RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Hiermede Is de opening voltooid en neenit het middenspel een aanvang. Wij zien dat het spel weder gelijk vormig is ontwikkeld, maar niet ge heel symmetrisch wordt gespeeld. Dit kon niet geschieden, want indien zwart bij don (ten zet zulks had ge daan. was zijn spel verloren geweest. Bij <lo behandeling van dien zet, zullen wij dit nader aantooncn. Als we nu den stand, na 611 van zwart, vergelijken met den stand van „de Korte Centrum-opening", dan zien wij dat de voortzetting van het middenspel reeds min of meer is aan gegeven. De schijven 6 en 45 zijn al een stap voorwaarts gegaan in <lc richting van de velden 21 en 30, ter wijl de schijf 10 op 14 en de schijf 41 op 37 is gebracht. Wij behoeven de voorzetting dus niet nader to behan delen, en laten het middenspel .ver der over aan de bekwaamheid .an den uitvoerder. Alleen nog diit: In dien de speler meent nog hulp noo- dig te hebben, dan is het raadzaam zooveel mogelijk goanaliseerde partij en te raadplegen. Ook deze opening zullen wij in het kort behandelen, en hiermede bewij zen, dat deaangegeven volgzetten goed zijn en op degelijke grondsla gen berusten. Wij meenen ecl-tor, dat liet onnoodig is, alle varianten nog maals breedvoerig uit te werken, om dat dit reeds voldoende is geschied in de voorgaande openingen, en wij hierdoor te veel in herhaling zouden vervallen. De afwijkingen die Ln de vorige verhandeling niet of minder duidelijk zijn aangegeven, zullen 'hier iets meer breedvoerig uiteengezet wordon, daar dit beslist noodig is, ten einde alles goed te kunnen be grijpen. In de volgende rubriek beginnen we den len Zet te behandelen. De Haarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8 tol 12 uur in fiet ge bouw „de Nijverheid", Jansstraat 85, alhier. Liefhebbers van fiet damspel zijn daar welkom. Voor 'l lidmaatschap kan men zich bij het bestuur aanmelden. Jongelieden van 16 tot 18 jaar kun nen als aspirant-leden worden toe gelaten. Inlichtingen verstrekt gaarne de Secretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34, Telephoon 1543. Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen dor kinde ren; die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden in het vol gend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK TN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd in verband met bet aantal oplossin gen eu op de netheid van liet werk. 1. (Ingezonden door Hendrik Douwma). Ik bezit twee oogen. ieder oog heeft een vinger noodig, als men het gebrui ken wil. Hoe heet ik? 2. (Ingezonden door Albert Biemond). lie ben een spreekwoord van 32 let ters: 8, 32, 26, 28 en 12, 11, 5, 26 en 4, 11, 32. 7 en 9. 3, 2D, 8 en 21, 15, 23, 32 en 27. 14, 31, 17, 30 on 1 19, 12 zijn meis jesnamen en 8, 26, 16, 2, 32 en 6, 18, 19. 30. 14. 17 en 27. 14, 17. 17. 11, 30 en 20, 25, 26, 28 32, 10 en 22, 5, 11. 32 zijn jongensnamen. 3. (Ingezonden door Willem Overmeer). Ik ben een vroegere bewoner van ons land. Verander de twee laatste letters en ik ben een groote plaats in Indië. i. (Ingezonden door Jan van Berkum) liet geheel bestaat uil 13 letters en is een ander naam voor een van do maanden. 