NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 30e Jaargang No. 9183 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 30 MEI 19!3 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TIN: jPER DRIE maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement oor Haarlem - J Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der V Fff» Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. f 'W\,\V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1* (gJ"Stoytf 3)-iè, 50 Cts. voor 3 plaatslngln A contant. Afzonderlijke nummers0.02h V MmMfcJy«tffm n - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H '1 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. LS>^è^J Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam.Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 31 MEI. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor etelling. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel ling. OM ONS HEEN No. 1720 De storing in lie Gentraio. Er zijn in de wereld zoo van die dingen, waar je vast op rekent. Bij- voorlreeld, da: dzon op den gev. onen Eeizoeutijd opgaat cn weer onder, dat 's morgens de melkboer komt en de bakker, al zijn die nuttige medebur gers nu juist niet altijd present op de hiinuut, dat je gas brandt als je het kraantje omdraait en er een lucifer boven houdt, dat de tram op tijd be gint te loopen ei uitscheidt en einde lijk, dat je machinerie, voor zoover je die noodig hebt, tien dienst niet op zegt. Ik noem met opzet de waterlei ding niet, omdat die af en toe wel eens laat weten, dat je van zoo tot zoo laat op een droogje zitten zult, zoodat dat bedrijf een stagnatie je niet zoo heel erg verwonderen zou. Maar machinerie die niet n loopt, drijfkracht die staakt daar Bit iets buitengewoons, iets vrees aan- Jagends in. Als de fabrikant in zijn werkplaats staat, omringd door al de welbekende geluiden van eiken dag, het rammelen uit den eenen, het rate len uit den anderen hoek, het dreunen van her- en het gonzen van derwaarts, en plotseling houdt dat alles buiten zijn wil op, dan heeft hij een gevoel, alsof hij, haastig over straat gaande, wordt tegengehouden door een onzichtbare hand. Er is iets angstigs in de stilte die nu plotseling intreedt, een stilte die hoorbaar is en vol schijnt van onbekende gebeurte nissen. Allen die in de werkplaats be zig waren schrikken op en kijken el kaar vol angstige verwachting aan. En eerst wanneer de oorzaak bekend is komt men tot rust en overweegt, of er iets gedaan kan worden en, zoo ja wat. Blijkt dan dat kalm afwachten het eenig mogelijke is, dan komt de berusting, het aanpassingsvermogen van den mensch, zonder hetwelk het leven hijna een onmogelijkheid wezen zou. Deze eigenaardige, korte, maar he vige schrik is ons gistermorgen dan overkomen, toen de electrische cen trale plotseling de stroomlevering staakte. De eerste beweging was: de greep naar de telephoon en zestig maal werd d6 centrale opgebeld, ter wijl we er, wel zeker van kunnen we zen dat evenveel keer van verder na vragen werd afgezien, toen de juf frouw van de telefoon zei: „er zijn er nog wei twaalf vóór u" en daarbij voegde, als centrale van belangrijke nieuwstijdingen: „er is een defect aan de centrale*. Het antwoord had iets troostends. De mensch, hoe fier hij ook wezen mag op zijn persoonlijkheid, leeft in zijn gedachten toch evenals de bison in kudden en evenals de haring in scholen: ik bedoel, dat hij verschil lende dingen zoo erg niet vindt, wan neer ze ook aan zijn medeburgers overkomen. Er lag ook, in dit ge val, een geruststelling in, omdat de diehtstbijliggende logica meebracht, dat een onheil der gansche gemeente gescJiiid., juist daarom zoo spoedig mogelijk zou worden verholpen. Intusschen was het toch las'sj ge noeg, voor