verdwijnt, ais Links do overwinning behaalt. (Applaus). Vérder -wijst Dr. Bos op het onder wijsvraagstuk. waarbij spreker er kent. dat do subsidiecririg van Staatswege niet achterwege kan blij ven. Muur de waarborgen moeten er zijn, dat het onderwijs goe<l is. Do Rechterzijde wil het onderwijs nu overlaten aan het particulier initia tief. De toestand zal dan zóó worden, dat veel van de Christelijke kinderen wordt gevergd en do andoren genoe gen moeien nemen met d'it Christelijk onderwijs, hoewel zij er niet van ge diend zijn. De op.onbaro school zal gedegra deerd worden tot een armenschool, gelijk zij kort na 1816 ook was. Daar tegen moeten alle vrijzinnigen front maken. (Applaus). Het vraagstuk van het tarief van invoerrechten is van zeer groot be lang voer de ontwikkeling onzer volkskracht. Hei tarief zal de buiten-j landsche artikelen belasten en de be lasting het zwaarst doen drukken op hen. die 't minst kunnen betalen. Steeds is dit systeem de minst- draagkrachtigen "het zwaarst belasten en de gegoeden vrijstellen, door Rechts in practijk gebracht. De tien millioén aan invoerrechten moeten door het volk betaald worden. Niet de kleine industrie, maar allccn.de aller grootste lied-rijven zullen profitoeren van het tarief. Laat de middenstand dit wel bedenken. Als de middenstand stemt voor Rechts, haalt hij zichzelf eèn strop om den lials. On zo handel en industrie ontwikkelen zich over de geheel© wereld en do landbouw kent een welvaart, als misschien ninuner! te voren. Dit komt mede hierdoor, om dat onze Koloniën zich zoo sterk ont wikkelen. Deze Koloniën kan men al leen behouden, wanneer men daar het stelsel van de open deur hand haaft. Maken we echter ouzo Kolo niën-tot eigen afzetgebied, dan zullen de groot© mogendheden ons rijk in Oost-Axië niet langer dulden. Daarom beho'oren alle kiezers te trachten de huidige Beroering ten val te brengen. (Applaus). Daarom ook hebben de vrijzinnigen met Opoffering van sommige theo- rien zich in de concentratie aaneenge sloten. .laren lang hebben de vrijzin nigen tegenover elkander gestaan, b.v. up liet si.uk van algeméén kies recht. Do vrijzinnig-democraten heb ben daarom èn daarom alleen zich in IÜO'1 afgescheiden van de Liberale Unie en nu zijn zij er in geslaagd, de andere linksche partijen tot het alge meen kiesrecht te brengen Dan dc sociale hervormingen. De vrijzinnigen weten, dat de bu reaucratische dwangverzekeringen van Rechts het volk niet zullen op voeden tot het zelfbeheer vnn zijn eigen znok. De vrijzinnigen staan te genover liet socialisme, maar zien met sympathie de steeds sterker wor dende vakbeweging opkomen, waar door de arbeider .tot de ware vrijheid wordt gebracht. (Applaus). De vrouwen,beweging is moer dan een zaak van het vrouwenkiesrecht, Wie de vrouwenbeweging tegenstaat, richt zicli tegen de ontwikkeling der maatschappij- De-vrouw gaat uit om haar plaats in de maatschappij te kiezen. Daarom mag haar niet langer invloed op het bestuur van stad cii land worden onthouden. Indien de coalitie wordt bestendigd, Krijgen de vrouwen in geen 25 jaar het kiesrecht.. Daarom moeten ook de voorstanders van vrouwenkiesrecht voor links stemmen. Hoewel de strijd dezer dagen voor namelijk gaat tegen Rechts, wil spre ker den socialistische» debaters ook gelegenheid geven, om hem aan te vullen. (Gelach). In korio trekken schetst spreker het standpunt der vrijzinnigen tegenover de sociaal-democratie en wijst er op, dat de practijk bewijst, dat van so cialiseering van den grond geen "Want veie kleine landbouwbedrij ven bloeien meer dan de groöte. In de nijverheid gaat het eveneens zoo. Do kleine bedrijven kunnen ook door de clectrlsehe beweegkracht tot in do kleinste dorpen verstrekt wor den. De scheevc positie van do S. D, A. P. is, dat zij willen vasthouden aan de theorie, terwijl de practijk niet over eenkomt met die theorie. Do S. D. A. P. vorwijt. den vrijz.