KAMERVERKIEZINGEN. Daar dr. Be V isser voor de voorloo pt candidatuur in het Kamerdistrict Zutphou heeft bedankt, heeft de dis- fcrietsveraeinging aldaar, als voorloo- pige candidaat geproclameerd den lieer Snocck IlonJkemans, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage. (Ned.) Do besturen van de a-r. districtsver- frenigingen en het bestuur van de chr - hist districtsvereeniglng in het district Katwijk hebben, zoo meldt de Nieuwe Ct., o.m. besloten, dat de anti-revo- lntionnairen de candidatuur van i ron O. J. van Wassenaar van Catwijclc zullen steunen, Dc heer T. G. E. Valette, oud-lid der Tweede Kamer, te 's-Gravcnhage, is met algemeen® stemmen candidaat gesteld door de vrijz. kiesvereen. te Middelstum in het kiesdistrict Appin- gedam. Dc Anti-Revolutionaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" te Almelo besloot de candidatuur van Mr. P. J. M. Aalbcrse in het district Almelo krachtig te steunen. De vergadering van de Centrale Chrisk-Hist. kiesvereeniging in het district Ommen, welke Dinsdag zou gehouden worden tot het stellen van oen definiüevcn candidaat, is tot na der order uitgesteld. Hot algemeen vrijzinnig verlueziugs comité Ie 's-Gravenhage heeft aange wezen tot candidaat voor de Tweede; Kamer iu de vacature-Verhey den heer J. II. I.asonder, secretaris van de kiesvereeniging Rotterdam. De heer Lascnder is hoofd eener openbare lagere school. Een vergadering van de a.-r. kies vereeniging en de Chr. IlisL kiesver eeniging te Dordrecht heeft na uit voerige besprekingen besloten, dat de laatste bij de a.s. verkiezing de can didatuur van ds. C. Hogerzeil, door de anti-rev. te stellen, zal steunen on der voorbehoud van goedkeuring van d.L besluit door het hoofdbestuur der Christ. Historische Unie. De chr. his torische» hebben verder steun voor hun eandiduten in andere plaatsen bedongen en zich het recht voorbe houden om bij een latere verkiezing roet een eigen candidaat uit te komen terwijl ten slotte nog overeengekomen is, dat Dordrecht bij een ev. verkie zing van den a.-r. candidaat niet aan gemerkt zal woiden als oen anti-rev. district. MINISTER TALMA. is door lichte ongesteldheid verhin derd de eerstvolgende dagen aan zijn departement werkzaam te zijn. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. (Vervolg). Hierna worden de voorstellen van het hoofdbestuur behandeld: Jo. aan liet hoofdbestuur op te dra gen, te bevorderen het lioogcr onder wijs in de paedagoglek aan onze uni versiteit; 2o. voor dat doel op de begrooting 19i3 14 uil te trekken een bedrag; van f 1500. Over dit voorstel werd breedvoerig geuiscussieerd. MR. P. G. BOS. Te Groningen is in den ouderdom van 3d jaar overleden mr. P. G. Bos, archivaris \un hei algemeen rijks archief, te Den Haag. (Tel.) TWEEDE KAMER. Gisteren kwam de vergadering te half twee dus nog even bijeen om over hel voorstel van wet van de so cialistische fractie te stemmen lot wijziging der Kieswet ten einde de stembureaux van 's morgens 8 lot 's avonds 8 uur te doen zitting hou den. Gelijk uit de Zaterdag gehouden stemming (in de onvoltallige verga dering) reeds viel af te leiden, is dat voorstel verworpen met 34 tegen' 26 stemmen. Van rechts stemden alle leden tegen behalve de heeren Snoeck Henke- rnans, Duymaer van Twist en Van Vliet. Van links waren alle opgeko men leden voor, met uitzondering van de i heer v. Karnebeek, die met de rechterzijde meeging. Na behandeling, in comité generaal van de huishoudelijke raining van uil gaven der Kamer voor 1914, is de ver gadering gescheiden, naar alle waar schijnlijkheid om niet meer in dit giltingjaar bijeen te komen. KINDERMOORD. Door gepraat van buren is de poli tie te Utrecht tol de ontdekking geko men dat de vader en de broeder van ecu ongehuwde moeder haar met Pinksteren geboren kind gewurgd hebben en daarna in het water wier pen liet lijkje is later