Haarlems Diuui TWEEDE BLAD Zaterdag 24 Met 1913 Haarlemsche HandeSsvereenigiiig Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No, 52. Bureau: Jansweg 11, geopend allo werkdagen van 9—5 uur,. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeuiging hier ter stede opge richt met het duel de belangen der le den op allerlei gebied, te behartigen, 'doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van information en hot iucasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni- ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ot. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro- Vlsio wórdt geheven. Iu Januari en Februari 1913 zijn 57 vorderingen Lot een bedrag van i 15ÖU.99 betaald; 15 vorderingen wor den afbetaald; 18 'vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ten advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de beereu Mrs. Th. de liaan Hugenholtz en A. 11. J. Mercns. Spaarne 94 alhier, die desgcwenscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elko ordering de rechtsgeleer den in handen gesteld moet- 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs de>zen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet j worden betaald. II.II. rechtsgeleer den nebben het recht in gaval vun ge- recliT :l :j ke vervolging het door liuu noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in do stad woonachtige per- Bonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen I 0.G0 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jausweg 11 zijn coupons 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het- bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier tor stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimaüekaarlen, waarop zij persoonlijk information kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bi.j den Ned. Bond van nderl Infor. en Schuldinvordering bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in forniatiëu kosten 25 ct. liet is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed inlormee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den. waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen Onder alle koren is kaf. Haarlemmer Halletjes ÊE.N ZATERDAGAVONDPRAATJE. Het toeval heeft soms eigenaardige grillen en zet dan de meest tegen strijdige dingen naast elkaar. Ach ter op de tienrittenkaartjes, die de Noordzuidhollandsche op haar lijnen uitgeeft staat bovenaan -de adverten tie van een vleeschhouwcr en onder aan die van een begrnfnnisvereeni- ging. Het onderhoud van 't leven en de bezorging van den dood op één papiertje En nu ik dan toch met annonces bezig ben wcnsch ik ook de aandacht te vestigen op een advertentie „Schoonheid is macht". Want als het zóó gemakkelijk is om mooi te wor den, dan moet het een misdaad hee- ten leelijk te blijven. Friscli, jeugdig uiterlijk, zoo lezen we, door toepas sing van methode Divina in 8—10 dagen. Schitterend blanke teint komt te voorschijn. (Daar ik zoo'n teint nooit gehad heb. ga ik het zelf eens probeeren.) Plooien en rimpels, ruw heid en vlekkerigheid van de huid verdwijnen, de huid wordt zacht, elastisch, de teint frisch en bloeiend, de gelaatstrekken worden edeler (hierop zal ik mijn neef Wouter in 't bijzonder attent maken) en ver hoogde levenskracht verheldert clen blik. Alles compleet voor drie gulden. Maar er is meer: ook nog een pasta divina voor liet verkrijgen van een mooi, glad gezicht. De huid wordt onmerkbaar (als je 't zelf niet merkt, wordt liet toch bedenkelijk) ver nieuwd. Dit kost maar een daalder, maar je krijgt er dan ook geen edeler; gelaatstrekken voor I Een ander artikel is.; Wcnkbrau.- Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen fu de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel -uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken 'aanbiedt, slechts 3.50 jaarlijkschc contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Han- delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commission gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Tncassowezen, eene met. algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, hel werk, dut zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ton bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. Nieuwe leden voor 191314 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. alie voorrechten als een gewoon lid. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCCLXXXI. In een van mijn vorige brieven maakte ik gewag van do maatregelen, die de polhie had genomen tegen het gebruik van opium, ether, morphine, cocaïne en alle andere „drogues'; die na het verwekken van extatische sen saties de geestesverstoi11piiïg, iichame- lijke afmatting, verdierlijking, cu ten slofte, een vroegtjjdigcn dood ton ge volge Lebben. Thans heeft de heer Rouzier d'Or- cïères in ,,Le Matiu" een campagne geopend tegen de verbruikers en ver- koopers van bedoelde drogistische ge- nots- en verdoovhigsmiddelcn. Ik vind die campagne uitstekend, doch het doet wel een weinig vreemd aan, ge noemden beer aan liet hoofd daarvan te zien. Niet dat de heer Rouzier d'Or- cières zelf opiumschuiver, otberomaan morphinist of cocaïnist is ah non'. doch als men nagaat dut genoem de Leer omstreeks twee jaar geleden zijn lOÜste, zegge honderdste duel- zaak befuifde en hij daarna nog ette lijke malen op het „veld \un oer", als „leider van hot gevecht" is versche nen, vraagt men zich af, waar hij zoo ineens de bekommernis over ander mans huid heeft opgeduikeld. Wat, iutusschen niet wegneemt, dat men. er hem thans erkentelijk voor mag zijn, dat hij eindelijk eens een ge vecht van h oo ge re orde dirigeert. Niet minder heeft ons liet feit ver wonderd, dat Laurent Tuilhudo, de groote en stijlvolle polemist, dien Ju les Bertaut eens kenschetsend ,.lTn- sulteur" den Belcodigor heeft ge noemd, zich 0]>enlijk tegen gemelde campagne heeft verzet. Laurent de Geweldige vindt, dat nion beter zou doen, den oorlog aan het alkoholi.-lue te verklaren. Alsof de eene strijd den anderen uitsloot!.... Wal het alkoholisme aangaat, dok ter Legrain geneesheer aan liet asyl wensaiGaat dut zien, gaat dat zien- De wimpers en wenkbrauwen worden door het gebruik hiervan lang, zijde achtig, dicht en wonderschoon. Is dat, zoo vraag ik, geen rijksdaulder- tje waard? En dan Lippenrood. waardoor „de lippen een zeldzaam natuurlijke kleur" verkrijgen? Wie zegt, dat de natuurlijke kleur niet zeldzaam kan zijn. is natuurlijk een zeldzame viller. Nog meer is er te koop. Oogcnvuur, geeft de oogen een schoone uitdrukking en glans. Slechts een enkel daaldertje. Dit is blijkbaar, het artikel waarvan in de romans zoo dikwijls gesproken wordt. „Ilaar schoone oogen schoten vuurOn- getwijfeld. Een rookcr vraagt vuur,, een soldaat geeft vuur, een heldinnen- oog schiet vuur a f 1.50 per potje. Voorts is er nog een kinband om een onderkin weg te maken waar het stomme dier blijft begrijp je niet, maar als je 't wél begreep zou 't ook geen kunst meer wezen ik denk, dat die onderkin oplost. Vourhoofdband verwijdert alle rimpels. Er is nog meer, maar ik kan 't niet, allemaal opnoemen. Evenwel ben ik verplicht te vernielden, dat de Duit- sche dame, die de advertentie plaatst, een deftige