Mil® lillS TWEEDE BLAD Bonaordag 17 April 1913 Biiitenlandsch Overzicht OBaslkara-visiikaairD. Een Wapenstilstand. Hot Dinsdagmiddag ontvangen en Woensdagmorgen weer tegenge sproken bericht dat een wapenstil eland zou zijn aangegaan, wordt toch bevestigd door ccn telegram uit Kon- Btantinopel ('t telegram werd opgeno men in ons vorig nummer) meldende, •dat bij Tsjekmedje een wapenstil stand is gesloten tusschen Turin je en Bulgarije. Rusland schijnt bij de totstandko ming van den wapenstilstand de hand in het spel te hebben gehad. Reeds Dinsdag wist de „Gaulois" mede te tleelen, dat Rusland op het staken der vijandelijkheden aan de- Tsjataldja-11- nie had aangedrongen, wijl het met groole bezorgdheid de mógelijkheid van het oprukken der Bulgaren naar Konstantinopol voorzag. Officieel wordt verzekerd, <lat ;t geen bepaalde „wapenstilstand" ls, maar „een voorloopige schorsing van vijandelijkheden", Veel verschil zien we daarin evenwel niet Buigaren en Turken zijn de voor naamste strijdende partijen. Behalve op dit oostelijke operatieterrein wordt nog gestreden om Skoetari tusschen de Turken en de verbonden Serviërs en Monlenegrijnen, 'l Delen van Skoetari. Koning Nikolaas van Montenegro blijft halsstarrig aan zijn plan vast houden. Hij is alleen en als eerste den oorlog begonnen, hij zal dien alleen en als laatste voortzetten, wanneer de vrede met de andere Baikanslaten reeds zul zijn tot stand gekomen. Want hij wil Skoetari nemen. De „Stidslavische Koiresponderiz" meldt op grond van berichten uit Cettinjo „De in het buitenland verspreide meening. dat de belegering van Skoe tari zal worden opgeheven, is onjuist. I-Tet bombardement zal, nadat de voor bereidingen zijn geëindigd, worden hervat. Dat de Servische hulptroepen zullen terugtrekken is hier nog niet bekend. Maar in dat geval zal Monte negro de belegering alleen voortzetten en rle stad uithongeren." Maar de „Times" verneemt uit Ccltinje, dat de Montenegrijnsche re geering, ook al rammelt zij nog zoo met de sabel, zal tocgevem en dat een stormaanval door de Moritenegrijnen alleen op Skoetari ondernomen, dus na het vertrek der Serviërs, een dwaasheid zou zijn, wijl liet geheele Montenegrijnsche leger uit niet meer dan 25.000 man.toestaat, die in sleeh ten gezondheidstoestand zijn, en veel hebben geleden door vermoeienissen van den vijand. De betoogingen le Petersburg. Dit Pclersburg werd aan den „Beri. Lokal Anz." geseind „De jongste pan- Slavisclic betoogingen hebben voor enkele deelnemers noodlottige gevol gen gehad, De'Tsaar hadn.1. den mi nister-president machtiging verleend tegen den vroegeren kamerheer War- gue en de Doemamfgevaardigden Bo- brinski, Nlconoro en Sawenko een aanklacht in te dienen. Den kolonel Bolasnï, die, niettegenstaande het verbod, deelnam aan een diner van Slavophielen, is aangezegd dat hij zijn ontslag moet aanvragen. Ook wor den nog andere maatregelen tegen pan-Slavislen verwacht." Ds aigemeene werkstaking in België. Naar de oplossing der quucslies De progressist Loraud deed in de Belgische Kamer het voorstel om de meening der kiezers in te winnen over de weiisehelijkheïd van herzie- ning der grondwet. Dit voorstel werd naar de secties verzonden. Een interview met. Woeste. De Brusselsche correspondent vau de „Echo de Paris" heeft (naar wc in de „Tel." lezen) een interview gehad met den hekenden Katholieken staats man Woeste en hem naar zijn mee ning gevraagd over den huldigen toe stand. Woeste „Mijn meening Maar ik toen niet de leider van de Katholieke partij. De regeering is het hoofd dier parLij. ik hen alleen lange jaren lid van hot parlement." Correspondent„Zou het algemeen kiesrecht Woeste „Het algemeen kiesrecht komt niet in aanmerking. Het gaat alleen om de vraag, of wij ons voor den socialistlschon knoet zullen buk ken en of het proletariaat er in zal slagen zijn wil op te dringen aan de andere klassen der maatschappij." Correspondent„Gelooft gij, dat In de toekomst algemeen kiesrecht voor mannen 'en vrouwen ingevoerd zal worden; één