Als plaats van vestiging is geko-' zen liet Schoterkwartier, een bloeien de, volkrijke wijk, waar tal van in leggers wonen. Eenigen tijd geleden is aangekocht het perceel Gen Jouberlstruat 2, te genover de Gen. Cronjéstraat. Inwen dig heeft dit perceel al de wijzigingen oudergaan. die noodig zijn om liet pu bliek in de gelegenheid te stellen op behoorlijke wijze zijn zaken af te doen. Dezer dagen is men niet de verbouwing gereed gekomen en a.s. Zaterdagavond 31 Mei zal de eerste zitting worden gehouden. Het perceel heeft een afzonderlijken ingang en uitgang, Men treedt binnen iri een wachtka mer, voorzien van een gelegenheid om fietsen te stallen. Vandaar uit komt men in de kamer, waar ile zit tingen worden gehouden. Evenals aan het Hoofdkantoor is ook hier in het belang van een goede geheime afhandeling van zaken het loketten systeem ingevoerd. Aan het eerste loket geeft men on, wat men weuscht en ontvangt men de noodige inlichtingen, aim een volgend loket betaalt of ontvangt ineu zijn geld, waarna men door de naastbij- zijnde deur het perceel verlaat. Van 't Kantongerecht (Vervolg.) De L o te r ij wet. Tc IJniuiden woont een vertegen woordiger van de Maatschappij „Prin ses Juliana". Deze had aan een win kelier daar ter plaatse een aandeel van deze Maatschappij verkocht. De Ambtenaar van het O. M. be schouwde dit aandeel echter als een loterijbriefje en den verkoop als een poging om de Loterijwet te ontdui ken. Aan liet bewijs van inschrij ving toch waren strooken gehecht, die eigenlijk niets audens dan loterij briefjes waren en de regeling der lo terij liep geheel parallel met die van de Nederl. staatsloterij. De Ambtenaar zag zich "echter ge noodzaakt vrijspraak ie vragen, daar ten laste is gelegd, dat de agent de briefjes, afgeleverd had, wat niet het geval bleek te zijn. De aflevering had plaats gehad door'het kantoor te Rotterdam zelf. MELK-CENTRALE. Naar aanleiding van hel gisteren bij den Raad ingekomen schrijven, kunnen we het volgende melden In de jongste vergadering van het Genootschap ter bevordering van inelkkundc is, na een bespreking vau de beginselen, waarop een Gemeen telijke Molkcentrale behoort te berus ten. eu \an de wijze, waarop zulk een inrichting moet werken, met algemee- ne stemmen uitgesproken, dat liet naar de liieening van het Genoot schap in hooge mate vvenschelijk is, dal een proef worde genomen met het slelscl ecner Gemeentelijke Melkcen- trale in een niet te groote gemeente. In opdracht van het genootschap heeft thans het bestuur, bestaande uit dr. A. Lam, voorzitter, Rotterdam; dr B. P. B. Planienga, secretaris, 's-Gravenhagedr. A. G. Breen, pen ningmeester, Zwolledr. H. Markus, Utrecht en dr. C. J. Rab, Ooslerbeek, zich tot de besturen van alle gemeen-1 ten met meer dan 5000 zielen gewend met een adres waarin mededceling van deze beslissing wordt gedaan, on der toevoeging van een korte memo rie, waarin bedoeld stelsel, zooals liet door dr. A. van Raalte, directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst van Eet- en Drinkwaren te Dordrecht is aangegeven, nader wordt toege licht. EXAMEN HOOFDACTE, Zij die- zich aan het examen voor de akte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres waarvan t schriftelijk gedeelte op 1 Juli zal plaats hebben, terwijl het mondeling onderzoek op 16 Juli zal aanvangen wenschen te onderwerpen, gel te ven zich vóór 16 Juni aan te melden bij den voorzitter der commissie voor welke zij verlangen te verschijnen, mei overlegging van: geboorteakte; getuigschrift van zedelijk gedrag; •reeds verkregen akte en toelatingen; bewijs van tweejarige werkzaamheid aan eon of meer scholen. De voorzitter dor Ha.arlameche commissie Is de heer C. van, üuysen, te Alkmaar. VACANT1ËKOLONIE, Vrijdag 13 Juni a.s. zal de tweede ploeg leerlingen van de openbare lagere school No. 10 (hoofdonderwij zer de heer Velt hoven! ten getale van 20, voor den tijd van vier weken naar de vucautiekolonie te Zandvoort ver trekken. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar. ia te zenden b(j de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG, Kunt u mij mededcelen of de geheele najaarslichting 1912 15 Juni met groot verlof gaal? Is (tuur bok het blijvend gedeelte bij inbegre pen?. ANTWOORD, Het niet-hlijvend gedeedte, door loting aangewezen., gaat met groot verlof. Of het blijvend gedeelte ook met groot verlof gaat, gelijktijdig niet de niet-blijvenden, is nog niat bekend. Uit de Omstreken SANTPOORT. Tot secretaris van de Geheelonihou- derveneeniging afd. Santpoort is go- kozen de heer C. Schoon, in plaats van don heer A. Tnbernal, die voor deze functie had Bedankt. HAARLEMMERMEER. Door de politie vereeniging „Ver betering zij ons streven" zijn twee buitengewone ledenvergaderingen uilgeschreven, waarin een spreker zal-optreden met het onderwerp: „Waarom vraagt de politie een- betere rechtsbedeeling IJ MUIDEN. REDDERS VAN DE „EASTWELL". Bij kon. besluit zijn als blijk van waardeering en tevredenheid de bron zen eerepenning voor mensclilievend hulpbetoon en 'n loffelijk getuigschrift toegekend aan J. G. Bonekamp en II. Ivuptein, vletterlieden te I.lmuiden, wegens de door hen, in vereeniging mot andereu, met levensgevaar ver richte redding van schipbreukelingen van de vrachtboot „EastweH", op 16 Maart 1913 in do Noordzee vergaan. Gemengd Nieuws EEN OMKOOPBARE SENATOR. Senator Stillwell te New-York is veroordeeld tot gevangenisstraf voor onbepaalden tijd en wel van minstens vier tot hoogstens acht jaar. EEN PROTEST-VERGADERING. De Parijsche revolutionnaine groep, die zich den naam geeft van Comité voor de sociale verdediging, heeft Maandagavond in de zaal Wagra.ru een protestvergaduiring gehouden tegen de door do regeering genomen maatregelen in verband niet de sol- datenbeioogiugen, inzonderheid te gen de huiszoekingen bij de levolu- lionnaire syndicaten. Plotseling werd bekend, dat zich in de zaal tw ee géheime polittea'geiiten bevonden. Onmiddellijk vielen dc aanwezigen op de beide mannen aan, dio omzet moesten worden door een afdeeüng infanterie, welke door dc politie gerequlreerd werd. DE BRAND TE GENT. De „Tndépeudaiice" waarschuwt om geen struisvogelpolitiek Ic- vol gen, nu Zondag alles betrekkelijk dan goed is afgeloopen en raadt aan terdege hel feit onder de oogen te zien, dat het langs het kantje van een reusachtige catastrofe is gegaan, waartegen ook zelfs de blijkbaar uit muntende en actieve Gentsche brand weer onmachtig zou zijn geweest. De Brusselsche correspondent van het „Journal de Liège" slaat ook op dit aambeeld en merkt o.a. opIn het gebeurde ligt een leering en een waarschuwing voor de tentoonstel- lingsdirectie. Ook op de Brusselsche tentoonstelling brak op zekeren Zon dagmiddag in een café brand uit, wel ke gebliischt werd. Een paar weken later stond de tentoonstelling in lich telaaie de 14e Augustus was weer een Zondag. Dc correspondent spreekt de ver wachting uit, dat het Zillerthalres- taurant niet zal worden herbouwd, doch dat daar ter plaatse een open, ruimte wordt gelaten, in overeen-' stemming met den wensch van Belgi sche en buitenlanelsche kunstenaars. Zij hopen dat een open zóne zal ge laten worden rondom het Paleis der Schoone Kunsten, waar zoovele schat ten zijn geborgen. Voortaan moeten tentoonstellings directies zich niet meer tevreden stel len, schrijft bij verder, met de aan wezigheid van een uitstekend uitge ruste brandweer, maar