lUEifS fiilLi DERDE BLAD Zaterdag 26 April 1913 Maildienst naar Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. fceeft deze week plaats als volgt: Over Marseille. Dinsdag 29 April. (Laatslo buslichting 6 uur 15 min. 'e avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt inet 'deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voer Aljeh en Onderhoorigiieden, Sumatra's Oost kust, Palemhang, Riouw, Bangka, Biiliton en Borneo. Over Napels, Woensdag 30 April. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 2 Mei. (Laatste buslichting 12 u. 30 m na middag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At- Jeh en Onderiioorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag 3 Mei, (Laatste buslicMing 0 uur 40 min. 's morgens). Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N -O.-Indië. Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 3Mei. (Laatste buslichting 2 35 's mor gens). Het port van met deze gelegenheid verzonden blieven bedraagt 5 cent per 20 gra.ni, dat der briefkaarten 2 1/2- cent per stuk, en dat van druk werk éón cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 m. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's Oostkust, enz. wordt met deze gelegenheid niet ver zonden). Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichting aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlsiraat. Tan ile Residentie en liaar bewoners. ccni. Alles wat in Den Haag schietveree- niging is heeft Maandag 't hart vast gehouden; de banen werden bedreigd met ondergang. Niet geheel ten on- reohle. Ze zijn gelegen bij den Waals dorper weg, die lange jaren voor veel menschen als het einde van de we reld gold en waar het er dus niet al te veel toe deed of zoo nu en dan eens een kogel verdwaalde. Sinds is daar verandering in geko men. Do elcctrischc spoor naar Sche- veningen die den weg sneed, het in op komst zijnd villapark aan den Pomp- stationsweg deed steeds meer wan delaars naar de omgeving van Waals dorp komen en het werd er zoo zoet jes aan gevaarlijk. De banen toch zijn niet zoo aangelegd dat het ver dwalen van een kogc-1 tot de zeld zaamheden behoort en het aanslaan komt meer dan een enkel maal voor. Vooral Zondagsmorgens als er hei drukst geschoten wordt en ook het .aantal wandelaars hel grootst is, ont stond zoo zoetjes aan 'n aardige kans om getroffen te worden. Wel duidden rood? vlaggen aan dat er gevaar was en stond op borden te lezen: Verbo den toegang, art. 461 W.S., maar. om het woord te gebruiken dat de heer Nijpels in den raad sprak, maar als goede Hollanders stoorden de men schen zich daar niet aan. ITe' plan ontstond zoo om de banen ie sluiten, maar waar moesten de schutters dan heen? B. en W. meen den naar de hanen van de militairen, op Waalsdorp gelegen, de raadsleden die verstand van schieten hadden van schieten met kruid en lood dan altijd, want met zekere vankenssuh- j slant ie wordt door 40 van de 45 lus- tig rondgepoft deelden deze opinie i niet. De banen daar lagen te ver en j te ongunstig. Het slot was, dat met 1 Januari 1914 de hanen langs den weg gesloten zul len worden en de schiotverec-nigingen dienen dus naai' wat anders te zoe ken. Op do meeste bereidwilligheid von B- en W. kunnen ze bij voorbaat aanspraak maken. De stcmbureaux zullen voortaan an ders worden samengesteld. Zooals de Kieswet eigenlijk bedoelt, zal de raad den voorzitter zooveel mogelijk uit zijn midden gaan benoemen. Het werd wel tijd, want op het gebied van stem bureau-historie Joopen hier steeds de meest