HuiUfS ilill GODDEN VISIOENEN. DERDE BLAD ïïesnsdag 16 April 1918 Buiienlandsch Overzicht Ee algemeoEG werkstaking in üsigig. De sland der slaking. 't Is nog moeilijk een duidelijk over zicht van de stakingsbeweging te krijgen.liit den stroom berichten blijkt evenwel, dat 'l aantal stakers groolcr wordt. Het socialistische blad „Peuple" meent, dat "t aantal stakers op 400.000 gesehal kan worden. De „Indépendance Beige" gaat bij haar schatting niet hooger dan 800.000 man. Vooral de groot-industrie is bij de stakingen betrokken. Het aantal stakers te Luik wordt alleen op 56.000 geschat, te Gent op 10.000. In Brussel en de omstreken was Dinsdag de toestand vrijwel onveran derd. Het aantal werklieden, die aan de stations aankwamen, was veel la ger dan in normale-tijden.' Te Charleroi werd Dinsdag een groote uitbreiding van de slaking ge constateerd, zoodat zij Volkomen is in de kolenmijnen en aanmerkelijk om vangrijker in dc metaalnijverheid. Alleen in Charleroi waren Dinsdag 11000 meer stal vers dan Maandag. Uil La Louvière wordt gemeld, dat de buurtspoorweg. BincbeLa Lou vièrePorasquengies, door de gen darmerie beschermd, nog rijdt., maar de belangrijke buurtspoorwegen Jn het centrum moesten staken. Te Luik werd een kleine verminde ring van de staking opgemerkt in de bouwvakken. De staking breidde zich uit in de steengroeven in het dal der Arnblève. Het groote spoorwegverkeer onder vindt bijna geen invloed van de staking Zaterdag is in alle stationsgebouwen en werkplaatsen 'n mededeeling aan geplakt van den minister van ver keer, waarin wordt aangekondigd.dat zoolang de staking duurt, geen enkel verlof zal worden verleend, tenzij voor uiterst -dringende aangelegenhe den. Verder wordt liet personeel nog maals verzekerd, dat een ieder, die staakt, als ontslagen wordt be schouwd, terwijl er op gewezen wordt, dat de beambten een goed loon neb ben en in omstandigheden verlveeren, welke men in den handel of industrie tevergeefs zal zoeken, zoodat het in ieders belang is om op zijn post te blijven. In de Antwerpsclie haven. De Kamer van Koophandel te Ant werpen heeft de volgende nota uit gegeven „De staking, die algemeen zou zijn, is slechts een partieeie ge worden. Verschillende stoomschepen werken met volledige ploegen. Het werk in de haven gaat geregeld dooi en er is dus alle reden om tc veron derstellen, dat de loe-stand weldra we der normaal zal zijn." Van andere zijde wordt evenwel ge- meid, dat in de particuliere nijverheid te Antwerpen, de staking, zich uit- .breidt. De orde is nog nergens versLoord. De gemeenteraad van Brussel akte nemend van de verklaring der socia- listenpartij, dat zij de aigemeene werkstaking in de volstrekte kalmte zal doordrijven, heeft de Brusselsene bevolking uitgenoodigd van haar kant, alle mogelijke pogingen aan te wenden opdat de openuare rust niet gestoord worde en al wat aanleiding zou kunnen geven tot tussclienkouist der hoogere overheid vermeden worde. Te Cent is even de burgerwacht op- gelreden om 6UÜ stakers voor een lin nenweverij uit elkaar te drijven, maar veel bclcckcnde dit niet. Te Bergen zijn enkele arrestaties gedaan wegens bemoeilijking van werkwilligen. Een incident. Te Hoboken heeft Maandag een in cident plaats gehad, dat druk bespro ken wordt. De Gasmaatschappij had de hulp van het leger ingeroepen om haar fa brieken tegen eventueele aanslagen te beschermen, waarop generaal Michel, de nieuwe bevelhebber van Antwer pen, Zondagavond den burgemeester van iioboken per expresse liet weten, dat hij een bataljon naar de gemeen te zou zenden en dat de officier, die er het bevei over zou voeren, de functie van bevelhebber der plaats zou ver vullen. Hij verzocht den burgemees ter bijgevolg zijn macht aan den offi cier in quaestie af te staan. De burgemeester antwoordde ech ter, dat hij