12 April een marsen bevolen van on geveer 30 kilometer. Toen de man schappen dit vernamen, meldden zich er 20 ziek van de 52 Ou geneeskundige dienst, hang voor de onaangenalunheden, nu al 't geen in den laatsten tijd in sentimenteele dag blad-artikelen o[ in de Kamer gejam merd werd over barbasrsch optreden tegen overlading of verwaarloo- zing van de miliciens, stuurde alle 20 patiënten n i.ar bed, hoewel men zeker wel overtuigd ral zijn geweest, dat de eenige ziekte, die deze weeke- lijke Oudejuffer-soldaten hadden, was vlegelachtige „gemakzucht". Zaterdag' waren ze allen weer zoo gezond ais visschen en mochten des middags met verlof naar huis tot Maandagochtend. - Uit vind ik een verkeerde regeling. Is daar niets aan te doen? Ik zou zeggen van wel. In de eer ste plaats zou ik n eenen. dat voor zul ke zieken het gebruik van spijzen hij- zonder gevaarlijk is. Er worde dus voor hen voorgeschreven, dat ze moe ten vasten, en in de tweede plaats worde aangenomen, dat deze ernstige zieken te zwak zijn om 's Zondags haar huis te gaan; men boude ze der halve dien dag ter observatie in' de kazerne. Ik ben overtuigd, dat deze middelen uitstekend zullen werken, vooral om die akelige ziekte te voorkomen. A E. Dudok van Heel. VÓÓR TARIEF WET. Door het vóör-tariefwet-comilé wordt een kleine brochure verspreid, getiteld ,,de middenstand en het nieuwe tarief", waarin betoogd wordt, dat ihet van groot belang is voor de neringdoenden, dat hier te lande komt een flink ontwikkelde industrie, Waarin de arbeiders een behoorlijk loon kunnen verdienen. Wij lezen daarin o.a.: „Ons vaderland wordt thans ie der weet het overstroomd door bui- teulandsche artikelen, die even goed in ons vaderland vervaardigd kun nen worden. Er is bij velen oen dwa ze voorkeur voor het vreemde eüquet. Meestal laten de buitenlandsche hui zen eerst eenige groote firma's het artikel invoeren. Daarna bereizen zij liet land zelf, of bewerken het met reclameboekjes. Vooral de meerver mogende families betrekken thans vele artikelen onmiddellijk uit het buitenland. Tegen het direct leveren aan particulieren beslaat bij tal van huilenlandsche huizen niet II)et min- sie bezwaar; vooral niet, wanneer een artikel reeds „ingevoerd" is. De buitenlandsche fabrikant bekommert zich dan om zijn •winkeliers-afnemers niet bijzonder meer. En die invoer betec-kent nog al iets! 'Kaar wij uit betrouwbare bron verne men, kan de detailwaarde van de goederen, die uit de groote waren huizen te Parijs, Brussel en Berlijn, zooals Louvre, Prïnlemps, Tietz en dergelijke, rechtstreeks aan Neder- landsche particulieren worden gele verd/wel minstens op twee millioen 's jaars wórden geraamd. De Holland- sclie arbeider heeft aan deze góede ren niets verdiend, maar evenmin de Nederlandsche 'winkelier. Hij werd bij den verkoop uitgeschakeld. Wie in Maastricht en andere dicht bij de Duitsche of Belgische grens ge legen plaatsen niet onbekend is, weet •voorts, dat vele particulieren hun inlcoopen gaan doen in Aken, Luik, etc. Een bewijs voor onze, reeds meer malen verdedigde stelling, dat de win kelprijs van vele n ij v eïtii ei cl sp rod u c- ten in de „protectionistische" landen -volstrekt niet honger is d.an in Ne derland. Maar hoe dit zij voor de Nederlandse!)e winkeliers béteékent het hier aangeduide feit slechts na deel. Immers het zijn schier uitslui tend de gegoeden, de meest koop- ikraclitigen, die zulke „uitstapjes" naar Aken, Luik, Brussel, etc. gere geld maken. I-let voorloopige Tarief-ontvrerp, .waartegen men zeer ten onrechte den ban del d rij venden middenstand, die .toch niet alleen uit agenten van bui tenlandsche firma's bestaat, te wa pen roept rekent eenigsziris met dergelijke feiten. Er is bij vele arti kelen een zoodanige