NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 3Ce Jaargang No. 9180 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. CTNSDAG 27 MEI 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER °RÏS maanden: <111111' jMkM Van 1—5 re8e,s 50 Cts-j iedere reêel meer 10 Cts- Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Jf Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing: Franco per post door Nederland1,65 (&y,r ïVc I 50 Cts. voor 3 plaatsingen èt contant. Afzonderlijke nummers0.02 H m aST^) m -St n r _rt Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37]A Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 28 MEI. Gemeenteraadsvergadering. Schouwburg: Nina. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apollo-Theater: Biosdoopvoorstel- Iing. OM ONS HEEN No. 1717 ArtoMsrstsrzeierlng la vroeger tijden. Mejuffrouw E. M. A. Timmer, een dochter van ons Haar'.enisclie Raads lid, is gisteren aan de Amsterdam- sche Universiteit gepromoveerd tot- doctor in de Nederlandsche Letteren op proefschrift Knechtsgilden en Knechlsbosscn in Nederland, arbei dersverzekering in vroeger tijden. Het lijvige boekdeel, 208 bladzijden met verschillende bijlagen, ligt voor- mij en is belangrijk genoeg, om er een en ander uit mede te deelen. Met een inleiding over de beteeke- nis van de gilden begint de jonge doc tores, ik ontleen er deze bijzonderheid aan, dat de ITaagsche vollersknechts in liet laatst van de 15de eeuw ook al wisten wat staken was. Dat heette toen een „uutganc", dat wil zeggen: zij staakten liet werk en verlieten dé 6tad. Het laatste is geen gewoonte moer, integendeel, nu worden bij sta king andoren belet of weerhouden om m de stad te komen. I-Iet verschil iigt natuurlijk im den dwang, dien de gilden aan de leden oplegden en. waaraan zoowel de gezel len als de bazen zich hadden te on derwerpen. Doel van dien dwang was „beper king der concurrentie en zorg voor de deugdelijkheid van bet fabrikaat, doch in de practijk was bet resultaat maar a! te va aki belemmering van de- vrije ontwikkeling der nijverheid." Toen in 1619 de dik vollersknechten, in Leiden bet werk neerlegden om dat zij naar hun zin te lang moesten wachten op beschikking op een door hen ingeleverd request 0:11 loonsver- liooging, verklaarden ze zich weldra voor Burgemcesteren bereid toch vcor- loopig weer voor het oude loon aan den arbeid te gaan. Aan drie, die dat niet verkozen te doen, werd het vol len binnen Leiden eenvoudig verbo den! De tijden veranderen en wij met ben. Maar ik slap van de inleiding af en sla het tweede hoofdstuk op dat ons in t bijzonder belang moet inboeze men, omdat liet handelt over de Knechtsgilden en Bossen te Haarlem. In 1G44 moet te Haarlem het gild van de zijdenliul-werkers knechts zijn op gericht, waarvan op den duur het bijstand verleenen in geval van ziek te en overlijden wel het hoofddoel werd. Dezelfde deken en vier vinders bestuurden zoowel gild als bos. Het oudste overgeleverde document, dat op een Haarlemsche lvnechtsbos be trekking heeft, is een concept-ordon nantie van 13 Nov. 1610 voor de Knechten van den Kleermakersgilde, van 11 Juli 1671 dateert de ordonnan tie op de Bos der Lakenvverkers- Juiechts. „Bij bedde Bossen was vastgesteld, dat bpsbeeorgers een overledene eer lijk moesten doen begraven, opschrij ven al wat iiij had nagelaten, het in bewaring bij de bos brengen en daar ivier maanden lang laten. Zij zouden schrijven aan zijn naaste bloed ver wanten, die liet goed konden lossen, mits zij de begrafeniskosten betaal den, anders bleef het ten voordeele van de Hos. Indien een sehuideischer, die het goed wilde aanslaan, de be grafeniskosten niet