man, één stem; éen vrouw, éen stem Woeste: „Do liberalen willen bet niet, de socialisten willen 't niet meer, en de Katholieken zijn verdeeld. Ik zal niet larig meer leven. Het is mo gelijk, dat dit soort kiesrecht nog eens ingevoerd wordt. De vrouwen zullen overigens slechts om de twee of vier jaar stemmen en dat is niet zoo ver schrikkelijk. Ik voor mij ben van meening. dat de plaats van do vrouw in de keuken is, al keur ik niet af, dat vrouwen dokters, advocalen enz. worden." „Als wij nu den zin der socialisten deden, zou men hun later een andere hervorming moeten toestaan en hun voortaan alles moeten toegeven. Aan uien dwang zou men zich niet kunnen' onttrekken. De groote meerderheid der liberalen steunen de socialisten niet meer eri zij scheiden zich meer en meer van hen af." Correspondent: „En wanneer zij bij de aanstaande verkiezingen toch sa mengaan?" Woeste „In dat geval geloof ik, dut de Katholieke meerderheid nog zou toenemen." Correspondent: „Gelooft gij, dat de slaking lang zal duren?" Woeste „Neen, zij zal niet lang du ren ilt heb zoo juist brieven uit ue provincie ontvangen, die mij in mijn opinie versterken. Wanneer onder do arbeiders van het geheele land een referendum gehouden was, zou de'sta king, naar mijn vaste overtuiging, niet uitgebroken zijn." 't ls nog niet mogelijk een juist beeld van den omvang der staking te geven, liet blad .der sociaaldemocraten noemt de eerste dagen „Een ontzag lijk begin", maar 't-R.-K. Handelsblad van Antwerpen zet boven zijn be schouwing „Ellendig fiasco". Zeker is .evenwel dat ae stakingsbe weging zich uitbreidt. Enkele cijfers worden genoemd. Uit Ecu ven wordt geseind: „de sta king is nog steeds bijna algemeen. De wegwerkers bebben ook '1 werk neer gelegd:" Uil; Antwerpen„De toestand in de haven is vrijwel onveranderd. Men schat het aantal stakers op 15 17.000. De kolendragers van het zui derbassin hebben het werk nederge- legd. De burgemeester n oest erken nen, dat het bavenvei'keei' binnen korten tijd bij gebrek aan goederen stil zal staan." Uit Brussel „Volgens de schatting der socialisten staken alhier thans 24.000 man." Uit Gent: „Het aantal stakers ver meerderde met 1500, omdat enkele fa brieken moesten worden gesloten we gens gebrék aan grondstoffen." Uit Luik „De werkstaking breidt zich uit. In de kolenmijnen Van het bekken van Seraing is de staking vol komen." Uit Hoey„De staking breidt zich In dit district aanmerkelijk uit." Uit Bergen„In alle takken van nijverheid op de grens var. do Borl- nage is door enkelen het.werk herval. Te Charleroi échter is een vermeer dering van liét. aantal stakers mét 4000 man te constateeren." Bijna overal dus uitbreiding der sLu kmgs beweging. Het nationale stakingscomité heelt do volgende aigemeene statistiek op gemaakt Antwerpen en Meebeden 18,500 stakers, Brussel21.000, Leii- ven: 3000, Nijvel: 11.000, Gent: 19.000, Oost-Vlaanderen zonder Gent7500, Luik 65.000, Venders: 18.000, Buy en Waremme: 10.000, Charleroi: 75 000, Soignies, Lessines, Braine, Ecaussï- nes: 10 000, Bergen: 52,000, het Cen trum: 45 000. Doornik en Ath8000, Namen: 8000, Dinant: 000, VVest- Vlaunderen 1400, totaal 372.000. Overal hcerscht rust in 't land, on lusten van eeuige béteekenis zijn niet voorgekomen. Wat de wereldtentoonstelling In Gent betreft, wordt gemeld, dat de yverken aldaar grootendeels onderbro ken schijnen. Talrijke stoffeerders, timmerlieden en metaalarbeiders kob ben den arbeid gestaakt. 't Gerucht wil, dat vele ingeschre ven tentoonsteilers reeds hun belofte zouden hebben ingetrokken en niet zullen inzenden) Ook de bloemen Leu- tooasLelljng loopt groot gevaar ie mis lukken, doordien Engelscke en Aine- rikaansché liefhebbers bevreesd zijn voor hun kostbare planten, En binnen' een tiental dagen moet de officieele opening plaats hebben I Opgewonden debatten in de Belgische Kamer. Uit Brussel wordt aan de Telegraaf geseind De zitting der Kamer, die Woens dagmiddag plaats had, was mot onge duld tegemoet gezien. Er hadden zich in de nabijheid van het Volkshuis dan ook meer dan 1S.