opgehaald De vader, de moeder en de broeder van dc moeder werden gearresteerd. ONGELUKKEN. De N. R Ct. meldt: Het 10-inrip zoontje van den heer II. lolink, leerling aan de chr. school te Brommen, is lusschen de school uren onder een auto geraakt. Hot kind was direct dood. De chauffeur draagt vermoedelijk geen schuld. Te gen den eigenaar is proeea-verbaal opgemaakt. Te Warfum is de 15 jarige knecht II. Kramer ondereen landrot geraakt en onmiddellijk gedood. GEVALLEN. De schilde is knecht H. J. W. is aan de Westerstraat, te Rotterdam, waar hij werkzaam was, van een hoogte van aent meter door ecu luchtkoker geval k-n Hij is overleden, zoo meldt de N. jR Ct. IN BRAND GERAAKT. Woensdag is in zijn woning. Nieu we Leliestraat te Amsterdam do 53- jarige lnilpljehoevei.de bewoner in brand geraakt, doordat een petroleum toestel in brand was gevlogen. Met ernstige brandwonden werd de man per (lUtozickeii'Wagen naar het Wil- iielminagasthuis vervoerd. DOOR HET SPELEN MET LUCI FERS door een 4 jarig jongetje, brandde 't boerderijtje van II. Maris te Roden tot den grond af. E»n varken kwam in de vlammen om, het overige vee werd gered. Hot grootste deel van den in boedel werd een prooi van het vuur. Hel huis was laag, de inboedel niet verzekerd, zoo meldt de Ass. Crt. VERDRONKEN. Aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam is een jongen te water ge raakt en verdronken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per nagel. Jong OÊoedl. Zorg voor toevoer van frisci'i jong bloed. Zoo bewaart gij uw kracht en jeugd. Bewaar het voor bederf. Regel de bloeds omloop; vermijd congestie en daardoor hoofdpijn. Dit ge schiedt door ÓLLCHAM'S PILLEN Stadsnieuws NED. VROUWENBOND TOT VER HOOGING- VAN IIET ZEDELIJK BEWUSTZIJN. Middagzitting. In de middagzitting had een refe raat van mevrouw Weerts-Druyve- stein over „Wat de wet vermag er wat de wet niet vermag" ecnige dis cussie ten gevolge, waarin de wen- schelijkheid werd betoogd van uit breiding der zorg. te besteden ook aan jongens van 12—14-jarigen leef tijd, wien eerbied voor het meisje en de vrouw sccns totaal ontbreekt. Een der leden wees er op boe noodig het is, bij eigen zoons de opvoeding in die richting te leiden, dat zij, zooals vooral in den academische» studie tijd zoo licht gebeurt, niet op den verkeerden weg geraken. Daarna hield mevr. d>e Graaft een rede, waarin zij bet werk in Jndiê besprak. Sprs. memoreert de opriohling van de afdeeling van den Vrouwenlwnd te Weltevreden, en herinnert aan de ge schiedenis dier afdeeling. Met wijk- werfc, waarvoor in den eersten tijd gezamenlijk geld hij een was gebracht, had veel succes, en het Tcshuis, later veranderd in ..Pension Vrouwen bond" diende lot huisvesting en ver zorging van velen. Maar dikwijls moest verhuisd worden, en ten slotte was het noodig, f 200 per maand 'Huis huur fe betalen. Toen waren de huis huren wel zoo ontzaglijk hoog gewor den, dat men naar een andere wo ning ging zoeken, en die vond. De regeering stond een gelbouw aan. de afdeeling af, en de borgen werden ge vonden ter sluiting van een leening van f 1200 voor den inventaris. Er zijn nu 35 logé's, en de tucht is uitste kend. Ook de onderwijzeressen zijn in alle opzichten tevreden. Later is ook het gebouw te Ban doeng gevestigd, dat een directrice heeft die met meisjes weet om te gaan. Op West-Java is de slraat-prostitu- tie op Weltevreden erg, maar op Bandoeng is zij nog erger. Sprs. ver meldde terloops eenige gevallen, die blijk gaven van de lieerschende toe standen, en eindigde met te verkla ren dat Iixlië zoo schoon, zoo groot en zoo mooi toch nog zoo arm is. Maar Gods.geest werkt er! Steun In- dié met uw gebed! Sprs. eindigt onder applaus haar rede."" Na eenige mededeeling en liet lozen en goedkeuren van verschillende af- deelingsverslagen werd de middag vergadering geslolen met gebed, waarin mevr. De Graaft voorging. Gisterenavond werd de vergadering van den Nederl. