lunar: Du [DERDE BLAD Olnsdag 18 Maart 1913 Buitenlandsch Overzicht De Balkan-vulkaan. Dö bemiddeling. De „Nordd. Allgem. Zeitung" de (preektrompet der Duitsche regeering -schrijft: „De eischen van den Bal- ianbond raken op meer dan een punt niaesties, die mei Iiuropeesche belan gen in verband staan en kunnen der halve niet opgelost worden zonder medewerking van Europa. Wij blijven inlusschen de hoop toesteren, dal het moeilijke werk der bemiddeling, ondanks de nog bestaan de hindernissen, tot het gewenschte resultaat zal leiden. Sedert de inneming van Janina doet Montenegro krachtige pogingen om Skoetari te veroveren. Volgens den tenparigon wil van Europa echter, zal Skoetari, hoe het met die stad in dezen oorlog ook afloopt, vereenigd worden met het toekomstige Albanië eii men zou daarom gaarne zien, dat de wijsheid van koning Nicolaas aan rijn volk de zware offers zou bespa ren, die ht.i den huidigen stand van raken toch nutteloos zullen blijven." De geheele Turksche pers bespreekt met verontwaardiging de vredesvoor waarden die thans door de Balkansta- ten zijn gesteld, Montenegro zal ook wel geen genoe gen nemen met de Skoetari-quaestie. En dan nog de geschillen omtrent Siiloniki, enz. 1 Uit Sofia werd aan de „Vossische Zeitung" geseind„De gezanten al hier hebben bericht ontvangen, dat de groote mogendheden spoedig een nieuwen grondslag voor den vrede rullen voorstellen, en dat er kans be- slnnl, dat deze grondslag door beidé partijen aangenomen zal worden. Ora- ireat de Oostelijke grens zijn geen moeilijkheden te verwachten, en zal men het waarschijnlijk eens worden «eer de lijn Midia-Enos. De hoofd- Siiaestie blijft, of Turkije zal toegeven zake de oorlogsschatting. Over de ijkrtmende quaesties zal later onder handeld kunnen worden, zoodra de loornaamste quaesties opgelost zijn, waarop wel kans schijnt te bestaan." Het antwoord der mogend heden. Naar uit London gemeld wordt, zal Mt antwoord der groot© mogendheden op de nota der geallieerden definitief porden vastgesteld en zullen binnen Eikel© dagen de noodige instructies naar de hoofdsteden der Balkanstaten rcrden geseind. In deze nota zullen, overeenkomstig de voorstellen, die hans door do ambassadeurs aan de wseliillend© regeeringen zijn ge- iaan (en op welke van enkele dezer teds een antwoord is ontvangen) üe uogend heden de bemiddeling tus- icben de oorlogvoerenden op zich ne llen. Do mogendheden zullen ook een aantal wenken geven, als gevolg van iet antwoord der geallieerden, zij zvil- ea voorstellen, dat voor de lijn Ro- losto-Midia, die als grenslijn door de salDeerden was voorgesteld, de lijn Eiios-Miuiu in de plaats wordt gesteld, naaidoor dan liet geheele gebied ten westen van deze lijn, met uitzonde- img van Albanië,' aan de geallieerden au komen. De- mogendheden zullen verklaren, int zij liet denkbeeld van betaling Kner oorlogsschatting niet kunnen lieuneli, maar dat zij bereid zijn toe laten, dat vertegenwoordigers der jooliitvvden en Turkije de zittingen ran de fjnancieele commissie te Pa- hjs, dio o. a. zal beraadslagen over *l aandeel, dut de geallieerden zui- »i.i beluien iii dé Tin Ifscite dpeübare CBuld, zullen bijwonen. Wat de Aegeisclie eilanden en Alba- ic betreft, zal aan de geallieerden orden medegedeeld, dut deze quaes- aster afdoening in handen der mo- :ndheden zijn gesteld- In ïurtuje. Een groep olficieien overhandigde ha grootvizier een memorandum, uurin do on der tee ken aars zich flemende ,,'t uitvoerend comité van -H officierscorps" tellend 3000 man - doen opmerken, dat de opstand en Cu wijziging van de regeering (door, io laatste revolutie bewerkt) geen en- hl