3. 4, 6 is een klec-dingstuk. G. 7. S. 5 is een deel van een bloem. 2, 10, 13 is een klein dier. 3, 11. 10. 9 is een deel van een huis. 8. 10, 12, 1 is een wapen. Uit een 5, 3. 4, 7, 1 wordt gedron ken. 8, 11, 9 is een jong dier. 5. (Ingezonden door Abraham Har tendorp). Wie mij maakt, gebruikt mij niet, Wie mij koopt, die wil mij niet,. Wie mij heeft,, die weet het niet. 6. (Ingezonden door Honk Roelfsema). Tk ben'een kleur. Verander mijn 1ste lettor en go krijgt een soort afwer king, die ge dikwijls aan gordijnen of kleedjes vindt. 7. (Ingezonden door Jan Usi). Een stalen paardje. Meteen vlassen staartje; Hoe sneller het paardje loopt. Hoe korter het staartje wordt. Wat is het? 8. (Ingezonden door ,T. van Korile- laar). i 'a cae a eiie o e u e Vervang de puntjes door medeklin kers zondof ge een hekend spraek- woord krijgt. 9. Ingezonden 'door Jan van Ilemert). XXX xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx Vervang de kruisjes door letters, zoodat er te lezen komt: op den eer sten regel een medeklinker; op den 2den regel een rivier in Zwitserland; op den 3den regel een rivier in Duitschland: op den iden regel een rivier in België en Nederland; op den 5den regel een plaatsje in Drente. In het midden van boven naar beneden staat nu de naam van een stad bij de grens van Duitschland en Zwit serland. 10. (Ingezonden door Jan de Boer) Mijn 1ste en 2de is een jongens naam. Mijn 3de is een groote groep hui zen en gebouwen. Mijn geheel is een plaats in Noord-Brabant. 11. (Ingozonden door Martinus B. Osendorp). Mijn geheel bestaat uit 13 lel Iers en is een keizer uit vroege ren tijd. 1. 5, 11. 1 is onmisbaar in ons huis. 12, 4, 13. 9 is een dikke vloeistof. 8, 10, 3. 12, is voedzaam. 5. 7. C. 13. 9 wordt door den schoen maker gebruikt. 1, 2, 9, is een voertuig. 12. (Ingezonden door Rika Gast). Wie lean dit'lezen? Aa la taal papa t-d-email tz wo. rleramat- illooiensikatmee. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van do vorige weck zijn: 1. Sundsvall. Val, saus, land, dal, sla, Al-va. 2. Kerstboom. Kers, ster, koe, room, bom. 3. Een potlood. 4. Karpet. 5. Regenboog. Eg, boor, regen boog. 6. Breukelen. 7. Eigen haard is goud waard. 8. Marken. Mark. 9. Katwijk. 10. Tomsk. Omsk. Rika Vermeci 11. Adriana Córnelisse 12. Cornells en Johanna Brugman 11. Sneeuwwitje 12. Rebekka Engelander 4. Bernard Vernhnmen 11. Lena BuiterJiuijs 12. Annie Lokkerbol 12. Bets ie Lokkerbol 12. 12. Jasmijn. Goede oplossingen ontvangen van: Marietje v. d. Bosch 10. Christïen Boesmans 7. Caspar WiUemsen 12. Cornells en Nar.ne Nauta 10. .To en Jan Verton S. Jan de Bruijn 8. Hendrik en Hermina Douwma '12. Jan Willemso 11. Bertus Willemse 11. Maria J. H. Piet 12. Frans Snellens 7. Jan van Zij tveld 11. Rika v. d. Haar 12. Zonder naam 11. Cornelis en Johanna Jansen 12. Sneeuwwitje 11. Rebekka Engelander 9. Bernard Ven iiqmen 9. Kees de Klerk 11. Willem A. de Tello 10. Lena Buitenhuys 12. Jacomina en Agatha v. Holst 11. Gerda en Jacob de Braai 10. Frans Roozen 12. Jan van Hemert 12. Wfm Nïeuwdorp 12. Truus van Bilderbeek 12. Anneliese Schwarzinger 12. Willem Overmeer 12. J. Overmeer 12. Grietje Kraak 6. Zonder naam 12. Willy Germeraad 11. Rika Vermeer 11. Adriana Correlisse 12. Stiena Alleman 11. Cornelis en Johanna Brugrna 11. Ilenderina en Elizabeth v. Viegen 12 Pieter en Ate Voogd 12. Willem van Donselaar 9. Wilhelmina van Essen 12. Lena Koeleveld 12. Annie Lokkerbol 12. Betsie Lokkerbol 12. Jan Rozenhart 11. STRIKVRAGEN. (Ingezonden door WLm Nieuwdiorp). 