Haarlems lieu BEAU BROCADE TWEEDE BLAD Zaterdag 15 Maart 1913 Haariemsche Handelsverseniging Goedgekeurd bi; Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Konïnkl. besluit van 21 Mel 1S97 No. 58 en van 13 Juli 1909. No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 95 uur. ïelephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vercemgiug hier ter stede opge richt mei hel doel de belangen der le- deu op allerlei gebied te behartigen, doch ullereerst de belangen hunner handel of bedriji te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van information en het iucasseeren vu u dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni- girig ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereentgiug geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In November en December 1912 zijn 52 vorderingen tot een bedrag van f 2838.58 betaald; 14 vorderingen wor den afbetaald, 19 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het' recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs dor vereemguig de lieer en Mrs. Th. de Haan liugenholtz en A. 11. J. Mereiis. Spaarne 94 alhier, die desgeweuseht ook in proceduren en laiilissementen gratis voor hun op treden ualuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 ct voor poito worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan clen inzender der vordering. Over iu de st-ad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwij] voor informatiën op buiten de slad wonende personen i 0.60 pl.m. 6 ct. portovergoedlug moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons a 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau vaD den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de ledeD verkrijg baar legnimatiekaarteii, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. lnfor, en Schuldinvordering- bureuux en Handelsverenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formatiën kosten 25 ct Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eeno bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich >"n onze sfad en aan grenzende gemeenten komen vestigen Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waurschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeef- bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het, opgenoemde niet. het eenige is wat de Haariemsche Han oi els vereeniging doet-; steeds heeft zij ©en open oog gehad voor alle zaken, dij hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en Feuilleton DE VERMETELE. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy door C. D. 28) Luister eens, oude vogelver schrikker. zei hij kalmer, want ik ben nog niet klaar met je. Ik veronderstel dal gij niet begrijpt wat mijn zijn hier iu Brassington ten doel heeft? Ik beken dat ik wat in de war ben, antwoordde de procureur oot moedig. Ik sprak er met Duffy over voor hij vanmorgen naar Wirksworth ging, maar hij kon mij geen licht ge ven. Kondt ge dan niet raden dat ik, nadat ik mijn voorstel aan dien schurküchtïgen roover gedaan had, geen rust had te Aldwark, voordat ik gezien had dat hij het had uitgevoerd? Ah Ik nam een paard aan het Kor hoen en reed bij 't vallen van den nacht uit op de heide. Ik was bang te zullen verdwalen op het voetpad en daarenboven wenschte ik de lcoels altijd heeft tij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, ln deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn ln het be stuur drie comrnissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze comrnissiën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, eene mot algemeene Midden sta ndsbo- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zemen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haariemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. Nieuw© leden