tergrond, waar In het licht van een bescheiden functie nog drie personen wachten op wal er over hen besloten worden zal. Do stalbaas, vroeger koetsier, een man van tusschcn de 50 en CO jaar, willig en form van aanpakken, maar mot ten, tv.ee, kwalen, do stalknecht voor den dag Nagelhout, een 'man va.11 denzelfdéR. leeftijd, de stalknecht voor den nacht Stallinga, 46 jaar, die zes jaar lang koetsier was en daaruit ecu rheumatische aandoening overhield, zoodat hij niet meer rijden mocht deze drie mensehen van den achtergrond lijden evenzeer als con ducteurs c:t koetsiers, wanneer hun straks, 7 Juni, het laatsto loon zal worden uitbetaald. De directie zal hen zeker niet verge ten hebben, in do aandacht der com missie uit de burgerij worden ze bij deze aanbevolen. VREDESPRIJS VOOR DE JEUGD. We méldden dezer dagen dat ln den opstellenwedstrijd van Vrede door Recht een eervolle vermelding was behaald door den heer A. S. David son te Haarlem. Dien hebben we verzocht zijn opstel te mogen publi- j ceeren, Aan dut verzoek is voldaan, en het stuk volgt hieronder. aal ,toch reeds een schitterende plaats inneemt in de licdendaogsche beschaafde wereldbeschouwing. En wanneer dan aanstonds het Vre despaleis zal geopend worden, dan moge, naar wij allen vurig wen- se hen, binner niet te langen tijd, door volharding en werkzaamheid, onder Gods bijstand en zegen, des grooten zieners woord: (hetgeen luidt: ,En zij zullen hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en Juin lan sen tot sikkelen, en het eene volk zal tegen liet andere hel zwaard niet meer opheffen en zij zullen den krijg niet meer leeren", het wóórd van Jesaia in vervulling komen! April 1913. A. S. DAVIDSON. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: T. Dooxema- len, Korte Begijnestraat 7, een dames- hondschoen, L. de Haan, Tetterode- straat 7, een rozenkrans in etui, J. j Hartog, Scheepmakersdijk 37, »en boodschappen tasch; II. Glas, Spaarn- wouderstraat 120 boven, eene porte- nionnaie met inhoud; E. Bessum, Zui derstraat 20, een paa.r kinderhand- schoenen; C. v. d. VeldL Gen. Jou- bortstraal 43, een Duitsoh postbewijs; M. Stokman, Erederik Helmerstraat 23, een gummiband van kinderwagen; J. Marchant, Amsterdamstraat 3 k, een rijwielsleutel; P. Fige, CamphuLs- slraat 20, een duimstok; C. Sikkink, Amsterd. vaart 30, een dameshand schoen. L. Hijmans, Lange Margarotha- stmat 38, een griffelkoker; J. F. Sco ters, Statenbolwork 24, een rood lintje; A. Boersma, Leidscheplein 39, oen houd P. v. d. Bosch, Hagestraat 21, een taschje met inhoud G. van Doorn, 11 o.Lsteij ustraat, een reticule met inhoud N. Portegies, L. Boo gaardstraat 20, een kerkboekje; Th. j Mathot, Rozenp rïee lstr a at 52, een rij Motto: ,En zij zullen hun zwaarden tot ploegscharen j omsmeden". (Jes. II; 4.) Reeds verklaart het woord „Vredes-; beweging het streven in 't algemeen; liet is de beweging die ton doel heeft tot vrede te geraken. Het gaat er cm, het zoover te brengen, dat geschil leu tussehen volkeren, anders dan tot nu toe uit den weg geruimd worden. Tot nu toe, weiden kwesties, op enkele gunstige uitzonderingen na door den oorlog opgelost. En is de oor-1 log, welbeschouwd, niet iets afgrijso-i lijks? Denken wij ons ééns, hoeveel nmnschentevens en geld het oorlog voeren kost; lioe de lietrokken naties veelal worden vernederd en uitgemer geld! Laten wij even slechts de oo- gen op Turkije slaan, en wij zullen a-ras bemerkeniioe land "en volk door den vreeselijkeu oorlog geteis terd zijn. En, niet alleen de overwon nenen, maar eveneens de overwin naars lijden feu zeerste onder den alles verwoestenden krijg. Indien wij <lït slechts den menschen