De lieer J. W. IJzerman, door de zinnige concentratie candidaat ge steld voor de Tweede Kamer in Am- sterdam 111, heeft te kennen gegeven geen candidatuur te willen aanvaar den. Eenigen tijd geleden was uit Den Haag de inededeeling gekomen, dat de heer IJzerman die toen op den terugweg was uit Indië zich be schikbaar zou stellen. Bij zijn terug keer deelde de lieer IJzerman evenwel mede, dat hij geen candidatuur aan vaarden wilde- Men schrijft uit Dordrecht aan de „Ncd." De Christ.-IIist. kiesvereouiging te Dordrecht heeft besloten de cundida- tuur van ds. llogerzeil uit Vlissingou aliceil op deze voorwaarde over te ne men, dal van anti-rev. zijde aan het hoofdbestuur blijk wordt gegeven, dut in een ander te betwisten district een Christ.-llist. man als candidaat wordt gesteund. De Volkswil"-partij beveelt voor het district Oustburg aan den candi daat van de Vrijzinnige Concentratie, den heer jhr. De Muralt. (Vad.) De Centrale Besturen der Anti- rev., Chrisi -llist. en Üuoinsch-Kath. kiesvercenigingeu te Zutphen liebbeu na gepleegd overleg tot candidaat ge steld den heer Snoeck Henkcinans (Ctuist.-Hist.). (Ned.) De toestand in liet Kamerdistrict Sittard neemt een ongunstige wen ding, aldus schrijft de „Limburg. Koerier" „Zooals men weet, is een der ei- sc'uen, die de Centrale Kath. Kiesver- ecniging stelt aan de candidaten voor hare groslijst, dat dezen zicli schriftelijk verbinden zich aan de be slissing der K. K. te onderwerpen en alzoo, indien zij door de K. K. niet worden gesteld, van elke contra-can- d 'l Huur beloven af te zien. Nu komen op de groslijst der Cen trale voor Sittard de namen voor van de heereu J. Beckers, aftredend lid, en Gijzels. burgemeester der gemeente Sittard. Naar wij vernemen, heeft de heer Beckers geweigerd zich tol de bovenomschreven belofte te verbin den, daar li ij mocht de K. K. even tueel de Candidatuur-Gijzels stellen zijne eigen candidatuur tegen deze wil blijven handhaven. De weigering van den heer Beckers grondt zich hierop, dat de kiesveree- niging slechts in een gedeelte der ge meenten van het district afdeolingen heeft, en hij een uitspraak der Cen trale dus niet beschouwt als weer gevende een afspiegeling der gevoe lens van het gansche district. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten we zoudc-n bijna zeggen de waarschijnlijkheid is dus groot dat de Centrale, nu aan de door haar gestelde voorwaarde niet wordt vol daan, den heer Beckers niet zal can didaat stellen, en we dus in het dis trict Sittard een feilen strijd zullen zien ontbranden, tusschen den offi- cieelen candidaat der Centr. lialh. Iviusvereonigiig en het aftredende Kath. Kamerlid." Do Centra)o Raad van R. K, Kies verenigingen in het district Almelo heeft tur. 1*. J. M, Aalberse candidaat gesteld, M011 meldt ons dat ie Oimnen-defi nitief Candidaat gesteld zullen wor den: B. Berends Azn., inr. C. 3. Bi- ciion van IJsselinonde. mr. AE. bai-on M.ickay, mr. dr. A. R. van de Knar. d:. .1. l'h. de Visser en G. Schotveid. In de te Bussuru gehouden v.Mg.ido- ri'rg der Centrale R. Is. Kiesvereeni- ging in het district Hilversum werd mr. V. II. Rutgers, aftredend candi daat gesteld. De Katholieke Kiesvereniging te Delft besloot de candidatuur van mr. 11. A. vun de Velde te steunen. Do heer YV. J. C. van Santen te Goes hoef! voor de hem aangeboden can didatuur te Siïéek bedankt. OVERREDEN. Gis!eriiior;;.