iusiurs fkum DERDE BLAD Woensdag 19 Maart 1913 Buitenlandse!! Overzicht Koning George van Griekenlanii vermoord. Do Koning van Griekenland is Dinsdagmiddag in Saloniki vermoord. Veel bijzonderheden over het voor gevallene zijn terwijl we dit schrijven nog met bekend. Koning George wandelde met zijn secretaris (een Deensch marine-offi cier) door de straten van Saloniki, zooals hij dit meermalen deed. Hij werd toen door een revolverschot ge troffen. Onmiddellijk is 7.. M. overge bracht naar een hospitaal, waar hij evenwel zeer spoedig (een telegram spreekt van een half uur na den aan slag) is overleden. De kogel had de borst getroffen en het lichaam door boord. Een persoon, verdacht den moord gepleegd te hebben, is aangehouden. Van welke nationaliteit hij is, werd nog niet bekend gemaakt. Er is evenwel sprake, dat de moor denaar in gezelschap van nog een persoon was. Een dezer twee Alexander Schinn moet niet wel hij het hoofd zijn. Het is evenwel uit de telegrammen niet op te maken, of hii de losser van 't nood- kdlige revolverschot is. Het schot moet op slechts 2 meter o.fslnnd afgevuurd zijn. In Griekenland heeft het gebeurde gr note verslagenheid geweld. De Koningin is 's nachts uit Athene per Russischen kruiser naar Saloniki vertrokken. De kroonprins is uit Epi- rus ook naar Saloniki afgereisd. Koningin Alexandra van Engeland Is een zuster van den overleden ko ning. Het Eneelsché hof is dus ook in rouw gedompeld. Koning George is 67 jaar. Hij heeft bijna 50 jaar de kroon van zijn land gedragen. Als 18 jarige knaap nam hii de re geering op zich. Onder moeilijke om sta ndigheclen moest do jonge vorst arheiden hij kwam als vreemdeling in het land, waar 't in de politiek een chaos wa3 maar hij heeft de moei lijkheden overwonnen. De sympathie van zijn volk heeft hij verworven. En d t zegt voor een regeerder veel. i George werd 24 December 1845 als zoon van Konuig Ciinsliaan IX van Denemarken geboren, up b Juni 1863 nam hij de hem door de Nationale •Vergadering aangeboden kroon van. Griekenland aan, nadat Frankrijk, Groot-Brittajime en Rusland (bij het LunUeusche protocol van 5 Juni) die verkiezing hadden goedgekeurd. In den aanvang zijner regeering vond hij de verwachte sympathie bij zijn onderdanen, gedeeltelijk omdat, hü niet tegemoet kwant, aan den vyensch. dor Grieken, om hun eischon kracht dadiger hij de l'urksclie regeering te laten gelden. In 1897 evenwel brak toch de oorlog met den Turkschen erf vijand waarop vele Grieken- zoo lang gehoopt hadden uit, maar hij bracht den Grieken geen voordeel. Na beëindiging van den strijd liet do koning mets onbeproefd om de treurige gevolgen van den oorlog te doen verdwijnen. Zijn streven had succes, Griekenland begon weder te bloeien en sterker te worden en achtte zich, na vele jaren, thans ten slotte krachtig genoeg om met de andere Balkanvolken den strijd tegen den Turk aan te binden. Die resultaten waren, vooral voor de Grieken, zeer gunstig, het Grieksche gedeelte van den Balkan is vrijwel thans geheel in hun handen en men wacht slechts op hot sluiten van den vrede, om het met hot zwaard gewonnen gebied thans Ook in werkelijkheid aan Griekenland toegewezen te zien. Griekenland zal de voorcleelen pluk ken van het door zijn dappere zonen vergoten bleed; voor den Koning ech ter was het niet weggelegd, zich in dien triumf te mogen verheugen. Onverwachts is hij door de hand van een moordenaar gevallen. Juist toen Griekenland's glorie het felst straalde en het hof zich op maakte om het gouden regeennga- jubilé van den vorst to vieren.... Koning George was gehuwd met