Immi SaseuD MEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Woensdag 4 Jani 1913 OM ONS HEEN No. 1722 De Caoutchouc. In de roeks populaire handboekjes, die de firma II. D. Tjeenk Willink Zoon uitgeeft onder redactie van Dr. J. Dekker, directeur van het Koloniaal Museum, is verschenen No. 4, CAOUT CHOUC, door Dr. A. .T. Ultee, directeur van het Bczoekisch proefstation te Djemher. Het past in mijn plan om telkens waar het kan de aandacht op onze Indische bezittingen te vestigen, waarom ik over dit hoekje wat uitvoerig schrijf. De caout chouc-winning is namelijk onze bijzondere aandacht overwaard. Ze is een betrekkelijk nieuwe cul tuur, er is veel Ncderlandsch ka pitaal ingestoken en er zit, wanneer niet alle voorteekenen bedriegen, een groote toekomst in en bovendien is de eerste gomfabrick in Haarlem ge sticht. Het bloeiende bedrijf van de firma Gebroeders Mercns aan het Zui- der Buitonspaame bestond al jaren vóórdat de gomfabricagé de geweldi ge uitbreiding kreeg, die in den laat st en lijd lot den zoo sterk vermeer derden aanplant heeft aanleiding ge geven. Het woord caoutchouc moet afkom stig zijn van de inlandschc woorden caa, hout. en o-cho, of o-cliin. vloeien en zou „dus betrekking hebben op hout, dat de eigenschap bezit, door een bepaalde behandeling sap af te staan". Men kan het ook gom-elastiek noemen (guttapercha of getah pcrljah is iets anders) of met de Engelschen rubber, van het werkwoord to rub, dat afkomstig is van de eigenschap, die gomelastiek neefi om potlood en inkt uit te wisschen. Eigenaardig is het, dat volgens Spaanschc geschriften, Columhus zeer waarschijnlijk de inboorlingen al met caoutchoucballcn heeft zien spelen, zoodat we in hen de vaders van ons .voetbal mogen zien I Omstreeks de helft van .de achttiende eeuw werd in Zuid Amerika het sap van den Ilevea- boom al gebruikt, om fakkels, schoe nen en flesschcn te vervaardigen en linnen goederen voor regen ondoor dringbaar te maken. In 1825 werden in Europa schoenen van caoutchouc gemaakt en de Engelschman Mackin tosh vond een manier, om er water dichte klecding mee te vervaardigen nu nog noemen'de Engelschén hun regenjas mackintosh. Maar voor al gemeen gebruik was gomelastiek on geschikt, omdat ze te gevoelig was voor temperatuurswisseling, te hard M >rd door kou en te kleverig bij hitte en ?;o beide gevallen haar veerkracht verloor. De beteekenïs van het arti kel kwam dan ook pas naar voren, toen het zoogenaamde vulcaniseeren werd uitgevonden, d. i. het onderwer pen van de ruwe grondstof aan de gelijktijdige inwerking van zwavel en warmte. I-Iet zou mij te ver voeren, dit proces uitvoerig na te gaan het is trouwens in dit blad jaren geleden gedaan in een artikel over de fabriek van Gc-br. Meréns. Dit is zeker, dat het vulcaniseeren met groote zorg moet gebeuren en dat een fabrikant voor de verschillende artikelen recep ten bezit, steunend op proeven en er varing, die hij natuurlijk .voor zich houdt. Deze belangrijke bewerking is waar schijnlijk een Haarlemsche uitvin ding. Dr. Ultée noemt wel den Ameri kaan Goodyear in 1839 en den En gelschman Hancock in 1844, maar ver- verzuimt niet te vermelden, dat de Haarlemsche fabrikant van Geuns, een van de voorgangers van Gebr. Me- rens, in 1828 al in het bezit moet ge weest zijn van een procédé, dat zeer veel overeenkomst had inct de me thode van Goodyear. Brazilië is op dit oogenblik de grootste producent van caoutchouc, het was vroeger de eenigc en alleen door list is het gelukt, zaden en plan ten van den Hevea-boom uit Brazilië te halen. En van de 7000 plantjes die zoo werden verkregen is een nuttig gebruik gemaakt. Naar schatting wa ren er einde 