ongelooflijke verhalen en staal tjes van zonderlinge vergissingen, be gaan tijdens of na de stemming, zijn legio. Zoo heb ik in meer dan één bureau tellers aangetroffen, die niet wisten wat een „turf" was en alle streepjes achter elkander zetten. Do handigheid van voorzitters grenst soms aan het ongelooflijke. Ik heb eens in een druk bureau gezien, dat de voorzitter het ldaar speelde, in 10 minuten 3 kaarten te behandelen, waarbij niets bijzonders te vertellen was. 1 Een bureau, don naam van de straat waar tiet ligt verzwijg ik uit medelijden, heeft een groote reputatie in hef, maken van vergissingen. Zijn er meer dan 4 candidate», dan loopt het zaakje er nooit vóór 10 uur af. En dit prutsen viel te meer op, waar het hoofdbureau steeds onder leiding van den burgemeester of van een van de wethouders oen bureau, dat tot de j drukste gerekend kan worden bij- i na zonder uitzondering orn half-7 ge- reed was. Maar daar werd dan ook gewerkt. Enfin, do ellende is nu geiden. De raadsleden zullen nnooten presidee- ren,. de leden werden voor een jaar aangesteld en krijgen een bezoldiging van 50 ets. per uur wat ongeveer neerkomt op een f5.— per verkie zingsdag. De kosten van versterken van den inwendige» nienseh blijven voor rekening van do gemeente. Eenigen tijd geleden is het verslag rveifsclienen van -do Inkomstenbelas ting over 1011 en daaruit blijkt dat Den Haag een benijdenswaardig rijke stad is. Het belastbaar inkomen be droeg niet minder dan 98.000 000 vil den, wat Der aanges'agene een inko men brengt, van f 2200. of per inwoner van een kleine f 500. Opvallend is dat uit de gemeentebelasting zooveel meer gehaald wordt dan door het Rijk uit liet Bedrijf en het Vermogen. De gemeente had 12000 aanslagen meer en daaronder niet alleen kleine bedragen. Daar het Rijk inzage krijgt van de gemeentelijke kohieren zullen dus heel wat menschen, die zich buiten de be drijfsbelasting hadden weten te hou den, plotseling oen aanslag ontvan gen. Het verschil ten gunste- van de ge meente moet gezocht worden in de veel betere controle. Met een zekere speurhondachtige handigheid hebben de ambtenaren- uit aile hoekjes en gaatjes belastingschuldigen weten op té jagen. SINTRAM. Binnenland TWEEDE KAMER, Dat de Tweede Kamer gisteren de Ziekteverzekering zou aannemen, Btond vast. Twijfel dienaangaande was uitge sloten. Ook een stemmenverhouding van 58 tegen 22 waarmede de aannc ming geschiedde, was geen verras- Wel verrassend daarentegen was de verklaring van Mr. Troelstra, afge legd voor en namens de sociaal-de mocraten en hun stem vóór deze Ziektewet, die tijdens do behandeling door niemand feller is bestookt dan door den heer Duys. De inot'veerkig van den heer Troel stra kwam hierop neer dat tijdens de behandeling van do wet vole verbete ringen daarin zijn aangebracht; dat o-a. hei ziekengeld js opgevoerd t"t 70 van hol loon en dat net bedrijfs risico is gelegd op <le. schouders van de werkgevers. Wel bleef z. i. het out breken van geneeskundige hulp ecu ernstige fout, maar deze leemte kon eventueel worden aangevuld en waar onder de huidige politieke omstandig heden geen betere Ziektewet te ver wachten was, hadden de socialisten besloten vóór de wet te stemmen. Op deze verklaring volgde die tan den heer Nolens, een verklaring die natuurlijk een sympathiebetuiging voor tie wet inhield, terwijl de heer Loliman vooraf was gegaan in de roo- tiveenng vaa zijn stem tegen het ont werp, omdat hij bij de ziekteverzeke ring dwang.uit den booze achtte. Van rechts sten den ten slotte