clientèle bezit. „Hare Hoogheid Prinses L. schrijft: „verzoek mij 2 doozen Pasta divina te zenden, ik hen er zeer tevreden over." Dezo prinses besmeert dus hare gekroon de wangen en ziet de huid onmerk baar vernieuwen. Z. K. II. Prins II. schrijft: „Uwe preparaten hehben mijn dochter in korten tijd geholpen. Gelieve mij te zenden Prins II.? Nu zal men willen welen, wat het adres voor al deze heerlijke middelen is. Ik mag niet. De directeur heeft het mij uitdrukkelijk verboden. „Fidelio," te Yi ik-ju if, heeft een 'dezer dagen den' volgenden alarmkreet geuit: „Het getal afgekeurden wegens minderwaardigheid door alkoliolisme gaat 35 pCt. overschrijden. D© tuber culeuze ziekten nemen overal toe. In zekere provinciën, die bekend staan voor liet leveren van de mooiste sol daten aan de loting, vermindert de gemiddelde gestalte niet bijna een derde gedeelte. Parijs telt 1 drankje- legentie <1 op 78 inwoners, en de gek kenhuizen loopen over van patiënten, wien men slechts den leefregel van klaar water heeft op te leggen om hen hijkans geheel te genezen". Die noodkreet is onrustbarend. En ik vraag me rif, of het aan mij ligt, dat ik hier te Parijs althans beduidend veel minder dronken mensclien heb gezien dan bijvoorbeeld te Amster dam. Toch hebben mijn journalistieke bezigheden en omzwervingen te Pa rijs mij kennis doen maken met tnl- loozo drankhuizen, vooral in de wijk, zwaar ik woon: het Quartier Latin. Mijn bezoek aan de echte „assom- inoirs" die boe langer zoo meer verdwijnen, gelukkig! heeft in elk geval mijn taalkennis verrijkt. En gaarne zou ik den leden der Acade mie Franpaise, die zich met de sa menstelling van bet groote woorden boek dier 'instelling bemoeiefi, in overweging willen geven, eveneens af en toe, doch dan zeker niet in pontifi caal, de drankhuizen van lagere orde tv- bezoeken. Wellicht kunnen zij dan wat kleur voor hun eigen slijl ontke nen aan de „langue image©", de wer kelijk verwonderlijke beeldspraak der gore, bawlooze klanten van bedoelde assominoirs. liet is natuurlijk mijn bedoeling niet. den lezer in te wijden in de ge- heiman van het argot, de taal der die ven en andore lichtschuwere Een boekdoel zou er niet voldoende toe zijn, afgescheiden nog van het feit, dat hot boek schier telken jare herzien zou moeien worden, snel wisselend als uil den aard der zaak de geheime taal des-ge ik-ii is, die zich voortdurend door do politie bespied weten. Doch nu wij het toch over alkohclisme heb ben, mag ik wellicht mededeelen, met wolk© curieuze benamingen sommige dranken'worden aangeduid. Toen ik eens een grom stem Gene vieve (ie Braband hooide roepen, dacht ik, dat de eene of andere vrouw op het appèl zou verschijnen. Niets daarvan. Er verscheen geen deerne, door een dichterlijke verbeelding met Genovcva. iau Braband vergeleken. F.en mannelijk wezen, de kelLner, kwam aa ügeloopen, en bracht den klant een glaasje jenever. De etymo logie is hier niet ver te zoeken van „geuièvre" naar „Geneviève", van Braband of elders il n'y a qu'un pas Bestelt de klant „purée de pois", dan brengt men hein volstrekt geen erwlemnoes, doch een glas absinth. Hier heeft waarschijnlijk de overeen komst m kleur liet aanzijn aan de verrassende uitdrukking gegeven. Moeilijker is te verklaren, waarom een kop lcoffio met cognac „un grand deuil" (zware rouw), een kop koffie zonder cognac „un demi-deuii" (licli te rouw), een glas hier „un cercueil" (doodkist) en een glaasje fine cham pagne „un cogne" (van „cogner" is ranselen) wordt genoemd. Daar met „un cogne" ook een „gendarme" wordt aangeduid, is, dunkt mij, de onderstelling niet