volstrekt niets zou af staan en dat hij, aangezien hij de hulp van het leger niet had ingeroepen, het bataljon ook niet zou ontvangen. Maandagmorgen verscheen het ba taljon toch en do commandant meld de zich op het gemeentehuis. Do burgemeester beval den com mandant beleefd, maar zeer nadruk kelijk, niet alleen het gemeentehuis te verlaten, maar ook zoo spoedig mogelijk van het grondgebied van Iioboken te vertrekken. Verder voeg de hij er bij, dat hij weigerde de sol daten te herbergen. De officier, die slechts de bevelen van zijn generaal uitvoerde, voldeed aan het bevel van den burgemeester, en vertrok met zijn bataljon. In den Senaat. is de staking besproken. - De minister-president verklaarde, dat de regeering geen enkele belofte omtrent "t algemeen stemrecht ge daan had. „Wanneer de rust zal zijn terugge keerd," zoo eindigde de minister-pre sident, „zuilen wij gelegenheid heb ben de houding van de regeering In den breede te bespreken." Een manifest der liberalen. De liberale politieke vereenigingen van Antwerpen hebben (volgens de Tel.) een biljet doen aanplakken, waarvan de tekst hier volgt: Medeburgers I De aigemeene staking zal een ramp voor onze haven en voor het geheele land beteekenen. Onder "de huidige omstandigheden wordt de verantwoor delijkheid van dit ongeluk alleen en uitsluitend gedragen door de regee ring. Sedert maanden hcel't de liberale partij onvermoeid alles in het werk gesteld om de aigemeene staking te voorkomen, die zij steeds als strijd middel heeft verworpen, en die zij niet opgehouden heeft met alle macht te ontraden. In de Karn,er heeft zij het middel aan de hand gedaan tot verzoening en kalmeering te geraken. Door het initiatief der Jiberale burgemeesters, slaagden zij er op 7 Maart 1.1,. in te verkrijgen, dat de aigemeene staking werd herroepen. Maar minister de Broqueville, de gevangene van minis ter Woeste en de meest onverzettelij ke elementen der rechterzijde, zooals minister Segers, heeft zich aan de be loften onttrokken, welke de burge meesters op zijn gezag mochten ge ven. De aigemeene staking, zooals zij zich thans voordoet, is het gevolg van dit verbreken van het eens gegeven woord. Opnieuw deden de liberalen het on mogelijke om een wederopneming van het stalringsplaii te voorkomen. Te vergeefs echter. Antwerpenaren I Reeds loópen onze kaden en onze havens leeg tengevolge van de sta king. De buitenlanclsche havens ont wikkelen en verrijken zich ten onzen koste. Duizenden onzer medeburgers zullen in hun belangen worden aan getast veel arbeiders zullen het slachtoffer worden van de gedwongen werkloosheid, die op komst is. De voorspoed- des lands wordt bedreigd. Waaraan hebben wij" vóór alles dit nationaal onheil te wijten? Aan de ernstige fouten van de re geering. Deze feiten, zooals wij ze hier aan- toóhen, z'ijn voldoende om eenerzijds de verzoenende rol te doen uitkomen, waaraan de geheele liberale partij niet heeft opgehouden en niet zal op houden zich te wijden en aan den an deren kant de onverzettelijke en tar tende houding der regeering en der meerderheid in het licht te stellen, die de reeds losgelaten staking weder heeft doeu opleven. Wij zijn onverbreekbaar verknocht aan de zaak der politieke gelijkheid door het algemeen kiesrecht, bron van rechtvaardigheid en billijkheid. .Maar om de aigemeene slaking te voorkomen was het niet iioudig, dat de rege'ering het beginsel van dat 'kiesrecht aanvaardde. Dank zij de tus sclienkouist van de liberale partij was liet voldoende geweest, ais was over gegaan tot de vorming van een ge wone commissie, die, zonder zich ui eeriig opzicht tot iets te verplichten, het kiesrechtvraagstuk in zijn geheel zou hebben „bestudeerd Wat zou eenvoudiger en normaler zijn geweest I Maar zells deze verzoeningsgezinde gestie werd geweigerd. Onder deze omstandigheden