Haarlems Dagblad GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Donderdag 3 Jool 1913 INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of faiet geplaatst, wordt do kopie den inzender ïiiet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. 11ET VERLOF DER ONDER WIJZERS. Na dit punt door de interpellatie, yan den heer Nagtzanm in den Kaad en door artikelen in de courant reeds genreen goed is geworden, veroorloof ik mij, mijn opinie daarover ook in bet publiek kenbaar te maken. Ik stel daarbij echter voorop, dat ik niet op het voetspoor van D. P. aal ingaan, en de politiek er inmengen, doch de kwestie alleen uit een zuiver zakelijk oogpunt beschouwen. Dan begin ik op te merken, dat liet bij de eerste kennisneming ieder toe schijnen zal, dat B. en W. een volko men juist standpunt in deze zaak hebben ingenomen. Hebben de onder wijzers al niet veel vrij Kunnen zij niet geheel beschikken over al hun avonden, over twee middagen in de week, over allo Christelijke Zon- en feestdagen en bovendien nog over cenige weken vacantia? Is het niet wel? En hebben B. en W. niet volko men gelijk, als ze extra-verloven be perkt wenschen te zien tot gevallen, die op familieomstandigheden en on- derw ijs-doeleinden betrekking heb ben Nog eens is het niet welletjes En dan zeg ik Zeker, zeker, "t is mooi, heel mooi cn wie mokt en wrokt, heeft m. i. daartoe geen recht. Maar toch. maar toch waag ik het. nog een pleidooi te houden voor hei laat ik 't noemen „vrije'' verlof, dat wij, II. v. S., konden ver leen en voor één dagdat B. en W. ook wel eens voor langeren tijd heb ben toegestaan. Omdat natuurlijk B. en W. voor zich/elven het recht zullen blijven reserveeren, naar zij het oir- baar achten, behoef ik alleen te spre ken over het recht voor dit ééndaagsch verlof door de schoolhoofden. En dan spijt het mij, dat dit is be perkt. Allereerst de opmerking, dat onder familie-omstandigheden en or.- derwijs-doelcinden niet alles is te brengen, waarvoor verlof nooüig kan zijn. Ik noem bijv. dat voor mili taire inspectie en als getuige ver schijnen voor het Gerecht, en ik ben ervan verzekerd, dat wij handelen in den geest der autoriteiten, als wij daarvoor verlof blijven verkenen en ons niet te angstvallig aan de letter houden. Maar buiten deze pleit ik ook voor de zuiver „vrije" verloven ver lof voor een dag vroeger of later va- cantie, verlof om een concours of ver- eenigmgsfeestje mee te maken, verlof om een vergadering of congres bij te wonen, waar niet precies over onder wijs, maar over wetenschap, gods dienst, politiek, maatschappelijk werk, kunst of wat ook gehandeld wordt. Verlof voor al deze gevallen liefst met wat ruime hand en steeds met een blijmoedig hart. „Zouclt go dat graag willen Als 't kan, zal het gebeuren, hoor 1" Dat kunnen heeft de beteekenia, dat de goede gang der sc hooi zaken er niet onder lijden mag. Jk zie, terwijl ik dit schrijf, beden kelijke gezichten, en hoor ernstige stemmen „Vrij verlof I Liefst, wat royal En nog blij wezen erbij Waar moet dat heen Hoe heb ik liet nu Vreest go geen misbruik Vandaag IA. voor dit. en morgen ,B. voor dat, t gaat toch niet Waarom niet? vraag ik. Is het niet altijd gegaan en goed gegaan? Hebt ge ooit gemerkt, dat er misbruik van gemaakt werd'? Ik niet en alk heb toch bijna dertig jaren ervaring op dit terrein. Waarom zal men dan nu ineens die vrijheid gaan misbruiken'? En als men meent, dat dit gebeurt, welnu dan hebt ge het recht van weigeren en dan moet ge diit maar doen en •kloek doen ook! Ieder geval blijft op zich zelf te beoordeel en! Ge draagt nu eenmaal de verant woordelijkheid uwer daden en moet ten slotte in uw eigen gemoed ten vol le verzekerd zijn. Doch vindt ge 't niet jammer, dat ge een onderwijzer verlof moet wei geren om het huwelijk van zijn vriend of de begrafenis van zijn ouden leer meester bii te wonen, omdat dit geen familie van hem is? Zou 'I u niet spijten als ge een on derwijzer moest ontzeggen een alge- meene vergadering van bijv. 