-democraat, dat zij ongelukkige wezens zijn, omdat zij nueens naar dé arbeiders, dan weer naar de kapitalisten óverhellen. Maar liet is aangenaam te zien, dat de S. D. A. P. zich in dezelfde ongelukkige positie bevindt teekenen van verba zing bij ecu deel van de vergadering). De heer Bos verklaart, dat de S. D. A. P. steeds wankelt tusschen de- vrij zinnige en de.... S. D. P. (gelach), die de S. D. A. P. steeds vermaant dat zij do theorie niet ontrouw "mag worden, Dc practijk is sieeds met de theorie in strijd. Daardoor wordt de S. D. A. P. vaak de steun van reaetiohnairo groepen. Spreker wijst dan om -Je tegen- aangenrune verrassing te In-speuren, dal hij w.ier win aangezicht lot aan gezicht met WJiiitaker stond. Wat nu weer? zeide li.ij. 't Is niets om van te schrikken, antwoordde- Whittaker. .Te zult ze ker niet iniiideY geloofbaar geacht willen worden dan ieder and er. WH is dat van dien begraven schat? ICorn, spreek op moar. Jongeheer, wendde de karrevoer- man zich tol hein, t-eiiwijl hij r.ijn span een oogenblik alleen het voort stappen, lie heb daar genoeg van. Ga maar weer heen en /.eg dat het nic-t gelukt is. Ik héb mijne orders en daar lioiuHk mij aan. Of ik eerlijk of niet eerlijn behandeld ben doet er niet toe. Orders zijn orders. Ik heb mijne orders en weet waar ik mij aan te houden heb Zeg hem dut maar, Tt compliment van mij. Hou je 't er dan voor, vroeg Wh it- taker, dat iemand ihjj mui.r u toe gezonde0 heeft? Of ben je gek? Of ik het daarvoor houd? hernam Bowling grijnzend. -- Of ik het daar voor hond? Denk je <lat je met een kind te doen hebt? Of ik 't er voor houd? Hij grinnikte spottend cn liep voort, en Whittaker zag hem lachend na, niet wetende wat hij er van den ken moest. lHj is eek. zeide de jonkman eindelijk. - Volslagen gok. Dit was do gemakkelijkste oulossing. spraak tusschen theorie en practijk te bewijzen, op de agrarische kwestie en wot hij de Bakkerswet is gel ►eind. i Spreker ontkent dan, dat dc soe.- democratie langer den vooruitgang dient. Dr. Bos spreekt ten slotte de hoop uit. dat men le Haarlem, waar de strijd ook zeer zwaar zal zijn. niet zal zien naar dc personen, maar wol naar de beginselen. Spr. hoopt, dat men den strijd niet moed zal aan vaarden. De Candida at, Mr. I). Fork is dat. waard, getuige zijn streven als minister van Koloniën voor de ont wikkeling van het onderwijs. (Ap plaus). Ten-slotte zegt spreker onder dave renden bijval, dat li ij hoopt, dat liet concentratie-program niet zou blijken: eeil roode vaan in de mist, muur.de blauwe vaan van het herboren demo- erotisch liberalisme in een beider© atmosfeer. «da cli ten wissel ia De heer Matthijssen (soc.-<lein.on derwijzer te Amsterdam, wordt niet upplnus begroet. De debater dunkt voor de gegeven •gelegenheid, om te debatteeren legen de stellingen tegen de soc.-democratie, hoewel het gesprokene vóór dc concern, tralie, spreker gelegenheid genoog gaf. om te debatteeren. Overigens brengt hij hulde aan den spreker voor diens hoogstaande redo .inplan?), maar deze wijkt zoo van het gewone af, dat debater in zijn tnsch niet alle gegevens heeft over de zaken, waarover Dr. Bos sprak (ge lach). Do heer Matthijssen zot. thans uit-; een, dat in den landbouw het aantal; bezitters van don grond vermindert. 1 Op de klei nam het aantal af met 11,7. pCt., in do veenkolonie met 10,6 pCt., op de rivievklei met 8.6 pCt. en op het zand met 2,2 pCt. liet aantal bezitters vermindert en de in cultuur gebrachte grond vermeerdert, dus lietJ aantal groot-bezitters neemt too. Dc groot-bezitters gaan voort den grond aim de kleine boeren te ontnemen. Ken stem: 't Is belachelijk! Da heer AI a 11 h ij sse n: 't Is hc-c- lemaal niet belachelijk, want 't ge béurt! Spreker wijst er verder op. dat .Pa trimonium" niets móest hebben van liet wetsontwerp, omtrent lici, ver schaffen van grond aan do- bóeren, omdat Minister Talaria niet den grond tinu den arbeider- zou geven, maai den arbeider aan den grond, zoodat hij De heer Matthijssen geefl toe. dat de soc.