ÜUÜ personen opge steld, die door talrijke politie-agcnlen verplicht werden door te Ioopen. In de Kamer zelf waven alle afgevaar digden aanwezig en was de diploma tieke tribune dicht bezet. Lorand (radicaal) voerde het eerst 't woord cn vroeg, de afdeelmgen der Kamer voor den volgenden dag bijeen tc roepen, teneinde machtiging te ver- leeneri tot de lezing van een voorstel betreffende liet houden van een refe rendum, rnet het doel alle kiezers te raadplegen over de cjuaestie of, met het oog op kiesrechthervorming, een grondwetsherziening n'oodig is. Nie mand verzette zich tégen deze bijeon- roeping, zooals te verwachten was. Een socialistische afgevaardigde vroeg verdaging der discussie over de legerorganisalie, welke discussie he den hervat had moeten worden. De socialisten Ansele en Destree steun den dit voorstel. Zij roemden de disci pline en de kalmte van de 370.000 ar beiders, die op het oogenblilt hetverk, hebben nedergelegd. Ansele zcide o.m.„Wij hebben alle middelen van verzoening aangewend, wij hebben al les gedaan wat wij konden, maar wij hebben meer ernst .getoond, clan gij, mijnheer de minister. (Drievoudig sal vo van 'bijvalsbetuigingen bij de lin kerzijde.) Wij zijn openhartig geweest, gij zijt bet niet geweest en toch moet gij de gene-raal zijn van liet leger, dat bereid slaal.om in te grijpen, maar welaan, wij verdedigen de eer van de arbeidersklasse tegen de partij, die liaar voorrechten wil behouden. liet is de sLrijd van alle democraten tegen allo rechtsche reactionnairen. (Ap plaus bij de linkerzijde.) Ik breng een eerbiedig saluut aan de arbeiders- j klasse. Hoort, gij allen, die nog werkt! Sluit u aan bij de stakers 1 Strijdt met ons legen de rots der reactie Wij blijven vredelievend5 de arbei dersklasse zal haar waardigheid handhaven. Wij zijn de verdedigers van het land, maar gij kapers. (Toe juichingen'bij de linkerzijde.) Gij leeft door onzen' arbeid. Gij teert op bet werk van anderen. Gij kunt slechts regeeren door bedrog en voorrechten. Wij zullen ons niet onderwerpen en staan geen wapenstilstand toe, alvo rens het algemeen stemrecht getriom feerd heeft. Ik roep mijn vrienden toe„Volhardt, want het succes na dert (Levendige toejuichingen op de banken der socialist en, Kreten „Leve de staking I"). Vervolgens neemt de leider der libe rale partij, de heer Hijmans, bet woord. Hij zegt „Van den beginne af heb ik gewezen op het dringend karakter van de ie- gerwet. Op een oogenbük, waarop het geringste incident tot een crisis kan leiden, zal ik niet met mijzelf in te genspraak komen door vóór verda ging der debatten te stemmen. Maar wat kunnen ouder deze omstandighe den, de debatten opleveren. Wij wer pen alle verantwoordelijkheid van ons af. Gij hebt niets gedaan om de cri sis te bezweren. Elders en in het bij zonder in Engeland, hebben wij ge zien," hoe de regeering tusschenbeide weet té komen. U stond slechts een enkel antwoord ten dienste. Gevoelt gij dan niet, dat een zware verani- woordeiijkheid op uw geweten rust. (Levendige toejuichingen links.) Gij hebt een gebrek aan openhartigheid getoond. Men speelt niet ongestraft met dearbeidersklasse. Gij liodt slechts één doel voor oogen uw te genstander verpletteren. .-'(Levendige toejuichingen.) Als ilt vandaag uw dagbladen lees, dan zie ik, dat gij niets liever wilt dan liet geweld. (Uit barsting van toejuichingen links.) Thans, nu de 'noodlottige krachten ontketend zijn, hebben wij liet recht te zeggen, dat de openbare meening. u 'veroordeelt, Wij gaan een periode van opwinding tegemoet. Het land Ls 011 herstelbaar verdeeld, en wanneer de staking, geëindigd zal zijn. zal iaën nog niets verder gekomen zijn. De cjuaestie dringt zich zelf op den voor grond, zij moet opgelost worden en wij willen liaar opiosscu in vrede lm venden zin, maar wat er ook gebeurc, ten slotte zult gij u moeten schikken in de onafwendbare wet der politieke gelijkheid. (Donderende toejuichin gen links) Vervolgens neemt de minister-pré sident, dc lieer De Brocjueviiie, Lc-i woord. „ik wit" zoo zegt hij „ojd dit moment dit debat niet scherper ma ken, nu zoovele lieden liet werk heb ben nedergelegd en het zelf onvrijwil lig g'cdaan hebben. (Protesten links) Niet de regeering zal liaar kalmte verliezen. Men keert de rollen om: HeL is niet de regeering, dje het land met een aigemeene staking bedreigd heeft. Meer dan wie ook iiad ik liaar willen vermijden. (Gelach links) Gp het oogenbiik is het niet alleen vior da regeeriug. maar ook voor anderen gevaarlijk te spreken. 