t 4922.391/2. Te zamen 861 posten met oen bedrag van 12925.221/2. Het gemiddelde bedrag der inleg- poslen was gedurende dit jaar (2.UI3/4 tegen 1.901/2 in het vorige jaar. Hel gemiddelde te goed per deel hebber einde 1912 was 21.671/2 tegen 13 23 'i vorige jaar. In 1912 zijn 368 posten minder in gebracht dan in 1911, met een bedrag van f4014.19 meer; terugbetaald 5 posten nicer met een booger bedrag van f1211.991/2. Aan de deelhebbers is gedurende dit iaar toegekend een rente van 3 pCt. Aan rente is ontvangen ƒ864.55. In 1912 zijn uitgegeven 242 nieuwe boekjes of 34 minder dan in 1911. In 1912 werden geheel afbetaald 391 boekjes, terwijl op -436 boekjes nieu we rekening werd geopend. Uitgereikt werden 32 nieuwe bus jes. In het "geheel waren in omloop 123 busjes, waarmede in den loop van bet jaar een bedrag van f2698 47 werd gespaard. 273 ledigingen hadden plaats niet een gemiddeld bedrag van ƒ9 88. Het aantal deelhebbers werd 44 meer en bedroeg aan liet einde van 1912, 1253. Op 31 December 1912 was de Stui vers-Spaarbank verschuldigd aan 1253 deelhebbers f27.159,30. 2 5-jarig jubileum. Den 4den Mei herdenkt de lieer B. Dernison den tlag, dat hij voor 25 jaar bij mevr. Do Clercq van Weel in dienst trad als huisknecht. KOSTELOOS GEBRUIK Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. B. c-n W. van Haarlem maken be kend. dat de zwom- en badinrichting aan de lloutvaart tot einde Sep torn lier O.s. kosteloos toegankelijk is: 1 op allo werkdagen voor mannen en jongens van des morgens 6 tot des avonds 8 uur; 2 op Maandag. Dinsdag, Donder dag en Vrijdag van des middags 12 lot des namiddags 5 uur en op Woens dag en Zaterdag van des middags 12 tot des namiddags 4 uur voor vrou- wen on meisjes; 3. qp Zon- èii feestdagen voor man nen en jongens des voor-middags van 6 lot 9 uur." Kinderen beneden den leeftijd van acht jaren worden niet toegelaten. De zwem- en badinrichting is voor mannen en jongens uitsluitend toe gankelijk door de deur aan de oost zijde der inrichting en i oor vrouwen e:i meisjes uitsluitend door de deur van hot diensllokaal. KENNISGEVING. Da op 28 April j.l. executoir ver klaarde kohieren No. 10 en 11 Afd. VT, op de Pci'soneele belasting dezor Gemeente, dienst 1913, zijn op lieden aan den ontvanger der directe belas- tuigen ter hand gesteld. De ingezetenen worden tevens her innerd, dat de belast,Ingschukligen ■verplicht zijn' hunnen aanslag op den bij do wet bepaalden voot te voldoen. EEN-MEIVIERING. HET H. A. S. Do Eén-Meidagvierixig werd Woens dagavond ingezet door het llaarl. Ar beiders-Secretariaat, waaraan een goed-gevulde zaal van de Vereoni- ging deelnam. De heer Joosten opende de bijeen komst niet een vergelijking van den toestand der arbeiders van nu en van voor tien jaren. Daarbij wec-s de lieer Joosten op de voortschrijding van het ledental van het II. A. S., dat dit jaar weer van 1325 tot 1590 is gestagen. Vooraf had de muziekverceniging „Vooruitgang" reeds een daverends „Internationale" ingezet en daarna op goede wijze „La flute enchantée" uitgevoerd. lie „Stem des Volks" zong dan tot genoegen van de aanwezigen eenige socialistische liederen. Ds. Boers van Itoordahuizum sprak de feestrede uit. De spreker schetste den toestand van het proletariaat, dat evenals ue bloem in de lente losbreekt uit de knoppen, tracht ook de arbeider te ontkomen uit de engte waarin hij zijn dagelijkse]! leven leeft. Spreker schetste de schoonheid van deze Mei-vieringen, die een symbool voor don arbeider zijn. Daarna behandelde hij de M_'ileu zen algemeen kiesrecht en staats pensioen. Ds. Boers sprak hierbij over de voorvallen in België en de be handeling van de Ouderdoms- en In validiteitswet In de 'i'vvec-de Kamer, Do spreker citeerde bij deze bespre king liet verslag van de redevoering van Dr. Wisse