-dem. aan de reactie in de Tweede-Kamer iets hebben toegege ven, toen zij een amendement, dat in bun lijn lag, afstemden. Maar dut de- don de sociaal denrokraten om de Bakkerswet te redden, daar Minister, Ta lm li dreigde met intrekking van-j hot wetsontwerp. Toen het zoo stond, heeft de Kamer fractie gezegd: Wij zijn trouw aan den werkman tot aan de coalitie toe! Daar om lieten zij het belang der 17000 bak kersgezellen gaan boven dat van de industrie. Daarna protesteerde de debater er teiien, dot ..De Uitkijk" de sociaal democraten beschuldigt van verdacht making cn laster, zonder <h.t zij tracht ie bewijzen. Spreker laakt dan. dat de liberalen in den Amsierdamscheii Raad, den autirev. heer- De Vries, wethouder van onderwijs maakten en (hu zij hot voorstel inzake de invoering van hét 7de leerjaar afstemden. Ook kwam hij er tegen op, dat de heer 'Bos in de Kamer had gestemd togen het voorstel van den hoer Ter Laan, om niet verplichtend te stellen het volgen \au liet godsdienstonder- Ondanks het mooie program, meent debater, dat de concentratie tc zwak zul zijii dit te verwezenlijken. Verdér critiseert de heer Matthijs- s.-n het concentratie-program op het stuk van het Staatspensioen, dat ver zwakt wordt door het stelsel van vrije verzekering. Op 't gebied van het militarisme ontbreekt elke aandui ding wat do vrijzinnigen willen. Maar uit de stemmingen in do Kamer bleek, dat zij steeds stemmen tegen pogingen om het militarisme in te krimpen. Van Tydeuian af. tot over de coalitie heen, is men liet op dit stuk eens. t Aangaande het algemeen kiesrecht, zegt de debater, dat de sociaal-de- - moer a ten de concentratie moeten vertrouwen, Er klinkt een protest in de zaal. Vertrouwen moete n, omdat zij geen andere keus hebben, herhaalt de debater. Maar de sociaal-democraten zul len zorgen, dat de liberalen afhanke- lijk zijn van de sociaal-democraten, opdat de vrijzinnigen niet maar wat gaan prutsen, zonder de sociaal-de-, mocraten. Tenslotte wekte spreker op te stem men op Air. Troelstra. De debater wordt herhaaldelijk door luiden bijval onderbroken. cr. de onisiuiidigi eden in aanmerking nemende, was er ook niets onwaar schijnlijks in, en toch had AA'hittuker er niet rechtt vrede mee. Misschien verveelde het den vent dat. hij zich door zijn onzinnig verhaal zoo bespot telijk had gemaakt on had hij, om zdich er af te maken -dat men hem er naar vroeg, een middel bedacht, dut even onwaarschijnlijk was als het ver haal zelf. Er is iels verbazend aanlokkelijks in het denkbeeld van een begraven schut, en zelfs de minst verbeelding rijke geest kan er zich voorstellingen van maken. Eensklaps, dom een ge lukkig toeval, lijk te worden, zonder er eenige moeit© voor gedaan to heb ben. is do droom van duizenden ge weest. Van de vroegste tijden af was het ook een middel door romanschrij vers te baat genomen om hun no hel den te verrijken, dut nog altijd bruik baar blijft, enkel en alleen omdat het niet do droonien van het menschdom overeenstemt. Whitt.-ik-er bezat juist geen verbeeldingskracht, maar dit verhaal wekte zijne belangstelling, en ondanks hem zeiven kon hij niet nalaten er eenig geloof aan te hechten. Bowling had niemand ooit zijne geschiedenis geheel verteld, maar er zoo nu ©si dan iets van uitgelaten, op zulk eene wijze dat het eene wat men er van hoorde in tegenspraak met het andere liet antwoord van Dr, B o s. Nadat liet langdurig applaus ge stild is, antwoordt Dr. Bus den heer Matthijssen. Zinspelend op liet gering aantal punten uit sprekers redevoering dooi den heer Matthijssen aangeroerd, terwijl hij er veel bijhaalt, waarover spreker hot niet heeft gehad, herin nerde Dr. Bos aan het verhaal van den student, die gedacht had te zullen geëxamineerd worden over den oli fant, maar vragen kreeg over dc mug. Toen zoide hij: De schepping is veel soortig. Naast de kleine mug vindt men den grooten olifant. (Gelach.) En verder sprak de examinandus al leen over