liLtK Duiükl GOÜDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Dinsdag 27 Mei 1913 Bui enlandscli Overzicht Omlrenl den Balkan. De „Südslaw. Korr." ontving een telegram uit Athene meldend, dat een verdrag aangevuld nog door een militaire conventie tusschen Servië en Griekenland is geteckcnd. Het verdrag waarborgt beiden staten de gebieden, waarop ze aanspraak maken, Men meent in goed ingelichte kringen to Athene, dat men weldra op den grondslag van deze nieuwe overeenkomst ook met. Bulga rije zich zal kunnen verstaan. De „Times" verneemt uit Sofia, dat deze stad in de laatste 48 uren een zeer krijgshaftig uiterlijk begon aan te nemen. De straten waren overvuld met soldaten. Men schut het aantal troepen in de stad op 45.000, in de om geving op 35 000. Men vertrouwt, dat er nu voldoende strijdkrachten hier zijn geconcentreerd en ook langs de Servische grens om Sofia tegen een onverwachlcn aanval te beschermen. De plannen van de militaire autoriteiten zijn geheel uit gewerkt, niet alleen wat betreft de verdediging van de hoofdstad, maar ook voor een geheelcri veldtocht, in dien onverhoopt de vijandelijkheden zouden mogen uitbreken, Volgens aanduidingen in de binden naar aanleiding van de geheime zit ting van den Senaat zou in het te Pe tersburg tot stand gekomen protocol aan Roemenië stad en vesting Silïstria met een strook grond rond de stad van een breedte van drie kilometer worden af gestaan, terwijl tevens waarborgen zouden zijn verkregen voor de scherming der geestelijke en nationa le rechten voor de Roemenicrs in Macedonië. De vredesonderhandelingen. De bijeenkomst van de Grieksche, Servische en Montenegrijnsche vre- desgèdelegoerden duurde gisteren an- anderhalf uur. De gedelegeerden be slisten, dut, wijl Turkije en de gealli eerden de voorgestelde wijziging in studie hebben, het oogenblik gunstig is om officieel een bijeenkomst de oorlogvoerenden bijeen te roepen, en stelden daarom voor, dat minister Grey dat zou doen. De Biilgaarseiic gedelegeerden woonden de bijeenkomst niet, bij, maar werden van het besluit in kr uis gesteld. Hel Engelsche koningspaar te Berlijn. De koning en de koningin van En geland hebben den opper-burgemees- tcr van Berlijn hun tevredenheidte kennen gegeven over hun verblijf te Berlijn en aan.de stad Berlijn f6000 geschonken voor liefdadige doelein den. Het Engelsche koningspaar is om zes uur aan het S te timer station aan gekomen om naar het paleis gereden. De keizer en de keizerin, groother togin Louise van Baden en de prin sen Oscar en Joachim waren "s avonds bij de Britsche gasten genoodigd. De koning en de koningin zouden hedenmiddag van het Lehrter station de terugkomst naar Londen via Vlis- sïngen aanvaarden. De anti-militaristische beweging in Frankrijk. In verband met pogingen tof. aan stichting lot insubordinatie hadden gisterenmorgen huiszoekingen plaats in de bur celen van do Confederation générale du Travail, de burcelcn van veïschillèttde arbeidorsvei ecu i gingen en de Arbeidsbeurs. Er werden vele onti-niilitnristischc brochures en ook brieven van mili tairen in beslag genomen. Er hebben ook huiszoekingen plaats gehad bij •verscfliilleiide volksleiders te Parijs en in de voorsteden en in de provincie. Te Marseille werden eveneens vele schrifturen in foes'og genomen. Arres taties hadden niet plaats, hoewel de poliiié van tal van bevolen tot inhech tenisneming was voorzien. Het Parijscho parket is van oor deel, dat er een groot aantal docu menten, waarop beslag is gelegd, duidelijk uitwijzen, dat verscheiden revolutionaire syndicaten de hand hebben Ui de incidenten, die de jong ste dagen in de kazernes zijn afge speeld. Brieven van soldaten geven bet be wijs, dat een zeker aantal Ingelijfde syndicalisten in