DERDE BLAD Donderdag 5 Juni 1913 Binnenland II. M. DE KONINGIN Is voornemens de tentoonstelling van nijverheid enz. te Sitturd te bezoeken, PLAN 1913. De Centrale Commissie voor „Plan 1013" hield dezer dagen te Utrecht hare 15de vergadering, onder leiding van den onder-voorzitter, F. YV. ba ron van Tnyll van Serooskerken. De sub-commissie voor de buiten- landsche reclame deed verschillende mededeelingen over haar arbeid, die van vele zijden gesteund wordt. Medegedeeld werd, dat behalve in Haarlem auto- en coachtochten geor ganiseerd worden in Arnhem, Gronin gen, Middelburg en Sittard. Te Haarlem komt een speciaal bu reau voor buisvesting. Tenslotte werd nog gesproken over een veelvuldig vernomen klacht van vreemdelingen, dat het zoo moeilijk is in streken waar men komt om te wandelen, b v.Bloemendaal, Baarn enz. den weg te vinden. De commissie beveelt de plaatselijke commissies aan door gekleurde strepen ol andere kenteekenen den weg aan te geven eri dan de wandelingen te verdeelen naar den duur, b.v. witte streep wan deling één uur, blauwe twee uur, roode drie uur. De vreemdeling kan dan zelf den weg vinden. KAMERVERKIEZINGEN. Do heer N. J. Bosch,.te lieerde, deelt aan de ,.Zsv. Ct." mede, dat hij geheel buiten zijn voorkennis door eenigé vrienden te Wezel candidaal is gesteld voor de Tweede Kamer. Hij denkt er niet aan, tegenover den condidaat der concentratie, den heer De Gast, een candidatuur te aanvaarden en ver zoekt zijn pnrtijgenooten daarop to willen letten. Iu liet district Bergen-op-Zoom zijn behalve de drie reeds medegedeelde candidaten nog opgegeven de heeren F. C. van Erp en W. J. F. Juten, bei den R.-K. DE S. D. A. P. De uitslag van de tweede vrije stemming voor een lid van het partij bestuur is, blijkens „Het Volk", dat er een herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren J. A. Bcrg- meijer en mr. G. W. Sarines. die on derscheidenlijk 1061 cn 3001 stemmen op zich vereenigd hebben. SLAAPZIEKTE. Te Surhuistervoen is de 70-jarige J. D. aan slaapziekte overleden, zoo meldt dé N. R. Ct. ONGELUKKEN. Te RöTtevallo (Fr.) viel een pas-ge- husvde wagenmaker Dinsdagmorgen" van een slechts 80 centimeter hooge bank eiï overleed kort daarna, zoo meldt de „Tel.". WETHOUDER VAN ZAANDAM. De heer P. Latenstein, wethouder eu gedurende ongeveer 30 jaar Raads lid, heelt le kennen gegeven geen hc-rbenoeming als zoodanig te wen tellen. NEKKRAMP, Te Slochteren is een 20-jarig meisje aan nekkramp overleden. TREURIG ONGELUK. Op het station der stoomtram-mpij. Venlo—Maashree is door een lek in j liet ventiel van een zuurstofapparaat, de dop van dit toestel met zoodanige kracht gesprongen, dat de 21-jarige A. T., die bezig was hel. apparaat te vullen, door den dop juist boven de hartstreek getroffen werd. Ernstig verwond werd hij naar zijn woning vervoerd, zoo meldt de N. R. Ct. Stadsnieuws HAARLEMSCHE HANUELS- VEREENIGIXG. De Haarlemsche Huiideïsvereeni- zing houdt dezer dagen een algemee- iie vergadering. De agenda vermeldt het jaarverslag van den secretaris. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Verkiezing van drie bestuursleden in de plaats van de pe- riodiek aftredende heeren G. v. d. Most van Spijk, II. Franken Jr. en Inc. Lamp, die horkiesbaar zijn, en behandeling van den beschrijvings- Een bezoek. Waartoe het te verhelen, waarop ik trotscb ben! Ik <lwoep mot het tooneel, uiet de kunst, mot den kunstenaar. Mijne admimtie voor de tooneel speel kunst kent geen leeftijd geen geslacht; ik bied bij gelegenheiid. 