den olifant. (Gelach.) Zoo heeft ook de heer Maltliijssen van mijn mug een olifant gemaakt. (Ge lach.) Spreker wil den debater daar om- niet hard vallen en zal nu hoewel de heer Matthijssen de rollen verwisselt de nieuwe rede van den debater beantwoorden. Ingaande op het gesprokene over de kwestie van de vermindering van het aantal bezitters in den landbouw, ont kent spreker, dat de gegeven cijfers bewijzen, dat sprekers stelling on juist was. Spreker heeft niets anders beweerd dan dit, dal het k-lein-bedrijf in den landbouw bloeit, ondanks het 'groot-bedrijf. Dr. Bos constateert, dat de- heer Matthijssen toegeeft, dat de sociaal-democraten bij het amende ment inzake het drieploegenstelsel in de bakkerij den weg der reactie opgegaan. Anders wordt dit door de sociaal-de moeraten ontkend. Maar verder be strijdt spreker, dat men den arbeiders kan helpen, door de industrie te ver-1 zwakken, zooals de soc.-demoe-raten hebben geprobeerd bij de stemming over 't bedoelde amendement. (Appl.) Sprekend over de verdachtmakingen van „De Uitkijk", zegt Dr. Bos deze grief met bevreemding to hebben ge hoord van een debater, die geduren de zijn geheele rede tegenover de vrij zinnigen verdachtmakingen heeft ge uit. (Applaus.) Wat sprekers houding betreft bij het amendement, over 't volgen van godsdienstonderwijs op Christelijke middelbare scholen, heeft spreker ge stenul tegen de vrijstelling, omdat als men de vrijstelling verleent, men de overheid er toe brengt, geen scho len te stichten voor andersdenkenden, omdat immers dezen de Christelijke school, zonder het christelijk onder wijs kunnen volgen. Hetzelfde heeft men in België. En 't resultaat is, dat degenen, die geen godsdienstig on derricht voor liun kinderen verlan gen, hun kinderen zonden naar de scholen, waar zij wel geen godsdienst onderwijs krijgen, maar wei onder richt ontvangen, dat geheel door geestelijken gegeven wordt. Wanneer dezelfde kwestie dan ook eens bij 't lager onderwijs zou ter sprake ko men, zul spreker ook duar tegen de vrijstelling stemmen. (Applaus.) Dr. Bos komt thans terug op de kwestie of de vrijzinnigen betrouw baar zijn. Wat de heer Matthijssen daarvan zei wist spr. reeds uit de ro devoering van. Mr. Troclstra op het laatste congres der S. D. A. P. Maar de lieer Matthijssen had alles moeten zeggen, wat Mr. Troelstra toen zei. Zeker vroeg hij waarborgen voor do verwezenlijking van het concentratie- program, maar en dit zei de heer Matthijssen nu juist niet er bij Mr. Troelstra heeft zeer stellig steun aan de concentratie toegezegd. (Ajt plans De vrijzinnigen zouden in afhanke lijke positie moeten komen ten op zichte der isoc.-dem. Kamerfractie. Spreker gelooft, dat 'l zoover nog niet met de vrijzinnigen gekomen is. En wat recht heeft de heer Matthijssen, om zooicts te durven beweren? Als spreker eens nagaat, kan nergens een sociaal-democraat gekozen wor den zonder de hulp van de vrijzinni gen. (Luid applaus.) Als de zaak er nu lock zoo voor slaat, laat men dan geen groote woor den gebruiken en samen front maken tegen den gemecnschappelijken vij and. (Applaus.) Wat nu 't verschil tusschen de S. D. p, en S. D. A. P. betreft, wel prac tiscll is het dit, dat de S. D, P. de i. vrijzinnigen niet steunt en de S. D. A. Pwel. (Gelach.) Eindelijk wekte Dr. Bos nogmaals .op tot "stemming van Mr. D. .Pock, waarmede de hoorders met luid eii langdurig applaus hun instemming te kennen gaven. De heer Breda K1 e ij n e ribe r g sloot hierop de bijeenkomst met een woord van dank aan spreker en de bater. Een deel der aanwezigen ging heen 'onder hét zingen van de soe-democra- ti.sehe vrijheidsliederen, waartus- •söiieii eenig gefluit gehoord werd. DOUCHEBADHUIS. In het Douche-badhuis aan het Lsid- seheplciii zijn in dc afgolcopcn week genomen 1219 baden. scheen te zijn: maar Win tinker kon, toen hij er over nadacht, er toch wel een samenhangend verhaal van ma ken, dut juist of onjuist kon zijn, en wel veel onwaarschijnlijks