larificering ge- "vulgd, dat zij zwaarder zullen belust worden, indien zij in betrekkelijk kleine hoeveelheid redhtstreeks dooi den consument uit het buitenland worden betrokken, dan in grootere hoeveelheid en anders verpakt door .den winkelier. Waaruit blijkt, dat de ontwerper ook ïn dit opzicht de belangen van den handeldrijvenden middenstand niet uit het oog heeft verloren." EEN VALSCHE 110ND. Vrijdagmiddag is het 4-jarig zoon tje A an M., op de hofstede van den lieer V. aan den Noordweg te Middel burg, naar de Mldd. Crt. meldt, den neus afgebeten door een aan de ket ting liggenden hond. Het ventje, aan honden gewoon, wil de den hond sir eel en, terwijl deze stond te eten, en werd door het anders goedige dier aangevallen. liet kind is in het gasthuis opgeno men. SCHILDERS TE BUSSUM. De aangekondigde staking onder do schildersgezellen te Bussum is Maan dag uitgebroken. Bij drie patroons ligt het werk stil. De gezellen willen door doze partieel© staking trachten de gevraagde loons- verhooging' van 22 op 25 cent te ver krijgen. HET CONFLICT IN DE BOUWVAK KEN TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van de reeds be kende voorstellen der „Alg. Patroons- vereoniging", in zake het collectieve contract in de bouwvakken, is reeds door de timmerlieden-organisaties vergaderd. Woensdagavond komen de besturen te zameii en wordt een beslissing ge nomen, welk antwoord deze organisa ties aan de A. P. V. zullen geven. Van de zijde der werklieden hoopt men op een vredelievende oplossing, daar een eventueel conflict van groo- ten invloed zal zijn op het geheele bouwbedrijf, waarbij ongeveer 13.000 man betrokken kunnen worden. BRANDEN. Te Heerenveen is Zondagavond door onbekende oorzaak de mooie boerderij van den heer M. Ruiter afgebrand. De boerderij werd bewoond door de we duwe Velde. Het groote beslag vee kon bijtijds buiten gebracht worden; een zeug met biggen kwam in de vlammen om. Het voorstaande, hoerenhuis werd bewoond door de weduwe W. L. de Boer. Van haar inboedel kon het meeste gered worden. Huis en inboe del van de weduwe Velde waren ver zekerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ontwaakte de heer C. P. Verstee- ven, wonende Eendragtsweg 26 te Rot terdam, die op de bel-éta,ge sliep, door een sterke rooklucht, welke kwam uit liet sousterrain, waar mevrouw en de dienstbode hunne vertrekken hadden, zoo meldt de Tel. Onheil vreèzende liep de heer V. de straat op om hulp. Al spoedig ver schenen een drietal bootwerkers, een inspecteur van poaue, een hooid- agent en wakers van den nachtvei ligheidsdienst. De drie bootwerkers "die het eerst bij de hand waren, trachtten op handen en voeten het sousteirain binnen te gaan. De dienstbode was reeds ont waakt en kon de vlucht nemen naar hoven, doch mevrouw bleek door den rock bewusteloos. De bootwerkers slaagden er in het ledikant te berei ken en trokken mevrouw uit het lied, dat in brand bleek te staan. Nadat zij haar naar zich toe hadden gehaald, werd zij bewusteloos naar de bei-éta ge gebracht, en bleek het, dat zij bij den val uit het bed tevens een hoofd wond liekomen had. Al spoedig nam ook daar de rook in die mate toe, dat het ook daar onhoudbaar bleek. Over een glazen waranda moesten allen met. de bewustelooze dame de viucht naar den tuin nemen. Wei braken daarbij de ruiten, maar toch wist mee. den tuin te bereiken. Twee doktoren slaagden er daar in mevr. V. bij te i brengen. De irimiddeis verschenen brandweer had den brand spoedig ge- biuscht, welke ontstaan was doordat een blaker in aanraking was gekomen met de bedgordijnen. ONTSNAPT. In de infanterie-kazerne te Breda is Zondag een soldaat ontsnapt uit de provoost. Toen een sergeant van de wacht, de provoost opende, gaf de ge vangene hern