alleen rje heeren Lohman en Bïchon tegen cn voorts de geheclo linkerzijde, behou dens de sociaal-democraten. Tijdens liet rumoer dat altijd op een belangrijke stemming volgt, zette de heer Troelstra zijn Woensdag onder broken rede voort. Hij betoogde uit voerig dat wij door geen enkel trac- taat, mitsdien niet door bet geschro ven internationale recht gebonden wa ren, om te VJissingen een fort te bon wen dat dit vooretol van de Regcc- ring niets anders beoogde dan het Chauvinisme le prikkelen, een sire ven even misdadig als roekeloos. E:i dit terwijl "juist een klein land als het onze een voorbeeld moest geven van beperking van bewapening. Np t een of- en defensief militair verbond met België moest ons doel zijn, maar eeri verbond in de richting van inper king van het militairisnie. Reactiun- nair achtte hij het streven der Re geering omdat het ingaat tegen de vredesidée cn hij stelde hiertegenover de groeiende macht van het socialis me, een macht die in staat zou blijken het kapitalisme le breken liet kapitalisme waaraan militarisme en oorlogen onafscheidelijk verbonden waren. Niettemin verklaarde Mr. Troelstra dat de socialisten, werden zij opge roepen lot verdediging van de onaf hankelijkheid dos lands, aan die op roeping zouden voldoen. Een verklaring waarvan de heer Thomson dankbaar akte nam. Deze afgevaardigde betoogde in hoofdzaak dat wij door den forlonbouw te Vlis- singen onze vrijheid van handelen in oorlogstijd inboeten. 11 ij wilde trou wens geen „duurzame versterkingen op vaste punten langs die kust", for ten die immobiel kostbaar geschut zouden bevatten, maar verdedigde met een beroep op zijn ervaringen in den Balkanoorlog oen reeks maatre gelen ter bevordering van de mobili teit van ons leger. Voor die maatregelen was bij be reid den Minister van Oorlog 12 mll- lioen gulden te geven. Een politiek speechje hield de heer Roodhuyzen om aan te toonen dot het de vrijzinnigen zijn geweest die door de afschaffing van de plaatsver vanging de grondslagen heb ben gelegd voor een moderne legerforma'ie en om te doen uitko men dat de linkerzijde wel degelijk voor de landsdefensie gevoelt; mits echter de uitgaven cn maatregelen beperkt blijven tot het meest urgente; hij betwistte intusschen de urgentie van dit voorstel en zou er dus tegen stemmen. De heeren Duymaer van Twist en de Savorain Loliman zijn voorstan ders. Eerstgenoemde omdat liet buiten land ook forten bouwt; laatstgenoem de omdat hij in liet ontwerp ziet een nakoming van verplichtingen jegens het eigen vaderhand. M. a. w. de heer Lehman ontkende beslist dot dit ont werp ons is opgelegd door het bui tenland; dat het gevolg is van een verplichting jegens e nige Mogend heid. Dit deel van zijn betoog riet»te zich in hoofdzaak tegen een opmer king van den heer 'iliomson die be toogd had dat vete leden der Kamer, aanvankelijk, tegenstanders van het fort te VUssingen door liet rumoer van de buitenlands/die pers tot voor standei's waren bekeerd. Nog éven kwatu de Minister van Oorlog aan iiet woord ter inleiding van een groote rede die hij Maan dagmiddag ter verdediging van het ontwerp zal houden. De vergadering waarin o m. nog besloten was vóór het reces het ont werp in zake de pensiohneermg der gemeente-ambtenaren af te doen, werd. dan ook even na vieren tot Maaudagmiddog verdaagd. EEN GESCHIL. Hot bestuur von den Alg. Ned. op zichters- cn teekenaarsbónd heeft een brochure uitgegeven, waarin protest aangeteekend" wordt tegen hot ontslag van don heer G. do Vj-ies,, die als op zichter in dienst