11c heb mijn hou ding' sinds lang van te voren overwo gen en nagegaan, Ik kan slechts her halen, wat ik reeds gezegd neb, niet temin verklaar ik, dat als de kalmte iu de gemoederen hersteld zal zijn, wij geheel ter uwer beschikking zul len zijn tot onderzoeken en bespreken. (Geschreeuw linies) Een commissie zal de kiesrechicjuaestie, wat betreft de provinciale en gemeenLeradcu, on derzoeken. Indien zij .een betere op lossing vindt, dan het tegenwoordige systeem biedt, wie zou haar dan niet willen aanvaarden De régcerlng heeft verder niets meer te verklaren." (Toejuichingen aan de rechterzijde) De debatten zullen heden (Donder dag) worden voortgezet. De minister-president heeft alle le den van de rechterzijde uilgenoodigd heden bij een bijeenkomst tegenwoor dig te zijn. Deze vergadering zal be slissen over de oplossing van liet zwaarwichtige probleem, dat tnans aan het land gesteld is. Allerlei. Uil den Duilschen Rijksdag. In de Woensdag gehouden zitting van den Rijksdag verklaarde de Rijks kanselier: „In zake hetgeen te Maag denburg is voorgevallen met den Franschen socialist Cornpère Morel (die belet werd in een vergadering als spreker op te treden over de Duitsche piannen tot legeruitbreidiiig) neem ik dit standpunt in: „Wanneer de so ciaal-democraten meeuen tegen de door ons ingediende legervoorsleljen te moeten protesteeren, wanneer zij het voor zichzelf kunnen veranlwoor den ons de gevraagde versterkingen te onthouden, zoo moeten zij dat maar onder elkander uitmaken. Wanneer .zij evenwel hulp uit het buitenland laten aanrukken, mogen zij zich niet verwonderen, zoo wij zulks beletten." (Luide toejuichingen aan rechter- en een deel der linkerzijde) „Wanneer Cornpère Morel alleen -hel Fransche chauvinisme aan de kaak had willen stellen, zou hij een verdienstelijk werk hebben kunnen doen.' (Vroolijkheid) .Over hetgeen wij echter ter versterking van ons leger willen -doen, wordt door Duitscherë beraadslaagd en door deze geheel al leen." (Levendige teeltenen van goed keuring) „Wij hebben geen behoefte aan de inmenging van buitenlanders, .onver schillig of zij bevoegd zijn of niet." „Verder Jieefl een spreker geklaagd, dat de Keizer in een toasL allen beeft opgeroepen tot den strijd legen de duistere machten van hei ongeloof en het anti-patriotlisme. „Wilt gij," (tot de sociaal-democraten), „misschien be twisten, dat dergelijke machten feite- lijk hij ons werkzaam zijn?" (Zeer juist, levendige loekenen van instem ming bij de sociaaldemocraten wurüt .geroepen: bewijzen I) „Ook wordt door u voortdurend ge jammerd over de vaderlandsliefde in de beteekenis, die door de groote meerderheid van het Duitsche volk aan dat woord wordt gehecht. De Kei zer heeft gesproken naar het hart van het Duitsche voik, wij zullen ons de vreugde over zijn uilspi'aak niét laten vergallen door uw aanvallen." (Leven dige toejuichingen, gesis bij de soc.- deinocraten) Binnenland TWEEDE-KAMER. Wij hebben nopens de zitting van gisteren nog. gew ag te maken van het debat over art. 77 c. en de daarop voorgedragen amendementen alles betreffende de intrekking der erken ning van bijzondere kassein Vooral 't amend. Duys c-,s. om alle verzekerden die "t wensehen, tot de erkende kassen tce te laten, hield de1 Kamer lang hezig. Het amend, van dênzelfden voorsteller om alle toegela ten verzekerden dezelfde nedhten en bevoegdhedente geven en om geen royement toe te laten,, wegens wanbe taling door het niet laien ophalen der preuniëu, werden na. eenig debat inge trokken, evenals een amend.