iedereen even lastig, om dat de mensch met het gelukkige ge voel van eigenwaarde, dat hem in 't leven pleegt te Bteunen, van oordeel is, dut de samenleving het buiten zijn a-beid geen half uur zou stellen. En daar de electromotor overal is inge burgerd hadden zelfs menschen van wie men het niet denken zou, met moeil j'cheid te kampen, doctoren bij voorbeeld. De onderneming die den; meest zichtbaren tegenspoed leed, was de Noord-Zuidhollandsche, wier w gens op verschillende punten van de lijn tot plotselingen stilstand werden gebracht en evenals de belooverde prinses tot bewegingloosheid ge doemd. De raeLSclien kwamen, opti mistisch vertrouwende, dat de wagen nu wel gauw weer zou vertrekken en gingen weer, als hij in zijn toover- slaap bleef.Totdat de bevrijdende prins in dit geval de directeur van de elec trische centrale, het tooverw ooixl sprak en alles zich opnieuw bewegen kon. Dat was intusschen ook maar niet zoo .van zelf gegaan. Wie met machi nes werkt weet wel, dat de tegenhan ger van het benauwend stilstaan het oogenblik is, waarop de machine in zinlooze woede op hol slaat, als een paard dat plot-: het bit in den bek ge nomen heeft. Het komt voor en wie het meemaakt deinst vol schrik terug, ieder oogenblik vreezende, dat de ma chine in razenden zelfmoord de brok ken van het eigen lichaam in 't rond slingeren zal. Totdat er een moed vat en als 't nog mogelijk is, den krankzin nig geworden dienaar met een hand beweging tot stilstand brengt. Het is deze schrik, dien men in de centrale Donderdagochtend ondergaan heeft cn die tengevolge had, dat men aanvan kelijk niet wist, wat er precies was voorgevallen. Er was een belangrijke breuk in de oudste stoommachine, een verticale, ontstaan en het bedrijf stond tijdelijk stil. Leeken 'op dit gebied moeten nu aanvaarden wat volgt, omdat de uit legging te technisch, wezen zou. Men wist op dat oogenblik nog niet, wat van het defect de oor-zaak of het ge volg geweest kon zijn. Er moest na de gebeurtenis, die door haar donderen de geluiden toch ook op de zenuwen gewerkt had, rustig worden overlegd. Het was beter, even den lijd te nemen om de gedachten te verzamelen ten einde den toestand behoorlijk te over zien, dan in jachtige vrees voor kla gers. een, twee, drie een andere stoom machine aan te spannen- om binnen tien minuten stroom te leveren. Soms is het zwaarder, zichzelf tot niets doen, dan tot handelen te dwingen. En met de vertraging van ander half uur voor het stadsnet is ook geen koe over boord geraakt. Bovendien was de tijd van den dag gunstig. Door te wachten tot na 12 uur om opnieuw stroom te geven, werd aanvankelijk veel minder gevergd, omdat vele werkplaatsen op dat uur sluiten en toen eenmaal te half een gebleken was, dat er geen bezwaren meer wa ren, kon te een uur ook de tram weer uit haar verstijving worden vrijgela ten. 's Avonds waren al vier man van de machinefabriek present, om de stoom machine te herstellen eu hoewel op dit oogenblik nog niet precies bekend is wat er gebroken is, is te voorzien, dat met wat fortuin de reparatie bin nen een week afgéloopen zal zijn. Er is gezegd, dat overbelasting de oor zaak van 't or geval zou wezen, maar dat is zoo niet. Onjuist is ook, wij ver beteren die mededeeling met genoe gen, dat op dit oogenblik de centrale geen reserve meer hebben zou: van de Ier stoommachines is er nu één de fect, en van de drie andere zou er nog een onklaar kuunen raken zonder schade voor een rustige levering van stroom, voor kracht en licht. Daar over behoeft, zo.) werd ons verzekerd, zich niemand ongerust te maken. En ten slotte: binnen een paar maanden zal de centrale een stoomturbine be zatten van dezelfde capaciteit als al de andere tegenwoordige machines te zamen. Reden om aan de centrale in de toe