-ji werd op de rails van rpoorbaan der Holl. IJzeren Spoor- jwcginaatsehappii or.iler de gemeente Wn-niond het zwaar verminkte lijk van een persoon gevonden die door den Iroin is overreden. De verongelukte v.as de heer I.. V., student, candidaat-Óost-Inüijcii a-u.. lenaar uil L.iden. KATAKOMRENSTICHTING. De te Valkenburg tot stand geko men Knhvkonibenstichting stelt zich ten doel lo. door het overnemen, iu stand houden en uitbreiden der Reproductie van Romeinsche Katakomben te Hou- thern nabij Valkenburg en het daar- ann verbonden museum; 2o. door het stichten eener biblio theek, liet houden van lezingen en al hetgeen het Bestuur tot bereiking van het duel der Stichting nuttig zal achten ■'!o. door bijdragen te schenken aan tb' opgravingen in de Katakomben te Rome 4o. door zoo mogelijk steun te ver- lec-nen aan andere goede doeleinden, bi' voorkeur die. welke de kennis der Christelijke Oudheid kunnen bevorde ren. Het bestuur is als volgt sanienge- sl'-ld: voorzitter de heer Jan Diepen te Ti'burg, onder-voorz. en pennlngmees ter de lieer J II. M. Vermeulen, bur gemeester van Valkenburg en Iiouthem verder de heeren dr, W. Coossens, professor te Rolduc. en Chretien Ilaffmaiis, te Venlo. Secre taris de lieer nir. Karei Diepen te Val kenburg In de plaats van nu wijlen i'ater Gietinann is benoemd tot lid u Archaeulogische Commissie van advies di J Schrijnen, hoogleeraar iv Utrecht. A LGEMEE N E CA 1 i 1LLONBESPE- LING. Door de Nationale Vereeniging voor dei Volkszang is besloten, de tnede- v-uking van alle bespelers van caril lons in ons land in te roepen, 0111 op edit-Nederlandsche wijze het gewich- tige feit, dat wij honderd jaar geleden onze onafhankelijkheid herkregen, te herdenken met een klokkenbespeling, door bet geheele land op één zelfdo uur te houden, waarbij hoofdzakelijk Nederlandsche liederen worden ten gehoore gebracht. D? Natiunale Vereeniging voor den VoJkszai g meent, dat zoodoende op ongezochte wijze de aandacht geves tigd wordt op den schat van oude en nieuwe liederen, die ons volk bezit, terwijil tevens meerdere belangstel ling zal worden gewekt voor onze klokkespclen, waaronder zeer mooie zijn, doch waarvan helaas ook vi vele min of meer zijn verwaarloosd. Dal bij een goede inrichting het se ces van dergelijke „beiaard-concer ten" groot is. bewijzen de klokkenbe- spelingeii in Mechelen en andere Vlaamsche steden, en sinds eenige ja ren ook te Amsterdam, op den avond vóór Kerstmis gehouden, waar hu reeds voor de tweede maal een groote menigte in diepe stilte en met ge spannen aandacht naar de klokken bespeling heeft geluisterd. In de meeste plaatsen wordt op ge zette tijden of bij bepaalde gelegenhe den het carillon bespeeld, meestal echter juist op uren dat liet gewoel op straat belet, er voldoende aandacht aan te schenken. Een bespeling in de avonduren is daarom wenschelijk en bovendien vóél treffender. Daarom heeft het hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang zich tot alle Nederlandsche klokkenisten gewend in plaatsen waar meer dan één klokkespel is, slechts tot den bespeler van liet mooi ste carillon met het verzoek, cr wel toe te willen medewerken, dat den 18en Juni as. des avonds van tl tot 10 uur door het geheéle land een klok kenbespeling plaats heeft. Juist deze dag werd uitgekozen, omdat in No vember. de eigenlijke maand der her denking, bij de feestelijkheden, die dan allerwegen plaats vinden, de ge- wenschte stilte veelal zal ontbreken, terwijl bovendien op den 18en Juni, den gedenkdag van den slag bij Wa terloo, dag. die toch ook dit jaar bij zondere beleekenis heeft, op betere weersgesteldheid kan gerekend wor sen In het verzoek is tevens den wensch uitgedrukt, dat hoofdzakelijk Neder landsche volksliederen gespeeld zul len worden, daar het klokkespel zich juist bij uitstek leent voor het ten gehouie brengen van eeuvoudige me lodieën. HET EERSTE NEDERLANDSCHE PATENT. De „Leeuw. Ct." verneemt dat bet eerste Nederlandsche patent, gezegd Octrooi 110. 