ÜifflEM'S ÖAGSLAI DSRDE BLAD Dondardag 29 Mei 1913 Buitenlandscli Overzicht P© Balkanvufkaan. In afwachting van den vrede. liet getalm van enkele <ler vredes- I gedelegeerden begint aan de Londen- jfichc ambassadeurs-conferentie .danig te vervelen en de Engelsche minister Sir Erward Grey, de president dier Conferentie,' beeft hun dan ook kort en bondig.-verklaard', dat aan dat ge- idraal een einde moet komen. I-lij Iheeft hen' achtereenvolgens bij zich platen komen en hun toen het volgende Ibesluit van de conferentie voorgele zen „De vergadering van ambassa deurs betreurt de vertraging der on- derteekening van het vredesverdrag en is van meening, dat een discussie over wijzigingen in dit verdrag zou leiden tot langdurig uitstel en dus ivenncden dient te worden." Grey lichtte daarop dit besluit toe en deed daarbij uitkomen, dat de ervaring der laatste tien dagen had geleerd, dat iedere wijziging van don tekst, door de mogendheden opgesteld*" de onder handelingen tot in het oneindige zou rekken. De ambassadeursconferentie had derhalve besloten, dat die lelisl ongewijzigd moest worden aangeno- vomen. De minister voegde daaraan itoe, dat de gedelegeerden, die bereid waren het verdrag te teekenen, dit dan maar dadelijk moesten doem Ea wat degenen betreft, die meenden riet te moeten teekenen, verklaarde de minister niet in te zien waarom zij nog langer te Londen zouden blij ven. Hij deelde ook nog mede, dat de oorlogvoerenden, die bet verdrag zou den teekenen. zich een recht op den moreclcu steun van Groot-Brittannië 'zouden verwerven. Omtrent den indruk, dien dit kor daat optreden op de gedelegeerden lieeft gemaakt, weel de Londensche correspondent van den „Matin" het volgende te berichten „De Turkscke en Bulgaarsche de legaties betoonen zich zeer ingeno men met de houding, door dc groote mogendheden aangenomen. Zij zijn ook zooals zij aan Sir Edward verklaarden tot directe ondertceke- ning bereid. Bulgarije moet zelfs 't voornemen hebben 0111 als de vrede uu niet heel spoedig komt, een ultima tum tot de andere Balkanstaten te richten om den vrede te eischen. Ook de Montenegrijnsche delegatie zal geen bezwaar .legen de vredesvoor waarden maken. De Servische gedelegeerden hebben persoonlijk niets meur in te brengen liegen het verdrag, men krijgt even wel den indruk, dat zij om spccialo [redenen, die misschien in geen ver hand staan tot den huidigen oorlogs-, [toestalid', bun houding zullen regelen iaar die v an de Grieksche gedelegeer den. rviërVen Grieken hebben ver klaard, dal zij hét, nu de omstandig heden zoo veranderd zijn, noo'dig ach ten ziclï te wenden tot hun regeeriri- Igen, „Ik heb echter red'en óm te geloo- cn," zegt de bovengenoemde corres pondent. „dat deze gedelegeerden zich niet bepaald hebben tot een verzoek om nieuwe instructies, maar dat zij bij hun regeeringen tevens hebben aangedrongen op machtiging tot on- derteekening van liet vredesverdrag in den tekst, hun door de mogendhe den voorgelegd." lutussclien is Griekenland al bijge draaid. Een telegram meldt althans, dal de regeering haar gedelegeerden te Londen heeft gelast de vrc'despreli- iiiinairen te teekenen, met de bijvoe ging echter, dat de Grieksche regee ring ziel» het recht voorbehoudt de vraagstukken, die speciaal Grieken land betreffen, nader te bespreken. Tusschcn de Balkanstaten. De Bulgaarsche minister van finan- ic.n die als vertegenwoordiger zij ner regeering bij de internationale fmancieele conferentie thans te Pa rijs vertoeft heeft zich tegenover medewerker van de „Petit Pari- i" ter zake van de geschillen tus schcn Buigarije eenerzijds' en Servië en Griekenland anderzijds aldus uit gelaten „Ui kan niet ontkennen, dat de toe stand onrustbarend is. Ik voor mij hoop, dat het geschil zal