NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 30e Jaargang No. 9121 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 15 MAART 19<3 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: eplgll» Van I5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.2U Haarlem van 1- -5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandIÖPPCm 50 Cts' voor 3 Plaatsingen contant. üeiüustreerd Zonda^lad, 'voor "Haarlem" 1 0.3VA Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 16 MAART. Soc. Vereent ging: Concert Haart. Muziekkorps, 2 1/2 uur. Schouwburg. Voorstelling door de N. V. I-Iet Tooneel. Brongebouw: Kunstbeschouwing Kunst zij ons Doel, 10—5 uur. Soc. Voreeuïgirig: Specalit-eiian- voors telling. Da Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Leger des Ileüs: Samenkomsten. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. A po I lo-Thea ter: Voorstellingen KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Rusthoek, Bloemendaal, Concert: Opcnb. L. school, Overveen: Ten toonstelling 'huisvlijtcursus, 24 uur. MAANDAG 17 MAART. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apolio-Theater: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Zandvoort: Ons Huis: Openb. verg. Vereen, v. Vrouwenkiesrecht. Spreek ster: Mevr. ThielWehrbein. OM ONS KEEN No. 1080 Bioscopia. in. Niet altijd zijn de histories die door den bioscoop te zien gegeven worden, zoo eenvoudig als die van de giftige spin. Ik heb er andere gezien. Een jong officier brengt twee van zijn vrienden in het huis van zijn familie, een hunner wordt verliefd op zijn zus ter. gedraagt zich tegenover haar niet volkomen naar behooren, vraagt haar ten huwelijk, maar trekt zijn aanzoek in, nadat hij van den vader lieeft vernomen, dat deze geen fortuin be zit. De broeder, die alles weet, daagt dan zijn kameraad tot een duel uit, maar juist als dit beginnen zal, komt het meisje tusschenbeide en de jonge officier belooft haar te trouwen, al brengt zij dan ook niets mee ten huwe lijk. Men zou zeggen, dat hiermee het geval bevredigend kon eindigen. Neen, de bioscoop heeft nog een ver rassing voor ons bewaard: op het scherm verschijnt een briefje van den vader, dat zijn mededeelïng over het geen fortuin hebben slechts scherts washet aandeel van zijn dochter be draagt 300.000 Mark. Do toeschouwer verwondert zich over de lichtvaardigheid van een va der, die grapjes maakt wanneer het geluk van zijn dochter op het spel stout; maar veel meer nog over de zonderlinge moraal: immers het offer der armoede, dat van den officier ge- i vergd wordt en den toeschouwer be vredigt, behoeft nu niet meer ge bracht to worden I Het is verwarrend. Soms wordt het vreemder nog, wanneer bijvoorbeeld een roman; wordt naverteld. Een man van de we reld, geruïneerd te Monte Carlo,' krijgt een cheque van 200.000 francs cadeau van een vriend en is daarvoor zeer dankbaar, omdat hij nu het meisje trouwen kan, dat hij liefheeft. Maar de vriend is valsch, steelt uit de schrijftafel de cheque terug, waar op de ander, wanhopig, zijn hand- teekening namaakt, en daarop 200 000 francs ontvangt. De valsche vriend zegt hem nu. dat hij de mis-1 daad ontdekt heeft; het blijkt, dat hij die heeft uitgelokt, omdat hij zelf trouwen wil met het meisje. Een reeks van verwikkelingen volgt, waaruit man 1 en vrouw (want ze zijn inmiddels ge trouwd) veilig ontkomen, maar waar bij de vriend een vreeselijken dood sterft. Maar het geheele verhaal laat den toeschouwer onbevredigd, omdat de held, die eerst zijn fortuin ver dobbelt en daarna een valsche hand- teekening maakt, onsympathiek is en bovendien omdat nergens blijkt, hoe de valsche vriend het verdwijnen van de echte cheque verklaart, waarop dan toch do lieelo intrisre draait. Dat is, zal men zeggen, de taak van den explicateur. Maar deze wordt al voor groote moeilijkheden gesteld. Het is soms duidelijk te merken, dat hij, om geen aanstoot te geven, den gang van een goschiedems wijzigt, maar dan kloppen de afbeeldingen en soms zelfs de titel van een film daarop niet meer. Er is wel van bioscoop-moraal ge sproken en dat niet altijd met waar- doering. 