StuLors Dusuj GOUDEN VISIOENEN. DERDE BLAD Zaterdag 7 Juni 1913 föüaiBdlensi naar Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. fcieeft deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 10 Juni (Laatste buslichting 6 uur 15 min. 'e avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Atjóh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Bangka, Billiton en Borneo. Over Napels, Woensdag 11 Juni. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 13 Juini. (Laatste buslichting 12 u. 30 m. na middag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At- jeh en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag 14 Juni. ILaatste buslicbting 6 uur 40 min. 'e morgens). Sumatra's Westkust en BenkoeLen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N.-O -Indië. Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 14 Juni. (Laatste buslicbting 2.35 's mor gens). Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk één cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 m. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeli, Sumatra's Oostkust, enz. wordt met deze gelegenheid niet ver zonden). Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslicbting aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. tei tS 3 li 1 rt cd Hl s 1 i ■fiê Jt s 3 g 5 a 4$ 2.35 m. 1.10 a. 3.25 m. 7.30 m. 10.- m. 6.40 m. 4.50 a. 11.40 m. 9.— m. 7.15 a. 1.40 a. 10.40 m. 3.- a. 12.20 a. 9.10 a. 5.— a. 1.50 a. 5.50 a. 3.35 a. 7.— a. 7.— a. 4.40 a. 5.40 m. 8.30 a. 6.15 a. 7.m. 7.45 a. 11.— a 9.40 a. 6.30 m. OM ONS HEEN No. 1724 Onze toegangswegen. Het Comité Plan 1913 heeft nu zijn twee denkbeelden: bloemen om Coc- ters standbeeld en een versiering bij de Groote Houtbrug, verwezenlijkt gezien. Mour nu de twee leelijke steenblokken, die het treurig over schot zijn van do voormalige Hout poort, aldus met planten zijn opge fleurd, blijkt het duidelijker dan ooit, dat ze als lompe sta-in-de-vvegs daar niet behooren en zoo spoedig mogelijk moeten worden opgeruimd. Er zijn drie bezwaren tegen die wegneming geopperd, van gelijke on waarde. IJel eene is de piëteit: Men wil de steenklompen, als overblijfsels van een oud bouwwerk eerbiedigen. Daar zou iets voor te zeggen wezen, wanneer ze mooi waren, maar zóó durft zeker de grootste eerbiediger ze niet noemen. Een vorig geslacht sloop te de poort, die heel wat mooier was, ter wille van het verkeer; zouden wij Feuilleton Uit het Engelsch van DAVID CIIPISTIE MURRAY. 46>1 Mooi helder weer, zeide Walker, op vroolijken toon, 't is al ver in het seizoen, maar ik kan mij zoo'n mooien herfst als wij nu hebben niet herin neren. Ja, 't is voor den tijd van het jaar mooi weer, stemde de kastelein met hem in en wij hebben, Goddank, een besten oogst gehad. lie liep van ochtend bij den boek- verkooper aan, hernam Walker, te gen den schoorsteenmantel leunende, met do handen in zijn zakken en zijn oogen half dicht. Ilij is 'n Schot, niet waar? Ja, mijnheer, antwoordde de kas telein ik geloof dat hij een soort van Schot is. Aan zijn uitspraak zou men het, ten minste, wel zeggen. Hij komt mij voor een zeer ver- etand g man te zijn, zaide Walker. Dat is hij, mijnheer, bevestigde de kastelein. Ilij is, naar ik hoor, zeer nu de droevige resten tot schade van 't verkeer laten staan? Wie nu om de historie er geen af scheid van kan nemen, moet voorstel-1 leu de gebouwtjes ergens te zetten,1 waar ze niet hinderen. Het tweede bezwuar is, dat een van de dobbelsteenen als liulpbureau van politie dienst doet. Zeer juist en dat daar bij dit drukke verkeers- punt zoo'n hulpbureau gevestigd moet blijven begrijpt