grootvorstin Olga. Uit liet huwelijk zijn 7 kinderen geboren, 6 zonen en 1 dochter. De prinses is evenwel kort na haar huwelijk met een Russisch grootvorst gestorven. Kioonprins Konstantinos volgt zijn vader thans op. Hij is reeds een man van middelbaren leeftijd. Hij is in 1889 gehuwd met prinses Sophie van Pruisen. Het gezin heeft 5 kinderen, de oudste, prins George, is 12 jaar. KAning George had een hoogen dunk vun zijn oudsten zoon, die zich in dezen oorlog als leger-commandant dopper heelT onderscheiden. De „Tel." herinnert er aan, dat de grijze monarch over zijn zoon na den val van Janina aldus sprak „Hij heeft me hierdoor den geluk- kigsten dag van mijn leven bezorgd. En tevens tiet geluk, van te kunnen zeggen, dat nu mijn levens-ideaal in vervulling is gegaan. Onder mijn 50- jarige regeering is Griekenland groot geworden, en is bijna gansch het Hellenendom van Europeesch Turkije Grïeksch geworden. Ik had als koning en ais vader geen heerlijker be? kunnen wenschen van mijn regee- D© BaJkan-vulkaan. Naar den vrede? Gaan de Turken toegeven? Mag men den correspondent van de „Times" te Konstantinopcl gelooven. dan is in Turksche regoeringskringen een neiging tot toegevendheid merk baar. Deze correspondent meldt, dat Tur kije bereid is alle gebied ten westen van de lijn Enos— Iniada af te staan, do ciuaestie der eilanden aan de beslissing van de mogendheden, en wat de oorlogsschatting aangaat zoo- Da ietten van dsn Raad bezoeken hedenmiddag hoi nieuwe Museum op '4 Heiligland. Terwijl de Maartsehe sneeuw naar onder zijgt in vlokken, Is Haarlems vroedschap naar het Heiligland getrokken, Om 't nieuwe huis le zien, waar nu met man en macht De schilderijenschat zal worden heen gebracht* „Men schuift 't ons op denhals", mocht deez'en geen verklaren, Die van den Weeshuiskoop toen tegenstanders waren. Maar ik zeg: opdat Hals men op het schoonst vertoon', ls geen gebouw te duur, is geen gebouw te schoon. Mocht dan, wanneer de Raad naar huis gaat wederkeeren, Het vroegere verzet als Maartsehe sneeuw verteren En de oude opposant verklaren ferm en rond „Ik ware een rechte hals, als 'k dit niet schittrend vondl" Da strfjd om Skoetari. „Vossi- sel van het meerderheidssiels-l en zal 'eder ander systeem van de hand wij zen". De algenieene discussie weid geslo ten en het ontwerp urgent verklaard- De Senaat ging daarna over tot de behandeling van een amendement, ■aarin bepaald werd, dat de leden ver te gaan, dat het aandeel der Turk sche Staatsschuld, aan ieder der ver-, bondon staten over te dragen, ver- Uit Weeneri werd aj minderd zal worden met sommige scha Zeitung" geseind kosten, zooals liet onderhoud van de ..Iri militaire kringen alhier word', krijgsgevangenen, het requireeren van hardnekkig het gerucht verteld, dal vrachtschepen voor hun vervoor, en in de volgende week een stap van Oos- andere uitgaven. tenrijk-Hongarije te verwachten is.. Slec.its de c-isch der Balkanstaten, waardoor iédere twijfel weggenomen der Kamer gekozen zullen worden vol ant. zij dezelide voorrechten zullen zal worden aan hel besluit van Oos- gens het mèerderheidsbeginsel van de genieten als de groote mogendheden. ter.rijk-Hongarije, in de Skoetari-aan- scrulin de lisle en dat geen eandidaaz wat betreft de capitulaties, wordt niet gelegenheid zijn wil door te zetten. j verkozen geacht zal worden, wanneer In Servië en Montenegro is reedshij minder stemmen op zich heeft ver een groote zenuwachtigheid in de pers eenigd dan een zijner mededingers, merkbaar, die zich uit in de ergste "----> verdachtmakingen en beschuldigin gen tegen Oos tenrijk-Hongarije. Turkije