'n Feuilleton Uit het Engels ch yan DAVID CHFISTIE MURRAY. Wat betreft de aanranding waarvan mijnheer Round beschuldigd is, daar voor kan hij gedagvaard w\rden, maar ik zie geen reden om een Bpvel tot, inhechtenisneming uit te vaardi gen, E.n wat uvYo aanklacht tegen den inspecteur betreft, daarvan zal behoorlijk nota genomen worden. Gij weigert dus ln dozen uw plicht te doen zeide Coninghame, Ik weiger mijn plicht te builen te gaan. Het behoort niet tot mijn plicht iemand, die toornig is, te helpen om net zijn buren lastig te maken. Ik zou haast moeten gelooven dal gij weinig begrip van uw plicht hebt, mijnheer, hernam de generaal. Dat is waarschijnlijk hét eenige punt niet waarop wij van gevoelen verschillen, antwoordde Jabez \Vki- tehouse. drankbestrijders vereeniging of oen Protestantenbond bij te wonen, om dat dit niet direct ouderwijsanngale- geuheden zijn? Als ge dit toestaan kunt, zonder dat de klasse er onder lijdt, waarom dan niet? Bedenk daarbij, dat administratie ve ambtenaren gemakkelijk voor za ken, waarvoor zij zich interesaecreuv, één hunner verlofdagen kunnen re- serveeren, dat leeraren door (kleine verschikkingen licht zoo'n dag kun nen vrijmaken, maar dat dit hij ons niet mogelijk is. Een onderwijzer kun niet op Woensdag- en Zaterdagmid dag Ti vrijen dag inhalen; mem moet hem vrijaf geven of hij moet thuils blijven, 'n middenweg is er niet. Bij het vele vrij, diat wij genieten, zijn wo toch in onzen dienst erg gebon den. Dat ligt nu eenmaal i,n den aard onzer bétrekking. Overweeg dam nog, Ihoo go met wat welwillendheid lm deze, iemand: earns een héél groot genoegen ikaimt doen. En een blijde stemming onder uw personeel werkt zkx krachtig wee tot •t welslagen van 't onderwijs. Iemand, die mokt over een vendeend onrecht, is niet in da goede stemming oio voor de klasse te staan. Geef wat en go krijgt ook wat! Als ge straks eens wat extra werk vHaagt, zal 't u ook gegeven worden met een blij hart. Die goede geestt onder het personeel is ook wat... is heel véél waard! Doch als men nu ten slotte xneenl, dat het geven van verlof niet in het belang van het onderwijs is? Jo, als dat uw innige overtuiging is, moet ge beslist weigeren. Maar pas op: hier ligger voetangels en klemmen! 't Verlof geven -s niet in 't belang van 't onderwijs. Maar ar tikelen in de krant of critiekeü op ver gaderingen zijn ook niet altijd in 't belang daarvan. Wat schaadt m t ergste? En nog meer dan deze utiliteitsheden weegt bij mij de vraag in 'hoeverre men het recht heeft tot censuur? Tot censuur over eens anders geweten'? 't Zijn geen kinderen, due verlof vragen, maar mannen en vrouwen die ver antwoordelijk zijn voor hun doen en laten. Bedenk dat well Als laatste opmerking voeg ik hieraan nog toe, dat er kans is, dat voortaan bij verlof aan vragen heel verre familierelaties of nog verder liggende onderwijsdoel einden worden opgespoord. Immers, wie niet sterk is, moet maar slim we zen. Maar rnenschen met een nauwe consciëntie of wat hoog eergevoel zul len weigeren langs deze omwegen tot het doel te geraken, dat zij langs don rechten weg niet bereiken. Londen. Doch dan worden daardoor de mo- neel© verhoudingen er niet zuiverder op. Wanneer ik al het voorgaandte nu nog eens overlees, blijf ik het geno men besluit betreuren en ik hoop har telijk, dat er termen kunnen gevon den worden, om weer, als voorheen, zonder eenige nadere beperking aan de IT. v. S. het. recht, toe te ikaiwvem