11c moet zeggen, dat ik in die vier avonden zeer, zeer weinig prik kelends heb gezien, waaruit we zou den mogen opmaken, dat de bioscoop directeuren, zich wel rekenschap ge ven van hunne verantwoordelijkheid. Tocli komt er nu en dan wel iets be denkelijks naar voren, ook in de grap pige afdeeling. Van harte en zonder voorbehoud kunnen we lachen om Gavrocbe, die een roeiboot thuis be zorgen moet en daar onderweg aller lei vermakelijke onheilen mee aan richt on om den man, die door elec- triciteit zoo reusachtig sterk gewor den is, dat hij gevaarlijke lieden hij halve dozijnen verslaat en zware vrachten tilt alsof 't doosjes lucifers waren. Maar de avonturen van Fifi zijn ietwat bedenkelijk. Dit jonge mensch sleept een guilaar rond, ongeveer even groot als hij zelf, en die een berg plaats "schijnt te wezen van gestolen goed. Althans, hij vangt met een stok en een haak een gans of eend uit een vijver en bergt het beest in de guilaar, met het gevolg, dat het telkens zijn kop door de snaren steekt, wat wel vermakelijk, maar niet opvoedend hcetcn mag. Fifi is dus een gevaar lijk diefje en dat hij edelmoediglijk den hond van een blindeman uit de handen van een paar apachen redt, moge pleiten voor zijn goede hart, een verdorven ventje is hij niettemin. Herhaaldelijk is over deze verwarde bioscopen-moraal geklaagd en uit berichten kunnen we nu en dan ook wel gewaar worden, dat jonge ge moederen daardoor op een verkeerd spoor gebracht worden. Voor de bios copen zelf moet er alle aanleiding we zen, om in dit opzicht met beleid te werk te gaan. I-Iier en daar komt al gemeentelijke censuur op, die voor de exploitanten natuurlijk niet aange naam is, en wanneer zij daaraan wil len ontkomen, dan zullen zij zelf een strenge critiek moeten gaan uit oefenen op de films, die zij vertoonen. In welke richting en op welke ma nier zal die zelfcensuur moeten uit geoefend worden? Er bestaat een verhaal van een ko ning, die een zoon had aan wien hij alle menschelijk leed wilde besparen. Niemand uit de omgeving mocht tot hem reppen van droevige of huive ringwekkende dingen, niemand spre ken van ziekte of dood. Maar toen eens het anders stijf gesloten hek van 't kasteel openstond, liep het kind naar buiten, hoorde daar op eens van alle rampspoed en narigheid, waarvan hij het bestaan zelfs niet vermoedde en keerde naar huis terug, diep ge schokt en beangst. Dit' verhaaltje is leerzaam. Nie mand kan zijn kinderen houden bui ten aanraking met wat droevig en treurig is, evenmin beletten, dat zij hooren van veel slechts en laags, maar aan de ouders is dan de taak om te verklaren wat schijnbaar duis ter en om te waarschuwen tegen al wat slecht en verkeerd is. Op deze manier kan zelfs het kwaad een uit werking ten goede hebben, omdat het vermaan en verstandig betoog daar van afschrikt. Kinderen zien op straat herhaalde lijk dronken menschen. Voor dat gezicht kan niemand hen beschermen. Maar verstandige ouders maken er gebruik van, om hen tegen de gevolgen van dronkenschap te waarschuwen. Terwijl tot nu toe de bioscoop zich vaak behelpen moet met slordig in elk.