in ons blad en laakte daarbij hetgeen die spreker over het ouderdomspensioen had gezegd. De hoorders juichten den spreker herhaalde malen toe, o.m. bij zijn me- dedeeling, dat hij te Rooi'dahuizum Donderdag zijn Mei-rede zou houden in de Ned. Ilerv. Gemeente. Vóór de pauze werden de aanwezi gen nog bezig gehouden door de too- ncelverecniging „Vooruitgang", die liet satiriek spel de „Uitgeknepen ci troen'' ten beste gaf. I-let spel, dat wegens zijn be schaafdheid de aandacht trok, wekte veel bijval bij de luisteraars. Na de pauze werkten de vereeni- gingen die we reeds noemden een varieerend muziek-, zang- en loo- iieoiprogramma af, dat blijkens het applaus na elk nummer zeer in den feniauk der feestvierders viel. Bij K. B. is mej II. J. Francken, hoofd der bt. Veroiüei-schoul te Haarlem', benoemd iot ridder in de orde van Oranje-Nassau. INBREKER VEROORDEELD. Het Amsterdamsciie. Hof veroor deelde tot 2 1/2 jaar gevangenisstraf <len 28-jarigen lossen werkman uit Scholen, wegens dic-fslal van ©cn zil veren penhouder met gouden pen, door middel van braak en bij nacht, in liet kantoor van den N. V. TJuur- lemscho Bouwfnaterialcnhandel. De rechtbank te Haarlem had een juur opgelegd Hiudcrwe t. Ingekomen is het verzoekschrift met de bijlagen van P. L. M. Ketting, om vergunning tot uitbreiding van de drukkerij in het perceel aan het Sparirne No. 3. door bijplaatsing van een pers, gedreven door een electro-' motor van 2 1/2 pk. Verder het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van G. II. van Daalen, om vergunning tot uitbrei ding van de kleerenwasscherij en drogerij in de perceelen aan de Brou wersvaart Nrs. 50 en 52, door de be staande stoommachine van 7 pk. te vervangen door een stoommachine van 12 pk. Heden is aan de firma Groenen berg, Kruithof en Stoet vergunning ver leend tot uitbreiding van de inrich ting voor machinale houtbewerking en speciebereiding in de loods, staan de op het terrein-aan de Zijlvest, ten dienste van de aldaar in aanbouw zijnde Hoogere Burgerschool, door hot plaatsen van twee eleciro-motoren, elk van 5 pk-, Ier vervanging van den gasmotor van 6 pk., tot liet drijven van een zaagmachine, een vlakbank en een kalkmolen. EXAMENS L. O. Haarlem, 30 April. Geëxamineerd S vrouwelijke candidaten. Geslaagd Mej. N. Doeleman, Den Helder. STUKKEN VAN DEN RAAD. DIRECTIE VAN HET SLACHTHUIS. B. en W. bevelen ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van don heer J. II. van Oyen, voor een benoeming tót Direc teur van het Openbaar Slachthuis aan de hoeren: lo. C. F. van Oyen, adjunct-directeur van bet Openbaar Slachthuis te Haarlem, 2. J. P. van der Slooton, onder-directeur der Ge meente slachtplaats te Utrecht. BOND VAN TECHNICL Tn de afdeeling Haarlem van den Bond van Technici, werd besloten Lot uitbreiding vuu het bestuur niet 2 leden en tevens een commissie voor ledenwerving benoemd. Door de leden werd er met Idem op aangedrongen, dat aan het Bondsbe- stuur op de a.s. Alg. Verg. worde opgedragen een krachtige actie te voe ren voor het spoedig tot stand komen van Rijksexamens voor middelbaar technici. Tot afgevaardigde voor de a.s. Alg. Verg. werd gekozen de heer Jonge- pier. Uit de Omstreken OVERVEEN. „IIOOGH DUYNE". De villa „Höógh Duyne" met legen- overliggend terrein en koetshuis is uit de hand verkocht voor ƒ93160. SCHOTEN. Geheelonthouding. Dinsdagavond had in het café van den heer Staal, Dr. Leijdsstraat, te Schoten, een belangrijke vergadering plaa ts met als punt van behandeling opheffing- der afdeel!ng en samen smelting met de afdeeling I-Iaarlem". Federatief samenwerken met Haar lem of zelfstandig blijven bestaan." Het bestuur van de afdeeling Haar lem van de Nsderlandsohe Vereeni- giug lot afschaffing van alcoholhou dende dranken was eveneens aanwe zig, ter