restitueeren kon, werd het na 4 maanden aan den meestbiedende der bosgenooten ver kocht en het overblijvende, na aftrek der begrafeniskosten aan den sehuid eischer ter hand gesteld. Naderhand kregen allerlei andere; Vakken hun hos, sommige waren vrij willige, andere niet, maar ze konden alle slechts bestaan bij de gratie van .het stadsbestuur. Hiervan is waar schijnlijk nog overgebleven, dal de nu in Haarlem beslaande Bossen jaar-' lijks aan B. en \V. hun rekening en verantwoording inzenden (zonder evenwel goedkeuring Ie verlangen of zelfs maar te verwachten) en de keu ze van nieuwe bestuurders onderwer pen aan de instemming van het da- gelijksch bestuur. De contributie was een stuiver per maand bij een verdienste van dage lijks zes stuivers of meer, een halve stuiver voor wie per dag vier tot zes stuivers loon had en niets voor wie minder dan vier stuivers daags won. Er was een leeftijdsgrens bepaald, meest 49, soms 50 jaar, de leden of bosbroeders mcesten bij hun intrede gezond wezen en verloren liet ingelog de geld. wanneer later bleek, dat zij liun leeftijd verkeerd hadden opgege ven of een ongeneeslijke kwaal of de gevolgen van een oud accident ver borgen gehouden hadden. Bij ue hedendaagsche bossen, waar van zooals men weet ieder die wil lid worden kan, is de leeftijdsgrens veel lager, maar hoewel er niet, zooals bij de levensverzekering keuring is, moe ten de aspirantleden zich in persoon bij de bossen aanmelden. In sommige bossen werd vroeger een extra bijdrage van de leden ge- vergd, om de geldsom bijeen te bren gen, die de bos bij het overlijden van bosbroeders of zusters (vrouwen en contribuants-weduwen) moest uit- keeren. Er heerschte een streng bocke- systeem bij nalatigheid in '1 betalen, "merkwaardig genoeg moesten soms gezellen, die geen lid van de bos wil den worden, daaraan een boete beta len. Sommige ordonnanties trokken ook de bazen onder bun gezag, daar zij voorschreven, dat dezen, wanneer de overlieden zulks verzochten, van het loon der knechts moesten afhou den, wat dezen aan de bos schuldig waren. De groote verschillen tussclien de bossen van toen en nu, zijn dat zij destijds elk tot een zeker gilde waven bepaald en nu voor ieder toeganke lijk zijn; voorts dat zij toen ook bij ziekte uitkeering deden en thans al leen bij overlijden en eindelijk (een gevolg van liet gildeverband) dal her wederkeerig wel en wee van dc bree ders en zusters allen raakte. We lazen ai, dat er bij overlijden soms een extra contributie gehesen werd, bovendien waren de leden der knechtsbossen verplicht om de begra fenis van een medebroeder of zust:r bij te wonen. En blijkbaar om te zor gen dat dit ook gebeurde, kregen zij van den knecht van de bos, die hun het overlijden kwam aanzeggen, een penning, die zij hem later weer moes ten ter hand stellen. Die daarbij niet of niet geheel in het zwart verscheen, beliep boete. Daartegenover moest het sterfhuis aan de bosbroeders, die de begrafenis bijgewoond hadden een vierendeel versc-h en een vierendeel oud zes-guldens bier geven. Dat bos broeders Veelal de draagplicht van hc-i lijk hadden, herinnert mij aan de be palingen uit oude keuren omtrent de zelfde verplichting van de buren te genover een overledene. Ongehuwde schoenmakers- en met selaarsknechts moesten door onge- huwdon gedragen worden. Het schijnt dat 't noodig is gewerd om de bosbroeders ferm in toom te houden, althans de ordonnanties be vatten strafbepalingen tegen leden, die op een begrafenis of een andere bijeenkomst der bosgenooten in staat van dronkenschap verschenen, schol den, vloekten, of vochten; ook rocken en drinken werd hier en daar uit drukkelijk verboden. De eerste