1. Op welken scheen kan men niet l-o open? (Ingezonden door J. Kotten). 2. Wie loopt en staat toch stil? 3. Wat is het verschil tusschen een boom en een mensch"? 4. Wat is het verschil tusschen een heereboon en een kindje? (Ingezonden door Nellie Keuker). 5. Wat staat er tusschen berg en dal? 6. Wie heeft altijd het laatste woord' 10. Men ziet het steeds bij zonn< schijn; Des middags is het kort en kle;n, Het wordt- bij zonreonderaang. Soms zelfs wel als een boom zoo lang. STRIKVRAGEN. De oplossingen der strikvragen van de vorige week zijn: I. Üm de graat. 2. Tot de helft, want dan loop je er weer uit. 3. Omdat hij geen oogen in den heeft. 4. Omdat hij er piet doorheen kan kijken. 5. Omdat het anders slecht zou at- loopen met de eieren, die gelegd wer den. 6. De koekoek roept: kcek-oek, maar nooit: voor Mei. 7. Aan de Zuidpool. 8. De letter E. 9. Tusschen kop en staart. 10. In Februari, want dat is de Kort ste maand. II. Dat is een leugen. 12. Hospitalen. Goede antwoorden ontvangen van: Marietje v. d. Bosch 11. Christien Boesmans 12. Caspar Willemsen 12. Cornelis en Nanne Nauta 10. Jan de Bruijn 6, Hendrik en Hermina Douwma 11. Jan Willemse 11. Pertus Willemse 11. Maria J. H. Piët 5. Jan van Zijl veld. 11. Stiena Alleman 10. Cornelis en Johanna Jansen 12. Henderina en Elizabeth v. Viegen 1: Pieter en Ate Vcogd 12. Willem A. de Tello 11. Lena Kóeleveld 12. Jan Rozerliart 11. Jan van Hemert 11. Wim Nieuwdorp 12. Truus van Bilderbeek 11. Anneliese Schwarzinger 11. Karl Metz 11. Grietje Kraak 6. Willy Germeraad 10. VAN KIKKERS EN BOEKEN. Carolien liep in den tuin „Da-ag" hoorde ze roepen, 't Was een hel dere vroolijke kinderstem die kwam uit 'I kleine bloementuintje, om 't hoekje van de laan. Over 't groene hok leunde een klein, donker meisje. Licutje wandelde dien kant uit. „Dag Bep" zei ze hartelijk. „Daag" zei Bep nog eens. En (oen: „Vind je m'n roosjes niet mooi bloeien? Hè?"" En ze wees naar een struik met mooie sneeuwwitte. „Nou!" bewondert Lien. „Eenïg zeg!' Voldaan nam liep haar g:eter- tje op, van "t gras en opende 't nekje. „Waar ga je naar toe.'" vroeg Lien, kijkend in 't blanke gezichtje mei de groote, bruine ocgen. „Daar zoo". Bep wees 't aan, met de gieter. „Naar de pomp daar. kMoet nog veel meer water hebben, want ik ben nog lang niet klaar! Lien keck naar de aardige, klei zwarte klompjes, en halve zwarte kousjes, 't bonte schortje en 't lange, bruine haar. krullend om 't smalle gezichtje. „Mag 't wel van je Pa, Bep? vroeg ze. Ueppie trok de bovenlip trotsch op. „Ja" zei ze. Eu toen: „Lief ziet f r uit, hè? Juf vond 't ook zoo leuk! Wil je m'n kikkers straks 's zien? Ze staan in de kinderkamer. Ja?" „Goed", antwoordde