f dichte deuren. Clayton's desintectie- en brandibl uschnpparaat, onderwater- klok kerisignalen, vrieslokalen en koel- feamers voor het vervoer van bevro ren vleesch, vruchten en andere be derfelijke waren en zal behalve aan alle eischen van de Nederlandsche Schepenwet voldoen aan die- van Lloyd's en van den Engelschen Board ol Trade gesteld voor passagierssche pen. Een tweede in aanbouw zijnd stoomschip van gelijke afmetingen, dat Tubantia genoemd zal worden, zal over eenige maanden te water worden gelaten. De Gelria zal, behoudens onvoor ziene omstandigheden, op 1 October hare eerste reis van Amsterdam via Dover, Boulogne-s.-Mer, la Corunna, .Vigo en Lissabon naar Brazilië, Uru guay en Argentinië onder-nemen. H. IJ. S. M-PERSONEEL. De herstellingsoord-vereeniging 183!i1905 voor H. IJ. S. M.-personeel heelt., onder leiding van den heer H. R. Krapels, te Amsterdam een jaar vergadering gehouden. Uit het verslag van den secreta ris bleek, dat de vereeniging op 31 December 1312 5578 leden telde tegen 5139 op 31 December 1911, terwijl het aantal donateurs in 1912 steeg tot 433 en een bedrag aan giften ineens van f213 inkwam. In liet herstellingsoord te Vorden werden 51 patiënten verpleegd met gezamenlijk 2699 verpleegdagen 56.2 pCt. der patiënten verliet hei herstellingsord hersteld en 33.4 pCt. verbeterd, Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de kosten per ver- pleegdag in het herstellingsoord 3.17 bedroegen. De winst- en verliesreke ning en de balans over 1912 werden goedgekeurdhet winstsaldo bedroeg ƒ630. De begrooting voor het jaar 1914, sluitende voor het herstellingsoord met 8045 en voor en vereeniging met ƒ8995, werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozen. üp voorstel van het bestuur werd besloten eene commissie te benoe men, welke zal onderzoeken op wel ke wijze liet saldo der gehouden ver loting ad 114.6S6 zuu kunnen worden besteed. Jlet voorstel van het bestuur om jhr. mr W. F. van der Wijck als be schermheer *der vereeniging te be noemen, werd bij acclamatie aange nomen. COMMIEZEN DER POSTERIJEN. Zondag werd te Utrecht in een der zalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de 19e algemeene vergadering gehouden van de Broe derschap van Cumimezen der Poste rijen. Het jaarverslag van den secretaris en do rekening en verantwoording van den penningmeester, werden on der dankzegging goedgekeurd. Met groots meerderheid van stem men werd liet voorstel van het be stuur verworpen tot opheffing van de Broederschap van Commiezen en sa- men smelting met de Vcréeciging tan Commiezen der Posterijen en Teie- grafie. Dientengevolge trad het bestuur al. rvolgi werd be stuur gekozen, bestaande uit de liee- ren 11. Mcijlink, vuorzillcr, T. Eilers, A. van Oldenbarneveld, genaamd Wuie Tullingh, W. U. H. Ie Fèvre en J. Brandon Bravo, bestuursleden. Aan den afgetreden voorzitter werd dunk gebruent voor alles wal hij voor tic- Broederschap heeft gedaan. Na ïui.dvraug werd de vergadering ge sloten en vereenigden de leden zich aan een maaltijd ut Maison Raweds. HET !SLÖT TE MUIDEN. Dinsdag 27 dezer zal te hail drie de opening plaats hebben van dc ten toonstelling in het Muiderslol. Z;j be staat. zooals men weet, in de oude residentie van P. Cz. Hooft zelf, ter gelegenheid van de herdenkingsfees ten ingericht zooveel mogelijk in den geest der periode toon de Drost er Verblijf hield- Te zijner tijd zuilen wij daarvan ecu beschrijving geven. Bij de opening, dit mogen wij wel alvast vernielden, zal een eigenaar dig spel den toeschouwer in de illu sie brengen dat liet slot als tevoren door edelen en knapen wordt be woond. Amsterdamsche studenten zullen namelijk