NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3Ce Jaargang No. 9178 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 24 MEI 1913 A ABONNEMENTEN A D V ERTEN'T I ËN: PER DRIE MAANDEN! Vail 1—5 regels 50 ets.: Were regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement voor Haarlem j i.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der f Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),. M H* Iri".1 Advertentil'n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. oer plaatsing- Franco per post door Nederland„1.65 <B/ii. Tv, 1vTJVAS) 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant. b E P fusing, Afzonderlijke nummers0.02H -t refrns) «pa, v* n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der AdministóÉè724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <2%b 1 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AOENDA ZONDAG 25 MEI. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziek korps. Biosc. Theater: Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel ling. MAANDAG 20 MEI. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. ApoIIo-Tliealer: Bioscoop voorstel ling. ZandvoorlGemeenteraadsvergade ring. OM ONS HEEN No. 1716 Costers Standbeeld. Nauwelijks hebben do werklieden van de gemeente het hek om Costers standbeeld weggehaald, of de lieve jeugd heelt zich van liet monument als 't ware meester gemaakt en klau tert, misschien cm haar sympathie voor de boekdrukkunst, maar zeker oin haar klïmlust bot te vieren, tegen het voetstuk op en er om heen. Er zijn niet minder dan drie verdiepin gen, om zóo te zeggen, waarmee ze zich vermaken kunnen. De vlakke rand beneden is al te gemakkelijk en daardoor niet aantrekkelijk, de daar op volgende hoeft zekere ronding en geeft dus meer moeite, maar de derde ziet er zoo van buiten af gezien onbe gaanbaar uit eu natuurlijk is dus juist do groote verdienste, daar langs en zoo om het beeld heen t© kuieren. Vanmorgen vóór schooltijd was daar een half dozijn vlugvoetige jon gens bezig zich te vermaken, ze be stormden het beeld, liepen er om, er op, er langs en er tegen aan, tot dat op eens een soort gemeenschap pelijk Indianengehuil verkondigde, dat er iets bijzonders gebeurde. Inder daad, er dreigde gevaar. Agent No. 18 kwam met dreigend gezicht van den stadhuiskniit aangestapt, waarop de kwajongens met snelheid vloden, niets achterlatende, dan hun vuile voetstappen. x De agent zag de toekomst donker in. „M at moet dat worden zei hij, „met die jongens?" Ik gaf de moeilijkheid gerecdelijk toe, maar opperde de mogelijkheid, dat zij van het beeld zouden afblijven wanneer de bloemen er oinheen zijn aangelegd. ,,Ze zullen, veronderstelde ik met de opgewektheid, die een mensch nooit begeven moet, „ze zul len toch niet over de bloemen durven loopen! Maar No. IS bleef zwaartillend. „Je weet anders niet wat ze niet duiven', onderrichtte hij; „ze loopen wel to gen de Vleesclihal op, tegen die ri chels". Ik keek naar het gebouw en stond versteld, zooals door de eeuwen heen de rijpe leeft ij d altijd verbaasd heeft gestaan over de snelvoetigheid van de jeugd. Daarna zuchtten we In duo over de onhandelbaarheid van de jeugd, zoo als-toen wij jong waren anderen zullen hebben geklaagd over onze wildheid en ondeugendheid. Dit zijn Nö, 18 en ik natuurlijk op dit oogenblik verge ten. Maar ik keek het beeld nog eens goed aan om te zien, of wellicht een bovenste beste klauteraar bij optoch ten of andere feestelijke gelegenhe den er heelemaal bovenop zou kun nen klauteren, wat me gehinderd zou hebben. Maar zoover brengt de vlotste klimmer het niet. Tusschen den bo vensten richel en het beeld zelï is een vlak stuk, waar hoogstens een vlieg, maar zeker geen mensch tegenop klau teren kan. De agent, zooals menschen