GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD VrUdag 30 Mei 1913 Buitenlandsch Overzicht O© Balkanvutkesin. De vrede zal er komen. De Engelschc minister Sir Edward Grey de leider der ambassadeurs- conferentie te Londen heeft de' vredesgedelegeerden der Dalkansta- len, oolc Turkije, uitgenoodigd heden middag in 't paleis van St. James te komen. Dan moeien, de vredesvoor waarden geteelcend worden. Europa meent dat er nu lang ge noeg gedraald is, nu moet de vrede er komen al is 't oolc wat gedwongen. It Is wel haast, zeker, dat alle ge delegeerden ook heden zullen teeke nen. Alleen willen Bulgarije en Turkije nog niets welen van 't protocol dat door de andere Bnlkanstaton is opge maakt als aanvulling van de vredes- 7 oorwaarden. De bestaande twistpun- tm treden in dit ontwerp-protocol ge- hsel op den voorgrond. Bulgarije wil d»,e zaken aan de orde stellen na den officieelen vrede. Oorlog tusschen Grielienland en Bulgarije Uit Athene werd aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind„Tn de niet heldere en zwoele atmosfeer is nog geen verbetering gekomen, eerder het tegendeel. Het vertrek van Venizelos naar Saloniki. om daar met den Bul- gaarschen vertegenwoordiger te con- fereeren, wordt beschouwd als een laatste poging om te geraken tot een vredelievende overeenstemming, maar men heeft niet veel hoop, dat deze poging gelukken zal. De overtuiging, dat het binnenkort tot een definitieve breuk tusschen de hondgenooten zal komen, wordt van dag tot dag vaster. De quaestie, in hoeverre Servië een overeenkomst met Griekenland tegen Bulgarije gesloten heeft, wordt in particuliere kringen met de grootste reserve besproken. Een formeel ver drag Is tot nu toe niet onderleekend. Voor zoover men verneemt bestaat ook niet het plan, een verdrag te slui ten, maar zijn de Servische en Griek sche regeeringen tot volkomen over eenstemming gekomen in vriend schappelijke mondelinge verhandelin gen. Ook de kalme pers beschouwt een oorlog mot Bulgarije steeds meer als een niet af te wenden kwaad. In alle stilte en kalmte worden door de regeering alle voorbereidende maat regelen getroffen voor nieuwe mili taire operalies." De toestand is niet verbeterd door de wel wat oorlogszuchtige, rede van den Servischen minister Pasjito, die vooral in Bulgarije voel ontstemming heeft gewekt,. De Temps" Verneemt uit Sofia Koning Ferdinand heeft telegrammen gezonden, aan den Duitsehen Kei zer en aan den Tsaar, die hem tele grafisch hadden geraden niets te doen, dat den vrede in gevaar zou kunnén brengen. Koning Ferdinand zet in zijn ant woord uiteen, dat Bulgarije nooit ie mand geprovoceerd heeft. De lconing van Bulgarije is evenals zijn regee ring, bezield mei den innigen wenscli om conflicten le vermijden en hij spreekt de hoop vil, dat in Belgrado en Athene dezelfde stemming hecrschl. Sir Edward Grey zei in 'l Lager huis o.a. „Het is waar, dat de spanning en bezorgdheid van de F.uropeesche re geeringen is verminderd en dal de kans op vrede verbeterd is, Maar ie dereen weet, dat er nog veel moeilijk heden zijn, in eenige uiterst teere quaesties, die nog op afdoening wach ten." Er is dus nog wel eenige hoop op bijlegging der geschillen zonder wa pengeweld. Er worden evenwel van beide zij den uitgebreide militaire maatrege len genomen. Nog bedenkelijker is, dal er weer gevochten is. Nu in de buurt van de hoogten van Drair. De Bulgaren vie len de Grieken aan zoo verzekert een telegram uit Athenne. 't Resultaat van 't gevecht is nog niet bekend. Gruiuclen 't Grieksche blad „Embros" noemt de namen van een tiental Grieksche dorpen, die door de Bulgaren zouden zijn verwoest, en welker bevolking zou zijn uitgemoord, behalve 300 jon ge meisjes, die naar het Bulgaarsche legerkamp zijn meegevoerd. Feuilleton Uit het Engelsch van DAVID CHRISTIE MURRAY. 