EEN RUMOERIGE VERKIEZINGS VERGADERING. Wc lezen in 'tiet 1-lbld.: „Dinsdagavond, zou de lieer W. C. J. Passloora, lid de,r Tweede Kamer ,voor liet diiabrict Beverwijk, het woerd voeren voor de kiezers van Westzaa.il, De lieer PassLoors was als eenige spreker aangekondigd en er zou gele genheid zijn tot debat. liij den aanvang der drukbezochte vergadering deelde do voorzitter, het Roouisch-Katholieke Statenlid de heer Goes uit Castricuin, mede, dal behalve de hoer Passtoors, ook hot woord zouden voeren de hoeren Harms, hoofd ocuer christelijke school le Zaandam, en Wesseling, Róonisch-Katholiek raadslid te '3- Gravenhage. Deze medédeeling gaf aanleiding tot protesten uit de vergadering; men meehdie blijkbaar, dat hot de bedoe- liuk was de gelcgc. heid tot debat te beperken. Toen dan ook de heer I'ass- toors gesproken had en de lieer Iiarms het woord wilde nemen, ontstond er groot rumoer. De voorzitter maakte er een eind aan door de Vergadering Ve sluiten. Juist wilde de heer Wesseling, de dcrdo aangekondigde spreker, zijn meegebrachte stukken opJieigen.. toen. een der aanwezigen uit de zaal op T podium sprong. Denkend, dal de man eon dor hoeven op hot podium to lijf wilde, gaf de heer Wesseling den ver meenden belager zulk een 'bevigen slag, dat deze met een „salto nroma- ie" le midden van het publiek viel. Dit voorval deed de verhitte gemoederen Lot het kookpunt stijgen. Stoelen en bierglazen vlogen door de zaal en men scheen den heer Wesseling te lijf te wilen. Doch daar verscheen de reusachtige veldwachter der gemeen te Westzaau, die den heer Wesseling vastgreep, hem uit de zaal wist te werken en hem „opbracht" naar het gemeentehuis, waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens mishande ling. Waar vvas imlusschen het Kamer lid Posstoors gebleven? Door een raampje op het tooneel was hij door vriendenhanden naar buiten gewerkt en ook de heeren Goes en Harms kwamen ongedeerd buiten. Later op den avond werd de aan klacht wegens mishandeling tegen don lieer Wesseling weer ingetrokken op verzoek van den mishandelde zelf, daartoe aangespoord door een der andere aanwezigen. Na het vertrek vier coalitie bleef men in de zaal bijeen en voerden er liet woord de heeren prof. Eerdmuus (Unie-liberaal), De Roode (sociaal democraat) en nir. Dekker, (anti-ta rief weleomité), die oorspronkelijk ge komen waren orn met den heer Pas- stoo rs te debatteei-cn. De zaal was, naar ons ter oore 'ltvvam. een paar dagen le voren reeds door de vrijzinnigen afgehuurd om er te vergaderen na afloop van de bij eenkomst der retfhfsche partijen, daar men vreesde, dat er toch van rechts geen voldoende gelegenheid tot debat zou worden gegeven. Dit vernamen de aanwezige sooiaol- democraten, toen zij '3 avonds de zaal wilden afhuren! Men besloot toen maar „samen" te doen. De lieer, die op het podium sprong en dooi' den heer Wesseling zoo on zacht werd verwijderd, had slechts de bedoeling aan den voorzitter mee te deelcn, dat de vergadering door de Vrijzinnigen zou voortgezet worden!" NATIONALE BETOOGING TE AMSTERDAM. Op initiatief van den Oranje-bond van Orde" kwamen afgevaardigden van Oranje- en militaire vereenigln- gen bijeen om plannen te beramen om dezen zomer uiting te kunnen geven aan hunne gevoelens voor het Oranje huis. Staande de vergadering werd een bestuur gekozen. Vereenigingen bui ten Amsterdam kunnen ook aan de betooging deelnemen. DE R. IC. CAND IDA AT IN 's-GRA- VENHAGE III. N.iar de llaagschc Briefschrijver vin liet R. IC. blad De Gelderlander mededeelt, is order de katholieken vnn district III eenige ontevredenheid ovei liet stellen van den heer S. .1. G. Suring, onderwijzer te Maarsscn en redacteur van liet, Katholiek School blad. ,0p donzelfden avond, dat liet besluit werd genomen een katholiek candi- in tegenwoordigheid van den krijgs raad