was bij den bouw van "t Vredespaleis. Dit ontslag wordt onrechtvaardig cn ongegrond ge noemd c-u geweten aan den heer J. A. O. v. d. tiieur, architect van 't Vre despaleis. Uok wei den enkeie andere grieven tegen den lieer van der Steur geuit, o.a. dat hij de aannemers on juist heeft ingelicht over den prijs der Jeien. de laagste inschrijver verzeker de zich van de juiste prijzen en kon /50.U0Ö lager inschrijven. Ook wordt i geconstateerd „dat de Carnegie-stich- ting door dezelfde oorzaken, die tol liet ontslag-(le Vries leidden, voor be langrijke sommen is benadeeld gewor- den." De Bond cischt dut een commissie j van onderzoek benoemd zul worden, om den lieer do Vries uls daarvoor termen zijn, volkomen in eer te her stellen en schadeloos te stellen. POLITIB-AGENT EX MUZIKANT. In de „Zwolsehe Cl." kwam dezer dagen het volgende schetsje voor ,,Üp een zonnige» dag, kort geleên. Blond oen troepje muzikanten in oen straat in Assendorp, en deed een vroo- ij kon deun door do Ionische lucht daveren. Aan de deuren der woningen in de huurt stonden huismoeders, die een wijle do naarstige handen hadden rust gegeven, ter verpoozing van het huiselijk werk, om te genieten van de muziek, en een schare kinderen, sla gersjongens. loopmeisjes en andere suaailievolkinig omringde liet korps, nut bewondering beschouwend de mooie uniformen der kunstenaren en de instrumenten, blinkend, vlam mend in den zonneschijn. „Op oen rijwiel kwam daar aanped- deten in de straal-vol-muziek een die naar des Heiligen Itermanda.ds, een agent van politie, handhaver dev openbare orde in de goede stad Zwol le. Zijiuhart ging open voor de mu ziekwas hij niet een trouw en hartstochtelijk beoefenaar van de schoone'toonkunst Zijn hart ging open. en niet zijn open hart ging hij, afstijgend van zijn stalen ros, staan bij de muzikanten, oan ten einde toe hun vi ool ijlvo muziek op te vangen in zijn gretige ooren en zijn open hart. „Wat? Die muzikanten koude hij! Stadgeuonte-nmannen, wonend in zijn bunrl ,,Dc deun was uit de muziek- minnendc agent sloeg de handen op eikuur, goedkeurend. En de muzikan ten, gevleid door die instemming van oen vertegenwoordiger des gc-zags. glimlachten voldaan, een beetje ij del, wellicht iidelbeid is een dor voor rechten des kunstenaars. „De agent knoopte een gesprek aan met den directeur van het korps. ..Weet je wel, dal ik in mijn tijd nok,...? Ik wou nog wel eens „Wel nou. man, wat belet je....?" ..En zoo colxnnxte het. dat de huis moeders, die een wijle het werk go- staakt hadden, om ten volle van de muziek te genieten, en dal de kinde ren. mitsgaders de slagersjongens en de loonmoisies. en dat de glunderende Aprilzon onthaald werden op het zeld zame schouwspel van een troep straat muzikanten, in wier midden een ge- uniformdo agent van politie der goede stad Zwolle met lichte en met vaordighcid de Turksche ii bo- speelde. „Wel hem, die de sfrouge Themis en den teeltenden Apollo tegte.:-; ,wei te dienen, we! hem „Er. wel oiZwollenaren, die. .vaar wij blinkende knoepen zii-:i, mogen gissen, dat daarachter eon hurt wr.'