39) 11c vergeet den hond niel, zeide Job, op strengen toon. Hij was de ellendeling', dio hem vergiftigd heeft. Gij weet wel, ging hij met zonderlin ge bedaardheid voert, dat ik eerst op den dag van mijn huwelijk mijn besluit heb opgegeven om'dien kerel met-zijn leven voor den dood van den armen Pincher lo laten boeten te iateu betalen, wilde ik zeggen, maar dat kan van heui niet gezegd worden omdat hij niets waard is. Job, Job, vermaande Armstrong, wat spreekt ge op een akelig woes- ten toon! Donk aan Sara, als niets anders u bedaard kan houden. Welnu, antwoordde hij, 't is over. Ik zal den schurk uit den weg blijven, om gencegen te doen. De sfrffd in Altumte. Het „Giornale d'Italia" meldt, dat Essad pasja aan de voorloopige Al- baneesche regeering zijn onderwer ping heeft aangeboden. Van dezen kant js 't gevaar voor verdere verwikkelingen In Albanië dus verdwenen. Bulgarije en Roemenië. In geheime zitting bracht de Se naat de discusesie over het Petcrs- burgsc-he protocol ten einde. In de openbare zitting nam de Se naat de discussie over het Peters- tie aan, luidende: De Senaat kennis nemende van het te Petersburg door de vertegenwoordigers der mogend heden geteekende protocol, machtigt, de regeering de noodige maatregelen te nemen voor de uitvoering der hier in vervatte bepalingen. Allerlei Fransclie legerhcrvorming. De Senaat heeft met bijna algemee ne stemmen het erediet toegestaan, noodig voor het onder de wapenen houden van de derde lichting, De Duilsche oorlogsbelasting. De begrotingscommissie van den Rijksdag begon met de eerste lezing van het wetsontwerp op de buitenge wone weerbelasting, die voor slechts eenmaal zal worden geheven. De vertegenwoordigers van alle partijen verklaarden het eens te zijn over de strekking van het wetsontwerp en toonden eenparig instemming met deze. weerbelasting, De vertegenwoor digers van het Centrum, de Fort- schritt-partei, de nationaal-liberalen bepleitten de voorstellen hunner par tijen, die ten doel hebben de belas tinggrens hooger op te voeren bij de vermogensbelasting en progressieve belasting van het inkomen. Ten slotte werd een voorstel aan genomen, dat uit elke fractie twee le den ter bespreking met den Rijkskan selier 2ullcn samenkomen, om aldus tot een gemeenschappelijk bemidde lingsvoorstel te-komen. Binnenland EERSTE KAMER. Mem seinde ons gistermiddag uit Den Haag: Na de aanneming eener spoed- eischende naturalisatie begon dc Eerste Kamer het algemeen debat over de sociale wetten. Dit begon met een uitvoerige bestrijding van den heer Laan. wegens te vergaande inmenging van don Staat, met mis kenning van particuliere krachten. Vooral had hij bezwaar tegen de Ra- denwet en tegen 'het kathedersocia- iistisch karakter der regeling die hij omslachtig en bureaucratisch noem de, zonder vertrouwen op het zelfbe stuur van instellingen uit het vorige volksleven opgekomen, zooals land- bouwverzekeringen. Eindelijk kwam. hij op tégen dë dekking der kosten met tarief-verhooging. Dat is een o.ë- conomische misdaad, waardoor alles verforen gaaf wat met .zooveel moeite en strijd is verkregen, 't Geld is öp<-an dere'wijze ook-to vindhtv, zoou'ls de heer Patijn heeft aangetoond. Nader'schrijft mem. ons: Na de bestrijding vaii de Raden-, Invaliditeils- en ouderdoms-vc-zeke- ring en ziektewet, die gisteren tegelijk in algemeen© beraadslaging kwamen, door den lieer Laan, wiens slotwoord was dat de minderheid wel verslagen, maar niet overwonneiï zou worden en dat de tijd zou komen, waarin ook in Nederland een betere regeling (als <3e Engelsche) was te verwachten, steu