Binnenland DE KONINKLIJKE FAMILIE. Zooals reeds gemeld is, zal II. M. de Koningin heden in streng incog nito te Arnhem aankomen en van daar per auto naar Het Loo doorrei ken. Hare Majesteit heeft het voorne men om den feestavond op Dondc r- dag 8 Mei, ter huldiging van de uit den Balkan tcrugkeerende ambulan ces vun liet Hoode Kruis bij te wonen en zal zich daartoe dien dag naar de Residentie hegeven. TWEEDE-KAMER. Zooals wij niet een enkel woord reeds gemeld liebben, werd gisteren, in den aanvang dei zitting, na uiede- dceling van hei bericht van overlij den van den heer Verhey, afgevaar digde voor Rotterdam lil, door den voorzitter der Kamer, jhr. Van Ni jen. aan do nagedachtenis van dezen verdienstelijken volksvertegenwoordi ger, oprechte hulde gebracht. Hij zeide dat zeker de geheele Ka mer met groot lc-edwezeu deze kennis geving hoeft vernomen. Enkele we ken geleden mochten ons gunstiger borijchten bereiken omtrent den pa tient. Een blijk van belangstellin werd toenmaals gezonden en lic-t te legram dat hierop terugkwam be wees iioe zeer dal blijk van belang stelling werd gewaardeerd. De heer Verhey was een man, die aller sympathie- liad door zijn waa: dig en eenvoudig optreden. Zijn ee: ste zorg was steeds ieder woord te vermijden dat onaangenaam kon zijn. Niet alleen sympathie ook respect wekte hij om zi;5i kranig militair verléden; lieui sierde ook het eere- nietaal, dat gegeven wordt voor moed; beleid en trouw. In zijn Iiiilila re loopbaan had d< heer Verhey zich den naam verwor ven vair een humaan en rechtvaardig chef te zijn, dien naam lieeft hij h hooggehouden; met strenge plichtsl irnchting en toewijding vervulde bij ziju laak. Wanneer het hem mogelijk was, dan was do heer Verhey op post. 11 ij gaf ook blijk, de stof die hij besprak in a.le onderdeden te b< iieerschen. Buiten de Kamer heeft hij zijn kracht gegeven aan verschille: ambten die hein dierbaar waren. Zijn nagedachtenis zul buiten in de Kamer in eere blijven en naam zal steeds met groeten e-cri: genoemd worden. Met eenigo hartelijke woovclen sloot zich de Minister van Koloniën, heer Do Waal Malclijt, bij deze h de aan. I-Iij zeido behoefte te gevoelen woord van eerbiedige hulde ie sp ken aan de nagedachtenis van zeer geachte lid. Spr. sluit zich lieel aan bij hetgeen door den voor zitter gezegd is. Het verlies wordt door de Regèering zeer gevoeld. Belde redevoeringen werden door de aanwezige Kamerleden staande aangehoord. Ten opzichte van de gisteren mor gen behandelde on eenparig aangeno men wetsontwerpen stippen wij nog aan, dut de Minister van Kolonién den heer Be Meester de verzekering gaf, dut .mocht net blijken ounpodig te zijn, om ook van de traktementen hoven de f 12000 in Indiè ton volle de weduwen- en wee zenpremie te vorde ren, hoewel aan do weduwen en wee- zen geen hooger uRIieering wordt ge daan dun naar den basis van 12 mille, daarin .verandering zou worden ge bracht; doch eerst moest vaststaan dut 't kon. Dc aankoop van den spoorweg-Ba tuviu-Buitenzorg voor 8 1/2 millioen vond bij de heeren Bos, de Meester Iloguardt en Ilelsdingen sleun, maar mén verlangde zekerheid, dat door de concessie-wijzigingen die er mee ge puurd gaan, geen nadeel aan staats lijnen berokkend en een naas ting van alle particuliere spoorwege op het daartoe geschikt tijdstip nii bemoeilijkt zou worden. Die verzeke ring gaf de Minister, Hoewel de heer Bos, in tegen; ling met den Minister, in den aan koop van de steenkolen-ontginnii l'celoe Laoet geen voordeel zag, wei- geide hij er zijn steun niét aan gens liet belang om dit kolenstation in onze handen te houden een lang dat de heer v. llookstraaten uit het oogpunt der defensie van In nog eens duidelijk deed