worden bij gelegd, zonder dat vrij tot dc wapens onze toevlucht behoeven te nemen. De verbonden staten zouden zich daardoor immers tegenover de wereld schandelijk blameeren. Bulgarije zal evenwel iu geen geval het tec-ken lot aanval gevenhet gevaar voor een gewapend conflict bestaat even wel, Langs onze oude en nieuwe gren zen staan niet minder dan 200.000 Serviërs en 80.UU0 Grieken. Wanneer de regeering te Belgrado en Athene het oor leent aan de ophitsingen der militairen, heigeen ik nog niet ge loof, dan loopt Bulgarije gevaar voor een inval, waartegen wij gedurende ecnige dagen zoo goed als niets zullen kunnen doenwant vier vijfden on zer troepen liggen in Thracië, aan do Zee van Marmora en in de Tsja- tuldja-linio." Vrees voor verwikkelingen. Oostenrijk verwisselt thans zijn troepen in- Bosnië, Ilcrzegowina eh Dalmatië. 'Dc reservisten die reeds «enigen tijd onder de wapenen wa ren zijn door anderen vervangen. De sterke militaire bezetting blijft even wel gehandhaafd, Dit is wel teclce- uend voor den toestand. Allerlei Onderwijzers in Frankrijk. Dij de behandeling van de begroo- tinzï van onderwijs in den Franschen Senaat verklaarde minister-president Barthou, dal de onderwijzerssyndica ten in strijd met de wet en dc eischen der syndicalistische onderwijzers niet vatbaar voor inwilliging zijn. De syndicalistische onderwijzers willen zich ♦finsluiten bij do Gonfé- dération générale du travail en dat kan niet geduld worden. De wijze van optreden der C. G. T. is onwettig. Dat dit lichaam ontbonden is, is niet het gevolg van het feit, dat vroegere regeeringen bang voor haar waren, maar van een juridische quaeslie. De justitie treft geen blaam. Wan neer de bestaande wetten niet beant woorden aan het beoogde doel, zal da regeering anclere indienen. Met 268 tegen 17 stemmen nam de Senaat een motie aan, waarin de verklaringen van de~regeering worden goedgekeurd. De Belgische legerwcllen. De Belgische Kamer heeft met 104 tegen 62 stemmen en 3 onthoudingen het iegerontwerp in tweede lezing aangenomen. Feesten in Duilschland. Omtrent het program voor het re- gecringsjubileum van den Duilschon Keizer verneemt de „Bert. Lok. Anz.": „De '15e Juni, de eigenlijke dag van het regeeringsjubileu.m, levens- de sterfdag van keizer Friedrich, zal in alle stilte worden gevierd. Öp 16 Juni zullen do voornaamste feestelijkheden plaats hebben. Zij beginnen met een bijeenkomst van alle bóndsvorsten. Te 6 uur is er gala diner in het koninklijk palcis, to 8 uur galavoorstelling in de Opera, waar op -speciaal verlangen van den Keizer het derde bedrijf van de „Walküre" zal worden opgevoerd. Het jubileum zal een strikt offi cieel karakter hebben, de gemalinnen der bondsvorsten zelfs zullen bij de feesten niet aanwezig zijn. Slechts de naaste vrouwelijke bloedverwanten van Keizer en Keizerin worden uitgc- noodigd. 't Engelsche koningspaar. De Koning en de Koningin zijn Woensdagavond 7 uur uit Berlijn te Londen teruggekeerd. Onrust in Marokko. Dezer dagen deden aanhangers van den pretendent El Heiba, een aanval op Mazagan. El Gloui sloeg hen na een lievig gevecht terug. Naar gemeld wordt, heeft de vijand 500 man aan dooden verloren: El Heiba is gevlucht. De verliezen van El Gloui moeten 50 man aan dooden en gewonden bedra gen. Taroudant is ingenomen. De Thibetaansche quaeslie. In ccn Reuter bericht uit Peking wordt gemeld dat de Engelsche re geering het voorstel van China om de onderhandelingen te openen over eene voor beide landen bevredigende regeling der Thibetaansche quaestie heeft aangenomen. De onderhande lingen zullen echter niet, als tevens voorgesteld was, te Londen maar te Darjeeling in Britsch-Indië worden gevoerd. Voorts wordt bericht, dat Maandag j.l. te Peking een manifest werd uit