en tweede maal verviel zulk een lid in een boete; als hij zich daarna weer aan een dergelijk misdrijf schuldig maakte, werd hij uit het gezelschap verwijderd, in veel bossen ook geroy eerd. Ziellier eenige losse greepjes uit het belangwekkende hoofdstuk over Haar lem, de overige hoofdstukken bevat ten overzichten van wat in vele an dere Nederlandsche steden aan knechts-organisaties en knechts-hos sen bestond. Dr. Timmer voegt daar aan nog een hoofdstuk, Conclusion toe, waaraan ik deze passage ont leen: „Do knechts in de eigenlijke am bachten voelden zich niet een klasse, welke scherp van die der meesters was gescheiden. Het aantal gezellen, dat door ieder meester macht worden te werk gesteld, was beperkt evenals het getal leerlingen; de knechts kon den dus de hoop koesteren van een maal zelf meester te worden''. Aan de achter het boek gevoegde Stellingen ontleen ik, dat het Neder landsche fondswezen uit het gilde- wezen is, voortgekomen en dat in het Nederlandsche knechtsgilde en -bos wezen geen klassebewustzijn tot uiting komt, als curiosum: de geschie denis is een ongeschikt leervak voor de lagere School en eindelijk de laat ste stelling: „bet is voor de volksont wikkeling van geen belang, welke spelling als de meest gebruikelijke wordt aangenomen, waaruit volgt, dat de jonge doctores niet warm loopt voor de vereenvoudigde, zooals trou wens uit haar proefschrift zelf geluk kig al was gebleken. Slotsom "mag zijn, dat Dr. E. M. A. Timmer een zorgvuldige studie heeft geleverd, die hen welke in het onder werp belangstellen, ongetwijfeld wel kom wezen zal. J. C. P. Stadsnieuws 11 0 0 g e r beroep. Door A. II. H., chauffeur, wonende te Amsterdam, Is hooger beroep aan- gcleekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarbij hij terzake van het als bestuurder van een motorrijtuig bij het op een weg inhalen van een ander motorrijtuig, niet behoorlijk naar links uitwij ken, werd veroordeeld lot zeven dagen principale hechtenis. UITSLAG der veiling van onroerende goederen in het „Algemeen Verkooplokaal" tc Haarlem, op Maandag 26 Mei des av. na 6 uur. 1—8. 1 tot en met 8 verschillende perceelen Bouwterrein aan de Lan- gendijkslraat en Bilderdijkstraat, al hier. 9. Een Ileerenhuïs met Erve en Tuin, gelegen aan den Zijhveg no. 10. 10. Voor amoiie, de gebouwtjes in den tuin aanwezig, benevens de groo te hoornen. Perceelen 1 tot en met 10 gecom bineerd. J. J. C. Sarlet 30510. O RGELBESPELIN G in de Groote- of St. Havo-kerk, alhier, op Donderdag 29 Mei, des namiddags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma: 1. Jesus Christus unser Heiland, der von uns den Gotteszorn wand, Franz Tonder (16141067;. v ers 1, Moderato. Jesus Christus unser Heiland, Der von uns den Gotteszorn wand, Durch das bitter Leiden sein Half er uns aus der Hóllen PeLn. Vers 2, Andante tranquillo. Dass wil' nimmer dess vergessen, Gaber uns sein' Leib zu essen Verborgen iin Brot so klein, Uml zu trinken sein Biut iin Vein. Vers 3. Energico, ma maestoso. Ver sich will zu dein Tisclt macben Der liab wohl acht auf seine Sachen Ver unwürdig hinzugeht, Tur dus Lebon den Tod empfalit. (Dr. Martin Luther 1483—1546 nach einer Dichtung von Johann Huss 1369—1415). 2. Toccata e Fuga d. kl. terts, J. S. Bacli. 3. Nos. 5, 5bis en 6 uit Oud-Holland- sche wijzen; naar J. C. M. van Riems- dijk's bewerking voor orgel gezet door S. de Lange. 