nende op mee rvertrouwen in volk, werden de voorttellen van Minister Talma ook door de hoeren Van der, Feltz en Lely met kracht aangevoch-j ten. Beiden laakten zij de inmenging der politiek ia deze zuiver oeconomi- sche quaestie en veroordeelden 't dat, om partij-oogmerken, de tol sland- korning dezer wetten op 't. allerminst geschikte tijdperk word doorgedre ven. Do hoer Van der Feltz betoogde dat de Rademvet. zooals ze was gewij zigd om er het ongrondwettig verorde ningsrecht uit te verwijderen, van goen waarde ineer was en de enorme kosten, meer dan een millioen per jaar, niet wettigde. Hij kwam overi gens uit juridisch oogpunt op tegen het bij de Invaliditeitswet opdragen van de geschillen aan de beslissing van den administratieven- in plaats van den burgerlijken rechter wal z.i. in strijd was met de grondwet en op perde bedenking tegen het, in meer dan 40 artikelen van de ziektewet overlaten van regelingen, die in do wet behooren te geschieden aan Kon. besluiten, een delegatie van macht,; indruischende tegen de jurispruden tie van den II. Raad en tegen ons Staatsrecht. Overigens was voor spr. HOOFDSTUK IV. Het afbreken van de schuttingen was een voorval, dat de gemoederen in Castle Barfield in ongewone bewe ging bracht en niet weinig stof tot ge sprek in de gelagkamers leverde. Wie er alleen niaar als toeschouwers had den bijgestaan snoefden er op dat zij die groote gebeurtenis hadden bijge woond, en namen tegenover hunne minder gelukkige buren heldhaftige airs aan. De hoefsmid werd een half god, en de jongens vertelden elkaar, de tastbaarste leugens van hem, zoo als, onder anderen, dat hij hoefijzers met duim en vinger kon breken, of dat hij om eene weddenschap oen half uur ver liad geioopén met een aan beeld, dat hij onder zijn jas hield, zon der dat iemand aan zijn tred daar iels van kon bespeuren, en dergelijke Her culische daden meer. Behalve dat een hoefsmid over 't'algemeen een nogal gespierd man is, had deze hoefsmid in 't bijzonder nooit, zelfs onder schooi jongens, zulk eene vermaard heid gehad, maar, na het afbreken van generaal Cóninghame's schuttin gen, rees er eene verheerlijkte schim van hem op, die dagelijks heldenfeiten bedreef, trots den sterksten iriun, die ooit op eene kermis ie zien is ge weest. Generaal Coninghame was geens- en eveneens voor den heer Lely, 'dié zich bij zijn betoog aansloot een ab soluut onoverkomelijk bezwaar dal de Reg. met een verhoogd tarief de middelen tot dekking der kosten wil vinden. Wat den heer Lely aangaat, deze achtte do voorziening onbillijk en te omslachtig. Onbillijk tegenover de vele uitgeslofenen, dio vooral na de uit keering bij art. 369 aan de 70-jari- gcit toegezegd en uit een verkregen recht, zij.n uitgesloten. Waarom? De spr. meende dat ei; alle aanleiding ware geweest 't amend. Borgesfius— TydemanDrueker aan te nemen om a de 70-jari.g© behoeftigen de uitkee- ring te verzekeren. Mort moest ziclï niet door de be cijferingen voor staatspensionnieering laten afschrikken. Deze zou 20 milli oen vorderen bij f 3 per wèek voor al le 70-jarige behoeftigen. En de wet van den Minister kost 32 millioen door werkgevers, werklieden en Staat te betalen on helpt van de 128.000 oude behoeftigen er maar 22.400. Doze krijgen nu met 1 Jan. 1914 een gift uit de slaalskas. Waarom anderen niet'? De spr. verlangde voor allen.gelijk recht en achtte dat., even spoedig als de uitvoering dezer wetten, d. i. in zes maanden bereikbaar langs an deren weg; zonder dwang-verzekering, door staaispensionneering en zonder la rief verhooging. Slemden al de drie sprekers van de linkerzijde, op grond van hun eed op de grondwet en overtuiging tegen de wetten, de heer Waller verdediigde ze en nam het vooral voor de Raden- wet op. al hoopte hij dat de Minister bij de uitvoering gelegenheid zou vin den om die nog meer toe te passen in den geest van zijn oorspronkelijk voorstel. lieden wordt het debat voortgezet. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Jfoninkl. besluit is benoemd tot buiiengew. lid van den Centr. Ge zondheidsraad dr. C. W. Broers, dir. van het Centr Lab. voor de Volksge zondheid te Utrecht. Zijn, met ing. van 1 Sent., benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Hoorn. H. van den Berg. thans tijd.voor het tijdvak van 1 Sept. 1913 I'm 31 Aug. 191 i, H. G. W. H. Beeger. tijd. Is benoemd tot ridder in de orde van Oraiije-Nassau. P. S de Wit. de ken en pastoor te Steenbergen. Is verleend de eeremed. der orde van Oranje-Nassau, in zilver, met de gekruiste zwaarden, aan den gcp. adj-onderoff. N. M. de Haas, adj - pennïngm. der Ver. tot ond. onder steuning in geval van overlijden voor officieren en voor offïeiers-echtgenoo ien en weduwen. Is ovorgepl. in zijn rang bij den gen. staf, kapitein F. J. B. Sanders, adjud. van de lilde inf.-brigade. Is aan de res.-luits. G. I-I. de Jongh, 17o reg. inf., en E. C. Labouchère. 3e reg. huz., op verzoek, eervol ontslag' uit den militairen dienst verleend. Is aan den met. den rang van gen.- majoor'gepens. kol, E. F. C. A. Hen- ekens, op verzoek, wegens gezond heidsredenen, eervol ontslag verleend als iid van den Miiit. Pensioenraad onder dankbetuiging voor de door hem i:i dié betrekking bewezen diensten. TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813—1913". Een oud-Friesch feest wordt gpge- ven op Zaterdag 7 Juni. Een groot aantal dames en heer.cn uit Fries land zal 's middags en 's avonds c-en opvoering geven in de congreszaal op het terrein 1813. Het bestuur hoopt dat vele Friezen deze opvoering zul len bijwonen en het zou liet zeer op prijs stellen indien zij ook in Fi'iesch costuum zouden willen ver schijnen ter opluistering van het ge heel. NATIONALE BOND VAN PROTES- TANTSCHE KIEZERS. De nationale bond van Proleslant- sclie kiezers heeft in Amsterdam ver gaderd. Ds. Van Hoogenhuijze deelde mede, dat het reeds bekende manifest in massa zal worden verspreid; een vlugschrift is in bewerking. Ver schillende personen hebben zich op gegeven om als sprekers propaganda le maken. Aan candidaten, die de bond zal steunen, zal worden gevraagd: le. of zij het Protesianlsch christelijk ka rakter der natie en dc rechten der Nederi. Herv. kerk en die harer le den, ook op staatkundig gebied, zoo mede onze vrijheid van godsdienst en geweten blijvend willen handhaven en 2e. of zij zich verplicht achten om, als lid van de Tweede Kamer, recht streeks en zijdelings, lederen aan slag op het Protestantse!] karakter onzer natie en de rechten der Herv. kerk te helpen verijdelen, o.a. door geen wijziging te brengen in de arti kelen 171 en 192 der bestaande Grond- zins dc man om op zulk een terrein niet te willen strijden, Hij was heersch zuchtig van aard, en bijna dertig jaar lung had bij zijne aangeboren nei gingen versterkt door eene onafgebro ken reeks van tirannieke plagerijen. Dc Britsche soldaat van vroegere ja ren liad 'eerbied voor een officier, die op zijn tijd streng wist te zijn. en hield soms wel van sirikfe krijgs tucht. Maar de Britsclic soldaat ver foeide generaal Coninghame, die over al waar hij in garnizoen had gelegen eene hatelijke oeruchtheid- had ver worven. In alle wereldstreken was bij persoonlijk gehaat, en op elke lengte en breedte was hij in de cantiri.es ver vloekt geworden. Zijn geheele voor komen ademde smadelijke trotschhcid en hij was even kleingeestig en laag hartig als trotoeh. Hij was zulk een officier, clie