'mijn kulde, mijn lauwerkrans oven gaarne aan den heldonvadier of marqué als bijge val aan de kleine Ingénu. Althans dit was zoo in don tijd, toen ik nog niet wat van d'ie vereeritng be komen wasj toen men. mij nioil zelden na afloop van do voorstelling zag wachten, om de begenadigden den kunsttempel le zien verlaten, als zij naar de profane woning terugkeer den. Hunne woning! Daarin toegang te bekomen, dit was destijds mijn hoog ste wensch. De gedaclne bed wel inde mij, door een tragédienne eens op do koffie gevraagd to worden; inzonder heid was ik er zeker van, een eeuwige bron van vroolijkhöid te ontdekken, wanneer hot mij mocht vergund zijn, den eersten komiek en robe de cliam- bre te zien. Dei. komiek den inan, die reeds door zijn verschijnen uit bundige vroolijkheid, een onbedaar lijk glimlachje wist te veroorzaken, en, die de gave bezat, oen kiespijnlijder [brief voor de algernecne vergadering van den Nederlandschen Bond van den Handeldrijvenden Induslriöelen Middenstand. A a n r ij d i n g. Op liet Leidsehepletn. hoek .Tan Nieu- wenhuvzenstraat, is een wielrijdster gisteren in botsing gekomen met een steen kolen vragen. Het voorwiel der fiets werd vernield, de rijdster kwarn er zonder ongelukken af. E. N. T. O. S. De oefeningswedstrijden in het ver- leenen van eerste hulp bij origeluk- keu op de E. N. T. O. S. te Amster dam, zullen gehouden worden in liet Congresgebouw op 18, 19 en 20 Juni a.s. Voor Haarlem zullen er aan deel nemen de eerste hulp-vereeniging „Snelverband" én de „Roode Kruis- transportcolonne". üit de Omstreken UIT BLOEMENDAAL Excursie. Gisteren vertrokken uit Haarlem met den trein van 12.54 naar Lisse een aantal leden der Natuurhistori sche vereeniging van Haarlem en Bloemendaal. In Lisse sloten zich ve len der Leidsche afdeeling bij liet ge zelschap aan, en met heerlijk weer werd onder leiding van Mej. Katha- rina Cool een mooie tocht gemaakt van Lisse naar Ruygenhoek en over Noordwijkerhout naar Piet Gijzen- brug. Zij, die deze streek niet kenden, waren in verrukking over het interes sante plantehmateriaal dat zoo maar voor het- plukken was. Waterkers, Krulmos, Scherpkruid, Tlop-klaver, Steenklaver, Koekoeksbloem, Pink sterbloem, Ruige wikke, wilde violen, brem en nog talrijke andere verte genwoordigers der duinflora werden verzameld, en menigeen ging met een vollen bus met te determineeren plan ten naar huis. Op liet laatst der excursie werd nog een vertakte paardebloem ontdekt, terwijl de liefhebsters en liefhebbers van paddestoelen hun hart konden ophalen, daar hier en daar prachtige exemplaren werden buitgemaakt. Het weer liet zich om twaalf uur be denkelijk aanzien, gedurende den tocnl van Haarlem naar Lisse regen de het. maar verder was het het mooiste weer dat men zich denken kan. Het is wel vreemd dat die dank bare streek met hare interessante Flora nog niet rneer door de natuur liefhebbers wordt bezocht, want niet alleen dat de Flora zoozeer uitlokt tot onderzoek, ook de vogelenwereld was zeer goed vertegenwoordigd door tureluurs, kieviten, tortelduiven, gruttos, merels enz. Met den trein van 5.59 werd de terugtocht naar Haarlem van Piet Gijzenbrug geno men, en ieder ging dankbaar en vol daan huiswaarts, dank zij de goede leiding van Mejuffr. Cool, HILLEGGM. Harddraverij. I-let bestuur der harddraverij-ver- eeuiging heeft besloten op Woensdag 17 September a.s. een harddraverij en pen ringrijderij te houden. Dit jaar zal er op de Van den Endelaan gereden worden. Verf i'. a ai:ïn g, Gelijk de gemeenteraad onlangs be sloten heeft, wordt het pleintje op den hoek van Hoofdstraat en Marld- slraal alhier, gerestaureerd. Verder zal ook de Weeresteinslraat bij de Tramremise aan de zijde van „Tres long" eenig plantsoen krijgen. De heeren Ludwig zullen daarvoor hees ters aan de gemeente afstaan. Staking. Bij de bloemistfirma Van Bourgon- diën, alhier, -is Woensdag onder de werklieden een staking uitgebroken. Heden, Donderdag, wordt door de bloemist werklieden een openbare ver gadering gehouden. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. C. Bartels, Amsterdam, Haliesiraat 23, 1 pers. J. Burger, id., id., 2 pers. Ch. Winkels, idem, idem, 3 pers. j Johan Meijer, idem, idem, 2 pers. G. W. Lieftinck. idem, Zandv. laan 18, 4 pers. Mevr. Herberich, idem, Kostverio- reiislraat 12, 3 pers. T. W. Heijthekker, idem. Zeestraat 66, 5 pers. M. Lemier, Hannover, Groot Bad huis, 3 pers. B. M. Stom, Den Haag, idem, 2 p. B. M. Stom Jr., Baarn, idem, 2 p. J. Kauffman, Mannheim, idem, 1 p. De lezing van den heer Passtonrs welke in Ons Huis gehouden zou wor den. is tot nader order uitgesteld. aan 't lachen te maken, een inisan- throop te doen grijnzen. Maar de gelegenheid moest zich eens voordoen. En dit geschiedde toen een vriend dien ik jaren lang als ambulance ta- bakt^Liek gediend had, rnij eens loon de met een vrijbiljet voor den schouw burg; met de vereerende opdracht, iets over de voorstelling te schrijven voor het blad, waarin hij anders die iio!>ele taak vervulde. De critiek in mijne hand het was om van te duizelen. Het was nu wel niet voor den Moni- teur van de stad onzer inwoning; maar toch voor een der kleinere or ganen, dat veel gelezen werd en er dus ook een kunst-verslaggever op na hield. De komiek had een hoofdrol U> ver vullen in het blijspel, dat ik "moest be spreken; ik, de recensent ad interim, multipliceerde de terugroepingen, welke hem ten deel vielen, met tien; ik ontleedde zijn spel zoo nauwkeurig, als ware hij een eerstbeginnende, dien ik bij het publiek moest inleiden. Van deze zeldzame gelegenlieid nu besloot, ik gebruik to maken, om de stoute schoenen aan te trekken. Mijn künstverslag zond ik, nadat ik het al vorens zeer merkbaar met blauw om lijnd had. naar de bescheiden woning \an den kunstenaar - helaas, zelfs nu nog altijd bedelt de kunst maar 3l te vaak om brood! voegde mijn visi tekaartje er bij, namelijk bij de recen sie, en verder een kort briefjo, waarin Letteren en Kunst PRIJSSTIJGING. Een inzender in de „Times" noemt enkele prijzen, die de onlangs bij Fre- derik Muller Cio. verkochte Rem- brandt-leekeningen uit de collectie- Heseltine bij vorige gelegenheden haalden. „De Aanbidding in den Tem pel", die nu f10200 maakte, ging bij de verkooping van de Woodburn-col- lectie in 1S60 weg voor 12.16 p.3., d. vv. z. 153.60; in dezelfde veiling deed de studie voor de „Discipelen te Em- uiaus", die verleden week 4200 op bracht, l.llp.s. 6 d. of 19.90, maar in de veiling der Wellesiey-collectie, in 1866, was de prijs reeds gestegen tot f36.30. In deze laatste veiling haalde het gezicht op de ruines van het Am. slerdamsche Stadhuis f37.80, nu f G3UU, en het gezicht op een dorpje f51, nu f4900. F EESTCONCERTEN, Ter herdenking van het honderd-ja rig bestaan van Neêrlands Onafhan kelijkheid zal dc Christelijke Orato- rium-vereeniging uit Amsterdam in combinatie niet de Kon. Zangvereen. „Excelsior" te 's-Gravenhage (te za- mcu pl.m. 600 leden) onder leiding van huren directeur .Tohan Schoon- derbeek, op 15 October te Amsterdam en 18 October te 's-Gravenhage twee uitvoeringen geven van werken van Hollandsche componisten. O.m. zal worden uitgevoerd de „Kronings-can- late" en dc „Rei der Edelingen" uit Voiidel's Gysbrecht van Aemstel, bei- j de composities van Bern. Zweers.1 Voorts werkjes van Richard Hol. Lu- beck, Willem Andriessen enz. INGEZONDEN VaD ingezonden slokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Eedactio zich niet aansprakelijk. Haarlem, 3 Juni 1913. Geachte Redactie, Mag ik, ter publieeeiing