iedereen. Maar dat huisje is toch de oenige localiteit niet. Op het Houtplein zijn' aan weerskanten kleine percoelen, die heel goed voor hulpbureau van poli tie kunnen dieren. Dat tweede be zwaar is dus van niet de minste be-' teekenis. Het derde is, dat de zijmuur van den stal op den hoek van de Raam vest niet zoo heel mooi is. Als hij door slooping van het huisje meer dan nu in het oog valt zal de eigenaar hem wel laten opknappen als dat noodig moclit blijken te wezen, en hij zal daartoe met vreugde besluiten, om dat zijn perceel er enorm door in waarde zal stijgen. Het hoekje zal een prachtige plaat; worden om daarop een groot winkelhuis te zetten, mei flinke frontbreedte aan de Groote Houtstraat en de Raamvest, Dit bezwaar is dus licht, je blaast 't weg. En zoo'n trits van onbenullige moeilijkheden zou nu een kolossale verbetering van 't verkeer op een van onze drukste punten tegenhouden? Dut mag toch niet zijn. Breek af die hin derlijke blokken en er wordt een uil- stekende toegangsweg verkregen naar Raamvest en Gasthuisvest en meteen de mogelijkheid om de Groote Hout- brug te verbreeden, een werk dat nu al wenschelijk is en binnen een paar jaar onafwijsbaar noodzakelijk wezen zal. Het drukke verkeer had al lang moeite over dezen sinallcn overgang: nu ook de greote wagens van de Noord-Zuid-llollacdsche in beide rich tingen hun ruimte eischen, kan ieder een zien dut verbreeding van deze brug een quaestie is van tijd en wel vnn zeer korten tijd. Ik geef too dat die verruiming geld zal kosten. Maar de slooping van de dobbelsteenen weinig of niet. Daar mee zou dan alvast kunnen worden begonnen. Het gemeentebestuur zal toch, of het wil of niet, de quaestie van onze toegangswegen ter hand moeten no men. Is het niet merkwaardig, dat terwijl de uitbreidingsplannen van nieuwe kwartieren zorgvuldig vooraf, stelselmatig en precies worden vast gesteld, geen vast plan tot ver ruiming en verbetering der In staande stad, vooral op de punten waar dat het meest noodig is (de toe gangen tot do gemeente) bestaat? Toch wordt de behoefte daaraan wel degelijk gevoeld. Let op den ongoluk- kigen toegang tot Haarlem aan den oostkant bij liet ^msterdamsche kwartier; er is over deze zaak veel ge schreven en voorgesteld, maar de zaak rust v.eer omdat de heele toestand aan den oostkan' van 't Spaarne met een moet worden verbeterd; let ook op onzen Zijlweg, die breed genoeg is, maar waarbij volslagen wanverhou ding tusschen rijweg en trottoir be staat; let op de verbinding met den Rijksstraatweg aan de noordzijde door Schoten en eindelijk op den toe gang uit het zuiden, die feitelijk nog de beste van de vier is, maar weer onvoldoende is bij de Groote Hout poort. Men kan wel zeggen, dat do Kleine Houtbrug er ook is, muar de smalle Kleine Houtstraat is al druk genoeg en als inrij ook zoo prachtig niet. De Wilsonsbrug eindelijk had, hoe smal die ook is (onze bruggen zijn nu eenmaal het mooiste van onze ge meente niet) toch nog wel een aflei ding kunuen geven, omdat ze voor de breede Wilbelminastraat ligt, wan neer niet aan de andere zijde de smal le en bochtige Koninginneweg onge schikt was voor alle druk verkeer. Zoo is de toestand en voordat die verbeterd is, zal hij heelvvat geld go- kost hebben, wat natuurlijk de ver klaarbare reden is, waarom al deze punten óf nog niet aan de orde zijn geleerd. Ik ken dat spel niet, maar hij gaat voor den fijnsten schaakspe ler mijlen ver in den omtrek door. Is dat zoo vroeg Walker. Dan moet ik liet eens tegen hem wagen. Ik ben zelf een liefhebber van schaakspelen. Hij glimlachte, en de kastelein vond dat er in zijn glimlach