bijna geworgd had. Die herinne ringen van John Smith kwamen een weinig later 0111 nog meer voedsel te geven aan een wrok, die nauwe lijks opwekking of prikkel noodig had. Maar de man, dien Coninglianiu In t eerst zag, was de man, wiens iiond hij vergiftigd liad. Vierde Boek. HOOFDSTUK I. Hot eerste verlangen, waarvan ge neraal CoriLng.linnie zich bewust was nadat hij John S1nit.l1 in den persoon van Job Round herkend had, was het .gerechtshof dadelijk in kennis te stel len van hetgeen hij wist, en hem aan te klagen als een deserteur, die reeds tot gccseling en twee jaar gevange nisstraf veroordeeld was. en na liet verstrijken van zijn straftijd nog een tweede vonnis te zijnen laste hvul. Maar voorzichtigheid waarschuwde hem tegen overhaasting. Zijn eigene zekerheid zou weinig baten als hij die niet met bewijzen wist te sta ven. en het zou voor John Smith een voudig een waarschuwing zijn oni zich uit de voeten te maken. Zoodra de generaal deze eerste op welling overwonnen had, bracht zijn zelfbeheersching hare belooning me de, Hij begon een vreugde te gevoe- daat te stellen, werd de candidaat Su- ring gesteld en erdc-digd door een aantal onderwijzers, die anders nooit ter vergadering komen, waaronder meerderen die zich eerst den eigen dag als lui hadden aangemeld. De voorstellers hadden daarbij op hel oog, door een daad luide te protestee- ren legen liet feit, dat de grootste Ka merfractie nog altijd geen onderwij zer-afgevaardigde in haar midden heeft. Nu is daar veel voor te zeggen en men kan het plaatsen, dat de on derwijzers hun best doen te trachten, een der hunnen een Kamerzetel te be zorgen. Daartegen l>estaat geen grief. Wel vindt men liet fout, dat men iemand daarvoor neemt, die hoe ver dienstelijk ook op velerlei gebied, in hei district vrijwel een oubekeude is. I Temeer omdat liet bestuur het. oog had laten vallen op zijn voorzitter, den heer J. M, Muury, een man die hier algemeen bekend is en geacht om zijn groote verdiensten voor het poli tiek on sociaaIveieenigingslcven De groote meerderheid liet zich ech ter meesleeper. door de onderwijzers en bezorgde ulzoo den voorzitter en hol bestuur een échec. EEN" DO RPS IDYLLE. Het N. v. d. D. vertelt: In een Gelderscli dorpje werd dezer dagen een gouden bruiloft gevierd door brave. maa.r doodarme mon- schen. Zij hadden 50 jaren lief en leed gedoeid op een leemen vloer; er kwam'er nu con van plavuizen; de ramen waren al'lijd zonder gordijn en geweest; er kwamen nieuwe gordij nen. In den stal blaatte nooit een geit of knorde een varken er kwamen een prachtige geit en een dubbeltal var kens. De kelder was ledig, er kwam mondvoorraad van allerlei aard; do beurs was niet voorzien, er kwam geld. Of de menschen gelukkig waren! Maar licht toch ook wel zij, die dit zoo aardig bedacht en uitgevoerd kadi- den. DE VLOOTQUAESTIE3. Vanwege den Bond voor Miinder Marinepersoneel verneemt Het Volk, dat door den commandant dor zee macht in Oost-Indië onderstaande circulaire aan zijn onderhebbende commandanten gezonden is: Departement van Marine. No. 3655. Bataria. 10 April 1913. Onder verwijzing naar art. 34 van de Algemeone baksorder, heb ik de eer U Hoogedelgestrenge het volgen de mede te decle». Het is mij gebleken, dat door het hoofdbestuur van den B. v. M. M. P. enz. enz. tot de afdeelingen in Indië. een circulaire is gericht. waarbij wordt aangedrongen op liet verzame len van geldon met het doel hen te steunen die op grond van de bekende missive van den minister van Marine van 11 Januari 1913, bureau B 110. 