4. Andante en Pastorale uit de 2de orgelsymphome, Ch. M. W'idor. 5. Benediction Nuptiale, Alfred Rol lins. 6. Marche aux flambeaux, Alex. Guilmant. Concert. De muziekvereeniging „Laurens Jansz. Coster" en de gem. zangveree- niging „Polyhymnia?, beide onder leiding van den directeur den heer Kerkhoff, zullen de volgende maand een concert aanbieden in den tuin van het Brongebouw, op Zondag avond. NEDERL, BLINDENBOND. (Vervolg). Hedenmorgen te half 12 ving de jaarvergadering aan. De heer Te Wechel, de voorzitter van den bond, stelde in zijn openings woord cp den voorgrond, dat het blin- denvraagstuk recht heeft op de open bare belangstelling, daar blindheid een ramp is, waarvan de gevolgen, niet, zooals bij andere rampen, ver dwijnen, doch iu het ge'heele maat schappelijk leven doen blijven gevoe-,- len. Geestelijk behoeven de blinden niet bij anderen achter te staan, dat be wijst hetgeen de blinden hebben ge presteerd. Verder wijst spreker er zeer breed voerig op, hoever de arbeid voor de blinden van belang is. Men meent wel eens, dat het werk voor hen maar be zigheid is, maar dit ontkent spreker. Verder merkt de heer Te Wechel op, dat Rijk, Provincie en gemeente zich onthouden van 'liet steunen van de instellingen der blinden. Terwijl bv. aan het onderwijs der ziende kin deren geen geld wordt gespaard, zijn de blinde kinderen geheel op de filan tropie aangewezen. Spreker doet een beroep op de Regeering, om daarin verandering te brengen. (Applaus). Aan het jaarverslag is ontleend, dat het ledental daalde van 296 tot 291. liet aantal donateurs bedraagt 780 en liet aantal eereleden 28. Aan ziekengeld werd' f 1175 uitge keerd. Do ontvangsten bedroegen f 3340.93 1,2, de uitgaven f 2388.60." De uitlceeringen bedroegen f 2222. Er is een saldo van f 166.60. De buitengewone ontvangsten be droegen f 719.42. Het bondskapitaal bedraagt f 1G.G65.04 1/2. Als voorzitter werd bij acclamatie herkozen de heer Te Wechel te Rot terdam. Als leden van den 'bondsraad wer den gekozen de hoeren Haza, Den Haag en SchoHens te Utrecht. Jhr. Van Meeuwen werd benoemd tot eere-lid. De heer G. V. van Tienen werd be noemd tot commissaris der Muziek bibliotheek. De volgende vergadering zal tc Am sterdam plaats hebben. Do heer Lenderink, directeur van de Amsterdamse he inrichting, bracht hierop hulde aan de blinden voor de wijze, waarop zij den arbeid aanvat ten en zich door het leven heenslaan Bij de Rondvraag drong een der afgevaardigden van de afdeeling Don llaag nogmaals aan op aanvraag van Staatssubsidie, daar de blinden zich anders niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Mej. Salomons bepleitte de instel ling van een actie voor de verplicht- stelling van onderwijs aan blinde kin deren op kosten van Rijk en Ge meente. Hierna vereenigden de leden zich aan de kotfietafef. In de middagbijeenkomst jwerd een uiteenzetting gegeven van een toestel om blinden muziek te leèren. Kinderkoor. In de vacature, ontstaan door het bedanken van don heer Oet-s, te Scho ten, als directeur van het kinderkoor van de Coöp. „Vooruitgang" is be noemd de heer Dankelman. Door de leerlingen van den houtsnij- cursus, eveneens van dezelfde vereeni- ging. zal over eenige dagen een uit stapje worden gemaakt in de omstrc- i ken onder leiding van hun onderwij zers. DE IIOOFDACTE. 1 De examens-Hoofdacte worden o a. i ook tc Haarlem gehouden. Benoemd zijn in de Haarlemsche Commissie tot lid en voorzitter C. v. Buysen schoolopz. iu het district Alk maar, tot lid en ondervoorzitter W. Jansen, iel. in het district Utrecht; lot ledendr. A. R. van I-Iattum, schoolopz. in het arr. AlkmaarP. 11. van der Ley, dir., R. Luyten, F. de Graaf en A. Meilink, onderwijzers Rijkskweekschool voor oud. te Haar lem II, Bussemaker, dir. bijzondere kweeks. v. onderwijzeressen te Haar lem; J. W. Sevenhuysen, hoofd van de leerschool verb, aan de Rijkskweck school voor ond. te Haarlem; J."B. A. Saeys, hoofd 0. 