een klap de soldaat wist daarna buiten te komen. Hij werd achtervolgd, doch wist huiten de stad te komen en is dwars door de landerijen verdwenen. Patrouilles zijn hem nagezonden, maar. konden dou vluchteling niet ontdekken. Vermoe delijk is hij over de Belgische grexi- ON GELUKKEN. De „N, R. Ct, meldt liet lijk van de vermiste 15-jarige dochter van den conducteur B.. te Stadskanaal, is in een wijk gevonden. Te Veulo is door een ongelukkig toeval J. S., dekkneeht op de stoom boot „Elize", van de firma Berger, Za terdagavond van boord gevallen en verdronken. De man w:as woonachtig te Cuyck, gehuwd en vader van 5 kinderen. VERDRONKEN. Men meldt ons uit Giethoorn: Terwijl allen Zondagavond reeds naar bed waren, heeft de ongeveer 20-jarige dochter van den landbouwer TI. J. Bos, aan het No or deinde alhier, naar het schijnt, nog een kan water uit de voor het huis loopende gracht willen halen. Zonder dat een der huisgenooten er iets van merkte is zij hierbij te water gevallen en on) liet leven gekomen. Bij het ontwaken werd zij Maandagmor gen vermist. Na eenig zoeken, vond haar lijk on middellijk voor de woning. UIT DE STAATSCOURANT. Bij. konüiikl, besluit "is benoemd tot redli'ter in de arr.-rechtbank te 's- Gravenhage, mr, C. J. 3. de J-onehee- re, thans idem te. Assen. Is benoemd tol notaris te Nieuwen- hagen, A. L. Th. M. Vogels, cand.- notaris te Cuyk, en met ingang van 15 Mei te Nijmegen, C. J. van Does burg]), thans idem te Zaltbommel; tot idein te Zaltbommel, J. W. Kalsho- ven, thans id. te Nijmegen. Is mr. B. de Gaay Fortman be noemd tot lid van den Kon. Raad der kolonie Curagao. Is A. W. F. Waarden-burg, kweeke- li.ng der Ned. Zendingsver. te Rotter dam, benoemd tot hulppred. bij de inl. Chrislengc-m. in Ned.-Indië. Is voor het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Aug. 1914, benoemd tot leoraar R. H. B. S. te Warffom, A. TL Amelung, tijd. leoraar aan die school. Bij res, van den Min. van Koloniën zijn ter beschikking gesteld van den G.-G. van Nederl.-Indië om te wor den gepl. in recht. betr. mr. E. Wil mink en Mr. O. I-feen; J. Bodaan, ten einde te worden benoemd tot instru mentmaker 2de kl. bij den post-, te legraaf- en telephoondienst en A. C. van der Graai', om te worden be noemd tot adsp.-ing. bij de S.S. DE ZIEKTEGEVALLEN TE ZAANDAM. Nader wordt gemeld Het geneeskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat de patiënten aan boord van „Netherbyhall" in de Zaan- damsche haven niet lijden aan een ziekte, die bij de Nederlandse!)© wet als besmettelijk wordt erkend. De ziekte wordt niet als gevaarlijk be schouwd. De patiënten, zes in getal, werden overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amster dam. JACHTWET. Aan de Nederiaudsche Jager wordt meegedeeld, dat nog vóór de verkie zingen minister Talma een gewijzigd ontwerp-Jachtwet zal indienen. MOORD TELBAARN. Men seint ons uit Utrecht: Dc arrondissementsrechtbank te Utrecht deed uitspraak in de zaak te gen den 20-jarigen vrachtrijder G S., de gebroeders A. en G. v. d. B., van be roep koopman en tuinknecht, allen wonende te Soest, terzake dat zij op den avond van den 25sten December te Baarn in een twist met den slager Cosynze, dezen eenige messteken in den hals toebrachten, met liet, gevoig, dat hij eenige minuten later overleed.' Eik der beklaagden werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief; cisch was 2 jaar, LANDELIJKE FEDERATIE VAN BOUWVAKARBEIDERS. Eerste dag. De Landelijke Federatie van bouw vakarbeiders hield te Amsterdam haar oJgemeene vergadering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter o. a. mede, dat sinds 1009 het ledental van 3306 tot 4500 gestegen was. Nde bespreking der jaarverslagen komen in behandeling de voorstellen