03, referte mijn schrijven van 17 Februa- rie 1913, no. 1732 uit den dienst wor den ontslagen. Naar de kleine schepen is deze cir culaire niet rechtstreeks door het hoofdbestuur doch door bemiddeling der hoofd afdeel in g in Nedevlandsch- Indië van dien bond verzonden. Waar de redactie dier circulaire geen twijfel overlaat of de bedoeling is reeds bij voorbaat hen., die opzette lijk tegen de inzichten van den minis ter van Marine handelen, daarbij steun toe te zeggen en de gekten dus blijkbaar bestemd zijn tot het tegen werken en ontzenuwen van maatrege len van tucht, die door dien minister worden noodig geacht, wordt het cir- culeeren van hiteekeiilijsten en het in zamelen van gelden met bovenstaand doel aan boord \an Hr. Ms. schepen en vaartuigen \on oorlog in deze ge westen door mij verboden. De schout-bij -nacht, common- dimt dor zeemacht eai chef van liet departement van Marine in Nederl.-Indië. (w.g.) F. P1NKE. MALVERSATIES. De N. R. Ct. correspondent te Batavia meldt: De agent te Weltevreden van de Es- conipto-Maatschappij, die malversa ties heeft gepleegd tot een bedrag van f 40.00U is gearresteerd. OP HOL. Een voor ecu wagen van de petro- leum-niuatscliuppij De Automaat be spannen paard is in de Tuindersstruut te Rotterdam up hol geslagen. Een jongen. J- E., die het paard stond te voeren, werd overreden en kreeg een onder- en bovenbeenbrouk. In zijn vaart liep liet paard vervolgens 111 een Jen, zooals slechts mogelijk is voor een man, die iemand een ingekan- kerden haat toedraagt. Het werd een waar genoegen voor hein zich be daard te laten brulaliseeren en ver achten door dén man. dien hij zoo volkomen in zijn macht zou hebben. Job Rounds verregaande onbe schaamdheid werd niet alleen drage lijk. muur aangenaam. Er was nau welijks een zegepraal, welke Job op die wijze openlijk kon behalen, ol de generaal zou hel met de genoege- Iljksle gewaarwordingen verdragen hebben. Toen. na do eigenmachtige beslis sing van liet districts-gerechtshof, ge neraal Gonitigbame op straat uitge jouwd én Job Round toegejuicht werd, klonk dat gejouw en gejuich als muziek in zijn ooren. Beide was Job* aangenaam eenvoudig aangenaam omdat zoowel hel een als het ander Coninghanie waarschijnlijk onaan genaam zou zijn. Het was Coningha nie aangenaam, omdat hij wist dat zijn vijand er in juichte. Maar er kwam nog iets bij. dat bij nader inzien den generaal niet wei nig verheugde. Hij twijfelde er geen oogenblik aan of Job kende hem, en roemde, in zijn onwetendheid, op zijn zekerheid dal hij niet herkend zou worden. Dit denkbeeld was voor Coninghame als een lekkernij, waar aan hij zich niet genoeg kon vercas- ruit van den winkel in glasarlikelen' van den lieer Levi, op den Binnenweg, na eerst nog P A. overreden te heb ben; deze persoon kreeg een hoogst ernstige onderbeen breuk. Beide perso nen werden naar het Ziekenhuis ge bracht. Het paard werd door de glasscher ven de hals doorgesneden en bleef op de -plaats dood. EEN BURGEMEESTER. DIE VOOR DE TAR1EFWET IS. Men schrijft ons: Ingevolge de Kieswet zijn de kiezers lijsten tegen betaling der onkosten in afschrift of afdruk voor een ieder verkrijgbaar bij de betrokken gemeen tebesturen. Dienovereenkomstig wendde het se cretariaat van het Anti-Tariefwet- Comité zich voor eenigen tijd lol het gemeentebestuur van een kleine ge meente in Noord-Holland, met 'iet ver zoek een afschrift van de kiezerslijst te mogen ontvangen. Eerst 1111 herhaalde aanvragen kwam hierop het volgende antwoord: Mijnheer, Aar.ue/ion ilc vóór de turiefwet ben •eri ook met liet oog op de aanstaande; verkiezingen on eventueele herstem mingen. met wetende hoeveel lijsten wij 1 oodig hebben, zal ik aan uw ver zoek geen gevolg geven. Met achting, N. N. Burgemeester. De Commissaris der Koningin in Noord-IIolland aan wien van deze weigering niededeeling werd gedaan, schijnt Z.E.A. in de kennis der Kies- wet nader te hebben doen onderrich ten, althans reeds twee dagen lateri werd de gevraagde, kiezerslijst ont-: vangen. „VIERDE IN DEN BOND". Men verzoekt aan de Tel.. de vol gende verklaring op te nemen Het partij-bestuur der Christen-de