1912 een millioen vier honderdduizend acres (een acre is 4047 M2) rnet rubber beplant, waarvan 300.000 in Nederl. Iridic, 30.000 op ge heel Borneo en het kapitaal dat al leen in onze bezittingen in die cul tuur gestoken is, berekent men op 207.596000 gulden, waarvan ruim 143 millioen Engelsch en meer dan 35 millioen Nederlandsch geld. En moet men ook bij geldbelegging in rubber ondernemingen voorzichtig wezen,1 omdat er zijn, die wat de Amerikanen noemen te veel „water" bevatten (dat1 wil zeggen, dat de werkelijke planta-i ge-waarde niet in overeenstemming is met het daarin gestoken kapitaal) in 't algemeen verwacht ook Dr. Ultée van de cultuur goede resultaten. Een bezwaar, vooral op Java, is dat liet aan werkkrachten ontbreekt en de aandeelhouders moeten geduld oefe nen, omdat men de eerste 4 k 5 jaar van een I-Ievea-plantsoen nog geen product verwachten mag. Om in dien tijd toch wat te verdienen wordt tus- schen de rubberboornen een bepaalde soort koffie geplant, maar anderen zijn afkeerig van elke tusschenplan- ting. Het boekje handelt uitvoerig over ziekten van de boomen en wijze van aanplant maar daar deze bijzonder heden wel wat technisch zijn, ga ik daar niet verder op in. Het zal den lezer meer belang inboezemen, hoe de caoutchouc verkregen wordt. De Hevea bevat een soort van sap en dat wordt, wanneer de boom vier of vijf jaar oud is, voorzichtig afgetapt. Toen de prijzen abnormaal hoog wa ren, is men meermalen voor dc ver leiding bezweken om onvolwassen boomen te exploiteeren. maar de ge volgen bleven niet uit cn op verschil lende ondernemingen moet thans aan de aanplanting rust gegund worden, opdat zij de vroeger geleden schade te boven kunnen komen. Dc stam van den gomboom bestaat uit lagen van verschillende dikte, het merg, het hout en de bast. de melksapvaten liggen in dc bast, meestal dicht bij een laagje tusschen hout en bast, cambium geheeten, dat zoowel hout als bast vormt en dus moet worden ontzien, zoodat hel tap pen met groote voorzichtigheid gebeu ren moet. Is de boom eenmaal groot genoeg van omvang, dan kan men el- ken werkdag, na aftrek van rust-, feest- en regendagen tappen. De bast wordt telkenmale voor een klein ge deelte weggesneden en het uitvloeien de sap opgevangen. Druppelsgewijs loopt het dan in een gootje en van daar in een opvangbakje, bij sommige boomen meer dan een uur lang, bij andere maar 10 5 15 minuten en daar er veel van het dikke sap achterblijft, wordt beproefd, zooveel mogelijk van het sap uit de sneden met water naar hel opvangbakje te spoelen. Met den ouderdom van de boomen stijgt de productie, zoodat bij 4-jarige boomen de opbrengst geschal wordt op 67-5 kilogram per II.A., bij 7-jarige boomen reeds op 2S125 en bij 10-jari- ge op 382.5 kilo. Dr. Ultée schat den productieprijs op ƒ1.per pond en daar de verkoopprijzen den eersten tijd wel niet ver beneden 2.a ƒ250 zullen bedragen, kunnen de goed be stuurde ondernemingen flinke winst afwerpen." Het gewonnen melksap wordt gezui verd. met azijnzuur gc-slold, geperst om het water kwijt te raken en verder doelmatig behandeld. Kunstmatige rubber is in het labo ratorium al vervaardigdeen volle dig stel daarvan gemaakte autoban den heeft de proef glanzend door-; staan, „maar," betoogt de schrijver „hiermede is nog niet veel gezegd, het gaat er om synthetische rubber con- curreerend met plantage-caoutchouc te vervaardigen en zoover is men nog lang niet." Waar wordt rubber al niet voor gë- bruikt? Zolen van schoenen, matten, leiding voor chemicaliën, schokbre- kers, een normale „Dreadnought" heeft zeker voor een kwart ton waar de aan caoutchouc aan boord, ook de bestuurbare luchtballons