Hmriem's Dagbldd TWEEDE BLAD Zaterdag 31 Mei 1913 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52, Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur, Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeuiging hier ter stede opge richt -met het doel do belangen der le den op allerlei gebied -te behurtigen, doch allereerst do belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door hel verstrekken van information en het incasseeren van dufileuso vorderingen. Voor posten welke men de vereeui ging ter invordering iu handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging gcind 3 pet. pro visie wordt geheven. Iu Januari en Februari 1913 zijn 57 vorderingen Lot een bedrog van l 1500.99 betaald; 15 vorderingen wor den afbetaald; IS vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereemgmg de heereu Mrs. Th. de Haan llugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgeweuscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtgeleer den iu handen gesteld moet 10 ct, voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben bet recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun uoodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen 1 0.60 pl.m. 5 ct, portovergoedlng moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons A 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau vau den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adresseu van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten. waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van nderl. Infor. en Schuldinvordering bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in forniatiën kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren. vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den. waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij vereenigingen iu de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on- geschouden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts ƒ3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, to meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Ilan delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog g&had voor alle zaken, dis hare leden in 't-bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare ba doeling ia, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commission gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zarnen genomen roepen wij allen toe. handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lui te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeu-. tot stand brengt verdient uwe sympu thie en de contributie, 3.50 per jaai, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterner zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. Nieuwe leden voor 1913—14 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. ali< voorrechten als een gewoon lid. HET BESTUUR. BEDRS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN Co. Parklaan 14 B. Telef. no. 2061. 24-30 Mei 1913. De toestand aan de groote beurzen ik er ïn de afgeloopen week niet veel op verbeterd. Zou een gestadige ver betering na de groote stagnatie ge durende den oorlog, thans als nor maal beschouwd kunnen worden, nu in de algemeene finaucieele toesta» den geen noemenswaardige verbete ring valt te couslateeren, kan deze stilstand achteruitgang genoemd wor den. Nog steeds is de geldmarkt de oor zaak der belemmering en zal dit nog wel geruimen tijd blijven. De stroom van nieuwe emissies gaat onafgebro ken voort, doch ook het aantal mis lukkingen blijft gestadig toenemen, waaruit men zou kunnen besluiten dat het publiek voorloopig ruim ver zadigd is en een rustpoos in het be lang van een herstelvan hot even wicht zeer gewenschl zou zijn. Doch een ieder die geld behoeft schijnt alleen van een ander uitstel te verwachten, zoodat de nieuwe leenin gen zich van zelf blijven opstapelen. I-Ioe dat nu gaan moet wanneer de Balkanstaten en Turkije een beroep op de geldmarkt zullen doen om de ontzaglijke oorlogskosten te