gewaagd, dat, nl- llitVns 'in de verbeelding der bandie ten, de gendarmes uitsluitend de fijn ste soort cognac drinken hetgeen, tussclicn twee haakjes, hun salaris hun gemeenlijk nic-t toelaat. Of de „assommoirs" o, Zola teil slotte geheel uit Parijs zullen verdwijnen'? Ik twijfel er bard aan, ook ul schijnt in sommige volksverte genwoordigers een soort van moreel© zuivoringsmanie te zijn gevaren. Wat, om maar iets to noemen, heeft de campagne van den afgevaardigde Pion hereilit, die in de Kamer het voorstel deed tot olgeheele afschaf fing van speelhuizen? Niets dan dat er geen casino meer mag zijn binnen de 100 Kilometer van Parijs en de duur der concessies niet langer mag zijn dan vijf jaar. Hel resultaat is mager. Doch wat zei hij. „ik kon van jou Zaterdag- avondpraalje alleen niet leven, als die Berlijnschc dame haar artikelen bekend wil maken bij al de prinsen en prinsessen, die Haarlems Dagblad lezen, dan slaat de advertentieru briek tot haar dienst." Hc vond het wreedaardig en ietwat zelfzuchtig, want ik zag duidelijk, dat de direc teur zelf het adres uit de uitgeknipte advertentie opteekende; vast bestelt hij voor eigen gebruik voor een rijksdaalder wenkbrauwensap of voor 'een daalder oogen vuur. Vooral liet laatste kan je als directeur te pas komen. Gaan eenmaal iemands gedachten in een bepaalde richting, dan is het moeilijk een anderen weg in te slaan. Zoo bleef ik op aankondigingen en advertentiën sludecren en vond op een oogenblik deze verklaring: „Als er ooit een houtsoort is, waar op men steeds met verachting neer- „zag, dun is het de- populier." Wat een kerels moeten dat ge weest ziju, die néér konden zien op populieren, welke de gewoonte heh ben hooger dan alle andere hout- soorten de lucht in te gaan. Dat kunne;», dacht me zoo, alleen vliege nier hebben gedaan. Hetzelfde blad deelt mee „Voorts is ook een woord van dank „verschuldigd aan mnr. C. Marais, „die ons gestreeld heeft op de cello." Heel goed begrijp ik die situatie niet. Als het soms zijn moest: „mot de cello", dan doe ik opmerken, dat de snaren van een violoncel zoo bij zonder streelend niet zijn. Beter streel je iemand met een plumeau. Inlussclien, laten we ons niet te zeer in het geval verdiepen. Met be langstelling bespeurde ik, dat een ge- neusmiddel, na op allerlei wijs te zijn had de lieer Pion mëer kunnen be reiken, waar de Staat zélf belang heeft bij het voortbestaan der speel huizen V De Staat weet, welke ver woestingen de hartstocht van het spel aanricht, zoo onder de arbeiden de klassen als onder de leegloopers. De Staat wc-èt, dat vooral de wedren nen beltooren tot de grootste geescls van de arbeidersklasse. Doch, aan den anderen kant, steeki de Staat, als pa troon, een massa geld op, dank zij de hartstochten van sommige burgers. Eti aangezien niet zelden liet moreel belang moet wijken voor bet gelde lijk Bovendien rekenden de lieer Pion en de zijnen, buiten sommige hunner mede-afgevaardigdén> o.a. de hc-eren Aimont, Duniesiiil en Franklin- Bouillon, die leden in den raad van beheer zijn van een bekend speelhuis in den omtrok van Parijs en, dank fzij hun enorme geldmiddelen, de meerderheid van hun parlementaire collega's wisten over te halen, zich tegen het voorstel van don heer Pion te verzetten. En terwijl al die zuivcrlngsideeën in de hersens van sommige edelden- kende Franschen werden uitgewerkt, kwam koning Alphons van Spanje de Fransche hoofdstad bezoeken. Moch ten naïeve rnenschen meenen, dat het niets anders was dan een vriend schappelijke visite, welingelichten weten te vertollen, dat het doel van het hooge bezoek was: een leening te