wel iets was alsof hij een hoogen dunk van zich zelven had. Zoudt gij denken, dat gij het van hem kunt winnen, mijnheer O, neen, antwoordde Walker. Als hij een goed speler is, niet. ik heb juist een zakboekje noodig, Ik zal er een bij hem gaan koopen. Hij was een bijzonder openhartig man, die Walker; allijd zeide hij ie mand wat hij doen ging. Hij woont hier al lang, niet waar die mijnheer mijnheer Armstrong. O, ja, dank u I Armstrong. Ja, hij zeide mij er van ochtend zoo iets van dat hij hier al menig jaar geweest was. Hij is hier sedert onheuglijken tijd. Ik heb hier nu dertig jaor ge woond, en hij was er al vóór mijn tijd. Zoo zeide Walker, knikkend en op zijn gulle wijze glimlachende. Is hij een oude heer, die het kwalijk zou nemen als een vreemde hem verzocht met hem schaak te spelen Niet? Een vriendelijke oude heer? O, dat is ple- geweest, óf weer van dé agenda afge voerd. We kunnen er wel zeker van wezen, dat ze staan op het vermaarde verlanglijstje van den wethouder van financiën, maar waarschijnlijk onder aan. Intusschen helpt zoo'n plaats op een lijst niet veel. Zooals sollicitanten die op oen register staan weinig kans van benoeming hebben, wanneer zij niet nu en dan hun belangen nog eens gaan voordragen en verdedigen, zoo komt er ook niet veel van verbete ringen, die alleen maar ergens staan opgeteekeiwldat belet integendeel wel eens hun snellen voortgang. Daar om is het noodig, ze telkens weer eens naar voren te schuiven. Liefst stelselmatig en als geheeL Anders komt, wanneer om een weinig kost bare verbetering, zooals het sloopon van deze leelijke huisjes bij de Hout- brug, gevraagd wordt, zoo licht de dooddoener „och, voor onze toegan gen is nog zóóveel te doendaar kunnen we op dit oogenblik niet aan denken." Zou hel niet verstandig zijn, al deze vraagstukken over onze toegangswe gen eens gezamenlijk te onderzoeken, daarvan een berekening van kosten te maken en liet geheele werk over bij voorbeeld tien jaar te verdeelen, zoo dat de uitgaven niet al te zwaai- op de begrooting drukken? Daarmee wordt ook het voordeel verkregen, dat het gemeentebestuur niet door de om standigheden tot handelen wordt ge dwongen (bijvoorbeeld door den aan leg van electrïsche trams), maar lang zamerhand, stadig an, zou men in Zuid-Afrika zeggen, verbeteringen tot stand brengt, waarvan niemand de noodzakelijkheid ontkennen kan. Na tuurlijk kan het haastigste het eerst gebeuren en dan is de regeling van den toestand aan de Groote Houtbrug m. i. eerder aan de beurt, dan die 'bij de Amsterdamsche PqorL J. C. P. Binnjnland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn voor den tijd van vijf jaren benoemd tot lid van het Hoofdcomité der Vereeniging „Het Ned. Roode Kruis' de heeren jlir. A. W. G. van Riemsdijk, journa list te Aerdenhout, en J. W. Jorissen, arts, directeur van het St. Elisabeths- gesticlil te Amersfoort. Is 11. W. de Joncheere, met ingang van 12 Juni, benoemd tot burgemees ter der gemeente Rheden, met toe kenning van gelijktijdig eervol ont slag als id. der gem. Hoorn. ZUID-LIMBURGSCHE BANK. Donderdagmiddag werd ten kan tore van boven ge noemde bank, die thans hare betalingen gestaakt heeft, een vergadering gehouden van schuld- elschers boven de 1000 gulden. Circa 30 crediteuren waren aanwezig. Door de commissarissen werd do stand van zaken uitvoerig medege deeld. Besloten werd voorliopig de bank nog niet te laten failleeren. Omtrent liquidatie of reconstructie werd geen besluit gencmen. Er werd eetie commissie benoemd van scliuldeischers (mr. Femand Tri pels en Franqois van Benden: Ilub. Klijneu werd ols accountant toege