betalen en de noodige geldmiddelen tot ont wikkeling te bekomen, zal de tijd lee- ren, doch zeer hoopvol ziet liet er voorloopig niet uit. De toestand toont merkwaardig veel overeenkomst met het jaar 1907, toen na den Russisch-,Tapanschen oorlog en de ramp te San-Francisco een crisis intrad. Thans heeft door den grooten Balkanoorlog eveneens een groote ka pitaalvernietiging plaats gehad en ook de handel heeft groote verliezen geleden. Evenals in het voorjaar van 1907 van alle zijden geld gevraagd werd en de fondsen gestadig daalden, is ook thans de geldvraag ongekend groot en de daling doet in een zekere categorie van fondsen voor die van 1907 zeker niet onder. Even als toen schijnt ook thans het grootste gevaar uit Amerika te dreigen, in welk land de toestanden nu eenmaal nog niet zoo gemoderniseerd zijn dat men zich aan veranderde toestanden zoo spoe dig weet aan te passen als in Europa. De bankiers schijnen ginds ondanks de vele gevoelige lessen in het verle den, in normale lijden zeer vrijgevig in het verstrekken van credieten te zijn. Deze moeten, nu de nood dwingt, worden opgezegd en waar de gelden moestal in het bedrijf zijn vastgelegd, raken vele ondernemingen in moei lijkheden. Ook heeft in 1907 de bemoeiing dor regeering in handelszaken veel tot verzorging der crisis bijgedragen en ook thans is de bonding van -de regee ring in verschillende vraagstukken betreffende den handel niet van dien aard dat zij lot groote gerustheid aan leiding kaii geven, Zondert men de herziening der Tariefwei uit, welke den eersten sloot tot de mindere le vendigheid heeft gegeven, doch thans Wel spoedig door de aanneming als element van onzekerheid zal zijn uit geschakeld, dan rest nog de houding der regecring tegenover de spoorwe gen, welke, indien zij niet gemoetko- inender wordt, tot veel verbittering aanleiding zal geven. Verder schijnen de trustvervolgiugen die in 1907 tot zulk een groote malaise hebben ge leid, blijkens uitlatingen van de re geering.' weder met frisschen moed te worden aangevangen. Bleef tot nu toe de inmenging der regeering tot dc spoorwegen en de groote trusts be perkt, nu verschillende ondernemin gen van plan schijnen te zijn, in ver pand met do tariefverlaging de loo- nen tc verlagen of werklieden te om slaan, heeft de regeeriug te kennen- gegeven dat zij in zulke gevallen on-, middellijk een streng onderzoek naai de Billijkheid dezer motieven in de oueken zal doen instellen. Dit zijn alle factoren die ongetwij feld eerder geschikt zijn liet conflict tusschen de regeering en de groote be drijven te verscherpen dan een vrieud- scnappelijke verhouding te bevorde ren. Dat dit ook in de Unie wel ge veeld wordt, bewijst de uitlating van den president der National City Bank, die er nl. op wees dat de beleeningen een geweldigen omvang hebben aan genomen en dat in een tijd waarop de toestand van den handel dit in geen enkc-l opzicht rechtvaardigt. Hij wiai-schuwde de maatschappijen er dan ook voor .uitbreiding van hu-! kapitaal te zceker. in de uitgifte van notes". Wegens den korten looptijd zijn voor velen de noles onder deze om standigheden nog een aantrekkelijke belegging en waar vele maatschap pijen ter voorziening in hunne spoe dig vervallende verplichtingen op geen andere wijze in. deze behoeften kun nen voorzien, zal de waarschuwing van den president der National City Bank, bij gebrék aan een betere op lossing wel niet ter harte genomen worden. Het eenige lichtpunt dat onder al deze ongunstig- ff.-.ctoren valt te ont dekken is de gunstige oogst. Doch waai' liet nog zoet- vroeg in 't seizoen 'S en van den uitslag nog niets valt te zeggen zou het voorbarig zijn hierop thans reeds groöte verwachtingen ie bouwen. De gunstige oogst in '1 vorig jaar heeft overigens ook niet die Verbete ring gebracht welke er van verwacht kan worden daar andere factoren den cnmstigcn invloed overschaduwden. Deze week was de handel te N.