met eenig begrip onder het oog brengen, dan zullen er inderdaad weinigen gevon den worden, die niet overtuigd zijn, dat die menschenmoordenarij-in-T- groot (hetgeen de ooilog feitelijk is) moet ophouden tc bestaan, en dat liet zóó niet verder gaat. Velen gaan ge lukkig kuigzan erhand reeds begrij pen ,dat <le gelden, krachten en men- schenlevens nu aan den krijg besteed, nuttiger, beter en vooral ook men schelijker, aangewend kunnen wor den. Is dus nu niet de tijd gekomen, dat wij ook de daad bij het woord moeten gaan voegen? Als werkelijk eens die heerlijke wensch vervuld zou zijn, de woorden in daden waren om gezet, en dus de tegen word £ge oor logskosten voor edeler doeleinden ge bruikt werden welke heerlijke voor uitzichten konden wij dun bereiken! Laten wij ons even in die, tot nu toe, schijnbaar onbereikbare, toe standen indenken. De negotie zou niet stilstaan; de jon gelieden, die dikwijls kostwinners van groote gezinnen zijn, of midden in hun studies zitten, behoefden niet te dienen; de belasting zou een groot aantal percenten verlaagd wor den, handel en nijverheid zouden bloeien, en de vrijkomende millioenen, voor koloniën ol binnenlaivdsche cul- tuurdoeleliideu aangewend kunnen .worden!.... Zoo zouden wij voort kun nen gaan, en opsommingen doen van vele kolommen, maar die toekomst, die dan de wrc.nl ij king van de voordeelen verbonden aan hel deel van de Vredesbeweging zijn zou, ligt nog zóó ver.... Wél moeilijk zal het strijden zijn, dat wij ons ertoe moeten getroosten, eer wij zoover zul len zijn. maar is liet trachten om het doel te bereiken, niet reeds oen schit terende zaak? En al is liet dan meeï lijk, wij 'mogen niet verzaken, wij moeten doorzetten, cu zei ook de Ro mein li et reeds „Pulchra ijuae ar- dua"? Zoo is het 0112e plicht, onze krachten te gebruiken; wij moeten po gen, de hoogstaande vredesidee te ver breiden en bekend te maken; en het bewustzijn, dat liet doel werkelijk wel bereikt kan worden moeten wij wek ken. Wij moeten vurige strijders en strijdster kvveeken, en steeds maar door, bij iedere generatie opnieuw, de voordeelen van den voortdurenden zege nr ij ken vrede, in tegenstelling met de nadeelen van den vreeselijkeu oorlog, getoond eu uitgelegd worden. En dan, dan kan het niet anders, dan moeten de volkeren binnen af zienbare» tijden, den vrede wenschen, en den oorlog vervloeken Wel zullen er nog steeds kwesties tussehen de volkeren eu huu onder linge belangen rijzen; docii er zijn an dere middelen om gechillen te be slechten, dun het dierlijk geweld en hel brutale ïecht van den sterkste. Als de vredesidee werkelijk heelt ge zegevierd, zal de practiscbe toepas sing van scheidsrechterlijke uit- spraak wel gevende» worden. Dat de ze uitspraak ook werkelijk in prak tijk worde gebhucht, en dat 111 doende den oorlog vertnijde. (Deze scheidsrechterlijke uitspraak kan bijvoorbeeld door het Hof van Ar bitrage genomen worden. Dat <Lt Hof, steeds in de gelegenheid worde ge steld, 0111 bij een mogelijk geschil zijn onpartijdig oordeel te vellen, en zijn neutrale zienswijze in prak tijk te brengen, om zoodoende den rampzaligen oorlog te vermijden, is het doel der Vredesbeweging, om dit doel nu helpen te bereik moeten wij de beweging niet alleen financieel steunen, maar ook moreel wij moeten strijden met de pen, door middel van de welsprekendheid en tegen het zwaard. Dut zal dun de op stand tegen den ooilog zijn, die dan moet vallen, niet door gruwelijk ge weld, maar door schitterende deugd. Zoo zal dan ook hiervan waarheid worden: Virtus vim vicit". Voorwaar ,men voelt misschien reeds op wolk een hoogstaand stand punt het Pacifisme staat, en dat het doel, nu