voor 191314 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. HET BESTUUR. Amsterdamsche Kout LXVI. liet Kunstenaarshuis. Fees ten 1913. De processen, waarin de gemeente Amsterdam gewikkeld werd naar aanleiding der uitbreidingsplannen Zuid, dreigden heel wat schoone toe- komstdroomen wreedelijk te versto ren Heel wat sohoons voor Amsterdam in de toekomst zou onmogelijk zijn, als de gemeente den noodigen grond voor die uitbreidingsplannen niet onteigenen kon. Bij do plannen daarmede innig verbonden behoort ook, zooals men weet, het Kunstenaarshuis, dat naar liet vurig bageeren van het Verbond van Nederlandse!»© Kunslenaarsver- oenigingen door den tijd in Amster dam zal moeten komen, als oen stich ting eenig voor ons land niet alken, maar zooals thans nergens een twee de bestaat. Dit bedoelt de Commissie uit de bij het Verbond aangesloten kunste- naarsverceniglngen niet" als bluf, maar inderdaad is nergens een com binatie. zooals zij zich die denkt, om tegelijkertijd hef gebouw aan het dcc! te doen beantwoorden en de onder neming lucratief té maken. Waar eerst in den loop der onder handelingen van allerlei bezwaren bleek, is de zaak van het Kunstenaars huis thans in dit stadium, dat gevoe gelijk mag worden aangenomen, dut het gebouw, met den noodigen steun vn.n de gemeente, tot stand zal ko men. Hol gebouw, zoo is thans de bedoe ling, moet komen op een terrein aa.n de Roelof T-Taristraat, dicht bij het Concertgebouw. Men is to rade gegaan, dat het dit spreekt. van zelf een monumen taal gebouw moot worden. Wanneer echter bet Kunstenaarshuis alken zon moeten dienen om er clublokalen en sociëteiten in te vestigen, dan zouden de kosten nooit gedekt kunnen wor den. Om nu de onderneming zoo lucra tief moeeliik ie maken, wil men e.r in onnemen minstens viif lokaliteiten voor societeitsvrvbrnik een aantal ]o- knVrn "vAnv tp A rn«terdom w^wstio'lj», kunstenaarsverenigingenvertrek ken voor het bureau voor auteurs pecht een groot© zaal voor vergade ringen. congressen, tooneolvoorstellin gen ruime expositie-gelegenheid; een concertzaal en een voordrachtzaal. Gaat men de details van dit plan na, dan blijkt, dat de onderneming in haar gelmei aoed gedacht is en, zoo oppervlakkig beschouwd, ook levens- va'baarheid heeft. Lokalen voor kunstenaarsvereeni- girgon. tevens zetel van haar bestuur, zijn zekc-r in een stad als Amsterdam noodig. Een goede kunstenaars-soeic- teit. comfortabel, artistiek, gezellig, intiem, hebben we in Amsterdam nïcl. Zulke sociëteiten en vereesnigïnespun- ten voor kunstenaarsvereenïgrngen, waar de leden elkaar bunnen vinden en de vereenigingen onderling voe ling kunnen houden, is noodig en zal zeker in do bekende lang gevoelde he- hrW'e voorzien. De zaal voor vergaderingen en too- n eel uit voeringen Die is zeker geen luxe In een brochure over het kun stenaarshuis van Herman Robbers heet het: „Naar een goeden, moder nen schouwburg wordt in de hoofd stad reeds lang met groot verlangen uitgezien. Amsterdam bezit zijn Stadsschouwburg, een inderdaad be hoorlijk theatergebouw (al voldoet het ook geenszins aan moderne eischen), doch een tweede schouwburg, die naast „liet Leidsche plein" genoemd kan worden, is de groote en zich voortdurend uitbreidende stad niet van hare Edelheid in het gezicht te houden. Daarom koos ik den rijweg. Het moet zoowat middernacht ge weest zijn toen ik die eindelijk uk. Ze stond stil, midden in een modderpoel en toen ik naderbij kwam, zag ik geen koetsier op den bok en geen bediende er bij. En? Wel I dat is alles 1 Er zat een kamenier in de koets; ik trok haar er uit, zocht de brieven en vond die. Die gemeene roover had mij bedro gen. Ik zag hem een eindje van den weg af in het maanlicht een rigodon