nuttig resultaat; opleverden, maar lechts de hervatting van den strijd Kn gevolge hadden, waarvan het re- ult.ait zal zijn, dut de voorwaarden aan Turkije gesteld, nog ernstiger lullen wezen en nog zwaarder zullen drukken. Zij verzoeken daarom den grootvizier voor de laatste maal te weigeren het lot van liet land toe te tortrouwen aan een regeering, die in alle opzichten wantrouwen verdient. Het officierscorps zal niet toelaten, dit de belangen van het vaderland tan speelbal zijn in handen van en- kelo personen en zal hun rekenschap vragen van hun gedrag. Maar... wat willen de officieren dan Mh? Nog blijven doorvechten Veel zal het niot baten, wont de oor- lig is voor de Turken verloren. Daar na is niets meer te veranderen. Nader wordt uit Konstantinopel ge- Bind De grootvizier tracht, in verband >1 de steeds toenemende spanning in let binnenland, een vergelijk tot stand k brengen met den militairen bond. kj heeft zich daarom naar prins Va hid Eddiu, den leider van den boud, begeven, om niet hem te onder randden. Deze besprekingen wekken in Comi- f kringen ongerustheid en wantrou wen en drogen er toe bij, de agitatie tide partij tegen den grootvizier te erergeren. Do ministerraad van Zondag heeft kn zeer stormachtig verloop gehad, m het is tot opgewonden tooneelen Hkoinen, doordat oen minister den tóch stelde, dat de oorlog voortgezet üu worden," Van de oorJogsveldsn. Men verzekert te Konstantinopel, ut een belangrijk gevecht begonnen ls in de linie van Tsjataldja. Tenge volge der aanvallen van de Bulgaren had, volgens officieelo Turksche be richten, een gevecht plaats bij Kassa- preni, waarin dfo Bulgaren werden teruggeslagen. Bij Tsjataldja poogde een afdeeling Bulgaren vooruit te rukken in de richting van Hessar-Beylimaar zij moesten terugtrekken. UitAdrianopel. De draadlooze verbinding met Kon stantinopel, die sedert eenigo dagen gestoord was, werkte Zondag weer. Do Turksche commandant meldde, dit de toestand van de stad onveran derd was en dat de algemeene situatie reden tot tevredenheid gaf." In strijd met dit bericht werd aan de „Voss. Ztg." uit Sofia geseind „De Bulgaarsche regeering moet vertrouwelijke berichten ontvangen hebben, dat Adrianopel uiterlijk bin nen een week kapitulecren zal. Het plan van een alcomeenen storcnaan- val op de vesting is opgegeven, om noodelooze offers le vermijden." Samos door de Grieken bezet. Uit nadere bijzonderheden omtrent de bezetting van Samos blijkt, dat het stoomschip „Thessalia", met troepen aan boord en de kruiser „Spetsar" Zaterdagmorgen voor Vathy aankwa men, waar zich alreeds de torpodo- bootiager; „Niki" en „Valos" bevon den. De ontscheping der troepen had plaats onder geestdriftig gejuich der volksmenigte. Des miduags werd een Te Deum ge- j houden in de hoofdkerk. De Grieken Kobben ook het eiland Kastelorisco bezet, De val van Janina, De Turksche Commandant van Jani na heeft in een onderhoud met een berichtgever van de „Secolo" de rede nen, die tot de kapitulatie hebben ge leid, medegedeeld. HIJ verklaarde, dat zijn troep in den beginne nauwelijks 3000 maft.sterk was. De hardnekkige verdediging van de vesting is vooral aan den heldenmoed der jonge officie ren te danken. De .Albaneézen deserteerden bij troe- pen. De desertie van drie Albanéesche bataljons uit liet fort Zoeka heeft den Grieken den sleutel in handen ge geven tol de geheele Turksche stelling. j.De-AIbaneezen zoo zei de comman dant hebben geen gevoel voor bet vaderland. Zij hebben niets voor hun auïunoniie gedaan." Hij deelde verder méde, dat zijn sol daten in den laats ten tijd dagelijks slechts 100 grom voedsel kregen en dat op