hebben groo te hoeveelheden noodig en bij appa raten voor draadloozc telegrafie is de rubber onmisbaar; waterdichte jas sen, helmhoeden, overschoenen, slan gen, rubbervloeren eischen de stof geheel of gedeeltelijkbij het dalen der prijzen behoort rubberbestrating, die geringe slijtage heeft, volstrekt niet tot de onmogelijkheden. Verder wordt het gebruikt voor tal van chi rurgische artikelen, golf-, cricket- en voetballen, buffers, hakken, sponsen, ringen cn wat al niet meer. Maar ver reweg de grootste hoeveelheid' wordt gebruikt voor massieve en holle ban den voor rijtuigen, fietsen en auto's.- En daar liet gebruik voortdurend stijgt is bet een geluk, dat in de laat ste jaren de cultuur zoo enorm is toe genomen. Evenals het omgekeerde. Als geldbelegging en als arbeids terrein is de gomelastiek-cultuur van groote beteekenis en zc kan zeker nog veel belangrijker worden. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Us Balkanstaten. Uit Sofia, wordt geseind: Men gelooft, dat de ontmoeting der vier ministers-president van de Bal- kanstaten de volgende week zal plaats hebben. In goed ingelichte kringen wordt gezegd, dat de bijeenkomst zal worden gehouden te Saionïki. Voor het geval dat tol 'geen overeenstem ming mocht worden geraakt is een nieuwe bijeenkomst ontworpen te Pe tersburg, met officieuse medewerking en ouder protectie der Russische re geering. Indien ook op deze tweede conferentie geen resultaat wordt ver kregen, zijn de bondgenooben overeen gekomen officieel de interventie van Rusland te vragen, om de verschillen op te lossen De Servische minister-president Pasjilsj heeft in een onderhoud met dc-n correspondent van den „Matin" te Belgrado laten doorschemeren, dat er wel eenigc kans is op een schikking. „Wij zijn overeengekomen zoo zeide hij dat de verantwoordelijke 'ministers der verbonden staten hij een zullen komen om een definitievo overeenkomst over alle quaesties, die de geallieerden aangaan, tot stand te brengen. Er zullen groote moeilijkhe den overwonnen moeten worden, maar dat is mogelijk, als do geallieerden hun goeden wil maar toonen. Ik héb rog hoop, dat een oorlog tusschen Servië en Bulgarije nog te vermijden, zal zijn". Volgens een telegram uit Belgrado, aan" den „Matin" zal d'ie hoop niet. ijidel- blijken. Dc correspondent in do Servische hoofdstad seinde pi.: Een hooggeplaatst, zeer bevoegd, persoon heeft mij gezegd: „Ik kan u machti gen tot de verklaring, dat de vrede lievende oplossing var. het Servisch- Bulgaarsche geschil verzekerd is." E e n Min i s t e rc r i s is i n B u 1 g a rij e Uit Sofia werd aan het „Berl. T.i- géblalt" geseind: Het ministerie Gesjof heeft zijn entslag aangeboden. Over de crisis zal een beslissing ge nomen worden na do aankomst van den Sobranje-president Danef en den minister van fir ancien Iheodorof, die dezer dagen hier verwacht worden". Typhus. Er is typhus uitgebroken in het 2de reserve-hospitaal te Belgrado. Van 17 aangetasten zijn er 7 overleden. Allariel Uit deHongaarsche poli tiek. De rechtlxank te Boedapest heeft, den afgevaardigde Desy, die beschuldigd was van laster jegens den minister president Lukacz, vrijgesproken. 't Kamerlid beschuldigde (naar we indertijd mededeelden) Lukacz van financièele knoeierijen met banken en ondernemingen ten bate van de ver- kiezingskas van zijn partij. De vrijspraak van Desy is de reden voor het aftreden van liet ministerie. Het Openbaar Ministerie heeft be roep aangetekend tegen de uitspraak' van de rechtbank. Pruisische Landdag- verkiezingen. De uitslag van de verkiezingen voor het Pruisische Huis van Afgevaardig den was gisteravond laat als volgt: Gekozen 439 afgevaardigden; in 2 dis tricten moet voor vier zetels herstem ming plaats vinden. Van de gekozenen zijn 147 conser vatieven, 53 vrij-conservDtievon, 73 nationaal-liberalen, 37 vrijzinnige volkspartij, 103 centrum, 12 Polen, 2 Denen, 10 socialisten pn 2 conserva tieve wilden. 