de Luzerne'zijn voort gegaan met het voeren van ant.i-miii- toristischc propaganda. Een complot tegen den Staat? „De laatste gebeurtenissen van Nancy Belfort, Rodc-z en Parijs schrijft de „Inlransigeani" zijn niet uitsluitend het gevolg van een voor bijgaande opwinding van onze sol daatjes, maar de kroon op een uitge breide en geheimzinnige agitatie- campagne. ondernomen door stokers van beroep, en het begin van uitvoe ring van een waar complot tegen het régime en tegen de natie. Dif wordt overtuigend aangetoond door de na speuringen van den veiligheidsdienst, en dat is het wat de heer Poincaré niet zonder emotie aan den heer Cle menceau uiteenzette, toen deze den partijleider had ontboden, om over den toestand te spreken. „In geval van beloogingen of oproe ren te Parijs, verklaarde de President van de Republiek, zou het misschien weinig geweiiselit zijn voor het geval de politie en de garde municipale niet bij machte bleken de orde te handha ven, de. verschillende troepen van het garnizoen op de proef te stellen. We moeten verdacht zijn op zéér ernsti ge gebeurtenissenslechts een nau we éénheid tusschen alle patriotten kan die doen vermijden." „De heer Clemenceau zoo ver volgt het blad toonde dat hij den ernst van den toestand inzag, en do heer Poincaré sprak t,oen van "de mo gelijkheid van een mimsterieele cri- 1 sis. „Indien ooit het ministerie-Bar- tliou, aan wiens moed en patriottisme ik hulde breng, verplicht werd heen te gaan, zie ik slechts twee mannen in slaat de crisis tot een goed eind te maken: gij en Briand. te zamen „Bij het noemen van dien laatsten naam maakte de heer Clemenceau een gebaar, dat de President onmo gelijk voor een toestemmend gebaar houden kon. Niettemin beloofde hij den heer Poincaré zijn volkomen me dewerking om de Republiek te hel pen uit deze impasse te komen. „Ik wil niets van mijn vrijheid en van mijn overtuigingen prijsgeven, zeide hij. Maar op het oogenblik en op patriottisch terrein, mijn waarde President, kunt ge op mij rekenen.'' Een Rus uitgeleverd De Russische socialist Michael Ada- movitsj, die onder den r.aam Aries schrijft, is te Alexandria op verzoek van de Russische autoriteiten gevan gen genomen. Adamovitsj, die'reeds vijf jaren geleden Rusland verliet, is sedert anderhalf jaar leider van een Russisch blad voor de zeelieden. Al lereerst redigeerde bij dat blad, dat om de vervolgingen der Russische regec-ring te ontgaan, in verschillen de steden van Europa werd gedrukt en dan van daar uit in de havens onder de Russische zeelieden werd verspreid, te Konstantïnopel. Bij het uitbreken van den Balkanoorlog ging hij naar Alexandria, waar hij do re dactie voortzette. Na vijf maanden verblijf hier werd hij op verzoek van den Russischèn consul gevangen go nomen. Uit de gevangenis zond Ada movitsj nu -een uitvoerig schrijven aan het Engelsche arbeidersblad „Daily Citizen", waarin hij tegen de ze gevangenneming en de dreigende uitlevering aan Rusland protesteert en de hulp der Engelsehen inroept tegen zijn arrestatie, van welker re denen hij niet op de hoogte is. Intusschen zegt een telegram uit Kaïro aan de „Daily News", dat Ada- movilsj alreeds zich te Odessa zou be vinden, waarheen hij in het geheim "ou zijn gedeporteerd. Dat is zeker een zeer zonderling be richt en nadere mededc-elingen om trent dc redenen, die de Engelsche autoriteiten er toe hebben geleid, aan het verlangen van den Russischèn consul tot inhechtenisneming van den Russischèn socialist te voldoen, die nen zeker te worden afgewacht, ter wijl een geheime overbrenging van den Russischèn gevangene naar Rus land toch zeker nauwelijks aan te ne- "leu is. Uit Zuid-Afnha. Zaterdag heeft te Kaapstad, Ier ge legenheid van de onthulling van liet standbeeld van