dansen mei de Lady, terwijl haar knechten, die stommeriken, er naar keken. Ha 1 ha 1 ha 't was een fraai gezicht, dat kan ik je zeggen. Daar om, hoe eer die ridderlijke roover hangt, hoe meer genoegen het uiij zal doen. Danveronderstel ik dat uw Edelheid de brieven heeft? Zeker I ik heb die brieven goed genoeg sprak Sir Humphrey met een vloek tusschen zijn saamgeklem- de tanden maar ik vrees dat Haar Edelheid hem voor haar dienst heeft weten te winnen. Waartoe anders die dans? Ik begrijp daar niets van. Het was in allen gevalle krankzinnigheid, anders zou zij de brieven niet zoo onbeschermd hebben achtergelaten. Ik wil hem zien hangen zeg ik Je hangenhangen 1 MiUachlb's mager lichaam beefde rijk. De nieuwe tooneelgezelschap- pen, dat van Willem Royaards in de eerste plaats, wachten met onge duld op con betere, waardiger en aan- f:enamor, gelegenheid tot uitoefening Lumier kunst." Men zal guarne deze uitspraak van den heer Robbers beamen. Er is geen woord te veel in gezegd. Richt men de toonéelznal nu zóó in, dat die voor vergaderingen en congressen ook goed kan worden gebruikt, dan zal de zaal dubbel en dwars de rente op brengen. Ook een concertzaal nog is niet te veel. 't Concertgebouw en de zaal van de firma Duwaer en Naessens voldoen niet meer geheel aan de eischen van het muzikale leven in de hoofdstad, zoodal een behoorlijke concertzaal in het kunstenaarshuis zeker noodig is. Belangrijk is voorts dat men in het Kunsteiuiurshuis zoo ruime gelegen heid wil maken voor exposities. Zeker, beeldende kunstenaars kun nen thans hun werk tentoonstellen in het Stedelijk Museum, bij den kunst handel en nog hier en daar, maar zeer terecht wordt het als een bezwaar ge voeld dat kunstenaarsgezolschappen vaak gast moeten zijn in een officiéél gebouw. Denkt men nu ten slotte nog aan een intiem zaaltje voor, vooral let terkundige, voordrachten een goed zaaltje voor dit doel bestaat eigenlijk met ui Auislei-dam dan zal men de wenschelijkheiü van de totstandko ming een er instelling als liet kunsie- baarshuis beoogt te zijn, gaarne be ne groote moeilijkneid schuilt nu natuurlijk in het financieel bezwaar. Men heelt toch berekend, dat er maar eventjes 7 ton noodig is. Ln wie, die weet noc noodlijdend de kunstinstel lingon ook do voortreffelijke in ons land zijn, staat niet sceptisch to genover de illusie, dat dit bedrag er gemakkelijk komen zal. Kunst heelt een tijd van rustige welvaart noodig, en liet schijnt dat oie er niet is en voorloopig niet komen zal ook. Waar nu voor goede iooncel- gezelschappen zoo weinig financieële steun te vinden is, waar allang groo te kunstenaars nadat ze .elders beter gehonoreerd worden ons land verla ten daar is het zeker zeer de vraag of dut enorme bedrag voor een instelling als het kunstenaarshuis, er komen zal. Hetgeen niet wegneemt, dat de kun stenaars zelf vol goeden moed zijn. "t Zouden ook geen waarachtige ar- tisten zijn immers, ais ze niet met vurig, sympathiek idealisme aan de spoedige verwezenlijking liunner schoone droom dachten. Dat die droom mooie werkelijkheid moge worden, help ik hen van har te wenschen. Berlage heeft een grootsch plan ont worpen waarop, als het uitgevoerd is eenmaal, de Nederlandsche kunste naarswereld en ook de stad mijner inwoning trotsch mogen zijn. Een der bladen heeft de primeur gebracht van betgeen ons te wachten staat aan festiviteiten in dit jaar. D. w. z. van de voorloopige plannen, die de Commissie van „Amsterdam in 1913 aantrekkelijk te maken en voorts te zien, wat kam geschieden oin de herdenking van Neerland's honderd jarige onafhankelijkheid tol iets blij vends te doen zijn". Wat dat eerste gedeelte betreft, staat heel wat aantrekkelijks op 't program. Jk mag liier noemen de gelegenheid om in