Lien, wendde ze 't hoofd om, daar ginds glinsterde 't leien dak van 't groote mooie heerenhuis in de zonnestralen fel, de witte muren omlijst door groen cr voor klaterde een fontein... en hoo- ge kinderstemmen klonken door de zo merlucht, dan de meer bezadigde, vermanend, van juf: „Niet zoo wild, niet zoo wild jullie!" „De jongens zijn met juf", zei Bep, minachtend bijna. Ik niet, ilc mag van pa wel alleen. „Over 'n paar dogen gaan jullie Tiooic, hé. Wij mogen d'r ook bij, van Papa!' erg blij er a.chter aan. „Fijn hé?" meende Lien. „Nou!" beweerde Bep. En ze drukte den pompzwengel naar beneden. Toen vlug, hield zo 't gieter- tjo onder de schoen, om de water stralen in op te vangen. Lien stond er bij: „Wil ik pompen?" vroeg zo. Bep schudde 't hoofd, ,,'k Heb wel genoeg zoo", zei ze. Nadat ze 't tuintje verder begoten had, en 't paadje tusschen de bloem bedjes aangeharkt had, borg ze alles op in 't tuinhuisje. „Ga je nou mee?" vroeg ze, op een toon die geer. tegenspraak zou dul den. „Vind je Papa, 't wel goed?" „Natuurlijk! kom maar!" Ze wandelden de laan verder uit. 't dochtertje van den boer. die op den grond woonde. van den rijken grond bezitter, en diens doclvfertje. Voor 't huis speelden de jongens, op de trap van 't terras. .Tuf hield er een oogje op. Lerke, slanke jongens, mooie smalle gezichtjes, met gloeien de wangen en gron'e he'dere oocren. mntrozermakies mof lange broe ken stonden hen zoo aardig. „Beppie, we spelen locomotiefje. Doe je mee-ee?" riep een van de twee, met z'n hoog. voornaam stemmetje. Bep stapte bedaard door. „Juffetje. mag ik haar m'n kikkers eens laten zien? Ja?" Juf was een aardig mensch, lief en goed. Ja Bep. anders wel, maar je weet wel, je zoudt immers aanstonds met Papa uitgaan! Je moet je noodig gaan verkleeden kind!" „Nou ja, even maar. Toe, nou. „Nee Bep. heusch, later maar eens, hoor, je hebt nu geen tijd, nog een „Ja maar, maar. hé Juf, juf, laat ze nou even, direct zijn we klaar". Bep hield Juf's hand vast. „Toe nou". En op eens zag ze een lieer in 't zwart om den hoek van :t huis komen. „Daar heb je pa", en meteen holde ze naar hem toe. Meneer bleef staan, verwonderd. Bep ging dicht tegen hem aanstaan vatte z'n hand. „Toe maar paatje, je doet 't wel, h„- „even wachten, wees nou eens een snoes, toe nou, 'k w zo haar..." en ze keerde zich om en wees naarLieiitjê mat uitgestrek; hand. „Kijk, die daar, die wou jk ze laten zien!" Meneer glimlachte. „Ga je nu niet liever, in je beste jurk, mei in plaats van met die vieze kikkers te spelen?" vroeg hij, met zware, aange name stem. „Vieze!" Bep's oogen blikkerder verontwaardigd „Ze kunnen toch niet helpen, dut ze zoo glad vel hbe- ben?" „Dat zeg ik ook niet, hé?" lachte me neer. „Dan nvoel je ook mei zeggt want dun lijkt "t net zoo!" „Zoo, o, jonge dame!" Meneer keek een (.ogenblikje in 't smalle gezichtje. Zoo blank rood nu. I)ie groote, vochtbrunie oogen, 't eeni- ge mooie er in, eigenlijk, keken hem zoo vertrouwend aan. „Ga jij nu met dat meisje daar, je kikkerveria melirig zien!" zei haar vader. „Ha, zie je wel, 't mag wed z.e knikte verheugd. Toen liep ze naar Lien. „Kom maar!" zei