mocraten. kennis nemende van een Driestar „Vierde in den Bond", in „De Standaard" van Maandag jJ., waarin de schijn wordt gewekt als zou dezerzijds een poging zijn aan gewend tot opneming in de coalitie; verklaart nadrukkelijk, dat een daartoe strekkend verzoek of iets wat daarop zou gelijken, nooit of nim mer door de Christen-democraten aan wien ook is gedaan krachtig protesteerende tegen een zoodanig dubbelzinnige ea misleiden de wijze van schrijven, waar juist in tegendeel wordt prijs gesteld op een volkomen zelfstandig optreden besluit, nu dezerzijds vrijwillig de uiterste concession zijn gedaan, met een be roep op het rechtsgevoel der kiezers, den door de antirev.-leiding den ge- coaliseerden partijen in liet district Helder opgedrongen candidaat met alle geoorloofde middelen te bestrij den eu zich door geeuerlei bedrei ging of belofte van „De Standaard" daarvan te zullen doen afhoudgn. ALMELO ZONDER WATER. Door liet springen van een water leidingbuis to Wterden kon in Almelo Dinsdagmiddag een paar uur geen water worden aangevoerd, hetgeen heel wat ongerief veroorzaakte. EEN' ZONDERLINGE PLAATS OM TE NESTELEN. Men schrijft uit Stavoren aun. de „Tel." Aardiger kan het wel niet, maar gevaarlijker misschien ook niet. In-j tusschcn, er zijn er meer, die zich met wat hun 't liefst was, toevertrouwd hebben aan een reddingboot en behou den bleven. Maar vrijwillig, zooals een spreeuw dat gedurfd heeft, blijft het oen zeldzaam, zoo niet een éónig geval Eerst haü zo haar zin gezet op het zeiltje, dat over het zoeklicht boven de stuurluist van de stoompont- „Enk- huizen" is gespannen. Daaronder scheen hel haar zoo'n goed plaatsje voor haar nest. maar de équipage kon dat niet toelaten. En toen viel het oog op liet zeil, dat over de in de davids hangende reddingsloep is gespannen. Dat kon men niet weigeren en daar onder boven in den kop van de sloep ligt nu bet nest met de vier oil jes. Meermalen daags en ook 's nachts maakt de broedende spreeuw de reis jmede over do woelige baren. VERKIEZINGSVARIA. We lezen in de „N. R. Ct." Een zeker groepje kiezers in het district "s-Gravenhage I heeft ge- trachi, bij de candidaalslelling voor de Kamer wat te verdienen. Ziehier, welk trucje zij hebben toegepast: Nadat zij op een blanco lijst een zestigtal handteekeningen hadden weten te verzamelen, brachten zij, met die lijsten gewapend, een bezoek bij eenige leden van liet vrijzinnig verkiezings-comité. naar vroegen ze om geld. Werd dit gegeven, dan was de heer Deen hun candidaat; zoo niet, dan zouden zij op de lijst den naam van '11 protest-candidaai invul len. Op zulk een philosopliische wijze opgevat, heeft haat als een blijvend genoegen nauwelijks zijn wederga. Natuurlijk was het eerste, wat hem te doen stond te bewijzen dat Job Round dezelfde was als John Smith. Elk openlijk onderzoek daarnaar zou den vijand op zijne hoede stellen. Hem zonder vrij sterke bewijzen aun te klagen zou vruchteloos zijn. In de eerste plaats zou een herkenning primd facie voor een magistraat be wezen moeten worden en dat wel voor een magistraal van Castle Bar- field, waar Job Round een persoon van gewicht was en generaal Coning hame zich reeds gehaat had gemaakt. Dat hij zo if herald was cr op le zwo ren dat Job de deserteur was, zou weinig afdoen. De beschuldiging was verschrikkelijk, en het was bekend dat Coninghame een grief tegen Job Round had. Alvorens iemand van zijn maatschappelijken stand aan de mi litaire autoriteiten overgeleverd kon worden, moest men alle wettelijke vormen 111 acht nemen. Men kon hem niet zoo maar door een politiedie naar laten haleu om voor het gerecht te verschijnen, op eene verklaring onder eede aannemen dat hij de de serteur wns, en hem met drie man eu een korporaal naar eene wacht kamer laten overbrengen alsof liet geval pas gisteren gebeurd en hij