-m klopt voor de schoone kunsten, en dat de hand, die in bangcn uren de saiiel zwaait tot schrik v.in hof bandeloos grauw, in rustiger ure bekken cn tromknois weot te voeren tot vreugd des muziek;» innende» volks.'' Dat schetsje heeft don man zijn baantje gekost. De man, die ecu proef tijd doormaakte, is bij besluit van 16 Aprii eervol ontslagen met ingang van 1 Juni; inmiddels is hem verlof ver leend. Hij is bij do „Zw. Cl." komen vragen om ecu betrekking, doch de redactie antwoordde, dui ze geen plants had vooreen politiedienaar. „Ware dit v.el het geval, dan zou, zegt bei blad. oen agent, die z:j:i dienst naar behooren vervult, maar van wien bovendien blijkt, dat hij nog voor iets anders oog heeft dan voor overtredingen of tekortkomingen, bij ons zeker in aanmerking komen. Ove rigens venue rd'ien wij, d.u zijn komst en de boodschap meer was ie beschou wen als ecu vermaning, dan wel als ernstig bedoeld. Wij koudon toch in do verste verte niet vermoeden, dat de eenigszins humoristische voorstelling van een kleine afwijking van den da- gelijkschen loop der zaken zulke ern stige gevolgen voor don delinquent zou na zicii kunnen sloepen. Dan zou den wij het artikel .natuurlijk mot ge plaatst hebben." DESERTEUR? Met het stoomschip Arie Sen- f'er is te Botterdam aangebracht de kolo niaal F. H. Deze was volgens rijn ver klaring te Padang door Duitsche ma- Jrozen medegenomen naar hun schip en dronken gemaakt, liet Unite1: tie schip was inmiddels vertrokken, waar na hem de kapitein te Havre aan den Nederlandschen consul liceft overge leverd. Deze zond hem door naar Rot terdam, waar hij lev beschikking werd gesteld van de justitie, die nu zal te onderzoeken hebben, of 'net verhaal van den koloniaal waarheid bevat, dan wel of men met een •tesjite'Ji' te doen heeft, zoo meldt de Tel. sche disi Van Dual: BI t den heer a rif-, een smet 'onchislc weid rd, en publlceeron, en dunk werd dei hle Katho VAN RAADHUIS TOT PALEIS. Een exemplaar van et werk van prof. II. Brugman» „Van Raadhui» ret Paleis" is Vrijdag, met een bege leidend schrijven van het Genoot- schap „Ainstelodanumnaar II M. de Koningin gezonden. De band is van blank kalfsleder, uit de hand verguld; lu-t papier is oud-Holland?'h en gesnoeid.'bei,T.ve de kop, die verguld snee is. PENSIOEN GEMEEN'! E- AMBTENAREN. Binnen eenige dagen is l-ij de Tweede Kamer te verwachten de wij ziging die de ministers van binnen- lands-he zaken en van financiën naar aanleiding van bezwaren der bestu ren van de groote en andere ge- meenten besloten hei-ben aan te brengen in de pensioeiiOiitwerpou voor de gemeei.te-aiiibteitureii enz. Da verandering strekt om de amb tenaren van die gemeenten, welke reeds een eigen pensioenregeling be zitten, uit té zonderen van -.te toepas sing der wet. naren, ui die aangesteld na li:\oe- Da regeering blijft pi ijs stellen op ONGELUKKEN. De plaatwerker J. K uil Cnjx-lte n. d. IJsèi, sprong van een 12 meter imo ge stelling, staande naast hei stoom schip „Konitig-.n Emma", op liet ter rein van de Maatschappij v. üteheeps- en Werktuigbouw te 1'eijenoord aan do Plëkstruat, op een lager gelegen stelling. lisj gleed daarbij uit c-n viel op een op den grond staand vat, waar door hij zijn nek brak en »p de pla its dood bleef, zoo meldt de N. R. Ct. Te ÉNoordhoj'ii liad naar de „Pvov. Gron. Ct."' meldt, een droevig onge val plaats. Tiet omstreeks 4-jarig zoontje van den heer L. Dijk, kind- bouwer, geraakte bij de boerderij in de gracht. Op het hulpgeroep der moeder snelde een. in de nabijheid j zijnde timmerman ter hulp, sprong gekleed te water en bracht den dren keling? op liet droge. Onmiddellijk werden alle middelen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, doch helaas het leven was geweken. Een zoontje van don heer J. Yoi'ste- veld. Margrinawijk, te Niouv.