ook moet er een aantal kundige arbeiders zijn, die snel coupures kunnen aanbren gen, om het voortwoekeren van een eventueelen brand te beletten. Dit onderdeel der organisatie moet voor al des Zondags verzorgd zijn, daar op dien dag het meeste publiek komt en <le Zondag nu eenmaal de tra- dilioncele fatale dag schijnt te zijn. GESCHEIDEN ZONDER. DAT ZIJ HET WIST. Omtrent het zonderlinge geval van de Parijsche (lauw, die plotseling lot cie ontdekking kwam, dat zij geschei den was, terwijl zij van niets wist, vinden wij in' de Franse he bladen nog de volgende bijzonderTTéïe n In October 1910 vertelde haar echt genoot haar, dat hij, terwijl zij tot herstel van gezondheid te Bayonnc vertoefde, geldelijke verliezen 'had ge léden. Om te voorkomen, dal haar vermogen zou worden aangesproken, iuoest in allerijl worden overgegaau tot een scheiding van goederen. De, naar haar meening daarop betrek king hebbende, officieele stukken tee llende mevrouw zonder ze te lézen. Zelfs schreef-zij, onder dictaat van haar man, een brief aan een advo caat, waarin zij verklaarde te weige ren voortaan met haar echtgenoot samen te wonen. Dit alles, verzekerde mijnheer, stond in verband met de scheiding van hun vermogen. Tot zij plotseling tot de ontdekking kwam, dat zij de dupe was geworden van haar goed gelovigheid en blind vertrouwen. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede: A. Dat het aan den Burgemeester wegens "ziekte verleend verlof is ver lengd tot 1 Juni a.s.; I). dat zijn gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders oni ad vies: le. JDe rekening on verantwoording over 1912 en de begrooting voor 1914 betreffende de huiszittende armen en ihet stads armen- en ziekenhuis; 2e. Verzoekschrift om subsidie van de Haarlemsche Vereeniging voor huisvlijt; den Raad van bescherming voor den zuigeling; het centraal comilê van drankbe- strjjdendè vereenigirigen; •het bestuur der Vereeniging ,,de Ambachtsschool ten bo'Eoeve van de A vond teöken scl i ooi De Nedeiin'ndsclie Mij. voor tuin bouw 'en plantkunde, teil bêh'oeve van.1 den tuinbouw-wi.nt.ercursüs; De Haarleriische Huishoud- en In dustrieschool: De Commissie voor schoolkleoding; 3e. Een verzoekschrift van het be stuur der Schuurman-Sehimmel-Van Üuteren-stichfcing, inzake rerdeder- ving'van dc koopsom vau grond aan het Plein; Ie. Eeu verzoekscT'iift van liet be stuur der Haarlemsohe Vereeniging voor Huisvlijt om beschikbaarstelling van twee schoollokalen; 5e. De bégrooling voor 1934 der Stadsapotheek: 6e. Verzoekschriften van de Rin- nenlandsche Exploitatie Maatschap pij van onroerende goederen, en W. F. Doeglas en anderen, om te voor komen, dat op den spoorweggtond tusschen den Schotersingei en do Delft, eene fabriek wordt opgericht; 7e. Een verzoekschrift van de of- deeling Haarlem van den Bond van N ederlandschö gemeente werklied e n, inzake regeling van de Zondagsrust voor de werklieden van de gemeente- lichtfabrieker.; 8e. Een verzoekschrift van de Haar- lemsche Openludbtspelclub „II. O. C. inzake beschikbaarstelling van een gemeentelerrein voor hare oefe ningen en wedstrijden; 9e. Een verzoekschrift van de Nooid-Hoilundsclie Propaganda Com missie der Neder la ndsehe Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken om deir Hertenkamp beschikbaar te stellen voor eene op 3 Augustus a.s. to houden meeting; 10e. Verzoekschrift van de afdee- ling Haarlem der Nederlandschö Ver eoniging van spoor en tvEimwegpenso. neel in zake het loon van eenen wa- genvoerder en eenen - conducteur, werkzaam bij de N. Z. II. T. M 11e. eeu verzoekschrift van de Tnin- bouwvereenïging ,,0ns belang", te.' Santpoort, om ties Zaterdags en Zon dagsmorgens aardbeien le mogen verhandelen op de groenten ma rkt al hier; 13e. een adres van het bestuur van hot Genootschap ter bevordering van Mel'kkunde inzake het nemen van een proef niet het stelsel eener gemeente lijke molkcent rale; 'I3e. Een verzoekschrift van iN. Boo gaard e. o., plnntsóenarbeiders, in zake regeling van hunnen diensttijd.;. 