sluiten. Spanje heeft veel geld noo dig, en er is geen rijker land .dan Frankrijk. Alzoo De heeren bankiers zijn dus aan het werk, teneinde op lijd het noodi- ge geld voorhanden tc hebben. Ei- lieve, hoe wil men dan onder die om standigheden de speelholen, vooral die van den „liaut chic", afschaffen? Zijn er niet duizenden gevallen, waar in een geciviliseerde Staal hei zich tol plicht rekent, de ondeugden en lagere hartstochten der mehschen te exploiteeren. Luister slechts naar hc-tgeen „le boiihonnne Chrysale" zegt ,.Of de wetgever liet wil of niet, het spel zal blijven leven. De gesloten dobbelhuizen zullen clandestien her opend worden. De groote speelclubs zullen vervangen worden door stille speelholen, waar valsche Poolsche gravinnen en Peruviaansclie gene raals de bank zullen houden. Is het dan niet beter goedschiks te aan vaarden wat men niet kan verhinde ren, den speelhuishouders een deel te ontnemen van de schandelijke win sten, die zij maken, en tc cischcn, dat elk casino, dut elke club cc-n liefda digheidsinstelling opricht en begif tigt met de restjes van den speelpoi?" Die „bonliomnie" Chrysale weet, waar Abraham den mosterd haalt I Zoo'n moralist weet altijd wel raad. OTTO KNAAP. BEDRS-Ó VERZICHT van de Firma E. SASSEN en Co., Parklaon 14 B. Telef.no. 2061. 17-23 Mei 1913. De houding dor internationale beurzon was in de nfgeloopen -week opnieuw lusteloos. Wel waren er ee nige gunstige factoren aanwezig, zoo- als de vorderingen in de vredesonder- handeliiigon en het bijeenkomen van verschillende vorston, te Berlijn,, wat OiUgotwijifekl op do verhoudingen van do toetrokken landen van goeden In vloed moet zijn. Doch hoe oo.ki naai den vrede en een gunstige verhou ding kisschen de groote mogendhe den. verlangd ia, thans zijn liet weer andere verschijnselen die een op- waartsche beweging op de fondsen- markt tegenhouden. Van deze is nog steeds de onbevredigende toestand dor geldmarkt de voornaamste, on zal ook nog vel geruimen tijd een be letsel voor een opleving ter beurze blijven. Vooral to Berlijn waar het particulier disconto nog steeds op 5 1,4 gehandhaafd blijft is de spanning liet grootst en hij de groo te bedragen, die zoovel voor de stor ting op de nieuwe Chincesche leening geprezen, ten slotte genoemd wordt:' „SanaloiLcl liet Toongevend Voed sel". Nu moet ik eerlijk verklaren, dal wanneer zoo'n voedsel alleen maar toonen geeft, het zacht gezegd van eenzijdigheid beschuldigd kan worden. Er is nog meer, dat voeding noodig heeft en het leek mij daarom een gepaste gedachte van den zetter, om er onmiddellijk onder tc zetten: Zelfrespect verlangt zuivere tanden. Zeer juister is nog iets meer in de wereld dan toonen en dat zijn tanden 1 Daarom kwam dan ook de adver- tentie van een kleermaker mij voor, meer afdoende te zijn. „Vijf voet of meer aan kleederen en een paar duim van het gezicht. Dat is wat een man aan de wereld toont. Gij hebt uw gezicht niet gekozen, doch gij kunt uwe kleederen uitkiezen: en als gij verstandig handelt, zult gij de klee deren van X. kiezen." Maar knapper dan die alle is een dame, die eenvoudigweg haar „be slommeringen" van de hand doet. In Zuid-Afrika schijnt dat mogelijk te wezen, in Nederland laten wij elkaar onze zorgen en beslommeringen maar houden. De advertentie in quaeslie luidt aldus: „Mevrouw G. S. Ilauptfleisch, van „Malherbe Straat, besloten hebbende, „om zich van haar beslommeringen „te ontlasten, heeft de ondergeleeken- „den gelast .om publick te verkoo- „penen dan volgt een opsom ming van vast goed en meubilair, dat aan den paal komt. Hetzelfde blad deelt mede, dal een