-Am sterdam. is in een mest.kuil geraakt en verdronken, zoo meldt de Tel. DE BELGISCHE KINDEREN. In overleg met de Belgische partij is door de S. D. A. P. besloten dot de kinderen uit Nederland, Zondag weer naar hun haardsteden terugkccren. NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. De nieuwe Ambachtsschool te Alk maar is Vrijdag plechtig geopend. •T GEBEURDE IN OMMEN. Aan een résumé van het verhandel de in de vergadering van de Chr.- llist. Unie, ontleent de N. R. CL.nog: Alvorens over te gaan tot het eiecto- roai accoord, legde dr. J. Schokking nawens het hoofdbestuur, hetwelk een commissie van onderzoek benoemde, mede op verzoek van het district Cm- men zelf. een verklaring af, waaruit bleek, dat, zoo al de samen werking der orgarisaties in Ommen te vven- Ischen heeft gelaten, niets gebleken is van handelingen, die op het Ommen- UE DEPU'J'A TEW'liltC \U ER ING. Aan het verslag vrui de Deputateru vergadering in ..De Standaard" is het volgende ontleend: Op voorstel van den vum-zitter. Dr. Kuvpor. werd bestelen, onder bijval der vergadering, liet volgende tele gram te ve Zijne Excel L del ie Minister Heemskerk, Den Hang. Do Anti-revol. partij, tc Utrecht in De l> u t a te :i Ax-i gaderi 11 g samengeko men, biedt u en met u geheel Ii<_-t Ka binet. haar dank voor wnt in de aan de orde gestelde Groiidwetsrevlste do vervulling belooft van een barer vu rigste wer.schen, en bidt u toe, dat het u gegeven wevde, straks uw con traseign onder do wet te mogen plaat sen, dio wat nu nog slechts voorstel is. zal omzetten in grondwettig voor schrift. KUYPER, Van mi'. Heemskerk werd het vol* goudo telegram ontvangen: Ik betuig aan de Antirevolution* naire Partij, te Utrecht in Deputateu- vergadering vcreenigd, mijn hnrtelij- ken dank voor haar vriendelijk wcoril en zegenbede, die ik hoogclijk waar- weer. Haar vertrouwen op hoogon prijs stellende, bid ik haar Cods zegen op haar arbeid toe. HEEMSKERK. Aan den gemeen sell appel ijken maai tijd kwam het telegram in van d-vii uitslag der Chr.-IIist, Unie-vergade ring. dat groote geestdrift wekte, en waarop de aanwezigen aanhieven het „Zij zullen liet niet hebben''. PROTESTMEETING VHOUWEN- KIESRECHT. Omtrent de protestmeeling die de Vereeniging voor Yrouwonwicsreclit tegen 4 Mei te 's-Gravenhage heeft uitgeschreven, wordt gemeld, dat tal van afgevaardigden van verschillen de v róuwen vereen i g i n ge n reeds heb ben aangekondigd, dat zij adhucste komen betuigen. De dames E. Bakker—Kort, doet. jur.: F. van Balen— Klaar. 11. Goud- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Sommige menschen willen niemen dal van hun vrienden welen in de oogcnblikken, dat die bezig zijn met verhuizen. Ze zeggen dan met een meewarige slem en een handdruk „nou, hoor. hou je maar goed, ik zal je de eerste dagen niet lastig vallen zoodra je in 't nieuwe huis bent, kom ik je verwelkomen." En dan denken ze er bij„gelukkig, dat ik met de soesah niets le maken heb 1" Ik vind dat niet erg hartelijk. Je moet de menschen juist bezoeken in 't midden van hun diepste ellende. Daarom ben ik een visite gaan maken bij hot verhuizende Stedelijk Museum van Schilderijen op het stadhuis en licb er met smart en deelneming ge zien, wat wij er weldra niet meer zul len kunnen beleven. Ik herinner me, dat een van mijn familieleden, ver huizende in tranen uitbarstte bij hel verlaten van een huis, waarin zij veel gelukkige jaren had gesleten ea al snikkende zei: „wat me het meeste spijt is dal ik die barst in den schoor steen niet meer terug zal zien ik was er zóó aan gehecht." Zoo loopt ook een komieke regeling in '1 stadhuis op haar eind. Vreem delingen slappen de vestibule binnen, klimmen naar boven en komen dan