ver lof te verleenen voor één dag. J. J. FRANCKEN. Haarlem, Juni 1913. OM ONS HEEN No. 1723 Een merkwaardig Baadsbeslult Overal in de wereld, dat is te zeg gen overal waar de denkbeelden vooruit, gaan en de rnenschen de kracht hebben zich los te maken van verouderde begrippen, wordt verkon digd en erkend, dat de openbare be sturen, regeering, provinciaal bestuur-, gemeenteraad, een taak hebben ie vervullen ten opzichte van de huis vesting der massa, omdat zij daartoe zelf gewoonlijk onmachtig is. En dat niet alleen in het belang van de slechtbehuisden zelf, maar ook in dat der geheele samenleving. Allerlei mo menten, die met het openbaar belang in strijd zijn, ontstaan door ontoe reikende behuizing: onzedelijkheid, drankzucht met hun nasleep van lui heid en misdaad. Besmettelijke ziek ten vinden in krotten weelderige gele genheid tut verspreiding. Het is niet togen te spreken, dat slechte wonin gen anti-maatschappelijk zijn, vvaar- uit dus volgt, dat het de plicht is der maatschappij om dat kwaad, in haar eigen belang, weg te nemen. In Haarlem zijn en worden, zooals wc weten, daartoe allerlei pogingen gedaan. Juist hier bloeit de instelling van de coöperatieve arbeiderswonin gen en hebben die wel eens teleur stelling gebracht ten opzichte van •liet tijdsverloop, waarin de deel hebbers eigenaar van hun huisjes waren geworden, zij maakten in elk geval de bewoners onafhankelijk van niet altijd even welwillende huisbazen cn droegen bovendien tot verbetering van het type arbeiderswoning bij. Daarnaast heeft de Vereenigïng tot verbetering der huisvesting van min vermogenden goed werk gedaan, om dat zij niet alleen goede woningen schiep, maar tevens krotten opruim de. En juist dat laatste is van zooveel belang, omdat zoolang er slechte hui zen zijn, ze ook bewoond worden. Ze- kei', het bouw- en woningtoezicht heeft de afkeuring van de allerslecht ste in de hand en menigmaal heeft de Raad daartoe besloten, met het ge volg, dat dé eigenaars de voorgeschre ven verbeteringen toch lieten aan brengen, maar we kunnen wel aan nemen, dat hierin nog verder gegaan zou worden, wanneer.de moeilijkheid kon worden opgelost, hoe en waar goedkoope huisjes te vinden voor de krotjes, die werden afgekeurd. Zie daar de moeilijkheid. En in den laat- eten tijd ie er nog een bezwaar bijge komen, namelijk dat de huisheeren, nu een stroom van liefhebbers zich voor iedere woning aan hun deur verdringt, kieskeurig worden en de voorkeur geven aan kleine gezinnen, zoodat groote families zeer moeilijk onder dak kunnen komen, terwijl zij juist aan een behoorlijk huis de grootste behoefte hebben. In groate steden doet zich dat meer nog voelen dan in Haarlem, maar ook hier komt het toch voor. En daarom is het de moeite waard, eens te letten op een besluit van den Amsterdam- schen gemeenteraad, kort geleden ge nomen en waarin een nieuw element voorkomt. De vereeniging „de Arbei derswoning" zal daar nahielijk bou wen 513 woningen in vier verschil lende wijken van de stad, bestemd voor groote gezinnen met geringe draagkracht. Daarbij zal de strikste eenvoud worden betracht. Zij zullen bevatten een woonkamer-keuken, een spoelhok met göotsteen cn drie of meer slaapvertrekken. Het aantal wo ningen boven elkaar zal vier, het aan tal woningen toegankelijk door één buitendeur, meestal acht en dat, toe gankelijk over één trap, meestal zes bedragen. (Ons Haarlemmers lijkt dat nog verre van fraai, maar men moet niet vergeten, dat de toestanden in Amsterdam op woninggebied heel an ders zijn.) Het vooropgezette doel noodzaakt' ook, de besparing van kos ten niet te zoeken door beperking van het aantal slaapvertrekken. Voor een sluitende exploitatie-re kening zou de gemiddelde huur, zeg