nog slechts een grootsch ide Statistiek. Uit de zooeven verschenen Statistiek van Nederland, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt 0. a,, dat het Haarlemse!) Ar beider^ Secretariaat op 1 Janüari 1912 15 aangesloten organisaties telde met 1203 leden, het Plaatselijk Arbeiders Secretariaat teilde 4 aangesloten orga nisaties, met een ledental van 117 de Christelijke Bestuurdersbond telde 2 organisaties, met oen ledental van 84. I wieM'; P- van Heniert," "JavastraM rants-, en societeits-geempjoyeeiden I wn mes j jansenj Leidschestraat 1116, een ceintuur; II. Baaij, Van Eedenstraai 2, een vulpenhouder; E. van den Berg, Rozenprieelstvaat 27, jeen gymnastiekschoen, A. Kramer, I Bohverkslaan 23, een hondje: Buir"§ politie, oen doos inhoudende N van Rennes, C. Riypslra, B. J. Steonblik, en -VI. Stollingen de broe ders II. van Beek, A. de Groot, P. W. Gutteling, C. J. de Jong en J. A. Ravenzwaaï. Tweede gedeelte. 6 candidaten, afgewezen 1. Ge slaagd de zusters T. Boerema, C. de Jong en II. Pie, en de broeders P. van Bodegraven en P. J. Smit. Derde gedeelte. 7 candidaten, geslaagd de zusters VV. Cnossen, A. van der Schaaf, C. J. Scli&perkötter, H. B. Tjnden en C. H. H Walraven, en de broeders V. Koe man en E. C. van der Vijgh. Deze examens worden elders voort gezel. Gemengd Nieuws Hulp zij ons doel", alhier, had 19 le llen. De Vereeniging van Werklieden aan de Controle Werkplaats der TI. IJ. S. M., alhier, telde 251 leden. De Vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden voor Haarlem en Omstreken telde 51 leden. De slagersgezellen-vereeniging ,,Ons Belang telde 115 leden. De kleermakers-yereeniging „On derling Hulpbetoon" telde 70 leden. De timmerlieden- en modelmakers- veieeniging „Eensgezindheid" telde 82 leden. De Haarlemsche stucadoors-vereenl- ging „Vakbelang" telde 16 leden. De Vereeniging van Werklieden bij de Gemeente-reiniging „Do Goede Ver achting" telde 40 leden. De Typografenvereeniging „De Phe- nixteide 79 leden. De aftiteling Haarlem van de Grondwerkers telde 50 leden. Deze statistiek bevat verder nog een groot aantal gegevens omtrent den groei der verschillende vakbonden en centralen in 011s land, toegelicht door een aantal tabellen. VEREENIGING „JONGENSKOOR". Een menigto menschen was gister avond in de Groote Kerk bijeengeko men. Gold a! die belangstelling heusch de uitvoering 'van de Vereeniging paar schoenen. iküGi'ick voor Vragen Geabonneerde» hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor bmutvroordiug vatbaar, in te zc-ndt-n bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en ■woonplaats van den inzender vermelden wordt gzen aar-dacht geschonken. VRAAG. Mag, als ik mijn be trekking een week vooruit opzeg, dat ook op Woensdag gebeuren ol moet dit juist altijd op Zaterdag? ANTWOORD. Als u op Maandag in betrekking zijt gekomen en bij de weck gehuurd bent moet u te gen Zaterdag opzeggen. VRAAG. Ik heb een huis ge huurd op contract. Voor dat ik dat deed heb ik met den eigenaar afge sproken dat deze eerst het huis zou laten opknappen. Nu heeft hij dat niet gedaan. Mag ik nu de huur inhou- „Jongenskoor?" Ik kan 't haast niet den net zoo lang tot hij dat hui: gelooven. De genoemde zangverecni- ®,P.naPP^ ging telt nog maar betrekkelijk wei nig leden en al gaf ze ook blijken on der de beproefde leiding van den heer Joh. Schoonderbeek met ijver te heb ben geoefend, haar praestatic recht vaardigde nog maar ter nauwemood een publiek optreden. Ik hoorde van dit koor eenige twee-, drie- en (met behulp van eenige mannen-zangers) vierstemmige nummers oud-N'ederl. liederen en gewijde muziek van Las- sus, Mich Haydn en J. W. Franck die rnij, om