voegd) welke over eenige weken ver slag zal uitbrengen over den stand der zaken, en eventueel voorstellen zal doen. De directeur Jac. Seelen. wic-ns ver blijf nog niet is opgespoord, werd door den raad van commissarissen geschorstin de eerstvolgende verga dering zal worden voorgesteld hem te ontslaan. Bovendien werd nog besloten dooi de vergadering van crediteuren, net faillissement van dir. Seelen, als par ticulier, aan te vragen. („Limb. IC") DE BURGEMEESTER VAN KOUDEKERK?. De nieuwbenoemde burgemeester, de heer H. P. baron Van den Borch tot Verwolde, wiens benoeming tot zooveel discussie aanleiding gaf, werd Vrijdagmiddag geïnstalleerd. De oudste wethouder, de lieer P. de Witte, zeide, dat zijn benoeming te leurstelling heeft verwekt, daar er on der de sollicitanten één was, die te Koudckerke is geboren en steeds veel voor de gemeente lieefi gedaan. Noch tans zegde hij hem den uoodigen steun toe, mits hij zal toonen het vertrou wen waardig te zijn. Dan zal ook bij de ingezetenen verzacht worden de tc- lcui'stelling, welke de benoeming op zier-'g. heel plezierig. Ik zal even bij hem aanloopeu. Hij drentelde de gelagkamer uit, den gang door, en de straat op. Dus is de verstandige oude in woner een schaakspeler? En een vriendelijke oude heer is hij ook? Misschien herinnert hij zich wel iets. Het gaat tot dusverre niet slecht. Hij drentelde glimlachend voort, met een onverschillig voorkomen, waarmede zijn scherp opmerkzame oogen echter rechtstreeks in tegen spraak waren, en weldra kondigde het schor gerinkel van de schel jul- frouw Armstrong aan dat er een klant in den winkel was. Die voortref felijke huismoeder was druk. bezig met broodbakken, en stak tot de elle bogen in het meel. Zij liep naar de achterdeur en riep haar grijzen man, die den met onkruid begroeiden tuin op en neder liep, met zijn boek over het schaakspel in de rechterhand en zijn voorvinger tusschen de bladen. Werktuiglijk gaf hij gehoor aan de roepstem van zijn vrouw, maar toen hij iu den winkel kwam was hij ver geten waarom hij geroepen was. Wal ker zag hem aan, en glimlachte toen ae oude Schot afgetrokken voor hem stond te staren en niet zijn linker hand' op de toonbank trommelde. Mag ik een paar zakboekjes van u zien vroeg hij eindelijk. Armstrong ontwaakte als uit eeu droom, legde liet oogenblik bij zoovelen heeft ge wekt. De bui genieester verklaarde, alles te zullen doen in het belang der ge meente en hoopt met de wethouders en den Raad aangenaam samen te werken. Hij aanvaardde zijn moeilij ke taak, omdat hij rekent op den steun van God. Hij heeft het vast ver trouwen, dat de Allerhoogste hem tot deze taak heeft geroepen en dat hij in rle vervulling van zijn taak in God den noodlgen steun zal vinden. TRAM BIJ ALKMAAR. Heden wordt de tramlijn der II. IJ. S. M. Alkmaar—Schoorl in gebruik genomen, terwijl waarschijnlijk 15 Juli het verdere gedeelte Schoorl— Schagen op officieel© wijze zal wor den geopend. De reizigers die van deze nieuwe tramlijn gebruik maken, komen voort aan aan en vertrekken van een aan 't Alkimaarscho stationsempliacement nieuw gemaakt derde perron. Van dit perron vertrekken niet in gang van beden ook de passagiers voor Bergen e> Egnvond, die lot nog toe op het Stationsplein in- en uit stapten. Er is ee i luchtbrug gemaakt om van het tweede perron waai- do treinen aankomen naar het der le pen-on te komen, doch deze lucht brug kan eerst over eenigen tijd in gebruik worden genomen. DE CANDIDATE L R A. TEN BOSCII N.Jz. IN DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten omtrent onregelmatigheden, vxw>rgc- komen bij de candidaatstelling van den