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewust zijn, besloten met een niet druk be zochte openbare bijeenkomst, die ge opend werd door ds. J. A. M o n t ij n, met gebed In zijn redevoering zette de lieer Monlijn het doel van den bond uiteen. Dit doel omschreef hij als door 't aankweeken van reine gedachten en reine liefde bet zedelijk bewustzijn van den mensch te verhoogen. De boud tracht weer geluk te brengen, waar de zonde die verstoord beeft. Het werk van den bond is moeilijk en ontmoedigend, inaar de resultaten zijn gelukkig gunstig. Veel slechte dingen, die vroeger mogelijk waren, zijn nu onmogelijk geworden. Ds. Monlijn besloot met een woord van opwekking tot steun van het werk van den bond, ook te Haarlem. Mevrouw Van Voorst van Beest Van Isselmoiidc sprak over „De taak van den bond". Reeds 29 jaar werkt de bond om het zedelijk peil van ons volk te verhoogen. De spreekster be handelde eenigszins uitvoeriger den strijd van den Vrouwenbond tegen slechte dingen en wees op de ïnwer kinglreding van de Zedelijkheidswet- ten. lnforinatiebureaux zijn opge licht, stationswerk is ondernomen, tehuizen voor vrouwen gesticht. Dc laatste werken gunstig, evenals de plaatsingbureaux. Ook deze spreekster besloot met een opwekking lol deelne ming aan den strijd. Ds A. J. A. Vermeer, uil Den Haag, sprak over den invloed van slechte lectuur, slechte bioscopen, slechte too- n eel werken en opera's, maar ook in T leven ligt gevaar. Daarom moet men tegen deze gevaren van het ieven strij den. De beste dam, die men tegen al lerlei slechte dingen kan opwerpen, is hel huiselijk leven. liet. gevaar in den mensch is zijn zucht tot navol ging. Daarom moet in hel huisgezin alleen het goede heerschen. De jeugd •moet lepreu alleen dit goed te vinden, wal overeenstemt met den geest, die in het huisgezin heerscht. De spreker sloot hierop de bijeen komst mot gebed, waarna hij den ze gen vroeg over den arbeid van den bond. De openlag ranetHalssnmnssnm Aan ons verslag van gisteren heb ben we nog het v olgende toe to voe gen: Na de redevoering van Dr. Broeso van Groenou, dankte de waarnemend-1 Burgemeester voor de aanbieding van het huldeblijk. Dr. Krusemon antwoordde daarop ongeveer als volgt: Ik wensch terstond te antwoorden Niet alleen, omdat dit een aangena me taak voor mij is, doch ook een be hoefte dat dadelijk te deen. Ik zal kort kunnen zijn. doch dit boek is oen gave, welks waarde ik niet, genoog op prijs kan stellen en meen u daarom dank te moeien brengen. Het past zoo geheel in de lijn van het feest van dozen dag. Hel is alsof drie voorman nen van drie verschil lende gildon zich hebben opgemaakt, om het beste te geven, hetgeen zij vermochten. Dat zij lid zijn van één vereenigiag: Zang en Vriendschap stemt des" te aange namer lk heb in mijn toespraak op liet Stadhuis gewag gemaakt, van de kunst, die medewerkte lot oprichting van dit gebouw en het is nu de zang kunst, die deze plechtigheid oplui stert. Tk dank u daarvoor. Maar do dichtkunst, de zangkunst en de schil derkunst samenwerken, daar wordt een mooi geheel verkregen. Uit naam van de Gemeente Haarlem, dank ik u voor dit scboone geschenk (ap plaus). De minister gnf hei-ha,aide malen zijn bewondering te kennen voor de inrichting var het gebouw en zijn kunstschatten. In het grootste deel van ons vorig nummer "korden we de redevoering van den Minister nog in extenso op nemen. Voor de lezers, die de rede voering gemist hebben, drukken we dit gedeelte van het verslag nog eens af. De redevoering van den Burgemees ter werd met applaus aangehoord, eveneens werd met bijval begroet het telegram door burgemeester S.» <l- berg uit Apeldoorn gezonden, dat luidde: „Moge dc belangrijke gebeur tenissen die thans plaats hebben, bij dragen tot do glorie van onze ge meente. lk ben iu