de waarheid te zeggen, maar weinig bevredigden. De klank is nog weinig beschaafd, de verhouding van sopranen eu alten ook niet gun stig en de intonatie liet dikwijls heel veel te wenschen. Maar 't. was, meen ik, voor de eerste maal dat de ver eeniging zich in 't openbaar deed liooren. Laat ons er daarom niet te veel kwaad van zeggen en onze ver wachting stellen op de toekomst. Dank zij de voortreffelijke mede werking bij dit kerkconcert behoef den de menschen zich hun gang naai de St. Bavo volstrekt niet le hek la-, gen. Zij hebben er o.m. kunnen genie ten van een door den heer Louis Ro bert meesterlijk voorgedragen Prelu dium en Fuga (D-dur) van Bach en een heel leuk geregistreerde Gavotia van p. G. B. Martini. Bovendien zul len zij voldoening gevonden hebben in het muzikale vioolspel van baro nesse Van Tuyll van Seroc-skerken, die haar programma had gekozen uit werken van Nardini, Durante en Mattheêon. De twee doelen uit Nar dil's D-dur-£onate met fraaicn toon en muzikaal gevoelig voorgedra gen hebben mij een zeer gunstig denkbeeld gegeven van liet talent de zer violiste. En ten slotte zij gewag gemaakt van de vocale solo-nummers die "wij dankten aan de medewerking van mej. Anke Schierlieek. Zij begon met een geestelijk lied („Gieb dïch zufriedeu"), gevolgd door een aria uit Weihnachts-Oratorium van Bach; en wij waardeerden daarbij niet alleen baar mcoi, frisch süpruangeluid maar tevens de wam<e en wijding in liaai' muzikale voordracht. Voor haar twee de optreden liud zij een drietal liede ren van Hugo Wolf gekozen, die ik tot mijn spijt niet heb kunnen liOO ren. Uit het bovenstaande blijkt trou wens duidelijk genoeg dat de avond van gisteren dank zij den wel wil lenden medewerkenden verre van onbelangrijk was, PIllLIP LOOTS. Uit de Rechtszaal (Vervolg.) Een Aalsmeerder lu-eft bij een on geluk een oog verloren. Deswege schold een bloemistknecht hem uit voor „blank-om-één". Daarover was dc jongeman zoo boos, dat hij hem de pel van 't hoofd had geslagen. President: Waarom deed je dal? Beklaagde: Omdat de jongens het zeiden. President: Doe je altijd wat de jongens je zeggen Beklaagde: Nee, maar nu 's wel I Dc bloemislknecht gaf een andere lezing. Hij reed op de fiets voorbij en was toen door hein lastig gevallen. Mr. Hoy er wilde eens een afschrik kend voorbeeld stellen, daar te Aals meer de fietsrijders herhaaldelijk worden lastig gevallen, Eisch: één week. Diefstalletje. Een Ilpendanimer had bij een oud mannetje een thermometer wegge nomen. Eisch: drie weken. ANTWOORD. U mag de huur niet inhouden, maar moet den eige naar laten sommeeren aan zijn ver plichtingen te voldoen. VRAAG. Met Februari ben ik in betrekking gekomendeze moet ik nu op raad van den dokter verlaten. Mevrouw heeft mij tol aan den dag uitbetaald. Heb ik recht op scha devergoeding? ANTWOORD. U heeft de betrek king opgezegd en hebt dus geen recht op schadevergoeding. VRAAG. Ik bewoon een kamer niet pension en betaal per maand. Kan ik met 1 Juni vertrekken als ik 10 Mei heb opgezegd, of ben ik ver plicht de eerste van de maand op te zeggen Als ik toch 1 Juni wegga, moet ik dan nog voor de maand Juni betalen ANTWOORD. U moet met één maand opzeggen. Dus met 1 Juni te gen 1 Juli. De maand Juni moet u betalen. VRAAG. Ik wasch voor een dienstmeisje. Zij heeft mij nu een gulden gegeven en gaat nu naar een ander. Mag dat? Iloe moet ik hande len als bet niet mag? ANTWOORD. Aan dergelijke dingen is niet veel te doen. U kunt natuurlijk, als daar termen voor zijn, procedeeren. Dan moet u aan de eer- su afdoeliug op 't btaohuis een be wijs van onvermogen lialeu en daar mee gaan naar 't Bureau van Con sultatie dat des