zadels aan stukken zou trekken om naar verborgen roestvlek ken te zoeken, en die inspectie lcomtj houden zonder de gebruikelijke waar schuwing vooraf. Soms liad hij bij een onverbeterlijke weleens iets door de vingers gezien, maar voor een soldaat van goed gedrag, dio maar den ge- ringsten misslag begins-, was hij on- meedoogend. Deze karaktertrekken, waarbij nog kwam dat hij zich hij den oorlog in de Krim had geken merkt door eene bijzondere neiging om zich in gevaarlijke o ogenblikken wet, bok door or voor le zorgen, dal de Hooge Raad niet aldus kan wor den samengesteld, dat bij een moge lijke en o. i. dreigende hervatting van de procedures van 18SG en volgende jaren, in hoogste instantie een be slissing worde genomen, tegenoverge steld aan die van den Hoogen Raad bij genoemde gelegenheid waarbij de thans bestaande Ned. Herv. kerk werd erkend als cenig rechthebbend op de in haar bezit zijnde kerkelijke goederen. Het antwoord op deze vraag zal beslissend zijn. Dit voorstel werd aangenomen. In de volgende districten zal de bond zich onthouden: Amsterdam 2, 3, 4, Almelo, Appingedam, Assen, Rer- gen-op-Zoom, Breda, Deventer, Em- men, Eindhoven, Enschedé, Franeker, Grave, Gulpen, Den Helder, Helmond, Den Bosch, Iloogezand, Hoorn, Kat wijk, Maastricht, Meppol, Nijmegen, Ooslerhout, Roermond. Schoterland, Sittard, Tilburg, Veendam, Veghel, Venlo, Weert, Zaandam en Zevenber gen. Aanbevolen zullen worden in de vol gende districten de daarachter ge noemde candidaten Amsterdam 6, De Beaufort; Amsterdam 7, Boisse- vainAlkmaar. Van Foreest; Amers foort, De Beaufort; Doetinchem, Van der Laar; Ede, Schimmelpennlnck Gouda, Keuchenius; Haarlemmer- moer, Keuchenius; Hilversum, Mac-( kay; Kampen,Tidemon Ommen, Biclion van IJsselmonde Ridderkerk, Van der Laar; Leiden Eykman, ter wijl de voorzitter aanbeveelt prof. Heercs; in Rotterdam I Keuchenisu; in Rotterdam 2 De Klerck in Rotterdam 4 Van der Laar: in Schiedam Gun ning; in Sliedrecht Eykman in West- stellingwerf Kohnstamm, en in Wijk bij Duurstede Keuchenius. In andere districten zullen vragen worden ge steld. Al? penningmeester van den bond treedt op de heer W. J. van Haren Nornan. Eigen candidaten wensclit men in Amsterdam S, Amsterdam 9. Arnhem, Druten, Eist, Den Haag 3, Haarlem, Harlingen, Loosduinen. Sneek, Tiel- jerksteradecl, Zutfen en Katwijk. Dc vermelde brochure zal handelen over de volgende onderwerpen: anti these, tarief, de schoolkwestie en het vraagstuk van de Ncdcrduilsck-Her- vormde kerk. (N. R. Ct.) EEN DIEVEGGE. Door de marécTvaussée te Harden- berg is gevankelijk naar Zwolle omgebracht de kinderjuffrouw van mevr. Diliing, gelogeerd bij mevr. dc wed. A. van Munster aldaar. Zij wordt beschuldigd op verschillende tijdstippen geld, klemoediën en on dergoederen van hare meesteres te hebben ontvreemd Reeds herhaaldelijk was er nu dit', dan weer dat vermist, doch men had gec-n verniioeden wie de dader(es) zou zijn. De Wed. van Munster had in Ie huiskamer een portemonnai© op ta fel gelegd, waarvan zij den inhoud kende. Zij 'verwijderde zich eenigeii .tijd, ©n hij ha:nr terugkomst bleek er r4,uitgenomen tè zijni.' Er' was nie mand -clan do kinderjuffrouw in .de 'kamer geweest. Nu werd. 'haar -ge.