42 Mandaten veranderden van par tij. De conservatieven verliezen 5 ze tels, de vrij-consei-vatieven 7, de Po len 2. De wild-conservatieveii wonnen één, de vrijzinnige volkspartij één, de nat..-liberalen 8, de socialisten 4 ze tels. De s p i o rt n a g e-z a a k. Uit Weenen wordt aan de Tel. ge seind: Er hadden demonstraties plaats op 't graf van kolonel Rcdl. Verschillende personen, wier verwanten begraven liggen op hetzelfde kerkhof en in de zelfde afdeeling, waar het stoffelijk overschot van kolonel Itedl tor aarde werd besteld, protesteerden heftig re gen het begraven van den veri-ader tusschen hun familieleden. Zij begaven zich naar het bestuur van het kerkhof; een der manifestan ten zeide o.a.: Wanneer do man een gewone zelfmoordenaar was geweest, zooals zoovele andere ongelukkiger).', dan zotiden wij voor liet heil van zijn ziel bidden. Wij willen echter niet, dat onze verwanten naast dezen land verrader liggen, die door het plegen van zelfmoord aan de handen van den beul is ontsnapt. De opgewonden me nigte trok daarop naar Redl's graf, hetwelk zij ernstig beschadigden. De politie en de kerkhof wachters konden eerst na langen tijd de rust weer her stellen. De ..Militarisrhc Rundschau" ont kent de juistheid van de geruchten dat generaal von Hfltzondorff. gene raal Giesl en andere hooggeplaatste numairen hun ontslag zouden heb ben ingediend, of van plan zouden' zijn zulks te doen. Dreigende moeilijkheden in Marokko. Mag men den correspondent van het „.Journal" gelooven, dan ziet het er m Marokko leelijk uil. De in de stad To toean woonachtige Europea nen vreezen, dat de Spaansche over heid niet in het minst voorbereid is om hen afdoende te beschermen tegen een dreigenden aanval der Marokka nen. In en builen de stad heerscht vrijwel anarchie, op de wégen worden dagelijks Spanjaarden vermoord: er gaat haast geen dag voorhij of muil ezels toebehcorende aan 'de Spaan sche troepen, wonlen gestolen; uit de tenten van de kampeerende soldaden worden des r.achts geweren geroofd. Desertio van Marokkaansche politie- soldaten met wapenen en munitie is schering en inslag. En dit alles ge schiedt en herhaalt zich zonder d"at de Spaansche overheid ingrijpt. Er moet ernstige verdeeldheid hcerschen tusschen de Spaansche generaals Pri mo de Rivera en Alfou, don gouver- MIr' De eerste is voorstander van krachtig offensief optreden, de ander wil wachter, en geduld oefenen. Do Consul,heeft de Spaansche arbeiders toegestaan zich te wapenen. Op een vraag waarom de militaire autoritei ten niet optreden tegenover liet steeds overmoediger wordende gedrag der Marokkanen, verklaarde de consul, dat liet opperbevel gebonden is door besliste bevelen uit Madrid. Men schat het aantal "Berbers, dat. ge leidelijk zich samentrekt tegen To- toean en de overige Spaansche steden, op ruim G4,000 man. Binnenland PRINS HENDRIK die Donderdag de scheepvaalitenioon- stelling te Amsterdam komt openen, zal 10.21 in de hoofdstad aankomen, Tot 12 1/2 uur blijft. Z. K. li. dan eerst op de tentoonsfelling De Vrouw. BEGRAFENIS PROF. DR. S A NABER. Op de Nieuwe Oosteriiegraafplaais te Amsterdam, werd Dinsdagmiddag, onder groote belangstelling uit de kringen der Amsterdamsche univer siteit ter aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. dr. S. A. Naber, oud-hoogleeraar in de Grieksche taal- ietterkunde en antiquiteiten. Aan de groeve werd t woord gevoerd door prof. Treub. prof. De Boer, prof. Karsien en prof. Hartman. De zoon van den overledene prof. dr. J. C. Naber. dankte voor de be toonde belangstelling. Studentencorpsen legden kransen op 't graf. WEGGELGOPEN HUZAREN. In „De Avondpost" komt het vol gende voor: Sinds eenigen tijd was er onder de manscheppen van liet 3e regiment hu-' zaren té 's-Gravenhage een geest van ontevredenheid aangestookt door eeni- ge „extra-ontevredenen". Vooral werd geklaagd over de menage, waarom do commandant en le luit.