in de groote hal, waar zij gestuurd wor den naar den uitersten hoek. Ilier vernemen zij, dat zc een toegangsbe wijs moeten koopen bij den portier. Dus dalen ze de trappen weer "af, schaffen zich dat papiertje aan, klau teren weer omhoog en worden behoor lijk toegelaten. Ik vermoed, dat wis deze schoone regeling uitgevonden heeft., gedacht heeft,„die bezoekers zijn reizigers, welnu, dan zullen ze ook reizen 1" En mocht zoo'n bezoe ker soms pruttelen, dan moet hij lie ver er dankbaar voor wezen, dat het gemeentebestuur hem voor zijn toe gangsbewijs niet stuurt naar de Licht fabrieken in den Veerpolder of c'c waterleiding in de duinen. Aha. van dat standpunt heeft menigeen de zaak vast nog niet bekeken Enfin, een Haarlemmer weet het wel, die loopt er dus niet in en zuo koclit ik bij Schipper in de vestibule mijn toegangsbewijs cn ging naar bo ven Bij het afgeven van mijn kwartje wachtte ik nog even, of misschien 20 of 30 procent korting zou worden ge geven, als vergoeding voor de reeds vertrokken stukken, maar daar de concierge niets zei, deed ik er ook hot zwijgen toe en ging naar boven. Zoo- als verwacht mocht worden in een verhuisdrukte was de opzichter iet wat in de war cn bood op zijn gewoi-e vriendelijke manier aan, een para- pluie voor mij te bewaren, die ik niet had meegebracht. Het bezoekboek lag er nog, ik zette er mijn handtee- kening in, helaas voor 't laatst in deze omgeving en keek rond, om pas sende opmerkingen en aanteekenin- gen te maken. De kunst die hier anders placht le tronen, schitterde nu door afwezig heid. Kaal waren de wanden. Bruine paneelen, waarop vroeger wie weet nog welke wonderen van kunst ge hangen hadden (ik was "t al weer ver geten) zagen er nu ze aan den dag kwamen, versleten, verveloos en, naar ik meende op te merken, moedeloos uit. Twee mannen torsten schilde rijen. Op een stoel zat een agent van politie, als afschrikwekkend middel legen dieven, die in deze laatste oogenblikken hun slag mochten willen slaan en aan den wand hing een keu rig geschreven waarschuwing, dat net museum wordt overgebracht en dat de voorraad schilderijen dagelijks af neemt. The museum is to be removed, the stock of pictures is daily dimin ishing. Waarom dat alleen in 't Engelsch werd aangekondigd, las ik er niet bij. Van Franschen en Duitschers werd zeker verondersteld, dat ze liet niet ééns zouden merken en een Neder lander moet maar Engelsch kennen Iemand vroeg: „waarom liar.gt die waarschuwing niet buiten het mu seum Het portaal bij de trap vertoonde grooto plokken witten muur of neen, wit mag ik niet zeggen, ze wa ren meer groezelig, vertoonden de lij nen van de vertrokken schilderijen én waren overigens versierd met de eigenaardige slofproppen. die zich langzamerhand onder een schilderij vormen. De kanonnetjes stonden ge lukkig nog bij de trap, maar boven in het gangetje was alles kaal en leeg. Alleen hing in een donker hoekje, vlak bij de Frans Hals-zaal, de kopie van een portret van Prins Willem den Eerste. Met bescheidenheid heb ik hierop den opzichter attent gemaakt, je vergeet licht iets en dan vooral zoo'n Zwijger, die natuurlijk ook niet uit eigen beweging zegt: „hier harig ik nog." Zoo kwam ik in dc Hals-zaal, En alle acht de Ilalsen waren er nog, die gaan het laatst, zooals op een trouw feest familieleden en vrienden het eerst naar huis gaan, om het jonge paar bij zijn binnentreden te verwel komen. Ja, Jan dc Bray en Gcrrit van Ilees en Jacob de Wit. Somman, Wou- wermans, van der Schalcke en al die anderen, ze moeten op het