Vrydagsiniddags te half 2 zitting boudt 111 het Paleis v&n Justitie aan de Jansstraat. VRAAG. Mijn patroon heeft in zijn winkel een arbeidskaart hangen, waarop ingeiuid staat, dat er 7ü uur per week gewerkt wordt. Kr wordt echter 90 uur gewerkt. Is dat nu strafbaar? ANTWOORD. Ja, tenzij er een speciale vergunning is verleend. VRAAG. Is het in de Gemeente Haarlem veroorloofd bijen te houden? ANTW OORD. Ons is het tegen deel niet bekend. Er zijn dan ook ver schillende bijenhouders. VRAAG. Een dienstbode j>er drie maanden gehumd en uitbetaald wordt door haar mevrouw 9 Mei den dienst met 6 weken opgezegd. Mag dat? ANTWOORD. Neen, mevrouw nioet opzeggen met zes weken, tegen 1 Augustus. VRAAG. Kunt u mij meedeelen, waar ik mij vervoegen moet, om den vader te bewegen voor zijn k.nd te be talen? ANTWOORD. Wend u tot den kantonrechter, die zitting houdt in liet Paleis van Justitie aan de Jam straat. EEN AUTOBANDIET. Parijs is weer in beroering ge bracht dfoor een nieuwen au'tu-ban- diet. Maandag kwam een goed gekleed heer aan het automobiolmagazijn van de firma Chc-nurd en Walcker op de boulevard des Italians, om een ui do- mobiel te beproeven. De directeur Dardenne ging met hern uitrijden, en de auto beviel den adspirant kooper uitstekend. Den volgenden morgen kwam hij terug om dc-11 wogen te knopen. Een bloedverwant in Senlls zou de auto betalen, en hij verzocht den directeur, hem daarheen te vergezellen. Deze ging gaarne mee, en op een eenzaam gedeelte van den weg stapte de vreem deling even uit. Na eenige oogcnblik- ken kwam hij terug rnet een revolver in de rechter- en een in de linker hand. Hij loste twee schoten op den heer Dardenne, die achter liet stuur was blijven zitten, en zich weed end verweerde, toen de aanvaller hem uit den wagen wilde werpen. Tot vijf keer toe loste hij nog een schot op den on gelukkige, en tóen begaven dezen de krachten. De misdadiger rukte zijn slachtof fer achter het stuur weg. liet hem cp de straat liggen ,en verdween full spc-?l met de auto. tl. ov.v-I nit-----int door bloedverlies, wist de heer OaPdenuo zich. eenige hondorden meters ver te sloepen waar hij door eenige werklieden werd opgemerkt, die ijlings een dokter en de politie gingen waarschuwen. Terwijl de dokter gehaald werd, schreef Dardenne, die niet anders dacht, of hij moest sterven, een af scheidsbrief aan zijn ouders en verlei de daarna wat gebeurd was, aan -Ie drie werklieden. Hij werd 7.00 spoedig mogelijk naar een naburig hospitaal vervoerd: de medici hebben hoon alle zeven kogels ie kunnen verwijderen, en den man in het leven tc behouden. De auto-dief was intusschen, nadat hij onderweg de vrouw, in wier ge zelschap liij te Parijs vertoefde, had opgehaald, met de auto naar .Ie stad terug gereden, en ging naar zijn hotel, waar hij al.zijn papieren verbrandde Behalve één, dat de politie Inter vond, en waaruit zijn identiteit viel af te leiden. De bandiet was afkom stig van Brussel, waar hij sinds eeni ge maanden behoorde lot het regi- .ment jagers. Men heeft van de. auto, noch \.m de inzittenden tot dusver ook maar iets naders gehoord. Uit latere berichten blijkt, dat de autodief de Belgische deserteur Dé- siré Duvynon is, geboren te Luik in 1894. Hij heeft, voor hij droste, zijn va der, directeur van een levensverzeke ringsmaatschappij tc Brussel, opge licht voor 4300 frs. OUDE VONDST. Een vondst van praehïstorische waarde wordt gemeld. Bij Ëberswolde in Pruisen zijn op het terrein van een onderneming voor koiviertsbewerking. waar al meer praebistorisohe voorwerpen zijn aan getroffen, oen groot aantal gouden gebruiksvoorwerpen en sieraden ont dekt uit den tijd \an 800 —500 v. Chr. Verondersteld