komst ons vertrouwen op te zeggen bestaat er dus allerminst. Alle cen trales, elders pas nog die ie Nijmegen, hebben op haar beurt hunne alge- meeno storing gehad: voor de Haar- lemsche is het de eerste in een tijds verloop van 12 jaar. Een dienaar, die zich in een dozijn jaar ééiunaal twee uur verslaapt, is zeker aan ontslag niet toe. Of de wal «eer snelle ontwik keling van ons elecfriscli bedrijf noj uitbreiding van toezicht wenschelijk maakt, zal de commissie wel met den directeur overleggen, maar dat er vair het personeel door allerlei nieu we dingen van den laatsteu tijd veel gevergd weid, is zeer goed aan te ne men. En terwijl anders een centrale is en ook moet zijn zoo rustig als een hofje, was het gisteren een tooneel van geraas, dat op de zenuwen aan kwam, maar waarna toch met alle kracht en macht gewerkt is om de zaak weer in 't reine te krijgen. Dat is gelukt, gauw en goed, de mo toren loopen weer alsof er niets ge beurd is en de trams toeren lustig tus- schen Schoten cn den Hout op en neer. liet incident is voorbij. Als het ons iets geleerd heeft, dan mag het wel wezen, dot we or erkentelijk voor moeten zijn wanneer een onderdeel van ons bestaan loopt met een regel matigheid, als waarvan wij nu twaalf jaar lang de onbezorgd© getuigen ziji geweest. J. C. P. Stadsnieuws Trampersoneel. Donderdagavond had de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een vergadering belegd die druk bezocht was. De heer Verton sprak en begon met een overzicht te geven van de toestanden, zooals de enquête-commissie die in 1900 had bevonden en waaraan de regeering nog niets ter verbetering had gedaan, terwijl de Haarlemsche Raad heeft getoond dat een wetge vend college wel wat ter verbetering van die toestanden doen kan. De Directie van de N. Z. II. T. M. tracht nu aan het Raadsbesluit te ontko men door het personeel het eerste half jaar als leerling te beschouwen. Als de Raad consequent wil zijn, zegt die, niet te kunnen dulden dat leer lingen deze verantwoordelijke func tie zelfstandig waarnemen, en voldoet aan het verzoek, het thans in dienst zijnde personeel te doen ressorteeren onder a. in de voorgestelde loonrege ling genoemd. De Directie zou nu ook personeel aansporen zelf raadsleden te bezoeken en de clementie van die raadsleden in te roepen, daar de Di rectie menschen op leeftijd niet het loon kan garandeeren als door den Raad is vastgesteld. De heer Verton ziet hierin een poging van de Directie om te voorkomen dal het adres van de organisatie, aan den Raad verzonden, zou worden ingewilligd. In liillegom waar de werktijden aanvankelijk lang en de loonen zeer laag waren, is dezer dagen een groo te verbetering ingevoerdechter moet' de practische toepassing van de nieuwe regeling worden afgewacht. De organisatie zal blijven strijden voor verbetering van de toestanden, zoowel aan E. i. AL als N. Z. 11. T. Al, daar die zeer aan elkaar verwant zijn. Spr. wekt de ongeorganiseerden op, dien strijd rnee te voeren. Ook de heer Moltmaker spoort daartoe nog aan. A a n r ij d i n g. Hedenmorgen ten ruim 11 1/4 uur heeft op de Groote Houtbrug etne aanrijding plaats gehad tusschen een auto komende van het Plein en een wielrijder, komende uit de Groc.e Houtstraat, dat gelukkig goed is af- gcloopen. Op de brug bevonden zich twee be spannen wagens, waarlangs de auto en ook de wielrijder wilden passeeren, met 't gevolg, dat de auto tegen den wielrijder opreedjdoor den schok, sloeg de wielrijder, genaamd Piet Srnït, oud 15 jaren, loopjongen bij den fruit handelaar Brussée, Groote Hout straat van het rijwiel en kwam op de spatheuvel van de auto terecht. Hij heeft geen kwetsuren, maai- alleen een stokkende broek opgeloopen. Het rijwiel is belangrijk beschadigd. De auto, genummerd C 2417, is niet