onder leiding van den heer C. 11. Roelvink de vertoo- ning geven van het tweede bedrijf van het 'treurspel „Gerard van Velsen", door Hooft geschreven korten tijd na dat hij drost te Muideu was gewor den en zich voor de geschiedenis van het slot bijzonder was gaan interes sec ren. Na een fragment uit het voorspel, waarin gravin Machteld haar klacht aanheft, zullen de ver houden edelen graaf Floris op het slotplein voeren als hun gevangene. Een ougenblik zullen de tinnen en vensters van het kasteel weder leven van iniddeleeuwsche gestalten, en zal het lot van „der keerlen god" zich af spelen op de historische plaats, zoo- als Hooft liet Lil het tweede bedrijf van zijn schouwspel heeft voorge steld. NEDERLANDSCHE BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. In de congreszaal van de tentoon stelling De Vrouw 1813—1913 is de jaarvergadering gehouden van den Nederlandse-hen Bond voor Vrouwen kiesrecht. Deze zesde algemeen© ver gadering werd geopend door de pre sidente mevrouw M Boissevasn-Pijn- appel, the het welkomstwoord, uit- sp:nk en hulde bracht aan mevrouw M. van EeghenBoissevain, die de laatste drie kceren de jaarvergade ringen leidde, hoezeer ook haar zwak ke gezondheid een excuus had kun nen zijn om deze functie niet waar te nemen. De presidente wees er daarna op. 1 o© dit jaar er een is van gewicht, t::el alleen o:n de herdenkingsfeesten, doch ook wegens de verkiezingen, die in den loop van 1913 worden gehou den. Van deze verkiezingen kan het Immers ook afhangen, of wellicht do mogelijkheid r,al Vcstaon, of vrou wenkiesrecht in de grondwet zal wor den neergelegd. Hoe zal de houding van den Bond moeten zijn? vraagt de presidente. Dtze houding zal geheel afhangen van wat men zal kunnóu bereiken. Zal men het voorbeeld mooier, volgen van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht? Zal men zich met actieve poli tiek gaan bemoeien? Dan zal de Bond zeker een aantal leden verliezen. Wel zullen dan ook weer andere leden tot den Bond toetreden, doch liet karaJb- ter van don Bond zal dan veranderen. Aan de vergadering worde overgela ten hoe dat karakter m de toekomst zal zijn. De presidente besloot met een opwekking tot krachtig verenigings leven haar openingsspeech. Onder de „ingekomen stukken" was ook de nieuwe Bondsvlag. die door de aideoling Amsterdam was aange boden. Uit het jaarverslag, uil gebracht door mevrouw Tj. SleeswijkVan Bosse bleek, dal, de Bond thans in 64 afdeelingen 6029 leden telt en dat in het afgeloopen jaar wederom een krachtig vereenigingsleven werd ge voerd. Ter vergadering waren 41 afdeelin gen aanwezig, samen uitbrengend 159 stemmen. De penningmeester, mr. H. J. Tas man, wees er op, dat de financieele toestand onbevredigend is en dat de financiën dringend versterking behoe ven. Als plaats van de volgende alge meene vergadering werd Zwolle aan gewezen-. De vergadering ging daarna in een huishoudelijke over. BOND VAN RIJKSKEURMEESTERS. Te Middelburg is de jaarlijksche vergadering gehouden van den Bond van Rijkshulpkeunneesters van vee en vleesch in Nederland. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental stationnoir blijft, en de fi nancieele toestand van den bond gun stig is. Tot voorzitter werd gekozen du heer Baikkor, gediplomeerd hulp- keurmeester, staande aan het 'hoofd van den keuringsdienst aan het albat- loir te Venlo. Voor betere bezoldiging In vele gemeenten zal geijverd wor den. Besproken werd het feit, dat er in de laatste 3 jaren geen cursussen tot opleiding en geen examens voor hulpkeurmeesters zijn gehouden. De vergadering wees Utrecht aan als plaats voor de volgende vergade ring. (N. R. Ct.) VEREENIGING VAN