-De Wijckerslool.il om- de werkgevers, die de volle premiën tietalen ook de meer derheid in 't bestuur der kas te geven; zoomede een sub. amend. Van Dedem, om in dat geval de meerderheid van 't bestuur door de arbeiders vrijelijk te doen kiezen en niet enkel uit de aangeslotenen. Minister Talma bestreed die laatste! voorstellen om den invloed der arbei ders niet te fnuiken nu eenmaal de bijzondere kassen zijn toegelaten. Daarom ook ging' 't niet aan iedereen maar toe te laten. De Min. wees daar om ook t amend.-Buys onvoorwaar delijk af; de beide anderen waren overbodig. Het eenig overgeblevene amend.-Duys werd met 40 tegen 20 stemmen verworpe n. Een amend.-De .Visser om herverze kering toe te staan voor kleine kassen hij erkende instellingen een verge makkelijking van. kleine kassen van 't particulier initiatief nam de Mi nister, ondanks bestrijding van den hoer Duys, mei goedvinden van ue Commissi© van voorbereiding over. Ook hot am-end.-Duys c.s. om. op neming op grond van ziekte-gevaar, bij de ziekenkas uit te sluiten, nam de Minister over. Eindelijk werd behalve dat nog bij enkele artikelen korte opiuevkin- I gen werden gewisseld met 51 legen 4 stemmen een aineintemenL-Duys c.s. verworpen, bepalende dat. plaatselijke kassen niet zelfstandig, doch enkel als bijkantoren van den B. v. 'A. kunnen optreden en trok de heer Duys een amendement 111 om zekere bevoegdhe den van den R. v. A. (n.l. om Con gressen bij te wonen'of ziekenfondsen op te richten) in de wet te noemen, wat de Minister ontraadde, omdat dit juist een beperking zou zijn, uitslui tend wat niet. genoemd zou worden. Heden wordt de discussie bij art. 79 voortgezet. De Ko.mer heeft besloten, Donderdag 24 dezer in de afdeelingen te 11 uur te onderzoeken het wetsontwerp be treffende de toevoeging van den Hoek- van-I-Iollarid aan Rotterdam en het voorstel-Vliegen c.s. tot wijziging der Kieswet (tijd van openstelling der stembus). Vandaag volgt een nadere regeling van werkzaamheden, ter bepaling van hetgeen nog vóór het recès zal worden afgedaan. DE GEFAILLEERDE VOLKSBANK. Bij de verificatievergadering van crediteuren der gefailleerde Volks bank te Alkmaar was bijzonder groote belangstel ling. Namens enkele crediteuren word door Mr. Muller Ma&sis de bekende vordering van den kassier J. de Lange Czn., bedragende ruim 100.090, be twist. De voorloopige commissie 11.it de crediteuren werd tot eeue definitie ve benoemd, ondanks de protesten van Mi'. Bosman en Mr. Cohen Stua-rt. Door de verschillende betwiste vor deringen kon nn.tr niet worden vastge steld, In e groot liet tekort zal zijn. Het door de fail Liet verklaarde Volksbank aangeboden accoord werd door den rechter-commissaris terug gewezen. DE STAKING IN BELGIS. In verband n>et de staking in de Belgische havens liggen te Neuzen een 4-lai schepen in lossing. Meerdere schepen worden er ver wacht. De Terneuzènaars hebben dus van de staking voorloopig voordeel. POKKEN. De poklcerilijdéi'S te Tilburg, deecht- géno.oten De Laat en kinderen, zijn als hersteld uit het St. Rochusgesticht ontslagen. Nieuwe .gevallen hebben zich daar niet voorgedaan. Ook in Twen the komen geen nieu we gevallen voor. SOCIALISTENBOND. De lie-e renGL. van der Zwaag, te Gorredijk, en A. Havers, te Den Haag, do oprichters van den Socialistenbond deê.'en méde, dat, door afneming van het ledental, de Bond officieel opge heven is. K A MER V E R KI KZIN C. E N. Gisteravond vergaderden te Rotter dam de drievrijzinnige kiesvereeni- giiigen, onder leiding van den voor zitter .van het Vrijzinnig Vevklezlngs- co-miió, mr. G. G. van der Hoéven. In de openbare vergadering, die op een besloten bijeenkomst volgde, stel de de presidente voor bij acclamatie de aftredende vrijzinnige leden voor de districten T. II. Ill en V cor.didaat te stellen, hetgeen geschiedde. Voor district IV. hét" een'ge dat niet door een vrijzinnige wordt vertegen woordigd. werd bii acclnmnUe cnrvcli- daat. gesteld de