ. t. (Sigfrid Karg briefjes. Elert), De organist wist in deze muziek zijn Diefstalletje, hoorders weer bijzonder te boeien. Enj Uit een tuin op den Kinderhuis*!n«. dat vooral in het groote, moeilijke gel zijn twee zinken goten weggeuo» werk van Rcger, waarin hij do zoo men. wisselende stemmingen heerlijk in| klank vertolkte. I Kcniiemcr Padvinders. Gebrek aan afwisseling werd niet) De hoeren Tiiijssen en Burdet hou» gevoeld in deze uitvoering van in den den Maandag een voordracht over cte grond overeenstemmende werken, j Vogelwereld voor de Kennenier Pad door de sterke uitbeelding die de or ganist aan de vete variaties in de werken zélf wist te geven. Technisch en wat de voordrachts kunst aangaat stond deze uitvoering zeer hoog. De organist bezorgde zijn auditorium weer een genotvol uurtje. Ad. Int Benoemd. De Alg. Synodale Commissie der Ned Herv. Kerk heeft volgens de N. R Ct., voor den dienst onder de Ne derlanders in üuitschland (stand plaats Recklinghausen) benoemd tot hulpprediker den heer P. F van der Leer, diakoon-godsdienstondc-iwijzer te Haarlem. TRANSPORT-ARBEIDERS. Voor de Transport-arbeiders, aan gesloten bij liet Haar]. Arbeiders-Se cretariaat ea genocdigden, zal deze week een vergadering worden gehou den, waar gesproken zal worden door den heer O verst, secretaris-propagan dist van den bond van Transportar beiders. vinders ROOMSCIJ-KATHOLIEKE KIES- EENIGJNG. Gisterenavond hield de R.-K. kies- verec-nigingalhier, een algemeens ver gadering, onder voorzitterschap van mr. J. N. J. E. Ilcerkeus Thijsscn. De heer llterkens Thijssen liieid een beschouwing, dat hij het voorzitter» schap weder had aanvaard, om voor de a.s. verkiezingen zijn beste krach ten te kunnen geven iu het belang van bet vaderland en der Roomsch- Kath. kiesverceniging. Deze woorden werden met applaus begroet Door den secretaris, den heer J. H. Visser, werden de notulen vau de vo rige vergadering gelezen, die goedge keurd werden. Bij de bespreking van de caudida- tuur voor de vacature in district II voor den Gemeenteraad, deelde de voorzitter mede, dat een brief van eenige leden was ontvangen, waarin als voorloopig candidaat werd ge noemd de tieer M. L. A. Klein. De voorzitter prees de verdïeDSten van den heer Klein. o.a. had hij zit ting in den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering en iu de Kath. Soc. Actie. Spreker zette vervolgens uiteen,dat om lid van den gemeenteraad te worden, de candidaat iemand moet zijn, die volkomen op de hoogte is van de belangen der Gemeente en dat men dit van den heer Klein verwaehl- TIMMERL1EDENVEREENIGING. De timmerliectenvereeiiigtcg „Door eendracht verbetering," atdoeling van <Len Alg. Ned. Timmerlieden- bond, heeft haar jaarverslag over 1912 in druk uitgegeven. Het verslag wijdt eerst een woord van dank aan den afgetreden secre taris, den heer Simons, die naar Am sterdam vertrokken is; in hem verloor de afdeeiing een ijverig bestuurslid. Het ledental steeg van 104 tot 181, een vooruitgang van 46 Herinnerd wordt aan de gevoerde loonactie en de Instelling van e-en permanente commissie voor geschiV len. Voor de patroons hebben in deze commune Uttln» 4* W. A. SlTlaTrt SS Zaaien, liu v. Drama w. Says, van v0^„„w,1a„ Mgea do3 voor de werkl.eden de heeren C. Dijt, r namiddags vier uur bij hem ter Secre- J. Geerlings en B, R. Dijksterbuis. tarie der gemeente kunnen worden Mr. J. 1L Thiel verklaarde zich bereid ingeleverd de opgaven van Candida- Verschillende leden spraken ten gun ste van den heer Klein, terwijl de heer Guskens, voorzitter van den Nederl. R.