<ar ge«ve drama's en uittreksels uit op vertooning niet berekende ro mans. komt langzamerhand een ge heel nieuwe, hoogst eigenaardige tak van letterkunde op, de litteratuur, bij- zondnrlijk voor den bioscoop bestemd. Als ik goed zie, zal zij In korten tijd een zeer groote vlucht nemen. Maar terwijl zij al de hulpbronnen van den bioscoop volledig tot hun recht doet komen, zal zij tevens veel eischen van den explicateur. Van hem, den mar. die verklaren en verband leggen moet, van hem die aan menig tooneellje door zijn woord leven en kleur geven moet, zal zóóveel worden gevergd, dat alleen de man van beschaving, ont wikkeling en talent daaraan zal kun nen voldoen. Door deze samenwerking zal, vertrouw ik, het peil der biosco pen belangrijk worden verhoogd, en het bezwaar, dat velen hebben tegen sommige ver looningen, worden weg genomen. De bioscoop zal niêl vervelend mo gen zijn, want naar een vervelenden bioscoop komt niemand kijken, maar geleid moeten worden in opvoedkun dige richting. Het is mij op mijn rond gang gebleken, dat de ondernemers dat inzien en ik vertrouw, dat zij op dien weg verder zullen gaan, wanneer er beter, logischer films beschikbaar komen. J. C. P. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. AMBTENAARSREGLEMENT, 't Bestuur van den Alg. Ned. Amb- tenaarsbocd gevestigd te Amsterdam richt zich opnieuw tot den raad. De Bond heeft kennis genomen van het pracadvies door de commissie inzake de regeling der rechtspositie aan den raad uitgebracht op het verzoekschrift j van den Bond. Met erkentelijkheid constateert de Bond, dat de commis- veroorloofl zich andermaal zich tot den raad te wenden, „ten einde ook ten aanzien van andere, naar zijn mee ning billijke, wenschen, de welwillen de overweging te verzoeken, van de opmerkingen, tot welke bovenbedoeld pracadvies aanleiding geeft. De Bond merkt o.a. op: Dat de commissie niet motiveert waarom de ambtenaren der gemeente lijke instellingen van 't reglement worden uilgesloten. De Bond vindt voor deze uitsluiting geen gegrond motief. Dat in art. 8 niet is aangegeven op welke wijze en door welke rechtsmid delen een ambtenaar zich zal kun nen verdedigen of zijn onschuld kan worden bewezen, indien hem ten on rechte schuld of nalatigheid wordt ten laste gelegd, j Dat van geen ambtenaar gevorderd mag worden dat hij bij een staking z.g. onderkruipersdiensten verricht. Dat de opmerkingen van den Bond, over 't vervullen van nevenbetrekkin- I gen door ambtenaren, niet zijn wcer- legd. De bezwaren tegen artikel 10 blijven volgens oordeel van den Bond bestaan. Dat de meening van de commissie, j dat voor sorara ige bureaux zonder veel nadeel langer diensttijd zou kun- I nen worden vastgesteld, niet insluit, dat aan alle bureaux verlenging van den diensttijd geboden is. Dat de commissie niet heeft aange toond, dat er grond is om te bepalen dat ambtenaren voor werk boven den normalen tijd geen geld behoeven te ontvangen. I Dat de Bond het verzoek inzake de ivocantie-regeling handhaaft en dus een hooger minimum dan 6 dagen vraagt. Dal het „klaagrecht" bij den raad door enkele bepalingen in de veror dening bedreigd wordt. Dat nogmaals dringend verzocht i wordt bij schorsing geen salaris in te 1 houden, omdat dit in strijd zou zijn j met de wettelijke bepalingen, i ien slotte wordt nogmaals aange drongen op instelling van een scheids- gereent, „ue «enige zckeriieid, Uat een ambtenaar in gevallen waarin hij zich j tekort gedaan acht, recht zal worden gedaan." KOLONIAAL INSTITUUT. Nu t ivoluuiaal Museum overgege ven is aan t lvoloniaal instituut te Amsteruaai, verzoekt deze vereeni ging om de subsidie ad 1U00 op haar naam over te schrijven. 13. en \V. stellen voor dit in te wil ligen. Do heer C. den Boer en 7 andere winkeliers, bewoners van de Gier straat geven bij adres te kennen dat zij door de bepaling dat de Gierstraat uiet bereden mag worden door fiets rijders komende van Zuidelijke rich ting, in hun bedrijf worden geschaad. IZii mee nen, dat hel verkeer niet van dien aard is, dat de bedoelde veror dening behoeft genanduaaid to wor den, en verzoeken, het fietsrijden in beide richtingen weer toe te laten. Vervroegd ontslag. De heer P. Winkel, onderwijzer aan do 3e opleidingsschool, verzoekt be leefd hein wegens zijn benoeming lot onderwijzer in Ned.