verschillende dagen in bet ge heel geen levensmiddelen uitgereikt werden. De soldaten waren zoo zwak, dat zij van uitputting neervielen. Ook de ammunitie was opgeraakt, zoodat per soldaat ten slotte nog slechts 100 patronen overbleven. De overgeving was dus onvermijdelijk. De commandant liet in den nacht voor de kapitulatie de nog eenigszins krachtige mannen afmarcheeren, op dat dezen zich konden veroenigen met generaal Rizza pusja, d,e niet ver van Janina stond. Hij zelf wilde het lot van de achtergebleven soldaten dee- leti. liet aantal manschappen, dat bij de kapitulatie gevangen genomen werd, bedraagt 16- tot 17000, de 5600 gewonden en zieken inbegrepen. De Grieken, die een .groole over macht hadden, zijn voortreffelijk ge approviandeerd en rijkelijk van am munitie voorzien. Verspreids öericïten. De aanhouding van de „F r a is sin e t". Het onderzoek van het Franscl'ie stoomschip Henri Fraissinet" naar oorlogscontrabande, leidde lot een negatief resultaat. De Turksche groot vizier bogaf zich naar de Fransche anfbassade, om mede te deelen, dat het schip de vrijheid heeft, de reis voort te zetten. De Tui ken hebben dus weer oen flater begaan. C hole ra. Te Konstantinopel kwamen drie verdachte gevallen van cholera voor. Een candid a at voor den troon van Albanië. Volgens een telegram uil Napels agn de „Tribunais de hertog van Montpensier aan boord van hel jacht „Mekong" naar Jirindisi vertrokken. Bovendien wordt in tiet telegram me degedeeld, dat de hertog, volgens de loopende geruchten, van plan zou zijn in Zuid-Albanië aan wal te gaan. Autonomie voor Macedonië. Men meldt uit Konstantinopel aan de „Gazette de Lausanne", dat de ver tegenwoordigers der verschillende ethnische groepen in Macedonië, zon der onderscheid van ras en gods dienst, Konstantinopel verlieten met toestemming van de gezanten der mo gendheden, om aan do kanselarijen der groote mogendheden een memo randum aan te bieden, waarin ver zocht wordt Macedonië te maken tot een autonomen staat, onder bestuur van een Christelijk vorst, zonder daarom evenwel de noodige grens regeling van de Balkanstaten, met het oos op hun veiligheid te willen be letten. Allerlei. De algemeene staking in België. Het nationale comité voor de alge meens stalling besloot aan 't Paasch- congres een motie voor le stollen, om de alsemeene staking toch togen li April af te kondigen. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is benoemd tot officier in do orde van Oranje-Nas- sau, J. Leis, dir. van de Ned. Stoom- bootreedrij. te Alblasserdam. Mr. A. P. Snouck Huigronje, te Middelburg is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nass.au. Zijn benoemd: tot on tv. der succes sierechten (leant, no. 1) te Amster dam, J. P. Mikmiak, thans insp. reg. en dom. Ln de 3e div. aldaar; tot ontv. reg. en dom. te Eist. A. van Helber gen, thans id. te Cu'pen; tot id, te Harderwijk, A. Lipjes, thans id. le Goor, B. .T. Roze, thans surnumerair. Is benoemd tot bewaarder Jiypolh., kad. en de scheepsbewijzen te Roer mond, W. van Heyningen Nannin- ga, thans id. te Snoek. Bij Kon. besluit is aan den kolo nel, insp. van het korps mariniers, A. P. Timmers, op verzoek, met 1 April, wegens langd. dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 2725 en met dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door .hem aan den lande bewezen; is met ingang van 1 April de Juit.-kol. der mariniers G. A. Line kers belast met de waan), der botr. van insp. van dit korps en zijn met dien zelfden datum bij dal korps bevorderd: lot luit.