gen B. en W-, 3.30 bedragen, de be doeling is echter de huren vast te stellen op niet lager dan f 1.80 en niet hooger dan f2.50 per week. Er zal dus een nadeelig saldo zijn. Wie draagt dat? De helft, f16,250, neemt de regee ring voor haar rekening, de andere helft betaalt de gemeente Amsterdam. Ziehier het merkwaardige van het Amsterdamse lie Raadsbesluit, dat uit openbare kassen een Buur tekort wordt betaald. Dat een gemeente een rijksvoorschot vroeg en kreeg om ar beiderswoningen te bouwen, is vol strekt niet ongewoon wij hebben daarvan in de gemeenten Zandvoort en Bén nebroek voorbeelden gezien. Maar daar was de financiëele opzet altijd zóó, dat de rente en aflossing geheel uit de woninghuur gevonden werden. Vergis ik mij niet, dan is het Aiustcrdamsche bouwplan het eerste, waaraan rijks- en gemeentekas re gelmatig terugkecrende subsidies ver leenen. De gemeenschap, mei andere woor den, betaalt een gedeelte van de wo- njrghuur van onbemiddelden. Welke ver strekkende gevolgen de toepassing van dit beginsel hebben kan, behoeft niet nader te worden toegelicht. De naaste aanleiding van het Am- sterdamsche besluit is het bestaan van overbevolkte woningen, die men natuurlijk wenscht ontruimd le zien. Merkwaardig is het wel, na te gaan, hoe bij de toepassing van dit nieuwe beginsel, de verhouding tusschen de stichtende vereeniging en het ge meentebestuur geregeld is. B. en W. wenschen niet alleen overlegging van balans en winst- en verliesrekening, maar behouden zich ook de goedkeu ring daarvan voor, huisbezoek door mannelijke of vrouwelijke ambtena ren zal van tijd tot tijd noodig zijn. Bovendien worden onder goedkeu ring van B. en W. door de vereeniging regelen vastgesteld betreffende de sa menstelling van de gezinnen, den minimum duur van vestiging binnen de gemeen ie (om geeri belanghebben den kunstmatig naar Amsterdam te lokken), de grenzen, binnen welke de inkomens zich bewegen, de grootte van de woninghuren, de opneming van door de gemeente aangewezen ge zinnen. Iioe dal alles geregeld wordt is natuurlijk voor de zaak van het grootste belang. Een deskundige op dit gebied te Amsterdam heeft de vriendelijkheid gehad, mij daarover in te lichten, waarvoor ik hem bij deze erkentelijkheid betuig. Hoewel nog geen preciese bijzonderheden kunnen worden gegeven, veronder stelt hij dat de voorwaarden niet be langrijk zullen afwijken van de voornemens der vereeniging zelve. Ds grondslagen der Vereeniging zijn lo. de grootte der woning is géén element bij de bepaling der woning- huur; die grootte, dat wil zeggen het aant3l slaapvertrekken, wordt uitslui tend bepaald door de samenstelling van het gezinalle woningen bevatten minstens 3 slaapvertrekken, waar van 1 voor de ouders, 1 voor jongens en 1 voor meisjeselk slaapvertrek voor de kinderen bevat 2 ledikantenzoo lang de kinderen klein zijn zal uit den aard der zaak 1 ledikant voor 2 kinderen kunnen dienen. Er zijn ook een aantal woningen met 4 slaap kamers en eenige met 5 voor zeer groote gezinnen. 2o. de woninghuur wordt bepaald in verhouding tot de gezins-inkom- sten, naar den maatstaf van ongeveer een zesde; de huur van elke woning afzonderlijk wordt niet nauwkeu- r i g op een zesde der gezinsinkom sten bepaald, doch hij benadering, door indeeling in een der vier huur- groepen," die liggen tusschen f 1.80 minimum en f2 5.0 maximum. 3o. de Vereeniging stelt een mini mum-grens voor de gezins-inkomslen, beneden welke huurders niet worden aangenomen zij bouwt niet voor de armsten, dat is een afzonderlijke bc-' moeiing buiten haar gebied. De Ver eeniging stelt ook een maximum grens voor de gezins-inkomstcn der huurders. Vermoedelijk zal die bij f 15.liggen. 