-kwartiermees ter in overleg met. den menagemees ter de geuite grieven uit den weg trachtten te ruimen. Zoo werd hij de invoering van 't Argentijnsch vleesch een betere bereiding toegepast, waar door het uitstekend voldeed; ook werd bij de warmte sla met eieren opge diend, doch het „gekanker" hield aan. Tot 'dezer dagen 'de soldaten 's och tends weigerden de aardappelen te schillen) en op de vraag: waarom r iet? werd door een korporaal ver klaard, dat „ze niet deugden". Of schoon de aardappelen er nu niet zoo mooi uitzagen, bleken ze, gekookt.. goed van hoedanigheid te zijn. De overste gelastte nu, den klagers „voor. straf' eens erwtensoep te geven; dat voldeed zóó slecht, dat cr 's avonds 17 manschappen van verschillende esca- drons op 't appél ontbraken. Den vol genden dag kwamen zich reeds enke len aanmelden, terwijl er ook eenigen in de buurt van Pijnacker zijn opge spoord. Woensdag waren allen weder terug. Volgens aan genoemd blad verstrek te gegevens is van een „willekeurige handeling" door den menagemeester of „gekonkel met leveranciers", waar over geklaagd werd, hier geen sprake (het onderling afkoopen van de me nage door wachtmeesters-menage meesters, voor sommen var. f SO en meer behoort tot het verre verleden). Integendeel wordt door den tegen- woordigea commandant aan de sol daten-menage alle zorg besteed; „hij is de keuken bij a a iiiet uit te slaan", werd verzekerd. Als proeve van gced- of afkeuring der soep werd op een der soldatenka- mers op de vraag van den overste ge antwoord: „ze is te heet!On de vol gende kamer: „te flauw!" De derde: T.te zout!" De vierde: 'k zit tot mijn nek foe vol!" enz. waarna de comman dant zijn onderzoek zooals te be grijpen is! maar voorloopig staak te. Eén korporaal Is reeds gedegra-1 deerd terwijl eenige aanstokers in arrest zijn gesteld, om voor de te vor men commissie van onderzoek te ver schijnen, en later voor den Krijgsraad j zich te verantwoorden. Op 't oogen blik wordt nog niemand als deserteur! beschouwd. ZIJN' GEHEUGEN KWIJT. Aan de marechausseekazerne te Ommen vervoegde rich een uiterlijk net persoon, gekleed in zware pak mei fantasiehoed.'De man, die overigens geen verwarde antwoorden gaf. scheen zijn geheugen geheel te heb ben verloren. Hij wist niet hoe hij heette of vanwaar hij kwam, op alle vragen antwoordde hij, zich niets 'e kunnen herinneren, alleen herinnerde hij zich een drukke zaak te hebben gehad, maar die te hebben verloren In de kazerne, waar hem onderdak' werd verleend, at hij niets en sliep ook der. geheeten nacht niet. Op last van den burgemeester werd hij voor den officier van justitie te Zwolle gebracht. Naar dc „Zwr Ct." verneemt, is hij te Zwolle aan een deskundig onder zoek onderworpen. VLUG. De te 's-Gravenhage 3 Juni voor de lager onderwijs-akte geslaagde Javaan Sa;m Si, uitgezonden dtoor Boed'i Yelomo, heeft, diit succes be reikt ma slechts vijftien maanden ver blijf in Nederland. DE SNOEK DE BAAS. Langs een onzer groote rivieren zag men dezer dagen het volgende schouwspel, vertelt de Hengel:(>ort. Een vrij groote roof vogel vloog snel naar de oppervlakte der rivier, dook even onder en ging toen de