had, maar toch mogelijk genoeg was om het be langwekkend en zelfs prikkelend voor de verbeelding te maken. Intusscben liep Bowling knorrig voort, maar over 't geheel tóch..ever zich zeiven tevreden, totdat liem eens klaps iets inviel, dut hem op het mid den van den weg deed stilstaan, zoo- dat hij bijna ernier do hoeven der paarden was geraakt. Verbeeld je, zeide liij, mei een verschrikt gelaat. als Job Round hem eens niet gezonden had. Eu is het waarschijnlijk dal Job hem er 'ets van gezegd hoeft? En uls hjj het met geduuti heeft en die jongen met zijne dochter vrijt, vertelt hij hern to oh al les over, Welnu, wat zou dat? Dan zal hij weten dat ik geen. woord- wou zeg gen. Maar ik' heb mij toch uitgelaten, alsof 't mij bevolen was niet te spre ken. Treurig schudde hij liet hoofd en liep weer voort, zijne gemoedsonrust v. rekende op de paarden. Toen hij zeker was dat niemand hem zag, gaf hij elk paard een schop, en daarna was hij een weinig vertroost. Whittaker beijverde zich natuurlijk! zich bij Job Round aangenaam te ma ken, en toen een briefje, door Sara i In het Douchoboclbuis aan 'den Kou-1 denhorn zijn in do afgelóopen wéék 971 baden genomen. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN A 30 Cts per regel. madame" bigeon zegt, dat de pink pillen een wonderdadig middel zijn. Men zal begrijpen dat het recht is dat Mad. Bigeon die Pink Pillen een wonderdadig middel noemt, indien men wéét dat deze dame onlangs ge nezen is, terwijl zij sedert 10 jaren leed aan een staat van bloedarmoede die alle behandelingen had weer staan. Dit blijkt uit den tier volgen den brief. Mad. Bigeon, die ie Clia- teau-du Loir (Sarthe, Frankrijk) woont, avenue de la Gare, schrijft: ..Ik kan zeggen dat, sedert tien ja ren. de eerste maanden zijn aange broken dat mijn ziekte mij niet rust laaf, en het is aan uw wonderdadig middel dat. rk die overheerlijke veran dering dank. Ik was inderdaad se dert tien jaren bloedarm. Altijd bleek, altijd zwak en huiverig, voelde ik wel dat ik te weinig bloed had, Ik had al tijd een. ongemak, of wel schele hoofdpijn, benauwdheid, hartkloppin gen of duizelingen. Mijn spijsverte ring was langzaam Door voortdu rend te lijden, had ik smaak in hieis. Ongeveer zeven maanden gele den, hebben wij, omdat mijn man, die ambtenaar is, verplaatst werd, moeten verhuizen. De vermoeienissen van die verhuizing helbben mij geheel ziek gemaakt. Toen besloot ik uw geneesmiddel le nemen, hopende.dot het voor mij zo-u doen, hetgeen het voor zoo vele anderen had gedaan en dat het zou slagen mij de gezondheid weer te geven, wat andere middelen niet hadden kunnen doen. Na een week van behandeling, heb ik mij van I een merkbare verandering in mijn [toestand kunnen rekenschap geven. Ik had meer eetlust en meer Kleur, was helderder en ik gevoelde mij ster ker. Ik ben dus met die weldadige be handeling voortgegaan en deze heeft de ziekte overwonnen. Gedurende ve le maanden, zooals ik u reeds zeide, ben ik nu uitmuntend gezond.' De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 de doos en a f 9 do 6 doozen aan het Generaal-Depót der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; J. J. Göppinger, Haar lem, W. A. Schouten, drog. te Lïsse; en in alle goede apotheken en drogis terijen. Uit de Omstreken SCHOTEN. GEMEENTERAAD. De Raad lieeft Vrijdagavond onder presidium van den burgemeester ver gaderd. Aanwezig alle leden. Er zijn twee vacatures. Aan de orde zijn een tweetal adres sen. lo. De heeren Poth, Box en Ver- kooy stellen voor het riool dat gelegd moet worden om verbinding te krij gen met het Spaarne tot verkrijgen van water en het loozen van boezem water. zoo ook liet riool dat gebruikt moet worden voor uitloozing der rio- leeringen, te leggen in den bestaan- den weg langs de oude Spaansche Vaart en niet door het toekomstig terrein van de gasfabriek. 