- •vwlagd of '--Zij die f 4 uit de. portemon- naiic bod genomen, hetgeen, zij ont kende.' De maréchaussees werden ge haald en ook voor hen bleef zij perti nent ontkennen. Bij onderzoek op hare kamer kwa men uit een koffer eenige kostbaar heden o.a. juweel©» te voorschijn, volmaakt identiek aan de vermiste voorwerpen. Nochtans bleef zij ont kennen, zoodat zij werd weggebracht naai' Zwolle om voor den officier van justitie to worden gebracht. (N. v. <L D.) DE NIEUWE CENT. Men leest in De Ned.: Thans kwam '1. gerestaureerde centje op de Redactioneels tafel. Hu. wat 'n sinister ding, was het eenpa rig vonnis der persridders. De kleur, nu berekend op voorkoming van ver warring met het gouden vijfje. ,s moeilijk onder bewoording te brengen er zou nocdig zijn een mengsel van gepulveriseerd ratienvel, gestampt Inktpotlood, afgeroomde machine olie. en geperst rouwfloers, om zoo ongeveer ten naastenbij zulk een wanhoplg-lugubere tint te verkrijgen. Enfin, we hebben nu weer een nieuwe editie muntstukken en de Xe- derlandsche Leeuw, er op vraagt zich af, waarom lief vaderland zoo onbe rekenbaar doet niet z'n pasmunt. PR O V. STATE N-VER KI EZ INGEX. De Centrale Vrijzinnige Kie3v. in het district Weesp heeft in de l© Bussum gehouden vergadering can- onder geneeskundige behandeling te stellen, hadden hem zoo gehaat ge maakt als iemand slechts zijn kon. Het geschreeuw over het heldenfeit van den hoefsmid begon te bedaren, en liet omgeploegde pad van den openharen weg was opnieuw hard ge worden onder den treed van vele voe ten, toén Ezecliièl op zekeren namid dag in zijne eenzaamheid eene wan deling voor zijne gezondheid deed. Zijn weg leidde hem, zoowel bij toe val als uit keus. in de nabijheid van de Diergaarde, en tot zijne verbazing en verontwaardiging zag hij dat daar een o nieuwe schutting getimmerd werd, en tegen de heg stond een aan plakbord, waarop, met groote witte letters op een zwei-ten grond le lezen stond: „Verboden toegang, op straffe van vervolging met alk: strengheid der wet". Ei zoo? zeide Ezecliièl, tot den werkman, die het dichtst hij hem stond. Goed. dat zuilen we zien! Hij wrong zich door de nog over gebleven ruimte, en liep het voetpad op, het hoofd schuddende en vastbe raden met zijn dikken wandelstok op den grond stampende. Het deed zijn eigenzinnig oud hart goed den man, die inbreuk op de rechten van het pu bliek liad gemaakt, binnen de afslui ting te zien staan. Ga er af, riep de generaal. i didaat gesteld de heeren D. J. van (Houten te Weesp en G. Van Mes dag te Hilversum. De Centrale Roomsch'-Kaih. Kies- vereeniging in het district Pui-merend stelde Candidaa'. den heer C. Nolet, notaris te De Rijp. DE STAKING DER LANDARBEI DERS IN GRONINGEN. Onze correspondent meldt: De strijd tusschen de landbouwers en de arbeiders in het Noorden der provincie Groningen wordt met den dag feller. De staking duurt in de omstreken van Delfzijl mog steeds1 voort, en kenmerkt zich reeds door verschillende daden van sabotage. Te Woldendorp werden bij werk willige arbeiders de tuinvruchten vernield, terwijl bij verschillende landbouwers korenvelden vernield zij.n, door het vee e weiden in te drij ven. Te Wagenbo'r.ger werden bij een Werkwillige in één nacht al de vrucht- boomen en tuinvruchten totaal ver nield. I-Iet aantal Rijksveldwachters is thans uitgebreid. Van een vijftal landbouwers, die eerst aan de eischen der stakers toe gegeven hadden, en bij wie gewerkt word, hebben dinie zich bij den iand- bouwersbond aangesloten en hun ar beiders gedaan gegeven. Hier en daar wordt nog gewenkt door Vrouwen, on der politietoezicht. VOOR DEN SLOOPER. Naar de „Dordl. Ct." verneemt zijn door de scheepsslooperij Frank Rijs- dijk, te Hendrik-Ido-Ambacht, aange kocht de afgevoerde pantserdeksche- pen ..Utrecht" en „Friesland", respec tievelijk voor f 125.000 en 143.000. De monitor „Gier" werd door de zelfde maatschappij aangekocht voor circa 7000. De torpedoboot „Habig" kwam ver leden week aan dezelfde werf ter slooping, terwijl de sleepboot „Roode Zee" met het afgekeurde Fransche pantserdekschip „Fulminant" op weg is van Toulon naar genoemde sloo- perij. DE SIGARENMAKERSACTIE. Bij de