-K. Volksbond, nog ter sprake bracht, dat hij jaren lang met den heer Klein in liet hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond was werkzaam geweest en hem aanbeval als candi- daat in district II. DE VERKIEZINGEN. De Burgemeester van Haarlem deelt als onpartijdig voorzitter op te tre den. In 1912 zijn verschillende cursus vergaderingen gdhouden, tot ontwik keling der leden. Ook aan de propaganda werd aan dacht gewijd. Het suindaardloon voor de timmer lieden is dit Jaar op 27 cent per uur gebracht. De rekening sluit met een batig saldo van 1 428.76 1/2. Het weezenfonds heeft een saïdo van f 1801 88, het ziekenfonds een van f 128.78; dit jaar is aan zieken f uitgekeerd. Pr ij suit deeling. Woensdagmorgen 19 Maart zal de prijsuitdeeling plaats hebben aan de kinderen der openbare lagere &dho- lcn, die deze met loffelijk ontslag verlaten. Paardenmarkt. Op de heden gehouden' paarden markt waren 63 paarden aangevoerd, waaronder vele hitten. De overige waren werk- en etalhouderspaaraen. Er waren weinig koopers en weinig publiek; de prijzen liepen van f 40 to: f 200. De handel was stug te noemen. De markt had een kalm verloop. Een tiental agenten van politie, benevens een inspecteur en een adjunct-inspec teur waren aanwezig om de orde te handhaven. VERKIEZING. Verkiezing van 5 leden-patroons en 5 leden-werklieden van de Kamer van t Arbeid voor de Bloembollenteelt te Haarlem, Schoten. Velsen. Heemstede, I Bennehroek en Bloemendaal. Burgemeester en ethouders Haarlem, gezien de beschikking van 'den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, van 18 Februari 1913 no. 514, afd. Arbeid; brengen nnder- jmaal ter algemeene kennis, dat bo- 'venbedoelde verkiezingen zulten plaats 'hebben op Donderdag, den 27en Maart a.s. en de eventueele herstemmingen op Vrijdag, den 4eii April, d.a.v. De stembureau* zullen zitting liou- ter tusschc-ntijdsche verkiezing van één lid van den Gemeenteraad in het 2e kiesdistrict der gemeente Haar lem (vacature-Mr. J. Spoor'; en dat van 17 Maart a.s. tot en met voren genoemden dag ter gemeente-secreta rie (aan de le afdeeiing) de formulie ren voor die opgaven kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar zijn. In de gisterenavond gehouden ver gaderingen van de afd. Haarlem van den Bond van Vrij liberalen, Vrijz.- dem. Bond en Liberale Unie is beslo ten, dat ten aanzien der komende raadsverkiezing (vacature mr. Spoor) j 40 en Prov. Staten (.vacature Losecaat Vermeer) gemeenschappelijk zal wor den opgetreden. Ingevolge gehouden overleg zal de canclidadeeriiig voor de vacature- gemeenteraad de lieer mr. dr, H. R. Ribbius, en voor de Prov. Staten da heer Mr. M. Slingenberg. De Anti-rev. en Chr.-Historischa kies vereenigingen hebben besloten de caudidadeering voor de vacature- Spoor over te laten aan de Roomscii- Katholieke kiesvereeniging. In de vergadering dezer laatste vereeniging werd besloten, om in de volgende vergadering, die de volgen de week wordt gehouden, ie beslissen over de candidatuur van den heer M. L. A. Klein. Omtrent de personen van de nieu we Raadscandidaten zij het volgende meegedeeld Mr. dr. Hendrik Rudolf Ribbius werd te Arnhem geboren op 9 Juni 18SI. Hij is dus bijna 32 jaar oud. Eenigen tijd was de heer Ribbtus leeraar in de staatsinrichting aan de H. B. S. Thans is hij wijlen Mr Jo- han Spoor opgevolgd als secretaris- administrateur van den Bond van Bloembollen handelaren. Voorts is hij secretaris van de Ka mer, van Arbeid voor de Bloembollen teelt. plaatsvervangend voorzitter van den Raad van beroep voor de Onge vallenwet, Rechter-plaats ver vanger in de Arrondisscments-Rechtbank. se cretaris van de Haarlemsciie afdee iing van .diet Nederluiidsche Roode Kruis", voorzitter van de Haarlemscho vereeniging „Eerste hulp bij ongeluk ken", lid van het Plaatselijk Comité van de Maatseh. lot redding van Drenkelingen. Ptaatsverv. Voorzitter van het Scheidsgerecht voor den

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1