-indiê met ingang van 1 April 1913 vervroegd ontslag ie willen voiieeuen. Wijziging aanvangs- j aarweildc. De lieer T.Iloogendoorn, wiens aanvangsjaarwedde als leeraar in boekhouden en handelsrekenen aan de Handelsschool bepaald is op I 20U0, wijst er op dat hij leeraar is geweest aan den Gemeentelijken Ilandelscur- sus Ie 's-Gravenhage (die blijkens een bijgevoegd ministerieel schrijven is een instelling van M. O.) en dat hij daarom z.i. volgens de verordening recht heeft op een aanvangswedde van 2400.- Hij verzoekt den Raad, 13. en W. te willen uitnoodigen om zijn jaarwedde aldus vast te stellen. Vraaggesprek Tan den dag. STATENVERKIEZIN G. In sommige bladen wordt meege deeld, dat Mr. A. A. van der Mersch, die dit jaar ook periodiek af treedt voor de Prov. Staten, alreeds gecandideerd zou zijn door de vrij zinnige kiesverecnigingen. Dit is niet gebeurd. In de vergaderingen van Donder dag is alleen gehandeld over de va- cature-Mr. Losecaat Vermeer, omdat een uitwisseling tusschen dien zetel en dien voor den Gemeenteraad (in de vaeature-Mr. Spoor) diende plaats to hebben tusschen Vrijzinnig-demo craten en Vrij-liberalen. MR. A. W. THöNE. Heden was het 40 jaar dat Mr. A W. Thöne, oud-auditeur-militair, pro moveerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Met bloemstukken, mondelinge on schriftelijke felicitaties herdachten velen dit feit. Nederlandse he Crediet- bank. Aan de aandeelhouders der Neder- worden het dividend te bepalen op landsche Credieiback, zal voorgesteld 6 pCt. KUNST ZH ONS DOEL. Men schrijft ons: Het Teekencollege K. z. o. D. open de gisterenavond, in het Brunge- bouw, zijn jaaridj'ksohe tentoonstel ling van werken door de leden ver vaardigd. Als verscheidene jaren reeds, is deze leden-kunstbeschouwing ook ditmaal belangwekkend en eigen aardig. Eon twintigtal inzenders, waarbij verschillende nieuwe namen, zijn door een ferme hoeveelheid werken vertegenwoordigd; de verzameling vult de beide conersafi-ezalen geheel. Wij willen ons verslag opstellen na bezichtiging bij daglicht. Het gas licht Vrijdagavond was zeer weinig gescihilkt voor een goede beschou wing. Volstaan wij dan heden met te wij zen op enkelo inzendingen van de dames Woutersenvan Doesburgh, Bosscha en Dijkman en de heeren Boot, Kruyder, Koster en Savrij. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint Bavokerk alhier, op Dinsdag 18 Maart, des namiddags van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert. Programma (Nederlandsche com ponisten): 1. Fantasie., J. P. Swee- linck; 2. Praeludium en Fuga, d kL t., E. Mobaoh; 3. Nos I, 11, 111, IV uit oud-Hollandsche wijzen; i.aar L C. M. van Riemsdijk's bew-tarkir.g voor orgel gezet door S. de Lange; 4. Gigue en Sarabunda, A. C. Willeumier, 5. Andante, J. A. van Eijken; 6. Toc- oata, C. F. Hendriks Jr. Jubileum. lieden viert onder vele blijken va.n belangstelling de heer J. Surendonk, den dag waarop hij voor 30 jaren bij Bus' Siooinbootmaatsoaappij, waar hij tilians als machinist werkzaam is, in dienst trad. Van de directie heeft hij eene enveloppe met inhoud ont vangen, terwijl hem door zijn kame raden, vereenigd in de Vereeniging van machinisten «n stokers, waarvan hij lid is, een 'gouden remonwirhor- loge is aangeboden. OVER DE NIEUWE PLANNEN VAN DE E. S. M.