van eeni- ge uitorst merkwaardige toestanden, over eenige vuinfte in uw veelgelezen blad beschikken? Bij^ voorbaat mij'n welgemeenden donk.! Op velerlei gebied gaan. de belan gen onzer ingezetenen den ge-meente- 1 ij ken wetgever ter harte; ook onze gezondheid wenscM. hij te bevonie- reiL, door o.a. vieesch en bereide vieesch waren aan eene keuring te on derwerpen, alvorens den vrijen ver koop daarvan toe te staan. Als han delaar iu diit laatste artikel had ik. ge legenheid de toepassing van dezen on getwijfeld uitmunt enden maatregel van zeer nabij te beschouwen, en het lijkt mij niet ongewenscht mijne be vindingen in wijderen 'kring bekend te maken. Do keuring van, bereide vieesch wa ren,zooals worst e.a., geschiedt aan het slachthuis De keurmeester, hier mede heiast, i3 zeer zeker uitermate deskundig, mnnr heeft bij. de wijze, waarop de keuring thans gebruikelijk is, geen gelegenheid met zijne talen ten te schitteren, Uit eene geheel e zending neemit hij. nl. wallckeurig een enkel stuk, snijdt hier een kloin deel uit, ruikt 'hieraan en proeft dit. Als het stukje worst, 'hem smaakt, en als do geur hem niet onaangenaam is, wordt de g e h e o 1 e zending zonder meer goedgekeurd en gestem peld. Dit onderdeel van zijn dienst stelt den keurmeester dus geen bij zonder zware eischen!' Een enkele maal wordt, deze keu ring onvoldoende geacht. Nadat eene zonding op de bovenomschreven wij ze is goedgekeurd; wordt soms een stukje ter nadere onderzoeking in bes!ag genomen. De verkoop vian de reeds goedgekeurdezending is in middels vrij, zoocfat bij een eventueel ongunstig resultaat van het nadere onderzoek reeds een aanzienlijk deel van de betreffende zending in de ma gen dor verbruikers verdwenen is. Nu.zou riien geen reden, hebben rich over deze eenigszins zonderlinge ..keuring" boo3 te maken, ware het niet, dat deze voor den handelaar al lerlei nadoelen oplevert. Men ver plicht ons de aangekomen zendingen persoonlijk of door iemand van ons personeel naar het slachthuis te vervoeren, terwijl van melfc, boter, kruidenierswaren, enz. op den open baren weg of ten 'huize van den ver- kooper monsters worden gonomen, ten einde deze op het laborato- ik hem verzocht .een uur ie bepalen, opdat ik mij het voorrecht mocht gun nen. hem „mijne opwacht;: - men maken". In deze gekuischlo bewoordingen 'drukte ik mij uit, in mijn eerbied voor den priester der kunst. Oude bekenden van dezen heer ver zekerden mij, dat hij of niet tehuis was, of niet thuis gaf. Daarom had men mij aangeraden, vooraf belet te vragen. Het briefje bleef onbeantwoord; de toegang naar den Parnassus al-zoo versperd. Eenige vruchtelooze experi menten, om den genialen, maar wei nig toeschietelijken kunstenaar te overrom.i>elen, bekoelden mij. En liet zoude er allicht bij gebleven en ik een droeve ervuring armer zijn. wanneer liet toeval niet bug ii#id, dat tot dusverre onuitvoerbaar scheen. Een acteur van elders kwam. gast rollen geven en strekte de misdadige hand uit naar een glansrol van onzen komiek; hoogstwaarschijnlijk dat de- zo vergelijkingen duchtte, dacht mij hoe dit zij, te bedenken scheen hij, wat een kunst verslaggeversvriend waard zoude kunnen zijn; althans ik werd bij een hernieuwde poging niet afgewezen eu het zoude de eerste maal zijn, dat ik hem mocht genaken. De meid, die me weer opendeed, keek mij meewarig aan; mijn volhar ding bleek haar nu juist niet te impo- neeren, en toen ze mijn overjas aan nam, fluisterde ze my de mystieke rlum te onderzoeken. Men dwingt ons deze zendingen te doen keuren 'e morgens tusschen 8 1/2 en 12 uur, verplicht dan soms nog tot urenlang wachten, terwijl het van algemeone 1 bekendheid ls, dat bereide