betreffende steun hij staking, aller eerst een voorstel van de bouwvakver-, eeniging te Haarlem, luidende „De Federatie neme, "wanneer er een sta king plaats heeft van een haver afdee- lingen, de steunregeling mede ter hand." Na bestrijding wordt dit voorstel met 28 togen 16 en 16 blanco verwor pen, Na veel discussie werdén ook an dere voorstellen over dit onderwerp verworpen. Een voorstel van de Sleenhouwers- vcreenigïng te Amsterdam luidt „Wanneer or een staking uitbreekt in een van de afdeelingen der Federatie stort© elk lid een uur loon." In stemming gebracht, wordt het voorstel met 45 tegen 5 stemmen ver worpen: Oj) voorstel van Deventer wordt ech ter de wenschelijkheid van een uur loon storting bij acclamatie aangeno- („Het Volk"). DE VACATURE IN DEN JIOOGEN RAAD. De ITaagsche Tïjd-redacteur meldt: Naar ik verneem zal, bij de eerst daags te verwachten vervulling van de vacature in den Hoogen Raad, als candidaat der rechterzijde in de Twee de Kamer worden aangewezen de heer mr. TI. M. A. Savelberg, rechter in de arrondissementsrechtbank te Maas tricht. Deze hoogst bekwame room- sclie jurist zal zeker een waardig can didaat zijn voor deze R.-K. vacature. En dat het een R.-K. vacature is, dat kan toch wel niemand, die den gang der zaken uit de laatste jaren ként, ontkennen. En drie Katholieken in een college, dat met president- en vice-president, veertien leden telt, blijft toch waarlijk ook nog een on evenredige vertegenwoordiging. Stadsnieuws CRESCENDO. De muziekvere©nigmg „Crescendo", gaf onder leiding van den lieer W. TI. Hofmeester, Zaterdagavond een uit voering in de Concertzaal der Soc. Vereeniging. Het is over het .algemeen niet. aan bevelenswaardig, een harmonie-con cert in een .zaal als de Veresniging met haar geweldige accoustiek te ge ven, en beter ware hef ook als de mu- ziekvereendgin-gen hun leden concer ten des zomers konden geven, doch dat schijnt niet goed mogelijk. Ze waren ons dan ook Zaterdag avond wel een beetje machtig, di© forto's van het zoo sterk bezette Cres cendo, doch met veel genoegen heb ben wij den snellen vooruitgang van dit gezelschap opgemerkt. Do meeste leden van Crescendo zijn werklieden der H. ÏJ. S. M. en het is bekend dat er hij lien een hechte band van vriendschap bestaat die ook aan Crescendo ten goedé schijnt te komen. De vereeniging zal dan ook in de toekomst wel wat praesteeren. Over de uitvoering kunnen wij, be houdens enkele kleine aanmerkingen, wederom met lof spieken. Het ry Klini sche is geheel af, de passages'worden duidelijk uitgevoerd en het samenspel is zeer goed. De bassen blazen be schaafd en zeker. Twee goede krach- ton merkten wij op in dén eersten Trombonist en den eersten Pistonïst. Laatstgenoemde veerde een polka voor piston uit. Wel is 2ijn geluid niet mooi te noemen, doch tongslag en hoogte zijn zeer verdienstelijk. Hij oogstte zuLk een groot succes, dat de heer Hofmeester dit nummer nog eens liet herhalen. Zelfs werd den executant een krans aangeboden. Enfin, van polka's smult het publiek. Crescendo moet een andere picolo aanschaffen. De blazer zelf scnjjni, ons wel berekend voor zijn taak, doelij zijn instrument is valscu en hederli, veelal de stemming van die passages die hij met de clarinet bijvoorbeeld1 uit te voeren heeft. Overigens is onze opinie omtrent Crescendo gunstig te noemen, wij voorspellen haar hij het concours op 4 Mei a.s. te Warmond veel succes. Het Duo-Elferink mag zeer goed ge noemd worden. Het is tot achter in de zaal uitstekend te verstaan en weet niet aardige voordrachten het publiek aangenaam bezig te houden. K. VERLOF DRANKWET. Door H. van Lunenburg is aan B. en W. gevraagd om verlof, (ingevol ge art. 3i dier wet), tot hot verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter! plaatse