Fransche poüloerder ziek werd en schielijk stierf. „De magistraat zei- de, dat de dood het gevolg was van een bezwijming 1" Zoo'n magistraat toch I Maar wat zei de dokter Waarschijnlijk, dat de als de Pruisische schatkistbiljetten noodig zullen zijn, zal er voorloopig aan verlaging von hot disconto niet gedacht kunnen worden. Te I.onden is de toestand iets gunstiger, doch ook hier houdt men blijkbaar rekening met de vele geldbehoeften waaraan nog voldaan moet worden en werd nog niét lol disconto-verlaging over gegaan. Overigens waren het de afge loopen week meer onbestemde ge ruchten dan feiten die. bij de toch rec-ds zoo gevoelige markt en de ont houding van het publiek, hoewel op zichzelf onbelangrijk, van voldoend© gewicht waren om de koersen te doen -afbrokkelen. Zoo zou, om een voor beeld ie noemen, de markt flauw zijn geweest op de minder gunstige ver houding tusschen Griekenland en Bul garije, terwijl op een anderen dag do vrees voor moeilijikili.eden tussclicn Japan en Amerika als baisse-motief di©nst moest doen. Het is duidelijk, dat dit slechts gezochte verklaringen zijn, doch hel is eer aan te nemen, dat de groote verliezen welkt© doo-r hel publiek zijn geleden dit onmachtig maakt om door ruime aankoonen den stoot tot een opwaartsche beweging te geven. Ook schijnen in de groote in dustrieele bedrijven de zaken den laatslen tijd minder te floreeren, wat natuurlijk ook terugslaat-op de aan- deelen dezer ondernemingen, zoodot, liet publiek, voor zoover hel tot kno pen in staat is, liever een afwachten de houding aanneemt, dan, bij de groote onzekerheid hoe de loop van handel en industrie in de naaste toe komst zijn zal de .hieraan verbonden risicG's mede te maken. Ook is voor een niet gering deel de houding der beurzen in Europa van den toestand in de Unie afhankelijk. Was vrreger Amerika tamelijk pc-:so- Ic-erd, en konden" de moeilijkheden, welke daar plaats vonden, Europa weinig schaden, door de groote han delsbetrekkingen tusscben de oude en de nieuwe wereld, welke in den Iaai- siea tijd nog steeds worden uitge breid. voelt men ook in Europa spoe dig den terugslag van economise!*: stoornissen aan de overzijde van den Gcc-aan. Aan de voornaamste beur zen vonnen Amerikaansche waarden het belangrijkst..?, deel der omzetten, zoodat wanneer deze door een of an dere oorzaak inzakken, ook andere waardon hieronder te lijden hebben. Omgekeerd, doch iu niet 200 hevig© mate, ondervindt Amerika ook don terugslag van Europcesche moeilijk heden, docli deze zijn da.n meestal al leen te wijten aan den weinigen lust, dien Europa 111 zulke tijden gevoelt, om Amerika aan de steeds benoodig- do gelden te helpen. Dit schijnt ook thans in de Unie, nu Europa door eigen geldzorgen niet helpen kan, aan de hoofden van be drijven in ondernemingen veel zorg te baren, en is voor een goed deel de oorzaak van de daling, welke den lnatslen tijd in verschil lende aambe ien lieeft plaats gehad. Verschillende spoorwegen en industrieele bedrijven moeten voor binnenkort vervallende, verplichtingen noodzakelijk nieuw kapitaal hebben en waar nu uit alles blijkt, dat zelfs voor zeer solide on dernemingen, zooals b.v, do Baltimo re Ohio, tegen zeer aantrekkelijk© voorwaarden geen voldoende kapitaal te vinden is, is het duidelijk, dat de minder goede, willen zij geholpen worden, haast oncreuse voorwaarden zullen moeten aocepleeren. Daarbij komt nog dat, zooals reeds eerder hier ter plaats© is uiteengezet, de bankiers tegen liet najaar een pe riode van groote geldsohaarste ver wachtende, niet veel lust gevoelen, om thans nog, bij de obligaties, welke zij