1, dezer dagen verleend is. Iloewel uien zou vermoeden, dat dit patent betrekking had op een metho de voor het haringkaken, op een nieuw soort purapluie of op een ui terst vernuftige stembus, iu ieder ge val op een ui ander nationaal product, gaai het over een van die wonderlij ke stoffen, welke onder vaklieden met namen als utiupiadibenzoperodiesur- semilasolderivaten bekend zijn. HET NEDEULANDSCH PAVILJOEN DER GENTSCHE WERELD TENTOONSTELLING. (Vorvolg). De leiding uer inzending van het Alg. Ned. Verbond berust bij den heer II. Meert, leeraar aan het Ko ninklijk ALhaeum van Gent. De Alg. Ned. Zuivelbund exposeert o. a. een kaart der fabrieken die bij den Bond zij u aangesloten. De /.-_•■j- vissclierïj heeft eon eigen afdoeling, waar verschillend vischgerei is geëx poseerd. De Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels koint goed voor den dag. Ze geeft 011s ecu collectieve inzending van werken op wetenschappelijk, technisch en be'.lc tristisch gebied en boeken betrekking hebbende op de nieuwere litteratuur en de litteratuurgeschiedenis. In dit verband moet ik nog melding maken in een voorgenomen huldebetoon an de stad Geut. De Nederlandsche commissie heeft n.l. aan alle Nederlandsche schrijvers een exemplaar van hun laatste werk aangevraagd, met verzoek daarin op oen der eerste bladzijden een korLe opdracht te willen schrijven. Dezo boekwerken zullen in een daartoe door den heer Smidt van Gel der vervaardigde boekenkast aan de stad Gent worden aangeboden. Dat zal waarschijnlijk geschieden op 22 Juni a.s. den dag der inwijding van het kanaal Gent-Terneuzen. Zaterdag is de Néderla udsche nf- deeling door den Nederlandse-hen Commissaris-generaal, mr. Th. Stuart, met een redevoer ing geopend. De lieer Hubert, de Belgische minis- rvau Arbeid, antwoordde met een korte rede. BARON GERICKE. In den toestand van baron Gericko, gezant te Londen, nog steeds wegens ziekte in België vertoevend, is rnerto- bare beterschap gekomen: OPLEIDING VOOR ZIEKEN VERPLEGING. Zondag hield de Vereeniging tot Vei'krijging eener Wettelijke Rege ling van Opleiding en Examens voor Ziekenverpleegsters en Verplegers, onder presidium van dr. üeij.i. haar eerste jaarvergadering. In de vacature in het bestuur, ont staan door het bedanken van den beer Bras, werd voorzien door de ver kiezing van den heer C. Drostenj, be stuurslid der Nederlandsche Verple- gersv ak vereen i gi n g. Mejuffrouw Meyboom, directrice van het Gemeentelijk Ziekenhuis te Rotterdam, gaf een overzicht van de wijze waarop in vroeger tijden de zie kenverpleging werd beoefend. Na de pauze besprak de heer J J. van Berdenis van Berlekom uit Den Haag de noodzakelijkheid van inmen ging van den Staat. Spreker drong er op anu dat de Vereeniging een krachtige actie hlijve voeren lot net bereiken van haar doel. DE DOODSLAG TE DOKKUM. In zake den doodslag te Dokkum, deelt, de Tel. mede, dat de justitie een ernstig onderzoek instelt in verhand met een gezegde van de moeder van den 12-jarigen moordenaar. Zij zou nl. tof haar zoontje hebben gezegd: ,,Sbien hint mar dea. dy fyne bl waarop de jongen zijn ikilornp uittrok en den doodolijken slag toebracht. In dien dit bewezen kan worden is de moeder ook strafbaar. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN .10 rts. per rerzel. Staat van Militairen van het Ned. Indische leger, die in de maand Februari 1913 in het genot van pensioen werden gesteld. Namen en Voorletters Graad. Geboorteplaats. Bedrag. Ouderdom. VAN DIJK, C. Soldaat Huizen, f 200.— 32 jaar. R1JSENBRIJ, W. G. Amsterdam. 92.— 26 TIMMERS, A. H. Korporaal Amsterdam. 200.— 29 GORTER, G. Sergeant Nieuwer Amstei 4S6. 34 KUNST, G. Cavalerist Amsterdam. 