vleeschwa- ren bijna altijd 's morgens voor 12 uur afgeleverd moeten worden. Komt eene zending Zaterdagavond aan, dan mag deze ter wille van de „keuring" noch verkocht, noch ontpakt worden vóór Maandagmorgen, natuurlijk ton -koste van den smaak van hot artikel en dus van de reputatie van den handelaar. Buiten deze onaangenaamheden staat echter nog als voornaamste grief, dat mem voor eene „keuring" als deze,, keurloon te betalen heeft, terwijl andere voedingsmiddekin op wérkelijk wetenschappelijke wijze gratis onderzocht worden. Bovendien wordt liet gewicht ten- ■berekening hiervan naar boven tot veelvouden vain 10 KG. afgerond, zoo- dat men voor kleine zendingen, van bv. 3 KG. keurloon te betalen heeft, alsof deze 10 KG. wogen, voor zen dingen van 11 KG. hetzelfde als van 20 KG. etc. Hierbij diemt nog gevoegd te worden, dat monsters en bescha digingen der artikelen (bij liet In stuk ken siiijden) niet vergoed worden, in tegenstelling alweer met de keu ring van andere voedingsmiddelen. Ais merkwaardig© tegenstelling doet zich liet feit voor, dat slagers van keuring der door henzelve bereide vieesch waren (als leverworst, enz.) vrijgesteld zijn, zonder (lal er na tuurlijk- aangaande de deugdelijk heid van hun maaksels eenige waarborg bestaak Ik ben er verre van te agceron to gen eene gemeentelijke keuring van mijne artikelen. Integendeel, ik juich een dergel ijken maatregel zeer toe, omdat 'hot publick dan nog meer vertrouwen in mijne waren zal stel len; Ik acht het echter in liooge mate onbillijk, dal men mij allerlei lasten en kosten veroorzaakt, terwijl de keuring zelve slechts eene formaliteit is, en voor de volksgezondheid geen enkel practisch resultaat heeft. Bij den fegenwoordïgen stand vaat za ken kan niemand eenige voldoening gevoelen. Het eenige geneesmiddel tegen deze kwaal is: monsters nemen bij den venkooper aan huis, en deze zoowel gratis als wetenschappelijk onder zoeken „Ah- si j'ébais roi!", o,f in cash ge meente-wetgever, wat zou het mij o&ne schoone taak- zijn haastig een zóó voor de hand liggende verbetering aan te brengen, vooral als daardoor niet alleen de belangen der vleesc'hiliande- Larcn, maar tevens de volksgezond heid- bevorderd wordt! Met alle hoogachting, ÉEN HANDELAAR IN BE- - REIDE VLEESCI-IWAREN. Rechtszaken POGINGEN TOT MOORD. Voor 'het Haagsche gerechtshof had zich te verantwoorden de vreemdeling C. B., 2S juar, beklaagd van in do Boompjes te Rotterdam in Maart j.l. op zijn gewezen meisje met ooit re volver tc hebben geschoten, waartoe hij uit Antwerpen nuar Rotterdam was overgekomen. De rechtbank le Rotterdam had hem wegens poging tot moord veroordeeld tot 2 1/2 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal hij het Hof eischte bevestiging van het vonnis met verzwaring evenwel van de straf tot 5 iaar. Bekiaagde ontkende lief plan te hebben gehad, het meisje te dooden. Wel had hij schoten gelost, toen hi.i het raeisjo zag op de Boompjes. maar hij schooi in hei wilde, nadat hij in een koffiehuis met een vriend drank gebruikt hadhij wist niet wat hij deed. Zijn verdediger, mr. Weijl, betoog de, dat de voorbedachte rade niet be wezen is en concludeerde dus lot ver mindering van straf in plaats van ver- Voor het gerechtshof le 's-Graven hage stond ook terecht K. C., 20 jaar, voerman te Rotterdam, door de recht bank aldaar veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens poging tot doodslag, gepleegd op een meisje, waarmede hij uit was geweest, door haar met een mes in de borst te steken. Tegen het vonnis der rechtbank \va- woorden toe: Vandaag is ie weer half bezeten. Wie, dat? was mijn antwoord. Met pantomimisch gebaar noodigde' ze inij uit, haar te