ze, en wipte meteen de nap op en Lientje volgue haar. Meneer trok de beiUe jongens naar zich toe, die hem éèu voor één een tje gaven met hun 'likke, roode lipjes op z'n bruin-gerimpelde wang. „Bep", riep meneer img eens, om ziend. „Ja", riep Bep terug. „Slel m'n geduld niet^op een al te harde proef!" Juf lachte luid, en de jongens trok ken hem aan z'n handen. „Op een al le harde proef, gekke papa!" Lientje liep met Bep, die haar klompjes uitgedaan had, door de reeks prachtige vertrekken, met groo te weelde, overdadig bijna, in verge lijking bij hun streng eenvoudige huis raad in de boerderij. Lientje zag ver baasd naar al dat verguldsel, dat geflonker van kristal en glas, haar voeten zakten weg in de mollige kleu rige tapijten en de zonnestralen dron gen door de kanten gordijnen voor de breede spiegelende vensters, en hulden alles in de mooie kamers in een eigenaardig gcudigen gloed. In den marnieren gang, met groote hal, waar de trap zich bevond, was 't koeler. Bep opende de deur der kin derkamer, or.dei de trap. Men kon zoo zien. dat al 't moois haar koud liet. In die kamer was alles eenvou dig, een tafel zonder kleed, eenvoudig vloerkleed, schilderijtjes, die de kin deren zelf gekleurd hadden, aau.de ef fen grijs behangenwanden. Stoelen met rieten zittingen en een paar groo te half geoppudc speelgoedkasten met de planken bijna overladen. „Kijk hier zijn ze nu. Bep liep naar den hoek bij '1 raam. In een doosje la gen de vlinder-poppen en Meikevers, in een groote doos waren een massa kleine kikkertjes cn in een andere, groote. Bep tilde de doos met de kleintjes op en zette haar op tafel. Toen opende ze haar voorzichtig. „Pas op, zog laten ze niet op den vloer komen!" „Maar Bep, ja moet ze in een glas of in een flesoh doen, met water!" ja, da's waar ook. Pas jij d": op, dan ga Tc er eentje halen uit de keuken, daar zijn d'r genees'" Weg was Bep, in de hal. Lientje deed de doos weer dicht. Die kikkers interesseerden haar in 'tminst ■niet. Daar in die least lagen boeken. Had zij ze maar, heerlijke boeken. Ze nam er eentje uit, en bladerde 't door, genietend. Bep kwam voetje voor voetje aange- schuifeld met een wijde flesch, vol water. „Maaike wou 'rn eerst niet eens ge ven, verbeeld je?" zei zc. „Maar Ger- rit gaf me een knipoogje, 't echte leukerd, die Gerrit!" Bep deed ze d'r allen één voor één i. „Zoo, o! Zoo is 't beter. Ilè?" Lien knikte. „Lief zijn ze, hé? Echte schat-jcs!" Beps gezichtje stond zoo vriendelijk, zoo lief, zooals ze nooit was, als een van haar broertjes vroeg of ze met hem wou spelen. Met haar fijne handjes streek ze over 't glibbe rige vel van baar lievelingen. Lientje griezelde er van. Zoo bleven ze nog een tijdje staan een heel tijdje. „Papa heeft nog veel meer boeken, boven!" verkondigde Bep. ,,0, ja?" vroeg T ientje, glinsterend keken haar oogen Bep aan. Deze knikte onverschillig. „Ja. heel veel, dikke, in pracht band1" En toen. „Die vind ik de leuk ste, kijk deze!" en zo wees een kik kertje aan, dat ze in de holle hand liield. „Die is zoo mooi bruin!' ,Ja, vond Lientje, in 't minst niet geïnteresseerd De deur ging open. Juf kwam bin nen. Kom Bep. Papa zegt, dat je je moet verkleeden. 