wowlt, dat deze voor werpen: gouden vaatwerk en gouden ringen o.a.. uit het zuiden, door een reizende» goudsmid, in deze noorde lijke streek te koop zijn aangebeden. Men hoopt de vondst in iicl voor den Kreis Oberbarnim aangelegde mu seum voor praehistorie een plaats te kunnen verzekeren. DE SCURöDF.R-STRAXZ-EX- PEDITIE. Volgens een telegram san het cen traal persbureau te Christiania, waar heen kapitein Staxrud hel bericht uit Spitsbergen seinde, zullen Rüdigcr, Rave en Ritscher, de in het leven ge bleven Duitschers van dc Schröder- Stranz-expeditie een aanklacht indie nen legen de Noorsche equipage van het expeditieschip, aan wier toedoen in sterke mate het ongelukkig einde van de expeditie geweten wordt. Rechtszaken AUTEURSRECHT. De rechtbank te 's-Graveuhage deed gisteren uitspraak in de zaak van W. O. A. Koster, algemeen secretaris van den Vrijzinnig Deinocratischen Bond, beklaagd van inbreuk te hebben ge maakt ap het auteursrecht van de hoeren .T. A. Jungman, F. K. Iterson en W. Nijhoff, door uit het door deze heeren samengestelde werkje, geti teld „Parlement en Kiezer" over te nemen een opgave omtrent den uit slag van verkiezingen voor de Twee de Kamer der Staten-Generaal met aanwijzing van de politieke gezind heden der gekozenen enz. Het Open baar Ministerie had deswege geëiscllt eene veroordeeling tot f 300 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De rechtbank legde op f 101) boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. In de zaak van G. C. Grootonboer, beklaagd van, door overneming vun namen van personen die zich metter woon kwamen vestigen nit een lijst door de firma Van Hoogstraten en Co. uitgegeven, inbreuk te hebben ge maakt op het uitsluitend aan die fir ma toekomend recht van uitgifte von die lijst, werd den bekl. f 20 boete of 10 dagen hechtenis opgelegd en de vordering der firma Van H. tol scha devergoeding ontzegd. Sport en VVedstriiutn CRICKET. EEN RECORD. Gevraagd wordt 'aldus de Tel of de 9 voor 2. Zondag door Van Waveren te Hilversum gebowld, geen record is. Me-f zekerheid is dit niet te zeg gen, daar in vroeger jaren de cricot- historie niet al te nauwkeurig werd geboekt. Wat den laafsten tijd be treft, vinden we de cijfers van Rinc- ker in den wedstrijd R. C. C.A. C. C. op 19 Juni 1905 te Schiedam ge speeld. nog beter dan die van Van Waveren, daar de Amsteibowler bij die gelegenheid S wickets voor slechts één run nam. De Nieuwe Rotterd. Courant weet te vertellen, dat 'n jaar of 8 geleden, de tekende bowler v d. Berg in do 2e innings van df «)rijl Victoria- jjax (L.; 8 wiek-.,.- -» r 0 runs nam en daardoor 'n zoo goed als verloren wedstrijd redde. In de door ons ge raadpleegde bronnen, vinden we ech ter hiervan geen melding gemaakt, zoodat we vermoeden, dat het geen officieele wedstrijd is geweest. Biljarten. MATCH MORTIER—MULLER. Naar men mededeelt was de uitslag van den gisteravond in de Witte So ciëteit te 's-Gravenhage gespeelden wedstrijd tussehen de heeren Alfred Mortier, wereldkampioen amateur, en Mu;Ier, lid van genoemde sociëteit, dat de heer Mortier in 20 beurteil de partij van 500 caramboles uitmaakt: dus met een gemiddelde van 25. Dc series waren 0, 37, 93, 54, 3, 1, 43, 7, 1, 26, 1, 19, 0, 114, 2, 29, 28, 6, 14 en 22. De heer Muller maakte 139 caram boles. De partij werd gespeeld op een match-biljart Wilhelmina". Uit de Omstreken SCHOTEN. DE CANDIDATEN DEL\ S. D. A. P. In de huishoudelijke vergadering der afd. Schoten van de S. D. A. P. werden als definitieve candidaten voor de Gemeenteraadsverkiezing ge steld Chr, Rus, A. G. Boeree, W. F. 1c Fèbre, A. Stijntjes en A. Knol. EXAMENS KR ANKZINNIGEN- VERPLEGING. De zo examens zijn voortgezet met do candidaten van liet gesticht Duin en Bosch te Cnstriciun, met den vol genden uitslag Eerste gedeelte. 