een Ien (desnoods zonder diens goedvin den) waardoor 't gevaar zou ontstaan van een vermindering van het getal op den heer Deen uit tc brengen stem men. Op dit schitterende voorstel werd echter niet ingegaan de heeren hebben geen cent los gekregen. Ten slotte is toen maar werkelijk een „protestcandidaat" gesteld. Men be grijpt, hoezeer het den hoeren ernst is mot deze candidaluur. Weinig heeft het gescheeld of een tweede was gevolgd. Tegen 4 uur kwam op het stadhuis een lid van de groep met in den zak een lijst, waar op een broeder van een bekend raads lid als candidaat werd opgegeven. Deze lijst is echter niet ingeleverd. Toen de brenger ervan hoorde, dat er reeds een protestcandidaat gesteld was. verscheurde hij de lijst en ver klaarde dat de heer ten Bosch nu ook „hun" candidaat zijn zou. De vraag rijst, of legen den rnan, die bij de leden van liet vrijzinnige verkiezingscömité cliantours-manie ren ten toon spreidde, niet een straf vervolging op grond van art. 126 2 jo art. 45 van hel Strafwetboek zou kun nen worden ingesteld. „Wie zijn stem beschikbaar stelt voor geld, doch zon der resultaat," zoo lezen wij bij Noyon „zal dus wegens poging tot liei zich laten omkoopeu strafbaar kunnen zijn." Bracht het gemanoeuvreer met den protestcandidaat eenige emotie, deze werd nog vergroot, toen dicht bij 4 uur de lieer- Gerretson, die de lijsten met de namen van de rechtsche Sta- ten-candidaten en van den heer Sno.eclc Henkemans gebracht had, plotseling liet stadhuis uitholde. Bij het nazien van de lijst was gebleken, dat eenige kiezers twee malen getee- kend luidden, zoodat de lijsten geen 40 namen telden. Het verzuim kon echter nog tijdig hersteld worded. Om 2 minuten voor 4 uur waren de rechtsche candidaten in veiligheid. Omtrent de handelingen van een .groepje kiezers in Den Haag, dat ge tracht heeft bij de candidaalstelUng wat te verdienen, meldt hel Vadert, nog: Verder waven er gistermiddag ten stridhuize eenige'heeren met een lijst in optima forma voor dr. II. .1. Kess- ler, dien zij-, eveneens als protest" - eandictaat zeiden te willen -stéllen-. Zij boden echter aan, toen 't sluitingsuur .der candidaatstelling naderde, deze lijst voor '100, op 't laatste nippertje zelfs voor 50 gulden te vernietigen. Toen in dit aanbod niet werd getre den. werd de lijst voor dezen ,.pio- tesi'-candrdaat door de heeren ver- scheurd en verklaarden zij, dat de heer ten Bosch tlians ook hun candi daat was. Naar men aan hel „Hbld." meldt, hebben, in vei hand met de candidaat stelling van den heer Ten Bosch in district Den Hang I voor de Tweede -Kamer en van de in verschillende bla den geplaatste aanbeveling, zich roods een half dozijn ondertockenaren van deze cnndidaatstelling en bedoel de aanbeveling bij 'het Vrijzinnig Con centratie-comité aangemeld, dat huil [namen builen htm mede Wélen daar zonder waren geplaatst. Aan verschillenden van de onder- rteokenaren was gezegd, dat liet een lijst gold voor den lieer Deen, den can- -dulaal der Vrijzinnige Concentratie, tevw ijl, zooals men weet, de lijst is in gediend voor oen tegencandidaat. HET SOERABAJ ADOK. Het reusachtige droogdok, bestemd voor Soerabaja, dat buiten de Oranje sluizen te Schellingwoude gebouwd is, zal op Zaterdag 7 Juni, des middags orn 2 uur (hij hoogtij van de Zuider zee) le water gelaten worden in tegen woordigheid van den Minister van Ko loniën, is 150 M. lang, 35 M. hrecd en 11 M. hoog, en moet, wegens die groo te afmetingen, over do-Zuiderzee naar de plaats van bestemming -.ervoerd worden. KATHOLIEKENDAG TE VLIS- SINGEN. Woensdag is te Vlissingen de vijfde Diocesane Katholiekendag in het bisdom I-Iaarlem gehouden. Eerst droeg Mgr. A. J. Gallier, Bis schop van Haarlem, een Mus op. In de eerste afdeeling Werd door pater S.mects ingeleid: „Godsdienst, eenvoud, zedelijkheid". In zijine con