-kol., de kap. A. do Timmerman; tot kap., le luit. P. van Werdt. Bij besch. v. d. Min. van Blnnenl. Zaken, is met ingang van 16 Maart op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. R. Bos, als assist, bij de pathalo- gische anatomie aan de R.-univ. te Groningen, en is voor het tijdvak van 16 Maart tot en met 31 Dec. 1913, als zoodanig benoemd M. J. Roes- singh. POSTRIJTUIG IN BRAND Aan liet station Hee ren veen ge raakte door de kachel het pöstrijtuïg in brand. Het werd afgehaakt, onder de kraan gezet en aldus werd het vuur gebluscht UITSLUITING TN HET BEHAN- C.ERSVAK. Men meldt uit Arnhem aan de Tel. De bij drie patroons in het behan gers- en stoffeerders vak slakende werklieden hebben besloten niettegen staande van de zijde der patroons, aangesloten bij den patroonsbond „Ons Belang" gedreigd was met een uilsluiting, bij hun staking te vol harden lot hun looneischen zijn inge willigd. De patroonsbond heeft daarop tot een algemeen e uitsluiting besloten, ingaande 23 Maart e. k. De uitsluiting zal ongeveer 90 man omvatten. DE SLEEPERSST.AKING TE ROTTERDAM, is weer uitgebreid. Thans staken on geveer 100 man. R. TH. BARON VAN PALLANDT VAN EERDE. Men meldt aan de Tel. Zondagnacht is overleden de heer R. Th. baron van Pallandt van Eer de, te Eerde (Ommen). Baron van Pal- landt was jarenlang lid van de Pro vinciale Staten van Overijsel en werd door de rechtsche meerderheid in dat college, in lülü tot lid der Eerste Ka nier gekozen. Hij behoorde tot de Christelijk-Historische partij. Ds uitsluiting der sigarenmakers In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het Verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland is naar aanleiding van het schrijven van de sigarenmakers- organisaties van 13 Maart j.l. besloten het volgende antwoord aan die orga nisaties te zenden Nu in uw Schrijven van den 13en Maart onomwonden teruggenomen zijn uit uwe brieven, waarin de werk stakingen te Rotterdam, Dordrecht en Goriijchem zijn uangekondigd de woorden „en deelen u voorts mede, dat wij in overleg met onze afdeelingen te I Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem besloten met alle geoorluofde midde len te trachten ons Gemeenschappe lijk Program ingevoerd te krijgen." en dus de oorzaak der werkstakingen wordt teruggebracht tot de loonactie, zijn wij bereid in te gaan op het door u in de laaste zinsnede van uw bo venaangehaald schrijven geopperd denkbeeld om u eene conferentie toe te staan. Wij wachten u daarvoor op Woensdag l'J Maart u s. des morgens te 101/2 uur in het llotel de l'Europe te Utrecht. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor bet doc toraal examen NederL letteren twee de gedeelte de heer G. A. Boete:je. Leiden. Geslaagd candidaatsexa- men. rechten, de beer B. H. Winkler Prins. Geslaagd voor 'examen Indische rechterlijke dienst ntr. O. Iken. Amsterdam. De heer J. Le.jh is ge slaagd voor het eerste gedeelte arts examen. Leiden. Bevorderd tot doctor >n de rechtswetenschap op stellingen de heer M. J .A. Steenhuis, geboren te Schiedam. DOCTORAAT HONORIS CAUSA. Ds Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden heeft het doctoraat in de staatswetenschap honoris causa ver leend aan den heer Ei. Moresco, secre taris van het Gouvernement van Ne der 1 andsch-Indlë, niet verlof, laatste lijk leeraar aan de Nederlandsch-ln-, diseiie Besluursaeadcinio te 's-Gra- venhage. JUBILó DS. P. FEENSTRA. Onder zeer veel blijken van belang stelling heeft ds. P. Fcenslra te Am sterdam, zijn 10-jarig jubilé als Doopsgezind predikant gevierd. Namens een huldigingscommissis voerde Prof. dr. H. J. Elhorst 't woord en bood twee prachtige boek werken aan, alsook een album met de namen der schenkers. Van verschillende