'C. Dat zijn ingekomen: le. I-Iet verslag van den tuimbouw- win ter cursus 1913—1913; 2e. Het verslag over 1912 betreffen de de .arbeidsbeurs; 3e. Eene motie van den lieer mr. J. II. Thiel e. a., 'betreffende liet voor stel tot regeling van loon en arbeids tijd voor een gedeelte der werklieden aan het gemeente gas- en elcctrici- teits bedrijf; 4e. Een verzoekschrift van G. W. Brongersma om te worden be noemd tot gemeente-oogheelkundige; 5e. Hot verslag over 1912 van den toestand va.n liet middelbaar onder wijs: (ie. Een verzoekschrift, der afd. Haarlem van clen R. K. Tniinie'rlie- denbond „St Jozef" en do afd. Hanr- lom van den Nederlandschen R. IC. Kalk- en steenbewerkersbomd ,,St. Jan", inzake arlioidsvoorwaarden ;n do bestekken den gemeentewerken; (Als gesteld op ongezegeld papier ter zijde leggen.! 7e. Een adres van T. M. van Deur- sen inzake het voorstel tot verkoop van grond aan de .Toldensstraat aan .T. W. Ruinen; (Ter behandeling bij punt 10 van den oproepingsbrief.) D. Dat het. gemeenteverslag over 1912 ter pers is en. aan de leden zal worden toegezonden; E. Dat aan den hoor P. Vcvkes een- vol ontslagen hoofdcommies 'ter ge meen te secretarie een pensioen is ver leend van 1204.— per jaar; F. Dat ter lezing zijn uedevgelcgd oen rapport van den Directeur van liet bouw- en woningtoezicht, betref fende een onderzoek omtrent overbe volking; en Een schrijven van Commissarissen der Gemeentelijke bank van ieening betreffende sluiting va ndie 'inrich ting op den 2en Woensdag in Augus tus; G. Dat zijn ingekomen: le. Een Schrijven van Gedeputeer de Staten der provincie Noord-Hol land, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 25 April j1No. 80, houdende-goedkem ring Van. de verordening tot wijziging' van de op te heffen rechten voor fh.et gebruiken van openbaren gemeente grond, enz.; 2e. Een schrijven van dezelfden ten geleide van liet door heil goedge keurde raadsbesluit van 23 April j.l., No. 7, tot beschikking op-den post On voorziene uitgaven dienst 1912; 3e. Een schrijven van dezelfden ten geleide van liet door hen goedgekeur de raadsbesluit van 23 April j.l. No. 11, tot aanvaarding van geschenken; 4e. een schrijven van dezelfden ten geleide van hei door ben goedgekeur de raadsbesluit van 23 April jl. No. 16, tot verhuring van grond; 5e, Een schrijven van dezelfden ton geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 23 April j.l. No, 13. tot wijziging van de verordening naar aanleiding vau art, 114 bis der gemeentewet; 6e. Een schrijven vau dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 7 Mei j.l. No. 7. fot vastslelling van hel 2e suppletoire kohier der plaatselijke directe belas ting dienst 1912; 7e. Een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van Mei j l. Nó. 8, tot vaststelling van do lc suppleioire begroeting der gemeente, dienst 1913; 8e. Een schrijven van dezelfden,ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 7 Mei j.l. No. 9, tot beschikking op den post Onvoor ziene uitgaven, dienst '1912; 9e. Een schrijven van dezelfden tén geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 7 Mei j.l. No. 10, lot beschikking op den j>o.-t Onvoor ziene uitgaven, dienst 1913; 10e. Een schrijven van dezelfden ten geleide van het door lien goedge keurde raadsbesluit \un 7 Mei No. 11, inzake ondei haiulsche aanbeste ding; 11e. Een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 7 Mei jl. ■No. 18, tot verhuring van grond, De heer M. Frenkel verzoekt eervol ontslag met ingang van 1 Juli. Het eervol ontslag wordt verleend. PUNT G. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het tarief van den onderstand voor 1913, in de raadsvergadering van 18 De cember 1912, werd door den lieer M- dé Braai, liet denkbeeld in overwe ging gegeven, om oiïder liet 'hoofd „Liggingsstukken", de woorden: „van zeegras" te doen vervallen, alsmede om onder hel hoofd „Kruainbedec- ling", in plaats van „25 eieren", te lezen „f 2 50 in iiuuuu". Voorts werd in de vergadering van 8 Januari j.l. eeri ingekomen voorstel san de heeren A. Nagtzaam en J. II. Bregonje, betreffende het tarief van den onderstand voor 1913, om. advies in handen van B. en W. gestéld. Zoowel omtrent liet denkbeeld vau den lieer De Braai, als in zake hel voorstel van de heeren Nagtzaam en Bregonje, is door JJ. en W. het gevoe len gevraagd'van liet Burgerlijk Arm bestuur. Met de meening van genoemd be- stuur omtrent liet voorstel van den heer De Braai kunnen B. on W. zich wel vereenigen. De aanneming van het voorstel van de lieeren Nagtzaam en Bregonje meenen B. en \V\, mede op grond van de daaromtrent door het Armbestuur geopperde bezwaren, te moeten ont raden. Ook B. en W. toch zijn van meening, dat gehcele afschaffing van eene lie- deeling in uatura, om die te vervan gen door eene, enkel in geld, geeiie aanbeveling verdient; conlröle te dien opzichte zou in de practijk niet wel doenlijk blijken. Voorts'deeleri B, én W. in 'liet ge voelen van liet Burgerlijk Armbe stuur, dat de door de voorstellers voorgedragen cijfers niet voldoen aun de bepalingen van de nieuwe Armen wet, welke in art. 29 3o. voorschrijft, dat, indien blijkt dat de aanvrager door de hulp der burgerlijke instel ling niet uit den toestand van armlas tigheid kan worden opgeheven, de te verstrekken ondersteuning de grens van het voor liet levensonderhoud noodzakelijke niet mak overschrijden. Bovendien behoort voor 1913 ook aan de geopperde bedenkingen ten aanzien van de aangegane overeen komsten voor leveringen aandacht te Worden geschonken. Mitsdien geven B. en W. in over weging, liet raadsbesluit van 18 De cember 1912 slechts in zooverre te wijzigen, dat de woorden „van zee gras" (onder het hoofd „Liggiugstuk- ken") vervallen. De heer DE BRAAL zijn voorstel toe lichtende zegt, omtrent de opmerkin gen van het Burg. Armbestuur, dat (lit de bedoeling van spreker niet geheel heeft begrepen. Na hêt schrij ven van B. en W. kan spr. echter z.ijo tweede voorstel introkken. De.heer NAGTZAAM dankt den Raad voor de aanhouding van dU punt gedurende sprekers ziekte. Het spijt hem, dat hij daarna da delijk een aanmerking moet laten vol gen. nl. dal hem door hel Burg. Arm bestuur de inzage van materiaal is geweigerd, waardoor hij niet in staat is, om de feiten na te gaan, die in dit rapport van het Burg. Armbestuur voorkomen. Daarom kun spreker geen belangrijke waarde aan dit rapport hechten, Spr. wijst op dc literatuur over armenzorg, nl. op dc dissertaties vau Jlir. mr. Smissaert en Mr. Heyden- ryck en de artikelen in de „Econo mist" van 1911. De lieer N. meent, dat het thans de juiste tijd is, om eeu nieuwe regeling vau de bedeeling vast te stellen, nu de nieuwe wet betref fende de armenzorg in werking is. Gedurende de laatste honderd jaar heeft men wat aan armenzorg ge daan, maar veel was het niet. Vroeger koesterde men de gedachte dat de armen arm gew orden zijn door oigen schuld, luiheid enz. Tlnins koiner eeu nieuw inzicht, dut de'armoede hot gevolg is van ver schillende oorzaken, die van maat- schappelijken aard zijn. Er is ouderdom, werkloosheid, ziekte, overlijden van den kostwin ner, die oorzaak kunnen zijn van ar moede. Gji grond vau het feit. dat dc oorzaken in de maatschappij te vin den zijn,, meent spr. dat daaruit voortvloeit, dat de arme recht 'heeft op hulp en dal liet geen gunst is. Stadsnieuws S. D. Vrouw en club Dinsdagavond had in de bovenzaal der Soc. Vereeniging, Begijnestraat, alhier, een verkiezingsvergadering plaats van dc Soc.