uitkomen. Na de gewone pauze is gisteren, het ontwerp nopens de Kustverdédign met 5» tegen 35 stemmen aan ge: men; na verwerping, met dezelfde stemmenverhouding, van het amend Eland om den bouw van het fort bij Vlïssingcn achterwege te laten. De stemming was rechts tegen inks, met één uitzondering; de hear Van Karneheek stemde als éénling ii de linkerzijde, vóór. Aan den heer* Colijn vielen na de stemming vele hartelijke gelukwen sen ten deeL De Kamer, die besloten heeft mor genavond te 8 uur ook te vergaderen en een reeks van ontwerpen nog aan de orde stelde, begon, gisterenmid dag roe; de discussie over de pen- r van de gemeente-anibte- ron, hun weduwen en weezen. De heeren Rutgers en Fleskens ver dedigden in beginsel het ontwerp en nichten er de Reg. hulde voor. De eiste echter betreurde dat de Minis ters te veel hadden toegegeven aan de bezwaren, vooral vanwege het ge meentebestuur van Rotterdam geop perd, omdat lnj vreesde dat de over gang vun het Omslag- naar het pre mie-stol 1 daardoor zou worden be lemmerd, vertraagd. Hij hoopte dat dit bezwaar nog (door het amend, de Geer) zou worden weggenomen. De tweede spreker, die zijn warme in genomenheid met liet ontwerp uitte, wenschte ook de bezwaren die voor de mooie gemeenten zijn blijven •bestaan weg te nemen en beval daar toe de door hem ingediende amende lieden is liet debat voortgezet. EERSTE KAMER. Gist er er. a vond is deze Kamer weer voor «enige oogenblikken bijeengeko men, hoofdzakelijk om te bepalen dat heden en volgende dagen de ziekte verzekering., de kindertoeslag voor onderwijzers, de kustverdediging en enkele andere van de Tweede Kamer ontvangen ontwerpen in de afdeehn- gen zullen worden onderzocht. Voor openbare zitting zal de Kamer nader worden bijeengeroepen. KAM E RVE RK1EZINGEN. De Vrijzinnig-Democratische kies- vrtreenjging „Algemeen Belang" le Utrecht heeft in haar ledenvergade ring definitief als candidaten gesteld; in Utrecht I mr. J. II. W. Q. ter Spill, in Utrecht II dr. C. Lely. Zooals be kend, zi.jn deze ook de candidaten der liberale Utrechlsche Kiezersvereeni- ffïng. De N. R. Ct. meldt: De R. K. Kiesvereeniging le Gouda heeft mr. De Wilde, in Den Haag, can'didaat gesteld. Naai' verluidt, zou de verdeeling van de candidaturen van de recht- sche coalitie in Den I-Iaag aldus zijn geregeld, dat can'didaat zou worden gesteld in district I een anti-revolu- tiunnair, in district II een clu lijk- historische en in district III een katholiek. In de Maandagavond gehouden gade ring der anti-rev. kies ver ging „Nederland en Oranje" te Steen- wijk werd definitief candid a at ge steld voor lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, de heer L Ruymaei' van Twist te 's-Gravenha- ge, thans afgevaardigde voor dit dis triet. De besturen van do vrij-liberale, unie-liberale en vrijz.-dem. kiesver- eoinghigen te Tiêl hebben een bespre king gehouden over de candidatui M. Tydvrtiian Jr. Erkennende de n gelijkheid van samenwerking, zal op verzoek van de yrijz.-dèm. kiesver eenigmg aan mr. Tydoman omtrent een belangrijk politiek punt inlich ting worden gevraagd. De „Tel." meldt: De centrale besturen der rechlsche partijen.te Amsterdam zijn tot censtemming gekomen omtrent liet be- zetten «Ier candidaturen voor de a.s. Kamer- en Statenverkiezingen. Voor de Kamer zullen worden ge- canditieerd in I een Roomsch-Katho- liek, in II de heer J. R. Snoeck Ilencke- mans faftr. Chr.-Ilist.) in III ir Paul lleyiiie uit Hilversum (R.-K.) V de heer .1. Ter Haar Jr. (Chr.-Hist,): ia VI nir. H. Verkouteren (Chr.