die veel buiten zijn scherp op omgeving letten de wees er op, dat do afstand tusschen het voetstuk en de tramrails niet groot is, zoodat do bloemversiering wanneer ze overal gelijk gelegd wordt om het beeld heen, niet uitgebreid kan zijn. Juist is de opmerking, maai- de bloemperken van dezen tijd zijn niet meer zoo gebonden aan stijve symme trie, als vroeger wel het geval was en stellig zal voor deze moeilijkheid wel een oplossing gevonden worden. Wij behoeven ons daarover waarlijk geen' zorg te scheppen vóór den tijd. En wat de lieve jeugd aangaat, wij moe ten inderdaad wat optimistisch we zen en er op vertrouwen, dat wat mooi is ,niet spoedig vernield wordt. Daarvoor bestaat, ook bij wilde jon gens, een zekere instinctmatige eer bied en ik kan mij voorstellen, daf dezelfde rakker, die van morgen op den smolten richel om het beeld heen marcheerde, dat kunststuk zou nala ten, wanneer hij om er te komen over een bloemperk loopen moest. Zeker, de strafrechter is er ook nog. klaar ik heb wel hoop, dat Justitia op den achtergrond kan blijven, wanneer op een eenvoudig bordje in 't plansoen- tje de zorg voor planten en bloemen aan liet publiek wordt opgedragen. Vertrouwen vau d6n eenen kant wekt goede voornemens aan den anderen. Wie daar niet van weten wil, moet voorstellen er dag en nacht oen poll- tie-agont naast te zetten. Er is intusschen al vóórdat het plantsoentje er ligt, verzet tegen ge komen. Een inzender heeft in ons vo rig nummer gevraagd, of het wel goed „doen" zal tegenover de imposante Groote Kerk, hij is van oordeel, dal de Groote Markt te veel „steen" heeft, dan dat éen klein bloemperk er pas sen zou. Lee ken zullen beweren, dat juist in zoo'n massieve omgeving een kleurtje, waarop het oog rusten kan, wel aardig staan zal, maai- voor den kunstenaar is dat niet voldoende, die wil eenheid, stenuning. Groot zal het bloemperk niet kun nen wezen, omdat het verkeer zoo weinig mogelijk moet worden belem merd. klaar ik vertrouw toch, dat veel kan gedaan worden met een pracli- sche en bevallige manier van aan leg. Zouden we daarom, wensch ik beleefd aan hen die vreezen, te vra gen, niet rustig afwachten totdat de bloemversiering is aangelegd? Agent No. 18 vroeg niet zonder eeni- ge bezorgdheid in zijn stem, of het perk alleen voor dit feestjaar word aangelegd. Ik heb hem toevertrouwd, dat gehoopt wordt op een voortzetting, ook na 1913, maar dan niet door liet Comité Plan 1913 of door Tuinbouw en Plantkunde, maar vanwege de ge meente, die bij haar uitgebreide plant soenen deze kleinigheid tevens wel on derhouden karn Want hebben we het hekje altijd leelijk gevonden toen bet er nog stond, thans nu het weg is blijkt pas goed, hoe afschuwelijk liet wel geweest is, T goh ij ut of het beeld grooter werd, beter „uit den grond komt", sedert het oog in de beschouwing van het ge heel niet langer door het hinderlijke hekje belemmerd wordt. Het beeld valt nu wel weer mee, de eigenaar dige groene bronskleur doet het goed en we komen er weer eens toe, de op schriften op het beeld te lezen. Uitvinder van de boekdrukkunst met beweegbare, uit metaal gegoten letters, wordt hij aan de Kroonzijde genoemd en aan den kant van het stadhuis prijkt de naam, naar oud gebruik in het Latijn, Laurentius Joannis Filius Costerus, posuerunt, cives Neerlandici MDCCCLVI, hetgeen zooals we wel welen 1856 be duidt, hoewel het altijd een raadsel iB, waarom dat verkondigd moet wor den in de Romeinsche cijfers, die een groot deel der menschheid nooit ge kend of., alweer vergeten heeft. Aan de kerkzijde de vertaling: Ilulde van het Nederlandsche volk en aan den kant van de vischhal de latijnsche verta ling van het opschrift aan de Kroon zijde. Zooveel vlugger staat het beeld er sedert dat kinderachtige hekje ver dween, er