-Dem, Vrouwen- Propagaiidaclub. met als sprekers: Mevr. v. 'Kuijkholf van Amsterdam en de heer S. D. Rodriguez, van Amster dam, candidaat der S. D. A. P. voor de Tweede Kamer voor het district Haarlemmermeer. Een 8ü-tal vrouwen woonden de vergadéx'ing bij en luisterden aan dachtig naar dtf beide sprekers, wel ke het belang behandelden dat de vrouw eu bi.i (Ie verkiezingen hebben. Een collecte, gehouden ten bate van hei verkiezingsfonds, bracht de êoui van 2.8U op. HERDACHT. In de vergadering van 't Koninklijk Instituut vuu ingenieurs is door don vooi-zitter het overlijden van den heer L. Sloot ingenieur-chef der Centrale Werkplaats van de H. IJ. S. M. te Haarlem herdacht. EXAMENS L. O. Haarlem, 28 Mei 1913. Opgeroepen, 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: A. Teninga, Beverwijk, G. Hoogvorst, Alkmaar, J. H. Spruit, Haarlem, A. II. Ursem, Bergen, B. A. v. Velzen, Bergen, E. G. Venhorst, Haarlem. DE VE£1EENIGDE ZANGERS. Gisteren vergaderde de leden der .Maniienzangvereeniging „de Ver- eenigde Zangers in hun repetitielo kaal! algemeen kreeg men een zeer gunstigen indruk, daar de Vereeniging aanvankelijk ltegon met 20 leden en liet ledental thans is aangegroeid tot rui m40 leden. Bovendien is nog toe zegging van l'dmaatschap gedaan, zoodat de heer Otto W. de Noliel er dan oko geen groot bezwaar in ziet, om met dit mannenkoor te beginnen. Onweer. Tijdens het, korte, doch hevige on weer van Dinsdagavond,is de 'bliksem ingeslagen in perceel Kampervest 25, Nadat hij een stuk van het dak af geslagen had heeft 'hij een uitweg ge vonden door den vergaarbak in <le re genput. Het geval veroorzaakte geen bra nd. P e F- e n d r a C h t. Gisteravond vergaderden in café Britikmann dc aandeelhouders in de N. V. Maatschappij de Eendracht, Maats, fot Exploitatie van nnroeren- de goederen gevestigd te Haarlem. Aanwezig waren 39 aandeelhouders, vertegenwoordigend 81 aandeden. Het voorstel Van het Bestuur om het maatschappelijk kapitaal met f 400.000 te vergrooten, werd met bijna alge- meène stemmen' aangenomen; de 'hier vóór benoodigde wijzigingen in de statuten werden behandeld en goed gekeurd en aan het bestuur werd op gedragen hierop de koninklijke goed keuring aan te vragen. De koers van uitgifte werd vastgesteld op 103 til Ihot bestuur gemachtigd, na verkre gen Koninklijke goedkeuring een in schrijving te openen tol een liedrag van f 50.000, waarna ieder jaar de algemeene vergadering het opnieuw ie plaatsen kapitaal zal vaststellen. EEN BIJKANTOOR VAN' DE NUT3- SPAARBANK IN HET SCHOTER- KWARTIER. Men schrijft ons: liet Bestuur der Nuts-Spaarbanlc heeft besloten om ook elders dan aan het Hoofdkantoor in de lonsstru.it gelegenheid te geven fot inbreng en terugontvangen van gelden. Een groot gedeelte der inleggers toch behoort tot de bewoners van de buitenwijken eu bevindt zich daar door op zoodanige» afstand van de Spaarbank, dut zij zich belangrijk tijdverlies moeten getroosten orn hun spaarbankzaken af te doen. Voor ve len is de afstand zelfs ten eenenmnle een beletsel om inlegger der Spaar bank te worden. Met de uitgifte van Spaarbusjes werd reeds lieoogd om althans eeni- gennato te voorzien in de bezwaren verbonden aan herhaalde wandelin gen haar de Spaarbank, doch deze busjes dienen slechts tot verzameling van zeer kleine bedragen en aMoendo is deze maatregel dus niet. Nu uit de in de laatste 2 jaren ver kregen resultaten voldingend is ge bleken, dut de Spaarbank in een be hoefte voorziet, heeft het Bestuur ge meend verder te moeten gaan en to moeten besluiten tot hel oprichien van een Bijkantoor, waai* men op de zelfde wijze als aan het Hoofdkantoor terecht kan, zij *t dan voorloopig slechts tweemaal per week. in uwe plaats was, zou ik mij cr maar buiten houden. Dit zeide hij half fluis terend. W aarom? vroeg Job. 