—E. N. E. T. Wc hebben vanmorgen een gesprek gehad met de heeren Adams en Wal ler, de Directeuren van de JÏ. S. M. E. N. E. T., over de nieuwe dingen, die bij de electriscTtè tram staan te ge beuren. We hebben gehoord van plan nen, om te Zandvoort een nieuw sta tionnetje te maken 1 Ja, de toestand zal daar hecle- inaal anders worden. liet houten ge bouwtje wordt vervangen door een stceneri stationnetje. Al die onoog lijke houten gebouwtjes gaan dus weg en het stationnetje dat er komt is een flink stuk grooter. Gaan de houten gangen weg? Voor een deel. Nu loopt de gang achter het wachthuisje oin. De plaats van dc gang zal nu mede ingenomen worden door het stationsgebouwtje. Daarnaast komt een deurtje, waar door men toegang krijgt tot de gan gen. Als 't niet druk is, komt men door een tweede deurtje dadelijk op 't em placement. Dit is ook gemakkelijk, wanneer er bij drukte iets in de gan gen gebeurt. Men kan er dan door dit deurtje uitkomen. Hoe groot wordt het stationnetje 7 Ongeveer 11 M. lang en ruim 4M. diep. Iloe wordt de inrichting Aan de zijde van den ingang voor het puhlieü, krijgt Ue chef zijn kamer. Daar kan hij ue reizigers hel pen aan abonnementen enz. Het wachtlokaal zelf wordt 5 M. bij 4 M. 2u c.M. Daarnaast komen W. Cs en urinoirs. We informeerden daarna naar den stand van de plaunen voor de omleg ging van Ue baan naar Bloemenuaal. W'e wacnten nog op de toestem ming van Huurlem eu van het Rijk. I Bloemendaal neelt uadelijk ue plau nen goedgekeuid. Wc zouden gaarne van uen zomer den boel klaar li ebben gehad, maar dit gaat nu niet meer. Zal die verdubbeling der lijn naar doemen daal nog invloed heb ben op den dienst? Wc xyuen nu om 't kwartier en gaan dan urn de 71,2 minuut rij nen en op drukke dagen oiu de 5 mi nuien. In 'i mie verpark maken we een wacmiiuisje. Hoe worut dat Dat worut een huisje, zooals men die te Amsterdam bij de tram heeft, uus een houten gebouwtje met roiiüum spiegelglas. Zuik een abri ma- ken we ook aan den Wagenweg, op den hoek van de Hazepaiersiaan. Eu de verlegging van dc baan naar Amsterdam V Daar hopen we nu over met al te langen tijd mee te beginnen. Hel plan is, uui langs de vaart de beide sporen j aan te brengen. De baan wordt dan van den weggescheiden door een doornenhaag. Dan komt de geleiding aan de armen van de palen, uie tus schen de sporen inkomen. Dat is een heel werk, want men moet dan een ge- j heel nieuwe leiding maken, j Met welk stuk begint u? Met hel gedeelte van Halfweg tot Slolerdijk en dan later van Haar lem tot Halfweg. U heeft dus veel werk voor den boeg 1 Ja, en dan zijn we onze werk plaatsen aan t uitbreiden en achter eenvolgens verbouwen we alle tram wagens naar l model, waarvan er nu een op de Ceintuurbaan loopt. Blijft die wagen voldueu Heel goed. We hebben van de Gemeentelijke Trammaatschappij uit Weenen een verzoek gekregen, om te willen iheedeelen, hoe die wagen geconstrueerd is. Zij hadden er van gehoord, dat wij zuik een wagen nier hadden loopen. Nu vroeg de Directie, hoe we de bezwaren ondervangen hadden. Want vroeger liepen de wa gens van dit systeem wel eens uit de rails. Maar nu doen zij dal niet meer. Daar hebben we wal op gevon den. Men merkt wel uit dit gesprek, dat de Directie der tram niet stil zit en er voortdurend op uit is verbeterin gen aan te brengen. Looddiefstal. Het lood, dat weggenomen is van de broeikassen aan den Kinderhuissingel I is opgcs|>oord bij een opkooper, die 1 het weer van een anderen opkooper had gekocht. De dader bleek Ie zijn J. de J., die een bekentenis aflegde. Aanbesteding. Heden voormiddag is door den ar chitect Jac. Etinans, namens de eenv. Zusters Franciscanessen van Heyt- huyzen, Konimrstrant, te Haarlem, in Hotel ,,de Leeuwerik" aarbes-teed: Het verbouwen van de percee'en Ja- cobijnestraat no. 32 en 34. 