Doopsgezinde in stellingen traden nog sprekers op. o.a. ds. Plantenga, uit Haarlem, namens de Vereeniging tol behartiging der Doopsgezinde gemeente in de ver strooiing, Z. II. DE PAUS. Aan de Fransche bladen wordt uit Rome geseind, dat de Paus weder ec-n lichten aam al van zijn ziekte heeft gehad, die wel eenige aanleiding geeft tot bezorgdheid, ofschoon zijn omge ving den toestand nog steeds optimis tisch blijft inzien. Stadsnieuws DE BURGEMEESTER. Onze burgemeester, Jhr. Mr. Sand- berg, is voor twee weken bij familie te Apeldoorn gelogeerd. Examen 'nuttige handwerken. Te 's-Gravenhage is geslaagd mej. G. Sybolts té Haarlem. VERGUNNING DRANKWET. B. en W. bobben ontvangen een verzoekschrift van J. Roosen, om ver gunning, ingevolge art, 55. lo lid Jett. b dier wet, tot het verkoopen van sler- ken drank in het klein voor gebruik in het voorhuis en in de daarachter gelegen kamer van liet perceel aan de Brouwersvaart no. 4. POLDERVERKJEZINGEN. Bij de alhier gehouden verkiezingen is gekozen tot voorzitter van den Veer- poldti onder deze gemeente eu Haar- lemmerliede.de heer Th. S. J. Janzen, Hzii",, alhier, en tot bestuurslid van den Romolenpolder, de heer C. Petrie te Zuid-Schalkwijk. VER. VAN VERLÓPS-OFFICIEREN, Maandag hield de aid. Haarlem en omstreken van de Vereeniging van Verlofs-Officieren eene vergadering in een der zalen van cafe Brinkmaan, waarin als spreker optrad de heer Diuant, luitenant-kwartiermeester bij het 10e Regiment Infanterie. Achter eenvolgens besprak Z.Ed. hetgeen door den man te velde aan levens middelen wordt medegenomen, voorts wat op de verschillende voer tuigen wordt geladen en hue de ver schillende levensmiddelen, enz. kun nen worden verkregen. Na afloop dezer voordracht bracht de lieer Schelt, voorzitter der afdce- ling, den spreker dank voor zijne dui delijke uiteenzetting van een en an der Nieuw Leven. Deze week zat de Transportarbei- dersvereeitiging „Nieuw Leven", een vergadering houden, ter bespreking van een te voeren loonactie. dit de Omstreken ZAND VOORT. Directe Belastingen. In plaats van 2i Maart u.s., zijnde de 3de Vrijdag in du maand, zat de heer Ontvanger der Directe Belastin gen,-enz., voor deze maal alhier op 23 Maart zituag houden. SCHOTEN. Benoemd. Mej, G. J. Huisman, van hier, is be- noemu tot onderwijzeres aan de Chris telijke school te Surhuïsterveen (Friesland). Keciitszaken VERGIFTIGING. Naar de 'lei. verneemt, zal de zaak van G. Spoon t& Abtenbroek, die door de rechtbank te Rotterdam'tot 2d jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord (vergiftiging), den I6n April a_s. voor bet gerechisuof te s- Gravenhage in t.ooger bercep worden beuandsld. HOOGE RAAD. De proc.-gen. nam conclusie in de zaak van A. M. G., huisvrouw van Th. K., dooi- de rechtbank te Dordrecht, met vrijspraak vuu de tenlastelegging van moord op tiaar vader, Arie Groen, kutfieliuisnouuor en koicnhandelaar te Nieuw-Lekkerlaiid, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf terzake van valsclihcid in geschrifte en op zettelijke gebruikmaking van een valsch geschrift als ware het echt en ünvervalscht, zijnde m houger be roep door het hof te 's-Gravenhage verniiuuerd tot 4 inuanden gevange nisstraf. Beklaagde had een aanvraagformu lier voor een verzekering op liet leven van haar vader te haren behoeve, groot 115.000, bij de Nationale Levens- ver zekcrin'gsba uk te Rotterdam, val- sciieujk onderieekend met den naam van haar vader als den persoon, die de verzekering sloot en had dit stuk aan den mspecteur der maatschappij, ter hand gesteld. Zes cassa Bemiddelen en een subsi diair gesteld middel waren in deze zaax