do nabijheid van Amsterdam excursies ie ondernemen naai- T Gooi en de Vechtstreek: het festival voor muziek- en fanfare-corpsen; de gele genheid het Muiderslot te gaan zien, dat geheel ingericht wordt als in den tijd van P. C. Hooft en, bovenal het openluchtspel, waarbij op de bioscoop verschillend© episoden uit 1813 zullen worden weergegeven, gespeeld onder leiding van Chrispijn met medewer king van koristen, orcliesten enz. Dit openluchtspel zal gedurende den zo mer eenige melen worden opgevoerd. Wordt nu re aar de nooolge reclame gemaakt, dan trekt dit alles misschien wel, hoewel ik me niet begrijpen kan, dat bereisde buitenlanders nu juist naar Amsterdam moeten komen om bioscopisch en openluchtspel te zien vertopnen. De excursies het Muider slot. de zeilwedstrijd, die men met ÏJmuidcn tot eindpunt wil houden, lij keu mij uit een oogpunt van bevor dering van het vreemdelingenverkeer verkieslijker. Wil men ir. een plaats vreemdelin gen trekken, dan zorge men, dat zoo veelzijdig mogelijk het karakteristie ke, het. die plaats eigene naar voren kornet Dingen, die men elders ook kan zien, zullen toch zeker geen groote attractie vormen. Dit, wat, vocrloopig, de Commissie wil doen om liet den vreemdelingen bij ons m het reis-seizoen aangenaam te maken. Ik hoop maar, dat de noodige confe renties met Publieke Werken zullen van schrik. Er was zooveel haat, zoo veel wraakzucht in Sir Humphrey's half verstikte slem, dat de procureur als bij instinct terug beefde voor een groot en erg kwaad, dat hij maar half begreep. Maar sir Humphrey tracht te spoedig zich zelf te heheerschen. Hij schaamde er zich over zijn agent de zen kijk gegeven te hebben in de duisternis zijner ziel. Zijn liefde tot Patience was zoo groot, als waartoe 1 zijn natuur in staat was; zijn jaloe zie en haat waren opgewekt door het vreemde tooueel, dai hij op de heide had bijgewoond en hij was zich nu bewust van zijn dorst naar wraak en het verlangen naar het bezit van Lady Patience en haar fortuin. Hé, sprak hij wat kalmer, Beau Brocade en die schelm, John Stich, waren inij vlak op de hielen en zij zouden mij de brieven weer hebben afgenomen, als ik dien dief niet een kogel hl zijn lijf bad geschoten. En hebt gij hem gewond, Milord? vroeg Mittachip snel. Ik kon mij niet ophouden om dat te weten te komen, maar ik hoopte hem gedood te hebben, want 't was gelukkig alleen John Stich, die mij vervolgde. I-lij was een te groote dwaas, om mij eenig kwaad te doen en ik deed hem spoedig mijn spoor bijster worden. En hebt gij de brieven vernie tigd, Milord? Die vernietigd? Zijt gij gek? Ik plaats hebben, opdat deze dienst wat medewerk©. Dat niet, als ln het, vorig ï-eisseizoon Amsterdam een ©enigs zins bergachtig landschap wordt met hoog© heuvelen en diepe kuilen en met verschieten, die, vanwege de te overwinnen barricaden en andere moeilijkheden niet. bereikbaar zijn. 1 De oommissid heeft voorts, zooals ik schreef, een voorloopig plan ge maakt voor de viering van het 100- Jarlg ona f hxuikel ij kheidsfeest ln Sep tember. Als eerste nummer op 't- program staat een gedenkteeken op den Dam. „Naatje" gaat weg en door nationale prijsvraag zal de kunstenaar aange wezen worden ,dio op dat plein een waardig moiuument doe verrijzen. Dan komt een groot, meer-daagscb sportfeest, en, natuurlijk een vaart van versierde en verlichte schepen door onze grachten. Deze twee vor men het hoofdbestanddeel van liet feestprogram en zullen zeker ieders instemming ihebben. We leven nu eenmaal in het teo!:©n van de sport, en dat is goed. Te Long, veel te lang is de opvoeding der jeugd alleen op geestelijke ontwikkeling gericht ge weest Gelukkig is daarin Ln de laat ste jaren vooral verandering en ver betering gekomen en ten groot sport- feest