1. s. te HaarlemM. L. yan Gemert, te Heemslede, oud-hoofd bijz. 1. s.G. Meijer, dir. gem. kweek school voor ond. en onderwijzeressen te AmsterdamII. J. Emous, hoofd bijz. 1. s. te Amsterdam; M. II. Lem, id. 0. L s. te AmsterdamII. Ober- man, ond. gem.-kweekschool voor on- i derw. en onderwijzeressen te Leider. tot leden-plaatsverv.J. Postma, schoolopz. arr. GoudaE. van Nie- kerken, leeraar bijz. II. B. S. te Am sterdam H. VerhageD, hoofd 0. 1. s. te ..AmsterdamG. Schutte, hoofd bijz. o. 1. s. te Amsterdam; C. W. Valken, J. J. ten Have, hoofden 0. 1. s. te 's-GravenhageG. A. Laagland, ond. bijz. kweeksch. voor onderwijzeressen te 's-Gravenhage. CULTUURMAATSCHAPPIJ „KALIE DJOMPO". In de heden gehouden vergadering der Cultuurmaatschappij „Kalie Djompo" werden balans en rekening goedge keurd. Het dividend werd vastgesteld op 20 voor de aandeelen le serie. Hier van is reeds 14 ter beschikking van aandeelhouders gesteld, zoodat het sloidivïdc-nd bedraagt 6%. Verder werd het dividend bepaald op 6 voor de 2e serie. JOHN F. HULK. Deze week vertrekt de heer Hulk, afgetreden conservator van Teyler's Schilderijenkabinet, naar Vreeland. Om gezondheidsredenen verlaat hij dit ambt, dat hem zelf lief \\erd en waarin bij volkomen op zijn plaats was. 1-Iij werkte er in speciale ten toonstellingen zeer toe mee, de kunst schatten uit het Museum onder het bereik van het publiek te brengen en menigeen heeft hem tevens voor vrien delijk verstrekte inlichtingen te danken. Ons leedwezen over het vertrek van den heer Iiulpk uitsprekende, hopen wij tevens, dat hij in het rustige plaatsje aan de Vecht volledig herstel en nog vele jaren van rustigen arbeid zal mogen vinden. Aanbesteding. Heden namiddag is door B. en W. alhier ten Raadihuize in het openbaar aanbesteed: Het verbouwen en uit breiden van het schoolgebouw van school no. 5 aan het Leiusc'neplein en Tan Nieuwenhuizenstraat alhier. 19 biljetten waren ingeleverd. Inge schreven is door: W. Hoek, Haarlem, voor f 12875. J. Verhagen, Haarlem, voor f 14060. Th. M. van Deursen, Haarlem, voor f 11976. S, Winmubst, Haarlem, voor f 14163. J. E. A. Iiauben A. Bierboom, Ilaar lem, voor f 14200. Firma Groenenbcrg. Kruithof! en SI oei, Haarlem, voor f 13397. J. Vink, Schoten, voor f 12900. A. F. Kreuger, Haarlem, voor f 14296. W. J. G. van Haren, Velseroord. voor f 12647. Haarl. Coop. Bouwersbond. Haar lem. voor f 13670. J. Turxenburg, Schoten, f 14-450. A. N. Cornelissen, Haarlem, voor f 12472. W. Saeys. Haarlem, voor f 11980. K. Rol Cz., Beverwijk, voor f 12980. J .Kroon van Diest. Haarlem, voor f 12250. R. van Grieken en S. Roschar, te Wijk aan Zee, voor f 11250. II. Schiphorst en J. Philips, Haar lem, voor f 12983. P. van Duuren, Haarlem, voor f 12520. Gebr. J. en L. Whmubst, Haarlem en Schoten, voor f 13612. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Benoem d. Onze dorpsgenoote Mej. A. Klaver, thans onderwijzeres aan de school der Bloemendaal'schc schoolvereeniging, is inet ingang van 1 September a.s. in dezelfde functie benoemd aan die der Haagsche Schoolvereeniging. Ernstig geraakt. Bij het grassnijden had de 17-jarige J. P. te Hoofddorp het ongeluk zich met de sikkel vrij ernstig in de hand te snijden, zoodat zijn duim er nage noeg af was. Onmiddellijk heeft hij zich door den geneesheer laten ver binden. Hij mag voorloopig geen werkzaamheden verrichten. IIILLEGOM. Chr. Soc. Partij. De heer G. Voet, van Leiden, heeft gisterenavond in „Eben Haëzer" al hier, gesproken over „Wat wil de Chr. Sociale Partij 1" De belangstelling bleek gering te zijnhet plan om een afdeeling op te richten, had geen suc- Geen schoolverzuim. Nu de tijd weer daar is tot hel vra- i gen van verlof