gevaardigd betreffende Thibot. Daar in wordt gemeld-dat. dc gouverneur vah' Yoenan de mededeeling van den Daila-Lama ontving, dat aan de Thi betaansche officieren was gelast de. vijandelijkheden te staken,"in de hoop dat dit voorbeeld door China zou wor den gevolgd, terwijl tevens aango- drongen wérd 'op onderhandelingen ihzake de tussehen China eh Thibet bestaande geschillen. In het manifest nu wordt gelast de Thibetaanscho grens, zooals die tijdens het bestuur der Tsing-dynasfie was aangenomen, te eerbiedigen en geen Chineesche troepen teri westen van Tsjiamdo te stationneeren. Stadsnieuws CONSULTATIE-BUREAU VOOlT DRANKZUCHTIGEN. Vrijdag 23 Med j.l. heeft do vereen.i- ging „Consultatie-bureau tot raad en hulp voor drankzuchtigen)", alhier, haar algemeen o ledenvergadering gehouden in 'bet „Blauwe Kruis", on der leiding van haar voorzitter, ds. A. J. Monlijn. Aan liet jaarverslag van den sépré- taris, den lieer J- Vader, oivtleeneii wij het volgende: Het aantal collectieve leden be droeg aan hei ernde van het verslag jaar 31 Maart 1913 zes, nl. de Logo Haarlem van de Intern. Ordo van de Goede Tempelieren; de afdec- lingen Haarlem van de Nat. Clir. Ge- heel-Onth. Ver.; van de Nederl. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken; van het Kruis verbond; van de Nederl. Onderwijzers Propagan da club en van den Nederl. Oir.. Ge- hcel-Onth. Bond- Individueele leden en begunstigers telde de vereend ging er ongeveer CO. waaronder één ver- eeniging, te welen de aideeLing Haar lem van den Volksbond tegen drank misbruik. Met ingang van 1 Juni 1912 werden de zittingen van het bureau verplaatst uit het gebouw dier Haar- lemsche Toynbee-Veroeniging naar het „Blauwe Kruis", en vonden ze ■plaats niet meer op Vrijdag-, maar op Zaterdagavond, lu het geheel stel den zich tien nieuwe personen onder behandeling van do leiders, de hoeren W, L. Schram en dr. L. Coonen. De vereenig'ug werd Koninklijk goedgekeurd 'bij besluit van 16 Ja nuari 1913, No. 16. Uit bet financieel verslag van den penningmeester, den heer J. van der Ilorst, bl-eek, dat de inkomsten 'had den bedragen f 167.87, en de uitgaven f 104.98, zoodat een batig saldo aan wezig was van f 62.89. Na uitvoerige discussie werd het bestuur gemach tigd tot de aanstelling van een bezol digd controleur. In de plaats van ds. A. J. Monlijn, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd als voorzitter gekozen dr. G. A. Ootmar. De hoeren J. van der Ilorst en mr. J. H. Thiel werden als be stuursleden herkozen, terwijl ds. A. J. Montijn als nieuw bestuurslid werd benoemcL. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Dinsdagavond werd in hel Blauwe Kruis de 16c Jaar- en Ledenvergade ring gehouden der afd. Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond. Na op gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer J. W. Ililbran- der, te zijn geopend, werd door den secretaris, den heer Van Wetter, na lezing der notulen en eenige ingeko men stukken, het jaarverslag over 1912/13 uitgebracht. Uit dit verslag bleek dat het leden tal" stationair was gebleven en pl.m. 300 bedraagt, 1-Iet getal begunstigers was dalende en bedraagt 24. Gaarne zag men dit getal wederom toenemen. Voorts werd inct erkenning gewag ge maakt van de belanglooze medewer king van den Eero-voorzitter der ver- eeriiging, ds. C. J. van Paassen, die in den afgoloopen winter voor de le den 4 maal was opgetreden met ver schillende onderwerpen. Een woord van dank werd ook gebracht aan Jlir. Dr. G. G. S. Sandberg, die -iu April j.l. voor do afd. was opgetre den. Do onderafcleèlingen.: het Chr, Kinderkoor „De Lof stem"., en de bi bliotheek, kunnen melding'maken van ijverig werken ieder in hunne bran che. al was de eerste in den laatsten tijd wat minder voorspoedig dan de tweede. Met een woord van dank aan den voorzitter en een beroep op meer dere medewerking der leden, sluit de secretaris zijn verslag, dat bij tijd en wijle door een applaus werd on derbroken. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Meenen, G. Battervburg, J C. Klinkenberg, W. Tegelaar en H. Leduc werden met overgroote meer derheid van stemmen herkozen, ter wijl voor den heer C. van Unninlc, die zich niet weder verkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J W. H. Hal- zema. liet verslag van den penningmees ter a an het ziekenfonds, den heer W. Takes, vermeldde f 186089 aan in komsten. f 804 64 aan uitgaven en dus een batig saldo van f 1056.25. liet aantal deelnemers was 146; 4 nieuwe leden werden in hel afgeloo- pen jaar aangenomen, drie bedank ten, 1 werd geroyeerd. De secretaris deelde bij ontsten tenis van den penningmeester van het \Veduwenfond3, den lieer M. W. Tijseling, mede dat dc inkomsten be droegen f 5350.7S 1/2, de uitgaven wa ren f 316.43 en het saldo bedroeg dus op 1 Mei 1913 5034.351/2. 't Aantal leden dat in dit fonds is ingeschreven bedraagt 57, terwijl aan 4 weduwen uitkeering wordt ver strekt. Van den afdeeliiigs-penningmeester was geen verslag ingekomen. Tot le den der commissie voor het nazien zijner boeken werden benoemd de lieercn P. Tuylel en S. Bakker. Na een dankbetuiging van den voorzitter aan dc resp. penningmees ters werd de vergadering met dank zegging gesloten. VOLKSWEERBAARHEID. Door de afdeelingen Haarlem, Btoomendaal, Commando, Voor Va derland en Koning, en Zaaidvoort, vo.n Volksweerbaarheid, zal a.s. Za terdag oeno oefening worden gehou den in'de omgeving van Aerdenhout- Vogeleuzang. Deze oefening, waa'rbij met losse patronen geschoten wordt, heelt plaats oiidor loidintg vaii reserve-lui tenant v. Zeben. Te 8.30 verzamelen zich do afdee- lingen aan, het station Overveen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de weck van 21 tot en met 27 Mei zijn te Haarlem voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoi- deu, 7 gevallen van roodvonk en 2 ge vallen van dyphlheritis. Te Haarlemmermeer: 1 geval van typhus en febris typhoïdea. Te Velsen: 2 gevallen van diph- theritis. Jubileum. Op 24 Juni a s. zal de heer Arnold, ploegbaas in de afdeeling veerensme- derij vau de Centrale Werkplaats der 11. S. M., den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de mualschappij in dienst trad. WAARNEMEND CHEF. Tot waarnemend chef van de Cen trale Werkplaats der II. IJ. S. M. is benoemd de heer De Koning, inge- uieur aan de werkplaats. Jaarfeest. Dezer dagen zal de kinderzangver- eeniging „Gedenk de Heidenen" in liet lokaal Ridderstraat 24, haar jaar feest vieren, G e v. V o o r w e r p e n. Terug te bekomen bij A. van Dam, Friesche Varkens- markt 20, een gouden horloge. J. Boo gaard, Spaarnwouderstraat 9 rood, een rozenkrans en een schuier. G. Twurver, Koksteeg 19, een gymnas tiekschoen. M, Wiegant, Gr. Hout straat 153. een broche. M. Mooy, Houtplein 12, een broche. J. de Vries, Santpoortersiraat 4B, een ceintuur. J. Broertjes, Kennemerstraat 40, een dasspeld of insigne. J. Oliedam, Mag- dalenasteeg 13, een pet. CHR. KINDERKOOR „DE LOF- STEM". In de laatst gehouden bestuursver gadering van genoemd koor is met al- gemeene stemmen benoemd tot di recteur de heer J. Frensel, ter ver vanging van den heer A. C. Meijer, die tegen '1 Juni heeft bedankt. De repetitiën blijven op Woensdag avond in het gebouw der II. J. V. HAARLEMMERMEER. De heer E. A. Keuchenius, arts te Sciiéveningen, zal vanwege de chr. sociale partij worden candidaal ge steld in het district Haarlemmermeer. (X. Ct Binnenland Uit de Omstreken SANTPOORT. De Staatscourant bevat de ko ninklijk goedgekeurde statuten van de vereeniging