besproking van de federatieve samenwerking. Na uitvoerige besprekingen van de verschillende voorstellen, wordt beslo ten dat do afdeeling Schoten van de Ned. Vereen, tot afschaffing van al coholhoudende dranken zal blijven be staan als afdeeling, maar federatief zal samenwerken, waardoor de afd. Haarlem zal trachten twee leden uit haar midden te benoemen die zitting zullen nemen in het Schotensch be stuur, totdat er in Schoten zelve weer personen worden gevonden, die tijd h-•zitten deze functies te vervullen. Zij. die thans de functies vervullen te Scholen, hebben 't al vol handig in verschillende vereenïgingen. Tot bestuurders in een tweetal va- canto functies werden gekozen Mevr. Andrea en de lieer Sarlet, te Schoten, d:e beiden hun benoeming aanvaard den. Door do afdeeling Haarlem zullen binnenkort eenige candidaten worden opgegeven. Nog werd besloten dat door de af deeling Scholen de huiscolporlage zal worden ter hand genomen, met de Blauwe Vaan, weekblad van de Ned. Verceniging. Do agenda vermeldde ook nog dat in do pauze muziek door eeu violist en evivge voordrachten zouden worden gegeven, wat evenwel niet door kon gaan, aangezien de besprekingen zulk oen langen tijd in beslag namen dat er geen tijd voor over hl oef. 7,oo spoedig het nfdeeHfesbestuur volledig is, zal de propaganda ter hand genomen worden. HEEMSTEDE. PROVINCIAAL ZANGERSFEEST. O wonderschoon© dreven. Vervuld met prachtig groen, Vaar zonnestralen zweven. Op 't jeugdige plantsoen, De vogels-kwinkeleeren, Hot heekje murmelt zacht, 'li Wil in uw schaftw verkecren, Waar mij verkwikking wacht. Dit versje werd gisteren met vuur gezongen door een groot© schare zan geressen en zangers op het fraaie landgoed „Boekenroode" te Aerden- hout, van Jhr. Teding van Berkhout, waar do Christelijke zangvereeruging „Ex Animo", te Heemstede, ter gele- gc-nheid'van lm ar 25-jarig beslaan een Provinciaal Zangersfeest georgani seerd had. Wel m tegenstelling mei bovei|.s:aande optimistische zangregels was het weer van gisteren.' liet feest, dat zoo hoogst prettig'had geweest kunnen zijn, indien liet mooie zomer-j weer van de laatste dagen nog even lunger bestendigd was, is nu als 't ware geheel verwaaid en verregend. Ds. J. A. Gerth van 'Wijk, te Benne- brook, wien. men verzocht had, het feest met een woord van welkom to openen, hoopte, dat d>e aanwezigen zich niet (loor het minder gunstige weder zouden laten ontmoedigen, maar als echte I-Ioliandsche menschen zouden vasthouden aan het bekende spreekwoord„Een droeve morgen geeft jiog wel eens een blijden dag". Terwijl hij dit zeide, sloegen hem de regen- en windvlagen met onverzwak te hevlgliiéid in het gelaat, zoodat zijn woorden wel van een heerlijk opti-' misme getuigden. .Tammer dat zijn hoop niet vervuld word. Do stemming onder het publiek leed er echter niet onder, die was en bleef opgewekt. De regeling op liet terrein liet niets te wenschen over. De regelingseom- niissic fhestnando uit de heeren Jac. Smolik, T. J. Heijdanus, "W. G. Ivlïjn, J. Frensol, A. J. Middagen I-I. Ilakket) had voor alles gezorgd en verdient hulde voor haar veelzijdigen arbeid. Zoo waren er o. a. een reusachtige cantine, waar van alles te krijgen wasoen tentje voor den verkoop van prentbriefkaarten en programma's twee spreekgestoelten, en, last nol least, oen complete ambulance in een grooie linnen tent, met doctoren, ver pleegsters en verplegers. Deze laatsten l>ehoefden gelukkig geen dienst te doen. Zooals gezegd, werd lief feest, datj behalve door de familie Teding van! Berkhout, door rlen burgemeester van I Heemstede, Jlir. Mr. D. E. van Lennep inet familie werd bijgewoond, te half elf geopend, waarna de verschillende zangverenigingen met de afwerlring van het rijkvoorzione programma (wij tolden wel over de twintig