zal ©r niet weinig toe bijdragen sport en gymnastiek, lichamelijke ontwikkeling dus, populair te ma ken. Bovendien kunnen van een meer daagse!» sportfec-st duizenden toe schouwers genieten. Een vaart van verlichte schepen door onze onvolprezen grachten, de waarde ©n beteeken is daarvan be hoef ik ze kei- niet nader uiteen te zet ten. Ieder voelt dat, als de factoren die voor 't welslagen van zulk een fantas tisch feest noodig zijn, medewerken dat iels buitengewoon moois en aan trekkelijks moet zijn. Als laatste op 't progTamma komt, zonderling laconiek voor: samenwer king van buurtvereenigingen. De buurtvereemgingen nu, spelen in 't Amsterdamsche lever., en vooral natuurlijk' in het feeet-leven een zeer groote rol. Het doet dus wel wat vreemd aan, dat men met die samen werking eigenlijk niet eerst begon nen is. Waarom heeft men toch nog niet een soort van bestuurdersbond van buurIvereeniging«n? Dat zou zeker de samenwerking en de eenheid hooge- lijk baten. Entfin, H, is al heel wat. dai men nu ten minste die samenwerking zoekt. We hebben maar ol te vaak bij groote feesten ln Arasterdam ge zien dat in e!k stadskwartier op eigen boutje foest gevierd werd, „mei en benevens" de officieel© feesten. Waar door dan een hopalooz© verwarring ontstond 'en saaie leegte ter eene, te gen overmildheid ter andere zijde. Voor 't welslagen van de feesten Ln September is samenwerking van de bmirtvereenjgim gen on ontbcerl ijlt. AMSTERDAMMER. BEÜRS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN en Co., Partdaan 14 B, Telefno. 2061. 8—14 Maart 1913. In de ofgeloopen week werd de aandacht op de internationale beur zen weder geheel door den politie- ken toestand en de houding van de geldmarkt in beslag genomen. De weinige voortgang welke in de vre desonderhandelingen valt te bespeu ren doet de beurzen meer en meer tot de meening overhellen, dat. al zal ook vroeg of laai de vrede geslo- ten worden, inmiddels de geldmarkt in zulk een ernstig stadium gekomen zal zijn dat zulk een gebeurtenis slechts voorbijgaand eenige verleven diging en redres zal kuianen ten ge volge hebben, daar de dan nog groo- ter wordend© geldbehoeften weder nieuwe zorgen zullen eiscr.en. Vooral de toestand te Berlijn eischt de voort durende oplettendheid der Ieders in de financieel© wereld, daar in deze plaats geld abnormaal hoog is. In de nieuwe Duitsdh© ©n Pruisische ieeningen is slechts voor eon gering bedrag ingeschreven cn dan nog grootendeels door houders van oude obligaties welke door deze leening moesten worden afgelost. Het tijdstip om thans bij den gespannen toestand zou kwalijk mijn doel bereiken zoo Stretton sterven moest. Kunt gij dan niet inzien, sprak hij opgewonden, dat ik met deze brieven in mijn be zit, Lady Patience dwingen kan mijn aanzoek aan te nemen Ik kan, ter wijl haar broeders leven in gevaar is, haar de brieven aanbieden op voor waarde dat zij mijne vrouw wil wor den en haar bedreigen die te vernie tigen, als zij weigert I Ja ja 1 mompelde de procureur, dat zou een krachtig argument zijn. En bedenk, voegde Sir Humphrey bcteekenisvol er bij, gij zoudt twee honderd guinjes krijgen op den dag van mijn huwelijk met Lady Patien ce. Dit zal gebeuren als gij mij tol het eind toe trouw helpt. Tweehonderd guinjes 1*1 Goed succes. Sir Humphrey, ik hoop dat ge deze brieven goed bewaard hebt. Zeker goed genoeg voor het oogenblik l Ilebt ge ze bij u Neen, jou idioot 1 bij mij Met zoo'n slimmen schurk als Beau Bro cade oj» mijne hielen Zijn ze dan in uw valies, Sir Humphrey Wat? In een vreemd logement I Bedenk dat de kerel in mijn kamer kon inbreken Hoe kan ik weten, dat mijn waard niet met hem samen spant? De schurk heeft veel vrien den hier ln den omtrek Mmmaar, wat hebt ge der geldmarkt, en de commentaren welke in verband met de leger ui tr breiding in verschillende bladen ge geven worden,, met een leenlng van 550 millloen Mark aan de marlet te komen tkan dam ook niet als gelukkig i gekozen beschouwd weiden. Onder j deze omstandigheden Uiad dan ook het bericht, dat Rusland en Oosten rijk tot demobilisatie overgingen wei nig invloed op de stemming. Ook te N.