NEDERL. TANDARTSEN. Bovengenoemde vereeniging verga- gaderde Zaterdag en Zondag 17 en 18 Mei te Amsterdam in Hotel American. Na ballotage werden als nieuwe le den aangenomen de heer Bruske, Amsterdam, en mevr. Hel wigHerc- kenrath, Den Haag, en geïnstalleerd mej. L. van Lier, Amsterdam en de heefea' Graftedijk, Den Haag, J. H. Sanders, Den Haag, Keune, Bussurn, Musaph, Amsterdam, en J. F. San ders, Arnhem.. Na langdurige discussies over de quuestie van het requestreeren van de commissie belast met de bestudeering van het door den Minister ingediende wetsontwerp, houdende regeling van hel tandheelkundig onderwijs en de bevoegdheid vuil den tandarts, welke commissie door riet bestuur in de pers is gedesavoueerd wegens overschrij ding van hare bevoegdheid, nam de vergadering ten slotte een motie aan, waarin de handelingen van de com missie als volkomen- te goeder trouw wei-den gequulificeerd. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte hield de heer Fuyi uit Utrecht een lezing over „wortelkanaal behandeling," waarin door spr. wederom werd gepleit voor de parafine-melh'óde. Zondagmorgen werd de vergade ring voortgezet. De heer Klinkhamer (Den Haag) ne- liar.delde hei onderwerp: Gevaren d: de tandheelkunde bedreigen, waarin spr. de juiste positie in het licht stei- de van den tandarts, ten opzichte van den arts als tandheelkundige specia list, en den tandtechrücus, die zelf standig werkt. Vervolgens bracht de voorzitter van de Commissie tot regeling van do we tenschappelijke werkzaamheden rap port uit over de door die commissie ingestelde enquête ouder de collega's over de verschillende cementen, die iu de praktij'.-: gebruikt worden. Na verkiezing van een nieuw be stuurslid in de plaais van den heer Hoek {Rotterdam), die bedankt had, in wiens plaats de lieer J. Sanders Ezn. (Amsterdam) gekozen werd, sloot de voorzitter de vergadering. VAN HET PAARD GEVALLEN. Gistermiddag- is het Rotterdamse!]© raadslid dr. D. P Hoyer te Zeist van ecu paard gevallen eu bewusteloos j blijven liggen, meldt de „N_ R. Ct.". Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar li ij voorloopig ter verpleging is j opgenomen. i DE MOORD TE PRINCENHAGE. i Inzake d«n moord te Princenhage [meldt de „Bredasche Ctdat de S jarige A. v. d. 13. Zondagmiddag om i 12 uur de ouderlijke woning had ver laten. I De vader en een oom gingen hem I 's avonds zoeken, toen hij niet was i teruggekeerd, maar zij vonden niets, j Midden in den nacht werden zij ge- i waarschuw:!, dat liet knaapje dood j ge\ ouden was. j Toen de justitie ter plaatse een on derzoek instelde, kwam een landbou wer vertellen, dut hij, toen hij 's mor- I gons daar in de buurt fietste, een hoepol op den weg had zien liggen, i Hij had hier verder geen aandacht aan geschonken, doch langs hetzelfde pad terugkeerend, zag hij van achter eeu lieg een man komen, die voorover gebukt tien hoepel oppakte en er mee op den loop ging. Hij kon niet an dei's zeggen, dan dat die man in het zwart gekleed was en blond haar had. In de nabijheid van de plaats, waar de vermiste werd gevonden, trof men vole voetsporen aan. De veldwachter vond latei' in het koren hoepel en stok en in eer. sloot bij het lijk een zak doek. die. zooals de vader verklaarde, onmogelijk van zijn zoontje kon zijn. De zakdoek van het. knaapje zat trou wens nog in zijn zak. De gevonden zakdoek was klaarblij kelijk kort geleden gebruikt en op de plaats, waar hij gevonden is, was ook de grond wel beloopen. In verband met deze zaak is giste ren een zekere M. van II. gehoord. Deze man woont dicht bii de ouder lijke woning van den vermoorden knaap, t l ij is niet geheel en ai toe rekenbaar. HET ENGELSCH