aangevoerd. Geen van deze middelen gegrond achtend, concludeerde de advocaat- generaal toi verwerping. Uitspraak 14 April. (N. R. Ct.) Gemengd Nieuws AANSLAGEN. Op liét hoofdpostkantoor te Calcutta ontploften een aantal b'rieven, die ge vuld waren uiet ontplofbare stoffen en geadresseerd aan redacteuren van verschillende bladen. De schok was uitermate hevigverschillende brie- vensoneerders werden gewond, één hunner levensgevaarlijk. In den laatsien tijd hadden verschil lende personen van naam dreigbrie ven ontvangen. EEN BOO L' OMGESLAGEN. Bij Vianua Caslelo in den omtrek van Lissabon is oen plei ziervaartuig omgeslagen dat acbl studenten aan boord had. Vijf der opvarenden ver dronken. STAKING IN EEN RESTAURANT. De bezoekers van het Criterion Restaurant te Londen werden Vrijdag verrast met de mededeeling, dat tiet keuken personeel staakte. De talrijke gasten, <lie in liet restaurant kwamen konden dus niet worden bediend. Re den van de staking, waaraan ue kell- ners dreigen mede te doen, is de wei gering van de directie, om aan het personeel een lialven vrijen dag per week te geven. SUFFRAGETTES EN PUBLIEK IN ENGELAND. Uit Londen wordt aan bet Hbld. geseind. Een vijandig gestemde me nigte, wel tienduizend menschen groot, wachtte Zaterdag in Hydepark de opening van do gewone suifraget- tebijcenkomst af. Toen mevr. Drum mend t« kar beklom, die als spreek gestoelte zou dienst doen, werd haar al dadelijk een kluit aarde tegen den mond geworpen voor ze nog een woord kon zeggen. Niettemin tracht te ze de menigte toe te spreken, maar haar stem ging im hot rumoer verlo ren. Een half uur lang hield ze vol, voortdurend gebombardeerd met rotte sinaasappelen, kluiten aarde en vuil en steamen. Een jonge dame, die na haar het woord voerde, had liet niet beter en de politie achtte het toen blijkbaar .het verstandigst de meeting op te heffen en de vrouwen naar liet naastbij zijnde station van den oudergrondschen spoorweg te brengen. De menigte echter was de politie d« baas, zij joeg de vrouwen in Oxfordstreet heen en weer. Een half uur lang was alle verkeer ge stremd en eeist toen de politie ver sterking had gekregen, konden de vrouwen bevrijd worden van baar vervolgers en naar het station ge- bracht, waarvan de toegangen geslo ten werden. De meeste dames hadden er duch tig van iangs gehad en haar kleeren waren gescheurd en verknoeid. DE GROOTE BRAND TE TOKIO. lu ec-n schrijven uit Tokio aan de „Daily Telegraph", wordt bericht dat de groote brand, die 4000 buizen in de wijk lvanda vernielde, waarschijnlijk aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Het Leger des Heils had een meisje opgenomen, dat uit een berucht huis was ontvlucht. Men vermoedt nu, dat de eigenaar van dat huis, cm zich te wreken, door gehuurde misdadigers de bijgebou wen van het toevluchtshuis van het Leger des Hens ln brand heeft laten sieaen. De vlammen werden omstreeks 2 uur 's nachts waargenomen, maar toen had het vuur reeds zulk een om vang 'aangenomen, dat er aan behoud van hei perceel niet meer 1e denken viel. Daarbij kwam nog, dut er een hevige wind lilies, die de vonken ver voor zich uit woei, zoodat de brand al spoedig op de omringende pereee- 'lén oversloeg. Lei: oogenbuk verkeer de zelfs liet keizerlijk paleis in gevaar, door liet vuur te worden aangetast. De geneele brandweer van rokio ge holpen, door twee bataljons infante rie, siaagde er echter ten slotte in den voortgang van het vuur te stuiten. De wijk Kanda herbergt tal van studenten, van wie er nu velen hun onderdak verloren hebben. STORM IN AMERIKA. Uit nadere berichten omtrent de stormen die een groot deel der Un:e hebben