NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 9134 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 1 APRIL 19S3 A HAARL£KI'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 #felar« Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abor. .ement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Adverteotiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door NederlandL(b ;f,<T 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreiird Zondagsblad, 'voor Haarlem' 1 1 '1 1 i 0.37H Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercoffiauoaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfcr. Directeur J. C. HEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 767S, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 2 APRIL Sdhouwburg: Bioscoopvoorstellin gen. Dc Kroon: Concert Willem Andries- een. Provenjer^hu is: Moedercursus. Stations-Hotel: Concert. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. A polio-Theater: Bicscoopvoorsteliin gen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. OM ONS KEEN No. 16S9 Open winkel. Haarlem, op het stuk van boekhan del allervvege in den lande met eere bekend, heelt nu een nieuwigheid, waarover in het Nieuwsblad voor deri Boekhandel druk van gedachten ge wisseld wordt, de open boekwinkel. Het is de heer de Vries, Jacobijne- straat en Gedempte Oude Gracht, die dit, nieuwe spoor heeft ingeslagen en toen ik Maandagmiddag door de Ja- cobijnestraat kwam, vond ik daar ook de deur open. Die aan de Oude Gracht was evenwel maar half open, „door 't slechte weer", verklaarde de bediende, waaruit meteen blijkt, dat iemand een open winkel kan hebben, zonder dat zijn deur openstaat. De lezer heeft dat natuurlijk al veel eer der begrepenopen winkel beduidt dan ook wat anders, bet betcc-keut, dat iedereen kan binnenkomen om rond te zien, of er iets van zijn ga ding is en zonder verplicht te zijn iets le koopen. Naar mijn opvatting behoort daar nog iets anders bij. na melijk dat het winkelpersoneel niet op den bezoeker toestapt om bem te vragen wat hij wenscht, maar kalm afwacht, tot de kijker zelf te kennen geeft, dat hij iets koopen of er prijs of inlichting over vragen wil. Als dat laatste inderdaad bij den open winkel hoort, dan was de be diende van de firma de Vries nog niet rolvast, daar hij dadelijk op mij toe kwam, toen ik binnenstapte. Maar dat is hem niet kwalijk te nemen. Als je jarenlang volgens de oude methode gewerkt hebt, is het een zuivere reflex beweging, een binnenkomende naar zijn believen te vragen. Bovendien was de jonge man volkomen op de hoogte van het nieuwe systeem en er mee ingenomen. Hij vertelde me. dat het sedert do invoering daarvan veel drukker in den winkel geworden is, dat er allerlei menschen komen, om le kijken en le koopen, zelfs iemand van elders, die zich aangewend heeft om wanneer li ij in Haarlem komt, al tijd even binnen te loopen om te zien of er wat nieuws is. De grootste druk te heerschl op Zaterdagavond. Waarom nu in het Nieuwsblad voor deu Bockhandel over open of geslo ten winkel getwist wordt, kan ons koud laten evenzeer het feit, dat een Haarlemmer den stoot tot de nieu wigheid gaf. Ook is het mij niet om reclame voor den heer de Vries te doen: behaalt hij ceiiig voordeel uit deze beschouwing, dan zij hem dat voor zijn initiatief gegund. De zaak waar het op aan komt is de vraag, of het stelsel van den open winkel aan bevelenswaardig kan zijn, ook in an dere vakken. Een absolute nieu wigheid is het binnengaan zonder ver plichting tot koopen natuurlijk niet. Dc groote buitcnlandsche bazars, de warenhuizen, wanneer ik dat leelijke germanisme bij uitzondering gebrui ken mag, hebben daaraan stellig voor een groot gedeelte hun succes te dan ken en al heeft men ons in Nederland nog niet met zoo'n reusachtige bijen korf gelukkig gemaakt, in