gedachten te mid den van u allen". SANDBERG. Hierna nam Mr. Heemskerk het woord om te voldoen aan het verzoek, om het Museum te openen. De rede van den Minister. Minister Heemskerk sprak ongeveer als volgt: Mijnheer de waarnemend-Burgemees ter. Mag ik u in de eerste plaats dan ken voor de vriendelijke wijze, waar op mij door het umeentebestuur van Haarlem de gelegenheid werd ge schonken, om dc/.e plechtigheid bij te wonen en voor uw aangename woor den tot mij gericht. Gij, mijnheer de waarnemend burgemeester, vertegen woordigt op waardige wijze de ge meente, maar toch hebt gij terecht er uw leedwezen over uitgesproken dat de burgemeester van Haarlem .door ongesteldheid verhinderd is ilr/.e plechtigheid bij te wonen. Mag ik be ginnen met den wensch uit te spre ken, dat Haarlem zijn burgemeester spoedig hersteld in zijn midden mag zien. Mag ik voorts beginnen Haarlem geluk te wenschen met dezen dag. Haarlem lieeft gemeend een hetere huisvesting te moeten verleeuen aan zijn kunstschatten. Dit wekt aller bewondering, in deze zaal te midden van alles wal aan vroeger eeuwen herinnert, sta ik hier met een gevoel van eerbied en schaamte, omdat ik, hoe vaak ik ook in Haarlem ben ge weest, nooit dit Stadhuis en deze zaal heb bezichtigd. De oorzaak daarvan was, dat de zorgen voor de belangen van uw gewest mij daartoe geen tijd lieten. (Gelach.) De zaal, waarin wij die belangen behartigden, mijnheer de waarnemend-burgemeester, was een. die veel minder sierlijk is dan deze. (Gelach.) Ik wensch u geluk met de opening van het nieuwe gebouw. Hoewel wij dn nog met gezien lub ben (gelach) neem ik aan dat dit aan de verwachtingen beantwoordt. Ik wensch u ook geluk, dat ge een bouw meester hebt kunnen vinden, die dit museum heeft kunnen bouwen. Ik twijfel er niet aan, dat gij geen moei te zult gehad hebben om de middelen te vinden, om den bouw van liet mu seum te bekostigen. Ik geloof, dat gij daarbij geen toevlucht hebt behoeven te nemen tot hot middel waarop gij straks doeldet, zoide de Minister, met een toespeling op de loterij, waaruit in 1608 de gelden zijn gevonden voor den bouw van het oude-manennhuis. Het zou op andere wijze ook wel gegaan zijn. llet is der regeerïng steeds aange naam te vernemen dat er middelen worden gezocht om de kunstschatten uit vroeger ecuwen op waardige wij ze te bewaren. Daar is in die schat ten van de schilderkunst der vroegere eeuwen een glorie, die nog thans ons land bestraalt. Wij betreuren het wanneer de oude meesterwerken uil ons land weggaan en zijn blijde, wanneer er weer terugkeeren. llicr moest de Minister eenige oogenhlikken pauzeereri om de hal- klok gelegenheid te geven baar melo die van 3 uur te doen hooren. Na deze stoornis die wel eenige hilariteit veroorzaakte, vervolgde de Minister ongeveer als volgt: Merkwaardig is het dat men bij de bouwkunst tracht te behouden wat vroegere eeuwen ons hebben overge leverd ook bij de stichting van nieu we gebouwen. In de schilderkunst is niet zoo te bespeuren een volgen en ophouden van oude tradities. Men zoekt moder ne richtingen, die zich sieren met al lerlei adjectieven, die dikwijls moei lijk te omschrijven zijn en wier be- teekenis men nir-l altijd begrijpt. (Go- lach.) In de oude kunstwerken treft het dat hun schoonheid van alle tij den is en nabij komen aan een hoog ideaal. Ik wensch Haarlem toe, dat het nog lang zijn kunstschatten zal mogen huisvesten en dat er in Neder land en vooral in Haarlem schilders mogen geboren worden, die meester werken vervaardigen, waarvoor men na eeuwen nog zulk een gebouw als dit museum wil stichten. Gij hebt mij gevraagd het museum te willen openen. Dit is een moeilijke taak omdat ik alle gezag over dit ge- houw aan u. mijnheer den waarne mend-burgemeester ontleen en dan: „Waar is dit gebouw?" (Gelach). Er is in de'opening van een gebouw altijd iets geheimzinnigs. Men steekt