- York gedrukt, order den invloed van de daling in SI. Louis- en San Fran- cisco-v.'aarden voor welke maatschap pij liet noodig werd geoordeeld een bewindvoerder aan Ie stellen. Dit is de eerste maatschappij van eenige be- teekenis welke door de onmogelijk heid om aan nieuw geld ie komen, den si njd liceft moeten opgeven en men verwacht dat thans spoedig meerdere zullen volgen. De koers daalde te Amsterdam voor de 2e Preferente aandoelen 7 pCt.. voor de 5 pCt. gen.ücn bijna 20 j>C1. en voor de 4 pCt ref. obligation 4 pCt. Harrimanwaarden waren aanvan kelijk beter oj) het bericht dat spoe dig het ontbindingsplan bekend worden, doch toen later de president der Union Pacific bekend maalde, dal nog steeds geen bevredigend plan is gevormd en het aan de rechtbank zal moeten worden overgelaten t<? beslis sen of de aandeelc-n South. Pacific bij wijze va» inschrijving zullen mogen worden verkocht, of bij een bank zul len mogen worden gedeponeerd welke dan als triistmaatscbappij zal optre den. Indien geen van deze beide voor stellen wordt gi cdgekeurd verzocht de Union Pacif een be winds voerder voor de Pacif.-aartdeelOn te benoe men. lloc- nu de beslissing van de rechtbank zijn zo!, dient te worden af gewacht, doch bet is duidelijk dat wanneer onder de tegenwoordige standig-heden '122 millioen dollar aan deden. South. Pacific moeten worden verkocht, de koers hiervan ongetwij feld een zeer ua dee li gen Invloed zal ondervinden. Unions liepen eerst van 151 3/8 tot 154 3/4 op. doch reageer den daarna weder tot. 151, South. Pa cific liepen per saldo van 97 '1/2 tol 95 3/4 terug. De laaggeprijsde spoorweg nandee- len moesten van hun koers wederom a 1 1/2 pCt. prijsgeven. In indüstrieêle waarden was de da ling niet groot. Comm. Steels we nagenoeg onveranderd terug, doch Amalgamated^ verloren 1 3/8 pCt Standard Millings waren vast op hel. bericht dat dit jaar wederom een be duidend bedrag tot- inkoop der prefe rente aandeelen beschikbaar is en op geruchten v an verhooging van het di- idend op de gewone aandeelen. Am. Hide en Leather liepen van 2? 3/16 tot 21 1'! terug, Beet Sugar van 29 5/16 tot 28 15/16. Marconi of America Pc pen van 100 tol 79 terug. Ara. Smel ting van 67 3/8 tot 66 5, 8. Op de lokale markt waren het voor namelijk oliewaarden die dc belang stelling gaande hielden. Aandeelen Koninklijke liepen van 611 tot 639 op. Het dividend werd op 41 vastgesteld. Het trekt de aan dacht, dal bij de groote bedragen welke deze maatschappij steeds tot overneming van andere maatschap pijen noodig heeft en de ongunstige financiec-'e toestanden thans nog tot verklaring van zulk een hoog divi dend overgaaf. Geconsolideerde deelden niet ten volle in de gunstige stemm.i.g en liepen van 235 3/4 tol 233 lenig. Su matra Palembang en Moeara Enïm verbeterden op de verklaring tan het dividend der Koninklijke resp 10 en 9 Dordfsche liepen van 185 3;S tut 192 1/2 op.. Rubberwaarden waren voor de meeste fondsen lager. Voor Amstci- dam Rubber 4 Bandar 2 Rot terdam Topanoeli 3 Daarentegen verbeterden Deli Batavia Rubber en Kending Lom boe 3 Schcepvaa rtaa n doelen va n eerden weinig, Java Ohina Tapan.-lijn zijn, heemJ men de claim in aanmerking 4 1 lodger. RoUerdamsc'lüB Lloyd verbeterden 2 1/3 Mari-ncwa-arden waren onder den da-uk van geruchten over fin-ancleele moeilijkhedien voor de preferente aandeelen ruim 1/2 en voor do 4 1/2 bouds '1 '1/4 la ger. In tabaksaandic'L'lL'H ging deze week niet vee! om en de variaties zijn meestal van oügunsligen aard. Aand. Medan verloren 2 Rotterdam Deli 4 1/2 Amsterdam Deli 9 Van Cultuurwaarden bjeef voor aandeelen en vooral voor actions Vorstenlanden een gunstige stemming bestaan. De aandeelen verbeterden van 164 7/8 tot 166 1 2 de actions van f 134.75 lot 1 137.50. Handelsvcrg. .Am sterdam reageerden van 220 3/4 tot 215. Van Mijnwaarden reageerden Red- j'ang Lebong van 194 12 tot 18 Borneo-waardon liepen iets terwijl Great Cobar 44 3 4 lege noteeren. Staatsfondsen waren prijsb voor Russen doch lager voor lianen. Ned. Werk. Schuld voor pet. obl. 90 1/2 legen 90 