wellicht nog van vroegere emis sies moesten opnemen, de kans te loopen door zich bij nieuwe uitgiften te interesseeren, deze onverteerde waarden nog te zien vermeerderen. Met deze overwegingen zuilen dan ook ongetwijfeld de dalingen, welke de laatste dagen in de lager genoteer de spoorwegaandeelen plaats hadden, .wel verband houden. Men had ge- magistraat hel gevolg was vart dc wet. In mijn vorig Zaterdagavond praatje bleek, dat Frans Ilals met de openingsrede van minister Heems kerk over het nieuwe Museum niet ingenomen was. Ik heb daarover nog eens nagedacht en mij afgevraagd, waarom juist aan Mr. Heemskerk verzocht werd, de openingsrede te houden. Daarop kan maar één antwoord zijnomdat hij een autoriteit is. Mij dunkt, dit staat zoo vast. dat we er verder niet meer over behoeven te prateD. Maar neem nu eens aan, dat een kunstkooper mij een schilderij te koop presenteert en dat ik er geen verstand van hebstel dan, dat ik met het stuk onder mijn arm naar den Haag trek en daar minister Heemskerk te spieken vraag; ver beeld u dan verder, dat de bode mij met mijn schilderij in de kamer van minister Heemskerk toelaat en dat ik daarop beleefd zeg„Excellentie, ik heb hier een schilderij, maar verstand heb ik er niet van en daar het mij te koop is gepresenteerd, zou ik u als autoriteit willen vragenhoe veel moet ik voor dat stuk betalen?" dan zou minister Heemskerk den kelijk antwoorden „daarover kan ik u riiet inlichten, omdat ik cp liet ge bied van de schilderkunst geen au toriteit ben Als ik u soms met In lichtingen over politiek of regeeren kaó dienen, diar ben ik autoriteit in „Heel vriendelijk van Uwe Excel lentie," zeg ik dan, „maar ik kwam alleen voor mijn schilderstuk. Poli tiek interesseert me niet zoozeer..." Daarna maak ik mijn buiging en ver trek, ga in een café een kopje koffie hoopt, <!at de Dinsdag plaats fv-na-i hebbende inschrijving op <1© 41 2 pet. N -Yorksche 1 toning met eén goedeji uitslag bekroond zou worden, en dit s:iniuloerend op de markt zou wer ken. doch aangezien d© belangstelling slechts matig kan genoemd worden, kon ook hiervan g-:-oa groote stuw kracht uitgaan. ("■©hikkig eeliter vallen, naast de ongunstige factoren, ook enkele gum stige vcischijiisêten op f© merken.- Hiertoe moeten ia de eerste plaats de gunstig© oogstberichten gerekend worden, terwijl indien de beweging, door do Oostelijke spoorwegen op touw gezet om toestemming t--t een tariefverhooging van 5 pCt. te ver krijgen, met don verwachten goeden uitslag wordt bekroond, dit van vér strekkende gevolgen voor de spoorwe gen zijn kan. Bovendien schijnt achter de be handeling der luriefwet de noodige spoed tc worden gezel, zoodat er kans bestaat dat spoedig veel van de onzekerheid waarin do handel thans verkeert, zul zijn weggenomen. Do uitvoerhandel blijft zich gunstig onwikkelen, deze week werd aan handelsartikelen uitgevoerd voor een waarde van 18.315.ÜÖO dollars legeu 15.910.000 vorig jaar. Doch deze gunstige factoren schij nen. blijkens de deze week plaats ge had hebbende daling in verschillen de fondsen, het van de ongunstige nog niet tc kunnen winnen. Vooral de lager genoteerde spoor* wegaandeelen hadden deze week on der groot aanbod te lijden, waardoor de koers van Rock Island van 19 5.8 tot 18 1,2 terugliep, na lussehentijds tot 17 1/1 te zijn ingezakt. Verschil lende niet te conlrolc-eren geruchten, deden als verklaring der daling de ronde, doch toen later de president der Chic. Rock Island een gunstige verklaring over den gang van zaken aflegde, kon dc koers weder lots her stellen. Ook in do waarden der Sint Louis en San Francisco had