-Ilist. in Vil de heer G. A, A. Middelber;. (aftr. aiui-i-ev.) in VIII de lieer W. de Vlugt (afir. anti-rev.) in IX is de can- diduiuur aangeboden aan ds. Hofste de uit Blokzijl, auti-revolutionnair nadut de heeren mr. J. A. de Wilde en ds. Vuiidennk uit Haarlem voor oen eventueele candidatuur hadden be dankt. Voor de Provinciale Staten zullen de reciusche partijen, in alle distric ten, waa mi niet twee harer eigen menschen aftreden, ter verhooging van de slaagkans met slechts één didaat uitkomen. A CUT F. R LIJK E KIN DE R EN. In de te UtreClit gehouden ve dering van de Vereeniging van onder wijzers en artsen werkzaam aan htingeu voor onderwijs aan ach terlijke en zenuwzwakke kinderen werd tot bestuurslid gekozen de heer W. Schellener van Amsterdam in de plaats van den heer 8. Snijder. Bovendien werd een oommissie be noemd, die een serie rekenboeken zal samenstellen, geschikt voor scholen achterlijke kinderen, en die de mogelijkheid zal overwegen, van do uitgave van een serie leesboeken voor de hoogere klassen dier scholen. s werd het bestuur volmacht i de leiders te kiezen voor den cursus, die vanwege de Vereeniging dit jaar in de groote vacantie te Am- erdam wordt gehouden. Ook zal nog eens een poging wor den gedaan bij de regeéring om de leerkrachten bij het onderwijs aan zwakzinnigen te doen opnemen in de pensioenfondsen voor "burgerlijke aibteiiaren. BELANGEN VAN HET KIND. De „Bond ter behartiging van de Rangen van het Kind" hield te s- Gravcnliago zijn vierde jaarvergade ring onder leiding van den lieer J. 1). Ros. Vele aangesloten vereeniigingen wa ren vertegenwoordigd. In het verslag werd vooruitga»; an den bond geconstateerd Voor ze delijke opvoeding werd een werk- commissie benoemd, om practisch te gaan werken in samenwerking met de Tuchtunie. Ook werd een propaganda commie- sie' benoemd. Bij do bestuursverkiezing werden voor de beide aftredende leden vrouw BelinfanteAlm en den heer P. TI. 8 ebreu der met, groote meerder heid van stemmen gekozen de heeren 11. A. van Sandiick, c. j, en G, J. Vos. Het periodiek aftredend bostuutslidi inej. A. G. Dyserinck wc-rd herkozen. De volgende vergadering wordt weer te 's-Gxavenhbge gehouden» TENTOONSTELLING DE VROUW 1813—11)13, TE AMSTERDAM. Het Oud-Zaansch Bruiloftsfeest, be werkt door Gerrit Jan Honig, naar bet naspel van De Bloem van Zaan dijk, dramatische schots uit de jaren 1793 en 1794 van G. J. Honig en C. v. d. Ley de, vermeldde hot, program ma ais feestelijkheid voor gisteren, Dinsdag, op het historische gedeelte van de tentoonstel ingeterre in en, De opvoering had veel succes en werd door vele belangstellenden bijge woond. GEMEENTE-AMBTENAREN; Het Nationaal Verbond van Ge- meente-ambtonaren heeft in een ver gadering te Amsterdam besloten den federatievoim te verlaten en. don cen- ualistisciien vorm aan te nemen. ITOF VAN ARBITRAGE.-, liet scheidsgerecht te "s-Graveifhage wees vonnis in de zaak der Fruüsche sfoombooten, die aangehouden wer den gedurencjo don Italiaansch-Turk- sc.lien oorlog. De zaak van de „Tavignano" zal rechlstreeksch door de beide regee- ririgon worden beslist. Wat de „Carthage" en de „Manóu- ■ba" betreft, de aanhouding dezer schepen door de Italiaansche marine- autoriteiten werd onwettig geacht en Italië deswege veroordeeld tot een schadevergoeding van respectievelijk 1G0.000 en 4000 francs. DE SLEEPERSSTAKING TE ROT TERDAM In verband met de sleepersstaking te Rotterdam had een openbare ver gadering plaats, uitgeschreven door de Federatie van Transportarbeiders en de Havonarbeiders-Vereeniging, bijgewoond, door circa 1400 personen. Sprekers waren S. van den Berg en Hei koop, die aanspoorden de sta kende voerlieden krachtig te steunen en het vervoer met handwagens zoo veel mogelijk tegen te gaan. lieden wordt verwacht een detache ment cavalerie ter versterking dei- be reden politie voor