den Haag en Amsterdam bestaan toch ook groo te winkels, waar niemand aan den binnenkomende vraagt, wat bij zoekt. Ik geloof, dat juist deze laatste uit drukking de bedoeling van den open winkel bet beste weergeeft. Geen en kele winkelier in Haarlem zal _neen" zeggen, wanneer een klant binnen komt en vraagt, of hij eens rondkij ken mag; evenmin zal de winkelier, al stelt het hem wel te leur, een op merking maken, wanneer de bezoe ker vertrekt, zonder iets gekocht of zelfs naar iets gevraagd te hebben. In zooverre zijn dus alle zaken open win kels. Maar het zal bij de tegenwoor dige opvattingen wel hoogst zelden voorkomen, dat iemand een winkel binnenstapt zonder te weten of, en zoo ja wat, hij er koopen zal. De winke lier weet dus, dat zijn bezoeker ver schijnt met een doelzoodra hij een „open" winkel drijft, is dat niet zeker meer. De bezoeker kan alleen komen om maar eens rond te zien, zonder iets noodig te hebben. Van dat oogen- blik af laat men hem natuurlijk rond dwalen, zonder te vragen wat hij ver langt. Ligt nu de open winkel in de ont wikkelingslijn van het winkelwezen. Misschien wel. In vroeger dagen werd er niet of nauwelijks uitgestald, van de straat af kon men door de kleine ruitjes nauwelijks de winkelgoederen zien en alle reclame, die van buiten gemaakt werd -om de aandacht van den voorbijganger te trekken, hestond uit dc vermelding van naam en be roep op het uithangbord. De tegen-, woordige man van zaken vat hel heel anders op. Hij tracht de attentie van den wandelaar te trekken door een i smaakvolle etalage en de voorbeelden1 zijn dan ook voor hel grijpen dat dui zenden worden uitgegeven om de uilstalruimte met enkele meters te ■vergroolen. De waarde van perceelen in winkelstraten wordt daarom voor namelijk door de ges-elbreedle be paald. Of die methode bij het publiek suc ces heeft, is geen vraag meer. „Ik verkoop wat ik etaleer," kan men uit den mond van menigen man van za ken hoorei). Maar hoe groot de uit stalkasten ook zijn, nooit kunnen zij meer bevatten, dan een heel klein ge deelte van den winkelvoorraad. Daar om is de vraag niet ongerechtvaar digd zal men in de naaste toekomst nog verder gaan en de uitstalling nu enkel tot de vensters beperkt, in den winkel voortzetten, in verband daar mee meteen besluitende tot invoering van het systeem van den open win kel? Ziedaar een vraagstuk, waaraan de Haarlemsche middenstandsvereem- gingen wel eens hun aandacht zullen willen schenken. Is inderdaad de open j winkel de toekomst, dan zijn daar aan groote veranderingen van win kels en magazijnen verbonden. De inrichting van binnen zou dan voor een groot aantal zaken wijziging on dergaan, omdat die nu niet zóó is, dat- de bezoekers gemakkelijk om de voor werpen heen kunnen loopen en die dus van alle kanten bekijken. Gebrek aan ruimte, een kwaad waarmee elke onderneming die zich uitzet, te kam pen heeft, zou zich dan nog sterker doen gevoelenwat de ondernemers aan gevelbreedte besparen, zouden zij aan grooler localitcit meer heb ben uit te geven. Daarvan is bet gevolg uitbreiding van personeel. Wel is voor groote win kels al lang de tijd voorbij, dat het overgaan van de winkelbel eigenaar of bediende uit de huiskamer of het kantoor in den winkel riep, maar wanneer de „open" winkel iels be- teekent, zal een veel drukker bezoek daarvan bet gevolg wezen, dus ook grooter belangstelling van onge- wensclite elementen. Bazars en wa renhuizen hebben bepaalde personen in dienst, die op dieven en dieveggen letten, in den open winkel van kleiner afmeting zal scherpe contröle even zeer noodig wezen, betgeen personcel- uilbreiding meebrengt. In dit opzicht beeft ook de heer de Vries onaangename ervaring opge daan. Bezoekers steken nog wel eens wat in hun zak, „zelfs menschen die het betalen kunnen", vertelde mij de jonge man en hij voegde er bij, met