is het onze plicht, luide te verkondigen, dat de wederopneming vau de aigemeene werkstaking'in het leven is geroepen door de onverzettelijkheid der regee- ringspartij." Oa Baükaira-vuikaan. Wapens Hls land Uit Turksche kringen wordt.verze kerd, dat zeer spoedig een voorloopige wapenstilstand zal worden gesloten. In de Tsjataldja-Iinie is Maandag nog wat gevoenten, maar veel betee- keiule dit niet. De Montenegrijnen en de mogend heden. Do Montenegrijnsche ministerraad, onder voorzitterschap van den Koning gehouden, besloot dat de Montenegrij nen den strijd moeten voortzeLten. al zouden ook allen ten onder gaan bij de verdediging van de eer van het vaderland en het leger. De Montenegrijnen moeten weer van plan zijn een stormaanval op Skoetari te ondernemen. Een oorlog tusschen Servië en Bnlgarye Uit Weenen werd aan den „Berli ner Lokal Anzeiger" geseind: „Vol gens diplomatieke informaties loopt de Servisch-Bulgaarsche grensquaest tic over het volgende: De Bulgaren willen, dat de grens N.-W. van Kustendil, waar thans Ser vië, Bulgarije en het voormalige Tur kije aan elkaar grenzen, begint, en zoo getrokken wordt, over Egri Pa- lanka, Kratowo, Veles, Dibra, Ochrida en Presba, Monastir inbegrepen, en dan het land oostelijk tot aan de War- dar Bulgaarseh wordt. Servië daarentegen verlangt Egri Palanka, Kratowo, Kroprulu, Ues- kjoeb en Gegeli, tot.aan de Wardar,. vervolgens het gebied naar het was ten tot Presba, Ochrida en Dibra, dus het land. dat Servië volgens het oor spronkelijke verdcelingsverdrag zou toevallen. In dit vordrag was ten opzichte van Ueslcjoeb en Kocmanovo bepaald, dat de verdeeling overgelaten zou wor den aan een scheidsgerecht. Maar Bulgarije heeft wegens de hulp, door Servië voor Adrianopel geboden, de finitief afstand gedaan van Ueskjoeb en Koemanovo. Servic staat op het standpunt, dat zijn -troepen Monastir ingenomen hebben, en verlangt dit om deze reden en wegens de hulp b!j Adrianopel, Monastir, Dibra en Och rida. Het gebied, waarover de strijd loopt, is meer dan 30.000 vierk. M. groot-, on geveer zooyeel al-s volgens de nieuwe grenslijn het Europeesch bezit van Turkije bedragen zal. Op dit oogeublik zijn de kansen voor een vergelijk zeer ongunstig. Be-slot'en zou zijn, om tegen Bulga rije alle beschikbare Servische troe pen van de Wardarlinie te concentree- ren. Montenegro maakt aanspraak op Prevlje, Ajelopolje, Ipels, Plawa en Goesinje. Servië wil van Prevlje in geen go- val afstand doen. Het goederenvervoer naar Saloniki wordt wegens de Servische troepen transporten volkomen gestaakt. Gere geld vertrekken treinen, vol troepen en officieren, naar Monastir en naar Ueskjoeb." Aan de „Taglich-e Rundschau" wor den nog de volgende bijzonderheden uit Belgrado geseind: „Bulgarije treedt steeds ongegeneerder op in de door Servië veroverde gebieden van Macedonië. Het organiseert een op stand tegen de Servische autoriteiten aldaar, deelt geschriften uit, waarin staat, dat Servië slechts vuorloopig de heerschappij uitoefent, en stookt dc .bevolking tegen de Servische mi litairen op. Bulgarije tracht zelfs met militair geweld enkele zwak bezette plaatsen tot zich te trekken. Servië is absoluut niet van plan, net veroverde gebied aan Bulgarije af te staan, vooral niet, waar het gedekt is d<-or het Servisch-Bulgaarsche verdrag. Servië versterkt thans al zijn garni zoenen in Macedonië, om lïlaar to zijn voor alle eventualiteiten." Allerlei. Vit Tripolis. De Italianen stuiten inrit verover de gebied nog steeds op verzet. Uit Benghazi wordt geseind„Generaal Dalessandro heeft, aan het hoofd van een mobiele colonne (bestaande uit infanterie, cavalerie en artillerie) op 13 April achtereenvolgens -de twee oases Giokelsegliir en üiokelkebèr be zet en 'n kamp der Ebeniua-Bedouie- nen bestormd. De Bedouienen vlucht ten naar verschillende richtingen en lieten in het kamp een groote hoe veelheid munitie, levensmiddelen cn materieel achter. Aan Italiaansche zijde sneuvelden 4 man en werden 45 "gewond. De Bedouienen hadden 5ü dooden op het terrein achtergelaten de anderen waren met een groot aantal gewon den, door de vluchtelingen medege voerd. 