nummers) begonnen. De koren weiden begeleid door de stafmuziek van het 10de regi- !ment infanterie te Haarlem. De mu ziek, die overigens zeer zuiver was, klonk hij elk nummer wel wat hard, zoodat of on too van de koren bijna niets te hooren was. 1-Ict leelc soms wel, of het instrumentaal gedeelte hoofd - en het vocale bijzaak was. Toch viel or veel te. genieten, zooals o. a. van „Bondslied", „In 't Bosch", „Tn de Mei", en niet in liet minst van „Tiet Geuzenvendel op den thuismarsch" en „De twee Jagers". Al deze liederen werden op kranige wijze gedirigeerd door den lieer J. A. de Zwaan, muzi kaal adviseur van den Bond van Christelijke Zangvereeniigingen in Ne derland. De liederen werden afgewisseld door redeveeringen van verschillende spre kers. De laatste was Ds- J. H. Wolters, Ivan Heemstede, die te ongeveer vijf uur het zangersfeest met een harte lijke toespraak sloot, waarin hij o. a. zijn dank uitsprak aan Jhr. Teding van Berkhout, die zoo welwillend was geweest, zijn schoon landgoed voor dit festijn af te staan. Hierna trokken zangers en publiek huiswaarts, maar de werkende leden van „Ex Animo" bleven nog een uurtje op „Boekenroode". om voor de familie van Jhr. Teding van Berkhout nog een paar nummers, onder leiding van haar eigen begaafden directeur, den heer J. Frensel, te zingen, waarvoor de eigenaar van de buitenplaats met een kort woord zijn dank betuigde. De heer T. J. lleijdanus, voorzitter van „Ex Animo", was de tolk der ver- eenigii'ig, toen hij op zijn beurt den heer Teding van Berkhout hartelijk dan'k bracht voor zijn gastvrijheid. Hiermee waren de festiviteiten van het 25-jarig jubiló van „Ex Animo" afgeloopen, waarop met genoegen te ruggezien kan worden. Vóór wij dit stukje sluiten, willen wij eerst nog een woord van afkeuring uitspreken over eenige jongelieden, die zic-h niet ontzagen, om de gast vrijheid op „Boekenroode" schrome lijk te misbruiken, door eenige witte- seringenhoompjes te plunderen, het geen uist geschiedde onder het cog van den eigenaar der plaats, op wien uit vandalisme stellig geer. aangena- men indruk gemaakt zal hebben. HAARLEMMERMEER. Voor het kantongerecht te Haar lemmermeer weigerde Dinsdag een getuige den eed af te leggen, omdat hij niet tot eenig kerkgenootschap be hoorde. Omdat nog niet in hoog ste instantie beslist is over liet Haai- lemsche vonnis te dier zake werd. geen bezwaar gemaakt den man als getui ge toe te laten, zoo meldt de N. R. Ct. Binnenland EERSTE KAMER. 11 a d e n w e t. I-Iet Voorloopig verslag is versche nen omtrent het ontwerp van wet tot instelling van lladen, die hun mede werking verleenen bij de uitvoering van wettelijke regelingen betreffende de arbeidersverzekering (Radenwet). Alvorens men in beschouwingen trad omtrent het wetsvoorstel zelf, werd de vraag ter sprake gebracht in hoeverre het wenschelijk was dit in de Eerste Kanier te behandelen, nu alleen het ontwerp op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering door de Tweede Kamer is aangenomen, maar niet dat betreffende de ziekteverzeke ring. Verschillende leden opperden daar tegen bedenkingen. Invaliditeit swet. - Ook is verschenen liet voorloopig verslag van liet afdeelingsonderzoek tot verzekering van arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Zooals gewoonlijk werd ook clit ont werp van verschillende zijden bestre den cu verdedigd. Aan den minister werd gevraagd: lo. Van welke organen de Minister zich zal bedienen bij bet zeer bewer kelijk en uitvoerig onderzoek naar de looiieii, enz.; 2o. of de Minister een schema zou willen overleggen van de kosten, die het gevolg dezer Staatspeusionneering zullen zijn 3o. waar de Minister de daarvoor benoodigde gelden zal Inden 4o. welke rechter, indien artikel 3G9 eerder en hoofdzakelijk alleen wordt ingevoerd, de eventueele