lucht in met een snoek. Al opstijgende zag men dezen Taaiste een beweging ma ken, welke ten gevolge had, dat de roofvogel door den snoek in den nek werd vastgehouden. Niet 'ang hield de roofvogel dit uit. Befden vielen plots weer te water r-n daar was hei den snoek om te.doen. Deze -as nu in zijn element. Wat er onder water gebeurde, kon men niet zien. maar uat 'bet feit, dat na eenige oo gen blik ken de voeren van den vogel stroom afwaarts dreven, kon men de gevolg trekking ma*en, dat de roofvogel er het hachje bij had ingeschoten en de snoek de baas was gebleven. F.EN REDDER VERDRONKEN. Bij het redden van een kind is. naar de „L. Ct. meldt, de arbeider C. Schut, van Kollum, te Altenhaus- torf (Oldenburg)' verdronken. BAK K E R U-TENTOONSTELLING TE HILVERSUM. Dinsdag werd in De Harmonie ta' Hilversum de Nationale bakker ij-ten toonstelling, uitgaande van de Rrood- bakkerspatroonsvereeniging Gooi- lan3, officieel geopend- Onder de aan wezigen merkte men op het Tweedei Kamerlid van het district Hilversum* den heer mr. V. II. Rutgers, het da- gelijiksch bestuur van Hilversum enz. De zaal bood een Interessanten aan blik met die verschillende voor brood. koek. beschuit, taartjes; verdeir machines, steenkool enz. enz.. Het woord' werd gevoerd door da heeren A. vam Klooster, den voorzitter, van do Broodbakkerspatroonsverceni- ging „Gooiland", mr. Rutgers ore den waar nemend en burgemeester van Hilversum, wethouder Jac. Peet. Hieronder de eerste uitslagen vanl de hrood'wedstrijden: Klasse I (gesmeden brood): le prijs A. C. Homo et, Amsterdam; 2e pr. J. van Stèenwijk, Baarn; 3e pr. D, Ho rneet, Amsterdam. Klasse II (panbrood): le prijs N., V. wed. De Jonge, Amsterdam: 2e piv D. Ilomioel, id„ 3e prijs B. J. I-Iomoefc idem. Klasse III (knipbrood)le pri.is N.- V. wed. De Jonge, Amsterdam; 2e pr.-. H. G. van Mill, Dordrecht; 3e pr. J.- Das Jzn., Hilversum. Klasse IV (kerstbrood): le prijs D. Homoet, Amsterdam; 2e pr. J. G., Bierweller. id.; 3e pr. Broodfabriek! wed. De Jonge, id. UIT DF. STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit zijn benoemd: tot on tv. dir. bel. invoerr. en ace. te Middelburg, K. van Schouwen, idem te Harderwijk; tot ontv. der dir. bel. cn acc. te HaUem .T. G. Oosierhaan, id. te Willemstad; tot id. te Gouda-, jhr. A. J. D. Coenen. idem te fJrie-- bergen; tot id. to Steenbergen, J. D. Boerma, Id. te Strijen: tot id. te Oost- burg C. Roggeveen, ontv. dir. bel., in voerrechten en acc. te .Anna Paulow- na; is ingetrokken de benoeming vaiü [den ontv..dir. bel. en acc. J. C. Altorf- fci\ te Leerdam, tot idem te Lisse. eix :s hij bevestigd in zijne tegenwoordi ge betrekking te Leerdam; is be noemd tot onlv. dir. bel. en acc. té LIssc. F, W. F Postel, ontv. dir.,. bel., invoerr. en acc. te Aalfen. Is met ingang van 1 Sept. benoemd) loi leèraar R. II. R. S. te Coevorden, W. II. Huystnan, thans tijd. lee.roa i1 aan die schnnl, en tol id. te Gronin gen G. van der Laan. thans id. .ion het Lyceum te 's-Gravenhage. STRIJD OM EEN KIND. Aan "een naaister uit do Vondel- straat te Rotterdam, heeft die recht bank, ho.ngendc een echtscheidings procedure tusschen haar on haar man, voorloopig. toegewezen het jong ste kind uit hun 'huwelijk, een 7-jarig meisje. Toen de moedor dit meisje gistermorgen naar dé Christelijke school in de Hovoniersbroa.t ging brengen, werd haar het kind hij da school ontrukt door haar beide oud ste zoons, jongens van 19 en 17 jaar, bij den vader woonachtig. Zij liepen met hun zusje naar een op den Goud- schcsingel gereedstaande taxi. ach tervolgd door de hulp roepende moe der. Reeds hadden de jongens bon zusje in de auto gezet, toen de moedor den