van verkoop in het perceel aan 1 de Koningstraat no. 6. Uitvoering. De tooneelvereeniging E. S. M. geeft dezer dagen een uitvoering. Opge voerd wordt „Broeders vrijmetse laars". De muziekvereeniging E. S. M. werkt mede. NIETS ONRUSTBARENDS. Wij knippen uit het Bloemend. Weekblad bet volgende berichtje: „In Haarlem is weer diphtheric uit gebroken. Men Dl ij ve op zij ne hoede." Men zou wel denken, dat er üeel- wat aan de hand is. Ten onrechte, want de toestand is geheel normaalin een stad als Haar lem komen natuurlijk iiciit enkele ge vallen van diphtheric voor. Meer is er ook nu niet. J ub il e um. Woensdag a.s, is liet 25 jaar geleden dat de heer TI. -W. Gerrneraacl hij dc aannemersfirma B,rakel. in dienst trad: Op den SOsten April a.s. hei-denkt de heer ,T. Möringer, rijtuigschilder, den dag waarop hij vóór 25 jaar* op de Central© Werkplaats H. IJ .S. M. als zoodanig in dienst trad. NED.-INDISCIIE KOLONIÖN. Voor den Clir. Nat. Werkmansbond houdt Jlu\ Dr. C. G. S. Sandberg de zer dagen een volkslezing met licht beelden over onze Ned. Indische kolo niën, DE ROTTERDAMMERS. Men meldt ons Door ongesteldheid van mejuffrouw Else Maulis kan de voorstelling- van „Don Quichot" niet •doorgaan, in plaats daarvan wordt gespeeld liet successtuk van dit seizoen „In Rok" (der Gutsitzende Frack), van Gabriel Drégeiy. De lieer Cor. v. d. LugtMelsert ver vult weer de hoofdrol, van Anton Melser, den kleedermakersgezel, die tot minister opklom. FEESTJE. Zondagavond vierde de afd. Haar lem van den Ned. Christen Geheel- onthoudersbond feest, ter eere van den ondertrouw van haar vice-voor- zitter, den lieer II. Visser, die dezer dagen in het huwelijk treedt met mej. M. v. d. Daele. Aan Ih-et -bruidspaar werden vele blijken van belangstelling vooral een schat van bloemen aangebo den. Baldadig. Eenige huzaren, die wel wat te veel aan Bacchus geofferd hadden, sloegen Zaterdagavond te ongeveer half 12 den reeds bejaarden T. tegen den grond. De man bekwam eenige bloe dige verwondingen aan mond en wang. In gezelschap van twee getui gen begaf T. zich naar de kazerne, om den commandant van de wacht met ©en en ander in kennis te stellen. VIJF EN TWINTIG JAAR WETEN SCHAPPELIJK ONDERZOEK. De April-aflevering van liet maand blad Mededeelingen over Visscherij" verscheen ditmaal in feestkleed ij ter eere van liet zilveren jubileum van dr. P. P. C. Hoek, wiens portret doze af levering versiert. Dr. H. C. Redeke wijdt een zeer waai'dcer-end artikel aan den jubila ris, die thans te Haarlem gestation- neerd is als wetenschappelijk adviseur in Visscherij,-zaken. „N i e u w L-e v e n". Zaterdagavond gaf de Tooneelver eeniging „Nieuw Loven", onderafdee- ling''van de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken, een uitvoering in den Schouwburg aan den Jansweg. die goed bezet was met belangstellen den. Medewerking verleenden mej Flin ke, van Wormen veer, die een causerie hield, en mej. N. N., alt-zangeres, do hoer C. IT. Haze voet, bariton en de heer N. N. begeleiding. Allereerst was het woord aan mej. H. Funke, welke sprak over het on derwerp: „Van een vreugde die niet vergaat". Na egriige uitspraken van geleerden over het gebruik van alcoholhoudende dranken, o.a. van Prof. Stokvis, te lieblien meegedeeld, vergeleek- zij de geheel-ontbojidsters en geheel-onthou ders met hen, die een wandeling heb ben gedaan in de vroege morgenuren de zon zagen opkomen en de frissche lucht hebben ingeademd, en dan thuis komend, de nog slapeuden wakker roepen, en hen wijzen op het heerlijke van den morgenstond. Zoo is het met de geheel-onthouding ook, zij verkondigt ook een nieuw le ven." Spreekster illustreert dit door eenige feiten en wijst op de vele el lende, die het drankgebruik