18 candidaten, afgewezen 3. Ge- De bestolene was wat blij. dat hij J sluagd de zusters: A. Bot, F. Broek zijn weerinstrument terug kreeg. hu ijzen, G. R. Gremmée, J. B. Kort- beek, A. C. Minderhout, H. J. Post, Faillissementen. Uilgesproken: Arnhem. P. L. Bongers, kleermaker, te Arnhem. Rechter-commissarismr. P. C Klaaseszcuratormr. B. F. Everts. Leeuwarden. J. Koldewijn, winke lier in kruidenierswaren, te Leeuwar den. Rechter-commissaris: mr. C. W. Stheeman curatormr. C. Beekhuis. Geëindigd: II, J. Regeer, kapper, gewoond heb bende te Leiden. (St-Ct.) Leger en Vloot neer deze te zijner tijd mocht beslui ten den actieven dienst te verlaten. G,N. Ct") NIEUWE VAANDELS. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zijn voor de door de jongste reorganisatie nieuw gevormde regimenten de be- noodigde vaandels reeds in bewer king. Daar het bestaand vaandel van het voormalig regiment grenadiers en jagers noch voor het regiment gre nadiers, noch voor het regiment ja gers dienst kan doen immers het opschrift maakt dit onmogelijk zuilen de beide juist genoemde regi menten elk een nieuw vaandel ont vangen. Eerstgenoemd vaandel zal dan worden geplaatst in het Histo risch Museum der Oranje-kazerne. Kerk en School DANKDAG VOOR ONZE ONAF HANKELIJKHEID. De classis 's-Gravenhage, daart^ door do Synode der Gereformeerde kerken aangewezen, heeft voor de kerken bepaald Zondag 16 Nov. a.s. als Dankdag voor de honderdja rige onafhankelijkheid van ons vader land. („Xed.".) OPPERRABBIJNS-BENOEMING. Naar het „Ctr. BI. v. Isr." verneemt, zal a.s. Zondag de commissie van ge delegeerden van het ressort Noord- Holland een bijeenkomst houden-tot financieel.-! regeling in zake de voor ziening in de bestaande vacature van Opperrabbijn. De gemeenteraad van Oldemarkt heeft, naar het „N. v. F." meldt, met algemeene stemmen besloten tot op heffing van de openbare school te Ka- lenberg niet 1 Juli a.s. en dit schoolge bouw met onderwijzerswoning voor 2550 af te staan aan de Vereen, tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Kalenberg. Deze Vereeniging verbindt zich met 1 Juli het Chr. onderwijs op bedoelde school een aanvang te doen nemen. De tegenwoordige onderwijzer zal met dien datum op wachtgeld gesteld worden. Lel ccn cn Hun: ftni c4 Verschenen: Een Dreigend gevaar, onze kerke lijke coalitie-regeering, hare naam. iooze Vennootschappen en hare voor gestelde grond weisverandering, door ï>r. C. G. \on Reeken. (H. N. Mul, Haarlem;. Propagandaboot-: van de Vrijzinnige Concentratie 10 ets. Financiëele Berichten DE NEDERLANDSCHE BANK. Do Nederlandsche Bank heeft heden den rentevoet voor beleeningen (be halve voor goederen) en voorschotten 111 rekening-courant met 1/2 pCt. ver laagd. Met disconto is onveranderd gebleven. Stoomvaar tb orichten DE LEGERMANOEUVRF.S. Zijn wij wél ingelicht, dan zullen de groote manoeuvres in September, die door 2 divisies worden gehouden in Overijsel en Gelderland, gecom mandeerd worden door den generaul- majoor G. A. Buhlman, commandant der ie divisie. Wij hoorden dezen op- perofficier reeds noemen als den eventueelen opvolger van den com mandant van het veldleger, luitenant- generaal W. A. T. de Meester, wan N G (-; ZOND E N M KD E L) h. E LI N G F. N HET GENEESMIDDEL DER REIZIGERS. Het is zeer lastig zich op reis te ver zorgen. Ongelukkig dan ook voor hen, die aan de luchtpijpen of borst lijden en die genoodzaakt zijn door hun bere en voel te reizen. Het is hun onmogelijk drankjes of siropen niet zich te nemen. Het is gemakkelijk