4o. de Vereeniging verhuurt bij voorkeur aan gezinnen met 4 en meer kinderen. Op deze grondslagen zal de Veree niging nog enkele andere voorwaar den stellen b v. bij voorkeur en in den regel te verhuren aan gezinnen, die minstens een jaar in Amsterdam gevestigd zijn. Natuurlijk zijn Amslerdamsche toe standen niet op Haarlem van toepas sing. Toch schuilt er in deze geheele transactie allicht een en ander, dot ook voor onze stad bruikbaar is. Het onderwerp zelf, wij weten het, is ook hier actueel en hoewel overbevolking hier zeker (ook in verhouding) min der voorkomt dan in de hoofdstad, de woningtoestanden zijn lang niet ide aal. Opvolgende onderzoekingen heb ben wel den indruk gegeven, dal nog menig huisje bewoond wordt waar aan maar liever de moker moest wor den gelegd en bovendien komt daar nog het zonderlinge verschijnsel bij, dat door gebrek aan goede woningen een klasse van forensen is ontstaan, knechts om mijn bevel kracht bij te zeiten. Wat liadt gij lum gelast? Mijn bevel ten uitvoer te bren gen. IlaUt gij hun gezegd dat zij ge weld moesten gebruiken? Neen, llebbe.n zij geweld gebruikt Zij waren er wel toe genoodzaakt, omdat hij weerspannig was. Coning hame streek weder met do hand over zijn wenkbrauwen. Wat was dat? vroeg hij zich zeiven af. Waar had hij dien man reeds meer gezien Het Was hem alsof hij dienzelfden man in een vroeger loven gekend en ge haat had. 11 ij scheen een flauwe her innering te hebben dat dil alles lang geleden ook eens gebeurd was; dat die grijze oogen de zijne ontmoet had-< den met dezelfde koele verachting als nu; en de krachtige stem, die hein in het volle gerechtshof ondervroeg, klonk hem zoo welbekend als zijn eigen stem in de ooren. Waren zij genoodzaakt geweld te gebruiken Zij waren er loe genoodzaakt, antwoordde Coninghame, half uit zijn droom ontwakende. Twee van mijn knechts, liet hij er op volgen, heb ben heelkundige hulp moeten inroe pen. Heelkundige hulp? zeide Job. Dat kan er naar zijn. Waren zli die niets liever zouden willen dan Haarlemmers blijven. Er is op dil terrein dus ook voor Haarlems ge meentebestuur nog tc doen. J. C. P. Buiteniandsch Overzicht Do Balkanvulkaan. Nadenvrede. Hoewel 't vredesverdrag al cetee- kend is zijn de vredesgedelegeordcn der Balkanslaten nog te Londen ach tergebleven om eenige détails en voor al de onderlinge cjuaesties te regelen. Ofschoon de Grieken weigerden de vergadering van Woensdag bij te vro nen, omdat de Turken enkele verlang de verzekeringen niet. wilden geven, ging het hij de zitting toch zeer har telijk toe. Er werd ten .aanzien van verschillende punten overeenstem ming verkregen. De gedelegeerden denken Vrijdag a.s. hun arbeid ten einde te zullen brengen. Verzekerd wordt., dat Griekenland het voorstel van Bulgarije omtrent een scheidsrechterlijke beslissing door de mogendheden, heeft aangenomen, maai- onder 't voorbehoud, dat de uit spraak alleen zal geschieden door mo gendheden van de Triple Entente. De financieel© conferen tie. De Fransche minister Pichon, de werkzaamheden der internationale financieele conferentie voor de Bal- kanaangelegenlieden te Parijs ope nend, hield een toespraak tot de af gevaardigden, waarin hij hun, na mens de regeering van Frankrijk het welkom toeriep. Hij wenschte zich ge luk, te kunnen voldoen aan den wensch van Europa, door de confe rentie gastvrijheid te verleenen. Pichon zette daarna het doel der conferentie uiteen, die gewijd is aan de economische belangen, die thans zooveel plaats innemen in de interna tionale betrekkingen en van zoo over wegend belang zijn. liet is noodig voor die belangen een oplossing te vu den,, zonder welk© een vrede niet duurzaam en vrucht baar kan zijn. De minister hoopt, dat de bijeen komst van vertegenwoordigers