geschillen zal berechten, TWEEDE KAMER, liet debat over 't wetsontwerp tot instelling van een fonds voor de Kustverdediging is eergisteren ten einde gebrachL. De heeren Thomson, Eland, de Sa- vorni'n Lohmau en Marcliant repli ceerden nog en de Ministers van Oor log en Buitenlandsche Zaken gaven een dupliek ten beste, lleel veel nieuws werd er inlusschen niet meer gezegd. De bestrijders ble ven de voorgedragen forten vooral dat van Vlissingen, onnoodig, ge vaarlijk, niet door de eischen neutraliteila-verzekering geboden ach ten en wilden liever door andere mid delen een,bedreiging onzer onzijdig heid of onafhankelijkheid afwenden. Intusschen trok'de lieer Thomson zijn amendement na 's Ministers verzet in. Niet alzoo de heer Eland, die !t zijne handhaafde cn den Minister Co- lijn verzocht om, als het ontwerp word aangenomen, in elk geval nog geen contracten af te sluiten, opdat een eventueel opvolger van andere rich ting, «iet zou zijn gebonden. Dooh de Muister was niet bereid' zich op dit punt te hinden. Over de verwijlen, aan de linkerzij de door den Minister van Oorlog ge daan wegens gebrek aan vaderlands liefde, waren de heeren van die partij niet goed te spreken. Zij bleven den Minister er oen grief van maken dat hij geen toenadering had gezoefht met hen difs uit beginsel tegen de opvoe ring der defensie-uitgaven zonder practiscli nut waren opgekomen. Mi nister Colïjn bleef zijn grief handha ven tegen liet verzet der liberalen ook tegen wat eigen Ministers voor dé defensie hadden voorgedragen. Nu de sluiting van T algemeen de bat verklaarde de Minister van Oor log liet amend. Eland nogmaals on aannemelijk. De lieer Lobman advi seerde ook namens de oommissie van rapporteurs tot verwerping. De stem ming ook over het geheel© ont werp waarvan de artikelen werden goedgekeurd, is zoowel over do amend.-Eland (op ar.lt. 1 en 5) als over het rcgecrings-voorstel tot a.s. Dinsdag, na de gewone pauze, aan gehouden, De Kamer heeft besloten dat Dins dagmiddag, tc 3 uur, nog enkele wets ontwerpen in de afdeelingen zullen worden onderaodht, daaronder een verhooging van de Waterstaatsbe- grooling voor 1913. Intusschen ver zocht de heer Smeenge den Minister om daaruit de aanvraag voor de brug over de Waal bij Nijmegen terug te nemen, omdat dit onderdeel, een groot© belemmering voor de scheep vaart, allicht tot wijdloopige discus- siën aanleiding zou geven. Dinsdag zal de Voorzitter eindelijk nog voorstellen om Woensdagavond een reeks van spoedeischende wets ontwerpen tc behandelen. KAMERVERKIEZINGEN. Door do vrijzinnige partijen te Am sterdam zijn voor de Tweede Kamer tot Candida al gesteld in: District I: dr. H. F. R. Hubrecht, Unie-liberaal (aftredend) District II: (aftredend J. R. Snoeck Henkemans, Chr.-lijst.) P. Ofrto, Unie- liberaal. District III: (aftredend mr. P. J. Troélstra Soc; Idem.) J. W. IJzerman, Unie-liberaal. District IV: prof. mr. G. A. van Ha mel Unie-liberaal (aftredend). District V: Th. M. Ketelaar, vrijzin- nigdemocraat (aftredend). District VI mr. W. H. de Beaufort vrjj-liberaal (aftredend). District VII (aftredend G. A. A. Middel berg, anti rev.) Walrave Bois- sevain, vrij-liberaal. District VIII: (aftredend W. de Vtogt antirev.) P. Nolting, vrijzinnig-demo craat. District IX: (aftredend W. H. Vlie gen, soc dern.) mr. Th B. Pleyte, vrijzinnig democraat. Mr. AE. baron Mackay heeft, naar de Ned. meldt, bedankt voor de can- didatuur hem door de O'nrïstèlïjk- Historische kiesvereeniging te Hil versum aangeboden. Het bestuur der Christ. Hist, kies vereeniging Koningin en Vaderland, te Nïjverdal, heeft besloten aan de a.s. ledenvergadering voor te stellen, in het district Ommen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer te proclameeren dr. J. Th. de Visser, te Den Haag. (Ned.) De afdeeling Goude der Chrislelijk- Sociale Partij heeft den heer E. A. Keuclienius te Scheveningen candi daat gesteld voor de Tweede Kamer. De lieer Keuchenius beeft de candi- datuur aanvaard. In het district Gouda zijn onder de katholieken nu twee stroomlngon over do vraag, of men al of niet zelf een eigen candidaat voor de Staten zal stellen (tegenover de aür. Chr.