bij, dat het is, of 't na 50 jaar voor de tweede maal ontliulG werd. I. C. P. Stadsnieuws „J. J. WEBER EN ZOON". Er zijn in. onze stad van die oude zaken, waar onze ouders en groot ouders al inkoopen gedaan hebben en die met den bloei der gemeente in be- teekenis zijn toegenomen. Zulk een zaak is die van de firma J. J. Weber en Zoon, Koningstraat 10, die van daag haar 75-jarig beslaansfeest viert. Drie kwart eeuw geleden, in 1838, kwam uit Frankfurt am Main de heer Maximiliaan Weber naar Haarlem gereisd en vestigde zich in een per ceel in-de Groote Houtstraat, in het huis waarnaast thans de firma Bak haar zaak heeft, om een zaak te be ginnen, die thans wordt aangeduid met den naam van coutèllerie. Dat de heer Weber hier ter stede kwam was 't gevolg van 't lot. Hij had nL het va derland verlaten in gezelschap van den heer Kern, die te Amsterdam een dergelijke zaak vestigde als de heer Weber hier en die thans nog bestaat onder den firmanaam Kern en Zoon. Zij waren van plan zich óf te Haar lem óf te Amsterdam te vestigen, en lootten er daarom maar om. De lieer Weber trok naar Haarlem en opende z'n zaak. Toen was hij de eenige op dit gebied. Hij wist het vertrouwen van de klanten te winnen en moest aldra zijn zaak gaan verplaatsen naar de Zijlstraat!, boek Groenmarkt. Vijftien jaar was hij bier ter slede werkzaam, toen hij zich vestigde in 't perceel, waar nu nog de zaak wordt gedreven. Na z'n dood werd de zaak voortgezet en uitgebreid door zijn weduwe en zijn zoon, den heer J. J. Weber. Toen deze laatste eenige jaren geleden overleed kwam de zoon, de heer Max. Weber, die in het buitenland werk zaam was, zijn moeder Hielpen en deze beiden drijven nu de zaak. Daar is in den loop van de jaren heel wat veranderd. De oude smidse met de trapiblaas- balg, die op zolder nog geheel in we zen is, zou heel wat kunnen vertel len van den ingespannen arbeid, die de stichter van de zaak en z'n zoon daar hebben gedaan. De kleinzoon doet 't gemakkelijker. Die zet electromotor in beweging en de schij ven draaien in de bank in het rond. Maar wal niet veranderd is, dat is de qualitcit van de artikelen op chi rurgisch en optisch gebied. De beide voorgangers van den tegenweordigeu firujant hadden reeds het volledig vertrouwen van de uitgebreide clien tèle, waaronder ook de gemeente verschillende gestichten behoorden en de zoon, die gedurende acht jaar z'n opleiding genoot im Rathenau en So- lingen, doet voor z'n vader en groot vader niet onder en zet den klanten steeds lvet fijnste voor op het gebied van optische en chirurgische instru menten, messen, scharen, scheermes sen en zoovele andere fijna metalen artikelen. Dat dit zoo is, bewijzen de talrijke fraaie bloemstukken en geschenken, waarmede men de firma vandaag, tot zelfs uit 't buitenland, verraste. Daarbij voegden zich aardige blij ken van waardeering van „concur renten"' en buurtbewoners. De laatst en gaven vandaag de Ko ningstraat oen feestelijk aanzien door huil vlaggen uit te stoken. Vanmiddag hield de firma een re ceptie, waarop velen hun gelukwer.- Bchcm met dit zaakjubileum kwamen aanbieden. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier op Dinsdag 27 Mei 1913, des nim. 2—3 üur, door den heer Louis Robert. Programma: 1. Suite du deuxième Ton, Louis Nicolas Clérambault, {1G76 —1749); Plein jeu (Gay), Duo (Gay Trio (Gaatieusemient), Basse de Cro- morn© (Gay), Flütcs, Ré-cit de /Nazard (Gayement et gracieusement), Capri ce sur les grands jeux (Gayement). 