50 Bedouienen werden gevan gen genomen. Üismeniand HET BEZOEK DER LANDRADEN. Dinsdag-m-orgen kwam in Den Haag uit Eerlijn nan het kleine gezelschap Landraden en andere beoefenaars der landbo uwkundige wetenschappen, die een studiereisje van enkele dagen door ons land maken en bij wie zich incognito heeft aangesloten Prins August, Wilhelm van Pruisen. Na de officieclo begroeting In Den Haag werd naar Loosduinen gere den, voornamelijk met het doel we tenswaardigheden omtrent de kom kommerteelt te zien. Vandaar werd een bezoek gebracht aan de groenteuveiiing, waarna door de Westlandsche dorpen naar Delft, werd gereden en, als er tijd over was, ook ecnige bloemvelden tusschen Lelden en Haarlem zouden worden bezichtigd. Op het verdere program voor vol gende dagen staat onder meer een. bezoek aan 'Arnhem. Het doel van den tocht daarheen is het bezichtigen van verschillende kleine, z.g. keuter boer de rijen. ACCOORD RECHTERPARTUEN. De Christ.-Historisöhe Kiesvereeni- g'ing. te 's-Gravenhage heeft het een parig ontworpen accoord tusschen de rech terpartij en goedgekeurd, met aanbeveling hierop de rechtsche coa litie gedurende vier jaar te vernieu wen. H. ELECT. SP. M. De Holl. Eleetr. Spoorweg-Maat schappij heeft aanbesteed, het maken en stellen van den bovenbouw van twee draaibruggen in den spoorweg AlplienUithoornNieuwersluis. Ingekomen 3 biljetten. Minste in schrijver Penn en Bauduin, te Dord recht, f 54.000. ROEDEN-SPELDEN. In de ver-ordening op de straatpo li tiê te Maastricht is ingelascht, dat Ihet verboden is zich op den openba ren weg te bevinden met ééne of meer hoadenspelden, die niet beschermd zijn en die dus gevaar opleveren voor het publiek. DE HEER BICHON VAN IJSSEL- MONDB. afgevaardigde voor Ommen, die na liet Kerstreces 'de vergaderingen der Tweede-Kamer niet meer heeft bijge woond, was in de Kamerib ij een komst 'van gisteren w-edei*.tegenwoordig. DE ACTIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De iooncommissie -heeft aan de hoofdbesturen van de arbeidersorga nisaties een schrijven gezonden, waarin zij mededeelt nog steeds niet de bewijzen- te hebben ontvangen voor de bewering dat in het alge meen geen loon&verhooging het ge volg zou zijn van de ontworpen loon lijst. Onmiddellijk na ontvangst daar van zullen deze worden onderzocht. De commissie vestigt er ten slotte de aandacht op, in de laatste Verbonds vergadering den indruik te hebben gekregen dat de lijst veel kans heeft door de vergadering te worden aan genomen, wanneer die door de ar beiders .wordt geaccepteerd. DE.STRIJD IN DE KLEEDlNGIlN'- DUSTRIE TE AMSTERDAM. De bespreking tusscihen het be stuur van de maatpatroonsvereeni- ging en de gedelegeerden «er werk lied enorganisaiies, welke, met een korte onderbreking. Maandag' duur de van 's morgens 9 uur tot 's namid dags 6 uur, eindigde met het verkrij gen van overeenstemming -op nage noeg alle punten van het loontarief. 's Avonds vergaderden de gedele geerden met het bestuur van de ver- eenigirig van comfectiepatroons (an nex maatzaken). Ook in deze bijeen komst bleven bij het eindigen geen pr-incipieele verschillen meer te be slechten. Tusschen deze patroons en de werk liedenorganisaties wordt, met het vastgestelde- tarief a!s minimum, een overeenkomst aangegaan voor twee jaar. Bij verschil over de toepassing zal de patroon, waar het geschil zich voordoet, met het bestuur der werk liedenorganisatie confereeren. Kun nen partijen- het dan niet eens wor den, dan staat hun beroep open