hoogst sympathieken indruk maakte, terwijl men zich zeer wel er van be wust werd iemand voor zich te heb ben met stalen werkkracht en zeer groolen werklust. Vcrhey word, na bij zijn corps (de mariniers) tot de hoogste rangen te zijn opgeklommen en zich o. a. in In die dermate te hebben onderscheiden, dat hem de Militaire Willemsorde werd verleend, na het in werking tre den der kieswet-Van Houten, aange zocht om een candidatuur voor de Tweede Kamer voor Rotterdam III te aanvaarden. In de Kamer sloot hij zich aan bij dc Unieliberale fractie en schoon geen redenaar in den eigenlijken zin maakte hij toch zeer snel daar den indruk van iemand met solide kennis en eerlijke overtuiging, die bij alle pariijen dc hoogste achting genoot. Jiij vergde zeer veel van zich zelf en trachtte zich in te werken in ieder onderwerp en dit moet er toe hebben bijgedragen zijn toch niet te sterke gezondheid ernstig te schokken, voor al toen zich nog een chronisch lijden daarbij openbaarde. Bij onderwerpen op de landsverde diging betrekking hebbende, werd uan zijn adviezen de grootste waar de gehecht, hetgeen ook wel bleek door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zijn aspiraties gingen in de rich ting van een volksleger. Vandaar zijn groole liefde voor de lichamelijke op voeding, waarvoor hij een zeer krach tige steun is geweest. Trouwens ook het onderwijs in het algemeen had zijn groote genegenheid en met. behulp van liet voorzitter schap der commissie van toezicht te Kuilerdain, heeft hij getracht ook daarvoor met vrucht werkzaam te zijn. Nog eentgen tijd is hij ook lid van den Rotterdamschen gemeenteraad geweest, doch hij zag geen kans om bij zijn velen arbeid deze afvaardi ging naar behooren waar te nemen, waarom hij weer bedankte. (Hbld.) PLAN-VAN VOLLENHOVEN. De Alg. Nederl. Bond Vrede door Recht heeft het voornemen om op Donderdag 22 Mei a.s. ter gelegenheid van zijn alsdan te houden jaarverga dering te 's-Gravenhage, een uitvoe rige en zooveel mogelijk wetenschap pelijke bespreking te wijden aan het plan van den Leidsch&n hoogleeraar prof. rnr. C. van Vollenlioven, in za ke de verplichte nakoming van ge sloten tructuten door eene internati onale politiemacht en het aandeel, door Nederland in deze politiemacht te nomen. Bij deze bespreking zal prof. Van Vollonhoven zelf als inleider voo.r liet pro optreden, terwijl zich bereid heb ben verklaard om legen het plan te spreken de hoeren professors mrs. J. A. van Hamel en A. A. I-I. Slruycken, heiden van de Universiteit te Am sterdam, die reeds in geschriften blijk hebben gegeven van hunne ern stige bedenkingen legen het plan. Ui to 'ringen voor deze bijeen komst, die er eene is van meer geslo ten aard, zullen worden gelicht tot alle diegenen, die als autoriteiten en mannen van wetenschap en praktijk geacht mogen worden in deze zaak belang te stelen. Voor degenen, die haar zouden willen bijwonen is de ge legenheid open orn voor zooverre de plaatsruimte strekt, 11a den lOen Mei zoodanige introductie aan te vragen hij den secretaris van liet Hoofdbe stuur van Vrede door Recht te 's-Gra ven ha ge, die aan deze aanvragen zal voldoen. NATIONAAL IlJS'fORlSCHE OP TOCHT TE 's-GRAVENHAGE. .Do optocht welke hel voornaamste punt der feestelijkheden ter 'herden king van cle honderdjarige onafhan kelijkheid :n de residentie zal uitma ken, blijkt veel belangstelling, ook van elders, te ondervinden. Corous- selclub3 uit provinciale hoofdsteden hebben zich reeds aangemeld; ook is de deelneming verzekerd van enkele hoofdpersonen uit vroegere niaske- Kides, die daartoe een groep 0111 zich gofómieefrd 'hebben. Zelfs zijn uit Haarlem en uit Amsterdam hoofdper sonen van vroeger daar gehouden optochten bereid gevonden om ooh nu weer als historisch figuur op te 1 reten en aldus mede te werken tot het welslagen van den stoet. Dc onderofficieren van