-York ondervindt men de nadeeiige gevolgen van de geldzor gen van Duitsciiland. Althans deze week werd verschillende malen van een verscheping van goud naar Ber lijn in de beursberichten melding ge maakt. Duitschland heeft tegen 7 groote bedingen te New-York ge leend, doch in de Unie ziet men deze kapitaalverpiaatsiiigen met kede oogen aan, daar ook aldaar de bank- reserves klein zijn en men het be schikbare geld voor de eigen circula- ii© zeer coodig heeft. Doch d:t alles moge nu we! eenigen grond geven lot voorzichtigheid in de uitbreiding van het crediet, dat het de aanleiding ge weest is tot de groote teruggang welke de laatste maanden in Ame- rikaansche fondsen heeft plaats ge had, is moeilijk aan te nemen. De doling Is reeds begonnen, teen van geldsc-haarscht© nog geen sprake was en werd toen op rekening gesteld van de vices voor tarief herziening, regeeringsmaatregeleu en den oorlog in den Balkan. Wat de tariefherzie ning betreft, hierover is men het nu wel algemeen eens, dat de gevolgen minder ingrijpend zullen zijn, dan aanvankelijk verwacht weid, en de ongunstige invloed, die van de regee- ringsbemooiïngen uitgaat, acht men ruimschoots in het tegenwoordig koerspeii verdisconteerd. 1-Iet is dan ook oppervlakkig gezien onverklaar baar, waarom New-York, die steeds komende gebeurtenissen vooruit ver disconteert, niet thans reeds aan vangt, den gunstige»» invloed, die van oen spoedig te sluilc-n vrede mooi uitgaan, in het koerspeii tot uitdruk king le brengen. De weinige lust tot het aangaan van beurs-transacties te New-York heeft ongetwijfeld diepere o ona ken tot grondslag. In Amerika maken handel en Industrie een bloeiperiode door en de eenige tak van hamdel, die niet flo- rlseert, is de beurshandel. Hel is ech ter algemeen bekend, dat Wallstreet steeds zeer accuraat reeds langen tijd te voren de te verwachten zaken- toestanden weet aan te geven, zooals ook hel vorig jaar nog is gebleken, toen de noteeringen in koper- en slaalwaarden reeds langen tijd in een hoog koerspeii de eerst later ingetre den verbetering in den staal- en ko- perhandel aangaf. Het zou dan ook thans weder geen verwondering behoeven te wekken, wanneer de toonaangevende leiders de kentering in den zakentoestand, die ongetwijfeld reeds is ingetreden, van te voren hadden voorzien, en ook thans, met een democratische regee rt ng aan het bewind, arbeidersmoei lijkheden en een blijvende periode van duur geld ül 't vooruitzicht eerder een verdere inkrimping dan oen verdere uitbreiding van liet bedrijfsleven ver wachten. Ongetwijfeld zouden de tegenwoor dige toestanden eerder een opgaande beweging wettigen, dan cenigo maan den geleden, leen nog veel onzekers. zooals liet optreden van den nieuwen president en de tariefherziening, moest worden doorgemaakt. Doch thans is de toestand op de internatio nal© geldmarkten de donkere wolk. die alle lichtpunten overscliaduwt. Weliswaar kan, na het regalen van de moeilijkheden in den Balkan, tij delijk een ontspanning intreden, maar tegen hol najaar zullen nieuwe en grootere eischen aan de geldmarkt gesteld worden en het is de vraag of Amerika, bij de groote kapitaal-ver nietiging, die thans heeft plaats ge had, voldoende middelen zal kunnen viijden om zonder stoornis door dez©: moeilijke periode hoen te komen. Nog geruime lijd muel verloopen. eer door de feiten deze veronderstelling