heer A. ten Bosch N.Jzn. in 's- Gravenhage I, heef: de Nieuwe Ct. zich om inlichtingen gewend tot dr. H. J. Kessler, een der leden van het comité-, dat voor deze candidatuur is opgetreden. De beide personen die handieeke- ningen verzamelden voor de candi- daatsteNingSlijst van den heer tou Bosch, zoudeu zich nl. tot een der le den van bet concentratie-comité ge wend hebben, met een aanbod om te gen een geldelijke belooning voor de candidatuur Deen te werken, in welk geval geen tegen Candida at gesteld zou worden. Dr. Kessler zeide, dat de bedoelde personen, z.g. verkiezingsageaten omtrent wie mcu gunstige informaties verkregen had een verklaring heb ben afgelegd, welke op schrift gesteld is en door beiden onderteek end werd. Zij verklaren daarin 23 Mei bij een lid van het comcentratie-oomité geweest te zijn, dat hun aanbod om voor de candidatuur Deen werkzaam te zijn in beraad nam; den 27en Mei zouden zij antwoord krijgen, nadat de zaak eerst in de Maandags te hooiden ver gadering vaal het concentraiie-connté ter sprake zou zijn gebracht. Maar den 27en Mei kwam geen. antwoord. Toen kregen zij op 28 Mei het aanbod van het comité Ten Bosch, dat werd aangenomen. Opgemerkt zij hierbij, dat hun nadrukkelijk gevraagd is of zij reeds voor een of ander verkie- zingscoinité werkzaam warm, waar op ontkennend werd geantwoord. TnTiun verklaring volgt dan verder, dat zij Vrijdagavond 30 Mei, toen de Candida tollijst voor den beer Ten. BoscE reeds vol was, de uitnoodiging kregen om Zaterdagmiddag 31 Mei te komen bij het lid van het concentra tie-comité, tot wien zij zich 23 Mei ge wend hadden. Daar is hun toen ver zocht de candiduutsielling voor den -hem Ten Bosch in te trekken en de lijst met liondioekenlmgen hiervoor te vernietigen. Zij zouden dan voor de candidatuur-Deen werkzaam wor den gesteld. Beiden hebben dit aan bod geweigerd, ondanks do bedrei ging, welke het lid van hot concentra tie-comité geuit zou hebben, dat hij beiden anders in de krant aan de kaak zou stellen. Wat betreft het bericht, dat eenlge onderteekenaars van de candidaat- stelling Ten Bosch zich teruggetrok ken zouden hebben, dr. Kessler ver klaarde, dat hem hiervan absoluut niets bekend is,, terwijl toch allicht dergelijke onderteekenaars, waren zij omtrent den aard van de candidatuur Ten Bosch misleid, zich bij een der ieden van het comité zouden beklaagd hebben. Voorts is er nog sprake geweest van een candidaatstelling namens een aantal verlofhouders. De heer Kess ler zeide hieromtrent, dat deze be weging niets te maken heeft met het optreden van het comité-Ten Bosch. Wel wist hij dat deze verlof houders moeite hadden gedaan zijn broer, den heer W. P. Kessler, ie bewegen zijn boek op de toonbank en maakte een stoffige glazenkast open. Walker strekte de hand uil en nam het boek over liet schaakspel op. Zijt gij een schaakspeler, mijnheer Ja, mijnheer, antwoordde Arm strong, lioni niet vriendelijke, blauw grijze oogen van onder zijn bril en zijn vooruitstekende grijze wenk brauwen aanziende. Dat wil zeggen, als iemand zich ecu schaakspeler kan noemen, die bijna niemand heeft om mee te spelen. Dus zijt gij genoodzaakt u met de problema's te behelpen zc-ide Walker, op deelneniendcn loon. De problema's zijn heel aardig en een goede oefening, muar zij halen toch niet bij het spel zelf. Armstrong schudde bijna treurig liet hoofd. Ik ben liier vreemdeling, ging Walker voort, met een openhartig vertrou wen, dat bijna kinderlijk was. Ik heb hier een bestelling te doen een vrij groote bestelling op steenkool en ijzer, en ik vcrwuehl hier minstens twee of drie weken te moeten blijven