208.— 33 De sectie op den '12-jangen versla- gene heelt uitgemaakt, dat hij aan hersenschudding is overleden. MOORD. Te Prinsenhage (bij Breda) is ccn moord gepleegd op een 8-jarigen jon gen, Hoek. Hij is Zondagnavmiddag al spelende de deur uitgegaan en niet in de ouderlijke woning terugge- gekeerd. Maandagmiddag 1 uur is het l.ijik gevonden bij Vuchtschoot, onder Prinsenhage. Op het lijk waren spo ren van geweld aanwezig. De justitie is ter plaatse. TERUGKOMST DANTëL DE LANGE. De lieer Daniël de Lange is te Am sterdam met zijn echtgenoote terugge keerd van zijn reis om de wereld, die hij in het eind van het vorige jaar aanvaardde. Gedurende vier maanden vertoef den de heer en mevrouw De Lange in het iheosophische hoofdkwartier te Point Lomae in California. In het Conservatorium van de af- deeling Amsterdam der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst op de Keizersgracht, van wel'ke instelling de heer De Lange directeur is, heeft men hem 's morgens om ell uur har telijk verwelkomd bij zijn terugkeer. Met fanfares werden de heer en me vrouw De Lange begroet bij hun bin nentreden in een der met bloemen versierde lokalen, en na wederzijd- sche omhelzingen sprak de waarne mende directeur, de heer Julius Rönt gen, den teruggekeerden directeur toe, in tegenwoordigheid van leer aren en leerlingen. De heer Röntgen noemde dezen dag een feestdag voor 't Conservatorium. Wij verheugen ons, zeide spr., over uwe terugkomst; en al 'komt gij uit een land, waar mooiere bloemen zijn, toch hopen wij, dal gij onze bloemen niet zult versmaden. De heer De Lange, voor deze vrien delijke woorden dankend, zeide, dut hij er prijs op (had gestéld naar een land te gaan, waar van het tweede jaar af de muzikale kunst in de op voeding is opgenomen, waar die kunst -een der hoofdfactoren is van de opvoeding van hel TOenschdom. Met een onuifsprekelij'ken rijkdom komt spr. terug, want hij heeft kun nen waarnemen welk een goeden in vloed die muzikale opvoeding op den mensch heeft. Dank bracht de heer Do Lange voor de belangstelling hem ook tijdens zijn verblijf in den vreem de betoond. SCHADELIJK VOOR HET RIJK. Onder dit opschrift schrijft de N. R. Ct. bet volgende: ,,In den uitvoerigen brief, door jhr. mr. Victor de Stuers, hoewei onge steld, geschreven om voorlichting ie geven hij de beoordeeling der hande lingen aan. mr. Ebell te 's-Hertogen- bosoh verweten, troffen ons de volgen de woorden: „Deze praktijk moge ad ministratief verkeerd geacht worden, zij is geen strafbare overtreding. De aanleiding tol deze praktijk is de re geering zelve, die feitelijk haar amb tenaren noodzaakt, gelden renteloos voor te schieten. Dat convenieert niet iedereen en sommigen zullen een wen- •chelijken aankoop nalaten,, als zij daartoe een voorschot moeten doen, hetgeen schadelijk is voor het rijik." „Waar de oppervlakkige kijker, ldj de beschouwing eener rechtzaak, in welke de heer De Stuers edelmoedig- lijk tussc'benbeido komt mot de gezag volle inededeeling zijner langdurige en alzijdige ervaring, bijna dén in druk zou kunnen krijgen, als had de Staat kunnen schade lijden, door wat hier een ambtenaar in rechten wordt veten, moge niet daartegen over, doch wel met nadruk naast gesteld, dat de oud bestuurder onzer afdeelmg van Kun sten en Wetenschappen, de man die aan „Holland op zijn smalst" eerbied voor oudheid en schoonheid teruggaf. chadelijk" noemt „voor het rijk", dat een ambtenaar een aankoop na laat, nalaat, bij' gemis van con tant en. „Hoe dit gemis kan hinderen, grie ven, en met... geest'lijke schade het rijk bedreigen, is den schrijver dezer regelen in 1889 persoonlijk gebleken. Daar de bedreiging toen is afgewend daniar zij