chauffeur bij de jas greep en vasthield. De ch-roffeur, ziende, dat er iets niet in den haak was, reed) met weg F.r ontstond een groote op loop va.n menschen rond de taxi, dé politie verscheen, en moeder, dochter cn de heide zoons werden naar het politiebureau in de Méermauestraah gebracht, waar het meisje aan dé moeder is teruggezevén, zoo vertelt de N. R. Ct. EERLUK. Men meldt ons uit Amsterdam: Een dame die gisteren van haa* voldoening over het schoone orgel spel wilde blijk geven door een goc-de gift in 's orgelmans blikken bakje, merkte tot haar verbazing dat zij waf al te goedgeefsch was geweest. Zij had nl. bij eenige halve stuiverstukken een gouden tientje in het bakje laten glippen. De orgeldraaier P. O. werd in zijn woning in de Willcmstraat op gezocht. Deze had het geldstuk reeds afgezonderd om het de rechthébbendq terug te kunnen geven. Zooals menf begrijpen kan werd 's mans eerlijlo heid niet onbeloond gelaten. Feuületon Uithet Engelsch vnn DAVID CHRISTIE MURRAY. 43) Er zijn niet veel, die aan de be schrijving van dion man beantwoor den. I-lij is meer dan zes voet lang en heeft een langen, rosachtigen b'aartl en knevel. O, zoo I De inspecteur zette groote oogen op. Mijnheer Job Round, van Konak Cottage, waarschijnlijk. Juist. Ik verlang dat die man in hechtenis wordt genomen, en dat wel dadelijk. Zou het niet heter zijn als gij hem liet dagvaarden vroeg de poli tiebeambte. Dat is meer in den regel. Ziet gij. mijnheer, die mijnheer Round is een heer, die lder zeer gezien is. Ik gelast u hem in hechtenis te ne men wegens schending van eigen domsrecht. mi gewelddadige aanran ding. Zeer goed, mijnheer, zeide de inspecteur, een weinig geraakt door den tfotschen en aanmatigenden toon van gezag, dien de generaal aannam. Als ge mij de behoorlijke volmacht geeft, zal ik er naar han delen. Gij geeft u uit voor een gene raal dit was beleedigend, en dat wist de inspecteur wel. en als gij dien rang bekleedt, behoort gij te we ten hoe gij in zulle een géval moet handelen. Gij zijt brutaal, mijnheer, sprak Coninghame. Ik zal bij de eer ste gelegenheid rapport van u ma ken. Goed, mijnheer, was het Icoele antwoord. Dat staat natuurlijk aan u. Maar zonder volmacht kan ik de verantwoordelijkheid om mijnheer Round te arresteeren niet op mij Ik neem al de verantwoordelijk heid op mij, zeide Coninghame, ko kend van drift. Wij zullen eens zien of gij weigert uw .plicht te doen. Zonder instrucliën kan ik in zoo'n geval niet handelen, hernam de inspecteur, op den toon van iemand, die zijn laatste woord gesproken heeft. Ik beveel u dien man in hechte nis te nemen, snauwde Coninghame. Denkt gij dat mijnheer Round zich uit de voeten zal maken vroeg de politiebeambte, hem aanziende. Hebt gij gegronde reden om dat te gelooven Ik beveel u hem in hechtenis te 1 nemen. Gij schijnt niet veel lichamelijk letsel bekomen le hebben, alleen heeft uw humeur er onder geleden, naar 't mij voorkomt, hernam de inspecteur. Gij kunt dien heer dagvaarden. Dat is in den regel. Ik beveel u bem in hechtenis le nemen. Welnu, was het bedaarde ant woord, ik moet mijn plicht doen zoo als ik het begrijp, en dat neem ik niet op mij. Gij weigert dus? Bij den eersten den besten over heidspersoon kunt gij een volmacht vragen. Welke overheidspersoon woont hier het dichtst bij De inspecteur zocht met veel om haal onder zijne papieren, en de ge neraal, die naar hem zag, werd asch- grauw van bedwongen woede. Mijnheer Jabez Whitehouse, Tol ly End Hall, zeide de inspecteur ein delijk. Ik zal van uw gedrag rapport maken, daar kunt gij op aan, snauw de de generaal, terwijl hij naar de deur trad. Zooals gij verkiest, zeide de in