clusies komt de inleider tot den eis-ch, dat de godsdienstige overtuiging zich in het huisgezin uitwendig behoort te toonen door liet 'kruisbeeld, religieuze voorstellingen en tal van andere za ken; dal vooral op het kind de gods dienstige omgeving moet inwerken. Ten tweede, dat de eenvoud, welke 't midden houdt fusschen overtollige weelde en gierigheid, in het familie leven moet worden bevorderd. Ten derde dat het behoud van llvet Chris tel ijk huisgezin ligt in de reinheid van zeden. gemeene vagebond was. Deze overwe gingen scherpten de begeerte en prik kelden tot vindingrijkheid. De generaal ging naar Londen en bleef daar een poos. De bevolking van Castle Barfield telde door zijn afwe zigheid niet één persoon minder, want op den/elfden avond van den dag toen Coninghatne naar Londen was vertrokken, vertrok een ander, in zijn beroepsbetrekking uit Londen naar Cuslle Barfield. en nam zijn in trek in het Wapen van Barfield. Deze persoon verdient met een paar woorden beschreven te worden. Hij wvas een man, bijna ergerlijk bedaard in zijn' manieren, en met een bijzon der vluggen en scherpen blik. Hij was onberispelijk in 't zwart gekleed, met. een witte das, waarin een juweelen speld stak. Hij was glad geschoren en zijn Engelsch had in tongval, zoo al niet in uitdrukkingen al de juist heid van een schoolmeester. Zijn naam was voor het tegenwoordige Walker, en hij had voor het te genwoordige zaken tc doen in steenkolen en ijzer. Hij zeide den kas telein, zoo terloops, dat hij misschien een week, veertien dagen, of een maand zou blijven. Het kon ook wel zijn dat hij langer dan een maand bleef. Ilij had een belangrijke zaak in handen;-en zou blijven totdat hij er mee klaar was. Op den ochtend na zijne aankomst. In de tweede afdeeling leidde de heer C. A. L. Rademaker, arts te Amsterdam, in „De opvoeding dér (kinderen in het huisgezin." In de derde afdeeling was mr. A. Tepe, inleider van het dienstboden- vraagstuk, waarhij o.a. geconcludeerd werd, dat sinds eeuwen liet dienst- bodenvraagstuk bestaan heeft; (lat het zich in onze dagen in hoofdzaak ken merkt door een tekort aanbod van, te genover de vraag naar dienstboden eu aan gebrek, aan juist inzicht in don 'aard van de dienstvortioiuliiig. Als oorzaken hiervan zijn te noemen de gelegenheid tot zelfstandige kostwin ning voor meisjes, de drang naar vrij heid en onafhankelijkheid, de invloed van het socialisme, de toenemende ge notzucht. Voor de oplossing van het heden- daagseho dienstboden vraagstuk is volgens de conclusies een belangrijke taak te vervullen door de ouders van meisjes uit de arbeiderskringen., dooi de huisvrouwen en door vereemgin- gen. Na deze afdeelingsvc-rgadeningen had de algemeene vergadering plaats, die 11a het zingen va.11 een welkomst lied geopend werd met eene rede van den heer R. G. van N.ienwknijtt van Vlissingen,. voorzitter van het uitvoe rend comité. Nadat d.e aanwezigen het Wiidlhiel- mus hadden doen hooren, werd door den heer J. M. H. II. Moerel, kapelaan te Vlissingen;, secretaris van het uit voerend comité, niededeeling gedaan van de in do afdeelingen aangeno men conclusies. Vervolgens hield de heer J. M. .T. van Rooy, pastoor te ThoTen. oen re de, welke door een toespraak van monseigneur Cullier, Bisschop van Haarlem, gevolgd werd. Met het zingen van een slotlied ging men uiteen. Minister Kolkman woonde een deel der vergaderingen hij. lieden heeft de Schae-pman-Toer plaats, deze gaat censt naar Middel burg en vervolgens naar Domburg. OPLICHTING. Door een bewoonster van de Loos- duinsche kade te 's-Gruvenliage is aangifte gedaan, dal zij door iemand, die zich uitgaf voor bewaarder in de strafgevangenis te Scheven ingen, waar haar zoon gedetineerd is, opge licht is voor 12.50. De man beweerde, dat haar zoon hem naar zijn moeder gezonden had 0111 geld voor hem te