heer Joost 'van Vollen- hoven, te 's-Gravenhage, die naar uit de aanbeveling bleek vau harte iict CouceuU'uUeprugraiu. onder schrijft. Nadat dit was geschied wees de voorzitter er. op, dat een 'groot aantal groepen gaarne voor dit district den heer A. Plate zou hebben eandidaat gesteld. Intusscken heeft de herhaaldelijk op den heer Plate ge oefende drang niet mogen haten. Om voor hem persoonlijke redenen had deze gemeend bij zijn weigering te moeten volhardc-n, iets wat inen be treuren kou, doch ten slotte eerbiedi gen moest. De lieer Plate, in de vergadering aanwezig, was hierop, na een warm woord van den heer Hubert van Beu- sekom, het voorwerp van een harte lijke ovatie. Mr. W. H, de Beaufort, eandklaat van dc vrijzinnige concen tralie iu de districten Amersfoort en Amsterdam -VI, heeft, naar liet Vad. meldt, ver klaard, dat hij bij eventueels verkie zing 111 beide districten vcor het eerst genoemde district zal bedanken. De antirevolutionaire kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje, le Mid delburg, heeft Dinsdagavond den heer J. 11. Blum, het aftredend lid, eandi- daat gesteld, zoo meldt de N. R. Ct. Door de centrale liberate kiesver- eeniging in het hoofdklesdistrict Kam pen is 'mét'groote meerderheid can- didaat gesteld dc heer J. C. de Gast te Somma!sdijk. Dc S, D. A. P. heeft thans 111 al le vijf de Kamerdisiricten in Zeeland car.didaten gesteld; Middelburg G. F. Lindeijör, te Vllssingen; Üostburg F u i SI e t n GOUDEN VISIOENEN: Uit het Eugelsck DAVID CHRISTIE MURRAY. 5) Weet je wel, man, wat je van daag gedaan hebt zeide Arm strong. Je hebt jo zelf kinderloos gemaakt. Ezechiül staarde hem aan, en doge- scheurde solid bleef rinkelen. Je bent éen gek, vervolgde do oude \v i likelier, jij, met je gold. Ouder ons gezegd, sprak Eze- chiel, niet een zekere verlegenheid, Job heeft zich op zijn achter pooien te gen mij gezet. Dat is de heele zaak. Haal hem terug, riep Arm strong, - terwijl het nog tijd is. Ik ken den jongen is hij eenmaal weg, dan is er niets moor aan te verande ren. Ezochiël voelde zijn hart een weinig L-kiemd, maar hij lachte verachte lijk. Hein terughalen Ja, mof, ©en zweep. Ik heb hem gezegd, dat hij nooit weer over miin dreunval moet komen, en eens gezegd blijft gezegd. Jiij trad naar de deur en zag naar buiten. De gescheurde schel deed haar laaiste gerjiivkeï hooren, en do ge daante van zijn zoon verdween aan de bocht van de straat. Het zag er zon derling stil op straat uit, en hoewel Ezechië.1 geen levendige verbeelding liad, zag hij op dit oogenbiik zijn huis ledig en werd het hein koud om het liai't. Dit maakte het, natuurlijk, slechts des te noodzakelijker, dat hij zich verharden moest, eu hij liep de straat op, norscher dan ooit. Ouder lie-t naar huis gaan schoot liet hern in de gedachten, dat hij en Job elkaar' don rug toegekeerd hadden en zich mét eiken stap verder van elkaar ver wijderden. Dat, maakte hot óok doste méér noodzakelijk, dat hij zich moest verharden. Hij had gezegevierd hij had Job de deur uitgejaagd, en bij had zijn woord gehouden maar hoe troostrijk dit denkbeeld op zichzelf ook was, gevoelde hij dat liij wel behoefte aan iets troostrijks had, want, dat zijn zegepraal toch eigenlijk ©eu slechte koop was. Daar hij niet gewoon was, niet. zich- zelven in strijd te zijn en doorgaans zijn geweten bewonderenswaardig in bedwang kon houden, vond hij zulk ©eu gemoedstoestand hoogst, erger lijk, en wist'hij aan .zijn natuurlijk ge voel, van misnoegdheid geen boteren uitweg te geven, dn.n door Job 'te ver wenseden. Dat deed hij dab ook bij herhaling, maar zonder verscheiden heid en niet recht van harte, zoodat het hem minder goed deed "dan hij ver wachtte. Job liep intusschen bedaard stad waarts, met Pincher achter zich. Iedereen was tegen hem, en hij had, ten minste, mogen verwachten, bij Armstrong hulp en vriendschap te- vinden. Hij had alles weggeworpen, eu Armstrong scheen dat alles een kleinigheid to achten. Goed, hij zou zien dat het geen kleinigheid was. Hij