president Eruger te Pretoria, generaal Botha een tele gram gezonden, waarin hij zegt, dat zijn medelandslieden van Hollandsche afkomst hun bloed sneller voelen troomen als ze den naam liooreii an dezen eenvoudiger! vaderlander an groote bekwaamheid, ijzeren wil ui diep gevoel, die een pionier was der beschaving. Krugers persoonlijk heid dwong ook eerbied af aan de Hollandsche Iandgénoolen. Maar bij de herdenking van den groolen Eru ger. gingen toch ook aller gedachten naar dien anderen groolen man, wiens naam onuitwischbaar in de Afrikaansche historie was gegrift, naar Rhodes. Dan herdacht men de tegenstrijdige idealen van de beide rassen. ïn dozc twee mannén beli chaamd en dc geweldige worsteling tusschen beiden op leven en dood. De idealen van geen van béiden zijn ge heel ver wezen li; kt. Zij moesten met elkander in overeenstemming worden gebracht en dc noodzakelijke band was gevonden in de liefde van beids rassen voor een gemeenschappelijk vaderland. Binnenland MINISTER COLIJN. De Minister van Marine ad interim, is gisteren naar Vlissingen gegoa'n en reist Vandaar heden per torpedo- bont naar Ilellevoetsluis, om vandaar Woensdag wederom per torpedobool nogmaals een bezoek aan. den Hoek van Holland te brengen, een en. an der tot het 'bezidhfcigen van de mari ne-in richtingen en die voor het loods- wezen, enz., in bedoelde zee-plaatsen. Ook. op dezen dienstreis zal do Minis- tor wederom vergezeld worden door schout-bij-rwiebt Van Maren Beni® van don Berg, inspecteur-generaal van het loodswezen, enz., en door 's Ministers adjudant, luitenant ter zee le Al., nir. Jager. Minister Colijn, die Maandag, na inspectie over het loodswezen te Vlis singen, audiëntie aan leden van het loodspersoneel verleende, zou heden per torpedoboot buitenom naar Helle- voetsluïs vertrekkenop dien tocht zullen de buitengaats kruisende loods- vaartuigen en het lichtschip „Schou- wenbank" worden bezocht. VERDEDIGING NED.-INDIë. Naar het Ilbld. verneemt, is dézer dagen het rapport van de Staatscom missie voor de Indische defensie bij de Koningin ingediend. PEST OP JAVA. Ecu regeeringstelegram betreffen de pestgévallen op Java van 7—20 Mei, meldt bet volgende: afdeeling Ma- lang 174 nieuwe pestgevailen, 1G7 doo- don Madioen '12 nieuwe gevallen. 13 doodenKediri 12 nieuwe gevallen, 11 dooden: Paree Ti nieuwe gevallen. 13 dooden beide laatste in de vorige periode 1 doodolijk gevalToeloenga- goeng 20 doodelijke gevallen en Soe- rabaja 7. ONTSIERING VAN I1ET STADS BEELD. De Rotte rdamschë gemeenteraad stelde een voorstel gericht tegen de ontsiering van het stadsbeeld door leeüjke reclames in handen van ds rechtsgeleerde commmissie, ter over weging wat togen ontsiering van het stadsbeeld te doen is. HET WEDER IN APRIL, Aan het maandoverzicht van het Kon. Ned. Met, lnst. is (hét volgende ontleend: In de eerste dekade bevond zich •n belangrijk gebied van. hooge. drukking in de omgeving- der Brit sche eilanden; daarna trolaken ver scheiden© depressies over West-Eu- ropn,. II. t. I. waren in de eerste de- kade do N.O.-lijke, in de tweede de Z.-iijke en ZW.-lij'ke, en in de derde de Z.-lijke tot O,-lijtoe vünden talrij ker dan gewoonlijk; in de eerste de- kade was ook de gemiddelde wind kracht grooter dan de normale. In de temperatuur kwam ook veel afwisseling voor; aanvankelijk wei nig van de normale verschillend', was zij in de tweede dekade gemiddeld bijna 3 gr. er beneden en in de derde ruim 4 gr. er boven. Den 12ei\ 13en en l ien daalde zij nagenoeg overal beneden het vriespunt; de laatste drie. dagen daarentegen overschreed zij algemeen 25 gr. De hoogste tempe raturen kwamen voor v Winterswijk (27,4 gr.) en te Groningen (27.3 gr.) den Slisten eai te Maastricht (27.2 gr.) den 28sten. Te