voor verzuim door leer- 1 lingen der lagere scholen wegens ar beid in het land- en tuinbouwbedrijf, is het goed er hier op te wijzen, dat ouders verstandig doen een dusdanig verlof niet te verzoeken. De kinderen ondervinden zeer vaak een langen tijd nadeeüge gevolgen van dat ver lof sinds 6 weken, omdat zij meestal den leergang niet meer kunnen vol gen. In het belang van de kinderen, vrage men dus alleen in hoognoodige gevallen een dusdanig verlof aan. Marktnieuws PURMEREND, 27 Mei 1913. Kaas. Aanvoer 163 stapels kaas, f 29 a f 32.50 per 50 KG. Boter. Aanvoer 2054 kg., prijs f 1.30 f 1.40 gemiddeld f 1.35 per kg. Vee. 613 runderen, waaronder zijn 170 vette, 16 stieren. 82 paarden, f 80 a f 400 por stuk. 144 ve'.te kalveren, f 0.S0 a f 1.00 per kilogr. 668 nuchtere kalveren, f 14 a f 28 per stuk. -494 vette varkens f 0.50 a f 0.54 per kilogr. 1 magere varkens, f 28 a f 82 per stuk. 325 biggen, f 10. a f 16 per stuk. 3740 schapen en lammeren. Eieren. Kip- f 3 75 a f 4.25 per 100 stuks. Eendeneieren f 4 per 100 stuks. Voite koeien prijshoudend, handel stue, f 0.72 a f 0.S0 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han del stug, f 160 a f 270 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, f ISO a f 300 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel matig. Vette varkens prijshoudend, handel dug. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel stug. Vette so'bapen prijshoudend!, han del stug, f 26 a f 34 per stuk. Lamineren prijshoudend, handel stug, f 9 a f 17 per stuk. BEVERWIJK. G r e h t e n m a r k t.. Noteering van 26 Mei 1913. Spinazie, per mand 50 cent. Postelein, per mandje 30 cent. Raapstelen, per 100 bos f 1. Zuring, per II L. 80 cent. Radijs, per 100 bos 12. Wortelen, per 100 bos 20. Asperges, per bos 50 cent Schorseneeren, per bos 10 cent. Aardappelen, klei, per HL. 2.5Ö. ld zand, per H.L /3.50. Bioc-mkool. per 100 st 16 tot 25. Uien. per II I,. 11 Prei. per bos 10 cent. Sla. per 100 krop f 2 tot /2.50. Rabarber, per 100 bos ƒ6. Pieterselie, per bos 5 cent. Selderie, per bos 10 cent. 40210 Staatsloterij. 5e Klasse Ce Lijst. Trekking van 27 Mei. Hooge prijzen: 8729 en 13035 ieder i 1000. f 400: 4255 9929 14022. f 200: 6295, G758 9662 13455 16450. f luö: 4141, 5855 10441 15335 16405 17420 1825G. Prijzen van 70. 8S 169 196 299 496 522 583 681 714 783 818 840 1163 1288 1533 1543 1581 1716 1932 1967 2243 2267 2341 2-411 2415 2423 2458 2468 2474 2498 2774 2784 2967 3022 3036 3099 3147 3212 3255 3391 3473 3505 3516 3597 3708 3S25 3955 -4022 4168 -4196 4391 4420 4458 4493 4714 4866 4889 5013 5023 5144 5147 5413 5474 55G5 5906 5957 5970 6126 6163 6179 6283 6348 6535 6604 6793 6834 6858 7045 7059 7097 7195 7220 7579 7598 7635 7690 7818 7839 7894 7942 7943 7953 7993 8222 8226 82-47 8608 8705 8723 8866 8878 9142 9392 9454 9486 9534 9G45 9650 9693 9882 9939 9918 9945 9983 10004 10008 10039 10140 101G0 10327 10408 10503 10692 10785 10910 10964 1097-4 11066 11081 11098 11101 1113-4 11173 11274 11305 115.46 11775 11808 11831 11840 11881 11972 12016 12259 12537 12588 12763 12804 12922 13004 13013 13019 13120 13218 13221 13362 13461 13525 13735 13850 14010 1-4198 14273 14283 14372 14436 14442 14566 14599 14707 14735 14813 15089 15102 15227 15292 15463 15513 15864 16136 16283 16288 16650 16742 16787 16S33 16926 16927 17056 17073 17254 17259 17260 1731-4 17362 17528 17625 1782-4 17904 17962 18140 18269 18561 18645 18826 18880 18892 18905 18981 19028 19085 19107 19141 19271 19352 19415 19854 l'J?'" 20008 2002G 20071 20177 20296 203G1 20465 20513 20579 20813 20893 20905 20906 Zie de Nieten op pagina 2,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1