het Amcrs- foorlsche garnizoen hebben zich voor- loopig vereenigd Pat een groep die den lijd van koning Bodewijk Napo leon en koningin Hortense zal uit beelden; voorts is de groep, waarin de karakteristieke figuur van keizer Napoleon zal plaats nemen, geheel verzekerd; evenzoo d:e van den ko ning-stadhouder Willem III, welke gevold za! worden door een scliitte- ïend getooide caroussel uit deze da gen. liet schHdersgenoolschap „Pul- chrio Studio" heeft den mooisten schilderswagen uit den optocht, die van de gouden eeuw. voor zijn reke ning genomen en bij een der meest bekende letterlievende vereenigïijgen van ons land bestaat het ernstig voornemen zich voor de groep der eedgenootèn van 1813 to inleressee- ron. MR. A. TELDERS. Te 's-Gravenhage is overleden rar. A. Telders, oud-vice-president van den lioogen raad der Nederlanden. Ju 1843 te "s Hertogenbosch gebo ren, promoveerde hij in 1808 aan de Universiteit te Utrecht en vestigde zich als advocaat aldaar. Na in 1870 t& zijn benoemd tol lijdelijk auditeur militair werd hij in 1872 substituut- Officier van justitie te Gorinchern. Tol gelijke betrekking werd hij in 187G naar Amsterdam geroepen, en- reeds in 1877 volgde zijn promotie tot offi- ci r van justitie aldaar. In 1886 ging hij als a (1 v 0 c aèt-g e 1e r a a 1 bij liet Ge richtshof naar 's-Gravenhage. werd in 18D5 raadsheer in den Hoogen Raad en in 1909 vice-president van dit college. In 1910 zag hij zich ge- tioodzaakt wegens gezondheidsrede nen zijn ambt neer te" leggen. Hij ves tigde zich te Bussum in de hoop. dat deze verplaatsing het verval van krachten zou stuiten, doch keerde, toen deze hoop ijdel bleek, einde 1912 metterwoon naar 's-Gravenhage te rug. De overledene maakte van 1884 tot 1904 deel uit. eerst als lid, later als president, van de Staatscommissie voor tic- notarieele examens. KAMERVERKIEZINGEN. In het kiesdistrict Brïelle hebben de verschillende partijen hun candi- daien definitief vastgesteld. De lieer Roodhuyzen is de candidaat der vrij zinnigen; de heer Colijn der anti revolutionairen. De christ.-histori- schen en de katholieken hebben be sloten tien heer Colijn te steunen. De heer Heykoop is de candidaat der S. D. A. P. liet centrale vrijzinnige comité in het district Apeldoorn heeft met alge- meene stemmen besloten, den heer J. Esmeijer, te Apeldoorn, als candi daat bij de vrijzinnige kiesverenigin gen in het district aan te bevelen. Men bericht aan de „Ned.", dat jhr. G. J. A. Schïmmelpenninck, aftredend lid van de Tweede Kamer voor het district Ede, weder opnieuw door de Christ -Ilist. districlsvereenigiiig can didaat is gesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit is H. J. van Veen, 1 eeraar gem. H. B. S. te Go rinchern, met ing. van 1 October, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot leeraar m de wiskundige vakken aan de K011. Milit. Academie, met dien verstande, dat hem ev. ook het onderwijs in de natuurkunde zal kunnen worden opgedragen. Is met ing. van 15 Mei aan C. F. Lebret, op verzoek, eervol ontslag verleend als 011 tv. regist. en domei nen te Hilversum. VROUWENKIESRECHT. De Vrije Vrouwenvereniging heeft, kennis genomen hebbende van het door de regeering ingediend Ontwerp in zake Grondwetsherziening, een motie aangenomen, waarin zij haar verwondering er over uitspreekt, dat, nadat alreeds duizenden vrouwen in den lande ruim twintig jaar voor haar kiesrecht ijveren, nadat de re geering heeft bereikt een petitionne ment van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, mede-onderteekend door minstens 114.830 vrouwen, ter wijl door den Vrijzinnig Dêmocrati- schen Bond der Koningin een ander is aangeboden, waarin door -duidelij ke toevoegingen met zekerheid 9352 haiidleekemijgen van vrouwen valt te constateeren, deze Grondwetswijzi ging volstrekt niet van haar gewaagt. Bovendien verklaart, dat de