geteisterd, blijkt, dat de stor men het felst hebben gewoed in Loui siana, Alabama, Tennessee. Noord- west Georgia. Uit Georgia wordt be richt, dat de wervelstormen van lich te aardschokken vergezeld gingen. Ook Chicago is door den storm zwaar bezocht; hier alleen wordt de schade op meer dan een millioen dollars ge schat Het schijnt tengevolge van 1 ver breken der telegraphische genreen schap zijn de berichten nog vrij spaar zaam dat de storm in Texas zijn uitgangspunt vond en van daar naar het noorden in hevigheid toenemend voortwoedde. Iu de Red River-valiey in Louisiana werden tal van kleinere plaatsen: Provencal, Many Zwolle, Robelinej Victoria en Cyprus zwaar geteisterd. In Omaha veroorzaakte een hevige sneeuwstorm een treinbotsing, die aan zeven mei schen het leven kostte, ruim honderd menschen werden daar bij gewond. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie dou inaender niet teruggegeven. Voor den iuhoud dezer rukrïek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. AAN HET PUBLIEK! Door het Haarl. Arbeiders-Secre tariaat wordt een biljet bij de Inwo ners van Haarlem verspreid, waarin na een uiteenzetting, waarom de si garenmakers uilgesloten zijn, ge vraagd wordt om een wekelijksche bijdrage of een bijdrage in eens voor de uitgesloten s-garenmakers van den modernen sigarenmakers- en ta- bakbew.bond. Nu vraagt men geld bij menschen die \erscnillend den ken, zoowel katiioliek, protestant ais ongekvovigen. En liet li. A. S. vraagt alleen geld voor zijne leden. Dus de" katholieken, protestanten en an dere sigarenmakers moeten zeker niet eten. Lezers, stelt nu eens voor, dat de moderne sigarenmakers- en tabakbewexkersbond zooveel geld op halen, dat de overige ui:gesloten si garenmakers te weinig krijgen om den strijd verder voort te zetten. Dan zouden zij toch aan het werk moeten gaan. Dan was voortzetten Yan den strijd overbodig. Maar dat ziet liet Ilaarl. Arbeiders-Secretariaat niet in, anders had het dergelijk optre den, gelooven wij, niet in toepassing gebracht. Tevens slaat er nog in, dat het publiek alleen moet teekenen op lijsten van het N. V. V. en bonne tjes moet koopen, waarop staat Ne- derlandsch Verbond van Vakieree-ni- gingen. Dus alweer: zijn dun de lijs ten en bonnetjes van do katholieken, protestanten en anderen niot goed'? Wij zouden zeggen: laat die beoor deeling maar aan bet publiek over. Dit is dan ook de partijdigheid ten top gedreven. Foei! Wij wenschen met dit schrij ven alteen de publieke aandacht te vestigen op dergelijk handelen. U. mijnbeer de redacteur, dankend voor de aangeboden gastvrijheid. Namens hei Plaatselijk Arbeiders- Secretariaat: J. WE1DEMA. Madiinieuws Groentenmarkt van 17 Maart. Aardappelen, aangev. en verk. 11 H.L., ƒ2.40 per H L. Appelen, aangev. 21 en verk. 15 III., 10—ƒ15 per HL. Peren, aangev. en verk. 9 ILL., ƒ10 15 per ILL. Bloemkool, aangev. en verk. 70 st., ƒ0.25—ƒ0.30 per stuk Roode kool, aangev. 5000 en verk. 4000 st., 3—16 cent per stuk. Witte kool, aangev. en verk. 1000 st-, 3—6 cent per stuk. Savoye kool, aangev. en verk, 2000 st., 313 cent per'stuk. Wortelen, aangev. en verk. 27 bos, 20 ets. per bos. Botermarkt, alhier gehouden op Maandag 17 Maart j.l. Aangevoerd en verkocht 42 K.G. bo ter, prijs 1.70 ƒ1.80 per K G, POSTKANTOOR TE HAARLEM. Lijst over de le helft der maand Maart 1913 avn de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en brief- kaanen, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn i.un- nen worden uitgereikt. Onbekende Blnr.enland.