ver- l!l Cettinje wordt zelfs beweerd, dat irtzetting van den konin" Niki%- wanneer de Skoetari- k j ^0Kj^ Oostenrijk-Honganje den oor log zal verklaren, om door deze wan hoopsdaad een laatste poging te doen, Rusland te bewegen, voor Montenegro in de bres te springen." inTurkïje dreigen wee verwikkelingen. De oorlogspartij wacht, dat bij SfrijS Ou li.K lammen zal. De grootvizier weet wel beter. Hij is overtuigd, dat met elke week de posi tie der Turken slechter worden zal. En daarom is hij tot toegevendheid geneigd, wil hij graag spoedig vrede sluiten, voordat een nieuwe paleis revolutie hem dit belet En in dit opzicht vindt hij steun bij de mogendheden. De vrede moet komenl Het Engelsche blad de „Times" schrijft liet is de plicht der mogendheden, zoo snel mogelijk de oplossing der quaeslie ter hand te nemen. Zij moe- 0 m Macedo i i Er is van Koiislantrnopel .een com missie vertrokken, die achtereenvol gens Weenen, Parijs en Londen zal bezoeken, en daar het denkbeeld van een autonoom Macedonië, gebaseerd op het beginsel der nationaliteiten, te bepleiten. Van dn oorlojsvslden. Van de krijgsbedrijven is weinig ten doen, wat de oorlogvoerenden niet nieuws, kunnen of willen doen, zij moeten zul-Ai ken wordt gemold, dat de Grie- ke vredesvoorwaarden opstellen, die keu Sanli Guaranta bezet hebben, hen onder deze omstandigheden en blikbaar zonder strijd, met inachtneming van aller belang En volgens een officieel Turksch ooiicgsrapport hebben de Turken bij Tsiatuidja een leger oprukkende Grie ken bij Kaüfakui tot terugtrekken ge dwongen. Over net gevecht zelf meldt het rap- jrc niets. leggen. Naar de overtuiging van het Engel sche blad zullen de oorlogvoerenden dit dankbaar aanvaarden, al zullen enkele punten ook nog tot bespreking inleiding geven. Maar hoe de mogendheden het ook aanpakken er most een einde aan komen. Europa moet de handen in- eensiaan, om een toestand te doen eindigen, die steeds een bedreiging van den vrede is geweest, en nog voortdurend den vrede blijft bedrei gen. En het is de hoogste tijd, dat aan de Balkanstaten eindelijk wordt ge toond, dat zij niet alleen te eischen en te gebieden hebben in den Balkan maar dat Europa ook nog een woord je mee te spreken heeft. De mogendheden. Uit Rome wordt aan de „Neue Freie Presse" gemold, dat de mogendheden het eens werden om Skoetari bij Al banië te voegen en om de quaes tie der eilanden zelf le regelen. Ook werd men liet eens, om hel beginsel van ëeu oorlogsschatting uf te wijzen. De gezanten oer mogendheden bij de re- geeringen der Balkanstaten kregen opdracht, de bemiddeling der mogend heden te doen aanvaarden en de schorsing der vijandelijkheden tij dens de onderhandelingen te eischen. De „Berl. Lokal Anz." schrijft (blijk baar officieus) „Nadat op de laatsie ambassadeurs- conferenue le Londen de tekst gefor muleerd is voor de nieuwe poging tot bemiddeling en daarop toegezonden aan de regee ringen, zai heden tWoensdag) le Londen een definitief besluit genomen worden. Daarna zul len do nota's gezonden worden aan de oorlogvoerende mogendheden. De tekst dezer nota's, waarin waarschijn lijk voorgesteld zai worden de vijan delijkheden te staken, zal onmiddel lijk daarop gepubliceerd worden. Men veronderstelt, dat Oostenrijk-Honga- 't Fransciie ministens treedt af. In den Senaat kwam de kiesrecht- hervormïng ter sprake. De minister-president Brïand ver klaarde, dat de republikeinsclie partij een ramp tegemoet gaat, wanneer de hervorming niet vóór de verkiezin gen tot stand zal zijn gekomen. De voorrechten van den Senaat zijn gelijk aan die van de Kamer. „De