eer mijn zaken zijn afgedaan. Ik lo geer in het Wapen van Barfield. Mijn naam is Walker. Ik houd bijzonder veel van schaakspelen, en gij zult een eenzaam man een weldaad doen als gij op mijn kamer i:i mijn logement een spel met mij wilt komen spelen, wanneer gij op een avond den tijd hebt. een candidatuur te aanvaarden. Deze weigerde en daarna is buiten diens weten om en zonder diens toestem ming voor zijn candidaatstelling, een lijst opgemaakt, welke ten slotte ech ter vernietigd is. ONTEVREDEN MATROZEN. Den I3en Moi vertrek „De Zeven Provinciën" \an Soerabaja naar Tandjong Priok met de 24 matrozen aan boord die weigerden een extra soldij te ontvangen op Prinses Julia na's geboortedag. Zij gaan met ont slag niet de „Prinses Juliana" naar Nederland. STANDBEELD VOOR JAN DE WITT. Naar de N. Ct. verneemt, hebben de voorloopige leiders van het Haagsche comité zich tot die van bet Dordtsche gewend met het doel om een modus vivendi tot stand te brengen. Dienten gevolge zal eerstdaags een bijeen komst plaats vinden van eeivige hee ren uit beide comités. EEN VERGEEFSCI1E ARRESTATIE. De Tel. meldt: De man, die Donderdagmiddag op de E. N. T. O. S„ te Amsterdam, dooi den hoofdcommissaris gearresteerd werd, onder verdenking, dat hij een aanslag had willen plegen op de zak ken van eer. der bezoekers, is gisteren weer vrijgelaten. Hel bleek nl. onmo gelijk te bewijzen, dut hij zich aan zakkenrollerij of zelfs aan poging daartoe, heeft schuldig gemaakt. De man is een Belg. afkomstig uit Brussel, een goede bekeude der justi tie, daar hij reeds niet minder dan 22 veroordeelingen achter den rug heeft. De vermoedelijke dader .die zich in zijn gezelschap heeft lierenden, is ont komen. REDE-MR. D. FOCK. Mr. Fock die ook de candidaat der concentratie voor Rotterdam V is, hield te Rotterdam Vrijdagavond een politieke rede. Mr. Fock sprak een rede uit onge veer gelijk aan die te Haarlem on langs gehouden. Aan hc-t debat namen deel de hoe ren ter Laan, S.D.A P dr. v. ftave- steyn, S.D.P. en v. Waardhuizen, A.-R. Te Losser sloeg, naar de „Msb." meldt, in den nacht van Woensdag op Donderdag de bliksem in liet huis van zekeren E. Zijn schoonzoon M. werd achterover geworpen en lag be wusteloos, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De getrof fene schijnt langzaam tot bewustzijn te komen, maar is nog geheel ver lamd. EEN VREEMD AVONTUUR. Donderdagmiddag omstreeks half twee reed een Bosschenaar, voor za ken op reis, van Cronivoirt per fiets naar Vught door de heide. De regen viel bij stroomen neer, de donder ra telde in de verte, de bliksem schoot door de donkere dennenbosschen. 't Was 'n gevaarlijk weertje. Eensklaps voelde de fietsrijder een echok en... toen hij uit zijn verdoo- ving ontwaakte, lag een zestal denne- boomen geknakt en versplinterd rondom hem, terwijl de fiets ongeveer zes meter van hem lag verwijderd met een verbogen trapper, die naar boven lag, zoodat de pedaal niet door den val, doch door den bliksem is verbo gen. De fietsrijder zelf lag, toen hij tot bewustzijn kwam, met het gezicht in het zand en was natuurlijk drijfnat. Verschrikt is hij naar Vught gewan deld met de fiets aan de hand. (Ilsgez.) POGING TOT MOORD. Gisteren is, naar liet „D. v. N meldt, aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Bre da, een zekere J. II. de W. uit Geer- truidenberg, verdacht van poging tot moord gepleegd op zijn vrouw tus schen Augustus en September van 1912. DE MOORD TE KOEWACHT. De vermoedelijke dader de 20-jarige H. F. onder St. Jansteen, van den verraderlijken moord op 11. v. Hooge te Koewacht, heeft bc-kend die mis daad gepleegd