der staten, die zoo juist het vredesverdrag hebben geteekend, met vertegenwoor digers der staten wier verlangen tot economische uitbreiding in hef Turk- sche rijk en op het Balkanschierei'and reeds langen tijd gebleken is, er tc© zal leiden gemakkelijker de verkre gen rechten en het behoud van wet tige waarborgen in overeenstemming ie brengen met de materieeie ont.vik' keling van de staten die nog voor kor ten tijd daar strijd voerden. Welke ook hei lot der wapens ge weest moge zijn zoo zei de minister iedere oorlog brengt voor do oor- logsvoerenden steeds lasten met zich die drukken op het heden en op de toekomst, en iedere aanwinst van grondgebied, sleept verschillende ver plichtingen na zich, waarvan de uil- voering moet verzekerd zijn. Die las ten zooveel mogelijk te verlichten, en die verplichtingen vast te stellen, dio ontstaan voor de landen in wier naam de vrede is gesloten, dat zijn de bei de vraagstukken, die aan uwe beraad slagingen zullen worden onderwor pen. Miinster Pichon eindigde met de voste overtuiging uit te spreken, dat de geest van rechtvaardigheid, van voorzienigheid en van groote onpar tijdigheid de eminente mannen zal Leheerschen, die deze bijeenkomst bij wonen, om door de oplossing waar van zij de aanneming zullen aanra den een nieuw tijdperk van vrede cn welvaart te doen ontstaan. Nadat minister Pichon had gespro ken voerden enkele afgevaardigden liet woord. Zij dankten de Fransche regeering en den heer Pichon voor de hoffelijke ontvangst en spraken eveneens verwachtingen uit voor het welslagen van de bijeenkomst. Men bood Pichon het ecre-voorzit- terschap aan. e:. aan den heer Mar geriet eerste gedelegeerde van Frank rijk, hei vocizitterscimp van de con ferentie. De eerste zitting van de financieele conferentie is bepaald op 19 dezer. De parlementaire toestand in Hongarije. De Hongaarse!»© oppositie heeft liaar doei bereikt, het miuisierie-Lu- kacz zal aftreden. Uit Boedapest werd aan de ..Berli ner Zeitung am Mittag" geseind Omdat er in virband met hot altre den van het kabinet Lukacz Woens dag ongeregeldheden verwacht wer den in liet parlement en op straat, hebben de autoriteiten zoef uitgebrei de maatregelen getroffen. Het plein voor het parlementsgebouw gelijkt op een legerkainp. De tiaar gestation- zwaar bezeerd Zij waren beider, zwaar bezeerd. Ja, dat waren zij, zeide Ezcchiél, op een toon van welgevallen. De toe hoorders lachten, maar het hof be rispte den ouden man ernstig, en dreigde hem te laten wegbrengen. Wist gij dat mijn vader gij weet dat dit mijn vader is, generaal Coninghame? in zijn recht was toen hij op het pad over de weide liep Daar wist ik niets van. Hij kwam op verboden terrein, Gij weet dat men hier in de ge meente volhoudt daar een wettig recht van passage te hebben? De ge tuige knikte bevestigend, met ijskou de trotschheid. Heelt mijn vader u gezegd dat hij langer dan vijfen-zes- rtig jaar ongehinderd over dat pad heeft geloopen Zoo iets heeft hij gezegd, Hebt gij u de moeite gegeven te onderzoeken of dit al of niet waar was, eer gij drie jonge mannen bevo len hebt één oud man aan te vallen? Coninghame zag hem met her nieuwde verbazing aan. Een ge rechtsbeambte, die in het gedrang wat al te gepakt stond, trad op dit oogenblik vooruit, en kwam tusschen den getuige en de «verdediger. Job strekte een arm uil en schoof hem ter zijde. Dit gebaar verdreef den nevel, die over Coninghame's geheugen ncerde zeer sterke militaire macht is zelfs van machinegeweren voorzien. De zitting in het Huis van Afge vaardigden werd door de opposite dikwijls gestoord. De rumoer-toonee- len namen tc-n slotte een zoo grooten omvang aan, dat de president de par- leinoiiiswacht in de zittingszaal riep. De