begeleiding- van werkwillige voerlieden. H. J. A. M. VAN SONSBËECK. IJ. J. A. M. van Sonsheeck, burge meester van Heino en lid van de Pro vinciale Staten van Overijsel, is plot seling overleden, zoo meldt de „Tel.". VOLKSBOND. De 40sto algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmis bruik zal op 28 Augustus te Amster dam worden gehouden. BRANDEN. In de afgebrande wollenstoffenfar bliek der Drnia Moonen v. Eyl in de Zwijsenstraat te Tilburg werkten ongeveer 50 werklieden, die niet te gen bedrijfsongevallen verzekerd zijn. De fabriek met machines was veizekerd. lloe de brand is ontstaan, weet men niet, zoo meldt de N. R. Cl. KON. AKADEMIE VAX WETEN SCHAPPEN. Door IT. AI. de Koningin is liekrach- tigd de benoeming van de heeren Dr. Iv. H. Th. Bnsseniftker, hooglecraar te leiden; Dr. II. van Gelder, lioegleeraar te Utrecht, en Dr. II. II. Kern, hoogleeraar te Groningen lot gewone leden cn van den heer Dr. Gabriel llntiotaux, hoogleeraar te Parijs tot buïtenlandsch lid der Kon. Akadenhe van Wetenschappen (af- deeling Letterkunde). NAAR INDTë. Het sociaal-demoeratisclie lid van den Haagschen gcnieenteraad.de heer .1. Bleeker zal binnenkoi-t ontslag ne men. Ilij gaal haar Ned.-Indic. PROV. STATEN VAN NOORD- 1IOLLAND. De heer C. D. Zur Mühlen heeft aan het bestuur van de vrijzinnige kiesvereenigiug te Helder bericht, dat hij zich om redenen van gezondheid niet herkiesbaar stelt. BRANDSTICHTING. Voor hel gerechtshof te Amsterdam zal op 28 Mei in hooger beroep te rechtstaan de winkelier W. J. J., die door de Amsterdamsche rechtbank tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld werd wegens brandstichting in zijn woning aan de I.andstraat F Bussum. ONGELUKKEN. De 74-jarigo G. van der M., wonende aan den Auguslijnenkanip te Dor- clit, wilde van den zolder zijner woning naar beneden komen, viel ech ter van de trap en werd dood opgeno men, zoo meldt de „Tel.". ONWEER. Tijdens een kort doch lievig omveer ts, naar de „Alkm. Ct." meldt, vrouw van den vvatermoleiianr Meel te Winkel, door den bliksem ge troffen. Zij is gedeeltelijk verlamd. Te Boschkapelle sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer Wes terbeek. Alle hoenders, ccn 150-tal, kwamen om, terwijl eveneens een nieuwe fiets van het knechtje ver brandde, zoo meldt de „Tel.". INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. iebrsk Dr. HobrsI'8 Hassnatogaa. I Snelle zekere werklngl 20-jarig suaoes I WAARSCHU VVINGI 1 ji Men vrago uitdrukkelijk (jen naam Dr. HOMMEI k Stoomvaartberichten Hot st. Wilis (uitreis) arriv. G Mei te Port Said. Het stoomschip Sarpedon. van Ba- ivia naar Amsterdam, passeerde 6 Mei Gibraltar. Het stoomschip Wieringen (thuis reis) passeerde 0 Mei Gibraltar. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN, liet stoomschip Hollandia (thuis reis) arriveerde 0 Mei te Santos. Het stoomschip Nanningchów, van Japan en Singapore naar Amsterdam, paforde 6 Mei Gibraltar. Het st. Rhesus, van Japan naar Amsterdam, arriveerde 5 Mc-i te Sin gapore. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Ik-t stoomschip Nieuw Amsterdam vertrok 6 Mei van New-York naar Rotterdam. INGEZONDEN Van ingezonden slakken, geplaatst of iet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek Btelt de Redactie zich niet aansprakelijk. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het stoomschip Grotius .thuisreis) vertrok 6 Mel van Port Said. Het stoomschip Koning Willem III (thuisreis) vertrok 5 Mei van Sabang. Het st. Banda (thuisreis) vertrok 5 Mei van Port Said. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Achilles vertrok 5 Mei van Genua naar Savona. Het st. Calypso vertrok 5 Mei van Catania naar Messina. Het st. Castor vertrok 5 Mei van Valencia naar Malaga. Het st. Sixius vertrok 5 Mei van Algiers naar Salonica. Het st. Stella vertrok 6 Mei van Rot terdam Daar de Middell. Zee. Het st. Uranus arriveerde 5 Mei van Patras te Piraeus. Het stoomschip Jason, van Pondi- clierry naar Londen, passeerde 4 Mei Gibraltar. liet stoomsc hip Pollux, van Odessa naar Amsterdam, passeerde 4 Mei Gi braltar. ROTTERDAMSCIIE I -I OYD. liet st. Arakan (uitreis) is 5 Mei Penicbe gepass. Het st. Bandoeng arriveerde G Mei van Java te Rotterdam. liet st. Palembang (thuisreis) is G Mei Pcrim gepass. Het st Besoeki (thuisreis) vertrok 5 Mei van Port Said. Het st. Djocja vertrok 5 Mei van Hamburg naar Rotterdam. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het stulye door u geplaatst in uw geëerd blad dato Woensdag j.l., in verband met liet door de afdeeling „Meerenberg" der N. V. V. ingezonden stuk, waarin inlichtingen ingewonnen te hebben, deze zoowel als liet gehoorde en gezien door een uwer reporters weergaf, zijn wij zoo vrij u even er op attent te maken, dat een en ander schromelijk rooskleurig is beschouwd en wij tevens onze verwondering te kennen geven over de in 'het stuk in geslopen tegenstrijdigheden, zoodat 't ons waarlijk een plicht is, daarvoor even uwe aandacht te vragen. Ten eerste dan is hel toch een feit, dat waar aan «1e meeste krankzinni gengestichten de levensvoorwaarden zéér ongunstig te noemen zijn, het toch waarlijk geen lichtpunt mag heétèn, dat de levensvoorwaarden aah onze inrichting in verhouding gunstig is. (Buitendien in het 2e pro vinciale krankzinnigengesticht, zijn de levensvoorwaarden zelfs gunstig bij de onze vergeleken.) Ten tweede dat eene bewering, dat men na elfurigen nachtdienst, des daags geheel vrij is, toch waarlijk geen bijzonder te noemen treffend feil Ten derde, dot de inlichting wel ke u verstrekt werd over de door ons genoemde; „op den duur zoowel licha melijk als zenuwafmaMenden arbeid, toch niet minder gelijkt, na eene be wering, dat ze niet elf uur achtereen lichamelijk' en zenuwafmattend, is, daar elk logisch denkend mensch toch zal weten, dat men onder zulk eene voorwaarde, binnen één jaar zelf een zenuwzieke geworden zou zijn. Ten vierde, dat het toch geen usan ce is, néén zelfs in zekeren zin onzin zou wezen, dat wij bij het noemen eerjor loonsiandaard ook 'het sa', van een eersten of tweeden chef basis zouden geven.. Het salaris verplegers, waai toe hier evengoed de leerling-verplegers behooren, daar ze tot hetzelfde werk gebezigd worden,is zooals we beweerden, loopende van f 200f 325.—. Het eerste verplegers- schap onder de verplegers is naar aanleiding van de, in uw blad mede gedeelde beoordeeling der hoeren dici, omtrent onze minderwaardigheid als vakmensch, gesteld tegenover de zusters, vanzelf miniem. (Er zijn er 4.) Deze vier zijn echter chef vai moeilijkste en vorantwoordelijkste ontlerafdeeling, dat dus als vijfde te genwerping hier door ons genoemd wordt, dat de tegenspraak van zich zelf hier wel treffend mag heeten, daar 'het logisch verband toch niet te vinden is, tussehen de beoordeeling der heeren medici omtrent onze min derwaardigheid in het verplegend werk, gesteld tegenover onze- vrou welijke collega's en het géven van het chefschap en speciaal de vorplej aan ons op de meest verantwoorde lijke afdeeliugen (storende en lialf- etorende afdeeliugen, met observatie- dienst). •Ten zesde, dat waar aan u gunstige mededeeling gedaan werd over hel voedsel in de nachtwaak verstrekt, het ons toch voorkomt, dat dit een strijd van ja en neen is, en 'hier niet bewezen. (Wij kannen het bewijs le veren docr het voedsel oen onbevoor oordeelde als souper voor te zetten!; Ten zevende, dat liet toch