een menschenkeunjs, die hem in zijn later leven te pas komen kan, dat diezelfde lieden een bankbiljet zouden hebben laten liggen, „omdat het weg nemen van geld diefstal is." Hoe het wegnemen van geldswaardige zaken dan anders moet boeten, hebben ze zich stellig nooit afgevraagd. Enfin, als gezien wordt dat iemand wat kaapt, kan de prachtig gevonden vraag: of hij het dadelijk betalen of op rekening geschreven hebben wil, de kiesche oplossing zijn. Maar meermalen wordt de dader niet ge snapt, en dan is de schade voor den eigenaar van den open winkel. In een volgend artikel iels over de voordeelen van het systeem. J. C. P. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-Bavo' erk a:bier, op Donderdag 3 April 1913, des nam. van 2—3 uur, door den Heer Louis Robert. Pr-ogramma; 1. Pracludium e Fuga, A kl. l.. J. S. Bach; 2. Concerto d kl. t, G. F. Handel, Andante quasi Al legretto, Adagio, Allegro; 3. Gavoi- ta, (uit de 12de orgelsonate), Pater G. B. Martini (1706—1784); 4. Choral (eerste uitvoering), Joseph Jongen; 5. Petite Pastorale (op veelvuldig ver zoek), Choisncl: 6. Toccata, Th. Du bois. VROUWENKIESRECHT. Men schrijft ons: Voor den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht zal in de maatul April Mej. Mr. van Dorp, uit Den Haag, hier een cursus komen houden over: de poli tieke partijen in Nederland, in ver-' hand met de a.s. verkiezingen en de voorstellen lot grondwetsherziening. Zeer zeker zullen velen gebruik ma ken van deze gelegenheid om dit ac- tueele onderwerp door ecne der be kende oprichtsters van den Bond te booren bespreken. DE TSARIN. Binnenkort komt de Kon. Vereen. ,JIet Nederlandseh Tooneel" in onzen Schouwburg een opvoering geven van ,.De Tsarin". tooneelspel in 3 bedrij ven, door Melchior Lengyel en Lud- wig Biro, vertaald door Dr. J. de Jong. Onze medewerker, de heer J. B. Schuil, roemde bij de première te Amsterdam het schitterende spel van mevr. MannBouwmeester in de hoofdrol. De heer Schuil schreef o.a. „Het is de overweldigende kunst van mevr. MannBouwmeester, die Het Nederlandse!) Toonccl dit succes het grootste na Sara Burgerhart heeft bezorgd. In geen jaren hebben wij zóó in den Stadsschouwburg vien spelen het was een spel van allos- verterende passie, zooals alleen een Bouwmeester dit vermag tc geven. De Tsarin is geen stuk, om kinde ren op te tracteeren het geeft den strijd van de Heerscheres en de Vrouw in -de persoon van Keizerin Katherina van Rusland. De schrijvers hebben dit onderwerp mot laten wij zeggen eenige vrijmoedigheid, maar toch met tact uitgewerkteigen lijk maakt datgene-, wat zij niet zeg gen, hun tooneelspel voor kinderen ongeschikt." Gisteren is alhier ter aarde besteld de welbekende Jan Koelemeijer, die in de afgeloopen week op dc Ilout- vaart zoo noodlottig om het leven kwam. Dat hij wel bemind was, bleek dat zijn kist met een prachtigen rouwkrans, van zijn vrienden van de groentenmarkt, prijkte. PORTRETTEN VAN NAPOLEON I. Een van onze lezers maakt ons de opmerking, dat Daguerre pas in 1839 de photographic heeft uitgevonden, zoodat er van Napoleon I, die in 1821 stierf, geen photographische portret ten bestaan kunnen. Bij nadere overweging kunnen wij ons daarmee wel vereenigen. Onzer zijds het bericht eens doorlezende, treffen wij daarin nog aan, dat Na poleon zou gezegd hebben l'clat c'est moi (de Staat ben ik) maar nieuw was dat in elk geval niet, want Bo dewijk XIV had dat ai vóór hem ver klaard en de mededeeliug aan den Oostenrijkschcn officier over het niet zuilen wijken dan voor 't geweid der bajonetten, is eigenlijk afkomstig van Mirabeau en werd gericht tot den vertegenwoordiger van Bodewijk XVI. Alles welbeschouwd zal het heels bericht een Aprilmop geweest zijn, vooral omdat de hofphotograaf P oi s- son d'Avril heette, wat letterlijk vertaald Aprilgrap is, Wanneer sommigen or