2. Fuga g kl. t., J. S. Bach; 3. Prélude, Fugue et variation Cés. Franck; 4. An dante, T. G. Oaborn, 5. Serenade, Gabr. Pierné, 6. Alleluia, Enr. Bossi. Trouwe dienst. Aan den sergeant-tamboer Lame I van het 10e lieg. Infanterie, zal Dins- I dag 27 Mei de zilveren medaille voor 24-jarfgen dienst worden uitgereikt. REMONSTRANTEN. Vrijdagavond vergaderde in bel kerkgebouw aan de Oranjekade de Remonsl.ru nt scli Gereformeerde ge meente alhier. Uit liet jaarverslag ■an den secretaris bleek de in vele opzichten bevredigende toestand. De penningmeester gaf een overzicht van den staat der geldmiddelen. Daaruit stippen we aan, dat de re kening der kerk ruim f 5500 beliep met een nadeelig saldo van f 31.32 1/2, de kosten van onderhoud f 4.46, de contributies en bijdragen f 1253, op brengst collecten f 982, Tidemanfonds f 483.50, rekening van het llo.'je f C88, terwijl armenzorg een saldo van f.84 heeft. Als feestgave (25-jarig bestaan kerkgebouw) kwam voor de electri- sclie verlichting f 907.93 in, de kosten hiervan bedroegen f 923.80. Van de rentelooze gekUeening werd door het oudst aanwezige vrouwelijke lid no. 52 uitgeloot. Do aftredende be stuursleden de heeren P. C. A. van der Breggen van Bloemendaal eu Dr. A. II. Garrer van Haarlem, werden met bijna algcmceiie stemmen lic-rko- •De rondvraag gaf aanleiding tot een paar opmerkingen, die het be stuur reeds in overweging genomen had.. De eerste was, dat in zake van vermindering der verhuurde zitplaat sen .door dood c-n vertrek, meer be kendmaking van het openkomen wen- sciielijk is. Dé tweede betrof de plaatsen in het bestuur. Het algemeen kiesrecht J.e- staal bij de Remonstranten zoowel voeg- vrouwen als mannen. Niettegen staande dat eu 't feit, dat de opkomst bij de godsdienstoefeningen, voor het meerendeel uit vrouwen bestaal, heeft nog geen vrouw Lil het bestuur zit ting. NEDERLAND EN ORANJE. In een druk bezochte vergadering van de antirev. kiesvereeniging Ne derland en Oranje alhier is Vrijdag avond. de camdklatuur van Jhr. Mr. D. E. van Lenuep met algemeen© stemmen, onder groote instemming en applaus overgenomen. Door Ds. Ringnalda werd daarna een enthousiast woord gesproken tot opwekking van de bevordering dezer can di datuur. Over de bespreking van de verkie zing voor Prov. Staten kunnen nog geen mededeelkigen gedaan worden; de lezing van den heer Weyland moest wegens gebrek aan tijd uitge steld worden. Droeve plechtigheid. Vrijdagmorgen werd hier in allen eenvoud en stilte op de begraafplaats ter ruste gelegd het stoffelijk over schot van tiet zoo noodlottig omgeko men zoontje des heeren V. uit de Jansstraat, dat dezer dagen jammer lijk verdronk. Aan de groeve waren aanwezig de predikant en het school hoofd. TEMPERATUUR AAN DE ZWEMSCHOOL. Hedenmorgen 6 uur: 58 gr Hedenmiddag 12 uur - 60 gr. AUTOMOBIELVRACHTWAGENS. De lieer J. J. Veraart, die reeds eer der een proefneming met een auto- vrachtwagendienst Amsterdam-Haar- lem-Rolterdam heeft genomen, zal waarschijnlijk met 1 Juli wederom zulk een dienst openen. Ilct voorne men is, om een maatschappij tt stichten met een kapitaal van /ÏOO.OÜO. Twee groote Uuitscbe fa brieken zullen 24 vrachtwagens leve ren. Trein diefstal. Uit Deventer werd aan Mevr. v. d. T., alhier, een pakje per Hollandsche Spoor gezonden. Bij aankomst van 't pakje bleek daaruit een blouse en een lap tulle gestolen te zijn. NOG GOED AFGELOOPEN. De 51-jarige opperman P. C. uit de Ursulas tra at, is gisterenmiddag van een steiger van de in aanbouw zijn de H. B. S.-Handelsschool aan de Raaks gevallen. Hij reed op den steiger, 4 1/2 M. hoog, niet een kruiwagen, gevuld met kalk, toen hij van den steiger gleed en op een tas steenen terecht kwam. Ilij verwondde zich bij den val aan het hoofd, maar de kwetsuur is niet levensgevaarlijk. De man is per brancard naar het St." Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Vermist. Uit een ongesloten pakhuis in het Kleverpark, is uit een jas 5.40 weg genomen. ORGANIST ST. JOZEFSKERK. In de plaats van wijlen zijn vader is de heer H. F. Andriessen benoemd tot organist in de St. Jozefskerk in de Jansstraat. Schietcursus. Voor het volgen van den eerstvol- genden sciiietcursus aan de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage. zijn bestemd de eerste luitenant Rutgers en sergeant le kl. Van Krimpen, van het 10e Reg. Inf. alhier. N. V. CA F é-R E STA UR ANï V. h. GEBR. BRINKMANN. Aan de aandeelhouders van boven genoemd© Naaml. Venn, zal worden voorgesteld over 1912 een dividend uit te keeren van 4 pCt. (v. j. 3 pCt.) HOFGUNST. Een zeer talrijk publiek schouwburg was bijna uitverkocht heeftgisteivnVid weer eens van ..Hof gunst" en het levendige, frissche, jo lige spel van Emma Morel in dit Duitsche blijspel genoten. Er was veel applaus en veel gelach. Woensdag onherroepelijk laatste voorstelling tot slot Aan liet seizoen (het begint op Coity Althoff te gelij ken) met Nina, hei successtuk van Enny Vreede. De keuze vau den lieer Van Gaste ren had minder gelukkig kunnen zijn. Wij voorspellen hem Woensdag nog een volle zaal. J. B. S. NIEUWE VEREEN 1GING. Vrijdag is alhier opgericht de Man- nenzangvereenigiiig „de Vereenigde Zangers" onder leiding van den heer Otto VV. de Nobel, aanvankelijk met 20 zangers. Typografen. In de Vrijdagavond gehouden le denvergadering van de afdceling Haarlem Aan den Alg. Nederl. Typo-, grofenbond, welke vergadering plaats i had onder leiding van den len Voor zitter, den heer M. II. Groenendaal, werd allereerst medegedeeld dat de onderafdeeling, de adsplrant-afd. haar 2e jaarfeest luid gevierd, waar over de voorzitter zijn genoegen uit sprak er op wijzend, dat deze afd. reeds 80 leden telt. Voor de staking die in het voorjaar uitbrak in het fvpografenhedrijf te Amsterdam. Averd door de afd. Haar lem totaal opgebracht de som van f 552.80 welk bedrag is afgedragen aan het Hoofdbestuur. Besloten werd dat een bedrag uit de kas zal worden getrokken om de afgevaardigden naar het alhier op 15 en 16 Juni te houden congres, een uitstapje aan te Lieden namens de afd. door de Commissi© van Maat schappelijk Werk. In bespreking kwam nu de deel neming aan de betooging voor A!ge-i meen Kiesrecht, te Amsterdam op 2 Juni a.s. Door den Voorzitter werd daarover het woord gevoerd. Besloten werd zich te doen vertc- genwoonllgen door 2 afgevaardigden met banier. Tot afgevaardigden naar de Bonds vergadering werden benoemd de nee- ren M. II. Groenendaal, le voorzitter, C. C. v. d. Rergh, le secretaris en F. Keerwolf, le penningmeester, en de heer D. J. Tork, alzoo het dagelijksch bestuur en een afdeelingslid. Daarna werd behandeld de beschrij vingsbrief, maar dit werk kwam niet af. zoodat de vergadering wordt voort gezet. Excelsior. Op de 1.1. gehouden vergadering van de gemengde Zangvereeriiging „Excelsior dir. de heer J. Overhuys, werd het bestuur, dat door vertrek van eenige bestuursleden, dus niet voltallig was, gekozen als volgt: de heeren M. Groeneveldt, voorzitter, J. J. Beeker, le secretaris, Leidschevaart weg 145, H. F. van Bodegraven, 2e secretaris, J. J Blokker, le penning meester, H. F. Weiink, 2e penningm. en W. van Raaphorst, muziekcomniis- (Zi© vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Odontoglossum Arden Lissimum var. Drayeri, wijnrood met wit, van den heer E. van Nederhasselt. HALFU EG. Do alhier opgerichte afdeeling van „Volksonderwijs koos tot haai- voor zitter den hoer J. Schrijvers eu tot 1© secretaresse mevr. C. van liossuni- Van der Voort. Naai- aanleiding Aan den inhoud eener circulaire, verspreid door een bestuurslid der vereeuiging a-ooi- Chr. onderwijs alhier, wordt liedeuav oud vanwege de afdeeling een protest-ver gadering gehouden. Binnenland Uit de Omstreken AERDENHOUT. De vaste keuringscommissie van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft o.a. de volgende ouderscheidingen toegekend: I Getuigschriften le klasse aan2. Odontoglossum Gandauense Made, I van Nederhasselt, donkerpaars, recht op en krachtig, van den heer E. van i Nederhasselt. 