den sleutel in het slot en de deuren gaan open. Maar hier is het nog ge heimzinniger. Toch wil ik gaarne vol doen aan uw verzoek en verklaar het museum voor geopend. (Applaus). MELKIN RICH TING—VAN BRUGGEN. In de melkinrichting in den Ilout (voorheen Van Bruggen) worden de zen zomer concerten gegeven door con strijkorkestje, 't Is daar een aar dig zitje en de muziek zal er velen heen trekken. Vanavond geeft het strijkje, dat uit acht goede musici liestaat, de eerste uitvoering. Benoeming. Mejuffrouw Annie C. Been is be noemd tot onderwijzeres aan de school der Kralirigsche Schoolvereeni- ging te Rotterdam. Te water. Woensdagmiddag ongeveer 2 uur viel een jongen, wonende in de De Witstraat, die op een schuit in den Kampersingel aan het spelen was, in het water. Een voorbijganger, de heer C., had het geluk den jongen op het droge te brengen. Hard loopend ging de jongen daarop naar zijn buis. EXAMENS L. O. Haarlem. 14 Mei. Geëxamineerd, 8 vrouwelijke eandiduten. Geslaagd de dames: t F. Kc.per, Haarlem, C. M. P. Kroon, Haarlem. A. Lakeman, Alkmaar, M. L. Lauwe re, Velseroord, J. Leenen, Haarlem. HINDERWET. Ingekomen is een verzoekschrift,met bijlagen, van den directeur der Naain- looze Vennootschap „Tymoor", om vergunning tot oprichting van eeno smederij en van eeno inrichting tot hot vervaardigen van verschillende machi nerieën in 't perceel aan den Phoenix- weg, waarin voor het aandrijven van ©ene draaibank, cene wals en een amarilsteen, een electromotor van 12 P.K. zal worden gebezigd. Ingekomen is een verzoekschrift,met bijlagen, \an den directeur tier Haar- leuische Ijzergieterij, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting, spe ciaal bestemd voor het gieten van ijzer in het perceel aan dc P.cgulïersstraat Nr. 40, door het maken van een uiG of bijbouw tegen en ten westen van de gieterij. OP DE VOORDRACHT. Curatoren van het Gymnasium te Hilversum hebben de volgende aan beveling gedaan lol benoeming van een ieeraar Nederl. en Aardrijkskun de: 1. dr. M. Schönfeld, Tilburg; 2. dr. J. A. Vor der Hake, Haarlem; 3. ds. A. Zijp, Tiel. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: B. VV. van Eeden, Zuiderbuitenspaarne 1G0, ecu klndertascbje. Mej. J. Klein, Voorzorg- straat SU, een kindcrurmband. .T. van Gulik, Schouwtjesplein 13. een R. K. kerkboekje. E. do Leeuw, Nieuwe Gracht 80, een rozenkrans. A. M. van Hekelen, Barendsestraat 18 rood, een jongensjas. M.Corstens, Jordcnsstraat 73. een etui inet 2 1/2 cent. Mej. M. Co- belens, Camphuysstraat 12, een zwar te hond. G. Scheepmaker, Bakker straat 13 rood, eon horloge. H.van Det, Glasblazerslraal 20 rood, een cein tuur met gesp. T. van Dijk, Amster damstraat 64, een R K. gebedenboekje. M. van Eden, Korte Zijlstraat 16 rood, een jurkje, mutsje en een paar kous jes. J. H. Mensen, Anegang 18, een kat. Mej. R. Reekom, Zijlstraat 88 rood, een porlemonaie mof. inh. II. do Graaf. Colensostraat 36 Schoten, eon j gedeelte van een vnlsoh gebit. II. Bijs ter, Oranjeboomstraat 83, een honden- halsband. D. funis. Leidscheplein 28 rood, een leesboek, A. Amers, Oranje boomstraat 160, een lwursje. Mej. M. van Mansbergen, Rerkheydestraut 12 rood, een armband. Mej. E. Rustige. Gierstraat 75, een jongensbroekje. Bu reau van Politie, een verlofpas. A. A. do Vries, Bukcnessorgracht 56, een no (Uithoekje. I. Vlinkervleugel, Oranje straat 125, een parapluïe. C. Bierste ker, Barendsestrnat 55, een broche. Rubriek voor Yragen Genbomieorden hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebiod, mits voor beantwoording vatbaar, iu te zenden by do ltodaclie van Haarlem's Dagblad, Qrooto Houtstraat 53. Alle antwoorden worden gelieel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en wonp'aaU van ir.z.'ud.