geen menschwaardig feit mag lieeten, zelfs om nog woorden aan ta verspillen teneinde de maatschappij medemee- ling te doen, dat we in onze vacantie geen werk aan de inrichting behoeven te verrichten; terwijl liet ons voor komt, dat een doorgaan van volledig salaris dan alleen genoemd mag wor den, (Volledig salaris is gelijk het uit betaalde salaris plus de voordeelen van liet internaat; indien onze vrij heid daarmede volkomen overeen komt, d. vv. z. dal wij vrij van de in richting zijn ieder die begrijpen wil zal welen dat wij meenen, zonder iets van het salaris le moeten derven voor 3 weten na eiken hoek van ons eigen vaderland moeten kunnen vertrek ken. Dit is niet zoo. indien we „vrij heid" willen, kost het ons het groot ste deel van ons salaris, het inter- naatsvoordecl, en blijven we inwonen dan zijn we gebonden ons te houden aan de zeer strenge artikelen van liet reglement. Dit is een zéér groote grief! Ten achtste, dat het toch werkelijk geen verpleging mag heeten, wanneer de ge?.eeoli»rdirecteur als we ziek zijn, laat ons zeggen 5 minuten aan ons bed komt k'jken. Wij wisten tenminste tot nog t e niet, dat «lit verpleging heette. Ten negende, dat "net ons vreemd loelijkt, om plm. "0 mónschen in de verwarmde coiiversatiekamer te vet ten. wanneer ze kalm sludeeren wil len, (de studietijd is toch gedurende het grootste gecL-dto von hot jaar). De conversatie kamer moet u weten ia hoogstens 30 meter in het vierkant. Dus wij. gelooven niets overdrevens te verlangen als we wèl verwarming eischen? Ten tiende, dat we als bewijs kunr nen overleggen, dai de verbetering omtrent het minder drukkend maken van het internaat, welke men een. eerste stap noemt, door de ciroctio aan ons gekwalificeerd werd, met een stap, welke geen uitbreiding zou heb ben, dus dunk-I ons toch duidelijk ge zegd hiermede», een eerste en laatste stap! Ten laatste, dat liet ons loelijkt dal eetie uitweiding over de 'heerlijke om geving en «1e anooi gemeubileerde huisjes toch onze genoemde grieven wegvaagt, (Trouwens een smaakvol net ameublement in een verplegers- huis, wijst op oen financieel gunstige omstandigheid, huiten de voorwaar den van de inrichting om en misschien an goeden beschaafden smaak des verplegers!) Het lijkt ons toe, en dit verwondert ons zéér, angstvallig bloempjes zoe ken in een dorre hoi, om daarna te kunnen zeggen, dat die do-re, do ito hei nog zoo wanhopig ellendig niet •as, omdat er ccn paar bloempjes in stonden! Mij dunkt toch dat een .man, ge vangen, gehouden in een armoedige cel, midden zelfs in het paradijs ge plaatst, toch een verbazend ellendig leven té lijden heeft! Wij danken u zeer voor uwe aan dacht, cn verzoeken u beleefd deze brief als een open brief te beschou wen, en hem, om der billijkheids wilJe, in zijn geheel in uw geëerd blad op te nemen, U bij voorbaat hartelijk dankzeggèend voor uwe bereidwillig heid, Lceker.en wij, hoogachtend, Afd. Meerenberg der Ned. Verplegers Va k vereen ig i n g, Joh. G. Jansen, 2e secretaris. C. Sclnulz, voorzitter. T. J. J. Brouwer, Penningmeester. Aan het verzoek om het stuk in zijn geheel te plaatsen, willen wij wel vol doen; alleen veroorloofden we ons, een paar passages te schrappen, die betrekking, hebben op de bron, waauit we onze inlichtingen verkregen. Daar die in ons stuk niet genoemd werd, heeft het geen zin, clat inzenders daar naar raden. ,Ovcrigens zal wel niet verwacht worden, dat w ij een polemiek begin nen over de positie van de verplegers op Meerenberg; daartoe zijn wij zeker niet geroepen. Hunne grieven hebben wij nu naar voren helpen brengen. Alleen ééne opmerking: inzenders ne men het ons wat kwalijk, dat wij •hunne woning hebben geprezen. liet is een eigenaardig