4. Odontoglossum hybri de Mad. van Laren, wit met bruin purper5. Odontioda BradshaAvj, ter racotta, teer \an vorm, beide van den heer E. van Nederhasselt. Getuigschrift van verdienste: 2. HET TARIEF. Verschenen is de memorie van ant woord van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer omtrent het onlwerp-Zieklewet. De Minister zegt in zijn antwoord oa, dat. mocht geschieden wat do Regeering w.u.srhl, <-i, de loop der po litieke gebeurtenissen de uitvoering- van haar program op dit punt moge lijk maakt, ongetwijfeld spoedig na het zomerreces de wijziging vau het Tarief aan de orde zal komen. DR. VAN TIENIIOVEN. Na een verblijf van zes maanden in Servië is dr. Van Tieiilioven giste ren uit Belgrado weder naar het va derland vertrokken. Aan dr. Van Tienhoven is het rid derkruis vierde klasse van de Sava- orde 'verleend. VALSCIIE MUNT TE LEIDEN, De drukkersgezel te Lc-iden, die, verdacht van valsch geld te vervaar digen, door de politie in arrest werd genomen, blijft ontkennen .De aan wijzingen Avaren niet van dien aard, dat er voorloopig rechtsingang tegen hem kon worden verleend, zoodat hij Avedcr op vrije voeten is gesteld. INTERNATIONLE VROUWEN RAAD. Gisterenavond 8 uur hield de In ternationale Vrouwenraad opnieuw in de Doopsgezinde Kerk te 's-Graven hage een zeer drukbezochte openbare vergadering, ditmaal onder leiding a-an de presidente van den Internatio nalen Vrouwenraad, gravin Aberdeen zelf. De bijeenkomst avüs gewijd aaa het onderwerp: verschillende vraag stukken der Vrouwenbeweging. De presidente opende de bijeen komst, wijzende op den omvang en de diepte der problemen waarom het gaai in de vrouwen beweging. Daarop sprak dr. Gertrud Baumer (Duitschland), over de problemen der vrouwenbeweging. Madame A-.ril de Satin te Croix (Frankrijk) over de een heid der moraal, en Rev. Anna lfo- Avard Shaw- (VYr. Staten van Ameri ka) over h'rl ware burgerschap. De Presidente sloot de bijeenkomst met een beroep op de aanwezige vrouwen toe te treden tot den Natio- nalen Vrouwenraad en tevens den Internationalen Vrouwenraad te steu- LUIT.-GEN. W. F. RTDDER VAN RAPPARD. Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van G7 jaren overleden de gepen- sionneerde luitenant-generaal der ar tillerie, de heer W. F. Ridder van Rappard, oud-Minister van Oorlog. Ridder van Rappard volgde in April 1907 generaal Staai als Minis ter van Oorlog op in hei kabinet-De Meester. Zijn ministerschap duurde slechts tot Februari van het volgen de jaar. Evenals zijn voorganger on dervond ook hij geen instemming bij de Staten-Generaal met zijn voorstel len betreffende het blijvend gedeelte, hetgeen zich uitte door de- verwerping van zijn begrooting, waarna tegelijk met Ridder van Rappard het geheel© ministerie aftrad. Voordat de thans ontslapene lot het ministersambt geroepen werd, Avas hij als overste o.a. hoofd van de 4e afdeeling (artillerie) aan het de partement van Oorlog, en kolonel dei artillerie te Amsterdam. Ongeveer tegelijk niet zijn bevor dering tot den generaalsrang kwam Ilij te staan aan het hoofd van het departement van Oorlog. De ontslapen opperofficier was rid der in de orde van den Nederland- echen Leeuw. NED.-ZUID-AFRIKAANSCHE VER EENIGING. Men meldt ons uit Amsterdam Do algemeene vergadering der Ned,- Zuid-Afrikaansche Vereeniging wordt Zaterdag 31 Mei hier i?r stede ge houden. Blijkens het jaarverslag bedraagt het ledental thans 1916. De afdeeün- gen Zutphen, Breda en Rheden-Roo- sendaal hielden op te bestaan; in Haarlem evenwel werd opnieuw een afdeeling gevormd.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1