commandant van de wacht vergat zich zoover, dat hij de afgevaardigden Ip-hel en Hcdervary niet de blank© sabel tegen den grond sloeg. Behalve tegen Lukacz trok de oppo sitie fel te keer togen graaf Tisza. die gescholden werd voor „schelm" en moordenaar*'. Enkele lawaaimakers werden uit de vergaderzaal gezet. Do Kamer is, na deze zeer Woelig© zitting, uiteengegaan tot nadere bij eenroeping. Do zittingen zullen ver moedelijk niet heropend worden, voor een nieuw ministerie is gevormd. Tot welke pari ij "t nieuwe ministe rie zal beliooren, is natuurlijk nog een raadsel. Lukucz echter is (volgens een particulier telegram uit Boeda pest. aan do Frankf. Zeitung) over tuigd, dut het wederom uit de partij van den nationale» arbeid gerecru- teerd zal worden. 11,'j moet nl. ver klaard hebben, dat de oppositie zich blij maakt met een doode rnusch, want met de verandering von het ministe rie zal, volgens hem, geen wijziging van koers gepaard gaan. Hij zou nl. graaf Tisza als zijn opvolger bij den koning aanbevelen. Behalve deze worden ook Popovics, raaf Khuen, baron Lanz en baron urrian als aar staande kabinetsfor- raeerders genoemd. De politieke loopbaan van Lukacz zal. nu de rechterlijke uitspraak ie zijnen nadeele ie uitgevallen, vermoe delijk geëindigd zijn. Allerlei Stakingen in Engeland. Het aantal stakers ln het centrum dei Engel SC he industrie neemt voort durend toe, in de Midlanddistricten is hei reeds gestegen tot 30.000. Aan den Mid land spoorweg staakt een gedeelte van d© spoorwegbeamb ten uit ontevredenheid over een pas ingevoerd premiestelsel. De spoorweg directie heeft de stakers vervangen door werkwilligen uit Derby, maar daardoor ook de aan het werk geble ven arbeiders tegen zich in het harnas gejaagd. Dezen eischeu nu. dat de sta kers voor Vrijdag a.s. weder in dienst worden gesteld en dreigen hij niet- imvdhging va-i hunnen eisch de ver eeniging van sroorwegarbeiders ie zul!'.» verzoeken oniiüd.jeiiijk de al gemeen© staking uit te roepen. Te Birmingham slaat de rijtuigin; dustrie stil. doordat 3060 arbeiders 't werk hebben nedergelegd en 5000 an deren. die zich met de stakers solidair hadden verklaard! zijn uitgesloten. En ten slotte hebben nog 2000 be- ami.teii van de ek-<.triciteitsmaat- sehappij te Birmingham liet bijltje er bij neergelegd. In de S p a a n s c li e K a m e r. is iets voorgevallen, dat misschien van grooten invloed zal zijn op de binnenlandsche'politiek van Spanje. Melquiadcs Alvarez de leider van de reformistische republiketnsche partij, verklaarde nl., dat zijn partij do republikeinse!)© denkbeelden zou laten varen, wanneer de libera!© re- geering een anti-reclvtsche koers zou gaan volgen. Mocht zij daartoe bereid zijn, dan b&od hij de regeering zijn medewerking nan. De verklaring van Alvarez die groote sensatie lieert, gewekt moet l'ot gevolg zijn van onderhandelin gen, die sedert geruïmen tijd reeds gevoerd werden tusschen leden van de liberale en den leider der republi- keinsche partij. DeAmerikaansche tarief w e t. Thans wordt uit Washington ge seind: Behoudens een geringe verhooging van de tarieven voor katoenen garens on duurdere weefsels, zijn bij de her ziening van het wetsontwerp de ta rieven in liet algemeen verlaagd en is de lijst van goederen, die vrij van rechten ingevoerd mogen worden, be langrijk uitgebreid. Binnenland HOFBERICHTEN. Zaterdag a.s. zal ten paleize Het Loo, óór de ontvangst door 11. M. de Koningin van het Internationale en het Noderlandsche bestuur van het Katoen congres, een déjeuner worden gegeven, waaraan ook de Prins, die eere president is van het congres, zal aanzitten'. II. M. do Koningin heeft een bezoek gebracht aan den landbouw er Jansen, te Wenum, wiens boerderij