13/16, integralen 66 15/16 tegen 66. Geld op prolongatie 2 3/4 i&udei Binnenland Haarlemmer Halletjes Ei- ZATERDAGAVONDPRAATJE. Onwijs was hij niet, mijn vriend Vpsilon, heelemaal niet, maar wel een beetje vreemd. Ilij begreep bijvoor beeld maai' nooit, waarom hij precies zoo moest doen als ieder ander ge woon was te doen. Daarom werkte hij jarenlang bij nacht en sliep over dag. bewerende dat dit buitengewoon aangenaam was, omdat je bij den ar beid nooit gestoord werd door bezoe kers, die je maar ophielden en in den slaap nooit door iemand die snurkte in de aangrenzende kamer. Toen zijn naaste buurman deze zelfde zon derlinge tijdsverdeeling ging volgen had Ypsilon er geen aardigheid meer in en keerde die weer om. Hij voerde daarop andere nieuwig heden in, die de wanhoop vau zijn huisgenooten uitmaakten, transpor teerde dc keuken naar den nok van hel huis omdat, zei hij, wel het voed sel, maar niet de etenslucht als nut tig kan worden beschouwd; voorts richtte hij de benedenkamers voor slaapvertrekken in, daar in geval van brand, op de bovenverdieping geen ontkomen meer mogelijk is en de bo venkamers voor woonvertrekken, om dat vervelende bezoekers eenmaal binnen de voordeur ook gauw in een beneden-woonkamer staan, maar zich nog wel eens bedenken vóórdat ze een trap opklauteren. Genoeg om te doen zien. dat mijn vriend Ypsilon een zeer eigenaardig mensch is. Ik had op zekeren dag met hem een taalkundig gesprek, waarbij het verschil tusschen letterlijk en figuur lijk te berde kwam. I-Iij vond dat let terlijk spreken dor, vervelend en een tonig en zei. om daarvan een (wel iet wat overdreven) voorbeeld te geven: „is er geen groot verschil, of je tot ie mand zegt: Kijk naar je eige of: steek de hand in eigen boezem?' Ik deed be- scheidenlijk opmerken, dat hier wel de uitersten tegenover elkaar waren ge steld, maar hij luisterde niet; oin de waarheid te zeggen luisterde hij ge woonlijk alleen naar zijn eigen betoo- gen. „Iemand moest", zoo zei hij einde lijk, „letterlijk leven naar figuurlijke uitdrukkingen", waarop ik hera vroeg, hoe hij 't dan wel klaar wou spelen om dc hand In eigen boezem te steken. Die uitdrukking, hoe goed ook bedoeld, heeft voor mij altijd iets bloederigs gehad, iets alsof ze door een chirurgyn is uitgevonden. Even wel luisterde hij weer niet naar mijn antwoord, zoodat ik maar afscheid nam en hem met zijn figuurlijken en letterlijken tweestrijd alleen liet. Geen veertien dagen later kreeg ik van zijn vrouw een dringend briefje om even te komen, omdat zij mij iets gewichtigs te zeggen had. De arme vrouw was in tranen. Ypsilon was in derdaad naar figuurlijke uitdrukkin gen gaan leven en had daarbij een- en andermaal groote moeilijkheden on dervonden. Toen iemand, naar aanlei ding van een moeilijkheid waarin hij verkeerde, hem gezegd had: „je moet de koe bij de horens vallen," was hij naar de veemarkt in de stad ge gaan en had daar een stevige koe bij de horens gegrepen, zoodat het dier geschrikt was en hem op den grond gegooid en nogal leelijk ge schopt had. Ik vond hem met een verbonden arm en een windsel om zijn been in een leunstoel zitten in een zeer eigenaardige omgeving, die ik achtereenvolgens beschrijven zal. „Ben je daar, ouwe vriend?" zei hij MINISTER RÊGOUT EN JJ1K. DE STUERS. De Haagsche redacteur van De Tijd had het gerucht vernomen, dat dc minister van waterstaat, de heer Re- gout in een brochure zou antwoorden op de voor eenigeu tijd verschenen brochure "van jhr. mr. V. de Stoers over de veel gerucht gemaakt heb bende verbouwing op bc-t Binnenhof. Hij heeft naar aanleiding daarvan een onderhond met den minister ge had en schrijft nu o.a.: De minister, (op mijn vraag terzake 'au het gerucht) „Of ik een brochure al schrijven? Och neen, dat is zoo geen gebruik van ministers. De boei de Stucrs moet zelf ook wel gevoeld nebben, dat hij, door den vorm eener brochure te kiezen, mij den weg ter verdediging zou afsnijden. „Hoe zoo", vroeg ik, ..had hij dan een anderen vorm moeten