Groningen en Winters wijk werden daarbij de hoogste vroe ger in April bereikte temperaturen met 0.7 gr- en 0.G gr. overtroffen. De derde dekade onderscheidde zich voorts door een grooten dageliik- sdhen gang der temperatuur en door geringe bewolking en vochtigheid. De •erdeeling van den neerslag was eer ongel ij V; in Zeeland was de maandsom ongeveer 4.3, overigens gemiddeld 2,3 van d© normale hoe veelheid. Het grootste gedeelte viel in de tweede dekade, ten deele a'.s sneeuw. Uitgebreide ouweders kwa men op den 29sten en SOsten voor. liet geheel© aantal uren met zonne schijn te de Bilt, bedroegen 196 tegen 156 uien' normaal. Manifest. Het lioofdbestur van den Nationa le:» Rond van Protestantsche Kiezers, bestaande uit de heoren Hendr. C. Di- fereei jhr. dr. J. M. A. Ge vera Leuven. W. J. van Haren Noman, <lr. J. F. B. van Husselt, ds. A. G. II. van Hoo- genhuyze, ds N. de Jong, Edw. ba ron Mackay, prof. dr. P. J. Muller, ds. ,T. Qnast, G. A. baron van Till, H. van de Waal, J. W. Veenendaal, heeft een' manifest opgesteld, gericht aan „het Nederlandscho Volk" en gericht tegen de coalitie. INTERNATIONALE VROUWEN- RAAD. Rev. Anna Howard Shaw, de be kende Amerika ansdh© predikante, heeft Zondag, ter gelegenheid van de bijeenkomst van den Internationalen Vrouwenraad i.n .ons land, in stampvolle toerkgebouw der Doopsge zinde Kerk in Den Haag gepreek t. Aan. dén. adhiterwamd van den preek stoel en aan. de zijwanden vu kerkgebouw waren, de groote vlaggen opgesteld van de verschillende in d'en Interóationaleh Vrouwenraad verte genwoordigde laaiden, waarbij uit den1 aard der zaa'lc de banier der Veree nigde Staten van Amerika op den preekstoel, achter de leidster dei- godsdienstoefening, een plaats had ge vodden. De godsdienstoefening word op; luistéixl dooT liederen, gezongen' door Joniktvrouwe Jaooba Repelaer van Driel, en wel het „Onze Vader", ge toonzet door G. Krebs, en een „Mor- 1 genbymne", woorden van R. Reimec- ke, muziek van Georg Henschel. Het orgel werd voor deze gelegenheid .niet bespeeld door den organist dei- Doopsgezinde Kerk, den heer Gottér- mann, maar door mej- Athie Dyse- tincki Na eene pTelude van de organise? tie. besteeg Rev. Anna Shaw in haar ambtsgewaad den preekstoel, waar na de welluidende stem van jonk vrouw© Repelaer van Driel het Onze Vader inzette. De voorgangster las "oen gedeelte uit het zevende hoofdstuk van hel Evangelie van Marcus voor. Rev. Shaw ving daarop Iwar preek aan. Zij had tot tekst gekozen de woorden: „Ik ben met gekomen om de wet te ontbinden maar om haar te vervullen.' VRIJZ.-DEM. GEMEENTE RAADSLEDEN. De Vereeruging van Vrijzinnig-De mocratische gemeenteraadsleden in Nederland hield Zaterdagavond te 's- Gravenliag© hare jaarvergadering. Het periodiek aftredend bestuurslid mr. S. J. L. van Aalten Jr. te Rotter dam (voorzitter)" werd 'herkozen. Zondag werd de vergadering voort gezet' ter bespreking vaii d© onderwer pen: lo. De financieel© verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, en 2o. De .taak der 'gemeentebesturen met betrekking tot do bestrijding van besmeitelijke ziekten; welk© ander- werpen werden ingeleid resp. door mr. M. W. F. Treub, lid: van de Twec-de Kamer, en door di\ K. II. Rombouts, lid van den llaagsohen Ge meenteraad. De .lieer -Treub begon met te herin neren, dat het begin der werkzaam heid van een Vrijzinnig bestuur op 't gebied der gemeentefhianciën da teert van 1865, toen de afschaffing der gemeentelijke accijnzen een feit werd. Na gewezen le hebben op de beken de gevolgen daarvan voor de gemeen- tefinanciën, herinnerde spr. er aan dat de vergoeding voor het wegnemen der accijnzen de gemeente gegeven, niet voorzag in ds moeilijkheden waarin moest worden voorzien. Om deze moeilijkheden te