tot 't houden van volksfeesten „Elk wat wils" te Sant poort. HEEMSTEDE. GOUDEN BRUILOFT. Op Zaterdag 31 Mei a.s. herdenken de heer en mevrouw Js. Becker, al hier den dag waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. PRINSESJE. Gisterenmiddag bezocht Prinses Ju liana het circus Wilke aan den De- ven'terweg te Apeldoorn. Het prinses je was vergezeld van zuster.Marling en een lakei, in een gewone landauer er heen gereden, zoodat het publiek haar niet heeft herkend. „BEHOUD VAN NATUURMONU MENTEN". Woensdagmiddag hield do „Ver eeniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland" te Amster dam onder voorzitterschap van dr. J. Th. Ooderrla-ns, haar jaarvergadering, De- voorzitter deelde mede, dat ook de Koningin-Moeder beschermvrouw der vereeniging is geworden. De voorzitter vrees op de mooie ter- •einen (Rosbeek en Greenondaal) door de gemeente Heemstede aangekocht. Hij wensehte de gemeente met dit be sluit geluk. i het jaarverslag werd herinnerd aan de actie door de vereeniging ge voerd tot- behoud der Oistenvijksche bosschen. Het mantal leden bedraagt 2052 le ien 1977 in het vorig jaar. De vereeni- jïng heeft een brced-terrein vari 4 I-LA. groot op texel aangekocht. De aftredende bestuursleden wer den herkozer. NEDERLANDSCITP, HOOGE- SCHOOL. Naar men uit Den Haag aan de „N. R. CL" bericht, ligt het in do bedoe ling, de Nederlahdschc Handetsiiooge- sehool te Rotterdam zoo mogelijk 1 October a.s, uiterlijk 1 Januari a.s. te openen. PROV. STATENVERKIEZINGEN. De centrale anti-re volution «aire kiesvereeniging in het district Zaan dam besloot den candidaat der katho lieken, den heer G. C. Kamphuijs (R.-Ko te Heemstede over te nemen. Pers-Overzicht Het „Handelsblad" gevoelt zich ver plicht nog even terug te komen op een strafzaakje, waarin de Amster- damsche rechtbank dezer dagen uit spraak heeft gedaan. I-Iet betrof de jeugdige werkster, die in haar werk huis zich een haar niet tocbehooronde waardeloóze hoedespeld had toegeëi gend eii- deswege voor diefstal ver volgd werd. De zaak scheen zóó on beduidend, dat men alëast niet be grijpt, waaroni de vrouw des huizes zóó boos :kon zijn geworden om de justitie er ih te- halen. Nog onduide lijker was 't, waarom de justitie hier aan gevolg had gegeven; Heeft zij niet wat beters te doen, en is hare roeping niet gewichtiger, dan aldus heb: „minima non curat praetor"* „bagatellen1- ziet de rochler door de vingers",'-- te vergeton? Ernstiger evenwel werd de verba zing toen de vertegenwoordiger het O. M.'in deze zaak, mr. baron Van Lauïsweerdë, kwam tot een re quisitoir van drie weken gevangenis straf. Van eenige bezwarende bijzonder heid, behalve het verhaalde, is ter terechtzitting niéts aan den dag ge komen. Onze verslaggever heeft ons nog heden bevestigd, dat geen enkel speciaal moiief, om de zaak buitenge woon streng te bezien, is aangevoerd of gebleken. Dus zou moeten worden aangenomen, dat het eene doodgewo ne waardeering is. Zoo zonder meer gedaan, zonder dat liij tegenover het publiek ver klaarbaar wordt gemaakt, kan men zulk eeneii eisch niet aiiders.dan te weinig humaan, en te wereld vreemd noemen. Zit er wat achter I Het dossier? Dan had- dit moeten uitkomen Zóó'n requisitoir maakt de justi tie onbegrepengeeft aan het Open baar Ministerie den schijn van een wreed en onmenschkundig staatsor gaan. Het ontneemt aan de gevange nisstraf de-n ernst en de afschrikken de kracht, die haar eigen belmoren te zijn, en zou aan persoonlijke belan gen vreeselijke schade kunnen toe brengen. - Intusschen mag worden opgemerkt, dat ook de rechtbank het met het requisitoir oneens is gebieken. Zij deed dc zaak met een boete afgelijk de president reeds aanstonds had doen doorschemeren. Dit versterkt het vermoeden, dat de eisch