op een scheidsgerecht. Indien zicfi geen nieuwe verwikke lingen in den boezem der organisa ties voordoen, kan het einde van den strijd binnen enkele dagen worden verwacht. Nader wordt gemeld De s t r ij d geëindigd. In de gecombineerde vergadering der besturen van de vereenïging van maatpatroons en van de voreenigïng van eonfectie-patroons is de ontwerp overeenkomst, vastgesteld met de ge delegeerden der werklieden-organisa ties, met aigemeene stemmen goedge keurd. Ook in do ledenvergaderingen der drie in het conflict betrokken werk lieden-organisaties werd het ontwerp met nagenoeg algemeens stemmen aangenomen. Heden is overal het werk hervat. ELECTRICITEITSLE VERING ZAANSTREEK. Naar aanleiding van hel adres der Zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken en ingevolge besluit van den gemeenteraad van Koog aan de Zaan hebben B. en W. dier gemeente zich tot den gemeenteraad van Zaan dam gewend met de vraag of deze met betrekking tot de electriciteitslevering in do Zaanstreek tot samenwerking bereid is en zoo ja op welke voor- wuardeu Koog aan de Zaan zich bij Zaandam zou kunnen aansluiten tot het gezamenlijk verkrijgen van elec- triseh licht en eiectrischo energie. BOEFJES. Meri schrijft uit Amersfoort: Verleden week tusschen Dinsdag en Vrijdag bleken hier diefstallen ge pleegd in tijdelijk onbewoonde hul zen. Toen de bewoners thuis kwamen, vonden zij alles overhoop gehaald en al spoedig vermisten zij een en ander. De recherche is er in mogen slagen de daders aan te houden, twee jon gens van 14 en 15 jaar, van goeden huize. Door het bordje „Niet thuis" vrij ze ker, dat zij niet zouden worden over vallen, wisten ze op een avond in de vorige week een perceel aan de Blan ken hei instraal binnen te komen, waar zij een horloge en een effectentrom mel stalen, en den volgenden dag langs den achterkant een perceel aan dc-n Stationsweg binnen te drin gen, waar zij zilveren servetringen en vorken en lepels bemachtigden. Het horloge werd voor f 10 verkocht en de deugnieten schaften zich voor 4 een revolver aan om zich te kun nen verdedigen. Zij kochten een pan netje en gingen daarmee en met het zilverwerk naar Birkhoven. waar zij trachtte-n het zilver te smelten. Toen dit niet gelukte, begroeven zij daar den buit, dien ze nu onder politietoe zicht weer moesten opgraven. Al bet gèstolene is opgegraven, de ledige trommel is opgevischt uit de Beek en de papieren daaruit zijn, voorzoover ze niet werden gebruikt om het vuurtje aan te maken, mede terug gevonden. Toen, na een zeer nauwkeurig on derzoek, de politie zooveel bcwijs-ma- teriaal had verzameld, dat ontkennen niet meer baatte, hebben zij volledig bekend. Vooral de oudste was daarbij zeer cynisch. Zij zijn thans ter beschikking ge steld van de justitie. ROTTERDAM EN DE PENSIONEE RING DER GEMEENTEAMBTE NAREN. Naar aanleiding van de nota des Ministère van Financiën aan de Twee- de-Karner gericht over de ontwerp- pensioenwetten hebben B. en W. van Rotterdam opnieuw een adres aan dit college gezonden, waarin zij hun be zwaren tegien 't wetsontwerp hand haven. Na ingewonnen wiskundig advies blijven B. en W. van oordeel dat, wanneer Rotterdam en andere groote gemeenten buiten de levering blijven, het getal ambtenaren uit rle overige gemeenten groot genoeg is om een fonds te kunnen vormen, zonder dat de lasten der pen&ionaieertng daar door worden-bezwaard. Voor zoover daartegen overwegend bezwaar bestaat, geven B. en W. een regeling in .overweging, waarbij de gemeene zich wel bij 't fonds aansluit, doch eerst geleidelijk met de volle las ten wordt bezwaard, door namelijk de jaarlijksche storting aan het fonds al leen te voldoen voor de nieuw aan te steilen am bier.ui en en door bo vendien jaarlijks aan het fonds het bedrag der pensioenen te restitueeren, hetwelk wordt toegekend aan