vereeni- ging met bevreemding, vermengd met verontwaardiging, in de Handelingen de woorden heeft gelezen door Minister Heemskerk ter verdediging van bovengeuoeind Ontwerp gespro ken op 17 Februari 1913 in de Eerste Kamer. De Vrije Vrouvvonver.eeuig'ing heeft in een manifest aan de linksche con centratie-partijen gericht, protest aangeteekend tegen bet standpunt der co.'iceuratiê inzake vrouwenkiesrecht nl. de conciusie, dat bet vrouwenkies recht in de eerstkomende grondwet nog niet behoefde vastgelegd te wor den. MR. A. STIBBE. Op 71-jaiigeu leeftijd is te 's-I-Iagc overleden mr. A. Stibbe Lzn., oud-pre sident van 't Hooggerechtshof van Nöd.-Indié, ridder In de Orde van den Nederlandschen Leeuw. ONGELUKKEN. Te Tilburg is de 70-jarige landbou wer Tieten bij bet in draf rijden niet zijn met een paard bespannen voer tuigje in botsing gekomen met een voermanskar. T. stortte van zijn voer tuig, viel met hel hoofd op de keien en bleef op de plaats dood. Gisterenmorgen is te Enschede de ruim 50-jarige J. li. Steijnmeijer in zijn bakkerij aan de Lipperkerkstraat ia een kneedmachine geraakt en ge dood. Gisteren viel in de xijwielfabriek voorheen 11. Burgers te Deventer, de metselaar W. door een luik. Met zwa re inwendige kneuzingen werd de man naar het Ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. EEN NIEUW ZIEKENHUIS VOOR 's-GRAVENHAGE. Naar men aan „liet Vad." van be voegde zijde mededeelt, heeft zich te 's-Gravenhage een voorioopige com missie gevormd tot slichting van een in alle opzichten aan de eischen des tijds beanLwoord ziekenhuis, te vesti gen aan een der meest gewilde ver keerswegen. DIEFSTAL IN EEN KERK. Gisterenmorgen legte te Gouda de poliiie.de hand op een persoon, R. ge naamd, die er zijn werk van maakte offerbussen in de R.-K. kerk aan den Kleiweg door middel van een lijmstok te ledigen. Voor een dergelijk feit vóór zeven jaar gepleegd, ondergjüjg de aange houdene reeds 3 jaar gevangenisstraf. STAKING. Te Borne hebben gisteren 40 tim merlieden gestaakt. Zij eiscben een vrijen Zaterdagmiddag en 21 cent uurioon. ONWEDER. Zondagmiddag ontlastte zich boven Fraueker een krachtig onweder. Een bcerenhuizinge onder Lutje Lollum, bewoond door den landbouwer C. Aueina, werd door'het hemelvuur ge troffen en brandde geheel uit. Een 20- tal stuks vee kwam in de vlammen om. Ook ging een groote voorraad hooi verloren. Verzekering dekt de schade. DE VERPLEGER W. P. BRAAM. Men deelt het volgende mede De sergeant-ziekenverpleger W. P. Braam, die in November van het vo rig jaar met de ambulance van dr. Sikemeyer naar liet terrein van den Balkan-oorlog is vertrokken, ls, zoo als bekend is, op 4 April j .1. te 'J'sjor- loe overleden en aldaar ter aarde be steld. Daar bij enkele onderofficieren de meening ingang had gevonden, dat van hel hoofdcomïté van het Rootle Kruis in den laaisten tijd te groote offers werden geèischt, om ook nog gelden tc kunnen afzonderen voor een overbrenging-van hel stoffelijk over schot naar Nederland, vormden zij zich lot een commissie met het voor nemen om aan alle oud- en actief die nende onderofficieren van tiet Neder- laudscha leger een verzoek te rich ten lot het verlecnen van financieclen steun, waardoor overbrenging van den overleden kameraad mogelijk zou kunnen worden. De plannen dezer commissie wer den krachtig gesteund door den heer kolonel Weber. commandant der brigade grenadiers en jagers, terwijl ook het hoofdcomité van het Koode Kruis de grootst mogelijke medewer king toezegde en voor zooveel noodig reeds dadelijk verleende. Van den heer dr. Sikemeyer werd echter telegrafisch bericht ontvangen, dat zeer overwegende bezwaren zich tot deze overbrenging verzetten, zoo dat bedoelde commissie is ontbonden. BRANDEN. Te Tilburg brak gisterenavond een felle brand uit in de wollenstoffenfa- briek van den heer Van Eijl. Weldra stond Ue fabriek