verschijnsel, niet voor dc eerste maal trouwens opge merkt. dat wel de critiek. op een maatschappelijke positie, doch niet het noemen van een daaraan verbon den voordeel bijval vindt. Redactie. hij, het meisje iicm om haar pink koi winden. Job te vermijden, bij "t nieba in een goed blaadje to blijven, en he an haar over te laten, haar vader foe hei wat William te. doen stond. Ilij schrander genoeg om te vermoeden, dat 2ii hem niet minder coed gezind zou zijn omdat haar vader hom zoo onbeleefd behandeld had, en al was zit dat ook, dun zou het juist een re den Ui meer /..m om haar te spreken. Omstiecks een uur lang draaide hii ons het landhuisje heen. in üe lioóp van ei ec-nig teekon van leven in ie ontdekken, en eindelijk gaf hij de hoop op on ging naar „Ilot Wapen v in Uarfièld". Hij was deeenigo /.oon van au welgestelde weduwe en daar hij nogal ruim over geld te besciua- Iccii had, was hot zijn gewoonte, wan neer hij in de stad kwani, in het loge ment te overnachten en te ontbijten. Toen hij de gelagkamer binnentrad, betrok zijn gelaat een weinig, want daar stond Job Round, en hij vreesde «lat Job wel zou vermoeden waarom liij in Castle Barfïeld kwam. Maar er waren verscheidene bekenden, en eer de ceremonie van het handen-geven was afgeloopen, had hij zijne zolfbe- heersching terug. Ik heli vuiidvond een rare ge schiedenis gehoord, juffrouw M arton, zeide hij, de kasteleines tcesjire kende. We schijnen hiér nu ook c-ens iets avontuurlijks te hebben. Op plaatsen als Castle Barfield, waar nooit veel nieuws is, vindt zulk -ren geschiedenis als die van Bowling gretige oMt-ii, e:i William wist aan zijn verhaal de noodige levendigheid van kleur 1e geven. Job Round, die mei zijn rug tegen den deurpost en de armen over elkander geslagen stond, scheen nauwelijks to luisteren, totdat de jongeling het waagde onder liet vertellen zijn naam er bij in te halen. De vent is een zwetser, zeide William, - en vol leugens, liet zou wei aar-lig zijn als hij eens iemand ontmoette, die in vreemde landen ge- wtest js en vreemde talen kan spre ken. dan zou hij wel een toontje lager zingen. Maar ik geloof niet; dat er in Castlo Barfield iemand is, «lie dat kan. of liet zou mijnheer Round moe ten zijn. Hebt ge dien vent gezien vroeg Job. O ja, mijnheer, antwoordde William, zeer vriendelijk. 't Is oen groote kerel, rnet een bruine gelaats kleur en een litteeken over zijn ge zicht, dat er uitziet alsof hij er na aan toe w as om nooit weer te kunnen liegen, toen hij het opdeed. In woeste streken gebeuren vreemde dingen, mijnbeer Whittaker. zeide Job glimlachend. en mis- si hien zegt de man toch wel de waar heid. O. ja zeker, dat kftn wel zijn, riep Vi illiaru, die veel te blij do was, Sura's vader in zulk een vriendelijke stemming te vinden, dan dut hij lic*m niet dadelijk gelijk zou geven. Als j'j eens met hem wilt spreken, dut zou misschien voor u niet onverma kelijk zijn, mijnheer Round neem ik wel op mij, hem eiken avond wan neer gij maar verkiest in „T>e Lui dende Klok" te brengen. Ik ken hein niet, maar oen man van clat soort is overal U: krijgcui waar wat te «Linken vult. Dank u, sprak Job. geef u geen moeite. Ik ga morgen naar «le pachthoeve van Bache. en daar zal ik iic-iii wel treffen. Goedenavond. Ilij knikte cm zich liecn, cn ver dween glimlachend. Ik zou er wel bij willen zijn, zeide een der aanwezigen, als niijn- lic-er Round hem ontmoette. Zaagt ge w?l. lico hij lachte toen hij heenging? Ik geloof, dat die vent leelijk op zijn neus zal kijken, mijnheer Whittaker. Thomas, zeide Joh luj z.ichzel- ven. terwijl hij nog altijd glimlachend de straat doorliep, je bent nog even onvoorzichtig als ooit. En wat zal ik je verrassen 1 