hen," die thans in dienst .zijn. Mr. E. N. RAHUSEN. F.en bekend en zeer geacht Amster dammer. Mr. E. N. Rahusen, is overleden. Zaterdag werd bij ernstig ongesteldreeds na drie dagen kwam het einde van bet lijden. Mr. Rahusen was .82 jaar. Hij was jaren lang lid van den gemeenteraad van Amsterdam, van de Provinciale Staten van Noord-Holland en vele ja-1 ren ook van de Eerste Kamerkort voor zijn SOsten verjaardag, in den zomer van 1910, heeft hij verzocht dit laatste mandaat niet te vernieuwen. Van verschillende staatscommissies hoeft mr. Rahu&en deel uitgemaakt. Ook van vele financieele instellin gen was Mr. Rahusen bestuurder. VERDRONKEN. Gistermiddag is een man van een schuit in do Kostverlorenvaart te Am sterdam gevallen, doordat zijn vaar- boom in den grond was vastgeraakt. Fe y i 11 t© n Uit het Engelse li van DAVID CHRISTIE MURRAY. 4) i De werken van Sir R. Steele, „Op nieuw Verzameld", hadden wol een minder akelig graf kunnen vinden dan hier, en de T o o n eel se h r ij vers uit de Zeventiende Eeuyv", in dertien doelen, zogen .er zuo verwaarloosd en ongeluk kig uit als do strengste zedenmeester hun slechts had kunnen toevvênschen. Verschillende soorten van gedrukte bladen, do meeste verward door el kaar, waren öp een achter toonbank gestapeld, en slordige pakken schrijf behoeften, ga.iiizepen.nen met stoffige voeren, flosschen inkt roet spinrag er omheen, en wat niet al, vulden de planken, die niet met boeken bezet waren. De winkel zag er niet welvarend dit,. en de grijze man, die achter de toonbank zat, was er tenminste ge deeltelijk mede in overeen stemming. Wie hein daar toevallig zag zitten, zou niet gedacht hebben dat zijn hoofd gevuld was met den inhoud van de boeken op de planken. Zijn grijs haai en korte grijze bakkebaarden, en zijn kale kleeren.van geen bepaalde kleur, pasten juist bij het'grauw en verval len aanzien van zijn omgeving. Onder den rommel op die plank achter hem lag een boek over het.schaakspel, en hij had zijn hand achteruit gestrekt, om de bladzijde open te houden. De vingers van zij.n vrije hand trommel den op zijn knie, en bij dat accom pagnement floot hij binnensmonds op de maat. De winkeldeur, die altijd op oen kier stond en knarste als zij openging, word niet een krachtige hand openge- stooten, en hot schor gerinkel van de schel wekte hern uit zijn studie. Job, mijn jongen, zeide hij, op staande. Dat is een zeer onverstan dig tarten van het vaderlijk gezag. Laat mij je aan iets helpen een bos pennen een fleschje inkt Job legde zijn hand otp.de rinkelende schel en bracht zo tot zwijgen. Het is tusschen mijn vader en mij voor goed uit, mijnheer, en ik wou u gaarne iets onder vier oogen zeggen. Wij zijn hier onder vier oogen, zeide Armstrong, met een kluchti- gen blik om zich heen ziende, alsof wij in de Sahara waren. Jammer genoeg voor u, ant woordde Job hierop. Ge moest be ter zaken doen, als de menschen hier niet zoo gek warén. Maar dat is het niet waarover ik u kwam spreken. Ik ben van huis weggeloopen, mijn; beer. Armstrong schudde treurig het hoofd. Jongens, jongens zeido hij, de dwaasheid der wereld is ongenees lijk Men heeft-nog geen tijd om den ouden gek te begraven,' of er is weer «en jonge te voorschijn gekomen. De schuld ligt niet aan mij, hernam Job, onder het spreken het een en ander, dat op de toonbank lag verschuivende. Mijn vader liet mij tweeerlei keus, mijnheer Armstrong. II ij zei me, dat ik nooit weer een voet .in uw huis moest zetten, of dat ik het zijne uit meest. Ik heb niet met hem getwist. Ik ge-loof niet, dat ik hem één hard woord heb toegevoegd. Ik heb ihém vaarwel gezegd, anders niet, en hij heeft mij een eind de straat langs vadervloekend nageschreeuwd. Job, mijn jongen, sprak de grijze winkelier, op een treurig êrn- stigen toon, steek je trotschheid in je zak, en