in lichte laaie. DE AMBULANCE UIT KONSTAN- TIN OPEL. De correspondent van de „N. R. Ct." te Konstonlinopel schrijft d.d. 29 April: Dr. Lingbeek en eelitgéiioote en de vijf leden der ambulance, die nog met hen hier gebleven waren, hebben met de Roemeensche postboot de stad verlaten om naar liet vaderland terug te keeren. De vele en blijkbaar oprecht gemeende bewijzen van hoogé waardeering voor de werkzaamheid der ambulance alhier, welke hen ook nog op de boot van alle zijden zijn ten deel gevallen, moeten voor hen wel een groote voldoening geweest zijn. Hun Turksche patiënten, nog ©en zestigtal bij hun vertrek, hadden hun bij het laatste vaarwel op de ziekenzalen een werkelijk hartroe rende hulde gebracht. Op de boot wa ren afgevaardigden van de regee ring, van liet hoofdbestuur van de Turksche Roode Halve Maan, van het dames-comité voor de zorg voor do gekwetsten, van het militair comman do aanwezig, alsmede het personeel van het gezantschap en het. consulaat, de notabelen onzer kolonie met de freules Van der Does de Willebois, en de commandant ©n de officieren van de „Gelderland." Aan mevrouw Lingbeek werd ©en schat van bloemen aangebeden, en met 'dankbar© en bewogen (barton bleven honderden hun aan den wal een laat3t vaarwel toewuiven. Het laatste geschiedde dit aan boord van de „Gelderland" toen de hoot onzen kruiser zoo dicht mogelijk voorbij voer. Commandant en état-mujor stonden op de campagne en de beman ning langs -boord geschaard en ter wijl de sclieepskapel het Wien Neör- landsch Bloed liet lictoren, schalde liet luide over do geheel© roede hoor baar: driewerf hoezee! en: goede reis en gelukkig weerzien in het Vader land! - Omtrent de werkzaamheid van de ambulance zijn de volgende korte op gaven wel van belang: Den Sosten November hier aange komen ,ving do ambulance den 7den December hare werkzaamheid eerst in twee zalen met 1U0 bedden in de militaire school te Pancakli aan. Ge durende nagenoeg vijf maanden heeft zij gemiddeld steeds meer dan '100 patiënten in behandeling gehad. Er werden 24 amputaties, meest van be vrorenledematen, verricht; de behan delde, voor het mee ren de el ernstige gevallen, namen een bevredigend ver loop. zoodat het aantal sterfgevallen in de ambulance ternauwernood 4 pCt. bedragen heeft. Bij haar vertrek bleven er nog 61 herstellend© gewon den of aan Irevroren ledematen go- leden hebbende personen in behande ling, die door "net Turksche lazaret in "de militaire school zijn overgeno men, terwijl' de officier van gezond heid 1ste klasse L. J. Bóller, van de „Gelderland"', die reeds de laatste maand de smbu'.unce als chirurg had terzijde gestaan, hun ook nog vorder zijne zorgen zal wijden. FEESTEN TE IIOORN. In tegenwoordigheid o.a. van mi nister Talma en Mr. dr. 'van Leeu wen. Commissaris der Koningin in de provincie Noord-llolland is Maan dag de vlucMhaven officieel geopend. Maandag zijn ook de hippische feesten gehouden. RISICO OVERDRACHT. Door de Commissie tot hot instel len van een onderzoek naar de resul taten .waartoe de risico-overdracht bij de uitvoering dér Ongevallenwet 1901 lieeft geleid, is ten dienste van dat onderzoek aan een aantal pa troons-, werklieden- en andere ver- eenigmgen een 12-tal vraagpunlen- lijst gericht. Stadsnieuws LIJST VAN HOOGSTAANGESLA GENEN IN DE RIJKS-DIRECTE BELASTINGEN IN DE PRO VINCIE NOORD-HOLLAND. M C. P. Barbe, Haarlem, 11. H. Be cis, Haarlem, M. N. Beets, Haar lem, J. VV. A. Beijnes, Haarlem, L. iJ. Bienfait, Haarlem, C. F. Bie- rens de Haan, lSioeniendaal, A. Bie- rens de Haan, Haarlem, C. 1. F. J. Bïspmck, Bloeinendual, M. Boot, Bloemendaal, jhr. L. G. Borcel, Bloe- mendaal, jlir. mr. J. VV. G. Boreel v. Hogelanden, Velsen, B. G. ter Bra ke, Haarlem, A. M. Breitenstein. Bloemendaal, C. A. Breitenstein, Velsen, J. C. Bunge, Bloemendaal, P. ten Cate de Vries, Heemstede, A. de