2o. De heer COBELENS stelt voor, de rioleering in liet Oostelijk deel der gemeente niet te leggen in het nu ge dempte deel bij de gasfabriek, maar in den daarnaast al gelcgdcn weg, die het verlengde is van de Spaan sche Vaartstraat. geschreven, hem voor de eerste u-aal uitnoodigde om op Konak Cottage tc komen theedrinken, dacht hij aan zijn gesprek mot Bowling, en stelde een verhaal su.ni,en, waarin iedereen in zulk eene stille plaats als Castle Barfield zeker belang zou stallen. Hij k-ccht voor dl o gelegenheid nieuwe handschoenen en eene nieuwe das, en was zoo kieskeurig op zijn Wit vest dat hij het tweemaal aan de wasch- vrouw terugzond voordat liet naar zijn zin was. Toen de bepaalde na- iiliddag kwam, kleedde hij zich met de grootste zorg, en ging heen met eene bloem in zijn knoopsgat. Ilij had verwacht dat zij met hun drieën zouden zijn. en was eerst een weinig teleurgesteld een gezelschap van wel twaalf personen te vinden. Er waren eenige vriendinnetjes van Sara, elk met baar eigen galant do heeren met onnatuurlijke sprake loze 'deftigheid bij elkaar geschoold, en de meisjes in een hoek giegelende. Grootvader Round was er, met een wijder omvang dan ooit tusschen de knoopen op den rug van zijn rok en de knoopen van zijn vest. Grootmoe der Armstrong was er, dik, moeder lijk en levendig, maar een weinig ze nuwachtig van bezorgdheid over de dienstmaagd en de gebakjes, en nu en dan door onrust naar de keuken ge dreven. De heer van den huize was er, natuurlijk, ook, boven al de anderen Als dc rioleering in het gedempte deel werd gelegd, en nieu breidde de gasfabriek uit, zou men toch met het oog op de noodige grondwerken de leiding weer moeten verwijderen en in de straat daarnaast moeten leg gen, hetgeen meerdere kosten niet zch zou brengen Het leggen van een rioleering in een al bestaande straat levert trouwens minder moeite op. Aan B. en W. wordt opgedragen, zooveel mogelijk in den geest dezer adressen de werken uit te voeren. De hoer Stöpctie dringt in een adres aan op spoedige verbetering in den toestand van Balistraat en Gen. Cronjéstraat. die opgebroken zijn. Dit stuk wordt ter fine van prae- advies in handen van B. en W. ge steld. 21 bewoners van den Sehoterweg noemen den toestand van dien weg voor hunne huizen treurig, en vragen verbetering. Ook op dit stuk zullen B. en W. praeadviseeren. De lieer COBELENS noemt den loe stand van dat Sclloterweg-gedeelte hopeloos. De rnenschen stappen er uit de tram in een sloot. Spr. wacht met belangstelling' het advies van B. en W. af. De VOORZITTER gelooft, dat rc- questranten voorbarig zijn. Het Rijk zal de tram wel eischen gesteld heb ben, cn het is best mogelijk dat de bestrating zal worden aangebracht. Het bedoelde gedeelte is rijksgrond. De heer HOOY betoogt,, dat liet juist gemeentegrond is. De heer VERTON pleit voor straat- besproeiing op den Sehoterweg. Dat is, mede met het oog op het auto verkeer, wel noodig. Spr. geeft B. en W. in overweging, twee of drie stand pijpen op de waterleiding hij de tram remise to -doen plaatsen, cn ook voor de besproeiing van .Tulianapark en Cronjéstraat, te doen zorgen. Dc VOORZITTER merkt op, dat er al een standpijp is aange bracht, voor de brandweer. Die kan voor besproeiing ook dienen. Nadat de heer BOX vóór meerdere stopplaatsen van de tram heefi ge pleit, en de heer VERTON daarte gen, constateert de lieer OLIE te recht dat de discussie ver buiten de agenda is geweken, waarmee de VOORZITTER het eens is, en wordt de rubriek ingezonden stukken ver der afgehandeld. Do Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid verzoekt de gemeente, als lid toe te treden en een jaarlijk- sche contributie te betalen, zoo hoog boven het statuair minimum als de Raad meent in verband met het nut der vereeniging te moeten bepalen. B. cn W. stellen voor, de statuairc minimum-contributie van ƒ2.50 in het eerste jaar te betalen, cn clan eens te zien of er reden tot verhooging van de bijdrage is. Dus wordt besloten. De Vereeniging van hoofdambtena ren, ambtenaren en beambten in ge meentedienst (onlangs opgericht en 14 leden tellend) verzoekt, de voorgeno men herziening hunner salarissen vóór de bogrooting-19T3 te doen plaats hebben, en geeft eenige wensehen ten opzichte dier herziening te kennen, die in hoofdzaak de instelling van vijf tweejaarlijkse!)