-r veimehien VRAAG. Mag een jongen van 12 jaar, die alle zes klassen der lagere school doorloopen heeft, lichten ar beid verrichten, b.v. bessenplukken of iets dergelijks? ANTWOORD. Lichte arbeid, waaronder zeker ook bessenplukken valt, is niet voor liern verboden. VRAAG. Zijn er op Zondag 9 Maart 1.1. ook matches der Westelijke Eerste klasse competitie gespeeld. Zoo ja. welke en hoe waren de uitslagen? ANTWOORD,— Op dien dag had de internationale wedstrijd Belgio-Neder- land, te Antwerpen plaats, en stond de westelijke le klasse competitie geheel stil. Uit de Omstreken HILLEGOM. Oloemli. veiling. Onder directie van de heeren Van Zanten en Go. cn Gebr. Van Zanten is Dinsdag afkoer een groot© veiling van le velde slaande darwinlulpen en late tulpen gehouden. Gevoteerd werd voor darwinlulpen per bed: Pri de of Haarlem f 7—f 9, La Gandeur f 8f 12, Farncombe Sanders f 17 f 20, Painted Lady f 26, Mad. Ivrela- go f 18, Sieraad van Flora f 26, Elec- tra f 26, Psyche f 32, Prof. Rauwen- hoff f 16.50, Rev. Ewbank f 26, C. R. IIuet, f 30—f 40, If. J. Alwes f 25, Ed- •mée f 25, Whistles f 24, W. Pilt f 24; vorder voor Erikeffe latë Tulpen, eveneens per bed: Diaieri Alba f G, Caledonia f 5, Fairy Queen f 8, Dar- ris f 25, Ma ureana f 10, Lulea Pallida f 20, Coronation Scarlett f 20 en Viri di Flora f 25. Gevolgen van een mishandeling. De gemeente-veldwachter Van der Vin, die in de Pinksterdagen bij een vechtpartij alhier zwaar mishandeld werd, zal genoodzaakt zijn, minstens 14 dagen rust te nemen om de beko men wonden aan het hoofd le laten genezen. Vrije toegang. De groole, wei-onderhouden groen ten- en fruittuin van den heer J. H. van Waveren .Helle Alliance" al hier. is voor belangstellenden vrij ter bezichtiging gesteld. Daar bij den in gang van bijna alle tuinen een boordje met „Verboden toegang" staat, moet dit wel als een bijzonder heid aangemerkt worden. HEEMSTEDE. Tramongeval. De stoomtram die om 12.45 van Haarlem vertrekt is aan den Glipper- weg, nabij de buitenplaats Meeren- hurg door onbekende oorzaak uit de rails gelocpcn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. liet vervoer ondervond ver traging. K ie z e r s 1 ij s t. Op de heden 15 Mei van kracht ge worden Kiezerslijst, komen 1321 na men voor, tegen 1149 op die van het vorig jaar. ZANDVOORT. Gevonden voorwerpen. Op alle werkdagen tusschen 10 en 12 uur v.m. zijn op liet politiebureau in lichtingen te bekomen omtrent twee op den openbaren weg gevonden nor loges, een remontoir dameshorloge en een remontoir heeren horloge met een gedeelte van een ketting, en een broche van twee Zeeuwsche knoopen. Letteren en Kunst ïiet loosed IIET TOON EEL TE AMSTERDAM. TWEE BLIJSPELEN. Een recensent wordt door zijn vrien den en kennissen en ook wel door niei-kennissen zoo half en half be schouwd als „adviseur in publieke vermakelijkheden". Als iemand mij op straat of in de tram aanklampt met de woorden: ..Zeg es, amice dan weet ik al bij voorbaat, dut er op volgt: ..ik ga vanavond naar Amsterdam. Raad jij mij eens, waar ik naar toe moet!" En teekenend voor den smaak van biina al die vrienden, kennissen en niet-kennissen, is de geregelde toevoe ging van „Ja, maar denk er om, ik ga voor m'n plezier uit en niet voor m'n verdriet. Ik wil niet huilen!" Voor al dezulken -en deze mede deeling dient om onnoorlige informa ties in de volgende weken te voorko men ziin Pen in hot Grand Théalre en De Kleeren maken den Man, in den Frascati-schouwburg uitgezochte stukken. En dit nog als toelichting men kan ze met „vrouw en dochter" gaan zien. Pen, het aardige blijspel van Som- merset Maugham is 2 jaar geleden door de Hagespelers tegen hel einde van hun bestaan, onder den titel Pene lope. le Haarlem gespcold. Wij hebben toen den inhoud van dat stuk uitvoe rig in dit blad besproken, zoodat wij thans kort kunnen zijn. Pen is wel een der fijnste en geestigste stukken van hot moderne EngelsalS© répertoire. Men moet wel een Engeischman zijn om >een dergelijk onderwerp zoo