Job zou lijden, en dat zou hen, die hij achterliet, spijten. Hij was niet minder vatbaar voor overreding dan anderen dit dacht hij althans. I-Iet zou achter een physionomist niet kwa lijk te nemen zijn geweest,.dat hij van een. ander gevoelen was, als hij die vooruitstekende onderkaak en die stijf op elkander' gedrukt© lippen had ge zien. Maar zooals hij bij zictoz&lv&n zei do wie hem wilde dwingen, zou ondervinden, dat, dit niét gemakkelijk ging. Met barschheid behandeld te worden en, wat nog het ergste was, bedreigd te worden met zoo iels nie tigs als het verlies van geld 1 Alsof hij wat gaf orn al liet geld van de wereld als eene omkooping tegen liefde Welnu, ja, liefde en misschien eigenzinnigheid. 1-Iij kende zijne ge breken, en misschien was hij wel een weinig tot stijfhoofdigheid geneigd. Stijfhoofdigheid zou hem misschien te pas kunnen komen. De wereld was stijfhoofdig gedoog, en doorgaans moest Juen als oen hulhond vasthou den om te krijgen wat men henom' wilde. Van zulke gedachten vervuld, liep hij voort, en binnen een uur was hij aan de groote stad. De omstreken waren donker en onooglijk, en hier en daar stond een onregelmatige rij ver vallen huizen. VVio van Castte Bar- field kwam, beschouwde „de Turken- kóp" gewoonlijk als het eerste huls j;i de stad, en hield daar meestal siil. Jol) siapte er binnen 0111 een glas ale te drinken, en kwam te zitteu naast een jongen boor in een kiel 011 op klompen, die, met den ©enen. elle boog op het buffet leunende, een losse ,l en onverschillige houding trachtte aan te nemen, terwijl hij naar het ge zwets van een werf-sergeant luisterde. De jonge boer had een rood gezicht, van'bier en opgewondenheid, en de werf-sergeant een wachtmeester bii de dragonders liep langs het buffet heen en weer, zijn karwats, achter zijn schouders om, aan beide einden vasthoudende. Met 'zijn sporen, zijn rooden rok, zijn glimmende knoopen, en de handvol gekleurde linten, die fladderend van zijn pet afhingen, zag de sergeant er manhaftig uit', en zijn houding was ongedwongen en gebie dend. Zoo n flinke jongen als jij zcide de sergeant, de plompe gestalte van den jongen boer met een bewon- derenden blik in uogenschouw nemen de. Wel, over zes maanden k&in- mandeei; jo mij. Neem dienst, mijn jongen, en don hoop ik, dat jo 't nog ooi generaal brengt. Wil jo een borrel, sergeant? vroeg Job. Nu, mijnheer, dat sla ik niet af, antwoordde de man van 't zwaard. Een rumgrog, William, met een schijfje citroen er m. Vlug, William. liij nam een andere houding aan, en.gaf den jongen boer in liet. voorbij gaan een stootje in de ribben. Het leger is juist iets voor jon gens van jou slag. Toen ik ie Cork was ingekwartierd dat is op den dng af eon jaar geleden stond op Cat's Hill net zöo'n knappo jongen ais jij, of jo 't zelf was, -met een. Iersch meisje te praten, en juist teen ik voorbij kwam, zei ze: „Noen, Michiel, je lijkt me niet. Zóó'n man valt in mijn smaak. Ik heb mijn hart op een soldaat gèz&t." „Welnu", ze: hij „dat kan ik ook worden, zoo goed als ieder ander." „Wel zeker, kun je dat, mijn jongen", zei ik, „toon dat je een kerel bent, en neem dienst bij ons." Dade lijk nam hij den shilling aan, en wat denk je dat die jongen, nu is Toen ik hém de laatste maal zag, was hij de adjudant van. den kolonel Wat zee ie Onze Lachhoek DIAGNOSE. Ik heb 'smorgens zooveel last van hoofdpijn, dokter, misschien dat het ligt aan mijn bril. Zou je niet denken, dat ik sterker glazen noodig heb NeenIk geloof dat gij, om u 's morgens beter te gevoelen, slapper en minder glazen hebben moet 's avonds. BIJZONDER VOOR HEM GESCHIKT Mijnheer Dogman Ik zou wel eens willen weten wat soort van kraag voor mij 't meest geschikt zou zijn 1 Mevrouw: Zoo een van leer, met nikkel G. F. Lindeijer; Zieriksee J. Koomans te Bréda; Goes G. Middelburg te 's- Graveniiage; Hontenisse J. Ossewaar de te Ierseke. De centrale liberale kiesvereeni- ging Burgerplicht te Gouda stekte met aigemeene stemmen jhr. mr. W. Th. C. van Doom candidaat. POLITIEKE