de royaliteit van jhr. De Stuers, moge Lier van het geval ge- aagd. „Het was tijdens de wereldtentoon stelling van 1SS9. De bestuurder van 's Rijks Ethnografisch Museum, dr. Serruriér, had aan schrijver dezes, lien toen te Parijs woonde, verzochl, pogingen te doen om van de ethnogra- fische en artistieke schatten, als een internationale koloniale tentoonstel ling op de Esplanade des Invalides bijeengebracht, wat voor Leiden te ■enverven. Geld was er geen cent be schikbaar. De mannen, die op de Es planade de mooie dingen .konden wegschenken, vroegen volstrekt niet altijd geld. Er werd veel gegeven voor... een landébewijs van dan'kibaar- heid. E11 zulke bewijzen werden veel toegezegd. Tentoonstellingen zonder den hartstocht der ridderorden zijn nu eenmaal ondenkbaar. De journa list, uit Nederland oflicieus belast met 'het doen van pogingen om iets voor Leiden bijeen l.e brengen moest echter verklaren, dat er vau lintjes uit Nederland geen sprake kon zijn. Hoogstens kon hij enkele medailles beloven. Ca se porie? Non. en zoo foreeg bij niets. „Toen kwam uit Leiden de toen malige adjunct, de lieer Schmeltz, over. Ook zonder geld en ook zonder lintjes-beloften. Doch hij kwam offi cieel, hij was ambtenaar. Ilij was bo vendien deskundige. Aan vurigen ijver ontbrak het tien doortastenden Duitscher allerminst. Hoewel moei lijk ter been, liep hij het vuur uit zijn sloffen... Evenwel, oofo al vergeefs. Geen enkele belofte kreeg hij en zon der geld kon hij ook niets koopen. Wie 'liet aanzagen, hadden medelij... Holland wederom op zijn smalst... „Toidat jhr. De Stuers te Parijs bleek gekomen, aan dr. Sehmellz en schrijver dezes rendez-vous gaf in Heine&en's restaurant, beiden breed voerig vertellen liet en ten slotte met schalkssche kalmte zei: Ja, Schmeltz, dan zR er niets an ders op. Dan koop je niets en dan krijg je niets... Maar weet je wat, ik schiet het wel voor, koop jij maar voor 3000 francs... „Hadden we niet in een openlucht restaurant, te midden van vele men- schen gezeten, de dankbare Schmeltz had een voetval gedaan. „Ziedaar de „praktijk" van jhr. De Steurs op haar breedst, tegemoetko mend aan .praktijk der regeering" op 'naar smalst". EERSTE KAMER. De Eerste-Kemer -zal in den loop der volgende week bijeenkomen ter behandeling van de Raden- en Inva liditeitswet. Inmiddels wordt hot voorloopig ver slag o-ver de ziektewet verwachC VONDELING. Zondagnacht omstreeks halfdrie werd J. B., in de Van Aikemadestraat te Rotterdam, wakker door liet gehuil van een kind. Hij stond op en vond in het portaal van zijn woning een kind van het vrouwelijk geslacht, on geveer een week oud.' De vondelinge was- gewikkeld in eenige lappen en een stuk van een onden rok. Een stuk papier lag er bij, waarop met blauw potlood geschreven stond: Ik ben niet gedoopt. De man heelt het kind voor- iuupig bij zich gehouden, meldt de N. R. CL ZIJN EIGEN ZOON. Gisterochtend heeft de vader uit de Maashaven te Roller-dam, opgehaald het lijk van zijn 13-jarigen zoon M. J. B., uit de HilLestraat, alhier, die den llen dezer in die haven van den graan elevator 5 te water gevallen is. (N. R. CL) DE INDISCHE DEFENSIE. Naar „Het Vud." verneemt, is het rapport van de Staatscommissie voor de defensie van Indië gereed, maar ligt het in het voornemen der regee ring, het verslag wegens de zeer kostbare voorstellen, die de commis sie doet, niet vóór den afloop der ver kiezingen openbaar te maken. Bij het rapport is een afzonderlijke nota van een der niet-mi! ito ire leden gevoegd, waarin tegen dé kostbaar heid dezer voorstelleu wordt opgeko- VOOR PE S. D. A. P.