't Is tijd!" .Vind ie ze niet lief. Juffertje, de kikkertjes?" ..Ja, schattig, maar kom nou, kind je. Toe anders staal. Pa je later niet weer zoo iets toe Hij is nu bij de jon gens, kom nou!" „Ja, juf. 'k Ileb ze in de f'esch daan. Dat zei zij, dat ik dat doen moest". ..Zoo, o, nou zet nou die flesch den hoek, toe!" Bep treuzelde nog zoo lang bij de kikkers, dat juf op 't laatst ongedul dig werd. „Gut, kind schiet dan tooh waar Bep zoolang op 't hek gezeten; naar kon zitten kijken. En Lientje dacht aan de boeken, :n de kast in de kinderkamer, en die, welke papa nog boven bad, dikke, in prachtband, en ze zuchtte.... Brievenbus (Brieven aan de Redactie va.i de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Me vrouw Verieiiiav. Doorn, Kleine Houtweg 21, Haarleuij. In de bus gooien, zonder aanschellen! LENA K. Zijn jullie nu al aan het tochtjes bedenken voor de groote vacantia? Ja, heerlijk om dan zoo alle dagen een nieuwe wandeling te kun nen maken. In 't Bosch is het lekker koel, maar voor de duinen was het deze weck eigenlijk te warm. Ik vind 't best dat je A en B.wat op dreeft hebt geholpen. Ik hoop, dat ze het gaine even goed kunnen, als jij. BETSIE L. Wat ga je later doen. Betsie? en hceiee! zusjes of broertjes heb je nog thuis? Vind je het daar prettig en ben je daar den heelen dag? ANNIE L. Heb je Woensdag veel bloemen gevonden? En wat voor soort liet meeste? Hebben jullie op school ook plantkunde en ken je dat goed? REBECCA E. Het nieuwe raad sel is goed. Nu je de antwoorden ziet, vind je toch zeker, dat ze niet zoo heel moeilijk waren? Ik denk dat je er hoe langer hoe meer vinden zult. PIETER en ATE V. lk weet nog niet of het er we! inkomt, jongens! Lang niet alles wat ingezonden wordt kan ook geplaatst worden. WILLEM v. D. Het nieuwe raad sel is goed. BERNARD V. De nieuwe opga ven zijn goed. Ja, het weer is er m prachtig voor. Wordt de teekenin: mooi? KEES DE K. Ja, het zal je in 't begin wel een beetje tegenvallen, maar als je niet bang bent, ken je het gauw! CORNELIS en JOHANNA B. lie hebt zeker wel plan, om het van den zomer vol te houden! Spelen jul lie ook dikwijls buiten? en gaan jullie ook wel eens een verre wandeling a ken? De nieuwe raadsels zijn goed. RIKA v. d. H. Ja, de planten zullen nu wel prachtig zijn. Zitten er nog meer knopjes aan de geraniums? op!' ,,'k Heb niets geen zin uit te gaan. 'k Blijf ln'er veel liever. .Tak..." „Pas op, hoor. Geen gekheid dat weet je wel. Kom maar gauw mee naar boven. Hoor eens. Juf fluisterde haar iets in van: „nieuwe laarzen aan en kanten jurk." Bep trok een lip en liet zich door juf uit de kinderkamer trekken. Een tijdje later reed ze in nrnohtig glimmende pony wagentje, in d'r luch tig witte jurk, grooten slappen hoed op, haar donker haar beschaduwend, 't smalle "ozirhlie met de bruine sler- oosen. Naast haar, meneer, die de witte lel'Hels hield. Achter hen een livreiknecht. Bep keek peinzend. Dacht ze aan haar li we kikkertjes, thuis, in de kinderkamer? Of aan haar tuintje met bloeiende rozenstruiken waar zoo graag alleen werkte. "1 bonte schortje