Clercij, Bloemendaal, mr. M. G. P. del Couit van Krimpen, Velsen, II. Cromer, Haarlem, J. T. Cramer, Vel sen, E. C. C. Dekker, Bloemendaal, G. H. J. Dosandré, Bloemendaal, jhr. H. J. Deutz van Lennep, Heem stede, C. A. A. Dudok de Wit jr., Bioe oiendaal, C. Dvserinck, Haarlem. V. Dyscrinek. Bloemendaal, mr. C. En schedé, Haarlem, mr. H. J. D. D. Enschedé, Bloemendaal mr. II. En schedé, Haarlem, P. B. J. Ferf, Haar lem, jhr. P. Ge va erts van Geervliet, Haarlem, J. A. Gouda, Haarlem. J. van Hasselt, Heemstede, M. L. IIu- selhoff L'ieh, Bloemendaal, J. van Hasselt, Ileem stéde, M. J. van Hattum, Bevorv ijk, C. W. ITeijbroekj. Hioemendnal, A. Honig. Heemstede, P. T. van Hoorn, Bloemendaal, II. E. J. Hüysser. Bloemendaal, A. J. E. ba ron van IÜersiini, Ben nebroek, T. S. .T. Janzen, Haarlem, A. de Jong, Haarlem, P. 11. Kaars Sypastoyn, Heemstede. W. Kaars, Sypesteyn, i Bloemendaal, G. A. Kesting, Bloe mendaal, J. Krol, Kz., Haarlem, J. H. A. Kruimel, Velsen, A. Laan Azn.. Bloemendaal, J. A. Laan, Bloemen daal, .7. C. Laan, Bloemendaal, C. H. Laan, Bloemêi.duul. J. A. Laan Bloe inendaal, A. van leer, Amsterdam, L. v. Leer, Amsterdam, mr. W. F. v. Leeuwen. Haarlem, P. J. E. Lefobvre, Bloemen daal. jhr. dr. M. F. van Len nep, Bloemendaal, jhr. mr. D. E. van I-ennep, I-Ieemsfede VV. P. J. T. van Linden Tol. Heemstede, M. Lintner jr., Bloemendaal. mr. J. Ludon. Bloe mendaal. G. J. E. do Marchie van Voorthuyse», Bloemendaal, rnr. A. A. van dor Mersch, Bloemendaal, S. R. A. van der Mculen, Haarlem. II. D. Mispelblom Bcijer, Haarlem, C. N. J. Moltzeï jr., Bloemendaal, J. Mn 1.1e- uieister, Heemstede, J. II. Nachenius, Bloemendaal, J. VV. Nienhuys, Bloe mendaal, J. Nienhuys, Bloemendaal, L. P Noé, Haarlem. J. A. v. Noppen, Zandvoort, S. F.. Orobio de Castro, Heemstede, J. C. Osieck, Bloemen daal. mr. A. A. Péle-rin, Haarlem, 'mr. A II. Philips©, Haarlem, jhr. C. F. van de Poll, Haarlem, C. VV. A. M. Povol, Blocmei.daal, L. G. Prins, •Bloemendaal, VV. J. Prins, Bloemen daal, jhr. P. (ju ar les van Ufford, Haarlem, jhr. G. C. Quarles van Uf ford, Bloemendaal, L, I,. graaf van Randwijck. Bloemendaal, J. II. VV. Rnsmers, BloeTiiendaal, jhr. A. VV. G. van Riemsdijk, Bloemendaal, A. van Rossom, Haarlem, N. Rouwens, Bloe mendaal, P. J. B. Ruys de Perez, Bloemendaal, R. G. Rijkens, Haar lem, I. E. Scheltoma, Btoomendaal, 11. M. Schieferdecker, Bic-cmendaai, E. VV. Scholten, Bloemendaal, J. &i- monsz, Bloemendaal, P. Suudt van Gelder, Heemstede, jhr. J. T. van Spongier, Heemstede, A. Stoop, Bloe mendaal, E. H. Takranen, Bloemen daal, jhr. mr. P. Teding van Berk hout, Bloemendaal, jhr. F. Teding v. Berkhout, Haarlem jhr. II. Teixeira de Mattos, Bloemendaal, S. M. S. Thomassen A Thuessinlc v. d. J-Ioop, Bloem.daal, mr. G. v. TienihiOven.Zand voort, C. J. van Tienhoven, JJlo'emen- daal, dr. J. Timmer, Haarlem, F. VV. C. M. baron* van TuylL van Seroos- korken, Velsen, G. D. Uhlenbroek, Bloemendaal, E. Vas Visser, Heem stede, D. Veen jr., Haarlem, E. A. Veltman, Bloemendaal, K. E. Velt- man, Bloeniendaal, P. Yerschuyl, Bloeinenclaal, J. C. Veilt, Bloemen daal, D. 11. Vel'Lewinkel, Bloemen daal, A. Visser. Heemstede, G. J. van der Vliet, Bloemendaal, mr. J, C. de Vries, Bloemendaal, J. D. Waller, Heemstede, P. M- Waller, Bloemen daal, VV. 11. Warnsinok, Zandvoort, T. van Wave ren, Heemstede, G. J. v. Waveren, Haarlein, H. van Wave- ren, Haarlem, J. O. van W'es&em, Bloemendaal, 11 P. Wiegman, Haar lem, J. 11. Wildervanck -de Blécourt, Bloemendaal, J. W. Wilson, Zand voort, J. C. Wolterbcek, Bloemendaal, T. K. R. Wüsb, Zandvoort, J. R. Wüste, Velsen, J. II. Wijsman Hz.,. Heemstede, L. P. Zocher, Haarlem. „.V oor uit ga 11 g". Zaterdagavond gaven de Tooneeiver- eeniging en Muziekver. beide onder den naam „Vooruitgang" voor de tweede maal een uitvoering rnet het zelfde programma als de vorige week. De