overwin nen zou noodig zijn een zeer krach tige regeering. Zonder deze zou ver betering absoluut zijn uitgesloten. Immers ©ene regeling die goed is en eene billijke verdeeling van lasten over dc gemeenten zou brengen, krijgt oppositie van de zijde der ge meenten, die er door verminderen zouden. Daarom is eene krachtige re geering noodig, die aan d":o oppositie weerstand zou kunnen en durven bieden. De tegenwoordige regeering is volgens spreker niet zoo sterk zij lijkt wel sterk; numeriek is zij wel sterk, maar in wezen is zij het niet. Spr. acht bij deze regeering ook ge brek aan doorzicht aanwezig, gelijk hij uitvoerig betoogde. Er is zeide spreker verbetering te brengen door uitbreiding var. het gemeente lijk belastinggebied. Van reo-rs heef; men wel gezegd, dat men daardoor niet veel verbetering krijgt, men krijgt toch iets, meende spr. Veel zou spr. voorts ook gevoelen v zoogenaamd „fonds communaal.De toeneming van de Rijksmiddelen is veel grooter geweest, dan die van de bevolking. Was er nu zulk' een fonds communaal, dan konden daaruit de gemeenten trekken. Men zou dan moeten hebben eene Rijksinkomsten- belasting, waarin b. v* ook zou bij dragen de landbouw, die nu van dc bedrijfsbelasting is uitgesloten. Voor die Rijksinkomsten belasting zou men moeten weten het verschil in welvaart in d© verschillend© gemeenten. Dan zou men een maatstaf kunnen opstel len voor de verdeeling. Spr. gelooft, dat de R ij ksinkomsten.belast.ing maar een quaeslie van enkele jaren meer is. In hoofdzaak zijn denkbeelden daarover bij de vers.chiill©nd© partij en eender. Welk© regeering men dus ook krijgt, de Rijksinkomstenibelas- ting zal niet zoo lang meer uitblijven. Maar dan is men er nog niet. Men heeft met verschillende omstandighe- j den rekening te houden, als b.v. mei' hetgeen de gemeenten trekken uit bezittingen. De vraag doet zich ook voor, of de inkomsten uit bedrijven der gemeente gelijk te stellen zijn met die uit bezittingen. De bedrijven moet er buiten gelaten. Dan zuilen de gemeenten daaruit niet meer trek ken dan billijk is. Men klaagt er telkens over, dat het Rijk wetten maakt die van de ge meenten gelden eischen. Ea men zou kunnen zeggen: Laat men de alge- meene belangen brengen ten laste van het Rijk. Maar dit is niet de beste op lossing. Als onderwijs, armenzorg en politiewezen heeiemaal Rijkszaak werden, dan bleef er geen plaats voor de autonomie der gemeenten.Dan wer den de gemeentebesturen alleen uit voerders van de bevelen der Rijksre- geerïng. De gemeenten mogen geluk kig thans bv. nog geen subsidie ge ven voor het bijzonder onderwijs. Werd alles Rijkszaak, werd bij voorbeeld het onderwijs geheel Rijkszaak', dan zou dit den doodslag voor het openbaar onderwijs kun nen zijn. En ais het armwezen Rijles- zaak Werd, dan zou er groot gevaar zijn, dat velen die hulp noodig heb ben die niet voldoende zouden krij gen. De afstand tussdhen hen die moeten uitmaken wie arm is ©n hen die beweren arm te zijn, is te groot, ingeval de armenzorg Rijkszaak is. Blijft voor algemeene Rijkszorg al leen over de politie. Daarvoor zou misschien iets te zeggen zijn. Maar dan misschien ook wel het eenige zijn. Want bv. de hygiëne, daarvoor is er al weer te veel ver schil voor behoeften en uitgaven in groote en kleine gemeenten. Wat in de eersten noodig is, zou bv. voor de laatsten niet noodig zijn. Maar ook de politie heeiemaal eene zaak van Rijkszorg te maken zou al weer niet gaan uil een financieel oog punt. Immers de autonomie der ge meenten zou ook hier in liet gedrang komen. Als het Rijk per hoofd voor de politie een zöker bedrag gaf, zou dat iets wezen, maar dan zou men er nog niet zijn, met betrekking tot de autonomie der gemeenten. Im mers, wie is verantwoordelijk? En