niet op gcede redenen rustte. Gelukkig zijn er dus nog rechters in Amsterdam, en blijkt het, dat derge lijke zaken ten slotte verstandiger en menschel ijker behandeld worden. *n zooverre kan men gerustgesteld zijn. Maar niettemin blijft zulk een ri quisitoir een onbegrijpelijke en een verkeerde zaak, een voorbeeld van zooals het niet wezen moet. DE CANDIDATUUR-IDSIN'GA. Het hoeft in Bodegraven aan vele Antirevolutioomairen en ook aan vele Roomsch-Kalbolieken moeite gekost, de oandidatuur-Vau Idsinga over te nemen, zegt De Ned., welk blad het gezond versland dor kiezers te Bode graven hoog stelt, omdat zij inzien, dat, wat zij in het eene district tegen hun zin doen, zij dat in het andere district terugontvangen van kiezers, die op hun beurt anders stemmen dan zij persoonlijk zouden wenschen, Ook onder de Christelijk-H'istori- schen allongskens, begint dit goed te worden ingezien, ofschoon er nog zijn, die het voordeeliger vinden, j eigen Inzicht de belangen van liet ge heel op te offeren, al benadoelen zij zich daardoor zelf. Net, als in den tijd der steeds elkaar bestrijdende en machteloos makende „Geünieerde Provinciën!" Wil men don Bodegravensclien kie zers een extra-prijs geven om aan ge zond verstand, beet. Maar dit be hoeft niet gepaard te gaan met een beleedigende terechtwijzing van den gestelden candidaat, zooals De Stan daard zich veroorlooft die te geven, volgens welke „de houding van den heer Van Idsinga. voorheen vaak zoo sympathiek, in de laatste maanden bijna tergend geweest was," De heer Van Idsinga hee-ft, evenals elk Christelijk-Histonisch Kamerlid, steeds naar eigen, persoonlijke over tuiging gesterad; en gesproken, zon der zich door eenig partijbesiuit de wet te laten tslellen. Hij heeft dat evengoed gedaan, onder het Kabinet- Kuyper,, toen hij mot groote energie Kuypers Wet 'op het I-Iooger Onder wijs verdedigde, terwijl zijn partijge noot dr. Dc Visser die bestreed, als toen hij sonnnuïge ontwerpen-Ta Lrna afkeurde, en afstemde. Herhaaldelijk heeft hij getoond, door scherpzinnige amendementen te wallen meewerken om een voonstel aannemelijk te ma ken. Hij moge minder dan" eenige zij ner politieke geloofsgenooten aan het „Ie mieux est Tennemi du lïien" ge dachtig zijn geweest, rnaar ook daar- n 'lieeft li ij,, evenals de andere Chris- tclijk-IIiistorischen, vrijelijk geoor deel dat op die wijze aller belang, ook deel dal op die wijze allpr beong, ook "dat van de loontrekkenden, het best gediend was, Tergend is zoo'n houding alleen in liet oog van partijleiders, die in mderen zelfstandigheid niet dulden en slectois dan iemands gedrag sym pathiek vinden wanr.eer dat 'hun in het gevlei komt Het is dubbel onaan- genaam, zulk een verwijt te hooren, waar, ge'ijk ook prof. Fabius aan toont, mr. Van Idsinga in beginsel vastheid. bepaaldelijk in vasthou dendheid aan antïrevoiulionnaire be ginselen, den antfrevolutionnairen leider ver overtreft. Rechtszaken BRAXSTICHTING. K>r het gerechtshof te Amsterdam is in booger beroep behandeld de zaak tegen den 37-;angen W. J., uit sum, door de rechtbank ie Am sterdam veroordeeld tot 3 jaar gevan- tenissfcraf wegens opzettelijke brand- itichting in zijn winkel en woning ie Bussum. Do adv. generaal eischte bevesti ging van het vonnis. De'verdediger,-mr. L, W. van Gigch pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. STRAFMAAT VAN REQUISI TOIREN, „1-Iet Weekblad van het Recht" be at de volgende aanschrijving van den .minister van justitie ad interim, den heer Heemskerk, betreffende den inhoud van requisitoiren van het O. M., pan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven. Dezerzijds is de vraag overwogen, of de wijze, waarop in sommige ar- rojidissementen de ambtenaren van het O. M. meenen uitvoering