volgen. Bescheiden klopte ik aan en trad binnen; een drietaL vrouwen trof ik aan. De comi- sche oude, 'k bedoel de vrouw des hui zes, nam mijne hand in (le hare, als wilde ze ons beiden aan vrienden en bekenden voorstellen als verloofden. Toen ik mijn wensch te kennett gaf, tot haar gemaal toegelaten te worden, gaf ze mij een wenk, in do verste verte niet aan Arabische gastvrijheid ver want. Maak 't moar niet te lang! De meisjes loosden een diepen zucht. Dit veelzeggend begin maakte mij, zooals 't in medische kringen heet, op het ergste voorbereid. Doch ik wist mij te beheerscheu en geen spier van mijn gelaat vertrok toer. mij als nadere »oe- lichting werd medegedeeld, dat „hij wat, nerveus en geprikkeld was; ja, ik glimlachte vriendelijk, als had men mij nuar mijn lieveliugsspijs ge vraagd. Als melodramatische inleiding drong uit het aangrenzend vertrok een lang ademig gebrul tot mij door, toen men hem kwam storen, zoodat ik onwille keurig dacht aan de bedenkelijke ont stentenis va.n rauw vieesch, om even tueel roofdieren te voederen. De dames, moeder eu dochters, sta- j ken de hoofden bijeen als lammeren, wanneer een onweer in aantocht 13. De man en vader, die alzoo gewaar-1 ren zoowel de veroordeelde als ae oJTT- cier van justitie, die 3 jaar gevange nisstraf had geëischi, in booger be roep gegaan. De advocaat-generaal achtte wel den voorbedachten rade bewezen en eischte beklaagde's veroordeelüig we gens, poging tot moord tot vijf jaar gevangenisstraf. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde. Zijn verdediger, mr. Ja link, meen de. dat slechts mishandeling of poging tot zware mishandeling bewezen is. en concludeerde dus tot oplegging van een veel lichtere straf. („Tel."). Koloniën ER BROEIT IETS IN INDIë. Waar moet het heen?, waagt, het Bat, Nibld. van 9 Mei naar aanleiding va.n de berichten over de u;itspalliiin- gen van de Sarikat, Islam, waarbij nu'ook verontrustende tijdingen ko men uit de Preanger: Wij hebban er dezer dagen reeds van géhoord: de andere berichten doen zien (lat de beweging te Tjitjoe- rosk een ernstig karakter aanneemt. Nachten achtereen zijn de lied e hui zen van de bevolking vol, word't zon der ophouden gebeden. Een huis, be woond door mensclien die van elders le Tjitjoeroek kwamen, werd met stcenen gebombardeerd, omdat een hond op het erf blafte. De pasar, an ders druk. bezocht, is nu zoo goed ais verlaten. Dit, het behoeft wel niet gezegd, zijn de gewone verschijnselen van een veldwinnende ontevredenheid on der de bevolking, symptomen van lij delijk verzeL Maar het moet reeds tot werkelijk verzet gekomen zijn. Een hadji,, opgeroepen om voor den con troleur te versdiajnen, zond een be diende. Deze, terug gezonden om zijn meester zelf te doen verschijnen, keerde terug met de boodscliap dat de Jiadji weigerde te komen. Die hadji wa3 li-cL van de Sarikat Islam. Dat is een staaltje. Eén lichtstraal, mag men wel zeggen, op den bui ten- ka ut der dingen, den eenigen kant dien wij plegen te zien. Wat er in liet verborgene gebeurt, weten wij niet. Maar dat het gist en broeit, dat men iederen dag. ieder uur, voor de meest betreurenswaardige excessen kan ko men te staan. de berichten van ver schillende zijden laten dienaangaande geen twijfel. Zelfs hier te Batavia is een gisting niet te miskennen. Evenmin kan men zich omtrent den godsdiensligen aard der beweging nog langer vergissen. Inlandsche werklieden vorderen op Vrijdag een uur vrijaf om hun gods dienstplichten te vervullen; 's avonds zijn de '1 an gars vol; zelfs buiten de bedehuizen worden godsdienstige sa menkomsten gehouden. Uit Soerabaja werd bericht: Verschillende ondernemingen in den Oosthoek verzochten