na zich sleept, zooals te Liverpool, waar een jonkman werd opgehaald uit de ri vier, een briefje op z'n kleeren, waar op stond dat navraag niet behoefde te worden gedaan: hij was een slacht offer der drink gewoonte, en op dit simpele berichtje waren meer dan 200 ouders komen ir.fcmieeren, of het mo gelijk ook hun kind was. Spreekster werd met onverdeelde aandacht aangehoord en een dank baar applaus was haar deel. De Tooneelver. voerde daarna op het een-bedrijvig" blij spel Jetje van Lahiche en Michel, „Ik inviteer mijn kolonel", waarom hartelijk werd gelachen. Het stukje werd zeer goed gespeeld en de rollen vau de hoofdpersonen van Mijnheer en Mevrouw, alsmede die van den huisknecht, werden zeer goed uitgeheeld. Mej. N. N. en de lieer Hazevoet, de den zich daarna hooren in een twee tal liederen, o.a. „Mailied" van Schu mann, weike zeer goed werden gezon gen en een luid aplaus verwierven. Door mej. N. N. werden daarna ©enige solo's gezongen, en ook nog door den heer Hazevoet; liet viel evenwel te betreuren dat er onder de 6 liederen, maar één Roiiandseh was. De alt-zangeres evenals de bariton, waren zeer goed, alleen zal de bariton liet gezicht rustiger moeten houden. Na de pauze werden een tweetal Tableaux opgevoerd, die prachtig wer den uitgebeeld. Het eerste stelde voor „Muziek en Dans" en het tw:eede „Ons Doel", bij welk laatste door de zang- vereenlging „de Korenbloem" achter liet tooneel werd gezongen „Onze Zang". Tot slot voerde de Tooneelver. nog op het een-bedrijvig kluchtspel: „Op de derde Verdieping" van W. Mejo, dat de aanwezigen soms deed schate-1 ren van het lachen. Ook hier deden de medespelenden eens liijzonder zien,1 wat door de vereeniging kan worden' gepresteerd. Vooral de heeren ITa.an en Belman, evenals de dames die de rollen ver vulden van Caroline en Tïene, (de dienstbode) werden bijzonder goed uitgebeeld. Een bal hield de aanwezigen nog langen tijd gezellig lhieen; „Nieuw Le ven" mag met genoegen terug zien op deze uitvoering. G e v. voorwerpen: Terug te bekomen bijA. v. Arden- ne, Papen toren vost "10, een bril in étui. J. Nieukemper, Oostorstraat 47, een ceintuur met gesp. J. v. 'd. Walie, Mr. Joosleulaaii 18, een me daillon. H. Boeree, Gasthuisstraat 32, een badliandschoen. J. K, L, Wagner, Amsterdamstraat 3r., een damestaschje met inhoud. J. Vonkcn- berg, Adriaan Loosjesslraat 34, een duimstok. G. A. v. Groningen, L. Hofstraat 19, een portemonnuie met /"2.85. R. Kemp, Teylerstraat 23, een kerkboekje. H. Corsolius, Amster damstraat 3 r., een porlemonnaie met inhoud. li. Wielart, Lange Raam straat 20, een hond. A. Auerbach, 2e Zuid Polderstraat 60, een zakmes. P. C. v. d. Goes, v. d. Hulststraat 7, een ceintuur. L. Lemmers, de Clercgstraat 119, een heerenvinger- ring. M. Erdtsieck, Brouwersstraat 6i\, een handtaschjc met inhoud. TI, Ploeg, R o z e il p ri ti s t r a a t 3, een kin derrokje. Ti. Morisou, v. Zompelslr. 5 rood, een reticule met inhoud. Rubriek voor Vragen Geubonneorden hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aau vrageu, die niet volledig naam en ■woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG.*— Mijn dochter is per week g&huurd en is door de zware werk zaamheden ziek gewerden. Nu moet zij nog een week loon ontvangen. Wat kan ik nu krijgen als schadevergoe ding op bewijs van den dokter? Wan neer rnen het niet wil geven, kan ik dan tot vervolging overgaan Mevr. had haa'r tot half Juni gehuuixL ANTWOOIID. Indien zij tot .half Juni gehuurd is, heeft zij tot dien tijd recht op haar loon. Bij nict-bctaling kunt gij van den kantonrechter een vonnis krijgen. Wend u met een lie- wijs van onvermogen tot het Bureau van Consultatie. VRAAG. Ik heb een dienstbode zij heeft zich met Februari voor een jaar