te hebben. Eenige dagen geleden werd hij te Courcelles (bij Charleroi), waar hij werkzaam was, in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Gent over gebracht. Hij heeft ook aanwijzingen gedaan, aangaande hei mes, waarme de hij den steek heeft toegebracht, en hetwelk hij daarna in een sloot heeft gegooid; opzoekingen. Woensdag ge daan onder toezicht van politie, leid den tol geen resultaat. (Midd. Ct.) DE TENTOONSTELLING TE GENT Men seint uit Geut aan de Tel Koning Albert van Belgic hoeft Vrij dagmiddag, in gezelschap van den kroonprins, een langdurig bezoek ge- Dat wil ik met alle genoegen doen, mijnheer, antwoordde Arm strong. Zou het u van avond tegen acht uur schikken V vroeg Walker vrien delijk. Ik kom bij u, mijnheer, zeide Armstrong, en ik hoop een goed spe ler in u te vinden, want liet verveelt mij met knoeiers te spelen, die met den koning schaak willen zetten. Dat zal ik met willen doen, mijnheer Armstrong, hernam Wal ker, weer even vriendelijk. Ilij koos een zakboekje uit, betaalde er voor, en na den boekverkoopcr zijn af spraak herinnerd te hebben, ging hij heen. Wij zullen, beginnen niet uw •sjiel te spelen, oude lieer, zeide hij bij zich zelven, en dan zullen wij het in ij n e spelen. Op zulk een plaats als hier moet men elkaar kennen. Het zal wel niet moeilijk zijn hem uit te hooren, liet hij er. min of meer sma delijk, op volgen. Het bleek, wel is waar, een moeilij ker 6pel te zijn dan hij tneende, maar zelfs een detective kan zich weieens vergissen. Armstrong kwam in 't zwart gekleed, en zag er in die Wee ding bijna voornaam uit. Een klein vuurtje brandde In den haard; Wal ker had den kastelein bewogen uit zijn schralen voorraad een flesch goe den portwijn te brengen en wijselijk zelf voor sigaren gezorgd. De lampen bracht aan de Holla: dsche afdcelirig der GcntSChe tentoonstelling. De vorst werd ontvangen door de henen mr. Th. Stuart, al gem. com missaris Bernard Veldhuijs, secreta ris. Van Hemerl, organisator der ko loniale afdeeling baron Collot d'Es- cury, president der afdeeling zuivel bereiding, en De Stopebere, voorzitter der Hollandsche Kamer van Koop handel te Brussel, Mr. Stuart heette den hoogen gast met enkele woorden welkom, waarop de koning verklaarde dat hij met veel genoegen het Nederlandsche pavil joen kwam bezoeken. Hij dankte Ne derland voor de interessante inzen ding', die er niet weinig toe bijgedra gen heeft, om 't succes der tentoonstel ling te verhoogen, Gedurende den loop van het be zoek, stelde mr. Stuart verscheidene exposanten aan den koning voor. De hooge gast onderhield zich in 't Hol- landsch niet de heeren. Op een gege ven oogenblik bood men den vorst een glas Hollandsche jenever aan, Ko ning Albert verklaarde het tot zijn spijt niet te kunnen gebruiken, doch den exposant dankbaar te zijn voor zijn vriendelijkheid Het hoofd van den Belgischen staat stelde buitenge woon veel belang in alles, wat de Hoi- landsche afdeeling betrof, Speciaal echter wijdde koning Albert zijn aan dacht aan de inzending dor coöpera tieve- zuivelbereiding. B'ij zijn vertrek wenschte de vorst den commissaris- generaal en zijn medewerkers geluk met het welslagen hunner afdeeling. Buiten wachtte een talrijk publiek, waaronder veie Hollanders, den vorst op om hem 'e hegroeten met den kreet..Leve de koning 1" ONGELUKKEN. Een ongeveer 13-jarige jongen, die met de Loosduinsche tram aan de Lijnbaan gisterenavond te 's-Graven- hage aankwam, wilde van de nog in beweging zijnde tram afstappen, waardoor hij viel e:i onder de wielen terecht kwam. Toen de Eerste- Hulpdienst ter plaat se kwam. kon de dokter slechts