-VERKIE- ZINGSKAS. Naar „I-Iet V-olk" meedeelt, heeft het partijbestuur van de Duitsche S. D A P. bericht, dal liet f 3000 ter be schikking zal stellen van de S. D. A. P. voor de verkiezingen. BRAND, Zaterdagnamiddag sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in het boerenwoouhuis van den landbouwer Riekhof te De Lutte (Losser). Met uit zondering van het vee, dat buiten was weid alles een prooi der vlammen. Huis en inboedel warén verzekerd. HET AMENDEMENT-TREUB. De Haagschc hoefijzer -correspon dent. van liet „Hbld." schrijft Op 10 Mei j.L is bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de pensionneering vun gemeente-ambte naren, een amendement-Treub aange nomen, waardoor de pensioenen voor de weduwen en weezen van gemeente ambtenaren naar denzeLfden maatstaf zullen worden berekend als voor de weduwen en wezen van rijksambtena ren. Minister Kolkman had vooraf gezegd, dat hij hel amendement niet onaannemelijk wilde verklaren, maar dat de Kamer veiliger zou doen, wan neer zij het verwierp, daar hij niet wist, welke financicele gevolgen het zou hebben. Wij vernemen nu, dat de aanne ming van het amendement zal komen te staan op een kapitaalsuitgaaf van 20 miUioen, of een jnarlijksche uit gaaf van 700 duizend gulden. TREURIG. Zondagmorgen is aan de spoorbaan AlmeloBorne bewusteloos gevonden de 29-jarige fabrieksarbeidster Aaltje Huisman, die vermoedelijk Zaterdag avond uit den trein was gevallen. Zij werd naar het Ziekenhuis te Almelo vervoerd, alwaar haar een voet, die broken was, werd afgezet. Zij is echter, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het ziekenhuis overleden. liet meisje was in dienstbetrekking te Amsterdam en wilde haar moedor, een weduwe te Gronau, bezoeken. BEGROETING VAN DEN DUIT- SCIIEN KEIZER, Do Koningin heeft aan een missie opgedragen, don Dnitschen Keizer te begroeten bij zijn komst te Geldern, nabij de Nederlandsche grens op 4 Juni. Deze missie zal beslaan uit den luitenant-generaal De Meester, com mandant van het veldleger, den kolo nel Weber, adjudant in buitengewo nen dienst, commandant der brigade grenadiers en jagers, en den luilte- riant-fcer-zce lo kl. jhr. Von Muldeii, adjudant van de Koningin. ENGELSCI1 KONINGSPAAR TE VLISSINGEN. In het reisplan van het Engelsch Koningspaar is eenige verandering gekomen, liet koninklijk jacht zal morgenmiddag ongeveer 2 uur te Vlissingen arriveeren en aan den zui delijken ponton meren. Des avonds omstreeks 9 uur wordt de reis naar Berlijn per extra trein voortgezet. DE VERKEERDE. Een aangeteekende brief, door de Incasso-bank (e Amsterdam verzon den aan het adres van den heer G. van der Marei te Maassluis, is aldaar aan iemand ter hand gesteld, die er geen recht op blij kt'te hebben gehad. De brief hield f 3900 aan bankbiljetten ONGELUKKEN. In het veen bij Rijssen is Zaterdag namiddag een 3 jarig zoontje van K door den. bliksem gedood. MISHANDELING. Zondagmiddag liepen twee half be schonken kerels op den Coolsingel te Rotterdam. Zij kregen ruzie, waarbij de een den ander op den grond wierp en zoodanig trapte, dat hij bewuste loos bleef liggen. liet publiöb kwam Uissclienbeide en sloeg den ander op hoofd en armen, waardoor- zijn arm werd lam geslagen. Beiden zijn daarop naar het zieken huis gebracht, waar de persoon, die bewusteloos was, moest opgenomen worden. De ander is na verbonden te zijn, naar het politiebureau overge- brachL SLECHTE -GEEST BIJ DE INDISCHE MARINE. Aan bet hoofdbestuur van den Bond van minder marine-personeel wordt uit Indié geseind,, dat de 100 marine- schepelingen zijn nfgezonden wegens het weigeren van de extra-verstrek king op 19 April j.l, den verjaardag van Prins Hendrik. Stadsnieuws Benoemd. De héér T. Bruijn Tzn. alhier is be noemd tot secretalis-penningmeesler \an den