ga weer naar huis. Daar valt niet meer over te pra ten. antwoordde Job, met vastheid. Ik ben geen weggejaagde door brenger, geen verworpeling. Ik geloof dat ik. als ik. het er op z-et, wel op de een of andere manier mijn kost kan verdienen. G ij zult toch zeker geen slechten dunk van mij hebben, omdat ik geen schandelijken koop wilde slui ten? Hoor eens, Job, mijn jongen, zeide Armstrong. Tot vanmiddag, toén je vauer met mij sprak, heb ik gedacht, dat ik je verstand en je manieren vormde, en je geschikt maakte om tegen de wereld te' strij den. Nu zijn mij de schollen van de oogen gevallen, en ik merk, dat je evenmin bent als ik dorstend naar kennis maar niets anders dan een jongen, die op een meisje verliefd is en ik ben eenvoudig een oude gek van een vader in het hoekje van den haard. Luister nu eens naar mij. Pas een uur geleden heb ik de waarheid vermeed. Teen ik thuis kwam, sprak ik er met mijn vrouw een parel van oprechtheid over, en zij heeft mij .gezegd, dat ik een ezel ben, want dat ik het anders al sedert eon jaar ge zien onoest hebben. Ik heb het niet gezien, Job, en je vader Heeft mij er vanmiddag den eersten wenk van ge geven. Als ik het gezien liad, zou ik er een stokje voor gestoken hebben. Luister. Niot omdat ik je niet gaarne mag lijden, en ook niet omdat ik niet geloof, dat je een goed echtgenoot zoudt wezen als je oud genoeg bent om aan trouwen te denken. Dat is het nietmaai- ik ben op mijn manier ook trotsch, en ik kan mij nie-t voor stellen, dat ik ooit oen dochter van mij zou laten trouwen in een familie, waar haar armoede veracht zou wor den. Nu is er in heel Europa "geen man, die armoede zoo veracht als je vader. Hij kent maar één begeerlijk aardsch goed, en' dat is geld of gelds waarde. Welnu, mijnheer, hernam Job. dat alles mocht gisteren of van ochtend waar zijn, maar nu is het geld geen hinderpaal meer. Meteen half verlegen lach sloeg hij zijn han den uit. Het eenige wat mij nu te deen staat, is de wereld in te gaan en mijn,kost te verdienen. Ik ben zoo arm als gij ooit van een schoonzoon zoudt kunnen verlangen. Hoeveel bedraagt het vermogen van je vader welvroeg Arm strong. Dat weet ik niet, antwoordde Job. Dat hééft hij mij nooit gezegd, en ik heb het hem ook nooit ge vraagd. Het wordt op tienduizend pond geschat. Dat kan wel wezen, zeide Job. Maar maak u daar niet ongerust over, mijnheer. Ik zal er nu geen penny van aanroeren. Het is een aardige schép geld. Job, hernam Armstrong, er is geen vrouw op de wereld, die daar tegenou weegt. Al was zij de bekoor- Na uit het water te zijn gehaald is de drenkeling naar het Wii'helminagasl- huis vervoerd, alwaar bij aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. Do 22-jarige J. Odding te IJde (gem. Vries) is in een der veenkuilen bij het dorp geraakt en verdronken. Men meldt uit Hoorn Gisterenmiddag is het lijk van IJiiy- sen onder Schardam gevonden met een voet in de kano vast. Van den anderen jongen "heeft men niets kunnen bespeuren. DOOR EE/N TREIN GEDOOD. In de nabijheid van do spoorweg- halte „den Dolder", aan de lijn UtrechtAmersfoort., Is het elfjarig dochtertje van den heer Lasterie, hoofd der school aan den Dolder door een sneltrein gegrepen en ge dood. Het kind- had zich spetende op de spoorlijn begeven. TREINONGEVAL. Dinsdagmorgen is op het stationé» emplacement te Apeldoorn de locaal- trein uit Dieren in de flank aangere den door een rangeerloooraotief, die ontijdig ac'hteruit.zette. Boor krach tig remmen werd een ernstige schok voorkomen. De rangeerlocomotief werd gehavend en geraakte buiten de rails, maar de lijn is niet beschadigd: en de treinenloop 'heeft geen vertra ging gehad. De reizigers in den lo- caaltrein (kwamen met den schrik vrij., AUTO-ONGEVAL. Even voor Haren, niet ver van Gro ningen, is een auto, doordat de voor band