© verboogingen ad 10 pCi. van het salaris betreft. B. en W. stellen voor, het stuk Ier fine van prae-advies in hunne han den tc stellen. Aldus wordt besloten. De wed. C. J. Louwerse-Evelein zendt een dankbetuiging voor de deel neming, door den Raad betoond bij het overlijden van haar echtgenoot, den lieer P. J. H. Louwersé. Dit schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. De lieer G. Kroost verzoekt te mo-gon blijven wonen in liet perceel Vergier- deweg 68 tot Augustus, op welk tijd stip adressant in deze gemeente een andere woning kan huren. B. en AA. zullen betreffende het perceel aan den A-ergierdeweg de Ge zondheidscommissie om advies vra gen, Eenige besprekingen betreffende do riolcei'i rigsplannen hebben tot resul taat, dat de Voorzitter toezegt, dat door den. gemeente-architect ten spoe digste een. rapport betreffende clen toestand der rioleering bij den Raad zal worden ingediend. De heer Hooy heeft voorgesteld, aan B. on AA", op te dragen zoo spoedig mogelijk te rapporteeren over het vol gende A. Kan de bestaande gedeeltelijke rioleering langs den Rijksstraatweg aangevuld cn verlengd worden tot do Jan Gijzen vaart (Dus over particu- lier terrein). B. Zoo neen, kan deze aanvulling en verlenging dan plaats hebben, door Rijlcsgrond C. I-Ioo hoog zijn van een en ander de globaal geraamde kosten D. Heeft Rijnland tégen een riool stelsel, als hierboven bedoeld, be zwaar B. en AV. stellen voor. hen te maen- tïgon, ook nadat de bijdrage in de kusten voor aanschaffing van meerde- van het gezelschap uitstekende, ern stig, bedaard, met zijne gewone uit dagende uitdrukking op zijn gelaat. Job was niet algemeen bemind, want, hoewel iedereen hem eerbiedigde, was iedereen geneigd bang vóór lioni te zijn. Het was een heerlijke zomernamid dag in de eerste week van Augustus, en Joh had zelf eene tafel onder den knoestogen appelboom gezet, Sara, in haar geliefkoosd wit inousseiien inet lichtrood© takjes geborduurd, en met een blauwen strik onder de kin, zette de kopjes en schoteltjes klaar, toon AA'hittaker kwam. Zij verwelkomde hem meC eene gulle vriendelijkheid, die haar zeer liel afging, en begeleid de hem naar de zijkamer, waar hij zich dadelijk tot een persoon van ge wicht maakte en de nevelen van stilte en gedwongenheid verstrooide, die tot dusverre de jongelieden als eene druk kende atmosfeer benauwd hadden. Gij herinnert u wel dat ik u eens over dien zeeman op <te pachthoeve van Buche heb gesproken, mijnheer Round? zeide AVhittaker toen hij ieder een de hand had gegeven. Ilè? zeide Job. Dien kerel, Bowling'? Ja, dat herinner ik mij zeer goed. AA'at hebt ge van hem te ver tellen? Ik heb hem verleden AA'oensd.ig ontmoet, hernam hij, en met hem ©en gesprek gehad over dien begraven re toestellen en uitbreiding der in richting, voor het onderzoek van le vensmiddelen, is gestcgon tot 8/41 iri- stede van 8/49 voor deze gemeente, en zulks wegens liet niet deelnemen van een tweetal gemeenten, de voorgestel de overeenkomst met andere gemeen ten inzake den keuringsdienst van voedingsmiddelen en bacteriologisch© onderzoekingen aan te gaan. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER deelt den lieer Hooy nog mede, dal de slachters niet hij verordening gedwongen kunnen worden in liet Ilaarlemsch Abattoir to laten slachten, omdat, de Hinderwet zoo'n bepaling onmogelijk maakt. De heer VERKOOY stelt voor, in verband met een schrijven aan het hoofd van school A, om voor aan schaffing van eenige gezelschapsspe len voor overblijvende kinderen f 25 te voteeren. Alduswordt besloten. Tot lid van hei AA'erltloosheidsfoncis wordt na drie stemmingen (excusez du peu) de heer Box benoemd. De heer BOX: Voorzitter, kan ik er niet voor bedanken? De VOORZITTER, wijzend op da moeite die men heeft gehad om tot een verkiezing te geraken, raadt den lieer Box aan om maar niet te be danken. De heer OI.IE: Meneer Box, ik ben overtuigd dat u de ware man bent... De heer Box legt er zich nu bij neer. Daama spendeert de Raad gcrui- men tijd aan het houden van een gansche reeks stemmingm voor le den van alle stem bureaux, mitsgaders de noodige plaatsvervangers. Waar om is het toch noodig om voor ieder lid van ieder bureau een stemming te houden. In Rloemendaal bv, krijgen alle leden een getypte lijst met de namen der candid aten er op, en i3 de heele besogne in een halve minuut afge-loopen. Hier wordt, ondanks de zoo lange agenda, nog een uur onnoo- dïg besteed aan de-ze onbelangrijke stemmingen! Tot lid van de commissie tol we ring van schoolverzuim wrordt de heer Reichei't benoemd. Verder worden ee nige af- en overschrijvingen en een suppletoire hegrooiing goedgekeurd-. Vastgesteld wordt verder de reilteniiiig der gemeentegasfabrie-k. Dc aa.n de gemeente uit te keeren winst bedraagt f 7801 19 1/2. Van hét vvinslbedrag i3 dus de f 2000 nadeelig saldo van het- vorig jaar al afgetrokken. Een mooi resultaat is deze zuivere winst van bijna f 8GÖ0 zeker, en een aardige meevaller voor de gemeente, als men in aanmerking neemt dal de raming f 6000 was. Aan de orde komt de benoeming van een commissie voor 'de reclames i. z.,' den hoofdelij.ken o-nri".? De heer VERKOOY constateert, dat dit de z ev e n-e 31-t w'int i g s t o stemming van den avond zal wezen. Benoemd worden de heeren Van Steen. Wolff on A'erkooy. Ontslag uit den gemeentedienst wordt gegeven aan een sirate.mno.ker dieweggeloopën is! De man werkt nu in Haarlem. Formeel wordt besloten tot voort zetting der procedure over deo schuolbouw. De afhandeling der bouw- en wo ning, verordening wordt wegens tijds gebrek uitgesteld. Rondvraag. De heer v. STEEN verzoekt, aan te dringen bij Haarlem op antwoord i. z. de wa:erleiding. De A'OORZITTER heeft er niets te- Do lieer VERTON vraagt B. en AV., aan de N. Z. H. T. M. te vragen om den goederenwagen op afgesloten terrein te zetten als hij buiten gebruik ■is. De jongens klimmen er op, en er is veel gevaar voor ongelukken. Den ArOORZlTTER. verwondert liet, dat er nog' niet. meer ongelukken ge beurd zijn. De jongens halen allerlei kwaad uit. De ouders hebben daar aan veel schuld; die verbieden maar nooit. Spr. hééft liet gehad, dat d© moeders er vlak 'bij stonden toen hun jongens 'kaltekwaad' uitliao.kjjn„ en toch maar zekleu: ja, burgemeester, 'k heb ze niet aan een touwtje! Spr.'s handen jeukten, orn ze (de jongens) eens met 'n rietje er van langs te ge ven. De heer OLIE: De moeders moesten met 'n rietje hebben! (vreugde). De lieer BOX vindt het rijden van de tram gevaarlijk en meent dat er méér gebeid en langzamer gereden moest worden. De heer COBELENS vindt, in ver schat, waarvan ik gesproken heb. O, zoo, zeide Joh, met de eene hand over zijn knével en baard strij kende. Zanikt hij daar nog altijd over'? AA "eet gij wel, mijnheer, hernam Whittaker, op den toon van iemand, die zijne eigene meoniiig aan een be ter oordeel onderwerpt, dat ik bijna zou gelooven dat er iets waars in isi Zoo sprak Job hierop onverschil lig. Waarom denkt gij dat? De man heeft, als hij er ovei spreekt, in zijne heele manier iets dat er veel waarschijnlijks aan geeft, li begon hein een weinig met zijn ven haal te plagen nadat ik hem over iets nuclei's had aar-gesproken cn toen trok hij zoo'n raar gezicht. Eerst wilde li ij geen woord uitlaten, maar eindelijk zeide liij: Ga maar weer- naar den man, die u gezonden heelt,1 en zeg hem dat ik mijne orders héb,; an dat ik mij daaraan houd. Ik vroeg hem wut hij daarmee bedoelde, en daarop zeide hij: Zeg hem dat ik geen woord heli uitgelaten, en dat ik mij aan mijne orders zal houden, 1 compliment vun mij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10