regeeriug zoo vervolgde Briand „stelt haar lot in handen van den Senaat. Ik heb met den Senaat willen sa menwerken om de hervorming stand te brengen. De regeering acht het noodig, dat aan de zaak een einde komt en het is voor haar noodzake lijk, dat zij zeker is van het vertrou wen van beide Kamers der volksver tegenwoordiging. Wanneer een dezer de regeering in den steek laat, blijft voor baar niets anders over dan heen te gaan". Briand wierp de beschuldiging van zich af, dat hij een beroep op progres- 1 sisten en rechterzijde zou hebben ge daan en hij verklaarde: „Wanneer gij niet wilt, dat ik heenga, dan zult gïj u moeten leenen tot een transactie -211 alle vooringenomenheid laten varen. De verkiezingen van 1910 hebben ge toond. dat het land voor evenredige vertegenwoordiging is. Daarmede heeft de Senaat geen rekening gehou den". CLemenceau verklaarde: „De repu blikeinen wenschen de v.-vtogenwcor- diging der minderheden niei ;nge voerd te zien, omdat zij haar voor in voering niet geschikt achten"'. De reden van het conflict tusschen Briand zeide daarop: „Het beslis sende oegenblik is thans aangebro ken. Het amendement is,een aiwqzing van de poging tot een transactie, dié ik met de Kt-mer_ wenschl© aan te heen zal gaan, wanneer het amende ment wordt aangenomen". Het amendement werd aange nomen met 161 tegen 128 stemmen. Wat verwacht werd gebeurde: liet 'ministerie Briand heeft zijn ontslag ■gediend, De ministers begaveai zich naar 't Elysée om hun ontslag in le dienen. De president heeft 't ontslag aange nomen. In het Palais Bourbon is men van meening, dat het ccnflict tusschen bei de Kamers 'n hopeloos verwarden toe stand in het leven heeft geroepen. De leden var. de groep der propor- tionnalisten hebben besloten Donder dag a.s. een motie bij de Kamer in te dienen, waarbij de vroegere uitspra ken der Kamer ter zake van de quaes- tïe der kiesrechthervorming in herin nering worden gebracht en gehand haafd. Allerlei. De raad van i 11 ter pari e- ment aire Unie te Brussel heeft met voldoening ken nis genomen van verschillende uitin gen die wijzen op vooruitgang der ar bitrage-denkbeelden, vooral de bewe ging van een arbitrageverdrag tus schen Engeland en Amerika. De raad betreurde evenwel de ver meerdering vaii de oorlcgsuitgaven in bijna alle groote landen. Een ergerlijke manifesfla- BRANDEN. Gisterenochtend is er brand ont staan In de timmermanswerkplaats van L.-Cr. aan de Geieensiraat te Heerlen, welke geheel uitbrandde. Be halve de houtvoorraad zijn een aantal gereedschappen en werktuigen te ioor gegaan, zoo meldt de L. K. Stadsnieuws HET FOTOHIJ IS. voorwaarden z-in geëxamineerd, nog afhankelijk te stellen van steun hun ner partijen in andere districten aan socialistische candidate 11. Er wordt dus een dubbele prijs ge- vroatd voor de socialistische stem.. Ten eerste het voldoen der candida te n aan bepaalde voorwaarden. En ten tweede de toezegging van steun der andere partijzonder voorwaarden harerzijds. Dat gaat niet. Vóór wat, hoort wat. Tegenover toezegging van onvoor- 'delijken steun van „burgerlijke" In de Zijlstraat 66 rood kan men zijde moet toezegging van even on- zich tegenwoordig goedkoop en snel'vöorwaardelljken steun van socialisti- laten fotographeeren. Het fotohuis sehen kant staan. „Rapiditas" heeft op de lste étage Of wel, de socialisten beperken de SÜfi i.