nemen?" De M.: „Natuurlijk:, wanneer eer: lid van de Kamer -meent, zich te moe ten beklagen over het optreden van een minister in het parlement, dan ken hij den minister ter verantwoor ding roepen in de Kamer, waar deze zich kan verdedigen. Indien tic lieer de St. dit gedaan had en mij daar ter plaatse hetzelfde had verweten als n zijn tweede brochure, dan zou het niij gemakkekjk zijn geweest, punt voor- punt alles te weerleggen. „Mag ik vragen, staan er dan zoo veel onjuistheden in die brochure?'' „Dat geloof ik: het is een opeen- -lajreling van eenzijdige, zelfs absa- luut onjuiste voorstellingen van za ken." Enkele voorbeelden werkte de ml "=lor tegenover den journalist nadr-i uit. Verder zei de minister over zlïn per soonlijke verhouding tot den h«er Stuers: ,.0, dat is maar een quaestie van appreciatie. Vóór mijn optreden a's minister was onze verhouding s|.-ed- uitstekend: maar nu? De liec-r de St liet opzei lelijk aan het slut zijner aai' nrj gerichte brieven het gebruikelijk, .hoogachtend" achterwege. ik zet e verwonderde oogen op. Ja. nor sterker. Toen ik nu de behand -kn- 1,1 n het wetsontwerp betreffende de verbouwing van BinnenJandsolie Za ken welke met aanneming zonder hoofdelijke stemming was afcefoo- pen, den heet- de St. nog even in de vergaderzaal na afloop der zitting wilde aanspreken en o.m. wilde toe" lichten, hoe ik de belichiingsproeven van het Mauritshuis wilde nemen werd ik bejegend met de woorden: „Mijnheer, ik heb met u niets te ma ken" en volgens getuigenis van meer dere Kamer-leden word ik nageroe pen met de woorden: „Ruk uit!" Wan neer nu de lieer de St. onze persoon lijke aanrakingen steeds correct noemt, beklaag ik degenen, die door hem minder correct worden beje gend. De journalist vroeg nog: „Beslaat er ook thans nog veubitiering tug. sclien u en den heer de Stuers?" Hierop antwoordde de minister: heelemaal niet", althans niet van rijn (minister's) zijde. DE KWESTIE VAN HET ST .TORJS- GASTllüIS. Uit Delft meldt men ons In het aan Burgemeester en Wet houders van Delft overgelegd rap port, betreffende het door regenten va» het St, Joris-Gasthuis ingestelde onderzoek in de zaak-Lempersz, be ginnen deregenten te constateeren „och ja, de wind is me uil dc zeilen genomen," en daarop wees hij op twee groote, geteerde zeilen die aan de zol dering waren opgehangen; „natuur lijk kun je den wind niet zien, want die is. zooals ik je zei, er uitgenomeu." „Juist", antwoordde ik bedarend, „maar daar hebben we het niet over. Ik kwam je even toespreken." Spreek dan maar toe," zei hij, „Maar ik waarschuw je voor één ding: vervolg me niet met al die let terlijke uitdrukkingen, want ze verre ien me gruwelijk. Iedereen praat let terlijk, ik alleen spreek figuurlijk en daar bevind ik me wel bij." „Heel goed, maar je kunt ze toch immers niet letterlijk toepassen, je moet wel of je wilt of niet-, alledaag- sche, letterlijke uitdrukkingen gebrui ken." „Zou je dat denken?" „Zeker, dat waschl je het water van de zee niet af." „Dat zullen we dadelijk zien. Geef op dat .water." He keek hem verwonderd aan, want: ik begreep hom niet. „Dat water van de zee wil ik heb ben. Of heb je het niet meegebracht, Dan deed je beter met zulke uitdruk kingen niet te gebruiken. Ik houd niet van zulke kromme sprongen," en dit zeggende maakte hij mol zijn omwind sels! heen allerlei bochtige kapriolen, i zoodat ik hem tea slotte bij den arm moest nemen en vriendelijk verzoeken daarmee niet door te gaan, omdat het pijnlijke gezicht dat hij daarbij trok, droevig was om aan te zien. „Je herinnert je onzen vriend Eks wel ging hij voort, toen hij weer zoowat tot zichzelf gekomen was; wei die is hier geweest. Je weet, we doen samen nog wat zaken en 200 had ik hem een accept gegeven, dat mij toegezonden was. Toen hij vertel de: ik heb dal accept verzilverd, vroeg ik waar het dan was. Wel, zei hij. natuurlijk heb ik het niet meer. Dat kan niet. zei ik. Heb jij wel eens een lijst verguld of een asehbakje ge bronsd? Jawel, z-.i