van het wiel gesprongen was, tusschen de boomen terecht gekomen en gekanteld, waardoor eene dame. uit Assen, uit bet voertuig werd ge worpen en belangrijke kneuzingen bekwam, De bestuurder kwarn er goed af. De auto was ernstig bescha digd. Te Haren werd de dame ge neeskundige hulp verleend. BRANDEN. Dinsdag brandden een tweetal boer derijen" aan den Assendorperdijk te Zwolle, eigendom van den landbou wer G. J. v. d. Belt en behalve door den eigenaar zelf. bewoond door de wed Hoekman, tot den grond toe af. De per ceel en waren met riet gedekt, waardoor het vuur zoo snel orn zich h&en greep, dat de bewoners het vee niet konden bedden. Vier koelen, vier pinken en een paard kwamen in de vlammen om. Zoowel de huizen als do inboedels zijn tegen brandschade ver zekerd. OMKOOPING'? Wijl vermoed wordt, dat er bij dé laatste Raadsverkiezing te Nieuwol- da (Gr.) groote omkooperij heeft plaats gehad, looft de chr.-hist. kics- vereen. aldaar, f 100 uit aan hem, die haar het wettig bewijs levert, dat dit is geschied, zoodat een gerechte lijke Vervolging kan worden inge steld. (Hbïd. KAMERVERKIEZING IN HET DIS TRICT ZUTPHEN. In de vergadering der liberale kies- vcreeniging te Zuiprien deelde de voorzitter o.a. mede dat de heer F. Lieftinck de candidaat is der centra le liberale kiesvereeniging in het district voor de Tweede Kamer, en dat een concentratie-comité van ne gen leden is benoemd, dat bij de a.s. verkiezingen voo.r de Tweede Kamer en de Pnov. Staten de actie zal voe ren. PENSIONNEF.RING GEMEENTE AMBTENAREN. De burgemeester van 's-Gravenhage en de wethouders van Financiën en van Pensioenen, de heeren Simons en Do Wildé, zulten heden door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken in audiëntie ontvangen worden, in ver band met de bezwaren, die het college va/1 B. en W., ook na kennisneming van de nadere mededeelingen der Re- geer.in.gi tegen het wetsontwerp tot ponsaonneering van gemeente-ambte naren meent te moeten handhaven. Ook B. en W. van Amsterdam heb ben zich. met een nieuw adres tot de Tweede Kamer gericht, tot handha ving van de reeds eerder geuite be zwaren tegen 't wetsontwerp. DE CIÜNEESCHE BEWEGING. In het Indisch Genootschap te 's-Gravenhage hield gisterenavond de heer Hcnrï Borel zijn aangekondigde voordracht over: „De Chineesche"be weging". Het kwam spr. voor, dat Nederland mei de zich openbarende verschijnse len blijde eii gelukkig behoort te zijn, lijkste van haar sekse, en de verstan digste en braafste, zouden er duizen den zijn, die hare vobnaaktheden zóó nabij komen, dat je geen verschil in waarde tusschen "de eene en de andere zoudt kunnen vinden, al zocht je er je teven lang naar. Er is geen straat in Engeland, mijn jongen, of je vindt er een goede vrouw in. Zij zijn zoo over vloedig als braambeziën, en bijna al len hetzelfde. Niemand behoeft een eenzaam leven te leiden bij gebrek aan een goede vrouw, met wie hij kan trouwen al was hij een gek, of eén gebochelde of een monster. Een goede vrouw bezit elke deugd op de wereld, behalve doorzicht, en zij is bereid ieder te beminnen, die maar meent dat zij een paar duim boven het alte- daagsche is. Maar dat aLles is voor jou dorre pJiilosophie. De zuivere mo raal er. van is ditsteek je trotschheid in je zak, ga naai' huis, en maak vre de met je vader. Word verliefd op een verstandige manier trouw in je eigen stand druk den ouden man de oogen dicht als zijn tijd gekomen is, en ais je dat doet, wees dan dankbaar datje tenminste één verstandig man hebt gekend, die je in de gelegenheid heeft gesteld om met zijn goeden raad en zijn ondervinding je voordeel te doen. Gij zijt wreed er dan ge bedoelt te zijn, mijnheer Armstrong, hernam Job. Ik ben van mijn vader geschei den. en nic-ts kan ons weer tot elkaar

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9