om gelachen hebben en anderen toch in 't voorbij gaan nog even naar het administra tiekantoor van de Vereeniging geke ken hebben om de portretten te zien, zijn wij Yoor de moeite wel heloond. KAMERVERKIEZING. Voor de carididatuur van Mr. D. Fock- in dit district zal den 23sten Mei Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, alhier een rede komen hou den. „V o o r u i t g a n g". Door de Coöperatieve Broodbakke rij en Verbruiksvereeniging „Voor uitgang", alhier, is een bedrag van ƒ25 uitgetrokken uit het fonds voor de arbeidersbeweging, tot steun van de uitgesloten sigarenmakers. Nieuwe zaak. Heden is door de heeren A. en C. Peddemors, kunstmetaalbewerkers, aan de Zijlvest no. 7 een zaak geo pend van kuiUitu ij verheidsartikelen, allen met de hand vervaardigd, 't Zijn zoowel luxe- als gebruiksvoorwerpen uit goud, zilver, koper, brons en émail- Ie, waarin ecu ruime keuze voorhan den is. Verschillende zaken, v ooral in érnaïlle, zijn vervaardigd door mevr. Peddemors, die hare opleiding heeft genoten op de School van Kunstnijverheid alhier. De winkel is geheel nieuw, keurig ingericht en een bezoek waard. ONZE BURGEMEESTER. Met genoegen vernemen wij, dat de korte rustpoos bij zijne familie te Apeldoorn onzen burgemeester heeft goed gedaan, zoodat Jhr. Sandberg, geheel hersteld, Woensdag of Don derdag de werkzaamheden van het ambt weder opvat, G v. V o or we rpen. Terug te bekomen bij Mej. M. de Vos, Casteleijnstraat 15, een medaillon met portretjes. A. Nie- maii, Gen. Cronjéstraat 1-13 rood, een horloge. C. Baay, Saenredamstraat 84, een jongensjas. Mej. J. de Boo, v, Eedenslraat. 15, een armband. J. W. N. Weiland, Nieuwstraat 1, een bril in etui. II. de Droog, Rozemarijmstecg 8, een hondenhalsband. P. Boerhout, Essenplein 24 W, een houten reclame bord. J. Jansen, Leidsche straat 116. een armband. R. dc Goede, Fabri- cïusstraat 34, een damestascli met in houd. J. Mentjoks, Kloosterstraat no. 58 rood, (Schoten), een schiidersdia- marii. F. v. Kessel, Brouwersstraat 82, een dameeschort. G. Kuipers, Olie slagerslaan 20, een hakmes. C. v. d. Erf, Binnenweg 119, Heemstede, een armband (op 22 Maart gevonden) K Zandstra, Frans Halsstraat 57, een heerenhandschocn. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. EEN BIJZONDERE DAG. Heden is het voor vele ouders in het Schoterkwartier een gewichtige dag. Vele kleintjes, die vroeger onder wijs genoten in de hulpschool op het Pretoriaplein, moesten vandaag voor het eerst naar de school op het oude dorp. Meerdere ouders nu hebben-mel alleen bezwaar tegen den grooten af stand waarop de school van het stads kwartier is gelegen, maar vooral ook daartegen dat de kleintjes des middags niet thuis ko men en hun brood in de school gebrui ken. En vele ouders sturen hun kin deren ook wel naar llaarlemsche scholen of naar de Zusterschool in het kwartier. Voor hen die evenwel in den toestand berust hebben is het nu wel een bijzondere dag. UIT BLOEMENDAAL. De afdeeling Bloemondaal van den Bond van Vrije Liberalen in het dis trict Beverwijk vergaderde Dinsdag avond in de groote zaal van Rust hoek. onder voorzitterschap van Jhr. G. C. Quarles van Ufford. De \oorz:tter deelde mede, dat de finitief door de liukscfte partijen in het district Beverwijk voor het lid maatschap der Tweede Kamer can- öïdaat is gesteld de heer Mr. Rooden— burg. Verder werden de reeds geno men en nog te treffen maatregelen voor de a.s. verkiezingscampagne be sproken. en werd er medegedeelddat er in thet district overal vee! animo bestaat om den co n eeutrat ie - ca nul - daal le deen slagen. Tot ran did nat voor de a.s. verkie zing voor Prov. Staten werd met al gemeen© stemmen gekozen de heer Jhr. G. C. Quarles van Ufford, die aan de Centrale Kiesvereniging dan ook als candidaat van Bloemendaal zal worden opgegeven. Omtrent do candidaatstelling voor leden van den Gemeenteraad werd. zeer uitvoerig gediscussieerd. Deze besprekingen droegen een intiem ka rakter. HAARLEMMERMEER. Contracteeren van Suikerbieten. Met het contracteeren. van suiker bieten is men in dezen polder zoo goed als geëindigd. 