al deze geneesmiddelen op voordeelige wijze te ver vangen en tiet eenvoudigste, het zekerste, het goedkoopste middel om verkoudheden, hoest, entnrrhes en bronchitis tegen te gaan, is teer-cap- sules in te nemen, genaamd CAPSU LES GUYOT. Zij zijn rond, ter groot te van een pil en in een dun omhulsel van gelatine, dat zich onmiddellijk 111 de maag oplost, geheel en al gelijkend op die waarvan de .huismoeders zich bedienen om gelei's te maken; zij bevatten Noorweegsche teer, ont daan van elk mengsel. Twee of drie CAPSULES GUYOT, onmiddellijk voor lederen maaltijd genomen, zij,n voldoende om in korten tijd de hardnekkigste verkoudheid en de ingeworteldsbe bronchitis Ie genezen. Men slaagt er zelfs in de te ring legen te gaan en tc genezen, het is de teer die het bederveoi der „Tu- berculen" van do long «loet ophouden door de slechte microben tc dooden. dia de oorzaak dozer ontbinding zijn. i Het is gemakkelijk een flaconnetje met CAPSULES GUYOT in zijn zak met zich te nemen en deze capsules in te nemen, waar men zich ook be- vinde. De echte CAPSULES GUYOT zijn wit e-n op iedere capsule is in liet zwart gedrukt, de handteekening van den uitvinder E. GUYOT liet etiket draagt hol adres der fabriek, Mnison Frere, 19, rue Jacob. Parijs. Dit. ge neesmiddel is van eeii zeer matigen prijs. „De Behandeling l.omt op 5 cents per dag en verzekert etellige geno- ring'. De depots volgende: Amsterdam: Pharmacie Fran$aise, en A. VAN TUYL. Rotterdam: VAN SANTEN, KOLFF en SNABILIé. Haarlem: GöPPINGER. KON. NEP. STOOMBOOT-MIJ. Het st, Apollo arriveerde 22 Mei v. Amsterdam te Pillau. liet st. Atlas arriveerde 21 Mei v. Lagos le Valencia, liet st. Danae vertrok 21 Mei van Malta naar Patras. Tiet st. Luna arriveerde 22 Mei van Hamburg te Amsterdam. liet st. Mars vertrok 22 Mei van Pillau naar Amsterdam. liet st. Neptunus vertrok 21 Mei v. Makri naar Samos. Het st. Pomona vertrok 21 Mei van Nt-ufnhrwnsser naar Amsterdam. liet st Admiral, van O .-Afrika, ver trok 20 Mei van Marseille. Ceres vertrok 22 Mei van St. TJbes naar Amsterdam, Ja son vertrok 22 Mei van Cuxhaven naar Amsterdam. STOOM VA VRT-MIJ. NEDERLAND- Het st. Ambon (uitreis) vertrok 22 Mei van Malta. Het st. Lombok (uitreis) vertrok 22 Mei van Suez. Bat jan (uitreis) passeerde 22 Mei Perim. Celehes (uitreis) passeerde 22 Mei OuessanL ROTTERDAMSCUE LLOYD. liet st Djebrcs (thuisreis) vertrok 21 Mei van Padang Het st. Gorontalo (thuisreis) vertrok 21 Mei van Padang Het st Tambora (thuisreis) vertrok 21 Mei van Aden Het st Wilis (uitreis) arriveerde 21 Mei te Padang. HOLLAND A M E R IK A-LIJN. Tiet st Andijk. van Rotterdam naar New-Orieans, arriveerde 20 Mei te Puerto Mexico. Het st. Noordam, van New-York n. Rotterdam, passeerde 10 uur voorm. Lizard. Het st. Zïjldijk vertrok 21 Mei van Montreal naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Hollandia (thuisreis) vertrok 21 Mel van Vigo. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het st. Prins Frederik Hendrik (thuisreis) is 22 Mei des voorm. 10 n. 30 Kaap La Hague gepasseerd. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Atlioll arriveerde 22 Mei v, Java te Amsterdam. Het st. Daertcs, van Batavia naar Amsterdam, arriv. 23 Mei te Suez. Het st. Pyrrhus, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Mei Gibral tar. Hel st. Rhesus, van Japan en Pe- nang naar Londen en Amsterdam, passeerde 2-2 Mei Perim. Burgerlijke Stand BENNEBROEK. GEHUWD K. Asper en C. Verzijlenberg. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. ONDERTROUWD J, Groot on J. Hoogland. GETROUWD W. Voer en M. J. de Fouw. C.J. Mol en P. van Andel.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7