LEZING. De heer J. R. Snoeck Henkemans zal bij gelegenheid van zijn voor dracht, op 25 dezer te Amsterdam- over: „Rechtsche Coalitie of Link- sche Concentratie" gelegenhc-id geven tot debat. DE GEëTNDIGDE STRUD DER KI,EEDERMAKERS TE AM STERDAM. Omtrent de voorwaarden waarop de strijd in de kleedingnijverheid ge ëindigd is, deelden we reeds mede, dat voor don tijd van twee jaar een loonovereenkomst zou worden ge maakt. Met is de samenstelling van do loonovereenkomst geweest die de herhaalde conferenties tusschen pa troons en werklieden noodig maakte. Zij beslaat in bet geheel uit ongeveer 300 artikelen, waarin de loonbepalïn- gen gedetailleerd zijn. Als gevolg van deze overeenkomst zal, naar men ons van werkliedenz,ij- de mededeelde, aan -de 1200 in het vak betrokken kleedcrmakers, per jaar ongeveer f 1G0.0Q0 meer aan looa worden uitbetaald. BLOEDVERGIFTIGING. De behangerspatroon De Z. te Lei den, kreeg dezer dagen een puistje aan den neus, waarop hij echter geen acht sloeg. Wellicht heeft hij er aan gejeukt, want het geraakte open. La tei' werd zijn aangezicht rood en op gezet en had hij veel pijn. De dokter, die over het puistje werd inge licht, zag het voorloopig voor roos aan, doch bij nader onderzoek, bleek het bloedvergiftiging te zijn. De man werd in het Dieeonessehhuis opgeno men, doch is daar onder hevtge - pi.U n-en bezweken, zoo meldt de Tel. UIT DE STAATSCOURANT. Bii Koninklijk besluit is de titel van mr. H. J. Schwartz, thans commies bij het Departement, van Justitie, veran derd in dien van adj.-insp. van het Rijkstucht- en opvoedingswezen, met bepaling, dat hij den rang zal inne men van commies, en is benoemd tot adj.-comm. bij genoemd Departement, mr. W. A. Pannenborg, thans tijdelijk werkzaam.' Is met ingang van 1 Augustus be noemd tot hoofdcommies ter dir. der dir. be!., invoerr. en arc. te Utrecht, W. .T. Schanfsrna, ihaus id. te Arn hem. Ts benoemd tot ridder in dc orde van Oranje-Nassau, de kapelaan L. KI li ken, dir. der R.-K. Mil. Ver. te Leiden, DE WATERVOORZIENING VAN AMSTERDAM. De Tel. meldt nog: In aansluiting op het door ons ee-nl- ge dagen geleden meegedeelde, in za ke het advies van de meerderheid den' commissie van bijstand in het beheer der gemeentelijke waterleidingen, om trent de waterwinning voor Amster dam. kunnen we nog het volgende be richten: De meerderheid der commissie, be staande uit de heeren E Serrurier, wethouder. F. M. Wibaut, dr. C. de .Man en E. J. Abrahams, leden heeft B. en \V. geadviseerd den Raad voor te stellen,'over te gaan tot het irriga tiesysteem, d.i. aanvoer van water uit de rivier de Lek, nadat het dicht bij de winplaats vau kleideelen zal zijn ontdaan, naar onze duinen; het. daar over te doen uitstorten en zoodoende een natuurlijke iiltrsge te laten onder gaan. Op die wijze meent de commissoria le meerderheid, dat voor de toekomst de watervoorziening van Amsterdam voldoende is verzekerd. van zoo'u avanceinent, hè? De boer nam peinzend een teug uit zijn kan bier, en grijnsde ais in twee strijd met zicbzölven. Op uwe g'ezonuiieid, mijnheer, zei-de de sergeant. Job toeknikkende. Zeg eens, sprak Job, een hand op den schouder van den jongen boer leggende. ik geloof, dat ik je kon. kameraad. Jk geloof het niet, kameraad, zeido de boer. Ik geloof het wel, hernam Job. Je heet Wigmore, en je woont op de pachthoeve de „Pereboom". Zie je uu wel dat ik je ken Laat je niet aan wen-en, al is het ook om adjudant van een kolonel te worden, den sergeant een scherpen toiik toewerpende. E11 val dien .jongen nu niet langer lastig, sergeant, al is 't ook om drie halve kronen te verdienen. Ik wou me ook n'iet laten aan werven, zeide de jonge Wigmorc. Voor een boer ligt in aanwerving tegelijk iets vernederends en iets ver lokkelijks. Voordat Job binnenkwam, had hij er wel ooren naar, en de ser geant achtte zich reeds zeker van hem; maar nu dronk hij zijn kan bier leeg, en .schoffelde beschaamd heen, als een geredde" boerenkinkel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5