hij. Waren ze daarna dan weg? Neen. Nu dan, waar is dan je verzilverde accept? Hij wist niet wat hij zeggen moest, Fidelio, de domoor wist het niet, maar ik heb het ding nog niet onder mijn oogen gehad en toch zou ik het zoo graag willen zien." Hij leek me zenuwachtig en opge wonden, zoodat ik om hem wat af te leiden, vroeg: „wat zijn dat voor stuk ken hout, die daar liggen wat moet dat worden „Ik zal het je vertollen. Diezelfde Eks haalde allerlei geschiedenissen oir uil onze jeugd, hoc we in boomen klommen en in verboden vischwater hengelden. Op zekeren dag kwam de politie ons daar overvallen, en toen," zegt hij, „heb ik jou Ypsilon beenen zien vlaken." „En. „Och man," zei ik toen, „dat heb ik van mijn leven nog nooit gedaan, maar als ik je daarmee plezier kan doen, zal het' vast gebeuren. Ik heb toen hout gekocht en hen bezig om dat te bewerken en er beenen van te maken: komt de kleine toen al niet met een mooien kronkel voor den dag. En hoe keur je dien aardige» pierewiet van een grooten teen Het stuk hout opnemende keek'hij er met groote ingenomenheid naar. Toen week evenwel het plezier uit zijn oogen. „Eks is een domoor," ging hij voort, „een uil, die niets van de Nederlandsche taal begrijpt. „Och, loop heen," zegt hij. „Loop hoen zeg ik. ,J.oop jij naar dc maan, versta je. 'dit de geneedu.er-dimiur Dr. C. J .Marcus, met Int geval <I;H onder zoek eischte, eiechts zijdelings en iriel in bcteekeiicudc mate te maken heef! gehad. Het rapport bevat een vijfeu- twlntigtal gebleken feiten, die in een vijftul conclusies zijn samengevat. Als zeer waarschijnlijk moet worde» aangemerkt, dat, achteraf beschouwd, de verpleging der overleden zuster niet voldoende is geweest, doch dat de behandelende geneesheer, dien ver borgen is gehouden wat hem een ernstiger dunk van het ziektegeval had kunnen geven, jegens deze zieke dezelfde goede zorg heeft besteed als zijn gewoonte is in gevallen waarin een dergelijk ziektebeeld zich aan hem vertoont. liet regentschap wijst er op, dat de zusters zelve onlangs geheel spontaan verklaarden, dat op den behandelende» geneesheer baars inziens niet do minste blaam rust en het herhaalt dat juist de ernstig ste zièktèsyinptomeir niet te zijner kennis zijn gébracht. Schuld van de hoofdverpleegster, die grootendeels buiten dienst was, is noch bewezen noch waarschijnlijk gemaakt. Hare verdiensten jegens het gesticht zijn groot. Indien (wat liet regentschap oj) grond van dc verklaringen der zus ter meent te moeten aannemen) de verpleging tc wenschen heeft overge laten. is dit niet in de laatste plaats de schuld van de zusters geweest, welke hare bevindingen niet hebben aangebracht ter plaatse waar dit be hoorde. Tcu OjWiciue van de vrees voor berisping of straf, die sommi ge zusters deed zwijgen met veron achtzaming van de belangen hurcr zieke mede-zusters, zeggen regenten, dal het een onverdedigbare en slechts gedeeltelijk tc verontschuldigen te kortkoming is. Ten slotte wijzen re genten den geneesheer-directeur iri het bijzonder op hei bedenkelijke verschijnsel van een collectieve vrees bij nagenoeg alle zusters eener aldceling voor hare hoofden. Hij stelde zich voor alles zijn taak tc- zor gen voor een beleren geest. Zij bewe ren allerminst, dat de directeur op ziju manier, die misschien wat hoeki ger is dan wij lieden niet minder tem peratuur, tot dusverre die taak niet naar vermogen heeft behartigd; zij zij 11 zelfs van het tegendeel overtuigd GEBREK AAN WATER. Men meldt ons uit Harlingén/: 'le Httrlingeu is groot gebrek aaO regenwater. Do gemeente Mat thans vau Sneek en Wiuschoieu wagens leidingwater per spoor aanvoeren, om althans ten deele in de behoefte tc voorzien. Hoewel watergebrek in Harlingén een periodiek voorko mend euvel is. schijnt het dat van een waterleiding aldaar, waarop reeds zoo dikwijls werd aangedron gen, voorloopig nog niets komt. De ontworpen plannen bleken finan cieel de gemeerde te zeer te zullen bezwaren, daar het water over een grooten afstand moet worden aange voerd. Intusschen is de toestand des zomers vaak onhoudbaar. EEN KLACHT OVER POLITIEKE VERGADERINGEN. In den Gemeenteraad van Medem- blik kwam een incident voor. 