den afdee- 1 i 1 igs-commarwlaïit vuurwapens uit de voorraden van het militaire departe ment te ontvangen. Do afdeelings-commundamt heeft die verzoeken doorgezonden, naar het legerbestuur. Gemengd Nieuws DE ANTWERPSCHE DIAMANT BEWERKERS. Naar de „Tel." meldt, hebben de beide tot dusver vijandige diamant bewerkersbonden te Antwerpen de verzoeningsvoorstellen met groote meerderheid aangenomen, zoodat de ge royeerden weer in den ouden bona zullen worden opgenomen en de vrede goleekend is. VROU WENKIESRECH T. Gisterennacht is te Oxford de boo- tenloods van Rough,, den bekenden bootmaker, door kiesrechtvrouwen in brand gestoken. Meer dan honderd race- en plezier booten zijn verbrand. Da schade schat men op 3000 pd.st. De politie heeft in de buurt een paar briefkaarten gevonden, op een daar van stond: „Geen rust, voordat de vrouwen bevrijd zijn." Op een ander: „Kiesrecht voor vrouwen, geef ons ons recht." (N. R. CL) Nog wordt uit Londen geseind Woensdagochtend hebben suffraget tes een onbewoond huis bij Badford schuwd was, moest zeker eerst wat toilet maken; want het duurde een wijle, voordat hij verscheen voor de oogen van zijn bewonderaar. Toen hij kwam opdagen, geschiedde dit zoo wild, dat de slippen van zijn grijs-roode kamerjapon hem achterna fladderden. Op mijn persoon wijzende, zeide de vrouw des huizes schuchter: Dat is Dit aanvangshcofdstuk mijner bïo- gruphie was volkomen in overeen stemming met de belangstelling van den kunstenaar voor mijn persoon. Hij greep krachtig mijn hand, sleurde mij mee in zijn particulier kabinet zet te me daar op den ongemakkjlijksten stoel en begon een monoloog, Het is niet genoeg, 'dat men avond aan avond het publiek ten kos te van zijn harlebloed vermaakt; het is niet genceg dat men iederen mor gen al dien onzin repeleeren moet; liet is niet genoeg, dat de eerste do beste je 'n succesrol voor den neus weg kapen kan en dat men zich moet laten lieoordeelen door lui, die er soms niet 't minste of geringste verstand van hebben; het is niet genoeg, dat men buiten en behalve een zenuwschok kend beroep zich nag over zijn huis- genooten ergeren moet en zich be schikbaar stellen voor allerlei omgang met menschen die ver beneden je staan, je niet begrijpen, niet kunnen begrijpen; dat men de meid den dienst on Avon, tor waarde van 11.000 pond sterling, in de asch gelegd. Het buis was eigendom van een weduwe Bij de Derby-rennen deed zich een incident voor, dat groote sensatie wekte. Een vrouw snelde namelijk too op liet paard „Anmer", dat den ko ning toebehoort en greep het bij den teugel, zoodat de jockey Jones viel en gekwetst werd Ook do vrouw werd ernstig gewond. Deze vrouw is do bekende suffraget te Entily Davison. DIAMANTNIJVERHEID IN ZUID- AFRIKA. De Senaat van Zuid-Afrika heeft gedurende de laatste drie dagen he( rapport behandeld van de speciale commissie uil den Senaat, die belast was met een onderzoek naar de moge lijkheid van vestiging van diamant slijperijen In Zuid-Afrika. Behalve de motie tot aanneming van het rapport der meerderheid, waarin wordt voor gesteld de genoemde nijverheid in Zuid-Afrika te vestigen, .door een uit voerrecht van 10 procent te heffen van ruwe diamant en door invoering van bekwame werkkrachten, waren zes amendementen voorgesteld. Bij het debat bleek men algemeen van mee ning te zijn iedere actie te moeten uitstellen tot men voldoende inlich tingen zou hebben verkregen, teu einde de industrie niet te ontwrich ten. Minister Malan was het met die op vatting eens en achtte het niet raad zaam op het oogenbLik een uitvoer recht te gaan heffen, daar hij versto ring van het economisch evenwicht door zulk een belasting vreesde. Het debat werd