HOOFDSTUK IIL In den vroegen morgen van een Julidasr wapende Bowling zich met ©en snoeimes, trok een paar dikke lederen handschoenen aan, en ging. zooals hem gelast was, do heg snoeien die den tuin van zijn baas van den groeten weg afscheidde, "s Nachts was er een onweersbui gevallen, en «le ge heele streek vortoondo zich aan Bow ling's blik. alsof z.ij schoon gewas- schen en voor een algemeenen feest dag in gala Meeding gedost was. De geur van de velden en van de frissehe aarde was bijzonder zacht en lieflijk, en hij ademde de aangename ochtend lucht gretig in. Aan het einde van de dichte lieg gekomen, begon hij op zijn gemak de weelderig gegroeide takken af te snoeien en hield nu en dan in zijn werk op, óm rnet een blik van welgevallen, zooals ecu landeigenaar zijn bezitting beschouwt, hel land schap rond te zien. Zoo was hij misschien een half uur nun het werk geweest, toen hij zijne handschoenen uittrok, een steenen pijpje uil den band van zijn hoed nam, op zijn bombazijnen broek een lucifer aanstreek, en met de vlam van den lucifer aan den kop van de pijp een paar haaltjes deed. Toen zag hij weder om zich heen en stak een hand uit naar een van do weggelegde handschoenen. Terwijl hij dien lang zaam aantrok, keerde hij zich om, ten einde een ruimer gezicht op het land schap te hebben, en opeens stonden zijn oógen strak en tee koude zijn ge heele gelaat «le grootste verbazing. Zijn pijp viel uit den mond, zijn han den hingen langs zijn zijden neder, en hij staarde als wezenloos. Geen tien passen van hem af zat, op «len tronk van oen omgehouwen boom ia liet gras bij de beek, Job Round, met een sigaar, die in een hoek van ziin mond omhoog stak, en een dun stok je, dat hij in beide banden hield, tus sehen zijn knieën, en terw ijl liij zich vooroverboog, zag hij Bowling mot een spotachtigen glimlach aan. Wol kijk, zeide Bowling, daar is liij 1 Góedenmorgen sprak Job, op luchtigen toon. Mooi weer, niet waar Zijn stem was kalm, maar in zijn oogen was een flikkering, die mis schien iets meer beteekende dan lou ter scherts. Er was tenminste iets in, dat eene verandering bracht in de uitdrukking van Bowling's gelaat, en zi.,no onvermengde verbazing in een zekere ongerustheid deed overgaan. Hij raapte zijn gevallen pijp op, deed een haaltje, om te zien of zij nog aan was. en begon Job weder aan te sta ren, alsof deze eene verschijning uit oen andere wereld was. Ja, hij is 't, zeide hij weder, na eenige oogenblikken liet stilzwijgen bewaard le hebben ik zou hem overal herkend hebben. Johnny, oude ■kameraad» ïioe gaat het ie Het doet iemand goed aan zijn hart, na ver loop \an een kv.art eeuw zoo n mak ker uit vroeger dagen weer eens te ontmoeten. Ik had gehoord, dat je hier te vin den waart, antwoordde Job, niet de zelfde flikkering in zijn grijze oogen, en ik dacht, dat liet je misschien wel pleizier zou doen mij te zien. Maar dat pleizier schijnt niet bijzonder groei te zijn. Je ziet er niet uit als iemand, wien liet aan zijn hart goed doet, een oud kameraad na verloop van een kwart eeuw weer te zien. Ik vrees, dat je een vleier bent, William, en dal liet je eigenlijk niet veel kan schelen, mij to zien. Ik heet Thomas, zeide Bow ling, hem knorrig verbeterende. Thomas Bowling zoo gedoopt te Ply mouth, in het jaar achttienhonderd. En William Dean, hernam Job, met kluchtige deftigheid zoo ge doopt te Bristol. Was het niet Bristol, William? En Robert Hartford; zoo gedoopt te Liverpool. Was het niet Lirerpool, Robert Of Londen Dat ben ik vergeten, na verloop van oen kwart eeuw. Je bent niet veel veranderd, zeide Bowling, hem somber aanzien de. Ik zou je or eral herkend heb ben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6