gebrs. Bargeboer, te Win schoten. hervatten de sigarenmakers het werk. De looneischen werden in gewilligd, zoo meldt de „Tel.". ST E E KHOl'WERSWET. In Het Vad. schrijft de heer H. A. van IJsseiétevn, directeur-generaal van den Arbeid, naar aanleiding van een bericht in dat blad, als zou er reden zijn te onderstellen, dat van hooger hand ©en wenk is gegeven om het opmaken van processen-verbaal in zake de Steenhouwerswet tot na d© verkiezingen u.it,te stellen, dat dit onjuist is. Alleen is nog niet beslist op de aanvragen om ontheffing van sommige bepalingen. Eerst wil men de aanvragen over 'het geheele land binnen hebben, om zoo mogelijk een uniform besluit te nemén. ONWEER EN BRAND. Te Èeseiweën (Dc.) is de bliksem ge slagen in de woning en schuur van G. Rnikke. Een begin van brand in de woning kon gebluscht worden, doch de schuur is geheel afgebrand. Een varken kwam in de vlammen om. Op de grens van de gemeente Holten werd de boerderij van den. landbouwer Abbink door het hemel vuur. in asch gelegd; een paard, een koe, 2 kalveren en 5 varkens kwamen in de vlammen om. Bij Rijssen sloeg de bliksem in de woning van den voerman A.j wonen de op de Leiding; het huis brandde af, terwijl een paard en een pink iin de vlammen omkwamen, zoo meldt de Zw. Ct. Tijdens het zware onweer, dat Dinsdag woedde, is W. M., 33 jaar, te Gemert, door den bliksem gedood, zoo meldt de Tel. DE TARIEFWET. Naar wij vernemen, schrijft „Dc Msb.", zal de P.heinische Herdfabrik der Gebruder Dinsing te Vierseu, een der voornaamste Duilsche fornuizen- fabrieken, na aanneming der Tarief- wel onmiddellijk tot den bouw eencr groote fornuizenfabriek in Nederland overgaan, waarin niet alleen de for nuizen voor huishoudelijk gebruik, maar ook de groote inrichtingen ten dienste van hotels, kazernes, kloosters etc. zulten gefabriceerd worden. VF.RD\\ ENEN KLEPELS Toen men dezer dagen te St. Maar- lensrijk zich naar den toren begaf ten einde een onderzoek in te stellen Ezecliièl zette zijn stok vast neer,« en zag om zich heen, als iemand, die in de beschouwing van het landschap verdiept was. Iloor je niet? er af! liep de ge neraal, imder tredende. Ezechiël, die zijne snuif los in zijn vestzak hud, nam bedaard eeu snuifje en liep langzaam voort. De generaal kwam voor hem staan en versperde hem den weg. Goeden middag, mijnheer! Goe den middag zeide do oude man, op bijzonder vriendelijken toon, en liep vlak op de tot aan den hals dichtge knoopte jas van den generaal aan. Ga er af, zeide Coninghame. llè? Er af! Ik ga er af, antwoordde Ezechiël, Ik Ióujj door tot aan de andere zij de. 't Is privaatterrein. Je hebt het recht niet er op te komen. Ben ik dan zoo in de war? Wel neen, toch niet. Hij zag onderzoekend om zich heen, iiaalde bestudeerd langzaam ec-n bril met zwaar gouden montuur uit zijn zak te voorschijn, en zette dien be daard op zijn neus. Dit is immers het pad over de Diergaarde? Ik ben toch niet verdwaald'? Ik heb hier al vijf-en-zestig jaar geJoopen. Je hebt geen recht om hier te Onze Lachhoek MODERNE VADERVREUGD. En hoe gaai T met de jongens De een viel laatst bij een regaita in 't water, de tweede is van zijn fiets gevallen en ligt in 't ziekenhuis» en de derdo wordt ergens in 't geberg te vermist. MEDISCH EXAMEN. Hoogleeraar: En wanneer nu ai die middelen niet mochten baten en de patiënt steeds erger werd. wat zoudt ge doen Student (met 'n knipoogje): 1-Iem de rekening sturen I DE WINKELPLAAG. Zoo, commissies gedaan, vrouw lief? Ja, met Lise; heel amusant. Wel in twintig winkels geweest en niets gekocht. of het carillon nog te bespelen' zou zijn, wanneer het mechanisme wat inr orde werd gebracht, ontdekte men, dat uit al do klokken, ten getale van 17, de