1-Iet aantal H.A. welke gecontracteerd zijn ter betee- ling van suikerbieten bedraagt even wel slechts 80 procent van dat van bet vorige jaar. Hierdoor zullen dit jaar pl.m. 400 H.A. minder met sui kerbieten bezaaid worden, -hetgeen voornamelijk met het oog op het transport al aanmerkelijk verschil maakt. Binnenland PAASCMCONGRES EN BURGE MEESTERSDINER. Het schijnt, dat de op het Paasch- cougres van de S. D. A. P. met alge- meeue stemmen aangenomen motie- Wibaut, betreffende de gedragslijn, door de sociaal-democratische raads leden te volgen bij uitnoodigingen tot plechtigheden of feestelijkheden door burgerlijke autoriteiten, reeds van in vloed is geweest op de houding der sociaal-democratische raadsfractie ten opzichte van het diner, Donderdag door den gemeenteraad aan den bur gemeester aangeboden, schrijft het ,Vad.". Het heeft, thans de aandacht getrok ken, dat de sociaal-democratische fractie in haar geheel daaraan niet heeft deelgenomen. Het geschil in de Haagsche afdee ling over het be-zoeken van de vorige receptie van den burgemeester door enkele leden der raadsfractie, schijnt door de aanneming der motie-Wibaut tegelijkertijd uit de wereld. De drie socialistische raadsleden, die tóen nog het deelnemen aan dergelijke feeste lijkheden verdedigden en zelf de re ceptie hadden bezocht, hebben zich blijkbaar onderworpen. AMBULANCE UIT TSJORLOE. liet Hoofdcomité van het Ned. Roo- de Kruis meldt, dat gisterenavond uit Tsjorloe te 's-Gravenhage zijn terug gekeerd dr. P. W. Schram, zuster J. W. de Bruvn, hoofdverpleegster en H. J. A. Mussert, kok. Er waren bij aankomst aan het Staatsspoorstaiion eenige belangstellenden ter verwelko ming aanwezig, o.a. de secretaris van 'net Hoofdcomité van het Ncderl. Roode Kruis, de heer Mazel. IIOF VAN ARBITRAGE. Maandagmiddag bad in hei gebouw van bet Permanent Hof van Arbitra ge de opehingszitting plaats van l.et scheidsgerecht in zake het geschil tussc'nen Frankrijk en Italië betref fende de aanhouding door de ltaliaan- sche marine-autoriteiten van de Fransche pakketbooten „Carthage" en „Manouba", waarbij gevoegd is het geschil over het aanhouden van de Fransche pakketboot „Tavignauo" en de kanonschoten, gelost op de Tune sische kustvaarders „Kamouxa" en „Gaulois" door Italiaansche torpedo booten. De openingszitting werd bijgewoond door den Minister van Buiteiiland- sche Zaken, den heer De Marees van Swinderen, voorzitter van den Raad van Beheer van het Permanent. Hof van Arbitrage, en door vele gezanten, leden van dien Raad, onder welke de gezanten van de beide geding voeren de mogendheden, alsmede door an dere leden van het corps diplomatique en verdere belangstellenden, waaron der de voorzitter van den Nederland se hen Journalistenkring, mr. Plemp van Duiveland. De president van het scheidsge recht, de heer Dr. Hammarskjóld hield de openingsrede. MINISTER TALM A is van ziin buitenlandsche reis te ruggekeerd. STAKlNGSRFU PTES. Men meldt uit Delfzijl aan de Tel.: Zondagavond 'hebben te Weiwcrd ernstige ongeregeldheden plaats ge had bij de aankomst van bce.e..zoons die voor::emens waren de plaatsen van stakers in te nemen. Politie uit Delfzijl en marechaussees uit Nieu- wolda werden ontboden. De veld wachter Scheeres werd door een steen, die stakers naar hem wier pen, ernstig aan het hoofd verwond, zoodat hij onder geneeskundige be handeling moest worden gesteld. De politie loste daarop revolverschoten in de lucht, waardoor de menigte uit een ging. De toestand is thans rustig. Sport en Wedstrijden HOCKEY. AKENBU R G ERS—T1-1 öN' E -COM BI- NAT1E, 4—1, (Mixed). Men