voor. blootshoofd, klompen aan, 't groene gïelertje vol water alles rijkelijk te besproeien. Lientje liep langzaam den landweg af, naar haar huis terug. Boven de weide zonjj de leeuwerik in de blau we lucht, achter 't geboomte lag de oude boerderij, voor haar de kippen, ZONDER NAAM. I raadsel is goed. CORNELIS en'JOHANNA J. Ik weet niet of jullie al uit de stad zijn, of dat je dit briefje eerst nog leest. In ieder geval wenscli ik jullie veel plei- zier. Vertel er mij de volgende week maar eens wat van! JAN v. Z. Nu, je maakt zeker wel, dat je bet niet dikwijls hoeft over te doen, want dat is niet pret tig! Krijgen jullie ook rapporten op school en heb je voor schrijven altijd nogal een mooi cijfer? STIENA A. Dat is goed, dan doe jij maar aan een volgenden wedstrijd mee. Ik wil graag wat over jullie wandeling hooren. Waar gingen jul lie naar toe' Eu gaan jullie dikwijls samen wandelen? De nieuwe raadsels zijn goed. ADRIANA C. Ja, het lijkt wel, of ze het erg gemakkelijk hebben, man- ik denk, dat er ook wel dagen zijn, waarop jij rustig kan blijven zitten, en zij al heel vroeg 's morgens uitrij den en pas heel laat en doodmoe weer thuis komen, lk geloof niet, dat ik graag in hun plaats zou zijn. Is de nactitzak al af? en wat ga je nu ma ken? WILLY G. Ja, dat Moeder het eri. druk had, wil ik graag gelooven en jij hebt zeker flink meegeholpen. Vooral dat versieren was een prettig werkje, dunkt me. Mag je Woensdag ook weer meehelpen? Jammer dat je geen vacantie hebt, maar Woensdag zelf mag je toch wel verzuimen, is 't niet? RIKA V. Jmag net doen, zooal: je zelf het liefste wilt. Er zijn heel veel kinderen, die de zomermaanden buiten spelen, en als dan in Septem ber de avonden weer langer worden, beginnen ze vanzelf weer mee te doen. Kijk dus zelf maar, wat je het pret tigst vindt. Doe je aan dezen wedstrijd ook nog mee, of houd. je niet kenen? ANNELIESE S. - Heb je ook een prettigen dag gehad den vorigen Vrij dag? Ja, teekenen is wel prettig. Doe je het meestal met. potlood, of met een pen? WILLEM O. Ik hoop, dat jullie mooi weer treffen! Dan zijn die da gen nog tweemaal zoo prettig! Heb je wel eens gehoord van Zandsteen? en ben je wel eens ineer in een grot geweest? HENDRIK en HERMINA D. Heb je het boek al uit en is T mooi? O. Je hebt een heerlijken ver jaardag gehad, hoor! En die dag in de duinen zal ook wel prettig geweest zijn! Aardig, dat je mee doet aan den. wedstrijd. Toeken je dikwijls iets? en maken jullie op school ook wel eens zulke vrije teckeningen? WIM N. Er gebeurt ook niet iedere week zooveel nieuws, dat je een langen brief schrijven kunt! De jasmijn ruikt heerlijk ,als ze bloeit, vind je niet? Hebben jullie een groe ten struik? Alles gaat nu even ïiard vooruit met het mooie weer. Verlang je al naar de grocte vacantie? en gaan jullie wel eens naar Zandvoort? TRUUS VAN B. - Je eindigt zóó, dat je ine net nieuwsgierig maakt naar 't vervolg. Schrijf me nu van de week maar eens, hoe het weer zich verder hield en wat jullie hebt uitge voerd. Een prettige dag is het toch stellig geweest! En hoe laat kwam je weer thuis? WILLEM v. d. L. Ja, wanneer er weer een