verhuurd, maar om verschillende redenen kan ik haar niet houden. Nu heb ik haar met de' zes weken den dienst opgezegd, en zij kreeg per maand haar loon. Kan ik daarmee moeilijkheden krijgen? ANTWOORD. Als gij voor een jaar hebt ingehuurd, leunt gij niet tus- sclientijds den dienst beëindigen, ten zij met goedvinden der dienstbode, of krachtens een dringende reden. Uit de Omstreken SANTPOORT. Santpoort's Zangkoor „Vox Ilurna- Da," directeur de heer J. G. Eisner, gaf Zondagavond in het hotel .,Vree- btivg" van der: heer M. L. van Halst, te Bloemendaal een Vocaal- en Instru- mentaai-concert met welwillende me dewerking van de heeren Cor. Brand wijk (Viool en Fluit),Sa.m Vlessing (Piano-hegeleiding) e'ii het dubbel Mannenkwartot .,Hnrmonie". Nadat de voorzitter het auditorium welkom geheeten had, werd door hel koor met Sneeuwklokjes, eene compo sitie van den directeur, het concert l1©- gonnen. In dit lied deden zich duide lijk de goede muzikale eigenschappen van leider en koor kennen; ook de an dere vijf liederen werden op uitste kende wijze vertolkt, vooral de zeer muzikale, losse voordracht, het goede ensemble en de beschaafde uitspraak vielen zeer te prijzen. De heer Cor. Brandwijk vergastte oii3 op zeer verdienstelijke wijze op eenige viool- en fluit-soio's. De heer Sam. Vlessing begeleide deze soli op eclit artistieke wijze. Het dubbellcwartet „Harmonie", gaf op lofwaardige wijze een goeden sa menzang, gepaaid met mooie nuan- oeering en voordracht te genieten. Heit zeer talrijk© publiek gaf dan ook teikens door daverend applaus zijn in genomenheid met liet ten ge hoor© gebracht© te kennen en in de pas vergrocte zaal kwam alles zeer goed tot zijn recht. „Vox Humana" heeft met dit con cert haar streven naar beter volkomen bewezen. Het lml, dat den uitermaten gezel li- gen avond besloot, was zeer geani meerd. HEEMSTEDE. HET TUBERCULOSE-BLOEMPJE. Ook in deze gemeente heeft de ver koop van bovengenoemd bloempje veel succes gehad, 1-let comité, dat hier de «aken regelde, had zitting ge nomen in het Raadhuis en vandaar u.it werden de jongedames naar de verschillende wijken gestuurd, om baar kunst-Flora aan den man te brengen. Wij schrijven met opzet „aan den man", want'ook in deze ge meente trok hetzelfde feit als in Haarlem de aandacht, namelijk dat de energieke verkoopsters het groot ste afzetgebied vonden oncter Ihet ..sterke geslacht." Inlasschen, de jongedames kweten zich mei lofwaardigeu ijver van haar taak. O.a. had er één den wel wat ge vaarlijken durf, om plotseling voor een in volle vaart aankomende au tomobiel te gaan staan, zbodat de chauffeur wel genoodzaakt was, met kracht te remmen. De eigenaar van de auto, eerst wel een weinig ont stemd door de onvoorzichtigheid van het meisje, gaf haar evenwel toch voor haar moed drie gulden voor een bloempje. Succes had zij dus, maar liaar voorbeeld verdient toch geen navol ging I DE GLIP. De dertienjarige Jan B., die cou ranten rondbrengt, hoorde Zaterdag bij Ihet verlaten van hel erf van den heer Hoeker de stoomtram niet aan komen. 't Achterwiel van zijn fiets werd door de machine gegrepen, en B. werd een 20-tal nieters meegesleurd. Gelukkig werd door krachtig rem men verder onheil voorkomen. Hij kwam met den schrik vrij; de fiets was échter geheel vernield. BENNEB ROEK. Een aantal genoodigden. zijn ver zocht om zitting te willen nemen in eene commissie, die plannen zal be ramen,, om ook alhier de onafhanke lijkheidsfeesten te vieren. Maandag zal daartoe eene verga dering worden gehouden. HAARLEMMERMEER. Markttrcincn. Daar Hemelvaartsdag op een dag valt, dat er Beursdag te Iloofddoi-p wordt gehouden, zal de Beursdag een dag vroeger worden gehouden, zoodat deze gesteld is op Woensdag 30 April. Door de spoorwegmaatschappij