Muzïekvereen. opende het pro gramma, onder leiding van den di recteur Hariot, rnet „Le Dandi Pas Redouble" van W. van Perk, gevolgd door nog een tweetal nummers, die luirl applaus verwierven. De 1'oOneelvereen, voerde daarna op dc 1-bedrijvige schets van Inte Onsman „Naai' 'L Huis", ook het 4- bedrijvig hlijspél van H. E. Kraaij ,jDe Ondarwijreres of de bond le Zandlreek" oogstte veel applaus. Door de Muz-'ckvereen, werden nog ten gehoore gebracht de nummers voor het Bondsconcours te Gouda, en wel „Gelria" fantasie van Schweins- •berg. „Lu Reconnaissance", fant. van V. J. Benaar. en liet onenings- numrner van den marschwedstrijd. De collecte vu 11 de uitgesloten si- ga veninakers bracht f 12.03 op, welk bedrug zal worden 'afgedragen aan het Haai']. Arb. Seer. „Ons aller B e I a n g". Tol secretaris van de aid. Jlaar'.em van den Alg. Ned. Bond van Arbei ders in de Drank industrie „Ons al ler Ueiuiig" is gekozen de lieer Klein geld, ui de vacature, ontstaan door vertrek van den lieer Bugtel naar Rotterdam. KANTOOR- EN HANDELSBEDIEN DEN. In de vergadering van de afd. Haarlem van den Kantoor- en Han- delsbcueudot;bond werd tol Penning- mecstci' gekozen de heer \V. de Jager in de vacature ontstaan ooor het ne- daiiken \au den heer G. Uoffschlag, dour vertrek. Tevens werd besloten dat de afd. zal deelnemen aan de betoogmg voor Algemeen Kiesrecht op den z.g. Roo- den Maandag, 2 Juni a.s., door het zenden van een afgevaardigde.. Aanbesteding. Door den bouwkundige W. J. tNV lissen, is nameos zijn principaal J. Kramer, ondershands aanbesteed het verbouwt van perceel Schotersingel no. 35. Ingesc: reven werd als volgt; A. A. van Zanten, f 3370. H. van 't Wout, f 3470. A. A. Zuunendonk, f 3545. Ivaub on Bierboom, f 3589. S. Winnubst f 3G7-4. Kiwii van Diest, f 3870. Louw en Lubbers f 3970. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Kiekjes uit ie Rechtszaal. Qs inbraak in Aerdenitoni (Vervolg.) Nu volgde de diefstal van een pe troleumstel, ten nadeele van J. II. Öclious in de Warmoesstiaat. Schoppenhorsl vertelde, dat z'n vrouw ©en petroleumstel noodig had. Schoppenlioist had de ketel weg genomen en Roniijn liet stel. Zoo de den ze alies in compagnieschap. De winkelier Schous werd gehoord als benadeelde in dii delict: Nu werd de 4e tonloste legging af gedaan, enkele diefstallen door Sehopperihorst alleen gepleegd. Re- klaagde bekende alles. De benadeelden ais getuigen ge hoord, konden niet veel nieuws ver tellen. 't Werd een eentonig verhoor. Lit 't verhoor stippen we nog aan, dat de beklaagde Scuoppcnhorst ver klaarde, dal hij de 33 boeken, uit de stationsk.osk aan 't station alhier ge stolen. weggenomen heeft, om... ze zelf te lezen. President: en liob je ze allemaal 'gelezfn? Beklaagde: allemaal! Een der door Scliopponhorst gesto len rijwielen ontvreemd hij ten na deele van iemand die op 't belasting kantoor vertoefde. Niet aangenaam, 't is al een oj-cfferend werkje om be lasting te betalen en als ze dan nog je fiets wegpakken Gelukkig bad Scliopjxenliorst "t rij wiel nog niet verkoeld. De benadeel de krijgt 't dus terug, hij mocht het zelfs dadelijk mee naar huis nemen. Beklaagde Roinijn ging in het bad: huis aan :t Leidsche plein baden. Hij zag toen in de vestibule een rijwiel staan en pakte 't meteen maar mee ook! De benadeelde was een jeug dige onderwijzer. De inspecteur der recherche Van der Beek deelde mede, dat Komijn toen hij gearresteerd werd. een gela den revolver bij zich had. 