KONINGSPAAR. Gistermiddag kwam hei koninklijk Engelsch jacht „Victoria and Alben' te Yiissingeu. Aan boord bevond zich het Engelsch vorstenpaar, op zijn doorreis naar Berlijn. liet jacht meer- 3e aan de zuidelijke ponton. De es corte© rende oorlogsschepen „Achilles' en „Warrior" bleven op de reede. Al- de toegangen naar de havens en de sluizen waren door politie afgezet. Per extra-lrem zetten de vorstelijke personen te kwart voor tien hun reis naar Berlijn voort. Het koninklijk jaent zal te Ylissingen blijven tot de volgende week, wanneer de Koning en de Koningin wederom via Vlïssin- gen naar Engeland zullen teruglvee- DE UITSLUITING DER SIGA RENMAKERS. Nu de strijdende partijen gisteren tot overeen stemming zijn gekomen, wordt overal zoo spoedig mogelijk het werk hervat. Op sommige fabrieken, waar onmiddellijk na het bekend wor den van de beëindiging tabak werd ingekocht, wordt morgen reeds be gonnen. De beteekenis van de nieuwe loon regeling zal, naar nieu ons mededeel de, eerst in de practijk voldoende kunnen blijken. De grondslag van Je vredesvoorwaarden is als 't ware een, voor do verschillende streken van hei land, nivelleering van de arbeidsvoor waarden in opwaartsche richting. Zoo zal in sommige streken een beteeke- nende loonsverhooging het gevolg zijn, terwijl voor sommige fabrieken deze loorisvenneerdering zeer weinig zal bedragen oi m hel geheel niet zal bestaan. Loonsvermindering is echter onder alte omstandigheden uitgesloten. JL Zaterdag was het 17 weken ge leden, dat de strijd begon met de sta kingen te Rotterdam, Dordrecht en Gorincheni. De uitsluiting werd vier weken later voor het land geprocla meerd. 'i Grootst aantal betrokkenen ia deze staking, aldus -schrijft de „Tel.", is geweest 4751 man, waarvan 400 stakers verdeeld over Rotterdam, Dordrecht en Gorincheni. De Nederlandsche Sigarenmakers- bond keerde in dien tijd ƒ270.000 aan steun uit, waaronder geld van hei N. V. V., uit eigen kas, uit 't buiten-- land, etc. Rechtszaken EILERS. De Allcmaarsche rechtbank beves tigde gisteren in hooger beroep het vonnis van den kantonrechter te Me- demblik, waarbij de kwakzalver Ei lers uit Oegstgeest, wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, veroordeeld werd tot 5 geldboeten ie der van ƒ300, subsidiair 5 maal GO dagen hechtenis. De Hoogc Raad verwierp het cassa tieberoep van II. J. Eilers. chemicus ie Oegstgeest, door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 3 geldboeten van ƒ300 ieder of 60 dagen hechtenis voor elke boete wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst, drie maal gepleegd te Marcncarspel, door aldaar S. van Mcurs die aan tuber culose leed, te behandelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. lij Ëiiifik a» sstlast *'"4 Dr. Hommels Haematogen. Snelle zekere werking? 20-jarig ouooee i WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukkelijk ^den naam Dr. HO.. Stadsnieuws E x a m e n s L. O. Haarlem, 20 Mei. Opgeroepen S i v-ouwe.jjike candidaten, teruggetrok ken 1. Geslaagd zijn de dairies: S. \Y. Westrik, Leiden; C. G. de Wat, Lei den; A. M. J. Zuurendorvk-, Haarlem J. Zwart, Enkhuizen; E. Zijlstra, W'ormerveer. Faillissement en. Door de Arrond. Rechtbank alhier zijn bij vonnissen d.d. 20 Mei 1913 in staat van faillissement verklaard J. Boon, koopman in glas- en aar dewerk. wonende te IJmuiden. J. Velthuis, winkelier en koopman, wuiieiide te Haarlem, Koningstraat. J. A. Kwantes, te Assendeift, P. Wies, timmerman en koopman, wonende te Aalsmeer. J. Hoeben, kleermaker, wonende te Schoten, Rechter-commissaris in alle: Air J. D. Pasteur. ZITTING VAN DEN KEURING3- RAAD VOOR DE MILITIE. Aan oen door den