knn worden gewettigd, maar, zooals hierboven reeds werd opgemerkt, Amerika loopt de toestanden een iialf. soms we! ©en heel jaar vooruit. Ter beurze van Amsterdam waren de zaken wederom van geringen om vang. Wat betreft de industrieel© Amerikaansche afdeeling valt eenige levendigheid in Comm. Steels te ver melden, die op verschillende berich ten, welke de stemming te N. York be- heerschten nn eens hooger dan eens lager noteerden. Zij liepen van 63 1/16 terug tot 61 om daarna, onder de na werking van het bericht, dai van een omzetting van de N, Yorksche beurs in een naamlooze vennootschap zal worden afgezien, tot 62 1/16 te stij gen. Amalgamated reageerden niette genstaande de betrekkelijk gunstige ko'perstatitstiek eu de lioogere ko er dan mee gedaaii, Sir Humphrey, vroeg de procureur angstig. Ik zal het je influisteren, mijn heer Miuachip, sprak Zijn Edelheid, als insilnctmaiig zijn stem latende dalen, uit vrees dal de muren ooren zouden hebben. Ik meende het best ie doen, de brieven daar te verbergen, waar Lady Patience en haar ridder lijke roover die hei minst zouden zoe ken. lloe dan, beste Sir Humphrey Herinner u dat ik erg in "t nauw zat en maar enkele seconden had om mijn plan ie vormen. Ik steeg af eu sloeg toen mijn paard dat het als ra zend wegvloog. Gelijk ik verwacht te dat het recht op zijn stal af zou wegdreven, galoppeerde liet. als gek, voort in de richting naar Aldwark, terwijl ik mij verborg in het dichte struikgewas, dankbaar voor de duis ternis in de holte waarin ik was Ik hield me daar ongeveer een half uur verborgen tol er overal stilte op de hei was. Ik weet niet wat er met dien roover of John Stich gebeurd is, maar ik begreep dat de brieven bij mij niet veilig waren. Ik wist dat ik op eeni gen afstand was van dit dorp en nog verder Van Aldwark cn ik vreesde vervolgd en Overvallen te worden. Ik kroop uit mijne schuilplaats en zag dat ik dicht bij een houten loods was en niet ver vón den wegdaar heb ik onder een hoop dooreen gewarde braam- en doornstruiken, geheel bui- I perprijzen van 73 tot 70 9/16. Stand ard Millings konden van 35 15/16 tot 36 3/4 (na 37 1/10) opkomen. Leerann- deelen veronachtzaamd. Am. Beet Su gar op het bericht dat, tegen de ver» wachting in, zal worden voorgesteld suiker onbelast to laten, 5 3/4 pCt. la* eer. Behalve bovengemeld bericht kon do markt nog in Let midden der week iets oplobpen op het bericht, dat er eenig© ontspanning in de Duitsche geldmarkt was ingetreden, doch toen deze veronderstelling niet door de feiten werd bevestigd, zakte <le markt weder spoedig in. Dergelijke lijdelijke oplevingen maken echter meer den in. druk te danken te zijn aan het zich dekken der baissiers, die zich den laatsten tijd wel wat te ver gewaagd schijnen t© hebben, dan aan de opge geven redenen te danken te zijn. Spoorwegaandelen vin de,/ we al len lager terug. Unions reageerden op het bericht dat het sche'dingsplaa niet door zal gaan. althans de ver koop der aandeden niet op den vast- gestelden datum, 15 Maart, zal kun- nen plaats hebben, van 155 1,2 tot 150 1/3 om daarna weder ;ot 153 1/4 te monteeren. Aandeelen Southern Paci fic hadden onder dit bericht niet. i© lijden; integendeel schijnen veie bais siers die on het vooruitzicht der groo te emissie bij voorbaat verkócht had den tot terugkoop te zijn overgegaan, waardoor de koers van 101 F4 lot 102 3/8 kon verbeteren. De overig© waarden in deze afdee ling ondergingen nagenoeg geen wij ziging cn de verschillen die nog tot stand kwamen zijn bow van ongunstiger; aard. Canadian Pa cific liepen op groote Dunsche verkoo- pen te London van 232 tot 227 terug. Op de lokale markt was de stem ming eveneens verre van opgewekt- Overal valt een zekere traagheid te bespeuren in sympathie