'i Hbld. meldt daarover: Bij de rondvraag meende de lieer Vlaming verplicht te zijn, een ernstig protest, tc doen hooien tegen wat in de laatste dagen daar voorviel, ook <>p 15 Mei (toen ds. Onnes van West- zaan en mr. P. Tidemon van -Blöo- mondaal optraden); de zeer talrijks H. Katholieken zijn, volgens.spr., door hen brutaal boleedigd en gekrenkt 111 wat hun het meest dierbaar is. Spr. heeft den burgemeester gevraagd, be doeld optreden te verbieden; echter zonder succes. Voorts komt spr. er te gen op, dat de .burgemeester onlangs bij liet optreden' van jhr. De Murult, die ook krenkend voor de R. Kath. was, dezen een „tot weerziens" toe riep: de burgemeester dient te béden- ken, dat hij burgemeester is van lice.1 de gemeente. De burgemeester komt tegen het ®or den heer Vlaming gesprok me op. Inzake hel „tot weerziens" aan den heer jhr De Muralt merkt hij op, dat dit alleen betrekking had op diens Jij, die van je leven nog nooit iels waard was, loop jij nu eens naar de maan. Je kent den weg niet, hè? Ja. dat is het nu juist, je moet hem zoe ken. Er moet in de wereld zooveel ge zocht worden. Maar om te toonen, dat ik de kwaadste niet ben. wil ik je een hart onder den riem steken." Iliep graaide hij een poos onder eea hoop rommel en bracht daaruit een leereji riem en een ruw gesneden hart van lioui voor den dag. „Ik pre senteer hem die beleefd en wat denk je dat de lompert doet? Hij kijkt me eerst een poos strak aan, zoo'n beetje medelijdend, alsof hij dacht dat ik mazelen of kinkhoest had, daarop wijst hij op zijn voorhoofd en gaat weg, zeggende: „nu gaat me een licht op." Dat is gelogen, roep ik hem achterna, want wat je daar zegt is een figuurlijke uitdrukking en jij bent een letterlijke nul, een letterlij ke ezel, een letterlijke(hij zocht naar een alles uitdrukkend woord) een letterlijke schutter 1" „Kom, kom," zei ik sussend, „Eks is tóch in den grond van de zaak geen kwaaie kerel; hij kan dat zoo niet gemeend hebben, alleen had hij op dat oogenblik zijn hoofd verlo- Maar hier had ik mij versproken, want hij keek onder de tafel, morrel de in den rommel, tuurde in de asch- bak die voor hem op tafel stond en zei: „het kan wel wezen, maar ik heb hel mer nog niet gevonden." Terwijl ik daarop zweeg (wat kan een mensch bij zoo'n opmerking antwoorden?) hoorde ik door de tusschen deur, die half open was blijven staan, mevrouw Ypsilon tot haar oi)geschoten jongen zeggen: „Willem, je eet mij de oor en van mijn hoofd." „Hoor je wel vroeg Ypsilon. „De afgegeten ooren van mijn vrouw, liet hoofd van Eks en de beenen. die ik liier maak. vormen samen een mooie verzameling." Ik stond op om heen te gaan. ..Ga nog niet, blijf nog een poosje. We praten juist zoo aardig over let terlijk en figuurlijk. Of zinkt de moed je in de schoenen Ila. ha, trek uit dan je schoenen en laat kijken, waar die moed van jou ingekropen is. 01 heb je soms geen moed? Dat denk ik eerder. Neen, vriend, mij strooi je geen zand in dc oogen, gebruik dat liever voor de paden in je tuin. Ga je nu toch 1 Kies je het hazenpad Denk er dan om, dat je door dc- duinen gaat, want daar hebben dc hazen hun pad en nergens anders Hel was vrecselijk om te li ooren, ik vluchtte zoo gauw als ik maar kon. Mevrouw Ypsilon, met haar ziel onder den arm, begeleidde mij tot aan de deur. „Is het niet verschrikke lijk? Hij is totaal verfiguurlijkt." Ik drukte haar vol deelneming de hand en nam met eenhoud vooral het hoofd boven waterbcsle me vrouw," afscheid. Nu hoop ik maar één ding en wel, dat de lezer niet al te veel medelij den met den Hoer en Mevrouw Ypsi lon gekregen heeft. Deze heele Ypsi- Ionade is natuurlijk maar fantasie, ik heb den lezer een kool willen slo ven. De heer en mevrouw Ypsilon zijn uit de lucht gegrepen personen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5