Heiligland present wezen, om Hals, wanneer h|j zijn schitterenden intocht doet, waar diglijk te ontvangen. Maar 't werd tijd, dat hij vertrekken gaat. Het ver schoten rood aan dc wanden stond akelig, de buste, waarvau gezegd wordt, dal ze Cromwell voorstelt, stond roemloos op den vloer, hier en daar herinnerde een grijze plek er aan, dat deze zaal niet altijd voclitvrij is geweest en alleen een geheimzinnig toestel, uit de verte lijkend op een kanon, gedrapeerd met zwart doek als een soort reusachtige badkuip, hield de eenzame Ilalsen nog gezelschap. Dat kanon was een enorme camera, want een Duitsche firma gaat een kostbare uitgaaf van reproducties naar al de werken van Hals maken en het laatste stuk werd opgenomen. Een half uur, vijftig minuten, een uur duurde soms de belichting. Het laatste lokaal was leeg van schilderijen. Alleen dc modelletjes van drukpersen en Coster met zijn A hiel den nog de illusie van een museum op 't Was alles akelig en teeg en onge zellig. En toen ik beneden kwam, zei ik tot den concierge: „ik mocht wel twintig eenten van mijn kwartje weerom hébben," waarop hij lachte, maar ze r.iet gaf. Als museum zijn de zalen op 't stadhuis driekwart dood. Maar mij rouwt het niet, dat ik een laateten blik heb gehad op mijn ver- huizeuden vriend. Over derdehalve week bezoek ik de nieuwe woning. Maar het oude huis is niet eens meer een Haagsch kwartje waard Te.wiji de schilderijen langs de groote tray het stadhuis uit werden gedragen, philosophcerde ik zoo'n beetje over de rol van die trap. Menschen die in de eerste en twee de klasse trouwen, mogen die trap opklimmen. In de eerste klasse ?:ri:g je gratis een looper op de trap uitgespreid, le gen de likdoorns, dié soms ongenadig pijnlijk kunnen wezen. Ook geeft zoo'n steenen trap licht aanleiding lot een heftige verkoudheid van je veeUn. De tweede klasse kan tegen likdoorns ook den looper krijgen, maar dan moet er afzonderlijk voor betaald worden. In de derde klasse mag je de buitentrap niet op, onverschillig of je tegen betaling op een ongewoon uur, of kosteloos op het algemeene uur trouwt. Van looper spreek ik hier hee- iemaal nietin de derde klasse schijnt geen nood te wezen voor keelpijn aan je voeten. Ik heb mij afgevraagd, waarom de een de buitentrap op mag cn de an der dc binnentrap. Slijr :-.e kan "t niet wezen, want slijten doen ze natuur lijk allebei. En de hoogte kan uok geen verschil maken, daar ze beiden zeventien treden hoog zijn. Alleen zijn die bij de buitentrap in drieën ver deeld en bij de binnentrap moet je /.e achter elkaar opklauteren. Wel is er 'een goede reuen, om degenen, die derde klasse (róuwen, liet stadhuis te laten binnengaan langs de buitea- Woi ginoi is wie niet met het trouwen te maken hebben, niet goed mogelijk liet Stad huis door den hoofdingang beneden, binnen te komen wegens den stroom van bruiden, bruidegom-, getuigen, fa milieleden, vriendinnen cu vrienden, die daar dan binnengaat. Leid de/, n stroom over de buitentrap eu liet ver keer door den beneden-ingang kan ongestoord voortduren. Natuurlijk wec-t ik m.!. of er ook j Maar mat is het wel, dat wte hetai-.n in een eerste en tweede klasse de bui tentrap mogen opklimmen cn de an deren een binnentrap. Er zijn nu ui paartjes, die verzoeken oi /-■; asjetetef de buitentrap niet op hoeven. Dat zijn verstandige lui. Die vinden den go- wonen toegang makkelijker cn, in tijd van slecht weer, droger, dan de ver maarde buitentrap, met ol zonder... hahalooper. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9