^f5lifVTii«"Vvïitvniatirer"'ingen'cin. üere voorwaarden.... mpav aan mr-ot De achtergrond voor de foto's stelt oor de Groote Markt met de Groote Kerk, en is zoo duidelijk, dat men denkt werkelijk op de Groote Markt gefotografeerd te zijn, ook kan men zich in een fraaie auto laten kieken. Dit fotohuis is speciaai ingericht voor briefkaarten en men kan de op nemingen binnen 20 minuten inedene men, ook is er een handel van foto- artikelen aan verbonden. De kasten in den gang en aan de deur geven een denkbeeld hoe goed daar gefotogra feerd wordt. H. O. C. Binnenkort zal de Ilaarl. Openlucht spel Club een gezellige bijeenkomst houden in de groote tooneelzaal van het cufé „De Karsebóom", ailuer. Een tooneelstukje en verscheidene voor drachten zullen opgevoerd worden terwijl muziek en zang de feestvreug de nog zullen verhoogen. Tot slot vau dezen av ond zal een bal gegeven worden. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer B. M. Mul der slaagde te 's-Gravenhage voor het examen 2en stuurman, groote vaart. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN Te 's-Gravenhage is geslaagd mej. J. A. Keupe Haarlem. vin andere zijde hetzelfde geschieden. Anders krijgt de socialist twee maal en hij betaalt maar eens." tie Uit Petersbur g werd aan het „Berl. Tagebl." geseind: „Te Kiew plaatste Maandag een groep van eenige Ecbt-Russische lie den voor liet slfidhuis een stoel met het portret van den keizer van Oos tenrijk er op. Aan de leuning was een plakkaat bevestigd met het opschrift: .West met Oostenrijk! Leve de Oor- log!"°Dit portret werd met petroleum Ujke partijen bij de herstemming! 0 a.! miiiutu do „Ten eerste moet „als eisek vai Pers-Overzicht begoten en verbrand. Het gelukte de politie niet de daders in handen te krijgen. Het Oostenrijkse!)© consulaat heeft van het gebeurde mededeeling gedaan aan de Oostenrijksche ambas sade te Petersburg. De bladen te Kiew maken geen melding van liet voorval. b-.S*??.?4 .en *!amcr Jal "«"ik rije en Italië inmiddels siapuen zullen I publikeinsche meeideiheid in den ,.e- naat wil doen bukken voor de hetero gene meerderheid in de Kamer. doen om een blijvende bezetting van Valona door de Grieken, welke stad, volgens de overeenkomst tusschen de ze beide mogendheden, behoor en zal tot het aanstaande autonome Albanië, I te verhinderen. Hiervoor is reden te meer, nu uit de officieele Grieksche i telegrammen blijkt, dat de Grieken 1 steeds voortgaan met de bezetting I van Albaneesch gebied." „Wij willen zoo vervolgde hij geen conflict met de Kamer. Wanneer het stelsel van vertegenwoordiging der minderheden mocht blijken over een te brengen te zijn met het rnajo- ritaire stelsel, zal ik mij aansluiten bij den minister-president. Ik wil in geen opzicht afwijken van het begin- DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN. De Haagsche redacteur van 't „Alg. Handelsblad" schrijft een artikel over de voorstellen van het partijliestuur dor S. D. A. P. inzake het verleenen steun aan candidaten der burger- Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is D. Ivleppe benoemd tot burgemeester der gem. Scherpenisse. Is, voor het tijdvak van 1 April t/m. 81 December benoemd tot assistent bij het Cenlr. Laboratorium voor de volksgezondheid te Utrecht, dr. H. J. M. Plantenga, arts. aldaar. Is, met ing. van 20 Maart, aan W. Elenbaas, hoofding. le kl. bij den wa ters t. en 's lands B. O. W. in N.-Indië, met verlof, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als buitengewoon hoog leeraar in de waterbouwkunde aan de Tchn. Hoogeschool. Is de le luit. der inf. van het leger hier te lande J. A. Brederode, onthe ven van den verderen duur zijner de tacheering bij het leger in Nederl. Indië. Is bij den geneesk. dienst van he leger In Ned.-Indië benoemd en aan gesteld tot tijdel. off. v. gezondh. 