lsiosch zoo voorzichtig en „fashionable" te behandelen. Sommerset Maugham heeft den leuken, drogen humor van zijn ras en tegelijk den luchtige» geest van een Franschman. Maar geen en kelen keer behoeven de dames to blo zen of verlegen naar den grond te zien wij zijn mot dezen F.ngelschen auteur den ganschen avond in be schaafd gezelschap. „Pen" wordt door de afdeeling Ver luide van de Tooneelvoreenfenng uit stekend gespeeld. Enny Vrede draagt weer als in Nina met haar beval lig, pittig, koket en heerlijk overmoc- dg spel het gunsche stuk. Wel een zeer persoonlijk en apart talent in on ze tooneelwerekl, deze gedistingeerde, levendig© actrice, In een rol als Pen zou geen onzer Hollandsche loonecl- speolsters haar kunnen overtreffen. Verkilde speelt thans den jongen dr. O'Ferrel, terwijl Ilans Brüning diens vroegere rol van professor Colightly vervuld. Brüning is minder droog- humorisiisch, minder leuk, minder „type" dan zijn voorganger, terwijl de dokter var. Paul de Groot, jonger, meer „jeune amoureus" was. Maar Verkade brengt den geesligen tekst voel beter over het voetlicht, waar door wij met deze verandering er niet op achteruit zijn gegaan. Sophia Hermse speelde huur oude rol van mevrouw Forguson, en deed dit ko ketter en pittiger dan vroeger, de lieer Van Gasteren typeerde den „Lebo- mann" Davonpoiï scherper dan inder tijd Leijdus van Asten, zoodat wij als geheel een voorstelling verkregen nog l>eter en amusanter dun de reeds aeez goede der I-Iugespelers. l.i den Frascuti-schouwburg zijn do schrijvers Franz Molnar en Alfred Holrn aan liet woord. Hun groteske „De kleeren maken den man" is niet scabreus, zelfs niet pikant en had toch bij het zeer talrijke publiek een uit bundig succes. Een vingerwijzing dus voor de directie van dit theater, dat men in de Plantage ook zonder „schauwigheden" het publiek amusee- r«n kan. Timm Boots, de hoofdpersoon uit deze zeer vermakelijke klucht is een gontleman-dief en inbreker; ergo schenkt hij 2.000.000 dollars aan een j weeshuis, als hij 3.000.000 heeft ver duisterd, is hij veel leeper en eerlijker' dun een detective, steelt hij behalve geld en sieraden ook de harten aller vrouwen, en is hij geestiger en sympa thieker dan eenig under persoon uit zijn omgeving. Al deze eigen schappen heeft hij dus met zijn geachte en ge oorde collega's Arsène Lusjin en Raff les gemeen. Maar er is ook een ver schil. Het was den schrijvers niet te doen om een dieven-romen ïe te schrijven, zij laten Timm Boots niet inbreken om aan de sensatiolust van het publiek te voldoen, doch enkel om met die srnsatie-Iust den spot te drijven. Timm Boots is geen gewone misdadiger Deze gentlenian-dief het stuk speelt v.ii- gens de auteurs in het „land dei on begrensde mogelijkheden" heeft een platonische liefde opgevat voer de vrouw van een advocaat. Om dien ad vocaat beroemd te maken pleegt hij slechts misdaden, welke al bij de uit- voering de factoren van vrijspraak be vatten. Timm Boots is de weldoener, de be schermen,gel van zijn advocaat. Twaalf maal heeft hij hem in de gele genheid gesteld hem vrij le pleiten aan Timm Boots heeft Parker zijn naam cn praktijk te danken. Dit alles betel echter niet, dat de advocaat zijn client evenzeer wantrouwt als zijn heeren rechters het doen. Zoodro Tim Boots deze snoode ondankbare miskenning ontdekt, besluit hij bij zijn protégé zelf in te breken en in dat land der onbegrensde mogelijkheden behoeft mon er zich natuurlijk niet over te verwonderen, dat de bestolene achter slot en grendel komt en de dief vrij uitpraat en zelfs als vertegenwoor diger van de justitie optreedt. In deze groteske zetten de schrijvers alle men- schen en toestanden op tuin kop en ne men zij op vermakelijke wijze eer loopje met de dieven-aanbidding en de sensatie-lust van het publiek. Verwonderlijk, dat „Der ITerr Ver- teidigor", zooals deze amusante en sa