't Getuigenverhoor had precies 2 uur geduurd. Nu was 't woord aan 't Openbaar Ministerie. Mr. Koycr wees er op, dat de taak van O. M. heel gemakkelijk is, omdat de beklaagden alles bcken- De aanwijzingen zijn bovendien voldoende voor een veroordeeling. Al les is wettig en overtuigend bewezen. Sclioppenliorst is vroeger al eens op jeugdigen leeftijd wegens diefstal veroordeeld. De diefstal in Aerdenhout is be dreven niet een enorme bruta liteit. t O, M. achtte Sclioppenliorst het meest strafbaar, hij is met de bibra- ken en diefstallen begonnen. Broodgebrek is niet het motief ge weest, want dan had men niet zooveel gestolen en alles in huis bewaard en opgezouten. llomijn is door Sohoppeuhorst blijkbaar tot diefstal overgehaald, 't O. M. eischtetegen Schop penhorst een gevangenis- 'Straf van 5 jaar en te g en 11 o m ij n 4 jaar, beiden met aftrek van de preventieve li e c h. t e n i s. Do verdédig'er van Schoppenhorst, Mr. Feits, vertelde, dat S. tot armoe de vervallen was. I-lij had in Duitsch- land gewerkt en met zijn vrouw op kamers gewoond. Toen kwamen ze naar Nederland, zonder geld en zon der huisraad.. Ilij zocht werk, vond het, 'maar... had timmermansgereed schap noodig. Toen heeft hij den eer sten diefstal gepleegd, n.l. gereed schappen gestolen. Zoo is S. op het slechte pad gekomen. Al zou men geen medelijden hebben met beklaagde, dan moet men 't toch hebben met zijn vrouw en twee jonge kinderen, waarvan, hij veel houdt. In de gevangenis heeft lieklaagde een portret van vrouw en kindere-n, daarop staat: „ter herinnering aan je kinderen". De vrouw is van S. blijven houden. De gelegenheid bestaat, dat be klaagde als hij uit de gevangenis komt, met zijn gezin naar Amerika t rekt, om daar oen nieuw leven te be ginnen. Misschien is hij dan nog niet geheel verloren. Mr. v. Touloa v. d. Koog pleitte ook clementie voor Romijn. Hij u:as zon der werk en is tot diefstal merge- huald. Pleiter wee^ op de eerlijke be kentenis, d e het de justitie veei ver gemakkelijk lieeft. Romijn barstte in snikken uil en vroeg een lichtere straf, opdat hij nog voor z'n oude moeder zal kun nen zorgen. De uitspraak is bepaald op Don- deidag 15 Mei. KEES. KENNISGEVING. De burgemeester brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de op den 30en April j.l. executoir verklaarde kohieren no. 12 en 13 op de Personeele belasting dezer ge meente, dienst 1913, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. De ingezetenen worden tevens er aan herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hun aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. AALSMEER EN OMGEVING. Een onzer lezers, een man die zich verheugt in een frissche belangstel ling voor vele dingen, schrijft ons: Zoudt u eens een artikel willen schrijven over het belangrijke van Aalsmeer? Nu de trein deze plaats met Haarlem verbindt, kunnen veel meer menschen profïteeren van het mooie en nuttige uit die stieek. Laatst lieb ik een sci.oolreissje met een klasse der leerschool er heen gemaakt, en als ik tijd had gehad, zou ik u zeker een verslagje gezonden hebben, met het doel mijn collega's op te wekken tot een dergelijk reisje, of wel ouders, die eens een nuttig uitstapje met hun kinderen willen doen. Er was zooveel nieuws te leeren. Dat begon dadelijk in den Haarlemmermeerpolder, waar we plotseling van uit het weideland in een landbouwstreek zaten, zaaien, eggen, ploegen en wat niet al meer zagen we nu, het gewas dat reeds te velde stond, was voor de nieesten ook 'nieuw, als winterrogge en tarwe, knr- wij en koolzaad. Het geheelc jaar door vindt men in den polder wat te zien, dat in onze directe omgeving niet wordt waargenomen. Bij Vijf buizen kwamen we de vesting Amster dam binnen rijden langs d© forlei: en opgestelde kanonnen, wanneer we bij Aalsmeer zijn gekomen en de booge brug over sporen, 'hebben we een mooi panorama over de Aalsmeersclte tuialjcs, die wel als groote vloRen van groen en bloemen in eon reuzen- plas schijnen te drijven. Veel valt er verder in Aalsmeer te zien; in Haar lem zoeken we te vergeefs een potten bakker, maar daar hebben we er een gevonden, en prachtig bet vormen van verschillende vazen en potten op do dfaaiscbijf gezien. liet wandelen langs de velé mooie tuinen langs den