Burgemeester van Haarlem gedane kennisgeving ont kenen wij dat de zitting van den keu- ringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1914, dezer gemeente, zal plaats hebben in den Doelen alhier op: 19 Juni 1913 voor lien wier namen aanvangen met, de letters A en B tot en met Jacob Booij; 20 Juni 3913 voor hen wier namen aanvangen met de letters B van-af Folkert Bos, C en D; 23 Juni 1913 voor hen wier namen aanvangen met de letters E. F en G: 2-4 Juni 1913 voor hen wier namen aanvangen niet de leiter II; 25 Juni 1913 voor hen wier namen aanvangen met de letters I, J. en K: 26 Juni 1913 voor tien wior namen aanvangen met de letters L cn M; 27 Juni 1913 voor hen wier namen aanvangen met de letters N. O en P; 30 Juni 1913 voor hen wier namen aanvangen met de letters Q, R en S tot en met George Willem van Sloten; 1 Juli 1913 voor hen wier nanien aanvangen met de letters S, vanaf Ale Sminia en T; 2 Juli 1913 voor hen wier namen aanvangen met de letters U en V; ui 3 Juli 1913 voor hen wier namen aanvangen niet de letters W, X, IJ en telkens aanvangende acs morgens ten 9 ure. De ingeschrevenen, die voor een an deren als <le voor hen aangewezen keuringsraad weiisclien te verschij nen, moeten zelf een daartoe strek kend verzoek doen. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed en onder nauwkeurige opgave van adres, als mede van de plaats, waar zij verlan gen te worden gekeurd, worden ge richt aan den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland te Haarlem. De voorzitter van den keuringsraad vraagt iederen voor dien raad ver schenen ingeschrevene, die geschikt is verklaard, af, of de ingeschrevene wenscht te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de adniiiustratietroepen en voorts, zoo noodig, aan welk korps cn aan welk garnizoen hij zich het liefst zou zien toegewezen. enscht de ingeschrevene aan de zeemilitie ie worden toegewezen, dan vraagt de voorzitter hem levens, of hij voorkeur heeft ten opzichte van een der voor de zeemilitie bepaalde inlijvingstijd- vakken en, zoo ja, voor welk. Voor zooveel noodig verstrekt hij den in geschrevene daarbij inlichtingen. Van de wenschen van den inge schrevene wordt m het alphabetïsch register eene beknopte aanteckenmg gesteld, 'levens wordt daarin a an ge- teekend, voor welken dienst of voor- welk wapen of korps de ingeschreve ne naar het oordeel van den voorzit ter liet meest geschikt is en, voor zoo veel noodig, op welke gronden dit oordeel steunt. Schriftelijke verklaringen, welke den voorzitter worden aangeboden ten bewijze, voor welk vak of voor wel ken arbeid de ingeschrevene bijzon dere geschiktheid bezit, worden door den voorzitter in ontvangst genomen. Met hechtenis an ten hoogste veer tien dagen of geldboete van teu hoog ste honderd vijftig gulden, wordt ge straft de ingeschrevene, die verplicht is voor den keuringsraad te verschij nen en niet op de daarvoor aangewe zen plaats of tijd verschijnt, oif die, verschenen zijnde, zich niet aan eene meting of geneeskundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschreve ne, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt cn zich niet aan eene meting of geneeskundig oiiderzoe'k onderwerpt Mei gevangenisstraf van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt gestraft, de ingeschrevene, die boven genoemd feit opzettelijk pleegt. UITVOERING JONGENSKOOR. Gaarne vestigen wij nog eens de aandacht op deze eerste uitvoering, dezer dagen in de Groote Kerk te geven onder directie van den heer Joh. Schoonderbeek, die zeer interes sant belooft te worden. Als solisten zullen medewerken mevrouw de Buronesse Van Tuyll van Serooskerkeu (viool;, mej. Ank* Schierbeek (zang), Amsterdam, en de 1 lieer Louis Robert (orgel). Het programma, door het jongens- kooi' uit te voeren, bevatkoorwerken Valerius' Gedenckklanck, Oud- Nedei'landsche liederen, composities •an Orlando Lasso, Michael Haydn. J. W. Franck, en Chorales van Bach. Verder werken voor viool eu orgel an Nardini, Durante en Mattuesoju- Liederen voor alt van Bach en tlugo W olff, en orgel-soli van Bach, W. F. Bach en Martini. MILITIE. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Haarlem waarschuwt de ingeschrevenen voor de militie dezer gemeente, voor de personen die er hun praktijk van ma ken orn hen, tegen betaling van een som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschiktverkla- riiig voor den niilitiedienst te ver- kijgen. De bemoeiing van die personen kan iu geen enkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene leiden, terwijl de raadpleging van die personen den ingeschrevene slechts geldelijk nadeel kan berokkenen. Tevens wordt met nadruk gewezen op het bepaalde in art. 2U6 van het Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt „Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaar wordt gestraft: „lo. hij. die zich opzettelijk voor den „dienst bij de militie ongeschikt „maakt of laat maken „2o. hij, die een ander op diens ver- „zoek opzettelijk voor den dienst on geschikt maakt. Indien in het laat ste geval het feit den dood ten ge- „volge heeft, wordt gevangenisstraf „van ten hoogste zes jaren opgelegd." Rubriek voor Vragen Ceabouneerden liebbeu het voorrecht, vragen op vorschiliend gebied, mils voor beantwoording vutbuar, iu te zenden bij de jtedactie van Haarlem's Dagblud, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheet kosteloos gegeven en zoo spoedig mogeiijk. Aan vragen, die niet volledig naan woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik was in betrekking als dagdienstbode. Ik was een dag onge vraagd weg gebleven, waarop me vrouw mij den volgenden dag we; heeft gestuurd. I-leeft Mevrouw nu hot recht mijn loon to houden? Ik was nu bij mevrouw aan liet sparen. Heeft mevrouw liet recht dit niet terug geven, daar mevrouw zeide dat lik eerst oen bewijs van ontvangst moest geven? ANTWOORD.- Mevrouw moet 11 be talen tot op den dag waarop gij weg gegaan zijt. Welk bezwaar heeft o. om het ontvangstbewijs te geven. VRAAG: Zoudt u mij ook hel adres kunnen opgeven van wijlen mevrouw douar. van VlietJJorski? Of anders van haar zaakwaarnemer. .We kud den nl. een verzoek tot gebruikma king van een stuk grond. ANTWOORD: Wei d u tot den rent meester, die tegenover liet buiten aan de Elswoutslaan woont. VRAAG: Kunt u mij ook. zeggen op welken datum ik inspectie nioel mu- ken, als ik van de lichting 19U7 ben eu heb gediend bij het le Reg. Veld- i artillerie 2e batterij te Utrecht? ANTWOORD: Wend u lot het bu reau Militie ten Stadinuize. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen aar in Amsterdam de directie of het secretati'laat v. d. Noord-Holandsche Vereeniging „Het Wille Kruis" geves tigd is? Het adresboek vermeldt als zetel van het Secretariaat: P. C. Hooftstraat 78; maar genoemd per ceel is bewoond door een advocaat en. procureur. Het is mij niet mogen ge lukken het verlangde adres te weten le komen. Ik zou nl. graag willen we ten, welke series er sedert het be staan dier vereeniging al zijn uitge loot. Mogelijk ligt het niet op den weg deze door mijn gestelde vraag te beantwoorden, maar ik doe nog een laatste poging? ANTWOORD: Het beste is, dat u.een commissionnaïr in efiecten vraagt; zal f 0.10 kosten. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen waarom liet klotokespel van de Groote Kerk van twaalf uur lot half een op Dinsdag en Vrijdag, gegeven wordt? ANTWOORD: Daar is geen bepaal de reden voor, evenmin als voor het feit, dat er op Woensdag muziek in Den Hout is, of Dinsdag en Donder dags orgelbespeling in de Groote Kerk. VRAAG: Wij willen trouwen. In dien we n-u geen toestemming krijgen, wegens een geloofskwestie, waai en wanneer moeten v,e 011s dan vervoe gen voor een bewijs. 0111 zonder toe stemming te trouwen? Wij zijn bc-iden meerderjarig. ANTWOORD: Wend u tot den kan tonrechter, die in het Paleis van Jus titie aan de Jansstraat te spreken is. VRAAG: Is het gewoonte de Nieuw jaarsfooi van het iuon af te trekken, indien de dienstbode tegen Mei zelf den dienst opzegt? ANTtt OORD: Neen. VRAAG: Ik 'ben bij de week ge huurd, ben met Januari ongesteld ge weest en heb toen een aanzegging ge had, dat i'k als liet nog eens gebeur de, mij ontslagen kon achten. Nu ben ik 11 April niet 14*dagen ontslagen, nu werd ik 18 April weder ongesteld eu inooht van den dokter niets meer doen. lleb ik nu recht op de laatste week van den opzeggingstermijn, met •kostgeld, daar ik daar intern ben. Zoo ik het recht heb, tot wien moet tk mij melden om het geld toch te ont- vangen,. daar ik onbemiddeld ben? ANTWOORD: Wend u tot het Bu reau van Consultatie, dat des Vrij dagsmiddags te half 2 in hel. Paleis van Justitie aan de jansstraat bijeen komt. VRAAG: lk 'heb een meisje gehuurd voor dag eu nacht. Zij is 22 Februari in betrekking gekomen en zeide in Maart haar betrekking tegen 1 Juni op. Mag z:j heen gaan of moe; zij blij ven tot Augustus. Als zij nu toch weg gaat, moet zij dan C weken schadever goeding geven en kan ik den godspen ning afhouden? ANTWOOR: Zij moet blijven tot Au gustus, anders moet zij het loon ver goeden, over de weken, die zij voor den tijd weggaat. VRAAG: Mijn dienstbode, die met de drie maanden haai' loon ont vangt, heeft hare betrekking bij mij tegen half Juni opgezegd. Wij mee- neu, dat de dienst eerst kan opgezegd of verwisseld worden met 1 Augustus a.s. Is dit zoo? ANTW OORD. Uw opvatting is juist. VRAAG: Gaarne vernamen wij van u hel adres van de juffrouw die zich aanbood in uw blad van 16 dezer voor eenige wasschen. Wij 'hebben weke lijks twee wasschen en wenschen die spoedig afgehaald. Waschgeld p. jaar f 26. ANTWOORD: Brieven op adverten ties moet u aan ons bureau inzenden, of anders de adressen, wanneer die meegedeeld mogen worden, bij onze administratie infomieeren. - VRAAG: Kunt u 111 ij ook zeggen wat de 'kosten zijn van een patent op een door mij gemaakt toestel, om het voor namaak te behoeden, en waar moet ik mij dan vervoegen? ANTWOORD: Neen, dat is niet vooruit te zeggen. L' moet u wenden tot een patentbureau. VRAAG: Mijn meisje heeft door tus- schenkornst van een kennis van mij een betrekking gekregen, en nu eischt deze de helft van den gods penning. Kunt u mij ook zeggen of die persoon er recht, toe heeft? ANTWOORD: Dat is wel een ion- derlinge manier van handelen. Als die „kennis" niets vooruit bedongen 'heeft, heeft hij nergens recht op. VRAAG: Tk heb mijn, trouwboekje verloren met het verhuizen. Kan ,k nu zonder dosten een ander bekomen op bet Stadhuis? ANTWOORD: U moet dit boekje n u Stadhuiz© aanvragen. Men kan u dan meteen de noodige inlichtingen ge ven. VRAAG: Wanneer een meisje 6 Mei in dienst is gekomen en haar dienst niet de 14 dagen heeft opgezegd, kan het meisje dan den 15den Juni weer vertrekken? Zoo niet, wanneer dan? ANTWOORD: Wanneer liet een dienstbode is, die bij de drie maan den gehuurd wordt wat wij uit den datum van indiensttreding afleiden, dan moet zij met zes weken tegen het begin van liet volgend 'kwartaal dus 1 Augustus