- hist. en antirev. Statenleden). De eene strooming vreest zetelverlies, de an dere hoopt op slagen. Als candidaten worden genoemd de heeren dr. Hoff man, Kolkman, broeder van den Mi nister, Ue Kruijf en Moerel. Het is als vrij zeker aan te nemen, dat een de zer heeren door de Centrale, die spoe dig vergaderen zal, zal worden aan gewezen. (Centrum). De vrijzinnige kiesvereeniging „Al melo" stelde candidaat mr. II. Goe man Borgesius. De Centrale Anti-Rev. Kiesvereeni ging op Walcheren heeft definitief candidaat gesteld voor hei district Middelburg den heer J. H. Blum, af tredend. De Katholieke Kiesvereeniging in het district Ilontenissen beeft ge steld den heer P. F. Freitier, aftre dend. De „N. R. Ct." meldt: De anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje", te Bleiswijk (dis trict Delft) heeft, zoo meldt de Stand., met algemeens stemmen mr. II. A. v. d. Velde weer candidaat ge steld. 1-Iet IJuisgez. heeft als candidaat in liet district Eist hooren noemen mr. Umbgrove, te Arnhem, en als candi daat in Wijk hij Duurstede dr. Keu chenius, te Scheveningen. De centrale R.-K, kiesvereeniging in het district Eist heeft, zoo meldt het Hüisgöz., met algemeens stem-1 men het aftredende lid mr. baron Van Wijnbergen candidaat gesteld. STATEN-VERKJEZINGEN. Voor <le Provinciale Staten van Noord-Holland zijn door de vrijzinni ge partijen te Amsterdam tot candi daat gesteld in: District 1; B. C. E. Zwart en D. Ra- hnson (heiden Unie-liberaal, aftre dend) District IT: D. Goedkoop en mr. II. Smeenge, (beiden Unie-liberaal, aftre dend). District III; (aftredend S. J. Pot huis en F. M. Wibaut, heiden soc.- dem.) mr. B. J. Polenaar, Unie-libe raal on H. W. Kelirer Jr. (U. L.J District IV: mr. J. Ivappeyne van do Coppello, Unie-liberaal en mr. H. Wertheim ,v rijzinnigdemocraat. District V: G. P. Wijnmalen Jr., Unie-liberaal (ufli'edend) en Th. M. Ketc!aar, vrijzinnig-deinooraat. District VI; F. Lieftinck J.llzn., vrij liberaal en S. P. van Eeghen, Unie- liberaal (beiden aftredend). District VII: (aftredend J. ter Haar Jr., chr.-bist. en mr. S. de Vries Czn., anti-rev.), dr, G. Bellaar Spruyt, vrij zinnig-democraat, en mr.II J. C. v. Tienen, Unie-liberaal. District Vilt: (aftredend prof. mr. D, P. D. Fabius, anti-rev.) W. van Dies en, vrijzinnig-democraat en P. Nolting, vrijzinnig-democraat (aftre dend). District IX: Th. M. Ketelaar, aftre dend en mr. J. Deking Dura, Vrij-li beraal, in plaats van den heer W. II.. Vliegen (aftredend). UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn, met ing. van 1 Mei, benoemd Hij de vissc.hershaven te 1J- muiden: D. van Duivenbode, tot boek houder; J. D. 1 ley koop, thans afsla ger-halchef. tot lialchef; A. B. Visser, A. Tol en T. Doevendans, allen thans hulp-afsltiger, tot afslager; R. J. de Jong, (hans haven- en halknecht, tot afslager; F. J. de Kort en G. J. Mer- kes. thans haven- en halknecht, tot 1ste liavenkneeht. Bij K. B. zijn bij het Dep. van Bui ten1. Zaken, niet ing. van 1 Mei, be vorderd; tol hoofdcommies, jhr. mr. G. XV. van Tets en jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, beiden thans commies, en tot commies. L. F. Car rière en J. F. Boer, beiden thans adj.- commics. Bij K. B. is Joh. T. de Lange. secr. van den Ned. Bond van Jongelieden, Ver. op Geref. grondslag, te Ernielo, benoemd tot ridder in de' orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. is II. Bijlevedd, dir. dor Geref. 