met de bui- tenlandsche beurzen en op overwe gingen van politieken aard. Met duur geld heeft men te Amsterdam, dank zij eeri wijze politiek van de directie onzer centrale credictbank en 't gun stige jaar door den binuenlaudsclten handel en industrie en door de kolo niën doorgemaakt, gelukkig niet te kampen. Dit is aan de eene zijde een lichtpunt doel» aan den anderen kant is het wederom een bewijs dat in den effectenhandel grid weinig em plooi vindt en het tevkent den toe stand dat bij zulk een lage rente voor hoog rendeerendc fondsen hoege naamd geen animo bestaat. Van petroleumwaarden liepen Ko ninklijke van 5781/2 tot 5> 5,8 terug. Geconsolideerde van 232 lot 230. iiï- tern. Rum. Pvtr. reageerden verder van 112 tot 197 3/4. Gewone aandeelen Schibaicff liepen op het bericht dat op (leze aandeelen een bijstorting zal moeten plaats hebben van 243/8 tot 165/8 terug, de preferente reageerden van 329/16 tot 31 1,2, Rubber waarden waren voor Am sterdam Rubbër 1/2 voor Deli Ba tavia Rubber 7 voor Serbadj. Rub ber 81/4% lage»', niettegenstaande de prijzen voor het artikel te Londen op de deze week gehouden veiling niet lager waren, Schcepvaartaandeelen waren voor Nod-Am -Sloomv. Mij. iets beter, voor -aandeelen Oostzee echter 11/3 la-.' r Niettegenstaande de gunstige af loop der labaksveilingen waren, tabaksaandeelcn der traditie getrouw, weder lager. Dalingen van 3 lot 14 (Medanj kwamen voor. Rotterdam Deli verloren zelfs 20 Sinembah 16 United Langxat vie len van 5441/2 lot 5381'2 terug. In mijuwaarden was de handel be perkt c-n bleven de variaties gering. Alleen valt een reactie van 3 in preferente Oost-Borneo en van bijna 10% in Hcdjang Ltbong te vermel den. Great Lobars liepen verder vaa 683,16 tot 6U terug. Van Staatsfondsen waren Russen eerder iets terugloopend. Ned. Werk. Schuld alleen voor de 3 1/2 obliga tion iets lager. Geld op prolongatie 4 uinncniand KAMERVERKIEZINGEN. D© ce.'tteale vrijzinnige kiesrereeni- ging :n Iset hoofd'siesüistrict Eteeün- cheui heeft candidaat gesteld de:i heer H. P J. Bloemen, burgemeester van Borcuk». Dr. H. J. Kiewit de Jong© heeft ge meend te moeien bedanken voor net voorloopig aanzoek om zich beschik baar te stellen voor een candidaiuur. TRAMVERTRAGING. Men meldt ons uit Amsterdam Tot twee maal toe heeft gisteren morgen in de De Clercqstraut bet tramverkeer vertraging ondervonden, omdat de Haariemsche eleclrische tram niet over do brug van de Da Coslakade kon komen. Het gelukte ten het gezicht, de brieven geborgen, Acli I Sir Humphrey I Zij zullen daar niet veilig zijn, klaagde Mitta chïp, die het gouden visioen der tweehonderd guinjes voor zijn oogen zag verdwijnen. Denk eens aan. alk oogenblik kunnen ze door eenige lompe schaapherders worden gevon den en weggenomen Ja I dat weet ik wel. dwaas I Ze zijn nu op een droge plaats, maar ik dacht ze daar maar zoo lang te laten blijven, tot gij ze mee kunt nemen naar uw eigen huis te Wirksworth en ze iu uw brandkast kunt sluiten, tot ik ze noodig heb. Maar deze woorden ontstelden Mit- tachip zoo, dat hij zijn evenwicht ver loor en van den kant van zijn steel afviel. Ik, Sir Humphrey ik weer terug naar d»e eenzaamheid?... en met die brieven bij mij 7 Stil, man de roovers zullen o die brieven niet afnemen en Beau Brocade zal het oog op mij houden en u niet meer lastig vallen....".. Ach, maar hij weet, dat ik de eer geniet uw vertrouwen te hebben, bes te Sir Humphrey Geloof mij, de brie ven zouden bij mij niet veilig zijn. Dan zal ik, sjirak Ziju Edelheid beslist, wel iemand anders vinden mu voor die brieven zorg te dragen, en, voegde hij er vol beteekenïs bij, die tweehonderd gubijos te verdienen. Mittachip liet een droevigen snik

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5