den dood constateer' v. zoo meldt de Tei. Rechtszaken HET AUTO-ONGELUK OP DE WETE RINGSCHANS TE AMSTERDAM. (Vervolg.) Vrijdag zette de Amsterdamsche rechtbank d.: behandeling der zank tegen C. C directeur van „Het Le ven", voort. Geinige H. de Koning, de vroegere chauffeur vau bekl., verklaart de auto goed te kennen, doch over de eigenaardigheden bekl nooit te heb ben gesproken. Het is slechts enkele maten voorgekomen, dat hij de fout van den wagen opmerkte, maar uit vrees voor veel werk sprak hij er nooit over. Beweegt deze auto zich met een vaart van 15 u 18 KM. voort, dan loopt zij nog 15 20 M. door, wanneer de voetrem wordt aangezet. Bekl, zegt dat zijn auto na het rem men niet 15 a 20 M. doorrijdt, doch veel vroeger tot staan komt. Vervolgens wordt van de deskundi gen A décharge het eerst gehoord de heer E. J. Langelaan, onder-direc teur van „Trompenberg", de fabrikant van de auto. Hij verklaart dat de rem- inrichting, al is die met het oog op de concurrentie veranderd, toch voldoen de was, als men hc-t eigenaardige maar eerst goed kende. Bij behoor lijk rijden kan men geen gevaar loo- pen bij liet oprijden van een brug. Getuige acht het zeer goed mogelijk dat beklaagde de machine niet goed kende, omdat hij altijd goed reed; ip dat geval weigerde de rein nooit. Ook aciitte hij liet terugspringen van den versnellingshefbooni best mogelijk; een verschijnsel bij elke chassis die slijtage heeft ondergaan. De Jiec-r Stephan, getuige-deskundï; ge decharge, verkiaart echter dai de constructie zoodanig was, dat de kans van terugspringen veel-grooter was dan bij andere. Met de remin- richting kan men voor moeilijkheden komen te staan, voorai bij druk ver keer. als de chauffeur de handen ni-1 vrij heeft om de handrem te gebrui ken Die constructie is niet bepaald slecht, maar toch niet aanbevelens waard. Wordt met een vaart van 15 a IS K.M. gereden, dan stopt de auto bin nen 8 a 10 M. Getuige R. Martini, werktuigkundig expert, verklaart het rapport van de- deskundigen a décharge te hebben gelezen en zegt nu: „Twee der des kundigen acid ik om te beginnen on bevoegd f' De President wijst getuige er op. dat de Rechtbank hen benoemd heeft en hij over hun bevoegdheid niet heeft tc oordeelen. „Wellicht zeggen die heeren van u ook, dat u onbevoegd is 1" Deskundige, nader tot het woord gekomen, zegt dat de genomen proe- ven onvoldoende waren, doordien de deskundigen niet ter plaatse zeil met waren op een middeltafel gezet, een schaakbord met de reeds opgezette stukken stond er tusschen. de bruin achtig roode gordijnen voor de ven sters waren neergelaten, en de ka nier had een recht gezellig aanzien. Armstrong zette zijn hoed op een zijtafeltje en zag niet welgevallen rond. Walker schonk zijn gast c-n zich zelven een glas wijn in, schoof hem het kistje sigaren toe, en ging zitten. Het spel begon, en een half uur lang werd er geen woord gespro ken, totdat Armstrong zeide: Schaak. Weder hcerschte er een half uur stil zwijgen, en toen zeide Armstrong: In drie zetten mat. —Gij hebt gelijk, mijnheer, zeide Walker. Gij zijt inij ec-n weinig te sterk, maar willen wij het nog eens probeeren O, zeker 1 antwoordde de Schot. Wij zullen het overdoen. Nu, zeide Walker bij zich zel ven, zullen wij u eens toonen wat schaakspelen is. oude heer. Walker was. als iiij wilde, een zeer goed schaakspeler. Als ik het var. avond vail u win, mijn vriend, zult gij mor gen gaarne revanche willen nemen, en als ik van avond niets uit u kan krijgen, zult gij dan misschien wel wat loslaten. Ilij begon een krachtigon eu fijnen

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9