zijn de markttreinen. die anders van Hoofddorp naar Leiden, .Haarlem en Aalsmeer vertrekken op Beursdag, ook verzet op Woensdag 30 April, Vrouwenkiesrecht. In een gehouden vergadering van de afd. -Haarlemmermeer van den Bond voor Vrouwenkiesrecht zijn tot bestuursleden herkozen: Mevr. TI. A. van RielSmcenge, en Mej. C. Fol- ïriei'i heiden aftredend. Daarna werd een voordracht gehou den door Mej. Dr. M, J. Baale, "ie Ara sterdam over het onderwerp: „.Histo rische beschouwingen over het femi nisme", welke lezing met groote be langstelling werd gevolgd. Benoemd. Aan de Clir. school Oostzijde is tot onderwijzer benoemd C. J. Janssen, te Zeist. SLOTEN. Aanhouding. Wegens diefstal van looden afvoer pijpen aan de R.-K. kerk aan den Ad miraal De Ruyterweg zijn door de po litie eenige jongens van 1416-jarigen leeftijd aangehouden. IJMUIDEN. O p g e b r a c h t. Reuter seint uit Cuxbaven aan 't Hbld. De Nederlandsche visschcrsboot (trawler) „Den Beer Poortugael", uit I.Jmuiden, die bij Norderney visebte, is door de torpedoboot S. 62 opge bracht en. naar Cuxhaven gevoerd. Concordia. Zaterdagavond heeft de Harmonie- vereeniging „Concordia", waaraan sinds eenigen tijd is verbonden de symphonievereeniging „Kunstkring", beide onder directie van den heer S. Vlessing, een uitnemend geslaagde uitvoering gegeven in de Concertzaal Cycloop. Was het nog voor luttele jaren gele dien een inspanning, ja, een opoffe ring, om een geheel programma van Concordia 'aan te hoorei), thans is dit werkelijk een groot genoeg on ge worden en voldeed de harmonie,die het eerste gedeelte van 't programma voor haar rekening had, heter dan de symphonic, di© de tweede helft in be slag had genomen. "V\?elwillende medewerking hij dit concert werd verleend door Dr. A. v. d. Hout, alhier, die zich in -een viertal viool-solonummers wederom deed kennen als een dilettant van zeer be nijdenswaardige capaciteiten. De uitvoeringen dezer muzïekveree- fiiging worden een genot om bij te wonen, waarvan een groot deel van het IJmuideT publiek de juiste waarde nog slecht weet te waardeeren. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in het hedendaagsch Romeinsch-ITol- landscih recht op stellingen de heer J. F. W. Grosskopf, geboren te Bloem fontein (Oranje-Vrijstaat). Dr. P. J. WYMINGA. Zaterdagmiddag is na kortstondige ziekte overleden dr. P. J. Wyminga, predikant bij de Geref. Kerk te Am sterdam. Op velerlei gebied was hij werk zaam. De Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs verliest in dr. Wymïniga haar voorzitter. SCHOOLDAG IN NOORD-HOLLAND. Op den te Alkmaar op 28 Mei a.s. te houden schooldag, zullen optreden: Prof. Diepenhorst, met: De vrije school in de Grondwetds. Vunderink van Haarlem: Eenheid van het kind; ds. Te Winkel, van Arnhem, zal een Unierede uitspreken, zoo meldt de „Ned.". Rechtszaken DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. De ÏÏooge Raad deed, zooals we reeds in het kort meldden, Maandag hij vervroeging uitspraak iu de zaak van jltiT. mr. C. A. Elias, burgemees ter van Zaandam, door het Gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf ter zake van liet doen opmaken van een valschen reis- pas, door in de opgaven voor een reispas ten behoeve va.n zijn zoon, jhr. J. M. Elias, den leeftijd te do-en vermelden als 21 jaar in plaats van 17. Geconcludeerd was in. deze zaak tot ontslag van rechtsvervolging aan gezien art. 231 Strafwetboek dit feit niet strafbaar stelt, doch alleen het doen afgeven van een reispas op een •valschen naam of voornaam of een valsche hoedanigheid, waaronder de opgave van een valschen leeftijd niet valt. De Hooge Rand achtte de voorge dragen cassnliemiddelen, den vorm

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6