te kun nen geven aan art. 189 van het Wet boek van Strafvordering door in hun aan den rechter over te leggen vorde- rin'g zich over- de strafmate, niét uit te spreken en zich te dien aanzien lot een referte te bepalen, wel behoort te worden bestendigd. Die vraag lieb ik gemeend ontkennend te moeten be antwoorden. Alhoewel de wet niet met zooveel woorden aan een requi sitoir den eisch stelt-, dat daarin ook een bepaalde vordering ten aanzien 'an de strafmaat wordt vermeld, zoo 6tel ik toch dit laatste wel als c-isch eener behoorlijke vordering en meen ik bovendien dat het betoog, volgens hetwelk de wet een vordering zon der bepaling van de strafmaat toe laat, niets meer of minder bevat dan een petitio principii, waarvoor men verzuimt eenig bewijs aan te voeren. Integendeel brengt een logische op- atting van het begrip „vordering" mede, dat het O. M. daarin een volle dige mededeeling doet, en hoe en op welke wijze de beklaagde naar zijn oordeel moet worden gestraft en zou een andere opvatting strijdig zijn met dé voorstelling, welke het spraak gebruik en het dagelijksch leven aan zoodanigen term verbindt. De bewe ring, aangevoerd ter ondersteuning eerier tegenovergestelde opvatting, dat namelijk de rechter toch niet is gehouden aan de door het O. AL ge- requireerde strafmate, is volkomen juist, doch kan verder worden door gevoerd en zou ten slotte zelfs moe ten leiden tot de stelling, dat het ge- heele requisitoir, waaraan de rechter zich niet behoeft te houden, behoort te worden afgeschaft. Dat argument mist derhalve alle kracht. Moet ik derhalve eenerzijds ontken nen, dat voor de nieuwe gedragslijn eenig gegrond motie! is aangevoerd, anderzijds zijn er juist, mede uit een oogpunt van beleid, redenen aanwe zig. die handhaving van de oude wij ze van requireeren noodig maken. I-Iet systeem van ons strafproces, al thans de practische toepassing daar van, brengt mede, dat hel O. M. in zijn verschillende geledingen zijn taak zoodanig uitoefent, dat controle door de hiërarchisch daarboven gestel den mogelijk is. De nieuwe gedragslijn maakt hel voor de hiërarchisch hooger geplaats ten moeilijk een volledig denkbeeld te verkrijgen omtrent de wijze, waar op de ambtenaar, die, voor zoover hij als staatsorgaan, met de vervolging van strafbare feiten belast, optreedt, zijn taak opvat. Met betrekking tot het instellen van het hooger beroep kan nog worden opgemerkt, dat een uiterlijk kenleeken met het oog op de beantwoording van d'e vraag of er aanleiding bestaat voor hooger be roep, zou komen te vervallen. Ten slotte wil ik er ook vooral op wijzen, dat bij het volgen van de nieu we gedragslijn theoretisch de belan gen van beklaagden wellicht niet wor den geschonden, doch, in de practijk zeker gevaar voor schending dier be langen bestaat, daar immers In vets gevallen de eisch eener bepaalde strafmate het eenig tastbaar kente ken is, dal aangeeft, hoe het O. M. over den ernst van het ter. laste ge legde cn bewezen verklaarde feit denkt, een kentoeken derhalve, waar op de beklaagde met het oog op zijn verdediging alleszins aanspraak heeft. UEdelGcstrenge gelieve wel mijn zienswijze in deze aangelegenheid ter kennis te brengen van de ambte naren van het O. M. in Uw ressort en hen uit te noodigen zich wel daar naar te willen gedragen. Sport es Wedstr ijden Voetbal. „CONCORDIA". De V. V, „Concordia" zal dezer da gen 'oen pi'oiik'ganda-fccst'av'ond hou den in het Bróngehouw, ter gelegen heid van hot behalen van het kam pioenschap 'van' den J laarlemschen Voetbalbond. Kerk en School IIET STUDENTENCONGRES. Naar „Minerva" meldt, is j.l. Za terdag in een bijeenkomst te Amster dam van bestuursleden van de groote studentenorganisaties een vereeniging opgericht slechts 12 van de 30 aanwezigen