sdhrijft ons: Om half drie Zondagsmiddag stelden de Saxeaburgers zich op tegen een Haarlemsche combinatie, versterkt met de Haagsche gein. Kessler, onder leiding van scheidsrechter IJzerman. De eerste aanvallen zijn voor de Bloe mendalers, die ieder op zidh zelf het Haarlemsche doel bezoeken, want in de voorhoede is het samenspel totaal zoek. Eenige pittige aanvallen der Haarlemsche voorhoede, meestal door den oudsten Kessler geleid, stranden op het hechte backspel van juffr. Lintner. Dan is het de beurt van (le blau wen en zij weten zeer gelukkig de leiding te nemen door Plate, daar de jongste Kessler over een cffectbal heentr&pt (10). Hierop volgt een keurig staaltje van samenspel tus- ichen mei. Abersoa en Kessler, en bijna was het Saxen Mi rcsche doel doorboord. De keeper redt echter, en werkt corner- Uit een voorzet van Du dok de Wit» scoort Thijsse ineens (2—0). Na de rust krijger, de Saxers de zon in den rug, en van een verslap ping in de verdediging, weet Goossetis dankbaar te profitêeren door een goed schot, dat van doelpaal tot doel paal vliegt. De inmiddels toeschie tende Thijsse maakt, aan alle onzeker heid een einde en de stand is 3—9. Ais de mïd'half der Saxers Kessler even loslaat, weet deze speler, die den hee- wedstrijd door uiterst gevaarlijk bleef, den stand orth-ud'baar op 3—1 te brengen uit een mooien voorzet van Job Thöne, aldus'de eer reddend. Hierna weet juffr. Wolterbeek den bal te bemachtigen, geeft over aan Thijsse, die er vliegensvlug van door gaat en den uitloopenden doelman passeert (4—1), Met dezen stand komt het einde. De temperatuur in aanmerking ge nomen, was het vlug verplaatsend spel. Bij de Haarlemmers dienen mej. Aberson en de gebr. Kessler ge roemd te worden terwijl bij de Saxers de dames Lintner, Wolterbeek en de keer Thijsse de besten waren. Op den Haagsehen Hockey-dog mag a.s. Zondag we! met meer animo ge speeld worden, wil er een succesje behaald worden. Scheidsrechter IJ zerman leidde deu kamp tot ieders genoegen. Letteren en Kunst HET LEVENDE LIJK. Reeds meldden we dat de N. V. Het Tooneel (directie W. Royaards) de autorisatie verkregen heeft der Ned. vertaling uit het Duilsc'i van Willem Royaards van Tolstoï's werk „der L&bende Leichnam". Thans blijkt evenwel, dat ook de TooneelvereenJging dit werk gaat opvoeren. Deiheer Saaiborn vertaalde het uit het Russisch en de iheer II. I-Ieijermans bewerkte het lot een too* neelstuk. liet Hbld. meldt: Een „uitsluitend opvoerlngsrecht" bestaat niet, daar de schrijver liet redhl van uitgave en opvoering niet hoeft gereserveerd. Rusland, boven dien, is niet bij de Berner Conventie aangesloten. De heer Heijermans zei de lal ech ter te betreuren, dat de directie van Het Tooneel, na de aankondiging welke vanwege de Toorec!vereeniging geruimen tijd van tevoren is geschied geen overleg gezocht heeft. Dan zou de concurrentie met eenzelfde stuk door twee gezelschappen wellicht zijn vermeden. Rechtszaken EEN THUISWERKER EN ZIJN RECHTEN. Door den kantonrechter te Amster dam is vonnis gewezen in con belang rijke arbeidsquaestie. Een zooge naamde „thuiswerker" had den eige naar van eeu groote confectiezaak ge dagvaard tot betaling van loon gedu rende zijn ziekte en schadevergoeding wegens onrechtmatig ontslag zonder in achtneming van den opzeggings termijn. Als hoofdverweer werd daartegen aangevoerd, dat de bepalingen der wetgeving omtrent het arbeidscon tract niet van toepassing zijn op de verhouding, die lusachcn den eige naar der zaak en den man, die thuis zijn arbeid verricht en per stuk wordt betaald, bestaat. De kantonrechter vereenigde zich met deze opvatting en was van oor deel, dat bij zoodanige verhouding t gezagselement, dat een eerste ver- eischte is voor liet bestaan ee:;:r dienstbetrekking, ontbreekt. De

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1