-che Brieven. Doorn. Kik, en Sarntas, allen Am sterdam; Postma, Arnhem; Mmder- inan. Assen; Lïeb, Barteis, Leme en Sweep, allen Bioeuvendaal; Tonies, Enschedé. Mere, Den Haag; Korüna- kevr, Hendriks. Bosoii en Huygens, en Klamer, allen Haarlem; Nelis VeHhuys en Wiselmao, Nijmegen; de Nceve, Purmeiend. Vlasveld, Rot terdam, Hoogland, Santpoort; lier- kelder, ïerborg; Van de V'osse. Zand- voort; Bomen, Zevenhuizen. Onbekende Binnenl. Brlefkaarien- Krapels, Lodder, Harm sen, Ver- berne, Zet maker, Kalmhorst, Zegera en Allaart, allen Amsterdam; S'agter, Den Haag; Du'erot, Arnhem, Wortel, Rotterdam, Cobie Buitienl. Brieven: Stoop, Parijs; Mulder, Winnipeg. Buitenl. Briefkaarten: Parsons, Buenos Ayres; Md'a. J. H., Brussel, Semonart, Cortenberg; Dint, Halmarich. Sfccmvzaribiridiien STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het sL Ambou (thuisreis) ls 16 Maart Perim gepass. Het st. Batja.ii arriveerde 16 Maart, van West Hartlepool te Amsterdam. Het st Biüiton (uitreis) is 15 Maart Pc-rim gepass. Het st. Grotius (u.treis) vertrok 15 Maart van Colombo. Het st. Kambangan arriveerde 15 Maart van Amsterdam te Sabang. Het st. Karrimata (uitreis) is 15 Maart Kaap Roco gepasseerd. Het st. Prinses Juüana (uitreis) arriveerde 16 Maart te Southampton. Het st. Rembrandt (tiru sreis) vertr. 16 Maart van Genua. Het st. Boeton (uitreis) passeerde 17 Maart Gibraltar. Het st. Timor (thuisreis) passeerde 16 Maart Gibraltar. KON. NEDERL. STOOM BOOT-MIJ. Het st. Danae arriveerde 17 Maart van Amsterdam te Stettin. Het st. Mars arriveerde 17 Maart van Amsterdam te Cuxhaven. Het st. Pluto arriveerde 17 Maart van Rotterdam te Sfax. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Arakan (uitreis) passeerde 16 Maart Perirn. Het st. Deli vertrok 17 Maart van Rotterdam naar Batavia, was 9 u. 45 voorin, in zee. Het st. Djebres (uitreis) arriveerde 16 Maart te Catama. Het st. Goentoer a .iveerde 16 Mrt van Rotterdam te Batavia. Het st. Gorontalo I uitreis) vertrok 16 Maart van Suez. Het st. Jacatra, van Rotterdam en Hamburg, naar Antwerpen en Java, passeerde 16 Maart Cuxhaven. Het st. Kediri (uitreis) vertrok 16 Maart van Peritn. Het st. Malar.g (thuisreis) arr v-rer- de 16 Maart van Batavia te Hamburg. Het st. Tabanar. (thuisreis) ver trok 16 Maart van Padang. Het st. Tambora (uitreis) vertrok 16 Maart van Tariger en Gibraltar. Het st. Op'iir (uitreis) vertrok 16 Maart van Suez. Het st. Sindoro arriveerde 17 Mrt. van Batavia te Rotterdam. Het st. Wilis (lv.u.sreis) vertrok 16 Maart van Suez. HOLLAND— AMER1KA-LIJN. Het st. Andijk, vertrok 16 Maart van New-Orleans naar Rotterdam. Het st. Nieuw Amsterdam, van Rot terdam na New-York, passeerde 16 Maart nam. Lizard. Het st. Soestdijk vertrok 15 Maart van Newport News naar Rotterdam. Het st. Sommelsdijk, van Rotter dam haar Cuba, Mexico, en New- Orleans, passeerde 15 Maart Praw'.e- point. KON. HOLL. LLOYD. Het si. Frisia arriveerde 15 Maart van Amsterdam re Buenos Ayres. Het st. Rijnland (uitreis) vertrok 15 Maart vau Lissabon. Het st Saltand arriveerde 15 Mrt van Amsterdam te Buenos-Ayres. Het st. Zeeland ia (uitreis) vert rok 16 Maart van Vigo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Tantalus, van Amsterdam naar Java vertrok 15 Maart van Li verpool. Het st. Antenor, van Japan en Sin gapore naar Amsterdam, passeerde 16 Maart Gibraltar. Het st Glaucus. van Java naar Am sterdam, is 17 Mrt des vooral. 7 u. 40 Dungeness gepass. Het st. Kentuck vertrok 16 Maart van Amsterdam naar Java. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Oranje-Nassau arriveerde 16 Maart van W. Indië te New-York. Het st. Prins Willem I (uitreis) pas seerde 17 Maart des nam. 12 u. 15 Ouessant

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9