Inlaagpolder onder Haarlem- merliede c.a., in piaats van den heer G. Kruseman, aan wier. op zyn ver zoek eervol ontslag word verleend. BEZICHTIGING FRANS-HALS MUSEUM. Met toestenunmg van B. en W' hebben de leerlingen van de school van Kunstnijverheid, gisteren, nieuwe Frans-Halsmuseum bezichtigd onder geleide van hun leeraren. DE WERKEN AAN DE AMSTER- DAMSCHE VAART. Het werk van de Amsterdamsche waterleiding vrrdert zoo vlug, dat de E. S. M. den wissel al 400 Meter heeft moeten verleggen om dat werk kunnen voortzotten, zoodat nu 1 eeu afstand van 2iMi -Meier ovei onkt. spoor van en naar Sloteidijk w gereden. De Rijkstelegraaf scliiet niet zoo hard op, waarvan de L. S. M. met het wrplaatsen der masten en het aan brengen van dubbelspoor aliiaukeiijk is. liet kan dus nog wel eenige da gen duren voor dal daarover uubbei spoor kan worden gereden. RAAD VAN BEROEP (ONGEVAL LENVERZEKERING). Ter terechtzitting van 16 Mei 1913 Averxl o.a. behandeld de zaak van de Centrale Werkgevers Risioo-Baniki te Amsterdam tegen hot Bestuur der Rijksverzekeringsbank, dat bij beslis sing van 1 Maart 1913 aan de wedu we L. Kemp en hare vijf kinderen, wonende te Haarlem, ecne rente had toegekend vun f 1.64 per werkdag verband met een ongeval, dal aan wij len L. Kemp op 7 Januari 1913 op het stationseiopLoceinent te Haarlem is ovebkomen. Aan genoemden Kemp, die signaalwachter was in dienst van de H. IJ. S. M., was in October 1912 verlof gegeven in zijn vrijen tijd een beerput te ledigen, liggende in de nabijheid van do werkplaats van liet scinwezen. Op 7 Januari jl. moet Kemp in zijn diensttijd, zonder dat dit hem echter was opgedragen, bezig zijn geweest met het overbrengen van den inhoud dier put en bij die werk zaamheden door een van Rotterdam komenden trein zijn gegrepen en overreden. Ilij is althans in. den na middag van dien dag met een juk en een paar emmers, liggende langs den spoorlij'n, dood gevonden even na het binnenkomen van bedoelden trein. Door het bestuur der Rijksverzelce- ringsbanik is aangenomen, dat aan Kemp een bedrijfsongeval is overko men en op grond daarvan aan zijne weduwe en kinderen bovengenoemde schadeloosslelling toegekend. De Centrale Werkgevers Risico- Bank heeft daartegen bezwaar. Zij meent dat, waar het wegihalen van den beer geenszins als dienstverrich ting geschiedde, doch geheel in ge- troffene's eigen belang en voor eigen risico plaats had hö gebruikte den heer voor grond, dien hij uit liefheb berij bebouwde hier van geen be drijfsongeval spraike kan zijn, zoo- dut ook geen schadeloosstelling, inge- oige de Ongevallenwet aan weduwe en kinderen kan worden toegekend. Op grond daarvan verzoekt zij ver nietiging van bovenaangehaalde be slissing van het Bestuur der Rijks- arzekeringsban'k-. Als getuige werd gehoord de op- chfer vaji het scinwezen bij de If. IJ. S. M., de heer Godvliet. Voor de Risico-Bank trad op Mr, de Graag te Amsterdam, 'il Mr. Me ns te Haarlem voor de weduwe cn haar kinderen het woor* voerde. ierna bepaalde de Raad van Be roep de uitspraak op 30 Mei a.s. KANTONRECHTER-PLAATS- VERVANGER. Bij K. B. is aan mr. W. Cnoop Koopmans, op verzoek, mét ing. van 1 Juni eervol ontslag verleend als kantonrecbter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten. DE NOORD-HOLLANDSCHE LAND- BOUW-ON DERLINGE. In Krasnapolsky te Amsterdam, werd Maandag 10 Mei, de algemecno vergadering gehouden van de Noord- Hol i u ndsdhc Land bouw-On derl inge onder leiding van den heer G. Kru seman. Uit het jaarverslag over 1912 blijkt, dat op 31 December waren aangeslo ten 2142 landbouwers. Er haddc-n in 1912 plaats 225 ongevallen, waarvan 1 met doodelijken afloop, 210 die bin nen 2 maanden afliepen en 14 onge il Jlcn die langer dan 2 maanden duurden. Als oorzaiken van de ongevallen worden genoemd: voertuigen (26), paarden (20), hoornvee (17), honden (2), landbouwmachines (8), val van den arbeider (39) waarvan 1 den dood ten gevolge had, val van een voor werp (G), beknelling (21), krachtsover- spanning (37), snijdende werktuigen (18), infectie (20), orgkwetsing (2). brandwonden .