welke democratische Regeering men ook wenschën moge, men 'heeft te be denken, dat de autonomie der ge meenten niet meer 'dun absoluut noo dig is, mag worden bestred en. Emkele leden maaklen gebruik van de gelegenheid om nog eenige opmer kingen te maken of inlichtingen te vragen en werden door den inleider beantwoord. Dr. Rombouts, daarna liet tweede onderwerp van bespreking inleiden de, besprak uitsluitend de maatrege len door Gemeentebesturen te nemen, buiten die, welke reeds in de wet te gen besmettelijke ziekten van 4 De cember 1872 zijn voorgeschreven. KAMERVERKIEZINGEN. De Centrale R.-K. kiesvereeniging in het district Doetinchem heeft thans den heer P. van Vliet (a.-r.) op nieuw candidaai gesteld. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, candidaai van een gedeelte der chris- tclijk-historische partij ia hel district Ede, heeft de candidatuur aanvaard. De R.-K. kiesvereeniging in het district Tilburg heeft gekozen het af tredend Jid, den heer A. H. A. Arts. De canÜidaat dc-r vrijz: nigen in het kiesdistrict Sneek is mr. J. G, Kielstra, té Zeist, Oost-Indisch ambte naar met verlof. De R.-K. kiesvereeniging NoorJ- B ra bant afdeeling 's-Hertogenbcsch, heeft besloten f ÏOOO nf ie staan tot steun voor do verkiezingen boven den Moerdijk. Stadsnieuws TRAMPERSONEEL. Men schrijft ons: Zaterdagavond heeft onder lording van den heer Verton, uit Haarlem, te Hüïdgom eer vergadering van tramwegpersoneel plaats gehad, ter bespreking van d© diensttijden. Het bleek dat d'ie zijn voor: Machinisten," le' dag van 7,15 v.ihi tot 715 o.m. met 25 minui ten schaft tijd. 2e dag van 5.55 v.m. tot 6.30 n.m. met 40 min. schafttijd'. 3e dag van' 4.50 v.m,. tot 6 uur n.m. met 30 minu ten schafttijd. 4e dog van 4.05 v.m.? tot 7 uur n.m. met 2 uren schafttijd, wat zoo vervolgens acht dagen ach tereen duurt, de 9e dag is vrij. Conducteurs: le dag van 6.05 v.m: tot 5.10 n.m. met een uur schafttijd. 2e dag van 5 uur v.m. tol 3.40 n.m. met een uur schafttijd. 3e dag vaii: 4.15 v.m. tot 3 uur n.m. met 40 minu ten schafttijd, en zoo vervolgens 9 dagen achtereen, de 10e dag vrij. i Wegwerkers: le dag van 5.30 v.m., tot 7.10 n.m. met- 2 uur schafttijd: 2© dag van 5.30 v.m. tot 7.10 n.m., daarna nog reserve tot 9 uur. 2 u,ur schafttijd, en zoo vervolgens vier da gen achtereen, waarna weer met den dienst van den len dag wordt begon nen. De heer Verton gaf in overweging nu een verzoekschrift te richten tot de directie, waarin verbetering in die diensttijden wordt verzocht, waar^ over het personeel nog vergaderde ra het vertrek van den heer Verton. De ze had het personeel er nog op gewe zen, dat zelfs de enquetc commissie vier jaren geleden al aan de regee ring voorstelde, ook liet stoomtram- personeel geen langer arbeidsdag dan 10 uren op te leggen, wanneer het personeel een inspannenden dienst heeft, zooals dat met dit perso neel het geval is. WILLEN IS KUNNEN* Men schrijft ons: De vereeniging Willen is kunnen-, bestaande uit het personeel van de werf Conrad, gaf Zaterdagavond in: den Schouwburg een goéd geslaagde uitvoering. Voor dezen avond was ge ëngageerd Het Provinciaal Tooneel, directie Jean van Laar, van Amster dam. De stampvolle zaal leverde een ge- zelligen aanblik. Het programma door bet gezel schop Van Laar uitgevoerd, deed het publiek den heelen avond: schud den van het lachen; de pauzen tusschen de Voordrachten werden door ©en uitstekend onkest, onder lei ding van den 'heer C. N. Wagner, zeer verdienstelijk aangevuld. Een gezellig bal hield de aanwezi gen nog langen tijd bijeen. FIETSTOCHT. Zondagmorgen maakten een groot aantal leden der S. D. A. P. en geest verwanten een fietstocht naar Scho ten, en vervolgens door het district Beverwijk. Te tien uur vertrokken daartoe