opzeggen. VRAAG. Als een meisje Donderdag uit haar betrekking gaat wegens ziek te en Zaterdag 'haar geld heeft ge kregen en Woensdag weer tn betrek- 'king komt, is mevrouw dan verplicht haar schadevergoeding te geven, daar mevrouw haar terugstuurde met de boodschap dat zij al een ander dienst meisje heeft? ANTWOORD: Mevrouw moet den op zeggingstermijn in acht nemen en tot den tijd uitbetalen. VRAAG: Heeft een dienstbode, die 111 Maart j.l. voor vast is aangenomen en toen natuurlijk den godspenning ge- kreen beeft, recht op de gebruikelijke kermïsfooi dit jaar? ANTWOORD: Recht op een fooi heeft niemand. Maar 'het is wel ge bruik de fooi te geven. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, of het woord „ploert" een scheldnaam is en of ik den gene die het woord be- V.igt kan vervolgen? ANTWOORD; Dat woord is zeker een scheldnaam, Als u getuigen hebt kunt u een klacht indienen bij den Officier van Justitie. Maar is de zaak wel de moeite waard? VRAAG; Mijn huishuur bedraagt f 2 per week en ik moet aan personee- le belasting bel alen f 6,76. Is mijn aanslag juist? ANTWOORD: De personeel© belas ting wordt berekend naar de huur waarde, waarde van het meubilair, het hebben van een fiels, enz. Uw vraag is dus niet volledig. Geeft eens op, hoe de aansag op uw biljet bere kend is. VRAAG: Ik wasch voor een dienst bode die nu uit haar betrekking is. zij heeft mij echter niet betaald. ie moet dit nu betalen? De dame waar zij in betrekking is geweest of de dienstbode? ANTWOORD: Als u wascht voor de dienstbode is doze daarvoor aanspra kelijk. Naar aanleiding van de vraag of er te Haarlem gelegenheid bestaat voor opleiding diploma Mach. Koopvaar dij. deelt men ons mede dat dit plaats heeft op' de Machinstenschool te Amsterdam, maar dat ook te Haar lem door particulieren wordt opge leid. Uit de Omstreken SCHOTEN. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad zal vergaderen op Vrijdag 23 Mel as. nam, 71/2 uur Ier behandeling van de navolgende onderwerpen Ingekomen stukken. Benoeming van een lid van het Werkloozenfonds en van leden van de slembureau.x. Aanbieding van jaarverslagen. Voorstel tot betaling van onvoor ziene uitgaven eu het doen van af- en erschrij vingen op de begrooting. Aanbieding suppletoire begrooting 1913 en vaststelling van de rekening der gasfabriek over 1912. Voorstel van het raadslid A. P. A. Verkooij. Voorstel overeenkomst niet omlig gende gemeenten tot keuring van le vensmiddelen. Verzoeken om afwijking van de Bouwverordening. Aanbieding van het kohier 1913 van den Hoofd. Omslag eu benoeming van een commissie voor de reclames. Behandeling van reclames tegen het vergunningsrecht. Voorstel inzake de procedure over schoolbouw. Voortzetting van de behandeling van de Bouwverordening. HA A R LEMMER MEER. Kwade droos. Op last van den districts-veearts le Amsterdam is bij v. d. V., wonende alhier aan de Nieuwe brug, een paard, dat lijdende was aan „kwaden droes", onteigend en afgemaakt. Het cadaver is volgons wettelijk voor schrift vernietigd en de stal en om geving zijn op nauwkeurige wijze on der politietoezicht ontsmet. HILLEGOM. Gevallen. Gisteren viel de vrouw van een in gezetene nabij de Kalkovens in oen kelder, hetgeen zoor goed afliep, want 11a een half uur bewusteloos geweest te zijn, was zij hersteld, liet eigen aardige is echter is, dat een huisge noot van den schrik ook het bewust zijn verloor, en eerst na die kwartier bijkwam. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen A. Bólt?. Amsterdam, Ilotel Beau Site, 4 pers. E. II. Enlhoven, idem, idem, 6 pers. Fam. Clermont, id., id., 4 pers.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6