op ge lijke overwegingen als bij de Rock Island een daling van ruim 7% in de 2e Pref. aandeden en van 2 in de •i ref. obligaties plaats. Men vrees de dat zelfs he-t dividend op de eer ste preferente aandeden niet zal be taald worden, waarop later de pre sident dezer maatschappij wel mede- deelingeu deed over hc-t tot stand ko men van overeenkomsten betreffen de dc 1 Juli vervallende obligaties, doch over hot al of niet handhaven van liet dividend liet hij zich niet uit. Unions daarentegen kwamen van 148 12 tot 151 3.8 oj), South Pacific van 96 lot 9? 12, thans weder "P berichten, dat spoedig '11 bevredigend plan van afscheiding zal worden ge publiceerd, Missouri? verloren 1,2 Southern Rails 3/8 °i, Denvers 1 1.4 2c Pref. Mex. Nat. vielen van 213.8 tot 193,4 op berichten dat het goederenvervoer gestaakt is, daar de sturing op de lijn YumpicoMexico door de opstandelingen, den aanvoer van stukmateriaal onmogelijk maakt. Voor industrieele waarden was de stemming beter dan voor spoorweg? fondsen. Comm. Steels verbeterden, niettegenstaande in „Iron-Age" be richt wordt dat de specificaties thans in omvang 20 a 25 ten achter blij ven bij dc afleveringen, terwijl liet aantal nieuwe bestellingen geringïs, van 595/8 tot 60 3/8. Dat nu Steels reeds een twintigtal procenten zijn ingezakt, de vakbladen niettegen staande verzekeringen vóór de be handeling der tariefwet dat geen ver mindering der orders verwacht werd, gaan erkennen dat de hestellingen verminderen, bewijst wederom dat de koersen aan de toestanden vooruit- Joopcn. Amalgamated noleeren 7618 tegen 76. De overige industrieele waarden nagenoeg onveranderd. Beet Sugar verloren nog 1 Up de lokale markt waren aanvan kelijk van petroleum waarden Konink lijke willig en liepen van Gl-i 1/4 tot 623 op 0111 echter later weder tot 611 iu te zakken. Geconsolideerde noteer den 232 1.2—235 3/4. Intern. Rum. Petr. verloren 3 12 pCt Moeara Enini 2 pCt., Dord:sche Petr. 3 pCt. Voor Rubberwaarden was de stem ming verdeeld; hoewel de prijs vac hei artikel te Londen hooger waf drinken en laat mijn schilderij in be waring (want zoo'n ding blijven tor sen is lastig) om een wandelingetje tc gaan maken. Onderweg schiet me te binnen, dat ik toch wei even aan Minister Heemskerk had kunnc-n vragen, hoe naar zijn meening de verkiezingen zullen afloopen. Teruggaan zou on bescheiden wezen, daar een Minis ter het af en toe zoo druk heeft, dat hij zelfs het niezen tot 's avonds laai uitsleilcii moet. Maar den Haag heeft toch wei meer bekende mannen. Ik peins en peins: „ja, Israels, dat is ook een autoriteit." Dus stap ik naar den ouden kunstenaar "en zeg: „mijnheer Israels, neem mij niet kwalijk, maar u is een autoriteit; zou u mij ook kunnen zeggen, hoe de verkiezingen dezen zomer zullen afloopen „Daarover," zegt Israels, „kan ik u niet inlichten, omdat ik op het ge bied van politiek geen autoriteit ben. Als ik u soms met inlichtingen over schilderkunst kan dienen, daar ben ik autoriteit in „lleel vriendelijk," zeg ik dan, „maar 0111 de waarheid le zeggen, slaat de schilderij tusschen de kolfie 611 de persico in 't buffet." Dus maak ik mijn buiging en -ver- trek^waarna mij onderweg naar het café de juiste stand van zaken te binnen schiet: niemand is autoriteit op elk terrein, maar alleen op een bepaald gebied. Hieruit zou volgen, dat jc geen ml< nister, maar een schilder uftnoodigen moet om een museum te openen. Die houdt dan een gedegen rede over de schilderkunst iu 'L algemeen en Frans Hals in 't bijzonder, wat je van een minister niet verlangen mag. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5