een 60-tal personen van het gebouw „Vooruitgang", in de Sraedestraat, door de Kruisstraat naar Schoten, luid tellend en strijdliederen zin gend. Te Schoten voegden zich nog een aantal Schotensche leden bij de deel nemers, en ging het. nadat eerst een aantal straten onder Schoten waren d'jorgefieist, verder langs den Scho- terweg naar Velsen. Te Velsen werd de weg ingeslagen naar IJinuideji, waar eveneens een aantal personen zich aansloten, zog- dat de stoet was aangegroeid tot on geveer een 100 personen. Te Velsen, als te IJmuiden, was overal zeer veel belangstelling., en overal werden d© meusdhen uit hun ne woningen gehaald, door het onge wone verschijnsel, een groot gezel schap zingende fietstere en fietsers. Van IJmuiden ging het over de sluizen naar Beverwijk, waar even- Feuilleton Uit het Engels c li un DAVID CHRISTIE MURRAY. 36) Ja, zeide Job, ik ken Wcenen. De dieven worden vervolgd, ging Bowling voort, door anderen, die het geld ook wilden hebben. Zij wisten dat zij vervolgd werden, en staken den Donau over. Misschien kent mijn heer die plaatson ook. Ja, ja, zeide Jol). Maar laat mijnheer nu met rust, en ga met je verhaal voort. Zij werden ook weer vervolgd, hernam de verhaler. zijn© glurende oogen beurtelings van zijn hoed op Job wendende. Zij werden op de hielen gezeten door ecu troep, die hun bloed en leven waagde oui het geld machtig te worden, en toen kregen zij het zoó benauwd want, naar ik gehoord heb, hadden zij niet meer moed dun schapen dat zij ver land waarts introkken, met het voorne men het geld te begraven en dan van elkaar te gaan en zich te verstrooien, zoodat de anderen hen niet op 't spoor konden komen. Maar toen het er toe kwam, wilden zij niet van el kaar gaan, want de een vertrouwde den ander niet. Zij werden gevonden, er werd gevochten, en zij werden ge dood. Hier hield hij op. en aan zijn hoed frommelende, zag hij weder naar Job. Tot dusverre is er niets heel on waarschijnlijks in, zeide Job, de tafel rondziende. Vertel verder, man. De winners, ging Bowling voort, met- een verlegen gezicht, werden door de zaptiehs, eene rijdende poli tie, verrast, en zij gingen op de vlucht. Of zij gevat en gehangen wer den, dan of zij verschrikt waren en niet terug durfden komen, heb ik nooit gehoord. Maar onze troep kwam alles wat ik daar verteld heb te we ten, en wij besloten ons van het geld meester 1e maken. Dus trokken wij naar het gebc-rgle en vonden het geld, en het werd eerlijk verdeeld, De kapi tein, die er het eerst achter was ge komen en ons de nooclige aanwijzin gen liad gegeven, nam oor zicli twee aandeeien. Nu sprak hij zonder aarzelen, en zijn blik had ook niet meer dat dwa lende van even te voren. Een scherp opmerker zou daaruit afgeleid heb ben dat hij zekere feiten had moeten verzwijgen en dat de noodzakelijkheid om die in zijn verhaal over te springen hem verlegen had gemaakt. Hierin' ligt natuurlijk begrepen dat de scher pe opmerker moest aannemen dat er. ten minste, een grond van waarheid was. Hoeveel was het wel? vroeg aze- chiël, die hem met open mond aan staarde. ijltig duizend pond was het dub bele aandeel, antwoordde de verlia- ler, en vijf-en-zeventig duizend pond schoot er over. Et was een Griek, dien wij kortheidshalve Joe noem den, want hij had een langen naam, die haast niet was uit te spreken, daarom noemden wij liem maai' Joe. Hij muil zijn aandeel van wat er over schoot, en toen was er nog vijftig dui zend pond te verdeeien tusschen mij en mijn kameraad. Waarom heb jelui dat dan niet verdeeld? vroeg William, toen hij we der cphiold. Dat was alles wat ik voor mijn aandeel kreeg, zeide Bowling, op liet littccken wijzende, dat van zijn voor hoofd naai' zijne lip liep. Wou je' kameraad ja vermoor den.' vroeg