Uiterweg is alleen al zeer belangwek kend en mogen we dan nog, zooala wij, eens ee:. k cokerif aLs Terra Nova bezichtigen, dan is het genol bij na volmaakt, en wal valt daar veel le leeren over het vormen van nieuw land, ©uz., onz. Wel zal liet niet ieder naar don smaak zijn, maar toch moet men bewonderen het geduld waarmee men daar planten vervormt Lot al er- lei unstvoorwerpen, vazen, py;rami- aen, cylinderss, banken, hekken, stoe len, leeuwen, enz. Aan de Ringvaart, even bezuiden Aalsmeer, is dan ook nog iets te zien, dat menig Haarlem mer nooit zag. namelijk trappcnslui- zen. Daar is de eenige maats, waar men rnet een scheepje of stoombootje uit. de Ringvaart in de Genievaart en verder in de Hoofdvaart van den Haarlemmermeer kan komen. Het verschil in waterstand, is te groot voor één sluis en daarom doet men het met twee schutkolken en een tus- schenbassin. In elke kolk daalt of klimt men ongeveer 4 M. 't ls een leuk gezicht, als men zoo hoog ©en schip in de Ringvaart ziet en dan tegel ijk een ander zeer laag in de Genievaart. Bezoekt men verder de Groote Poel, dan zal menigeen verbaasd staan kij ken ©n misschien verwonderd zijn, dat het zoo jaren lang moet duren, eer men eens een mooi meer, dal be trekkelijk zoo dient bij was, te zien kreeg. Tot zoover onze lezer. Zoodra we eens tijd heben voor uitstapjes, gaan we stellig naar Aalsmeer. Maar in afwachting daarvan plaatsten we al vast do opmerkingen van den schrij- Rubriek voor Vragen Geaboiiricerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Eedaetie van Haarlem's Dagblad, Groolo Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam cn woonplaats van dea inzender vermelden wordt geen ounduclit geschonken. VRAAG: Zoudt u mij ook Hunnen zeggen ol' er te Haarlem afbetalings magazijnen bestaan. Zoo ja, zoudt u mij dan het adres er van willen op geven? ANTWOORD: Dergelijke adressen kunnen we niet opgeven. U moet on ze advertenties maar eens nazien. VRAAG: Den Oden April heb ik mijn dienst tegen Augustus opgezegd. Hoeft Mevr. dan het recht mij met 1 Juni weg te'zenden als ik met drie maan den. gehuurd hen? Mag ik dan scha devergoeding eischen? ANTWOORD: Mevrouw moet u twee maanden schadevergoeding betalen, als zij u met Juni wegstuurt. VRAAG: Hoe moet iemand hande len die trouwen wil en niet weet, waar zijn ouders wonen? ANTWOORD: Wend u tot den kan tonrechter. VRAAG: ik ben dagdienstbcde. Nu gaat Mevrouw eeu maand de stad uit. Is zij nu .verplicht mij mijn lc-on en kostgeld te geven? Zoo zij enkel mijn loon wil betalen, ben ik dan verplicht daar te blijven, of kan ik dan onmid dellijk vertrekken, zonder mijn dienst op te zeggen? ANTWOORD: Mevrouw moet u loon en kostgeld geven. Vertrekken nxoogt ge echter niet, zonder den termijn een week in acht le nemen. VRAAG: Ik ben aangeslagen in do gemeentelijke belasting voor f 12.50 per week, mijn man verdient 8 gulden per week en nu krijg ik dezer dagen een dwangbevel dat ik binnen drie da gen moet betalen. Kunt u mij cok zeggen wat ik nu doen moet? ANTWOORD: Er is niets andei's aan te doen dan opschorting van liet dwangbevel te vragen. Maar daar voor moet u geldige redenen hebben. VRAAG: Kunt u mij" meedeelen, waar en wanneer de cursus voor ver vaardigen van kant, waarover on langs in dit blad geschreven is, wordt gehouden. Zou er gelegenheid zijn dien cursus kosteloos te volgen en waar zou ik mij daarvoor moeten vervoegen? ANTWOORD: U kunt volledige in lichtingen verkrijgen aan de School voor Kunstnijverheid in Den Hout. VRAAG: Wanneer werd in bet jaar 1912 het examen Wiskunde M. O. ge houden? ANTWOORD: Die examens werden in het najaar gehouden. VRAAG: Kunt u mij ook inlichten, welke papieren een ongehuwde vrouw noodig heeft om naar Amerika te «migreeren en daar een huwelijk aan te gaan? ANTWOORD: Informeer dit eens

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6