be schadigd. Door den agent-recher- cbeiii- Kamp is een onderzoek inge steld. VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. Het jaarverslag der hier gevestigde Chr, vereeniging tot verpleging van lijders nan vallende ziekte is thans in drulc verschenen. Aangehouden De dader van den diefstal van lood uil een dakgoot van een perceel in de Koralenstceg, is aangehouden, 't Is C. G, een smidsjongen, die bekend neeft. Vraaggesprek van Hen dag. INSTELLING VAN DEN ARMEN RAAD. Bij Kon. besluit Is voor Haarlem in gesteld een Armenraad en als secreta ris van dien Raad benoemd Mr. Bar bas, een zoon van den predikant van dien naam. Air. Barbas heeft ons vanmorgen eenige inlichtingen over de werking van dit nieuwe lichaam gegeven. Wat beoogt de Armenraad? heb ben we gevraagd. De orgao&alie van de armenzorg builen de gestichten He', doel is, om samenwerking te brengen tusschen de verschillende instellingen van welda digheid en om eenheid te brengen in hun werk. De Armenraad is een uitvloeisel van de nieuwe Armemvet? Ja, er is een nieuwe wet inge voerd, om de armoede op meer af doende manier te bestrijden. Hoe wordt nu de Armenraad sa mengesteld? De Burgemeester roept r.n bin nen drie weken de verschillende in stellingen van w eldadigheid op, oro zich tc doen afvaardigen in den Raad. Welke instellingen zijn dat? Het Burgerlijk Armbestuur is verplicht zich ie doen vertegenwoor digen in den Raad. De kerkelijke eu particuliere instellingen, zooals hier de diaconieën, liet R. K. parochiale armbestuur en Weldadigheid naar Vermogen, zijn niet gebonden, om zich te doen ivji-iegenw o-ordligen. Maav als zij 't nu niet doen, kunnen zij gedurende de eerste vier jaar geen vertegenwoordiger meer afvaar digen, Iloe is de verdeeling van ftrtet aan tal leden. ^Tiet aantal leden bedraagt 11 en voor elke .f 9064,76 die een lichaam aam armenzorg buiten de gestichten besteedt, mag het één afgevaardigde aan w-ijzen. - Waarom heeft men dat geld bedrag niet afgerond? De verschillende instellingen moesten weds opgeven, hoeveel geld zij gemiddeld gedurende de laatste drie jaren besteedden. Die gemiddelden heeft men nu voor Haarlem samengeteld em de som ge deeld door elf, liet aantal leden van den Armenraad. De Nederl. Hen'. Diaconie besteedt bv. een f 30.UO'J per jaar aan armen zorg. Als die som nu geheel aan ver zorging buiien de gestichten besteed werd, wat niet het geval is, zou zij dus drie leden in den armenraad kun nen hebben. En boe is de organisatie van deo Raad verder? Binnen veertien dagen moet dan een vergadering vau de afgevaardig den plaats hebben onder presidium van den Burgemeester. Op die ver gadering wordt o.a. een Dagelijksch bestuur van drie leden gekozen. Hoe is de werkwijze van den Raad? Een voornaam ding is de instel ling van een Bureau van informatie, waar volgens kaartsysteem een regis ter van de bedeelden wordt gehouden, liet Buig. Armbestuur moet de opga ven van zijn bedeelden geven; de andere instellingen behoeven dat eerst te doen, wanneer iemand van wien men kan vermoeden, dat hij needs door een andere instelling ge holpen wordt, bij een tweede vereeni ging om steun komt. Dit bureau zal daardoor een In stelling worden, dat beschikt over al lerlei gegevens, die voor de armen verzorging van nut Is. Voorts komen Lu de vergaderingen van het Dage lijksch bestuur, dat elke week zal ver gaderen, en in die bijeenkomsten van den Raad allerlei onderwerpen om trent armenzorg ter sprake. Oe die wijze kan de nieuwe instel ling veel nut doen. E v a m e us L. O. 27 Alm (aanvulling) nog geslaagd Mej. Joh. Smit, alhier. DE MUNTGASMETER GELEDIGD. De directeur van 't gasbedrijf deelde aan de politie mede, dat de muntgasmeter uit een perceel aan de Ilagestraat wederrechtelijk ie gele digd. Vermoedelijk