(3), Irreken van gereedschap (2), breuken (1), knie verstuikt bij stoeien (1), stooten hoofd bij klimmen over hek (1). door ha ver stoppel verwond (1). Slechts 1 ongeval gaf aanleiding tot -blijvende uitkeer ing. 11. B. des nachts naar buiten wil lende gaan, viel van den zolder, het geen onmiddellijk den dood tengevol ge had. Zijn ueduwe en kinderen ontvangen oen uitkeeriug van f 0.7t per dag, hetgeen een kapitaal vordert van f 3185. Do 225 ongevallen die door de Noord-IIoIIandsche Lo ndbouw-Onder- linge zijn behandeld, heblven opnieuw bewezen dat het landbouw-bedrijf geenszins gevaarloos is. De 225 ge troffen ikaieclits zijn dooruat hun pa tróóns lid van de Lamlbouw-Onuc-rlm- ge zijn, .geholpen. Ze hebbeu van de Landbouw-Onderlinge den steun ge kregen, die hun anders niet zou zijn verleend, omdat voor de landbouw- ongevallen-verzekering nog geen wet beslaat. De onkosten, die voor de patroons op deze -Verzekering komen, bedragen f 1.07 per f 100 jaarloon, of voor een knecht, die f 400 per jaar verdient worden de kosten ruim f 0.08 ji-er week Voor deze kleine uitgave wor den ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste ongevallen gedekt. DE LOONEN AAN DE N. Z. H. T. M. Het volgende adres is aan den liaarlemscjien Raad gezonden Haarlem, 19 Mei 1913. Aan den Raad der gemeen te Haarlem. Geeft met eerbied te kennendo Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afdee- ing Haarlem, welke vereeniging is Koninklijk goedgekeurd 12 Augustus 1890, Staatsblad no. 20, Dat zij met waardeering kennis heeft genomen van het besluit in do vergadering van Uwen Raad op 9 Mei 1913 genomen, in wélke vergade ring door het aannemen van het voor stel van 'het lid Uwer College den heer Visser het aanvangssalaris voor de wagenvoerders van de Noord-Zuid- II olia n dsche Tra ri 1 weg-Maa tscfaapp ij 's Gepaald op f 12 25 per week, of L75 per dag. Dat desondanks de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Maatschappij III de week van 11 lot 18 Mei 1.1. toch vele wagenvoerders een individueel contract heeft laten teekenen waarin genoegen genomen wordt mei een voorloopig dagloon van 1.55. welk contract door die Maatschappij is ge dateerd op 28 April 1913, Dat die Maatschappij zich, volgens Haarlem's Dagblad van Zaterdag 17 Mei 1.1., daartoe bevoegd acht, door dat zij zich op het standpunt plaatst dat de wagenvoerders liet eerste half jaar leerling zijn en dit nu een leer- iingenloon moet betcckenen. Dat deze wagenvoerders, die thans allen zelfstandig de hun opgelegde verantwoordelijke taak vervullen, toch zeker niet meer als leerling kun nen worden beschouwdterwijl het nog zeer de vraag is of de Maatschap pij zelfs langs dezen weg zou kun nen afwijken van bedoeld Raadsbe sluit, daar zelfs Burgemeester en Wethouders de redactiewijziging, voorgesteld door het lid Uwer Col lege, Mr. Thiel. op sub I van bedoeld artikel, heeft overgenomen, waarin nu is bepaald dat het minimum aanvangsloon f 1225 por week zal be dragen. Dat adressante in genoemde daad vair de Noord-Zuid-IIollandsche Tram weg-Maatschappij ziet een afwijking van het Raadsbesluit van 9 Mei 1913, en zich vleit met de gedachte dat ook Uw Raad die meening zal deeleri, daar tl.ze daad althans is in strijd met dé

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6