't Is Arthur Forsyth Coningha- me, antwoordde Armstrong, hom ver der van do anderen aftrekkende. Ik- dacht het wel toen ik hel eerst zijn naam hooide. Ik heb het al drie we ken geweten. Ik wist het al lang, -zeide Job be daard. De hoefsmid en zijn gevolg lie pen voort, en hij deed een stap voor uit. Men moot geen moeilijkheden uit lokken. zeide Armstrong. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij op al dit rumoer wel huiten komen. Laat hij dan maar komen, her nam Job. op een norsch verachtelijke» toon zooals li ij tot dusverre nooit je gens Armstrong gebezigd had. Neeiu ine niet kwalijk, zeide hij, toen Armstrong zijn arm losliet. Dut was voor hem, niet voor u. ik ben niet bang voor hem. Ik wou liever dat je het wèl waart, sprak Armstrong, maar Ezc- chiél, die ook naar de oorzaak va.n 't rjimoer gevraagd had en er zeer op gewonden over W'os, riep hen beiden hij zich, en zij kwamen. Er is nog vuur in Caslle Barfield. naar Y schijnt, zeide EzeehiiJl, mot knorrige verrukking. Grontelul, die uU vreemde streken komen en vreemde manieren meebrengen, moe ten maar lecrcn wie wij zijn. Ik zal er tegen vechten zooiang als ik her kan uithouden! Bravo, vader! riep Job, hem la chend op den schouder kloppende. Ge. ziet wel, wendde hij zich tot Arm strong. dut er met zulke klanten niet valt le gekscheren. Zij laten zich niet trappen. Zoo mag ik hel hebben. Geen gemor, geen bijeenroepen van vergaderingen, maar dadelijk handen uit de mouw gestoken. Ja. hernam Armstrong, zoo als ik zooeven zei, we zijn hedendaag- sche Hampdens. Ik ben blij. sprak Ezechiél, dat wij er juist op aankwamen. Job. ik ben de oudste belastingbetaler in Custlé Barfield, en 't is juist zooals 't behoort dat ik er bij ben. Ik kan mij herinneren dal het hier zoo omstreeks zeventig jaar vrije passage is ge weest. Zij waren achter het landhuis van de Diergaarde, een groot, vierkant, wit gebouw, door geboomte omringd, toen Armstrong ten tweede male Job bij do mouw greep. Ik zie hem, zeide .Tob bedaard, tot antwoord op den waarschuwen den ruk van den ander. Drie man nen liepen over het door 't maanlicht beschenen veld, en vooruit stapte een man van eene rijzige gestalte en eene militaire houding. De man met de milïtaiie houding en de anderen wa ren deftig in 't zw'urt gekleed, en hun ne witte overhemden blonken in het maanlicht, dat op hen viel. Mot den knecht, die hen volgde, gingen zij naar het andere einde van het pad, en Job versnelde zijn tred om te gelijker tijd dc plek te bereiken, 't Was dui delijk dat daar ook eene schutting stond, want de hamerslagen klonken dreunend op de planken, die al spoe dig begonnen te kraken. Hei. schurken! riep de voorste van het drietal uit het landhuis; wat doe jelui daar Recht uitoefenen, mijn goede heer. recht uitoefenen, zeide^ E/.echiel, zijne forsclie gestalte tusschen den mca\vaaugekomeiie en de menigte stol lende. De generaal beschouwde hem niet een verachtelijke» blik van het hoofd tot de voeten, cn lieji langs hem heen. Armstrong nam Job bij den arm, maar zijn schoonzoon scheen geen acht op hem te slaan. Gij weet zeker wel, mijnheer, zeide hij. zijn ouden vijand op zeer vriendelijken toon