Job, met zijne forschè ur men op d© tafel leunende, en met de kin tusschen zijne handen. Het was er bij af of kïj deed het, antwoordde Bowling, terwijl zijn door weer en wind in vreemde streken ge bruind gcluut van kleur verschoot Zijne ademhaling was kort, en een paar de raanwezigen, die naar zijne getatoueerde handen keken, zagen dat zijne vingors zich krampachtig bewogen. Een van beiden wou zeker alles hebben, zeide Job. Bowling knikte een paar malen, en wierp zijn kwelgeest een blik van doodelijken haat, ver mengd met vrees, toe. Dat was ook heel natuurlijk, ging Job voort. Wie van beiden was 't? Was'jij 't ol hij? Da getatoueerde handen frommel den zoo zenuwachtig aan den slappen hoed dat zij hem bijna tot een bal knepen. Kom, 't is een eenvoudige vraag gemakkelijk te beantwoor den. Wie van beiden was het? Hij, bracht Bowling met eene schorre stem uit. Eu zoo heeft de armé drommel dat leelijke iittceken opgedaan, zeide Job, weder de tafel rondziende, En de andere schurk kreeg bet geld? Hij heeft het niet gekregen, ant woordde Bowling, een gelaat ophef fende, waarvoor alle twijfel aan zijne oprechtheid moest zwichten, zóó gloei de liet een oogenblik van haat en ze gepraal. Het ligt er nog. Waarom ga je liet dun niet op graven? vroeg EzeclïiëL Ik heb nooit op twee mijlen ge weten waar het was, antwoordde Bowling. Maar hoe kwam dat? vroeg Job, op deel nemenden toon. lloe het kwam is hetzelfde, 't is zoo, was het brommend antwoord. Nu. dat is eene rare geschiede nis! riep Ezeciiiël. En lire heb je dan dien hagel van je vinger verlo ren? Kom, maak je zelf nu niet tot een leugenaar. Ik heb het éénmaal gezien, zeide Bowling, en toen moest het op nieuw hegraven worden. Wij moes ten liet verbergen en de vlucht ne men, en in dat gebergte hebben wij als wilde beesten geleefd. Maar je zoudt de plaats toch wel weer weten te vinden'? vroeg Job. Er is toch zeker wel iemand, die de lengte en breedte weet. Die was, vol gens je verhaal, bekend. Hij heeft de opgave \aii <1© long- te en breedte, zeide Bowling. Het was een warme avond, maar dc groote zweetdroppels, die hem op hot gelaat stonden, waren toch nauwelijks aan de warmte toe te schrijven. En Lij heeft nooit den moed gehad om er weer heen te gaan. Nu, op ditzelfde uur, heeft hij de juiste opgave, riep hij met eeu akelig verwrongen gelaat, waarop begeerigheid, haat en vrees om de overhand streden, en toch heeft hij het hart niet om er heen te gaan. Het schuim, dat hém op den mond stond, spatte op zijn peper- en zout- kleurigen knevel en baard. Kom, kom, sprak Job. Je moet er hier zoo n geweld niet over maken. 't Is ongetwijfeld een treurig geval voor je. Je schijnt zeer sieciit behan deld te zijn. en natuurlijk hebben we allen met je te doen. Geef den man •-•'.■li© kun ale, Sara, en Iaat hem dan heengaan. Sara ging aan het verzoek van haar vader voldoen. Daar heb je een shilling, zeid» Ezechiel, opstaande en liet geldstuk uit een der zakken van zijne bomba zijnen broek te voorschijn halende. 't Is zoo goed als eene komedie go» vveest naar j© te luisteren. Bowling nam den shilling aan, en bracht, bij wijze van dank, de hand aan eene grijze lok. die over zijn voorhoofd hing. Een oogenblik later overhandigde Sara lic-m het bier, en oer hij dronk knikte hij in T rond. Mét een© onk©le teug ledigde hij de kan, zette die op die tafel en veegde zijne lippen met den rug van ziju© getatoueerde hand af. Goeden avond, zeide Job. Goeden avond, mijnheer, beant woordde Bowling dezen niet ondui- delijken wenk om heen te gaan, ea de onderdanigheid van zijn toon stak zonderling af bij zijne lie/iigheid van eenige oogeiiblikken vroeger. Goe den avond, jongeheer. Goeden avond, samen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5