verklaarden zich onom wonden voor de oprichting van de vereeniging tot het houden van een intern, feestelijke studentenhijcen- komst in 1911. Het bestuur bestaat uit: J. H. Kramers, voorzitter; A. G. Driessen, vice-voorzittër F. J. Brevet, secretaris-penningmeesterA. J. En schedé, archivaris; rnej. C. Simons, 2de penningmeesteressc, en J. Offer- haus. Het bestuur fs voornemens zich nog enkele leden toe te voegen. Letteren en Kunst CARILLONBESPELINGEN. Vele klokkenisten hebben reeds hun medewerking aan de carillonbespe- ling, te houden op 18 Juni a sdes avonds van 9 tot 10 uur, toegezegd, terwijl nog geen enkele weigering wc-rd ontvangen, zoodat de kans groot is, dat de klokkenbespeling werkelijk algemeen zal zijn en in ruim veertig plaatsen van ons land gehouden zal orden. De Koningin heeft aan het Hoofd bestuur van de Nationale Vereeni ging vocw den Volkszang, laten we ten, dat zij met belangstelling van liet plan heeft kennis genomen en gaar ne haar toestemming geeft tot de be speling van hot carillan van bet Ko ninklijk paleis te Amsterdam op den bewusten avond. B. en VV. van vele gemeenten hebben hunne medewer king verleend tot een voldoende ver lichting van den toren tijdens de be speling. liet Waterloo-concert, dat jaarlijks te "s-Hertogenbosch op den avond van 18 Juni wordt gegeven, is met het oog op de klokkenbespeling een dag later gesteld. 'Dézer dagen zal de Nationale Ver eeniging voor den Volkszang aari alle klokkenisten een bundeltje van 84 Nedertaridische volksliederen toezen den, waarvan nu en hij volgende ge legenheden nuttig gebruik zal kun nen worden gemaakt. Koloniën WAAKZA A MI-IE ID A A N BEVOLEN. In hel Soc-r. Hbl. schrijft de hoofd redacteur o.in.: Aan den Sarikat Is lam is in dit blad meer aandacUl gé- schonken dan die vereeniging eigeii- lijik verdient. M;.ar het is nog aitijd. een goede politiek om te voorkomen, en hierin ligt de verklaring van het feit dat ik opnieuw het gedoe der leiders vau deren bond. in iiet volie licht trek. Het is reeds zoover gekomen dat men op sommige suikerondernemin gen in do binnenlanden wapens aan schaft oin op gtóieurlijë.heden voor bereid te zijn. Tcekener.d voor 't ve!d- winnen van de Sarikat-Islamkoons is hetgeen bij Toeloengagoeng, in Z.- Kediri, is waargenomen. Daar heeft men blijkens een mij toegezonden om standig relaas geconstateerd dat er geregeld bijeenkomsten van nieuw lichters worden geitouden. Men noemt zelfs namen: Kalangbret, Simo, enz. Tweemaal 's weeks behartigen ds Sarikat-lelammers de belangen van hun Bond op tam manier. En in veel botte breinen gaat het spoken. Er zijn rustige elementen, die het gedoe mijden omdat zij van de Euro peanen to veel goedheid hebben on dervonden om zich tegen dezen te kunnen koeren. Van deze betrouw bare lieden zijn verhalen gehoord., die er op wijzen dut het onschuldige ka rakter van den Sarikat Islam een mythe is geworden. Het woord prang wordt reeds in den mond genomen. Voorloopig zullen het do Cihineezen zijn die den eersten schok van de on tevreden bruine phalanxen zullen te verduren hebben. Wat er verder zal gebeuren, valt niet te'zeggen. In de tropen moet de massa, hij wie alles wat haar zclfbeheersching zweemt af wezig is, als volstrekt onberekenbaar genomen worden. Zoo is het niet te verwonderen dat de eenzaam op suikerfabrieken wo nende Europeanen rekening houden met de eventualiteiten en zich ga«an wapenen. Maar gemakkelijk is het niet meer, aan schiettuig te komen. De wapenhandelaars te Soerabaja hebben een omzet als nooit, te vo ren. Hun voorraden zijn zoo goed als uitgeput. Vooral Chineezen vechten om revolvers cn dergelijke wapens. De ondervinding ieert dat geruch ten over ie verwachten volksberoorin-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9