vragen en slaagde er in, op die wijze haar eerst f 2.50 en toen 10 afhandig te maken. Den tweeden keer beweer de hij, den vader van den gevangene, te hebben gesproken, die hem de bood schap zou hebben meegegeven, dat do vrouw hem de f 10 voor haar' zoon zou ter hand stellen, zoo meldt de „Tel.". VERDWENEN. Men meldt uit Maastricht aan dc „Tel." De directeur S„ van de Zuicl-Lim- jhurgsche Bank, is spoorloos verdwe- jnert. Hij had een crcdict verleend aan een peisoon zonder waarborg en m [strijd met den wensch dér commissa rissen. Het betreft oen groot bedrug. Naar aüe richtingen is getelegra feerd. De politie is het spoor bijster. NEERBOSCH. Woensdag was het feest op N-eer- ■boscliy 50 jaar heeft deze inrichting ondanks de stormen dlie er over heen trokken en haar soms trachtten te verbrijzelen zich mogen staan de houden-, en waar het toch in hoofd zaak op aankomt: Ncerbosch heeft duizenden wee-zen gevoed en opgevoed en tot nuttige ledien in onze maat schappij gevormd, zoo schrijft 't Hbld. J Zondag en Dinsdagavond waren eerst eenige kerkelijke herdenkingsbij eenkomsten gehouden. Woensdag was de groote feestdag. De voorzitter van bet bestuur, ds. Pijiiacker Hordijk hield een feestrede, Waarin o.m. de stichter van Necr- boscli, de heer Joli. v. 't Lindenhout, herdacht werd. In het geheel zijn 4000 kinderen in Neerbosch vcrp'eegd. Daarna volgde nog een lange reeks van sprekers, die hunne golukwen- scJien overbrachten naar -Neeiboscln, o.a. de burgemeester van. Nijmegen. In den namiddag had de plechtige uitreiking plaats door jhr v. Citters, Commissaris der Koningin, in Gel derland, aan ds. .1. Schrijver, van de Ridderorde in de Oranje-Nassau, waarbij hij den dni'öcteu-r en diens echl/geu-oole hartelijk gelukwensclite. De heer A. Sneep, zaïigdirecleair en. sedert 43 jaar aan de inrichting ver ging hij naar den winkel van Arm strong en abonneerde zich daar op een dei' Londensclie dagbladen ge durende zijn verblijf in Casile Bar field. Hij maakte een praatje over liet weer eu andere onverschillige onder werpen, betaalde een ween vooruit voor zijn blad, en ging zijns weegs. Zijn weg leidde hem langs de hoofd straat. Ilij liep langzaam, en alles wat hij over zich had was even traag, behalve de uitdrukking van zijn oogen. De kerk staal op een paar hon derd passen afstands van de straat, zeide hij bij zichzelvcn, en het derde huis 'daar voorbij is juist, Kqnak Cottage staat op het hok geschilderd. Achter het hek stond, met een paar forsche armen, die er op leunden, een man van een reusachtige gestalte. Glijze oogen. zeide Walker bij zich zeiven, een vooruitstekende neus, een lange, roode baard cn kne vel en bijzonder zware wenkbrau wen. Hij drentelde een jianr schreden voort, zonder een tweeden blik op den man te werpen, en zich als toe vallig omwendende, nam hij beleefd zijn hoed af en zeide: Neem mij niet kwalijk, mijnheer mag ik vra gen of dit de weg naar Iloargate Road is? De eerste bocht rechts, antwoord de de ander, een goed doorgerookte meerschuimen pijp uit zijn mond ne honden. werd met het Zilveren Kruis in de Oranje-Nussau-orde begiftigd. Namens de leden der Vereeniging is een zilveren Avomlimaal-stel aan de iniricMimg aangeboden, terwijl perso neel daar een doopvont aan toevoeg de. Door de oud-weczen is op dezen dag een bronzen borstbeeld van don heer Joh>v. 't Lindenhout aangebo den, als blijk van liefde' voor den stichter en voor diens stichting; liet. is geplaatst in het plantsoen voor het Moederhuis. Vrijdag gaan do weozen> voor wie' ook een bijzondere feestdag wordt go- geven, naar den dierentuin in Am. sterdam. KAMERVERKIEZINGEN. Do Clxrist elijk-H js-torasche kiesvei eemguing te Kippen burg (<l.islric\ Snoek) heeft besloten den anti-revo- lutionnairer. candidaat dr. J. G. Sch,aura- Jiiei te steur,on. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Maandag ging een gezelschap da mes en heeren te Deventer een fiets tocht maken. Op een helling in de Onzalige bosschen, bij De Steeg, kwa men twee dames en een heer te val len. Eén van haar, mevr. S., bleef be wusteloos en moest per auto naar De venter worden vervoerd. Dinsdag ochtend was ze nog niet weder bij kennis gekomch. Vermoedelijk heeft ze hersenschudding gekregen. Ilanr toestand is ernstig. Maandagnamiddag is hot 2-jarig zoontje van K. de I-Iaas te Enkliuizen, in eeri pot met kokend water geval len. Gisterenmorgen is de kleine aan de bekomen brandwonden overleden. VERDRONKEN. Men meidt ons uit Hoek van Hol land: Bij de familie alhier word bericht ontvangen dat de 18-jarige B. T. to Emmerik hij hel zwammen is verdron ken. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer komt Woensdag avond 13 dezer weer bijeen ter afdoe ning van nog ter behandeling overge bleven onderwerpen alvorens op zo- merrecès te gaan. CHR. Ï-IIST. UNIE. De lieer S. Kloosterman, voorzit ter van het District-Comité te Zut- plien., is gekozen tót lid van het Na tionaal Comité, zoo meldt de Ncd. Pers-Overzicht HET GROOTE WERK GEDAAN. De Nederlander schrijft: De Eerste Kamer heeft de laatste haiiid gelegd aan liet werk-, door Mi nister Tal,ma opgezet, en met 7,00 buit enge wonen ijver, groote l-.cnn.iscn zeldzame werkkracht verdedigd. De sociale wetten zijn alle aangenomen, helaas met een zuivere partijstem ming, rechts tegen links, gelijk de in zet vau het debat deed verwachten. Dat niet alle loden der rechterzij- dé, die hebben gestemd voor de Ra den-, de Iuvaliditedts- en de Ziekte wet, dit deden omdat zij geheel cn al met den opzet der wetten of met daarin tot vorm gekomen beginselen konden meegaan, is genoegzaam ge bleken. Maar ook zij hebben begre pen dat politiek is de wetenschap van liet bereikbare, niet dio van liet eenig goede. Evenzeer is meer dan waar schijnlijk, dat niet alle leden van links hebben tegengestemd, omdat ze deze welten. een ramp voor ons land achten. J11 de gegeven omstai 'liMie- den kon het wel haast niet anders of de stemming moest ook door politieke overwegingen worden beïnvloed. Men kan dit betreuren, het is niet temin een feit. Intusschen is het ver blijdend. dat het Kal)inet-Ileemskeiflc in ieder geval zijn groote wetten, een der .'hoofdpunten van zijn program, heeft kunnen binnenhalen, zij het dam, toevallig, ook op denzelfden dag, waarop de verkiezing" voor de nieu we Tweede Kamer heeft plaats gehad. Vooral voor Mïniister Tal ma is dit een gelukwensen waard; zij werden hem don ook in de Eerste Kamér van ganscher harte geboden. Moge de stembus san 17 Juni"do na tionale bezegeling op deze svaardce- ring leggen, door hot Kabinet een' meerderheid te verschaffen, waar,mee het krn.n voartwerkon tol he.il va.n 0113 volk. - Er staan nog groote dingen le doen. mende, en met den steel wijzende. Een paar honderd passen verder. Zoo dichtbij zeide de vreemde ling, met een glimlach. Dank u. Ilij drentelde weer voort. Diejie basstem, zeide hij bij zich zeiven. Juist. Hij sloeg Iloargate Road in, en liep er langs, zonder dat Hij daar iets bijzon ders te doen scheen te hebben. Zoo kwam hij aan een open veld, en. 11a een poos. aan een buurt, die een dorp op zich zelf scheen, met een kerk een grauwe, oude kerk, met ecu plompen Normandischen toren een gevangenis en een landelijke lier- berg. Hij liep de landelijke herberg in, bestelde een glas bier en begon een praatje met den kastelein. Lekker bier, kastelein, zeide hij- Wilt ge een glas met mij drinken 't Is immers uw eigen brouwsel? Daar zeg ik geen neen op, mijn heer, antwoordde de herbergier, 't Is juist mijn tijd om een rnorgenslokje te nemen, 't Is gezond bier. Of wij het zelveri brouwen Ja't is ons eigen brouwseL (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6