klepels waren verdwenen. Lan ger dan twee jaar kunnen zij nog nic-t weg zijn. want bij een herstelling aan den toren l.n 1911, waren zij nog aan wezig, zoo meldt de M. Ct. GEBREK AAN ONDERWIJZERS IN INDIë. De „Javabode" meldt dat wegens het groot gebrek aan onderwijzers het volgend jaar een uitzending van 125 onderwijzers uil Europa noodig geacht wordt tot aanvulling van het corps. Een uitbreiding van onderwijzeres sen wordt niet noodig geacht, BEROOVIXG. In de vestibule van 'het postkautooi (Beursplein) te Rotterdam, is Woens dag een jeugdigen kantoorbediende een aangetcekende brief ontrukt door een 37-jarig_>n onbekenden man met een klein zwart snorretje en een Panamahoed op. De brief hield f 400 bankpapier in, zoo meldt de Tel. DE TENTOONSTELLING TE GENT. Men schrijft uit Brussel aan de N. R. Ct.: De ministers Heemskerk en Talma zullen 12 Juni de Nederlandsche af- dceling der Gentschc tentoonstelling bezoeken. Men zal zich herinneren, dat beiden verhinderd waren de of- ficieele opening bij te wonen. Wellicht zal een derde minister hen vergezellen. PAARDENFOKKERIJ. De algemeen© vergadering der Na tionale V.ereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland* wordt Maandag 2 Juni a.s. te 's-Gra- venhage gehouden, VERMIST. Men meldt ons: Sedert gistermorgen wordt te Bré da vermist, mevr. v. P. Zij had des morgens te 8 uur hare woning veria- ten en liet een briefje achter waarin zij mededeelde nimmer terug te kee- ren. Toen hare echtgenoot van ziju kantoor terugkeerde, Vond hij dat briefje, waarmede hij onmiddellijk de politie in kennis stelde. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, me de met behulp van politiehonden- Tot' dusver heeft dit echler geen resultaat gehad. Mevr. v. P. was sinds eenigen tijd zwaarmoedig, naar aanleiding van het overlijden van haar schoon vader. DE DAMBEBOUWING TE AM STERDAM. De Raadhuis-Damcommissie heeft zich vereenigd met het in den Ge meenteraad geopperde denkbeeld, om het middenblok van het Damterrein eenigszins te „verschuiven", teneinde aan den Vijgendam een breedte te kunnen geven van 18 meter. Omtrent het plan van den architect Kromhoui voor hel op het middenblok ie bouwen hotel verneemt men dat dit plan nog niet door de Raadhuis- Damcommissie is goedgekeurd. De besprekingen tusschen architect en commissie duren nog voori. KAMERVERKIEZINGEN. De Centrale a.-r. kiesvereeniging in het district Sneek heeft dr. J. G. Scheurer (aftr.) opnieuw candidaat gesteld. De heer II. Pollema, Kamerlid voor Goriuchem, lieeft op raad van zijn geneesheer thans zijn lidmaat schap ter beschikking gesteld. De afdeeling Leiden van de Clir. loopcri, herhaalde de generaal. Deze grond is privaat-eigendom. Wel, huid, wat vertel je me daar! zeide Ezechiël, nog even vriendelijk. Misschien heb je dat andere nieuws nog niet gehoord? Koningin Anna is dood. 't Is mooi weer voor den oogst geweest. Zonder er eenige bepaalde redonez. voor te hebben, verachtte generaal Coninghame de meeste menscheii, en natuurlijk verachtte hij in 't bijzon der een onwetend en slecht opgevoed oud man als Ezechiël, die met den platst nwgëlijken tongval sprak en kleeren droeg, die reeds veertig jaar lang uil. de mede waren. Maar juist zijne verachting naakt© hem nog toorniger, en toen Ezechiël voor de tweede maal tegen hem aanliep, alsof hij onzichtbaar was, kon liij bijna geen woord uitbrengen van liwaad- •iieid, Eeu man, die dertig jaar lang ongehinderd d©-> dwingeland heeft ge speeld, kun al zeer slecht tegenstand verdragen. Er af! zeide hij, met eene hee- sche stem, en werkelijk greep hij niet beid© handen den overtreder van zijn verbod bij den kraag. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5