'kweekschool tot onl. van ond. te Amsterdam, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. ONDER SCI-IEI'DINGEN. Do Koning van Spanje heeft het kruis van ridder le klasse der Spaan- sche orde voor zoevaartverdiensten verleend aan de kapiteins (gezagvoer ders) van de Koninklijke Hollandschc T.lyod J S de Vries, D. H. Doeksen, K. TT. K. Wijtsma. én B. Kikkert. NATION AAL FEEST TE ROT TERDAM. Tn verhand met een ingekomen ver zoek van dc- Commissie uit de Bur gerij om subsidie voor de nationale feestviering in de maand November, stollen B. en W. van Rotterdam aan den Raad voor in totaal voor dit doel een bedrag van f 60.009 beschikbaar te stellen. nierin zijn inlusschen ook de kos ten begrepen, die de gemeente voor nemens is direct te maken in den vorm van muziekuitvoeringen, opstel ling van tenten, illumination van dienstgebouwen en eenig vuurwerk, zoodat een bedrag van f 35.000 ter ba- schikking van de Commissie' kan worden gesteld, welk bedrag overeen komt niet hetgeen tot dusver door de burgerij zrivc is bijeengebracht. DE WARMTE. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in Do Bildt meldt: Tot aanvulling van het bericht van Dinsdag kaji nog worden gemeld, dat inderdaad Dinsdag de temperatuur te Maaslricht en Winterswijk onge veer 26 graden bereikte zoodat voor het eerst sedert de oprichting van liet Instituut de temperatuur op eenzelfde plaats hier te lande op drie achtereen volgende dagen in April boven 25 graden steeg. Daar Hamburg heden, Woensdagmiddag, 27 graden meldt, Maastricht 24.8 graden, is het waar schijnlijk, dat in het Oosten van ons land ook heden de 25 graden bereikt werd. NIEUWE SPOORLIJN. Gisteren is de tweede spoorlijn 01- denzaal-Salzbergen o\er haar geheel© lengte voor 't publiek verkeer ge- ojiend. NIEUWE TRAMLIJN. Woensdag heelt de officieele ope ning plaats gehad van de tramlijn Lee uw a rden—Veexiwo uden—Drach ten. NIEUW TRAMTARIEF. De Amsterdamsdae Gemeenteraad heeft goedgekeurd de voordracht van 13. cn W-, om een uniform tramtarief van 5 cent in te voeren. B. en XV. zul len nader het tijdstip van invoering bepalen. Voor lijn 4 is dit jaar het tarief op 2 1/2 cent gesteld. 75-JARIG BESTAAN VAN ARTIS. Gisteren was het 75 jaar ge-leden, dat de Zoologische tuin te Amsterdam werd geopend. ONGELUKKEN. De scripper XV. de Liefde van Naaldwijk is te Poeldijk door een van Monter komenden goederen trein overreden en onmiddellijk go- dood. De man wachtte in een lcoffie- 1 huis op de tram tijdens het onweer. Toen hij, na het afdrijven van de bui, een wagen uit Naaldwijk zag voorbij gaan, wilde hij den koetsier aanroepen om mee te rijden. Tlij ver liet ijlings het cafó, zoodat hij do rails overstak, juist op het oogen- blik, dat de trein voorbij kwam die horn greep. Alles gebeurde in een on deelbaar oogenblïk, zoodat .remmen onmogelijk was. De N. R. Ct. meldt: T© Stadskanaal is de 79-jarige we duwe II. de H. door een op hoï zijnd paard onderstboven geworpen en spoe dig aan d© gevolgen overleden. De bediende A. R,, in dienst bij de Uranium Steamship Cy, is bij'hot elazenwasscben van een hoogte van 2,5 meter van liet dak van bet Ura- nium-hotel aan de Maashaven te Rotterdam, achterover gevallen. Hij kwam niet zijn hoofd op een bctou- vloer terecht. De man brak zijn schedel en bleef op de plaats dood. De berichtgever van de Tol. te Ba tavia meldt, dat de bootsman en de timmerman, die in het ruiin van bet stoomschip Kavir aan lu-t werk wa ren, door gasverstikkiug om het leven zijngekomen. De Kavir is een stoomschip van de notterdamsche Lloyd, in 1907 voor die maatschappij gebouwd. Het schip vertrok 20 April van Colombo naar Java. Een droevig ongeluk had Woensdag in de Marnixstraat bij de Rozen gracht te Amsterdam plaats. De G- jarige Geertrüida .Rijk. wonende An- jeliersstraat, wilde achter een train om de straat oversteken en geraakte daarbij onder 'n zwaren kar met steenen. Het meisje werd zoo ern stig gewond, dat het spoedig over leed. Het lijkje werd per auto-zieken wagen naar het Wüholminagasthuis vervoerd. TWEE KINDEREN VERBRAND. Woensdagavond to 10 uur brak plotseling ee-i felle brand ui* i- broodbakkerij van den heer R Boersma aan de markt teS 3 oen de bewoners het gevaar besmeur den, was het reeds te laat, v.