opstellenwedstrijd komt, dat weet ik nog niet! Doe je aan de zen wedstrijd ook mee? Heb je het boek nu in de kast gezet, of lees je het eerst nog eens voor den tweeden keer? NICOLA AS v. tl XV. In het be gin is het wel wat lastig, vooral om dat de zaagjes dan nogal eens breken. Maar als ie het langzaam, voorzichtig en met geduld probeert, gaat het hoe langer hoe beter en gauwer. JAN VAN II. Ja, het is een aar dig gezicht, al dis kleine, witte bloem pjes, maar a!s het greote, roode aard beien geworden zijn, is het toch nog mooier! .Mag je ze dan ook wel eens zelf plukken en eten? JAN \VWie heeft jullie gepho- tographeerd? Was het een echte pho- tograaf, of had mijnheer zelf een toe stel? Als het nu maar goed uitvalt! Ja, doe je best maar! BERTUS XV. Het is meestal een goed teeken als je 't werk makkelijk vind. Houd je veel van teekenen en doe je aan onzen wedstrijd ook mee? MARIA J. II. P. Ja, dat is voor jou wel de vlugste weg! Maar als de tram over de Oude Gracht nu ook gaat rijden, dan is het toch alweer een drukke weg, vooral bij het Ver- wuift. Heb jij al eens in de nieuwe tram gereden? CORNELIS en NANNE N. Jam mer, dat ie zoo leelijk kou gevat hebt, Gor! Ja, blijf er maar stilletjes in. Ge lukkig, dat je wat te lezen hebt, en teekenen en kleuren mag je zeker ook wel, is 't niet? Prettig, dat je broer Zaterdag komt! Ik dacht, dat het veel ver was, om te fietsen! Hoe lang rijdt hij er zoowat over? JAN DE B. jij tuk al ziek! Juüie hebt elkaar zeker aangestoken! Oi hebben jullie semen kuu ge\at? Met urm te hard geloopen en daarna gebéden, of iets onvoorzichtigs? Maak maar dat je gauw weer naar school want dut is veel prettiger aan zijn. MARIETJE v. d. B. ik denk, dat je nu toou nog wel oen had uur moet loop en voor je bij mijn buis beat, is "t niet"? Speel je go., u-aw ijls net Bal eis? ul wat doe je M oensdagsmid- igs nog meer.' CHRISTÏEN B. - Als je ze goed zwaar beiast heb, zijn ze in een paar dagen wei kluur. Maar dut moet je zelf zien als ze nog aan de watten kle- zijn ze meestal nog niet goed droog. Probeer dat maar eens. Wel bedankt voor de aardige kaart! Zijn jullie Woensdagmiddag naar Zand voort gegaan? en heb je pleizier ge had? NELLY v. d. B Ik vind, dat ze erbazend hoog springen. Hebben jul lie zoo'n groot hok? En mogen jullie ze allemaal houden? Prettig, dat de geranium weer uitgelnopen is. Kan je er ook een stekje afnemen? JAN B. Hebben jullie het een weekje uitgesteld? Dat is goed, vertel - dan deze week maar eens hoe het daar geweest is. Je hebt flink gera den deze week, hoor! Je leert het nu WILLEM A. DE T. 't Is heerlijk, om zoo'n rustig hoekje voor je zeil' te hebben. Ileb je ook een eigen kastje om je hoeken eu teckeningen 'in te leggen? 11 oc oud is je zusje'? LENA B. Daar heb je gelijk in; ik vind het altijd best, om er weer een nieuw raadselvriendinnetje bij te krijgen. En de twee die je opnoemt, ken ik allebei, vooral je naamgenoot al een heel poosje. Zit je bij haar in de klas? Ju. ik vond het erg warm, maar beter zóó, dan regen vind je niet? Mevr. VENEMA—v. DOORN. Kleine Houtweg 21.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 15