toesprekende, - - dat het eene onwettige daad van u is eene passage af te sluiten, waarop de bevolking sedert on heuglijken tijd recht heeft gehad. En wie zijt gij? vroeg de ander. Ik ben voor mijn deel eigenaar van dat algemeen eigendom, dat uii ons ontsteelt, mijnheer, antwoordde Job. op vriendelijk lachenden loon. Generaal Coninghame zag lieni in sprukelooze verontwaardiging aan, en A rjti strong's hand beefde op Job's arm. Eenige van die klanten zijn wat ruw, ging Job voort, en op 't, oogen- blilc is men u waarschijnlijk niet wel gezind. Ik zou u dus raden voor uwe veiligheid to zorgen, zoonis gij in de Krim hebt gedaan door in tijds uw lijf te bergen en het oorlogstooneel lc verlaten. Ik zal je onthouden, -mijnheer, zeide de onder, met eene stem, die trilde van bedwongen woede. Dit zeg gende, drong hij door de menigte heen, wie hem in den weg stonden vrij onzacht op zijde stootende, en den hoefsmid bij den arm grijpende, trachtte liij hem van de half afgebro ken schutting terug te trekken. De smid, die zijn hamer juist voor oen nieuwen slag omhoog hield, keer de zich om en zag hem aan. Wat is 't? zeide hij, op eenigs- zins slepende» toon. Wat wilt ge van mij? Ik ben de eigenaar van dezen grond. Zoo? hernam de smid, terwijl hij zijn hamer liet zakken en zijn voor hoofd met zijne hemdsmouw afveeg de. Ik moet je naam weten, snauwde generaal Coninghame, en de na men van je makkers; en ik beveel je mijn terrein te verlaten. Wc zullen wel wijzer zijn, oude lieer, zeide de hoefsmid, terwijl hij ii'i zijne vereelte huilden spoog en zijn hamer opnieuw zwaaide. Dc menigi.. lachte overluid, en <lc generaal stond bij iiet werk dor vernieling toe te zien. Ik zal jou wel vinden, beet hij den hoefsmid toe, en jou ook, mijn heer, tot Job, die glimlachend liet hoofd boog. En jou, en jou. hier cn daar een uitzoekende. De menigte liegon tegen hein op te dringen, maar Job riep gebiedend: Geen geweld, mannen: Laat hem met rust. Het dringen hield op, cn toeu trad Coninghame naai Job toe. en zag hem met een zonderlingen blik aan. Job beantwoordde dien blik, en een hal ve minuut stenden 7,ij elkander strak aan te zien. Hel volle licht der maan deed de gelaatstrekken der beide man nen duidelijk onderscheiden. Klaar blijkelijk was er eene flauwe herin nering bij Coninghame gewekt, maar die hij niet wist thuis fe brengen. Ilei was slechts een vluchtig licht van herkenning, en hij wendde zich van hem af, met zijne vroegere waarschu wing: ik zal je onthouden. Dat wil ik wel gelooven. ant woordde Job lachend. Coninghame verwijderde zich, en nu kwam cr nog een van zijne knechts naar hem toe, en wees hem eenigen, dien hij kende, aan. Dit was de koet sier, die reeds een paar jaren in Cast- Ie Barfield in. dienst was geweest. Sommigen onder de menigte jouwden hem uit, maar Coninghame leende een zakboekje van zijn vriend, en schreef hij het schijnsel van het vuur zijner eigene planken do nainen der aanwezigen op En nu. mijneMeren, zeide .Tou, schijnt het werk, dat gij hier to doen hadt. afrelcopen te zijn, en zal t maar liet bést wezen still naar huis te gaan. -- Job, Job, sprak Armstrong, toen zij weder te zamen alleen warén, wat beu je toch een dolleman! Waar om moet ge dien man nu zoo opzette lijk in den mond loepen? Och, kom, antwoordde Job on verschillig. De sclu-rk herkent mij niet, en al deerl hij het, wat zou het dan nog? Wie zou hen na vijf-eu- fwintig jaren alleen op zijn woord ge looven? -- Ge vergeet den hond, jongen, hernam Armstrong Er zijn op dit oogenblik in Cast'e Barfield wel hon derd. wel duizend- menschen, die zïrh herinneren dat ge er mee weggeloo- pen zijt (Wordt vervolgd!.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6