specteur. en Coninghame ging in den hevigsten toorn heen. Hij had niet op meer gerekend dan zijn aan rander den last aan te doen, die aan het zoeken van een borg voor èen ge vangene verbonden was, maar dat zelfs zulk een geringe wraak hem ontzegd was, maakte hem woedend. Weet je Tolly End Hall vroeg hij zijn koetsier, en toen deze daarop een bevestigend antwoord had gege ven, beval hij hem er heen te rijden en stapte het rijtuig in. De koetsier deed het portier dicht, klom op den bek en reed in de richting van het -Wapen van Barfield. Om niet her kend te worden leunde Coninghame achlei'over, muur twee of drie onder de menigte kenden zijn rijtuig, en hij werd hartelijk uitgejouwd, Er wer den een paar steen en naar het rijtuig geworpen en de koetsier legde -de zweep over de paarden. Daarop acht te de menigte het gepast ln een scha terend hoongelach uit te barsten. Alles scheen samen te spannen om generaal Coninghame in dc slechtst mogelijke luim le brengen, en hij kwam bij den magistraat in een ge moedstoestand. die hem er toe dreef een trolscher en ergerlijker toon dan ooit aan te nemen. Jabez Whitehouse was een Kolen- districls-magislraat van de soort, dal nu bijna uitgestorven is. In zijne jeugd was hij een mijnwerker ge weest: door eigen vlijt en schrander heid rijk.geworden, had hij weinig of niets van zijn aangeboren ruwheid in 't spreken verloren, en hoewel in den grond een goede kerel, was hij wel wat geneigd om zijn egen waardig heid te overschatten. Bovendien was hij een vurig,voorstander van volks rechten, en niets anders dan zijn posi tie als magistraat had hem lex-ugge- huuden van aan de openbare vergade ring of het omverhalen dor schuttin gen van den geueraal deel te nemen. Ga zitten, zeide de magistraat, toen de generaal binnengelaten was. Wat is er van uw dienst? In de eerste plaats, antwoordde Coninghame, die staan bleef, heb ïk den nu dienstdoendeo inspecteur aan liet politiebureau van brutaliteit aan te klagen, Ei I zeide Jabez Whitehouse. Hoe dat zoo Dezen avond is een bende met gevveld op mijn terrein gedrongen, hééft mijn schuttingen omvergehaald en verbrand, en ik zelf ben met een karwats aangevallen door een man, Round genaamd. Ik reed naar het po litiebureau, en gelastte den dienst- doenden inspecteur dien persoon in ■hechtenis te nemen, wat hij op de bru taalste manic-r weigerde te doen. Ik veronderstel dat gij als magistraat de macht hebt om zulk een aanklacht aan te nemen en er naar Te handelèn. Wel ja. Ik ltan zorgen dateer on derzoek naar gedaan wordt In de tweede plaats, verzoek ik u een bevelschrift tot inhechtenisne ming van dien Round Job Round wegens schending van eigendoms recht en gewelddadige aanranding. Hm, zeide de magistraat, dat vereischt een weinig nadenken. Waar is die zoogenaamde schending van eigendomsrecht gepleegd? Op mijn eigen terrein, achter het huis, op mijn landgoed de Diergaar de. Vermoedelijk op het pad over de weide Ja, juist; antwoordde de gener raai. En van welken aard was zoogenaamde aanranding? Ik werd bij den arm gegrepen, een eind - voortgesleept en met een karwats geslagen. Door mijnheer Job Round? Door een man van dien naam. Een bevelschrift tot inhechtenis neming van iemand als mijnheer Round, hernam de magistraat, op den sleependen toon der bewoners van die streek, zou een ernstige zaak zijn. Wat de schending van eigendoms recht betreft, ben ik voor mij van 'meening dat er een oud recht van passage langs dat pad over de weide bestaat. Dat is echter een zaak. die door het gerechtshof beslist moet worden, wanneer beide partijen hun bewijsgronden hebben aangevoerd (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5