11 biljetten zijn ingeleverd. Ingeschreven is door: G. L. Zandvoort. voor f 10990; G. Metselaar en J. de Pous, voor f 11577; Gebr. J. en L. Winnubst, voor f 128.47; A. Etmans, voor f 10.477; Kroon van Diest, voor f 12800; S. Winnubst, voor f 12797; G. P. Heum, voor f 11940; A. Sc hippers* voor f 127"0; II. van Em merik, voor f 11660; F. van. Deurson, voor f 10840; J. do Vos, voor f 11717. De inschrijvers zijn allen R. K, en wonen te Haarlem. Een goedo verbetering heeft het grootste magazijn der firma Gebr. I-Iolt in de Ancgang ondergaan, doordat de winkelgevel keurig gere staureerd en vernieuwd is, zoodat die nu wel een sieraad in de straat :nag heeten. De winkel heeft r.u een uitste kend aspect Middelbare Technische Scbool. vclea U3X- lemscii© AmOacnts&cuooizuilen pmuueu women hespruKen om. mer ter Stede een Middelbare lectin «sene schooi ie sLiddeiu Naast ue ambachtsschool, die, ge lijk men weet aiubaciiiswérkUöuefli vormt, bestaat de bcnoeite aau dat tccnmscué onderwijs, dat lusscueh t!-a vakken der Ambachtsschool eu het ouuervvijs der ieelmiscne Hooge- scnool ia staat. Hcriiaaiuenjk stijgt de ilaarletnsciie Ambachtsschool aan vragen, om onderwijs te geven m der gelijke vakken eu putroonsvereeuigiu- geu verzoeken ook menigmaal om hef aantal vakken uit te breiden. Vandaal' dat men nu een inrichting wil maken, waarin o.a. worden opge leid; constructeurs, opzichters, werk meesters, electruteclmici, scheeps bouwkundigen enz. Ook zullen ciaar dan de personen gevormd kunnen worden, die later als patroon zullen optreden. Er is nog geen beslissing genomen, of de nieuwe school een deel zul uit maken van de Ambachtsschool, dan wel, dat men een afzonderlijke inrich ting met een eigen bestuur zul ver man. HET NIEUWE MUSEUM. De leden van den gemeenteraad zijn uilgeuoodigd tot bezichtiging van het nieuwe Museum voor Schilderijen, op Woensdag 19 dezer, 's namiddags to 2 uur. iZie vervosg Stadsnieuws onder d-a La&tste Benemen). Uit de Omstreken liet ClassUsuai feestuur van Haar lem heelt, oiiac: nadere goedkeuring van net Provinciaal-kerkbestuur >au Noord-Holland te Spuarudum ©en tweede predikamsplmits gesticut ien behoeve van Schoten. De kerker;.au van Spuarndam zal worden uitgebreid cn voortaan be staan behaive Ue predikanten ui'. 4 ouderlingen eu 4 diakeuen. (llaarl. Predikbeurtenblad). SLOTEN. Brand. Gisteravond was de. heer II. G. van Veen Ln zijn magazijn van mode arti kelen, gevestigd in liet benedenhuis van perceel 217, Admiraal de Ruytor- j weg, bezig, eer ige goederen te rang schikken, toen een petroleumlamp omviel. In een oogwenk hadden doo- zen en hoeden vlam gevut en zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat de heer Van Veen zelfs geen gelegc-n- heid meer had, zijn "jas, waarin zich een portefeuille niet f 400 bevond, te redden, doch met lichte brandwonden, overhaast de vlucht moest nemen. De brandweer van Sloten kon eerst, drie kwartier nadat zij ter plaatse was. water geven, omdat op de brand- kranen aanvankelijk seen voldoende •druk bleek te staan. Dat gebrek aan water was ook de reden, dat de Am- sterdamsche brandweer, die onder Iet- ding van den lieer J. Nieuwenhuis, ter hulp was gesneld, niets ken doen. Toen men eindelijk den brand mees ter was. bleek het benedenhuis geheel en de bel étage gedeeltelijk uitge- I brand te zijn. Het verbrande was slechts zeer laag verzekerd, zondat de heer Van Veen 'aanzienlijke schade lijdt. Het tramverkeer was gedurende den tijd. dat men met liet bhlssclien bezig was, geheel gestremd. (Tel,) BLOEMENDAAL. Straatverlichting. Tot heden was onze gotische ge meente des nachts na twee uur van cenige straatverlichting versloken. Naar we vernemen zullen binnenkort op den Juliana weg, 17 lantaarns wor den geplaatst, welke 's nachts door zullen blijven branden, 't geen zeer zeker een groote verbetering zal zijn, vooral voor de vele werklieden die iu de vroege morgenuren uit Haarlem naar Bloemendaal gaan, naar hun werk.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1