tirieke klucht in het Dnitsch heet, niet eerder door een onzer tooneelspclers is opgemerkt geworden. Maar mis schien zou ze bij andere gezelschappen niet zulk een groot succes hebben ge had, want zij wordt door de heeren Chrispijn en P.rondgeest en mevrouw Chrispijn in dc hoofdrollen met een bewonderenswaardig entrain ge speeld. Chrispijn ïs als Timm Boots ge- wnon onweerstaanbaar en Brond geest geeft hem als advocaat Parker niet veel toe. Bijzonder aardig was ook de lieer Roemer in de rol van den „aan geschoten" professor. De lieer Roemer, die in zijn typeeringen nooit de lijn der charge overschrijdt, ontwikkelt zich meer en meer als een fijn karak ter-komiek. Jammer, dat sommige leden van dit ensemble zooals mevr. Mari© Bouw meester en de heer Porin de oude Prot-plunje nog niet geheel kunnen af'eggcn maar zij stoorden in dit milieu toch niet te veel. Een uitmuntende voorstelling dus van een allergrappigst stuk, waarome w.i het Frasca li-ensemble van harte geluk kunnen wenschen. J. B. SCHUIL. Sport en Wedstrijden VLIEGEN. BERLIJN—SOESTERBERG. We lezen in bet Ilbld.: Tiet maakt in de vliegwclreld van. dezen tijd altijd sensatie, als er Ion- ge afstandsvluchten worden onder nomen. En de avialeur, wien zoo'n vlucht gelukt, die er in slaagt zoo even achter elikaar ettelijke honder den ikilometers te doorvliegen, kan staat maken op groot e belangstelling, soms zelfs op ovaties van de zijde van alle vliegenthousiasten. Volgde niet dc heebi wereld ock de leeken met spanning den sürijd om den Pomntcry-bekor, die ten slot te gewonnen werd door d.n avialeur Guillaux in zijn wijdvermaarde vlucht van Biarritz nnnir Kollum? Ilelaas wij telden onder onze Ne- cterlandsclie gebr eve teerde vliegers nog bijna geen enkele wiens naam, behalve in eigen land, met bijzondere eere genoemd werd. Geen, behalve Henri Wijnmalen, die ééns een paar jaalr terug reeds, zijn terclcht beroem den overland1 tocht van Parijs naar" Brussel en terug volvoerde. Maar ook van dien hoorden wij sedert, zijn mis lukte poging om aan de Europeesche rondvlucht deel te nemen, niet veel meer. Maolr thans deze vlucht van Ber nard de Waal! Van Berlijn naar Soesterherg op eenen dag... door een Holland&chcn vlieger! Toen die Reulertelegrammcn ons gisteren de verschillende bclrich- ten van het vertrek uit. Berlijn, de landing te Hannover, toen onze ei gen cor.responde ten ons op de hoog te .hielden .van de vTuriht over ons land, toen vervulde ons een gevoel van grooten tirots, van een: Wij blij ven dus niet achter en althans één der zonen van ons land onderscheidt zich ook op bijzondere wijze in den strijd om de verovering van het lucht- Wij we'en, dat Do Waal gelukkig is geland op het vliegveld van Soes- f.erlierg, wij wisten gisiciren ook dat hij naar Arnhem was vertrokken, naar zijn ouders. En ik ben daarom daarheen ge gaan, van morgen al heel in de vroegte, om den aviateur op te zoe ken en. hem te laten vertellen van zijn tocht, die hem in eens tot een beken de aviatische persoonlijkheid heeft gemaakt. Gin negen uur van morgen dan ar riveerde ik op de buitenplaats van den heer B. P. de Waal, wethouder van Arnhem, den vader van den vlie ger, die mij op nllerharteüjlkste wij ze ontving. Zijn zoon sliep nog en ook de medereiziger rustte nog van de vermoeienissen van gisteren. De vader was zenuwachtig opge togen. Geen wonder! En bjj vertelde mij van zijn spanning gisteren, toen hij zijn zoon verwachtte op zijn weg naar Soesterherg. II ïj had telefonisch bericht ontvangen van zijn zoon, dat deze bij flengelo gedaald was en wel Ml ét den trein naar Arnhem zou ko men, Maar hij kende zijn jongen en wist wel, dat, als het eenigszins kon, deze zijn, weg wel door de ludht zoai kiezen. Zoo was het! En omstreeks zeven uur zagen de oudere hun kind hoog boven het oudertijk huis r.ve-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6