êgens vlammen en rook, om bet 1© bereiken waar twee k'nd" =n- jien, een meisje van vijf jnnr p" - jongentje van zeven, iïi allerijl wer den bij den noburigen aannemer den beer J. R. Vlamuig, lange ladder se- lianld, waarna deze zich door de stuk geslagen ruiten, een pad naar -de slaapkamer der kinderen baande. De moedige daad was evenwel fe laat. Gestikt, door de rook werden de klei nen door dei, beer V vit de reeds brandende kanjer gehaald. Aangewakkerd door een opkomen de onweersbui, viel er trots een drie tal brandspuiten, waarbij de nieuwe, uitstekend werkende stoombrancl- spuit, aan bli.sschen niet te denken. Weldra sloeg de brand over, op het aan de overzij der straat liggende café „Het Vosje", dat eveneens een prooi der vlam men werd. De belen dende perceelen van beide gebouwen wist men te behouden Alles was verzekerd. Pers-Overzicht DE OPEN BRIEF VAN Ds. A. G II VAN Tl O OGEN H UIJ ZEN. Do lieer P. W. Kohnslamm schrijft in 't Alg. Handelsblad aan Ds. Iloo- genliuyze o. a.: „Vergun mij naar 'aanleiding van uw Open Brief aan dr. De Visser een vraag en een verzoek tot u te richien. Zij liet re f ten deze zinsnede uit uwen brief: „liet ongeloof wenscli ik'niet op den troon te brengen, en daarom be veel ik de concentratie niet aan". Ik heb niet leedwezen, ja. met ontstelte nis die woorden gelezen. Wont ik heb in de weken die achter ons liggen ver scheidene malen aanleiding gevonden mij te beroepen op de sdhoone woor den, door u in „De Nederlander" ge schreven: „Ik noem als eerste en al lergrootste nadeel der coalitie, waar door zij als zoodanig geheel veroor deeld wordt, dat tegenover het groot© publiek de strijd tusschen rechts cn links zoo goed als altijd voorgesteld wordt als een strijd voor of tegen den Christus, waardoor dus zomler dat men liet uitspreekt, de pharizeeïsche gedachte wordt gewekt en gevoed, cïa.t al wat rechts stemt tot do Chris tenen. en al wat links stemt tot do niet-Christenen behoort!" En thans, terwijl gij afscheid neemt van de ^coalitie, maakt gij u zelf schuldig aan wat gij terecht hebt ge brandmerkt. Ja, wat gij zegt is voor oiis verdedigers der concentratie nog veel grieveiider. Want ten opzichte van de coalitie-leuze, dat wij het on geloof propageeren, vinden wij troost in de wetenschap, dat die leuze haar oorzaak vindt deels in politieke ver blinding, deels helaas ook in een al te scherpen politieken blik. Maar hoe moeten wij uw woorden verstaan?" En ten slotte: „En daarom is mijn verzoek dit: Trek die woorden uit uwen brief in, die ik hier heb gewraakt. Wilt gij het niet doen cm de gevoelens van den politieken tegenstander te sparen, doe liet dan althans terwillo van u zelf. Want zij zijn uwer onwaardig." Ook ds. Kruseuian Arelz richt een schrijven in 't 11 bid. tegen ds. Hoogen- buyze. om tegen bedoelde uitdrukking in den Open Brief op te komen. Letteren en Kunst Het Toonecl TE AMSTERDAM. DRIE OORSPRONKELIJKE STUKKEN. Wij hebben vroeger meermalen de klacht gehoord, dut Het Nederlandsclx Tooneel weinig deed voor onze Hol- landsche schrijvers, doch wanneer men let op het tegenwoordige réper toire van de Koninklijke Veieeniging kan men deze beschuldiging moeilijk langer volhouden. Terwijl het Rotter- damsch Tooneelgezelschap, de Too- neelvereeniging en het gezelschap

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6