is daaruit 17.571.2 weggenomen. KAMERVERKIEZINGEN. Vanwege den Bond van Protes ts ntsche kiezers zullen, zooals in de alg. vergadering van dien bond Is meegedeeld, pogingen aangewend worden om hier ter stede mei een ei gen candidaat uit te komen. Classicaal B e s t u ur. Door het Classicaal Bestuur van Haarlem is na gehouden examen de acte van godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. kerk uitgereikt aan de heeren: A. L. Soctekouw, te Oost- zaan. M. W. Hijkoop, te Heemstede. C. V. Morra, ie Heemstede. Overreden. Een automobiel overreed gisteren op den Kruisweg een fox-terrier van een bewoner der Kruisstraat, "t Dier was dadelijk dood. Dedifre vaas. Het vervolg van liet getuigenver hoor in de zaak Kevüikian-contra- Everts over de Perzische vaas, waar van de betaling door den heer E. is geweigerd, is vastgesteld op 24 Sep tember. Auteurs we to vertre ding. Vanmorgen diende ter civiele zit ting van het kantongerecht de zaak tegen den heer Sch. te Heemstede we gens het niet voldoen van auteurs recht voor het spelen van muzieknum mers in het Stationshotel. De eischer verzocht echter a c'ljt da gen uitstel tot het stellen van zijn conclusie van el sch, 't geen werd toe gestaan. L o u w t j eln't groe n. Men is begonnen mei liet aanbren gen van een zandbed rond 'bet Cos- terbeeld. Bevolking. Op 31 Dec. 1912 telde onze gemeen te 70491 inwoners, 33111 mannen en 37180 vrouwen. 31 Dec. 1912 waren er 69888 inwoners. Er werden in 1912 1422 kinderen ge boren, 691 meisjes en 731 jongens. 825 personen overleden, 373 mannen en 452 vrouwen. 5S99 personen hebben zich in 1912 In deze gemeente gevestigd, maar 5993 zijn daaruit vertrokken. N. V. INDUSTRIES ANK TE HAARLEM. In de Donderdagmiddag gehouden Algem. Vergadering van aandeelhou ders van de Industriebank te Haar lem, werden balans en winst- c-n er- liesrekening goedgekeurd. Het divi dend werd bepaald op 4%. Als lid van den Raad van Beheer werd her benoemd Mr. A. A. van der Mcrsch, kantonrechter te Haarlem. Aan liet jaarverslag ontleenen wij het volgende De malaise op financieel gebied heeft, zooals blijkt uit de winst- en verliesrekening, ook eenigen invloed gehad op het fondseirbezit. Alet het oog op den slechten beurs- toestand werd in hei jaar 1912 slechts één SynaicaatsparBcipatie aanvaard. Daar op hei oogenblik van de ont binding van dit syndicaat men het niet raadzaam achtte de deelneming te verkoopen, is het bedrag daarvan op de beurswaarde per 31 Dec. 1912 in de balans opgenomen en bepaalde meD zich verder tot het beheer en de administratie van het fondsenbezit en de leiding eener onder controle der Bank staande zaak, die geleidelijk in bloei toeneemt. De liquidatie van twee zaken waar in men eenig belang had. werd. gere geld voortgezet, het verloop daarvan beantwoordt vrijwel aan de verwach tingen. Van het beschikbare bedrag ter ver deeling ad f 16.839 moet worden afge zonderd voor de reserve 10 1681. De reserve wordt dan flö.nb. Van het dan blijvende saldo ad f15155 wordt bestemd voor dividend uRkeering 4% over het kapitaal f 15.000, blijft onverdeeld 1155. Steun. Door de afd. Haarlem van dt-n Alg. Ned. Typografenbond werd aan de aangesloten afdeelingen in den lan de een sfeunlijst gezonden voor een ziek lid der afd. Haarlem, Thans is reeds een bedrag van 86.74 ontvan gen door den penningmeester der af- deeling, welk bedrag aan het zieke lid zal worden uitgekeerd. EEN BOND VAN SOCIALISTISCHE ZANG VEREENIG 1NGEN. Op initiatief van het gemengd zangkoor „Excelsior", directeur de lieer J. Overbuys, alhier, zal binnen kort alhier een vergadering worden gehouden door verschillende daartoe afgevaardigden van socialistische zangkoren in Nederland, ter bespre king van de oprichting van een Zan- gersbor.d. onder den naam „Neder- landsclie Bond van Socialistische Zangverenigingen". Reeds een twaalftal zangkoren heb ben besloten tot toetreding lui de eventueel op te richten Bond. Er bestond reeds geruimen tijd liet plan tot oprichting te komen van een Bond van Socialistische Zaïigveresni- girgcii, omdat er door den reeds be- staundeii Bond van' Arbeiders-Zand- verc-enigingen in Nederland, waarbij „De Stem des Volks" alhier is aange sloten, bezwaren bestonden tot toela ting van het zangkoor „Excelsior". DE FIRMA BEU NES AAN DEN VERSPRONCKWEG. Naai aanleiding van de discussie in den Raad over de zauk-Beïjnes, verne men we, dat reeds bij B. en W. I; in gediend een verzoek dei firma Be ij nes or n ontheffing \an art. 7a. der .Bouw. en Woningiererdenmg, teneinde d« fabriek meer dan 10 M. buiten de rooi. lijn te kunnen plaatsen. Wanneer IJ. en W. afwijking ver kenen, komt deze aanvraag natuur lijk niet in dei. Raad. Het is nog niet bekend, wanneer B. en h:ui j-csiissing zuilen nemen inzake de aanvraag, waarbij de Hin derwet gemoeid is. Clllt. II 1ST. UNIE. Donderdag hield de afd. Haarlem van de Chr. Ilist. Unie eene ledenver gadering. Voor de a.s. verkiezing voor de Fruv. Staten zal geen candidaat ge stold worden, doch gesteund de can didaat der R. K. k his vereen iging. Von Dr. K. E. de Jong was bericht ontvangen, dat hij, wegens drukke werkzaamheden, zich genoodzaakt zag als bestuurslid te bedanken. Als plaatsvervanger werd gekozen de lieer Jhr. dr. C. G. S. Sandberg, die de benoeming aannam. Staande de vergadering werd voorgeteld den heer Jhr. dr. Sandberg als 2e voorzit ter te benoemen^ welk voorstel alge- meene instemming vond. Ook hierin was de heer Sandiberg ter wille c-n sprak hij den wensch uit, dat hij niet alleen in het belang der Clir.. Iiist. partij, doch ook in dat van het alge meen als 2en voorzitter dei' afd eel in?' mocht werkzaam zijn. Verder werd de navolgend© motie met algeinecne stemmen aangeno men: ,,De afd. Haarlem van de Chr. Ilist. Unie, het laaist voor de o.k. verkie zing voor de 2e Kamer der Staten- G en»:-ra al in ledenvergadering bijeen, acht zich niét alleen gedrongen, doch ook ziende op de vele en gewichtige diensten door den HoogWeigeb. Heer Jhr Mr. Frank K. van Lenrtop aan ons vaderland bewezen, verplicht, hem daarvoor openlijk dank ie zog- gén. Zij wensch: den hoer Van Lennep op zijn verderen levensweg tc*. dut God hem en de zijnen niet Zijne ge nade en zegen moge nabij zijn. Moge er steeds tusschen den oud- afgevaardigde en zijn vroeger district en in het bijzonder mot de Haarlem sche aJdeelfng der Chr. Ilist. Unie een band van oprechte vriendschap blijven bestaan." Besloten werd om deze motie aan den heer Jhr. inr. F. K. vau Lennep over te brengen on aan deu inhoud publiciteit te geven. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten) Uit de Omstreken SCHOTEN. Rechtsche samenwer king. Namens de Besturen der Christ. Kiesvereenigingen te Schoten meldt men ons, dat besloten is tot nlgeheele samenwerking voor de verkiezingen van Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. SANTPOORT. REDE VAN MR. ROODENBURG. Donderdagavond trad in de zaal van den héér Enzerink voor een tal rijk opgekomen publiek op de heer Mr L. N. Roudenburg, canidaat voor de Tweede-Kamer der Vrijzinnige par tijen, met het onderwerp; ,,De slem- bus vau 1913". De spreker begon met liet program der coalitie-partijen uiteen te zetten en wat daarvan hij handhaving te wachten was, zich bepalende bij de onderwijskwestie, de tariefwet, de ouderdom.*verzekering, grondwetsher ziening en Algemeen Kiesrecht. Hij liet uitkomen welke gevaren ef z.i. betreffende deze punten van .ene Rechtsche re-geering dreigden en ein digde met opwekking tot krachtige

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1