verdaagd. BAKKERSSTAKING. De Parijsche bakkersgezellen heb ben hun staking, die trouwens sinds lang reeds was vcrloopen, opgeheven, zoo meldt de X. R .Ct. VIVISECTIE. Een aantal bestrijders van de vivi sectie hebben eeu aanklacht ingediend tegen vijf bekende chirurgen te Phi ladelphia, o. w. een hoogleeraar aan de Universiteit, wegens wreedheid je gens dieren. Beweerd wordt dat twin tig honden, levend, van het dak van het universiteitsgebouw werden ge worpen.. ten einde studies te kunnen maken van ruggegraatsbreuken. EEN ONGELUKSREIS. Men meldt uit Melbourne aan de „West Australian" Het stoomschip „Bullrnouth", dat, komende van de Perzische Golf, bier arriveerde, heeft oen ware ongc-luks- reis gemaakt. In den tijd van Kerst mis tot nu verloor het zijn schroef, kreeg gebrek aan proviand, had moei lijkheden met de Chincesehe beman ning en moest over een afstand van 2200 mijlen naar Singapore gesleept wordon. Twee keeren had het ine' stormweer te kampen. EEN GEVAARLIJKE VIJAND. Dc Fi-ansche militaire aviateur lui tenant Uberthier heeft, in den Jaat- .sten tijd herhaaldelijk ongelukken gehad met zijn machine, die tot dus verre, dank zij zijn koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest, alk betrekkelijk goed afgeloopen zijn. Uberthileir schijnt nl. een onbekenden vijand fee hebben, diié het op zijn le ven aanlegt. Zijn vrouw en zijn moe der hebben, reeds herhaaldelijk brie ven ontvangen, waarin haar werd medegedeeld, dat zijn toestel voov el-, ke vlucht gesaboteerd zou worden. Fm toein hij dezer dagen weder aan do oevers der Loire nederstorite en daar bij wonderbaarlij ker w ijze zelfs niet gekwetst werd. was er blijkbaar zoo Vast op gerekend', dat hij or het le ven hij zou inschieten, dat zijn moe der een telegram onlwug, get eek end: un ami, waarin haar werd medege deeld, dat haar zoon door oen onge luk met zijn machine om het leven was gekomen. UberBhaer wil niet wijken voor zijn onl>ekenden vijand, hij beeft zich vast voorgenomen het vliegen niet op te geven, dat hij echter niet meer het vroegere vertrouwen in zichzelf heeft, zal niemand verwonderen. Kerk en School AC ADEM I SC HE E X A MENS. Leiden. GeslaagdEind-examen Ned. Ind. Adm. dienst de heeren P. «ie Kat Angelino. W. II. E. Scheuer en J. R. van Beusekom. Doctoraal examen Ned. letteren, do heer G. E. Opstelten. Utrecht. Geslaagd Cand. ex. Rech ten do heer G. de Lange. („U. D - opzeggen moet, oiudat men in een aanval van zenuwachtigheid, levens moede, haar 'n tafellaken met 6 ser vetten naar het uilskuikentroriic ge gooid en haar de bedoeling mondeling toegelicht heeft; het is niet genoeg, dat de menschen om mij heen mij kwellen, belsgen, vervelen en ik mij 't leven benemen zou, ware het niet. dat ik dan de lachende Muze als onver zorgde wees zou achterlaten; neen, de weinige minuten dat ik, zonder mij aan grove plichtverzaking schuldig to maken, eens even vrij ademen kart, dringt een vreemdeling mijn vreed zame woning binnen, om mij aan te gapen, te bespieden, weet ik 't! Iaat mij niet rust, raYnpzaligei zegge ik nl Het was, of hij een fragment uit een rol opzei; maar ik had mij reeds to- ruggetrokken, alvorens lüj tot per soonlijke beke-digingen kon overgaan. De dames wierpen hij mijn terugtocht mij medelijdende blikken toe en d/ meid riep tergend mij nu: Nou, wat heb ik je gezeid? 't Is 'n hyena! Kort daarna trad de komiek in een nieuwe rol op eu hij deed de zaal da veren van T lachen. Maar ik wreekte mij zooals liet. een edel gemoed be taamt en nam geen. vrijkaartjo meer aan. Persoonlijke ervaringen hadden een rouwfloers uitgespreid over de fi guur van den gevierden man.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9