2de klasse, de arts II. N. Smidt. „Ten eerste moet „als ©isch vau ur gentie" invoering van algemeen man- iienkiosrecht in de Grondwet en heffing van de grondwettelijke uitslui ting der vrouw worden aanvaard, ter wijl voorts is te verstaan, dat ook bij de kieswet geen vrouw mag worden uitgesloten op grond van minderen ma alscltappel ij ken welstand. Ten tweede moet men zich uitspre ken tegen elke versterking van de po sitie der Eerste Kamer door regres- recht of wat ook. En ten derde moet men zich bc-reid verklaren, mede te werken tot verlee rd ng, reeds op 1 Januari 1914, van een „staatspensioen" aan ouden van da gen die hel noodig hebben, met intrek- king van het ontwerp-Talma en met uitbreiding van het geamendeerde ar tikel 394. Het komt ons voor, dat deze voor waarden: zooals ze daar liggen en als één geheel genomen, niet onbedenke lijk zijn en ten doele, ook van socialis tisch standpunt bekeken, noodeloos scherp". „Wat mr. Troelstra reeds in zijn Kerstrede had doen verluiden, is door het partijbestuur bevestigd. Voor het eerst wordt een openlijk aecoord met „burgerüiko partijen" voor de herstemmingen in uitzicht gesteld. Het partijbestuur wil namelijk ge machtigd worden om steun aan can didaten, die op de vorengenoemde DE TARIEFWET VAN DE BAAN Dr. Nolens schrijft 'In de „Nieuwe YenL Courant" De krachtsinspanning der Tweede Kamer werd op zware proef gesteld. Maar de voorrang, die aan het ta rief klaarblijkelijk boven de Ziektewet werd toegekend, kon niet worden ge handhaafd. Is er dan niets onverwachts of bij zonders tusschenbeide getreden, zoo ais van links beweerd wordt Hef ligt nogal vrijwel voor de hand. dat dit wel het geval is geweest. En wel de buitengewone lange tijd, die zoowel door de begrooting als dooi- de invaliditeitswet in beslag werd genomen. Met "dit gevolg, dat er van eene be handeling van het tarief tusschen Kerstmis en Paschen niets kon ko men. ls nu de, Taricfwet van de baan Door links wordt het juichend zoo voorgesteld. Maar de Tariefwet is evenmin van de baan, als dit het geval zou zijn ge weest bij eene gedeeltelijke behande ling vóór de verkiezingen. Zij zal alleen van de baan geraken, indien de rechterzijde in de minder heid mocht komen. Maar dan komt verhooging van di recte belastingen op de baan. En niet zuinig, indien ook de Inva liditeitswet van de baan wordt ge schoven, en staatspensioen daarvoor in de plaats mocht worden gesteld. Tenzij men liet in de concentratie plus de sociaal-democratische fractie niet eens mocht worden over de juiste verhouding van vrijwillige verzeke ring en staatspensioen. In dat geval zou alles van de baan zijn, ook de verzekering tegen invali diteit en ouderdom. Stoomvaartüerichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Prinses Juliana (uitreis) vertrok IS Maart van Southampton. Het st. Rembrandt (thuisreis) ver trok IS Maart van Algiers. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Calypso vertrok 18 Maart v, RoUerdam naar de Muldell. Zee. HOLLAND—AMERIKA-LUN. liet st. Sloterdijk van Baltimore n. Rotterdam, passeerde IS Maart 6 u. nam. Bevezier. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Iris arriveerde 18 Maart van Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCllE LLOYD. Het st. Jacatra, van Hamburg naar Java, arriveerde 18 Maart te Ant werpen. HOLLAND—AMER1KA-LIJN. Het st. Rotterdam vertrok 18 Maart van New-York naar Rotterdam. JAVA—BENGALEN LIJN. Het st. Birma arriveerde 18 Maart van Java te Calcutta. STOOMVAART-M IJ. OCEAAN. Het st. Patroclus arriveerde 18 Maart van Japan te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9