verleder, week door den bliksem is vernield, zoc meldt de N. R. Ct. hing, en hij zag evenals men op een donkeren avond bij de flikkering va» het weerlicht ziet -- weder den recruut John Smith, toen deze don bewaker, die tusschen hem en zijn aanklager voor dcu krijgsraad stond, ter zijde schoof. Zijn lichtblauwe oogen glinsterden als staal, en hij haalde diep adem. Een bron van zoete verfrissching scheen in hem te ontspringen. Een liefde, die, na een afwezig heid van meer dan vijf-en-twintig jaar zoo volkomen, zoo vurig, zoo juichend herleefde, zou werkelijk een liefde van een heldhaftige soort zijn, maar voor haat was die herleving weinig meer dan alledaagsch. Er wordt een ruim hart loe vereischt om goed te beminnen maar zoo fel mo gelijk haten kan het hekrompenste hart wel, Naar verhouding dus dat er veel meer bekrompen dan ruime harten zijn, komt felle haat dan ook veel meer voor dun heldhaftige liefde. Dit is de meneclielljke natuur wol niet van de vleiendste zijde beschouwd, maar bij nauwkeurige opmerking zal men er toch veel waars in vinden. John Smith I in hel eerste oogen blik was het beeld, dat hem voor den geest kwam en zijn wraakzuchtig ge^ moed verheugde, niet de John Smith, die hem te Gloucester ter aarde had geworpen, of de John Smith, die hem Generaal Coninghame nam zijn hoed op en ging heen zonder een woord meer te zeggen. Men liet hem rustig naar huis rijden, en den vol genden dag liet hij Job Round dag vaarden wegens schending van eigen domsrecht en gewelddadige aanran ding. en gaf een plaatselijk praktizijn last een advocaat aan te nemen. Sara schrikte toen de dagvaarding kwam, maar de koele bedaardheid, waar mede haar vader die öntving, stelde haar e enigszins gerust. Toen Ezc- chiël er van hoorde was hij er voor, dat Job van zijn kant den generaal zou dagvaarden, maar Joh Wilde daal' niets van weten. Den volgenden Zaterdag werd de zaak behandeld, en natuurlijk was het kleine politie-gereohtshof en de toegangen stampvol; Jub en Ezechiël werden toegejuicht, en generaal Co ninghame werd bij zijne aankomst niet weinig uitgejouwd. Aanklager en verdediger namen elk aan een andere zijde van de tafel plaats. De aankla ger was onrustig en bleek. De gewone kalm uitdagende uitdrukking op het gelaat van den verdediger werd nu en dan afgewisseld van een zweem van een glimlach. Coninghame werd naar de getui genbank geleid, en na den eed ge daan te hebben legde hij zijn verkla ring af. Toen stond Job op, om hem to Ondervragenen Armstrong was verbaasd over zijn koelbloedigheid, ja, ontstelde er bijna van. Als het hof het mij veroorlooft, zal ik u een paar vragen doen, gene raal Coninghame. Gij herkent mis schien dien ouden heer wel een hand op EzechitTs schouder leggende. Ik heb den man vroeger gezien. Hebt gij hem dien dag, waarop de gewelddadige aanranding plaats had, op het pad over de weide van de Diergaarde gezien Daar heb ik hem gezien. Ik zei de hem dat hij daar niet loopen mocht, en beval hem er af te gaan. Voldeed hij aan uw bevel Hij weigerde aan mijn bevel te voldoen en was gemeen en brutaal. Hierop grinnikte Ezechiël met zulk een blijkbare zelfvoldoening, dat alle aanwezigen er om lachen moesten. Gemeen en brutaal? zeide Job, zijn ruige wenkbrauwen optrekkende en glimlachende. Coninghame gaf geen antwoord. Zijn handen omklem den den rand van de getuigenbank en zijn blik was strak vorscliend op Job gevestigd. Armstrong's hart was als dichtgeknepen cn alles draaide hem voor de oogen. Toen hij aan uw bevel geen ge hoor gaf, wat deedt gij toen vroeg de verdediger. De getuige streek met de Eand over het voorhoofd. Job her- aaide de vraag. Toen zond ik drie van mijn

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5